rE Geen opvang alcoholisten Garenmarkt 70% OPRUIMING IETS verl kope m? Iran in diepe rouw om overleden Siamese tweelingzusjes showroommodellen Leidsch Dagblad ET WOORD IS AAN... MENTAAR ...1 Lenferink draait besluit terug AU BAALBERGEN Spionagesatelliet in Space Expo Geen wijnWat een armoe! Verkeerschaos op rijksweg A4 Inrijverbod tijdens de schoolspits Leythenrode uit de rode cijfers Vliegtuigongeluk Sudan: 116 doden Fikse boete en rijontzegging voor Kamerlid Gerard van As kasiqa/r.corr, EESQnH) I Leidsch Dagblad imico: Terug ar de top •t babyvoeding nationale :herche »rdt geen FBI in Cale rockt eer in Leids ijetijdscentrum 2r ekenhuizen ik actie tegen i rtingsbesluit >en oplossing or hangjeugd Woubrugge ele ng faadaardigheid gaat jwijls voor stigheïd door Zon AMBTENAREN Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43276 los dinsdag 8 JULI 2003 SPRINTERS" TTT" NR. 43276 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 singapore/rtr-ap-anp - De bei de Siamese tweelingzusjes, La- dan en Laleh Bijani, zijn van ochtend enkele uren na elkaar bezweken tijdens de operatie die een internationaal chirur genteam in het Raffles-zieken huis in Singapore zondag was begonnen om de met de hoof den vergroeide tweeling te scheiden. Dit heeft een woord voerder van het artsenteam Prem Kumar rond het middag uur bekendgemaakt. De kans dat de zusjes de opera tie niet zouden overleven werd op voorhand op ongeveer 50 procent geschat, maar ze zei den liever dit risico te nemen, dan de rest van hun leven als Siamese tweeling te slijten. Iran verkeert in diepe rouw, zo maakte de Iraanse regering be kend. „We hoopten allemaal op een geslaagd resultaat. We heb ben gebeden dat ze succesvol zouden worden gescheiden, want dat wilden ze zelf zo graag", aldus regeringswoord voerder Ramezanzadeh. nbtenarensalarissen stij- sfo< eller dan de lonen in het e bedrijfsleven. Die sim- onclusie van het Centraal i voor de Statistiek kan nders dan tot gefronste irauwen leiden. Waar de n 'n id iedereen oproept tot leid, kan ze immers zelf chterblijven. Minstens zo ijk is echter de conclusie ook in het bedrijfsleven weinig van loonmatiging tkomt. jaren negentig explodeer- e uitgaven van huishou- door de combinatie van erhogingen, forse belas- rlagingen en stijgende lenkoersen. Die zeven vet- n zijn voorbij; de Neder- economie dreigt zich in- ionaal volledig uit de te prijzen door de hoge «ten. Al geruime tijd roe- lolitici van verschillende ïge daarom dat het tijd is de plaats te maken met erhogingen. Een gemid- löonstijging in 2003 van Dcent is mooi zat, spraken nden en werkgevers vorig De uitvoering van die af- blijkt echter nogal wat in de aarde te hebben: de in de bedrijven zijn de af- n maanden nog met 3,1 it gestegen. ootste werkgever van het le overheid, weet zich het te matigen: daar stegen de in het tweede kwartaal 3,9 procent Niet alle 0 ambtenaren krijgen er de bij. De cijfers worden ver- 1 doordat de afgelopen tijd Lgevi tjes zijn gegeven aan lera- politieagenten, beroeps- tn die het moeilijk hebben arvoor te weinig belang- g bestaat, ddele overheid het onderwijs /is: I veiligheid op peil houden, 25. (fntkomt ze niet aan zo'n van 'bewust belonen', goede agenten en leer- len schaars zijn, mag de -e Ever best wat dieper in de tasten. Ambtenaren die enn erk meer dan uitstekend mogen wel wat beter wor- eloond. In het bedrijfsle- dat immers ook gebruike- laar de keerzijde daarvan de gemiddelde lonen nog moeten worden gema- eker bij de overheid, die ge rs het goede voorbeeld te geven. de Vries door Eric-Jan Berendsen leiden - Er komt deze zomer geen verplaatsbare ontmoe tingsplek (VOP) voor alcoholis ten op de Leidse Garenmarkt. Dat heeft burgemeester H. Len ferink gisteren besloten, na een gesprek met de voorzitter en de secretaris van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en Le vendaal West. De komst van de keet heeft de afgelopen maan den tot veel opschudding in de stad geleid. Lenferink meent dat het niet zorgvuldig is tot plaatsing over te gaan nog voordat de be zwaarprocedure rond de alco holistenkeet is afgerond. Om wonenden kunnen nog tot en met morgen bezwaar aanteke nen en de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften zou de protesten op 22 