LEIDE actie tegen VOP voor 'Het water klotst hier nog tegen de kanten' Buurt bereidt Geheimzinnige glimlachjes op het Waaghoofd NEM zocht zelf naar een nieuwe moeder Zes maanden geëist na steken met speer REGIO Garenmarkt voelt zich verraden Darten tegen Stompé Celstraf voor vier Leidse drugsdealers OGL last evenementendag af Z vergoedt aantal dure middelen niet Cleese een i terug 15, 20,2; 40, li 6.0i 431,Of 58,7! w krijgt stof in ogen indijk RTV West 0^25 3t per 15 oktober de 0.35 lirecteur van Radio TV 5 jg inendijk is nu nog di- 7.29 ïoofdredacteur van Flevoland. Hij begon ère in 1978 als jouma- !t Leidsch Dagblad. 1,42 j S irscheiding len Berg 3.00 I Gerard van den Berg, fc taekwondo-grootheid dag in Den Bosch de dan behaalde, is later (enoemd tot lid in de 175 j Oranje-Nassau. Bur- ér H. Lenferink speldde 1^69 Kinds de versierselen 7.95 sportschool van Van aan de Pieterskerk- an den Berg is sinds ef in het taekwondo en op nationaal en inter- a!1 niveau veel voor de 1 heeft hij talloze titels j;75 leidt hij momenteel 5.10 il jonge taekwondoka's J'gg tzorgt hij onder meer 2;oi dningen. maandag 7 juli 2oo3 Spektakel tijdens de tiende Leidse Dragon boat race 1 blijven an staan in Leyhof jander gepakt 3» zoekweg 38,15 31-3j£en 24-jarige man uit 1gg'gjis zaterdagavond op njiiweg aangehouden op Zlng van aanranding van 51 jöfW (36) uit Leiden. De i58,5trde man had de billen "'Sfouw betast nadat hij i3jojaf het station was ge- 44.61 fietsend riep de vrouw !4 7?an voorbijgangers. Een 21 ai Leiderdorper op een 1228 5^8 de man vervolgens 89 9) en hield hem tegen 707,6jiij werd overgedragen ilitie. 61 88,54, 276,oCen 19-jarige vrouw uit 52 gpeft zaterdag aangifte ijojan aanranding. Zij 562,8tistreeks half elf 's gl fiij het spoorviaduct op 3697geesterweg toen zij 10.05 man op een fiets zag 188j itrv°lgens werd zij door i56!oolgd, werd zij aange- 7^n 'cree8 een v'°ei- 25j4f ogen gespoten. De 51 .sist te ontkomen door 10® *6tsen. Volgens de poli- 36ijofleze zaak los van de 388,5b]- die dezelfde avond sl ^ekweg is opgepakt. 57,5( 4.9! 18.5! 3».5w beroofd 79,51 laptop 9,9i 2i4,7ten 46-jarige vrouw uit 124oh> 's gisteravond be- 47 0J1 een laptop. Zij zat op 476.7tje bij de groenstrook j^len De Valk te werken n&sien man vanuit de rich- i67.2fie Steenstraat kwam 1st. Hij griste de laptop handen en verdween in iig van de Nieuwe narkt. door Bas Benneker leiden - De trommelaar geeft als een slavendrijver het ritme aan. De tien roeiers aan beide kanten maken met hun peddels een korte, typische slag, terwijl de stuurman met zijn volle ge wicht het roer in bedwang houdt. Het gaat hard, erg hard. Van start tot finish is de afstand langs de Apothekersdijk onge veer tweehonderd meter. De winnaar legt de afstand ruim binnen de minuut af. De Leidse Dragon boat race, dit jaar voor de tiende keer gehou den, is een van de vele water evenementen in de stad, maar ook een heel bijzonder. De dra- kenboot is oorspronkelijk een Chinees vissersschip waarin volgens de legende tweedui zend jaar geleden vissers op zoek gingen naar een vermiste dichter. De dichter werd nooit gevonden, maar de wedstrijd om hem als eerste op te sporen, zo snel mogelijk peddelend over een korte afstand, is altijd blijven bestaan. In China is de sport heel popu lair. In Leiden gaat het inmid dels ook de goede kant op, want er doen niet minder dan 26 teams mee. Zo groot is de belangstelling dat de organisa tie deelnemers heeft verdeeld in een groep recreanten en een 'professionele' groep: