uit de rode cijfers LEIDEN REGIO 1,2 miljoen liter zwembadwater in het riool Bouw Jaegstede is begonnen Chaos op A4 'compleet' vanmorgen Leythenrode is Geen oplossing voor overlast hangjeugd R3 Leythenrode zoekt nog een arts ingens vernielen entallen auto's irschoten - Twee Voorscho- se jongens van zestien heb- gisterochtend vroeg een lor van vernieling achterge in in de omgeving van de im Limburgstraat in hun onplaats. Ze worden er van dacht vijftig tot zeventig au- te hebben vernield. In de este gevallen gaat het om af- iroken antennes, een aantal o's had ook lakschade. De gens zijn aangehouden met ïulp van een 41-jarige buurt- voner. Hij zag de jongens een bezem zijn tuin uit lo- en ging ze achterna, terwijl i vrouw de politie belde, later kon de man de twee igen aan de politie. Ook ito's van de 41-jarige Voor- itenaar bleken te zijn be- igd. sverstand »r dronkelap irdorp - Een 60-jarige be- inster van de Santhorst in lerdorp beleefde zondag- tend momenten van doods- ;t toen er plots een zwaar honken man onder luid ge- lop haar deur stond te tim- ;n. Ze voelde zich zo be- ;d dat ze zich genoodzaakt le man met een mes in zijn :ht te steken op het mo lt dat hij een ruitje van de ie intikte. Daarna belde ze de itie. Die kwam er al snel ter dat er eigenlijk sprake ivan een groot misverstand, dronkelap, een 38-jarige nierdorper, had gedacht dat roor zijn eigen voordeur was .•Uitgekomen na een wilde ht stappen. De man, die is igehouden, moest naar het inei dand Ziekenhuis om zich te po n behandelen aan een bij zou incident opgelopen hoofd- bij id. Hij heeft begrip voor de s ge [tie van de vrouw en deed n aangifte. waargewonde torrijder een - Bij een ongeluk op lieuwveens Jaagpad in ïwveen is gisteren een 50- je motorrijder uit Den Haag ar gewond geraakt. De man te een bocht, kwam in de terecht, schampte een en kwam - nadat hij een irspaal had geraakt - in istel Drechtkanaal te lt. Een bewoner, die het on- zag gebeuren, sprong in iter en bracht de Hage naar de kant. De motorrij- is met zwaar hoofd- en rug- el, gebroken ribben en in- ïdige verwondingen overge- cht naar het AMC. dinsdag 8 juli 2003 Overstekende eendenkuikens begin van verkeersdrama eenderpolder' ;en bemiddeling >r Marieta Kroft emade - De Vereniging nderpolder en Wijde Aa is bereid om met de andere tijen te zoeken naar een op ing voor het conflict rond vakantiewoningen in de nderpolder. Een overgrote erderheid van de leden wil woningen juridisch blijven trijden. Dat heeft het be ur de gemeente na de jaar- gadering van vorige week la- weten. reniging is fel tegen de 74 in die al zo goed als klaar In het Groene Hart is geen lts voor recreatieve verblijfs- iplexen van deze omvang, de club. Ze voelt zich ge- door de uitspraak van de iter op 17 april. Die oordeel- it de bouw van de huizen :htmatig is. Het hoger be- van architect en project- kelaar Jan van Rijn (Et- BV) en de gemeente Al- ide bij de Raad van State de vereniging dan ook met luwen tegemoet, louder Uit Den Boogaard itelijke ordening) reageert :gesteld op het besluit van renging Veenderpolder en le Aa. „Al ruim een jaar zijn iezig om alle partijen rond jtafel te krijgen. Het is het voor iedereen om buiten rechter om tot een oplossing komen waarmee iedereen leven. Door af te zien van ïenkiiddeling, loopt elke partij ri af risico. De uitspraak van de coi iter telt dan immers." jna wethouder weet niet of het mil nog wel zinvol is om te blij- güt vasthouden aan een be- Ik Hdelingspoging. „Het is een Iracht van de raad om hier- a in r te blijven strijden. Mijn et d p is nu gericht op het advies and de inspecteur van het mi- inri erie van vrom (ook een van oo bezwaarmakers, red.). Ik :ls z ip dat hij het ministerie ad- r uifeert mee te doen aan de me ent ion'." Uit den Boogaard he ivacht hierover binnen enke reken duidelijkheid. 2n \|de partij van Uit den Boog- iee 1, de Vereniging Mooi Al- ho| iade, leeft al langer het idee ïget er mogelijk een acceptabel d, n ïpromis kan worden gevon- door de vakantiehuizen te staan, maar eromheen I groen aan te planten. Bo- dien zou er elders in de pol- nieuwe natuur moeten den aangelegd. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina roelofarendsveen - Een aUtO- mobilist die op de A4 remde voor overstekende eendenkui kens heeft vanmorgen om half negen een groot verkeersdrama veroorzaakt op de westbaan van de A4, even voorbij het aquaduct van Roelofarends- veen. Een klein halfuur daar voor vond op dezelfde snelweg, in de richting van Amsterdam ter hoogte van Zoeterwoude, ook een ongeval plaats. Volgens een woordvoerder van de poli tie was de chaos 'compleet' vanmorgen. Bij Roelofarendsveen trapte de bestuurder van een volkswa genbusje in een reflex het rem pedaal in toen hij zag dat kleine eendjes een oversteek wilden maken over de drukke A4. De man reed in de richting van Den Haag, het aquaduct lag op dat moment een paar honderd meter achter hem. Door zijn diervriendelijke actie zijn ande re weggebruikers in ernstige moeilijkheden geraakt. Als eerste kreeg de vrachtwa genchauffeur van een truck met container het moeilijk. De con tainerwagen begon gevaarlijk te scharen. Een personenauto liep daardoor blikschade op. De tweede vrachtwagenchauffeur die daar reed, kon zijn collega voor hem niet meer ontwijken. Hij reed vol in de container. De man raakte ernstig gewond. Hij raakte bekneld in zijn cabine en het duurde even voordat hij uit zijn benarde positie bevrijd kon worden. De vrachtwagenchauf feur werd met zwaar letsel, mo gelijk inwendige verwondingen, naar het ziekenhuis gebracht. Tenslotte was bij dit ongeluk ook nog een gezin betrokken. Vader, moeder en twee kinde ren reden in een personenwa gen. Zij botsten weer tegen de vrachtwagen van de zwaarge wonde chauffeur aan. De ver wondingen van de gezinsleden bleken mee te vallen, zo ver klaart de politiewoordvoerder die de identiteiten van de be trokken bij het ongeval voor het ter perse gaan van deze krant nog niet kon vrijgeven. Voor het viaduct bij Zoeterwou de is even na acht uur vanmor gen een motorrijder gevaarlijk in de problemen gekomen door een automobilist die te hard reed. De bestuurder van de au to scheurde over de meest link se baan in de richting van Am sterdam. Vanwege zijn hoge snelheid, veroorzaakte de man volgens de woordvoerder van de politie problemen toen hij van rijstrook moest veranderen. De man ging met teveel vaart naar rechts en raakte daarbij het achterwiel van de motor. De motorrijder kreeg een opta- ter en schoot door naar voren. In een mum van tijd kwam hij als een sandwich vast tussen twee personenauto's te zitten. Tot zijn eigen verbazing is de motorrijder er redelijk goed vanaf gekomen. Na zijn val, kon hij zelf opkrabbelen. Op de Het verkeer op de A4 ter hoogte van Roelofarendsveen in de richting van Den Haag stond vanmorgen muurvast. Twee vrachtwagens die bij het ongeluk op deze plek betrokken waren, raakten zwaar bescha digd. Foto's: Mark Lamers/Hielco Kuipers vangrail heeft hij op de ambu lance zitten wachten, die hem voor observatie meenam naar het ziekenhuis. Beide verkeersongevallen ver oorzaakten grote opstoppingen op de A4. Op de westbaan bij Roelofarendsveen was de rava ge het grootst. Hier moet het verkeer worden omgeleid via de parallelweg waarbij de rotonde bij het HSL-terrein volstroom de. In de richting Amsterdam kon de politie volstaan met de afsluiting van één rijbaan. In beide richtingen stonden lange files op de A4. door Janneke Dijke leiderdorp - Leythenrode is uit de rode cijfers. Het Leiderdorpse verpleeghuis kreeg onlangs een bijdrage van het College Tarie ven Gezondheidszorg (CTG) voor investeringen. Het investerings tekort van bijna 1 miljoen euro bestaat niet meer, de boekhou ding is weer in orde. Het verpleeghuis wachtte sinds begin vorig jaar op het verlos sende woord van het CTG. Toen werd bekend dat de in stelling als gevolg van falend management financieel gezien aan de rand van de afgrond stond. In datzelfde jaar steven de het verpleeghuis af op een fiks tekort, maar door flink te bezuinigen en alle bedden vol te