Met bonnenboekje en pen de stad ir| f DE ZOMER VAN 'Ook na tien jaar ben ik nog trots op het ontwerp' NAVRAAG Het Leidse zwembad De Vliet was op 23 augustus 1965 de plek waar Ada Kok het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterde. In 'Ze dachten dat vlinderslag te zwaar was voor vrouwen de kou en in de regen zwom 'de Amster damse ste notypiste' een halve seconde sneller (2.25.8) dan het amper een week oude record van de Amerikaanse Moore. 'Ada Kok -18 jaar, blond, groot en goedlachs - heeft opnieuw de zwemwereld verrast', zo be gon het artikel in het Leidsch Dagblad. Inmiddels is ADA KOK 56 jaar, ze is nog steeds blond, en groot en goedlachs, maar geen stenotypiste meer. De Zuid-Limburg se werkt als adviseur van een badpakkenfirma. Wat herinnert u zich van die dag? ..Het was verschrikkelijk koud en het water kwam ook niet op temperatuur. We stonden in een soort schuurtje bij een kacheltje ons op te warmen. En dan holden we naar het water, de den gauw het trainingspak uit, en dan 'op uw plaatsen'. Niemand had verwacht dat ik daar een wereldrecord zou zwemmen, ik ook niet." Waardoor lukte het toch? „Geen flauw idee! Of nou ja. misschien doordat ik toch heel ontspannen was. We stonden een beetje te dollen in het schuurtje." Werd er toen alleen nog maar in open baden ge zwommen? „Ja. Ik trainde ook in open water. Vanaf eind april, begin mei, nou, dan was de watertemperatuur ook niet echt optimaal. Triest hè, als je het met nu ver gelijkt." U verbeterde in Leiden een wereldrecord van nog geen week oud. ..Dat kwam doordat de 200 meter vlinderslag net was opgenomen als olympisch nummer. Tot die tijd dachten ze dat het te zwaar voor vrouwen zou zijn. De een na de ander verbrak het record. Ik heb het zelf daarna ook nog een paar keer verbeterd." En, wds de 200 meter vlinderslag zivaar voor vrouwen? „In het begin wel. Toen ben ik ook wel plat op mijn bek gegaan. Dan zwom je de 100 me ter, maar dan kwam er nog eens 100 meter bij. Bij vlinderslag is het be langrijk dat je je armen tegelijk beweegt, maar op die laatste honderd meter ging je oneven zwem men. Maar het was een kwestie van training, vooral op de baaninde- ling. Later is het toch wel mijn favoriete afstand ge worden. Op die 200 me ter vlinderslag ben ik uit eindelijk ook olympisch kampioene geworden." Zwemt u nog wel eens? .Alleen als het mooi weer is en in de vakantie. Ik heb het gehad. Voordat je je badpak hebt gepakt en in het zwembad bent. Bovendien heb ik een opgroeiend gezin, ik kom er niet aan toe." Marianne Menger-de Boer 38 jaar later, in gesprek met de 23-jarige Leidse agente S Duijvenbode. Foto: Mark Lamers tekst: Janet van Dijk foto: archief Leidsch Dagblad UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1965, vrijdag 2 juli LEIDEN - Duizenden Leidenaars hebben gisteren uitbundig negen le den van ons Koninklijk gezin toegejuicht. Koningin Juliana, Prins Bernhard, de Prinsessen Beatrix, Irene, Margrieten Christina, Claus von Amsberg, Prins Carel Hugo en Pieter van Vollenhoven, kwamen te gen half zes naar Leiden om te dineren in sociëteit Minerva, officieel ontvangen te worden in de academie en op het Pieterskerkplein het spel van Hugo Claus te bewonderen. Koningin Juliana was gekleed in een donkerblauw ensemble, Prinses Beatrix in een zwarte mantel, met een breed openvallende witte bontkraag, Prinses Irene in een crème kleurig mantelpakje en Prinses Christina in een blauwe mantel. Van zelfsprekend ging de grootste belangstelling van het samengestroomde publiek uit naar de verloofde van Prinses Beatrix, Claus von Amsberg, die vriendelijk lachend de enthousiaste huldiging van zovelen onder ging. Een zegetocht werd de wandeling van de Koninklijke gasten van academie naar Pieterskerkplein, via de Kloksteeg. Prinses