doorge winterde raceteams die hun ei gen boot hebben, die training krijgen in de lastige slag van de drakenboot en vooral in het ge lijktijdig in het water slaan van de peddels. ,,Het draait allemaal om syn chroon peddelen, daarom is er ook een trommelaar", vertelt Martin Vietsch van het Rotter damse raceteam Dura Vermeer. „De slag is heel moeilijk om te leren; teams die geen training krijgen zijn geen partij voor teams zoals wij. We gaan zo'n drie, vier races per jaar af, maar Een trommelaar geeft het ritme aan voor de peddelaars van 'The Hague dragons', winnaar van de drakenboatraces. Foto: Dick Hogewoning Leiden is toch wel een van de leukste, de sfeer is hier fantas tisch en er is meestal behoorlijk wat publiek." Teams als Dura Vermeer slaan een volledig kampement op langs de kaden van de Apothe kersdijk, met tenten vol voorra den en schone kleding. Voor de meeste recreantenteams is het vooral een gezellige dag waarop veel wordt gedronken en gela chen, en af en toe gepeddeld. Dit alles onder de bezielende begeleiding van Aad van der Luit achter de microfoon. Hij is het brein achter de drakenboot- race en loopt van twaalf uur 's middags tot ver na zessen op en neer langs de waterkant. Hij kondigt de races aan, maakt grappen en interviewt wat om standers. Van der Luit haalde de sport ei genhandig naar Leiden: „De president van de Dutch Dra gons is een goede vriend van me, vandaar", legt hij uit. „Mis schien is het mijn rugby-ach- tergrond, maar strijd tot je erbij neervalt en daarna gezellig wat drinken met elkaar, dat vind ik geweldig. In China is het dra- kenbootracen trouwens volks sport nummer één. Miljoenen mensen komen erop af, en sommige van die races gaan over meer dan 25 kilometer. Maar dan moet je het heel door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De directie van het Leidse constructiebedrijf NEM zocht de afgelopen maanden zelf intensief mee naar een nieuwe moeder. Volgens direc teur H. Cooijmans was er be langstelling 'van verschillende kanten'. Uiteindelijk koos het bedrijf voor een investerings maatschappij die affiniteit heeft met de bedrijfstak waarin NEM actief is en die ook in nieuwe ontwikkelingen wil investeren. Hoeveel geld er met de overna me is gemoeid, wil Cooijmans niet zeggen. Een en ander laat het in 1929 opgerichte bedrijf niet onbe roerd. Het hoofdkantoor in Lei den blijft open, evenals de ves tigingen in Hengelo, Hendrik- Ido-Ambacht, Scheemda en in het Duitse Oberhausen en Recklinghausen. Het totale aan tal werknemers wordt echter met 140 gereduceerd tot 390. Van hen werken er 160 in Lei den. Met de bonden is volgens Cooijmans overleg gaande over een sociaal plan. NEM maakt, gedwongen door de wereldwijde recessie, een pas op de plaats. Voor de ko mende jaren verwacht het be drijf niettemin een gemiddelde winstgevende omzet van 200 miljoen euro te kunnen realise ren. Op de wat langere duur ziet het er volgens Cooijmans zonniger uit. „Wereldwijd blijft de behoefte aan energie, en dus aan energiecentrales en afgas- ketels, nog stijgen. In de Ver enigde Staten is de groei er nu uit, maar vooral in het Midden- Oosten en in Zuidoost-Azië zal de vraag weer pieken." leiden - Bezoekers van de Lakenfeesten konden zaterdag in het Sportcomplex Stevenshof aan de Dobbedreef de dartpijlen opnemen tegen Co Stompé. Deze darter en voormalig trambestuurder uit Am sterdam treedt in de voetsporen van de 'Haagse postbode' Raymond van Barneveld om de sport in Nederland op de kaart te