krijgen, eindigde Leythenro de het jaar toch 'in de plus'. Het positieve eindsaldo leek nog even voor moeilijkheden te zor gen, omdat het CTG daarin aanleiding zag geen steun te ge ven. „Het is een langdurig tra ject geweest", concludeert inte rim-directeur Joke Verhagen. De financiële steun van het CTG betekent dat Leythenrode weer kan investeren in meubi lair en apparatuur. Het voor schot over twintig jaar dat het verpleeghuis jaren geleden bij een verbouwing kreeg, was op gesoupeerd aan zaken als dure meubels in de directiekamer. Het verpleeghuis kan nu met terugwerkende kracht vanaf 1997 ieder jaar zo'n 50.000 euro besteden. Voor dit jaar staan een stuk of 30 verouderde bed den en ongeveer 60 gammele nachtkastjes van 30 jaar oud op de nominatie om te worden vervangen. Het in de grondverf zetten van de nieuwe organisatiestructuur is nog zo'n beetje de laatste hobbel die Verhagen moet ne men. Het veranderingsproces, één van de hoofdtaken waar voor ze in mei 2002 was aange trokken, is pas op 1 april dit jaar begonnen. „Dat zou eigenlijk 1 februari zijn, maar door dat ge doe met die artsen liep het ver traging op", vertelt ze. Ze is er van overtuigd dat het gaat luk ken, want de sfeer op de werk vloer is ontzettend verbeterd. Het Leythenrode-drama rond het opstappen van de vier ver pleeghuisartsen en het hoofd medische dienst is bijna verle den tijd. Twee nieuwe artsen zijn dit voorjaar begonnen en als er nog een derde verster king komt bieden, is interim- directeur Joke Verhagen tevre den. Nu de rel achter de rug is durft ze te zeggen dat de nieu we situatie voor iedereen be ter is, 'ook al was het een hele moeilijke tijd'. Met de twee nieuwe verpleeg huisartsen is het Leythenrode- personeel heel blij. „Sinds het voorjaar hebben we een oude re verpleeghuisarts in dienst, die het klappen van de zweep kent. Daarnaast hebben we „Dat blijkt uit het ziektever zuim: dat is gedaald naar zes procent", zegt ze trots. Toen Verhagen aantrad was het 17 procent. Het verplegend personeel moet anders te werk gaan, vindt ze, bijvoorbeeld door de dag an ders in te delen. „Ze hoeven van mij niet harder te werken, maar slimmer. Nu lopen ze een marathon en beginnen met een sprint. Van 7 uur tot half 11 wil len ze alle mensen uit bed ha len, wassen, de spoelkeuken doen en bedden opmaken. Als ze daarmee klaar zijn, zijn ze de rest van de dag moe. Ik wil dat ze uitvinden hoe ze de werk druk beter kunnen spreiden. Misschien kan het bedden op maken later." Deze zomer loopt ze mee, om ideeën op te doen. De veranderingen gaan niet vanzelf. „De traditie hier in huis was: 'de bazen vertellen hoe het moet'. Als je jarenlang 'onder drukt' wordt, ben je niet meer in staat om zelf te denken." Verhagen gaat ervan uit dat het nieuwe systeem pas over drie jaar op rolletjes loopt. Wie nog niet zo tevreden zijn, zijn de cliënten. De bewoners van Leythenrode vinden dat de zorg beter kan. Verhagen is dat een net afgestudeerde basis arts die verpleeghuisarts wil worden." Sinds 1 juli, de dag waarop Leythenrode fuseerde met verpleeghuis Oudshoorn in Alphen en met het Rijnland Ziekenhuis, zijn de medische diensten van Oudshoom en Leythenrode samengevoegd. Daardoor heeft Leythenrode nu een nieuw hoofd medische dienst. „Er zijn twee praktijk verpleegkundigen die ze on dersteunen. We redden het wel, maar het zou mooier zijn als er één arts bij is. De wer ving is moeilijk. In de hele re gio, zelfs landelijk, is de herrie in Leythenrode bekend. Het is slecht geweest voor de beeld vorming." met ze eens. „Als je het verge lijkt met vorig jaar, is de zorg misschien zelfs wel iets slech ter. Vorig jaar gaven de cliënten ons een kleine zeven, nu een zes-plus." Toch neemt ze die daling tijdelijk voor lief. „We willen eerst uitvinden hoe we ons werk beter kunnen doen. Aan het eind van het jaar moe ten de bewoners absoluut mer ken dat de zorg verbetert." Dat de zorg beter kan, betekent niet dat mensen ongewassen in bed liggen, benadrukt ze, maar dat er bijvoorbeeld geen tijd is om met iemand naar buiten