ECONOMIE 'Banken overladen mensen met schuld' Computernetwerk onzichtbaar voor inbrekers Hypotheek oversluiten maar zelden voordelig Voor V D nadert uur van de waarheid Incassobedrijven willen meer terughoudendheid Amsterdams bedrijf ontwikkelt revolutionaire beveiliging K1A Carnival: comfort, ruimte en veiligheid! Uitvallen e-mail erger dan ongeluk met auto Maatschappelijk verantwoord ctieplan voor teer technici n haag - Nederland moet in [0 15 procent meer ingeni- rs, bètawetenschappers en |J dere technici tellen. Een gis- - en gepresenteerd actieplan alvast vijftig stappen om dat •1 te verwezenlijken. De op- llers van het plan, dat is aan boden aan minister Van der >even van Onderwijs en zaterdag 5 JULI 2003 iatssecretaris Van Gennip van ©nomische Zaken, vragen de "ferheid de komende zes jaar skjD miljoen euro extra in tech- "§kte investeren. ever huisje en een tent ^da - De Nederlander kam- iert minder in eigen land en 4(Jkt steeds vaker in een vakan- 3fiuisje. Daardoor steeg vorig i9|r het aantal 'bungalow- ^kanties' voor het eerst uit bo- 2« de kampeervakanties. Ook 41$tenlandse toeristen over- j?5lhten steeds minder op kam- i6®rterreinen. Het aantal ver- 5ven in huisjes groeide vorig j 12tr naar 6,3 miljoen, terwijl het 3ihtal kampeervakanties daal- ^"jtot 6,1 miljoen, blijkt uit ge syens van het Nederlands Re- i^rch Instituut voor Recreatie j|Toerisme (NRIT). Doordat 337nkampeervakantie gemid- 3qd acht dagen langer duurt i iii een verblijf in een bunga- vligt het totaal aantal vakan- 'agen op kampeerterreinen l steeds iets hoger. izekeraars in g om pensioen haag - Alle 30.000 werkne- in de verzekeringsbranche igen binnenkort een fol- van hun baas, waarin die legt waarom hij onherroepe- een einde wil maken aan premievrije pensioen. De op initiatief van het Ver- ïd van Verzekeraars, komt in tijd dat het overleg met de ionden over een nieuwe muurvast zit. In de folder int voorzitter De Swart van verbond, dat de verzeke- de sterke stijging van de [nkosten onvoldoende in de in hebben gehouden. „Per- :elskosten maken nu twee- Ie van de totale kosten uit. hadden we achteraf eerder iten zien." ch weer orders >r werf Bijlsma - Scheepswerf Bijlsma emmer heeft nieuw werk en t daarmee gered. Na de ople- ng van de Amelander veer- bt Oerd heeft de scheeps eer een order van rederij genborg voor twee vracht epen. De werf met bijna 80 dewerkers kan daardoor Ï25C>rlopig blijven bestaan. Lan- 'Stijd was het voortbestaan de werf onzeker. Directeur Bijlsma heeft weer hoop ge- igen dankzij het nieuwe i67jrk. „We zijn ook met andere Irachtgevers in onderhande- g". aldus de directeur. amsterdam/anp - Banken geven consumenten te makkelijk kre diet. In economisch slechte tij den moeten ze een stuk terug houdender zijn om te voorko men dat mensen met schuld worden overladen. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van In casso-ondernemingen (NVI). Vol gens de vereniging kijken ban ken alleen naar hun eigen limiet- regels. Ze zouden echter ook an dere criteria in acht moeten ne men als ze krediet geven. „Wij komen in de dagelijkse praktijk mensen tegen die zes tot zeven leningen hebben lo pen voor zaken als een tv, een koelkast, een wasmachine en de vakantie", zegt bestuurslid J. Veeke van de NVI. „Dat moeten banken niet willen. Ze hebben ook een morele verantwoorde lijkheid." Veeke erkent dat consumenten een eigen verantwoordelijkheid hebben, maar volgens hem proberen de banken via allerlei wegen mensen richting een krediet te lokken. De vele recla mespotjes en advertenties waarbij cadeaus worden gebo den als mensen een lening af sluiten, zijn Veeke dan ook een doom in het oog. „Ondanks de slechte economi sche omstandigheden proberen diverse banken en andere kre dietinstellingen zieltjes te win nen met allerlei extraatjes. Maar zodra je de eerste keer in gebreke blijft, rekenen ze wel een woekerrente." Ook bij hy potheken ziet hij die trend. „De Rabobank biedt bijvoorbeeld mensen aan om via hun ouders extra veel geld te lenen voor een nieuw huis. Dat vind ik onver antwoord", aldus Veeke. Hoewel incasso-ondernemin gen geld verdienen aan wanbe talers, denkt Veeke niet dat zijn pleidooi omzet gaat kosten. „Van een kale kip kun je niet plukken, dus wij hebben er ook belang bij dat mensen niet om vallen onder him schulden last." De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) voelt zich niet aangesproken door de kritiek. Volgens een woordvoerder houden de meeste banken en andere kredietverleners zich aan de regels die daarvoor zijn opgesteld door de branchevere- ning VFN. Zo is afgesproken geen agressieve reclame te ma ken of extraatjes te geven. De NVB-zegsman kent de recla mes van de kredietverleners wel. „Die zijn geen lid van de VFN. Het is een groep die veel reclame maakt. Daar maken wij ons ook zorgen over." In de re gels van de VFN is ook opgeno men