zetten. Foto: Dick Hogewoning slecht hebben thuis." Als de 'The Hague Dragons' in een spannende finale winnen van hun grote rivalen, de 'Bush Dragons', springen de winnaars massaal in het water en is ook Van der Luit achter de micro foon niet meer te houden. „Wat een snelheid, ongelofelijk. Het water klotst nog steeds tegen de kanten aan hier. Wat een fan tastische sport is het dragon boat racen!" den haag/ leiden - Vier dlUgS- dealers uit Leiden, in leeftijd variërend van 18 tot 27 jaar, zijn door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot celstraffen tus sen de tien en achttien maan den. Tijdens de zitting wilde geen van de verdachten praten. Vol gens de politie vormden de mannen een samenwerkings verband. Gezamenlijk handel den ze in cocaïne en heroïne. De officier van justitie achtte de dealpraktijken bewezen en eiste celstraffen tussen tien en acht tien maanden. De rechtbank besloot de eis van de officier te volgen. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Garen markt en omgeving bereiden 'fy sieke' acties voor tegen de voor genomen plaatsing van een ver plaatsbare ontmoetingsplek (VOP) voor alcoholisten op de Garenmarkt. Zij voelen zich 'ver raden' door burgemeester H. Lenferink (PvdA). In een bewonersbrief van 26 mei heeft het gemeentebestuur aangegeven te wachten met het plaatsen van een VOP tot de be zwarenprocedure is afgehan deld. In een brief van 1 jiffi geeft de gemeente echter aan dat de VOP al deze week kan worden geplaatst, hoewel er nog allerlei procedures tegen de alcoholis tenkeet lopen. Zo kan nog tot woensdag bezwaar worden aangetekend tegen de bouw vergunning die voor de VOP nodig is. De bezwaren daarte gen worden echter pas op vrij dag 22 augustus in de commis sie voor de beroep- en be zwaarschriften behandeld. Dit is reden voor de omwonenden acties tegen de VOP voor te be reiden. „Onze bezwaarschriften zijn onderweg, we hebben persoon lijke gesprekken gevoerd met de lokale overheid, ze luisteren vriendelijk, maar gaan desal niettemin onverstoorbaar door", zo schrijft één van de omwonenden, J. Verbaan, aan zijn buurtgenoten. „Wij wensen geen VOP op de Garenmarkt en zullen ons sterk moeten maken om te verhinderen dat de VOP wordt geplaatst. Nu is het mo ment aangebroken de daad bij het woord te voegen. Wij willen inventariseren wie er daadwer kelijk bereid is om in actie te komen, te weten: fysiek deel te nemen aan activiteiten ter voorkoming van de plaatsing." De brief wordt ondersteund door in ieder geval negen ande re omwonenden. Verbaan wil woensdagavond in het stadhuis actie gaan voeren tijdens de in loopavond over de VOP die daar door het gemeentebestuur is gepland. Oud-raadslid en bewoner van de Raamsteeg Ruud Breedveld laat weten geen enkel vertrou wen te hebben in die inloop avond en noemt in een e-mail naar Lenferink het gemeente bestuur 'totaal onbetrouwbaar'. „Ik heb geen enkele behoefte om nog met u over deze VOP verder te communiceren dan via rechtscolleges en zal dan ook geen gebruik maken van de inloopavond." Bij de gemeente kon vanoch tend niemand commentaar ge ven. Daklozen ruzieden om tuinhuisje den haag/leiden - Tegen een 42-jarige dakloze man uit Lei den die daar een collega-zwer ver met een speer stak, is bij de rechtbank in Den Haag een cel straf geëist van negen maanden waarvan drie maanden voor waardelijk. De problemen tussen de twee dakloze mannen ontstonden in de winter toen beiden op het zelfde tuinhuisje aanspraak maakten. De verdachte was in een tuin huisje