Beatrix poogde haar verloofde allerlei bijzonderheden over gebouwen aan het Rapenburg uit te leggen, maar kreeg daartoe nauwelijks de kans, om dat Claus von Amsberg het veel te druk had met teruggroeten van de duizenden, wier belangstelling in het bijzonder naar hem uitging. leiden - Een platte tas met een bonnenboekje en een pen was de wapenuitrusting van Mari anne Menger-de Boer, toen zij in de zomer van 1965 ging sur veilleren in de stad. Bijna veer tig jaar later kijkt de eerste vrouwelijke politieagente van Leiden met verbazing naar de riem van Simone van Duijven bode. „Het is een zware riem", beaamt de 23-jarige Leidse agente. „Vooral door het wa pen." Simone van Duijvenbode, werkzaam bij de politie in de Leidse binnenstad sinds no vember 2001, doet geen stap buiten de deur zonder Walter- pistool, wapenstok, pepper- spray, handboeien, portofoon, deurklem en zak mes. „Wij hadden wel een wapen toegewezen gekregen, maar dat lag achter slot en grendel", vertelt Marianne Menger. En daar bleef het ook. Werken bij de politie had des tijds iets romantisch, vertelt de 59-jarige Leiderdorpse. Vanwege d£ goede sfeer op het oude bureau aan de Zon neveldstraat en vanwege de leuke, afwisselende werk zaamheden. Bang was ze ei genlijk nooit, gevaar was er niet of nauwelijks te duchten. Dat is het grootste verschil met nu, constateert ze, als zij op het bureau aan de Lange- gracht praat met Simone van Duijvenbode. Marianne Men ger-de Boer vraagt zich hard op af of ze in deze, zo veel ge vaarlijkere tijd, weer zou kie zen voor een baan bij de poli tie. „Ik geloof het niet. Ik heb echt bewondering voor de meiden die het werk nu doen. „Ik geloof wel dat het gevaarlijker is dan vroeger, maar je hebt je bewapening en bent er alert op", reageert Simone van Duijvenbode. „En in een gevaarlijke situatie zijn je collega's er snel bij." Samen met haar iets jongere zus trad Marianne, toen nog De Boer, in juli in dienst. Op hun eerste werkdag maakte niet alleen het Leidsch Dag blad een foto, de zusjes ston den ook groot op de voorpagi na van De Telegraaf. In de stad zelf waren zij een be zienswaardigheid: 'Juh, kijk ter is, tivee vrouwelijke juten'. Tegenwoordig kijkt er eigen lijk niemand meer vreemd op van vrouwelijke agenten, is de ervaring van Simone van Duijvenbode. Op de opleiding niet, binnen het korps niet, op straat niet. Bij het korps Mid den Holland is 35 procent van de werknemers vrouw, maar de meesten hebben een kan toorfunctie. Aangestoken door de enthou siaste verhalen van een kennis bij de Hilversumse politie be sloten de twee zusjes De Boer, dochters van de plaatsvervan gend korpschef in Hellen- doom, hun banen bij de bank en op een notariskantoor op te zeggen. De twee volgden de politie-opleiding in Wasse naar waar zij, anders dan de mannelijke leerlingen, wer den ondergebracht bij een ge zin in de buurt. Toen Simone van Duijvenbo de op de politieschool in Leusden zat, sliepen een jon gen en een meisje soms sa men op een kamer. Volstrekt ondenkbaar was dat in 1964. Marianne Mengen „Ik had een paar maanden een vriendje uit de klas en we moesten bij de directeur ko men. Die vroeg of mijn ou ders het wel wisten. Na de eenjarige opleiding be gonnen de zusjes De Boer in de algemene dienst bij de Leidse politie. Collega's moes ten wennen, ze zagen ze den ken: aan vrouwen heb je toch niet zo veel. In een tuniek met een rok, op zwarte degelijke schoenen, met kousen ('die waren verplicht, maar 's zo mers droeg ik ze niet') fietsten of liepen de zusjes door de stad. „Ik héb niet eens een rok", vertelt Simone van Duij venbode. „Ik had liever een extra broek. Bij een rok moet je hakken dragen, dat lijkt me erg onhandig op straat." Na een jaar algemene dienst stapten de zusjes De Boer over naar de