te gaan. Verhagen zelf vertrekt dit najaar als interim-directeur. „Ik zou het niet vervelend vinden als het oktober of november wordt, want dan kan ik nog wat losse eindjes vastknopen." De raad van bestuur van Leythenrode, Oudshoom en het Rijnland Zie kenhuis zoekt op dit moment een nieuwe directeur voor het Leiderdorpse verpleeghuis. Ver hagen kan de werkplek van har te aanbevelen. „Er heerst hier saamhorigheid en mensen staan erg open voor het nieuwe. Op andere plekken had ik vaak veel meer moeite om iets los te krijgen." leiderdorp - In een half jaar moeten ze staan, de 18 bedrijfsunits aan de Achthovenerweg in Lei derdorp. Jobo de Bouwers ramde gistermiddag de eerste paal de grond in. Zo'n vijftig procent van de ruimtes is al verkocht, vertelt Jobo-direc- teur Bas van Dijk. „Voornamelijk aan kleine bouwbedrijfjes." Over de rest zit hij niet in. „Dit ontwerp verkoopt zichzelf." Na de eerste fase be gint het bouwbedrijf over een half jaar aan de bouw van de tweede helft: nog eens 18 ruimtes voor kleine bedrijven. Daarvan is de verkoop nog niet begonnen. Het bedrijfsverzamelgebouw 'Jaegstede' komt te staan op de plek van het inmiddels gesloopte houtvezelbedrijf van Van der Zwan, achter de bij behorende villa langs de Oude Rijn die Jobo ver bouwt tot woonhuis met kantoor. Jobo moest het eerste ontwerp van het bedrijfsverzamelgebouw na tussenkomst van de rechter aanpassen. In een rechtszaak aangespannen door Comité Doesbrug oordeelde de rechter dat de ronde gevelvormen niet pasten in de omgeving. Onzin, vindt Van Dijk nog steeds. „Het eerste ontwerp was eigen lijk mooier dan wat er overbleef toen Comité Doesbrug zich ermee ging bemoeien", houdt hij vol. Toch wordt het volgens hem één van de mo dernste bedrijfsverzamelgebouwen van Leider dorp. „Heel goed gelegen bij de A4 en de Nil." Leiderdorps zwembad twee weken dicht voor fikse opknapbeurt door Janneke Dijke leiderdorp - Ze hadden de ge meente en het hoogheemraad schap van tevoren nog gebeld. Of het erg was als ze 1,2 miljoen liter zwembadwater in het riool stortten. De instanties wisten niet goed wat ze ermee aan moesten, en zeiden 'schrijf maar een briefje'. Dit weekein de bleek dat het riool er geen problemen mee heeft al het wa ter uit de bassins van zwembad De Does in Leiderdorp op te slokken. Het duurde ongeveer 26 uur voordat De Does de immense hoeveelheid water kwijt was. „1,2 miljoen liter." Remco Piel- stroom, manager van De Does, en At van der Plas, hoofd tech nische dienst, herhalen het nog eens in een poging te beseffen hoeveel water het is. Een po ging: wie de moeite neemt de 1,2 miljoen liter chloorwater in melkpakken van een liter over te schenken en de melkpakken in een lange rij zet, is na 84 kilo meter pas klaar. Het Leiderdorpse zwembad loopt natuurlijk niet voor niets leeg. Het bad krijgt een nieuwe beweegbare bodem. Het oude exemplaar is versleten en ver toonde de afgelopen tijd regel matig kuren. Een beweegbare bodem is net een surfplank, vertelt Van der Plas. „Hij drijft op het water, en wordt naar be neden getrokken door kabels." Is één van de kabels defect, dan schiet de bodem langzaam om hoog tot hij op zijn hoogste stand is. Het bad is dan te on diep om er in te zwemmen. Hoogste tijd voor een nieuw vloertje, vond zwembadmana ger Remco Pielstroom. Hij kon de gemeente overtuigen, die als eigenaar de portemonnee moest trekken. Maar Piel stroom vond het nog niet ge noeg. Als het bad toch leeg is, is het meteen een mooi moment voor groot onderhoud. Zaterdagmiddag begon de klus met het laten leeglopen van de zwembaden. Dat is niet een kwestie van de stop eruit trek ken. De pompen die er nor maalgesproken voor zorgen dat het water circuleert, pompten het water nu terug, de buffer in. Via de haarvanger, waar de pleisters en haren eruit worden gevist en een vlokmiddel wordt bijgevoegd om het kleine vuil te binden, kwam het water terecht in een filter met zand, waar de rest van het vuil eruit werd ge haald. Vervolgens ging het niet terug het zwembad in, maar re gelrecht naar het