langs de spoorlijn ge trokken toen de andere dakloze man in de gevangenis zat. Maar bij zijn terugkeer eiste de ande re dakloze de rechten op het huisje weer op. Na veel wikken en wegen mocht de verdachte blijven totdat de dooi zou inzet ten. Daar stond wel tegenover dat de verdachte zijn collega dagelijks van geld of drugs moest voorzien. Op 27 maart weigerde de ver dachte om zijn officieuze huur te betalen, waardoor de hoofd bewoner van het tuinhuisje door het lint ging. Volgens de verdachte kwam de man zwaai end met een plank op hem af gelopen. Vervolgens zou de ver dachte een speer hebben gegre pen om zich te verweren. De verdachte raakte het slachtoffer tweemaal in zijn arm en een maal in de borst. Hoewel het slachtoffer slechts twee kleine gaatjes in zijn arm en een schaafwond op de borst aan de steekpartij overhield, nam de officier van justitie de zaak hoog op. „Het had niet veel gescheeld of u had het slachtoffer in zijn hart geraakt", aldus de officier. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden - Het Overleg Gehandi captenbeleid Leiden (OGL) heeft besloten om de organisa tie van een evenementendag op zondag 31 augustus in Leiden te staken. Volgens woordvoer der W. Duinker viel het besluit nadat het nationaal comité ach ter die zondag meldde dat het geen geld voor het Leidse eve nement heeft. Ook kon het OGL niemand vinden die de dag wil de coördineren. De Europese Unie heeft 2003 uitgeroepen tot het jaar van mensen met een handicap. Ver spreid over het land hebben al lerlei feestelijkheden plaats die tot doel hebben om gehandi capten en chronisch zieken met niet-gehandicapten in aanra king te brengen. Onderdeel hiervan is een stedentocht op 31 augustus. Het OGL deed veel moeite om ervoor te zorgen dat de karavaan ook Leiden aan zou doen, maar dat is volgens Duinker niet gelukt. Als reactie besloot het OGL dan zelf een evenement te organiseren op het Stadhuisplein, maar het ziet daar nu van af. Volgens Duinker betekent de afgelasting niet dat er komend najaar niets gebeurt. „De orga nisaties die zich met gehandi captenzorg bezighouden, gaan nu zelf activiteiten bedenken", zegt hij. „Zij denken na over mogelijkheden om niet-gehan dicapten daar bij te betrekken." Ook willen zij proberen om ge zamenlijke activiteiten op te zetten. Aan het kraampje van D66 wordt gespeculeerd over opvolging van Pechtold Zorg en Zekerheid Is fyo ali niet meer bereid om 3.75 prijzen voor merkloze irremmers, choleste- ers en een aantal anti- fa te vergoeden. Apo- hoeten die geneesmid- [ertig procent goedko- [•25 ;en. Patiënten merken 1 de prijsverlaging, om- ïiiddelen sowieso ver- rden door zorgverzeke- 'erzekeraar is van me- apothekers 'exorbitant dienen aan genoemde medicijnen en wil daar een ein de aan maken. „Gemiddeld is de marge tussen in- en verkoop van die middelen zo'n 70 tot 80 procent", zegt zorgmanager H. Kok van Zorg en Zekerheid. Dat is volgens de zorgverzekeraar 'niet langer maatschappelijk te verantwoorden'. Maagzuurremmers, choleste rolverlagers en antidepressiva behoren tot de meest verstrekte geneesmiddelen. Ze worden in massaproductie gemaakt en het patent op de middelen is verlo pen, waardoor ze heel goed koop kunnen zijn. De prijsverlaging is het gevolg van een kortingsdreiging van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport. Oud-mi nister De Geus kondigde enige tijd geleden aan een gedeelte van de apothekersinkomsten te vorderen, vanwege de enorme kosten van farmaceutische