afdeling verkeer. Automatische verkeerslichten waren er nog niet. De politie bediende de installaties bij de Gijzelaarsbank op het Rapen burg, in de 'Duiventil' op de hoek van de Hogewoerd en de Korevaarstraat en bij de in gang van het AZL aan de Rijnsburgerweg. De verkeers dienst beschikte over twee Fi- atjes 600 en een zwarte Volks wagen Kever. Later kwamen er ook een soort bromfietsjes, 'hele leuke dingen'. Op een dag zat Marianne Menger in het verkeershuisje bij het Rapenburg toen er een groep ladderzatte studenten van Njord aankwam. „Ik zag de bui al hangen, die hadden zin om een geintje uit te halen met de vrouwelijke agente. Dus ik heb gauw de telefoon gepakt om collega's te waar schuwen. Eentje was er al binnen, die zei: Ooo, ik wil je kussen. Toen kwam de auto met de collega's eraan." Het was ook wel eens makke lijk om vrouw te zijn. Ver baasd waren collega's dat ze een dronken automobilist zo makkelijk meekreeg naar het bureau. Maar het was hele- maal niet moeilijk geweest. Ze vroeg: 'Ga je mee?'. Hij ant woordde: 'Met jou altijd'. Ook Simone van Duijvenbode merkt dat vooral mannen soms eerder meewerken met een vrouwelijke agente. „We krijgen veel positieve reac ties en er is veel goodwill." In 1971, een paar jaar na haar zus, die stewardess was geworden bij de KLM, nam Marianne Menger-de Boer ontslag. Ze was ge trouwd met een collega en wilde een gezin stichten. Zwanger rondlopen in een mannengemeenschap, dat zag zij niet zitten. Dat is nu volstrekt normaal, wel worden zwangeren direct uit de surveillance dienst gehaald, vertelt Si mone van Duijvenbode. In al die jaren is de hechte band tussen col lega's gebleven. Simone van Duijvenbode: „Je moet elkaar kunnen vertrouwen en je maakt ook samen dingen mee waarvan andere men sen niet beseffen wat ze voor je betekenen." De jonge Leidse agen te knikt als Marianne Menger, nu werkzaam bij de afdeling perso neelszaken van de Lo- rentzhof, vertelt dat ze 's ochtends altijd VOO A -chi ht: opstond met een spanne: dar gevoel, omdat je bij de po n b nooit wist wat de dag zou L brengen. Ook dat is in bij 1 veertig jaar niet anders ge rtie den. Janet van Dijk lDH^eaü"JaU8us,us 2'Woolly BuUy/Samthe Sham Th^rbourinema«' StonéfaCt,0n/rhcf,0»«f homvëu 6 n co hc Marchers 7 Cit tn"210 Nini Ross° £Cryto me /The Pretty Things OrSbSrU'rem^/Roy 10. Imalive/The Hollies COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM Essenberg. G.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, postbus 507, 2003 PA Haarlem. noordwijk - 'Vastgoedmagnaat wil Huis ter Duin afbreken' kopt het Leidsch Dagblad in de zomer van 1965. Huis ter Duin is dan een 'wat sombere mastodont' aan het Noord- wijkse strand. Het kurhotel rendeert niet. Vastgoedmagnaat Reiner Zwols- man stelt de gemeenteraad voor het gebouw te slopen. Uiteindelijk gaat dat plan niet door. Het huidige Huis ter Duin is beginjaren negentig ge bouwd, nadat een brand in 1990 het oude hotel bijna volledig in de as leg de. Drie architecten, onder wie de ontwerper van het Noordwijkse vijf sterrenhotel, geven hun visie op het gebouw. Arie Korbee, architect van Huis ter Duin: „Het hotel is een hele tijd ver loederd geweest. Uiteindelijk is een aantal vleugels van het gebouw ge sloopt en zijn in de jaren zeventig aan weerszijden appartementen ge bouwd. Gelukkig is na de brand in 1990 besloten om de herbouw gelijk goed te doen. Het moest een ge bouw van enige omvang worden, met een goeie vijfsterrenuitstraling. Ik heb het hotelgedeelte zelf ontwor pen en tien jaar later ben ik er nog e'.f idi{ cht emj ndt be lije: ling va nde ïrdi wo trijc ïr c ;ad Huis ter Duin anno 2003. „Het hoogste en meest opvallende gebouw van Noordwijk." Foto: Frans Roomer steeds trots op. Gelukkig wel. Ik wil overigens niet zeggen dat