augus tus behandelen. De VOP zou ondertussen eind deze week op de Garenmarkt worden neergezet Gezien de gevoeligheid van het onder werp en het grote belang dat Lenferink hecht aan een goede communicatie tussen gemeen te en bewoners, heeft hij een eerder besluit van het college teruggedraaid. Daarnaast zat er ook nog een juridisch addertje onder het gras. De bouwvergunning die noodzakelijk is voor plaatsing van een VOP was namelijk op 27 mei door de gemeente afge geven voor de duur van drie maanden. Dat zou betekenen (advertenties) Tot en met 27 juli 10% korting op het gehele Davidoff Cool Water assortiment. UW CADEAU unieke strandtas óf coole beachtowel bij besteding vanaf 49,- aan Cool Water producten met kortingen tot Direct beschikbaar KATWIJK Ambachtsweg - ^"0\ AMSTERDAM Villa AienA LEIDERDORP: Meubelplein Vq"P ROTTERDAM Alexandnum m DEN HAAG. Meg as lores Info: 071 402 8151 EIGEN STIJL IN WONEN Veel Iraniërs volgden het nieuws over de operatie de af gelopen dagen op televisie en radio. De staatsmedia brachten rond de klok verslagen over het verloop van de scheiding. De marathonoperatie werd door een team van 28 specialis ten en honderd assistenten uit gevoerd. Gisteravond werd al gemeld dat er complicaties wa ren nadat er bij de 29-jarige zussen een onstabiele bloeds omloop was vastgesteld. Die verhinderde aanvankelijk de aanleg van een bypass. Die was nodig omdat de vrou wen tot voor de operatie afzon derlijk functionerende herse nen hadden, maar een belang rijk bloedvat deelden in het hoofd. Voor Ladan moest een vervangend bloedvat uit haar dij worden getransplanteerd. Vanochtend werd begonnen met het doorsnijden van het weefsel tussen de beide herse nen. Dat weefsel is amper een haar breed, waardoor de chi rurgen zeer behoedzaam te werk moeten gaan. „Ze moes ten erg langzaam van elkaar ge scheiden worden. Snijden. Van elkaar trekken. Intussen kom je een heleboel bloedvaten en an der weefsel tegen. Dus het duurt erg lang", aldus dokter Prem Kumar. „Delen van een bloedvat of de hersenen kun nen scheuren als je niet voor zichtig bent." De chirurgen uit Singapore, de VS, Frankrijk, Japan, Zwitser land en Nepal werken in ploe gendiensten van zes tot acht uur. Alle eerdere operaties van Siamese tweelingen die met het hoofd aan elkaar vastzaten, werden uitgevoerd op baby's. De Iraanse president Khatami zegt de operatiekosten te beta len. De geschatte kosten bedra gen 300.000 dollar. Het Raffles- ziekenhuis draaide tot nu toe voor alle kosten op. Het inter nationale team zou van een ho norarium voor de speciale in greep afzien. dat de VOP op 26 augustus weer had moeten worden weg gehaald terwijl het de bedoeling was dat de bouwvergunning zou ingaan als de alcoholisten keet deze week daadwerkelijk was geplaatst. „Erg ongeluk kig", aldus Lenferink. „Er is in derdaad een verschil tussen de afgifte van de bouwvergunning en de bekrachtiging daarvan." Lenferink ontkent te zijn ge zwicht voor de massale protes ten uit de buurt of de dreiging met mogelijke acties. „Daar ben ik niet zenuwachtig van gewor den." De VOP is vanaf het begin om streden geweest. Omwonenden en middenstand waren fel te gen omdat de alcoholistenkeet naar hun verwachting voor veel overlast op en rond de Garen markt zou zorgen. Ook de poli tiek was niet enthousiast over het besluit van burgemeester en wethouders maar ging uit eindelijk akkoord omdat het de 'minst ongeschikte plek' voor een VOP zou zijn. Het was de bedoeling van B en W om dak- en thuisloze alcoho listen van half juli tot eind sep tember dagelijks van 8.00 tot 17.00 uur op te vangen in een zeecontainer op de Garen markt, zodat de overlast op één plek in het centrum zou zijn ge concentreerd. Stichting De Bin nenvest zou de container behe ren en het project begeleiden. Pagina Ri: Buurt en middenstand reageren opgelucht noordwuk - Het Noordwijkse Space Expo heeft zijn eerste ruimte vaartuig van Russische makelij. De Sovjet-spionagesateiliet Resours F1-14F43 stamt uit het begin van de jaren zeventig en werd ge bruikt voor aardobservaties tijdens de koude oorlog. De permanente ruimtevaartexpositie heeft de satelliet kunnen aankopen met steun van de Mondriaan Stichting, Fonds 1818 en het Prins Bernhard Cul tuurfonds. De onthulling