hulp. Apothekersorganisatie KNMP stelde toen ook al voor om de prijzen van de vijf meest verstrekte merkloze geneesmid delen met veertig procent te verlagen. door Wilfred Simons leiden - De klokken van de Har- tebrugkerk beieren met onstuit baar enthousiasme. De bron zen klanken vallen over de Leidse Haarlemmerstraat en verwaaien boven het kraampje van D66, dat als altijd op zater dagmiddag op het Waaghoofd te vinden is. Met folders over 'wie wij zijn' en het politieke clubblad 'De Democraat' pro beren D66-leden Arjan Stoffels en Menno van der Land de aandacht te trekken van het pu bliek dat over de Waagbrug dromt. Voor het laatst dit sei zoen, het zomerreces staat voor de deur. Met het aanstaande vertrek van 'hun' wethouder Alexander Pechtold begint de geruchten machine in Leiden weer op gang te komen. Weliswaar staat Pechtolds overstap als burge meester van Wageningen nog niet helemaél vast, maar het moet raar lopen, wil minister Remkes van binnenlandse za ken hem niet per 1 oktober naar Gelderland sturen. Dan rijst de vraag: wie volgt de ijde- le, mediagenieke en daadkrach tige stadsbestuurder op? Vragen die ook aan het zaterdagse kraampje van D66 worden ge steld. Tot een antwoord op de vraag welk profiel de nieuwe wethou der moet hebben, zijn Stoffels Een gewone zaterdagmiddag bij het D66-kraampje op het Waaghoofd. Arjan Stoffels (met wit over hemd) bespreekt het terrasbeleid met meneer Degens. Eigenaar Jan Boer van het Kijkhuis en Trianon luistert. Foto: Dick Hogewoning en Van der Land nog wel te ver leiden. Natuurlijk moet het ie mand zijn 'als Pechtold'. Ie mand die de stad kent. Die de weg in Den Haag weet. Het hoeft niet per se een Leidenaar te zijn. Als hij of zij hier maar komt wonen. Wat denken ze van oud-wethouder Pex Lan- genberg? Kandideert een raads lid zich, zoals Paul van Meenen of Mark Koek? Kiest de partij voor de 'Rabbae-constructie', zoals Groenlinks deed, met een zwaargewicht uit Den Haag? Of komt D66 met een politicus die niemand in Leiden kent, een dark horse, zoals topambtenaar Marcel Vooijs van de Universi teit Leiden, die tussen 1994 en '98 een hele goede D66-wet- houder was in Velsen? Het D66- duo reageert met geheimzinni ge glimlachjes. De oudere heer Degens komt aan het kraampje. Hij woont naast een café en wil iets weten over de voorgenomen versoe peling van het terrasbeleid. „Ik begrijp dat het een experiment is", zegt hij tegen Stoffels. „Hoe lang duurt het? Hoe stellen jul lie vast of het geslaagd is of niet?" Een man met kortgeknipt grijs haar en een wit T-shirt dat om zijn tondikke buik spant, komt een praatje maken. „Is het leven geen avontuur?", roept hij Stoffels toe. „Als ik be denk hoe mijn leven eruit had gezien als ik mijn kansen had gegrepen, man, man, man!" Stoffels zet zijn gezelligste ge zicht op en legt onuitsprekelijk geduld aan de dgg. Een jonge vrouw maakt zien tegenover Van der Land zorgen over de identificatieplicht voor 12-jari- gen. Een meisje dat Iris heet, wil dat de raadsfractie voor komt dat het cameratoezicht op de Beestenmarkt 'fanatiek' wordt toegepast. Zo gaat dat el ke zaterdag, zeggen de D66'ers. Het loopt tegen 15.00 uur, tijd om in te pakken. Het klokgebei er van de Hartebrugkerk is weg gestorven, de 'speaker' van de Drakenbootraces op de Apo thekersdijk heeft het estafette stokje overgenomen. Met of zonder Pechtold, zolang Leiden Leiden is, zal er nooit een einde zijn aan de stoet mensen die over de Waagbrug dromt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7