riool. Dat ging op een bepaald mo ment met zoveel kracht, dat een put op het buitenterrein stond te sproeien. Van der Plas in specteerde de boel in de nacht van zaterdag op zondag nog even, en zondagmiddag waren de bassins leeg. Een bedrijf dat gespecialiseerd is in vloeren is deze week bezig de beweegbare bodem te de monteren. De bodem is op schragen gezet en wordt als een De beweegbare bodem in zwembad De Does staat op schragen en wordt als een puzzel gedemonteerd. Foto: Dick Hogewoning puzzel uit elkaar gehaald. „Zie je dat zand liggen onder die bo dem", wijst Pielstroom. „Eén of twee keer per jaar gaat er een duiker onder met een soort stofzuiger. Nu kunnen we het extra grondig verwijderen." Ook de bufferkelder, waar nor maalgesproken water in staat, wordt gereinigd. De pompen gaan in de revisie, de waterfil ters krijgen nieuw zand, kapotte tegels worden vervangen en de onderwaterverlichting wordt gerepareerd. Als eind deze week de nieuwe bodem erin zit, heeft het zwem badpersoneel nog heel wat tijd nodig om de bassins weer te vullen met zwemwater. Dat is niet een kwestie van de kraan open zetten en wachten tot ze vol zijn. Behalve de juiste dosis chloor moet er ook zwavelzuur bij, om de zuurgraad op peil te brengen. „Leidingwater heeft een ph van 8, maar in een zwembad moet het 7,2 zijn. An ders krijg je last van je ogen", legt Van der Plas uit. Ook moet het water verwarmd worden. Vanaf maandag 21 juli is ieder- eeq weer welkom in De Does. door Ewout van der Dussen woubrugge - Rommel die 's morgens achterblijft, harde muziek, auto's die veel te hard rijden of - wanneer ze stilstaan - de Comriekade blokkeren, vernieling van auto's, onbe schaafd gedrag, zoals het urine ren in de Wetering, het roepen van schuttingwoorden. Bewo ners van de Comriekade, de Kerkstraat en van de Van He- messenkade in Woubrugge zijn de vele soorten van overlast van de jongeren die de trappen van de hervormde kerk en omge ving gebruiken als hangplek meer dan zat. Toch was er gis teravond na afloop van overleg tussen de gemeente, zes jonge ren en ruim twintig bewoners enig wederzijds begrip. Al zijn de bewoners sceptisch over eventuele gemeentelijke oplos singen omdat de problemen al zeker vijf jaar bestaan. Eigenaar W. Hofman van het tegenover de 'hangplek' gelegen restau rant heeft zelfs overwogen het terras aan het water te sluiten omdat klanten die al een maal tijd hadden besteld wegliepen vanwege dat urineren. Wethouder Doky Verhagen gaf ruiterlijk toe dat het in Wou brugge moeilijk is een plek te vinden voor de jeugd. Ze zei te streven naar een jeugdhonk in 2007, maar daar moesten veel aanwezigen een beetje om la chen. „En het kan 2009 worden als er bezwaren worden inge diend", merkte de wethouder op. Burgemeester Andel stelde dat iedereen bij de kerk mag staan. „We kunnen er geen samen scholingsverbod instellen, dat zou problemen geven als de kerk uitgaat, want de wet is voor iedereen." Ook waar schuwde hij dat de komst van een jeugdhonk niet betekent dat er geen jongeren meer op de Comriekade komen. „Er is geen dwang om ze naar een an dere plek te sturen en de politie kan ook niets doen tegen blo wen want dat wordt gedoogd", aldus de waarnemend burge meester die toegaf geen oplos sing in de zak te hebben. Tot veler verbazing toonden de jongeren, die door jeugdwerker Harry Spreeuwenberg bij de Comriekade warea overgehaald om aan het overlég deel te ne men, begrip over de klachten. „Ik zou me er ook aan ergeren", erkende er eentje. De buurtbe woners waardeerden ook hun komst naar het overleg. Als pro bleem werd echter gesignaleerd dat de jongeren die voor de meeste overlast zorgen, er niet waren. „Iedereen weet ook wie het is die voor problemen zorgt, maar de politie doet niets", klonk het verwijt. Toch komt de politie volgens Andel regelma tig kijken. Koster P. Groot had geen pro bleem met de jongeren: „Van mij mag je er de hele week zit ten, als jullie maar geen rom mel maken en geen geluids overlast geven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11