werd gisteren bijgewoond door de Russi sche ambassadeur Alexander Khodakov, de kosmonauten Sergej Zal- jotin en Aleksander Lazoetkin uit Rusland en de Belgische ESA-astro- naut Frank de Winne. Foto: ANP/Juan Vrijdag Hij kwam gistermiddag even langs, Rudy Altig. Altig is een van de leukste Duitsers in de Ronde. Hij zal nu een flinke zestiger zijn. En iedere dag dat hij leeft, beschouwt hij als een feest. Anderhalf decennium ge leden ontdekten artsen kanker bij het krachtmens en werd er flink in hem gesneden. Hij ver telde me ooit dat hij nog leefde omdat hij vroeger op de fiets in de Tour de France had leren overleven. Ooit was hij wereldkampioen, meer dan veertig jaar geleden. Maar ooit telt voor Altig niet meer. Achteruitkijken vindt hij iets voor oude mannen, zijn le ven nu is heerlijk en spannend, de dag van morgen altijd mooi er. Altig was een heel chique knecht van Jacques Anquetü en later ook van Felice Gimondi. Hij won in de Tour etappes, droeg 't geel en werd een zeer geliefde gast toen hij eenmaal gestopt was met fietsen. Dat was opvallend, want tot in de jaren zestig vond voormalig roelofarendsveen - Overste kende eendenkuikens hebben vanochtend voor een verkeers chaos op de rijksweg A4 in de richting van Den Haag gezorgd. Het ongeluk had plaats ter hoogte van Roelofarendsveen. Een chauffeur van een busje remde voor de eenden en ver oorzaakte daarmee een ketting reactie van problemen waarbij uiteindelijk de chauffeur van een scharende vrachtwagen zwaar gewond raakte. Een half uur eerder had op de andere weghelft ook een onge luk plaats. Een motorrijder kwam ter hoogte van Zoeter- woude tussen twee auto's vast te zitten doordat een wegge bruiker hem met te hard rijden in de problemen had gebracht. De motorrijder liep lichte ver wondingen op. In Zoeterwoude was de file na anderhalf uur redelijk opgelost, maar bij Roelofarendsveen duurde de opstopping voort. Pagina R3: Chaos op A4 'compleet' Ronde-directeur Jacques God- det het niet gepast Duitsers bij het fietsfeest uit te nodigen. Goddet was van de oude stem pel, maar voor Altig had de conservatieve Fransoos respect. Altig sprak en spreekt goed Frans (evenals Italiaans plus een beetje Spaans en Neder lands) en dat hielp en helpt nog steeds. Tegenwoordig is hij duider voor de ARD en analyseert Altig op harde en eerlijke wijze. Hij spaart niets en niemand en bul dert zijn lach de microfoon in. Gedurende de middag stapt hij wat rond en begroet oude be kenden. En het is fraai te zien dat iedereen deze man kent en ook nog mag. Je komt zelden dat soort mensen tegen. Je noemt ze vaak joviaal of ge woon aardig. Rudy gaf me een beul van een hand en iemand in ons gezel schap vroeg Altig of hij iets wil de drinken. „Du vin!", bulderde de vroegere kampioen. Ons ge zelschap moest passen, we hadden immers thee, koffie of frisdrank. Altig hief zijn handen ten hemel: „Bij de Tour hoort toch wijn! Bij het leven hoort wijn! Koffie is voor piekeraars, cola voor zenuwlijders. Ik neem morgen een fles mee en dan gaan we verhalen vertellen." Iemand riep: „Een kopje thee wellicht?" Grootmeester Altig draaide zich naar de man: „Zie ik er zo ziek uit? Biedt u mij toch een glas champagne aan. We zijn nota bene vlakbij Reims en jullie Hollanders hebben niet eens champagne voorra dig. Wat een armoe!" Lachend maar ook hoofd schuddend liep hij door; je kunt in de Tour leven maar ook overleven. Mart Smeets Zomers van toen De zomer van 'toen' staat zes we ken Icing centraal in deze krant Op dinsdag, donderdag en zaterdag blikken we terug: in het regioka tern, op pagina Regio 2. Met onder meer herinneringen aan zomers waarin Nederland het EK-voetbal won (1988), de eerste mens op de maan landde (1969) en Rubberen Robbie (1981) hoog in de hitpara de stond. Vandaag is de zomer van 1965 aan de beurt. De zomer waarin Ada Kok het wereldrecord 200 meter vlinderslag brak in het Leidse zwembad De Vliet. De zomer waarin de eerste vrouwen in dienst traden bij de Leidse politie. En de zomer die de Oranjes naar Leiden bracht: duizenden Leide- naars vingen een glimp op van de kersverse verloofde van Beatrix. door Nancy Ubert voorschoten - Ouders die in hun wagen komen aanscheu- ren om de koters nog net op tijd op school te krijgen; auto's die