ik het nu hetzelfde zou doen als toen, hoor. Achteraf gezien was ik best jong toen ik het ontwerp maakte: 25 jaar. De appartementengebouwen moest ik als gegeven accepteren. Maar voor de rest is het natuurlijk een fantasti sche plek, zo aan het strand, op de het nieuws •Afrikaans. B52-bommenwerpers voeren bombardementen uit ten noorden van Saivon Zo n 60.000 Amerikanen vechten in Vietnam koude weer bereikt een dieptepunt met een maximum van veertien graden Celsius. Strandex- ploitanten Hagen steen en been over het winderi ge strand en lege badhokjes. Het Leidsch Dagblad iofï mer vaIt m het water'- De zomer van 1965 IS een van de natste van de afgelopen eeuw. Ajax tast diep in de buidel om Henk Groot bin nen de gelederen te krijgen; vermoedelijk betaalt de club 400.000 gulden voor zijn transfer. DWS heeft als eerste club 16 voetbalspelers in volledige dienst (o.a Jan Jongbloed). Ze verdie- vJëd 12 T 2? P00 glüdeamus <s™> is een van de eerste profs'. Hij zegt zijn baan als opperman bij de gemeente Amsterdam op. •Herman Stok zet een punt achter het populaire ld»?r°grami?a ToP °f F'0?- De presentator staat met meer achter de formule van de öenerrubriek. „Tegenwoordig willen ze alleen nog gitaar en dan nog liefst alleen de Rolling Stones." Philips en NTS maken bekend dat de 'kleurente levisie' er binnen twee jaar is. duinen. Ik heb van het hotel het meest opvallende en hoogste ge bouw van Noordwijk gemaakt. Ik vind Huis ter Duin stijlvoller dan het Palace Hotel. Het staat op een veel mooiere plek, met veel ruimte erom heen en een grote parkeerplaats. Voor een architect is Huis ter Duin een goede referentie. Als je zegt 'ik ben zo lekker bezig met woningen in Pijnacker' maakt dat niet meteen indruk. Huis ter Duin kent ieder een in Nederland, dat is een groot verschil. Maar het is ook niet zo dat veel klanten gil lend tegen me zeggen 'doe mij ook zo'n hotel'. Het komt maar een enkele keer voor dat klanten naar iets dergelijks vragen." Hans van Egmond, architect van Palace Hotel in Noordwijk: „Het hotel zelf is een heel net gebouw. Mooi verzorgd, met een goede de taillering. De entree is goed: ruim, majestueus, zoals je dat bij een vijf sterrenhotel verwacht. Maar die ap partementen aan weerszijden, dat ziet er niet uit. Daardoor wordt het totale complex veel te massaal. Noorlander zou, als eigenaar van Huis ter Duin, de appartementen moeten opkopen en slopen. Die ge bouwen maken het geheel zó hard, zo confronterend met de rest van het dorp. Degene die Huis ter Duin heeft ont worpen, was belast met die smerige appartementen, die er al waren. Nou, mijn complimenten voor Arie Korbee hoor, want hij is erin ge slaagd van het hotel iets moois te maken. Maar het mooiste hotel van Noordwijk is het Palace Hotel, na tuurlijk." Hans Bik, architect van bureau Bik Mulder, voorheen werkzaam bij architectenbureau Van Manen Noordwijk: „Het hangt ervan af welke invalshoek je naar het coi plex kijkt. Huis ter Duin is bijna zessterrenhotel, met die enoi fel aan de voorkant en al die glit en glamour binnenskamers, fid er laatst nog geweest, maar het véél. Een beetje protserig qua ii ting ook, maar dat zal wel met entèle te maken hebben. Ik vine persoonlijk wel jammer, die im ting. Wij zitten de laatste tijd oo de hotelmarkt en designhotels juist in. Dat protserige gaat er gelukkig maar. Wij zijn momenttit bezig met de uitbreiding van h( Hotel Amsterdam/Tulip Inn. De gebouwen aan weerszijden \jd< het hotel zijn lelijk. Arie Korbee destijds niet anders dan nog h< gaan dan die appartementengel wen. En daarin is hij geslaagd, dat golfje op het dak. Maar het j heel is als compositie zó kolossen Erna Straatsma dipi< be pd utert eke fj, I0| ladi eq er nbprt d?, der

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10