dubbel of dwars op de stoep staan geparkeerd en kinderen die bijna worden overreden als ze plotseling de weg oprennen. Herkenbaar probleem, waar voor Voorschoten een oplos sing heeft: Als eerste gemeente in Nederland voert de gemeen te het 'schoolspits-inrijverbod' in. In de wijk Noord-Hofland staan de basisscholen De Vink en Het Kompas naast elkaar aan de Van Hogendorpweg. Bij het ha len en brengen van de leerlin gen is het daar een drukte van jewelste. „Buurtbewoners kun nen op schooldagen de straat niet in of uit", zegt gemeente- voorlichter R. Broekstra. De schoolspits brengt bovendien de veiligheid van de weggebrui kers in gevaar. Voorzover Broekstra weet zijn er nog nooit ernstige ongelukken gebeurd, maar kun je erop wachten tot dat zo'n drama zich afspeelt. Om te bevorderen dat leerlin gen met de fiets of met de be nenwagen naar school worden gebracht, wordt de Van Hogen dorpweg tijdens de schoolspits afgesloten voor autoverkeer. Twee keer per dag wordt de weg afgesloten met hydrauli sche paaltjes. De 'verkeersou- ders' van de scholen gaan die paaltjes bedienen. Naast de schoolspitspaaltjes heeft de gemeente er ook voor gezorgd dat auto's niet langer lukraak kunnen worden gepar keerd. De trottoirs hebben var kensruggen gekregen, zoals dat in straatmakersjargon heet. Stoepranden zijn afgewerkt met forse betonnen broden. Wie denkt de auto toch op het trot toir te kunnen parkeren, ver nielt zijn wagen. De schoolspitsproef begint als het nieuwe leerjaar twee weken oud is. leiderdorp - De financiële pro blemen van het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode zijn voorbij. Het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) geeft het verpleeghuis steun voor in vesteringen, zodat het investe ringstekort van bijna 1 miljoen euro verleden tijd is. Pagina R3 Khartum - Bij een vliegtuigon geluk in het oosten van Sudan zijn vanmorgen 116 mensen omgekomen. De enige overle vende is een kind van twee jaar. Dat heeft de Sudanese staatsra dio gemeld. (advertentie) Boek nu' 0900-0737, leiden - De Leidse kantonrech ter heeft het LPF-Kamerlid Ge rard van As flink gestraft voor een snelheidsovertreding op de Nil, de weg van Leiden naar Alphen. Hij veroordeelde de 58- jarige Alphenaar gisteren tot 490 euro boete en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Dat is fors meer dan de officier van justitie vlak daarvoor had gevraagd: 250 euro boete en een onvoor waardelijke ontzegging van vier maanden. Zij had haar eis juist verlaagd tijdens de zitting. Van As zou een paar maanden geleden op de Nil bij Zoeter woude 143 kilometer per uur hebben gereden. Op die plek is slechts 70 toegestaan. De LP- F'er had overigens een opmer kelijk excuus: hij had buikloop na een verkeerd gevallen vis maaltij d op het ministerie van verkeer en waterstaat en wilde zo snel mogelijk naar huis. „Bij Zoeterwoude kreeg ik ineens last van een enorme krampen", aldus Van As enkele weken ge leden in deze krant. Hij legt zich niet spoorslags bij de beslissing van de rechter neer, hoewel hij grif toegeeft dat hij die bewuste dag veel te hard heeft gereden. „De rechter baseert zijn straf mede op een eerdere veroordeling die ik re cent voor te hard rijden zou hebben gehad. Ik heb inder daad wel eens een acceptgiro ontvangen, maar ik ben nog nooit voor de rechter geweest voor te hard rijden", zegt Van As. „Het klopt gewoon niet, ze moeten me bij het openbaar ministerie (OM) hebben ver ward met iemand anders." Hij is van plan de kwestie van de eerdere straf tot op de bodem uit te zoeken. Ook zijn advocaat Müller is te leurgesteld over de uitspraak. Hij had er op gehoopt dat de rechter het OM niet ontvanke lijk zou verklaren, onder andere vanwege ontbrekende proces stukken en onduidelijkheden over de methode die de politie heeft gebruikt heeft om de snel heid van Van As te meten. iUaJ Enkele reis - Exclusief belastingen - Wijzigingen voorbehouden Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamQMQVyj/. Straat Plaats Postcode Telefoon Wij gaan zorgvukfg om mei peisoonsgegevens. li Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 (i.v.ro. a het coWon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betahng is mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1