dat de leden rekening moeten houden met de financi ële situatie van de aanvrager. amsterdam/anp - Opnieuw heeft het detailhandelsconcern Vendex KBB bij zijn dochter V D ingegrepen. De directie van de warenhuisketen bracht het afgelopen jaar niet de gewenste ommekeer: exit voor drie van de vijf directieleden. Nieuwe mensen, afkomstig van de wel succesvolle HEMA, krijgen an derhalfjaar een laatste kans om het bestaansrecht van de ze ventig V&D-winkels te bewij zen. Ruim een jaar geleden kondig de Vendex KBB (warenhuizen, elektronica en doe-het-zelf-za ken) een reorganisatie aan bij zijn V&D-warenhuizen. Het moest allemaal vlotter en fris ser. De levensstijlgoeroe Jan des Bouvrie werd aangetrokken om de winkels een nieuw uiterlijk te geven. De schappen vol oude voorraden maakten versneld plaats voor nieuwe collecties. Vendex KBB was door de reali teit ingehaald. Twintig jaar ge leden kocht je in een warenhuis dingen die elders niet te krijgen waren. Maar klanten schaften steeds minder aan in de waren huizen, die een steeds stoffiger en duffer reputatie kregen. V&D is het financiële en histori sche hart van Vendex KBB. De winkels bepalen nu voor circa Ondanks diverse gedaanteverwisselingen zijn de resultaten van de V D-warenhuizen de afgelopen paar jaar niet verbeterd. Foto: ANP/Toussaint Kluiters 17 procent de omzet van het detailhandelsconcern. Vroom Dreesmann begon in Amster dam in 1887. Het is nu een wa renhuis voor een brede doel groep, omschrijft het concern het zelf in zijn laatste jaarver slag. De keten moet het hebben van scherpe prijzen. Veel be kende merken tref je er niet aan: de artikelen zijn 80 pro cent eigen merk. door Philip Bueters Amsterdam - Het piepkleine Amsterdams bedrijfje Anarkey haalt een revolutionair systeem voor het beveiligen van compu ters naar Europa. Ze doen daar voor zaken met voormalige kop stukken van de inlichtingendien sten KGB en CIA, lieden die deze week hun vinding persoonlijk ko men aanprijzen. Heeft Anarkey goud in handen? Olger Kerseboom, een 30-jarige hacker die van zijn hobby een eerzaam beroep als IT-veilig heidsadviseur heeft gemaakt, was onmiddellijk gegrepen door het concept: een vinding die een computernetwerk on zichtbaar maakt voor potentiële inbrekers ('hackers') die via in ternet toegang proberen te krij gen tot het systeem. Tot nu toe bestond de beveili ging van computernetwerken uit het bouwen van zo ondoor dringbaar mogelijke vesting werken, teneinde kwaadwillen de saboteurs en inbrekers bui ten te houden. Elke computer, verbonden met internet, heeft een soort 12-cijferig telefoon nummer. Daarmee communi ceert de computer met andere computers, via internet (het wereldwijde web) of, zoals bij grote bedrijfsnetwerken, via een afgesloten deel daarvan. Die sleutel tot elke computer is het 'IP-adres'. Als een compu ter zijn IP-adres elke seconde door een ander nummer ver vangt, kunnen hackers dat IP- adres niet meer vinden. Slechts 'bevoegde' computers, voorzien van een speciale netwerkkaart, kunnen feilloos met elkaar communiceren in dit systeem van verstoppertje spelen. Het netwerk wordt zo onzicht baar voor potentiële indringers. Het idee is Invisilan gedoopt: 'invisi' staat voor invisible (on zichtbaar), 'lan' voor local area network, het gangbare bedrijfs netwerk. De bedenker van het systeem is Viktor Sheymov, oud-officier van de voormalige Sovjet-inlichtingendienst KGB. Sheymov was verantwoordelijk voor de afdeling cryptografie, de afluisterdienst die verkeer van de vijand moest onder scheppen en ontcijferen. Kerseboom bestookte ex-ma joor Sheymov, die in 1980 over liep naar Amerika, met e-mails over zijn vinding en raakte overtuigd.Als hacker ben ik aanvankelijk tegen hem inge- Oud KGB-officier Victor Sheymov en voormalig ClA-directeur James Woolsey (links) geloven heilig in het beveiligingssysteem voor computers Invilan. Foto: GPD/Sander Nieuwenhuys (advertentie) 49 r is al een Carnival vanaf 23.995,-' 14 easeprijs vanaf 655,-* 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE fertooppnjs '"Cl BTW/BPM. e<cl. kosten deel I en II. verwijderingsbijdrage. rijklaar maken en metallic lak. Leaseprijs is gebaseerd op Full Operational I een looptijd van 48 maanden en 20 000 km Algebeeld model bevat oplles legen meerprijs. Wijzigingen voorbehouden Gemiddeld verbruik 2100 km -1 L op 12.2 km lot 12.4 L/100 km -1 L op 8.1 kmC02-uitstoot: van 217 lol 293 g/km. E-MAIL INFO@WA.NL INTERNET WWW.KIA NL gaan. Je gelooft niet in een onk- raakbaar systeem. Maar een computer die onvindbaar is, valt niet te hacken. Dit is ge woon heel verkoopbaar, besefte ik toen." Kerseboom werkte destijds bij de intemetproviders van KPN, en besloot samen met een col lega te proberen Invisilan naar Europa te halen. Intussen kost te de ontwikkeling van Invisilan van concept tot exportrijp pro- dukt nog twee jaar. Eind vorig jaar konden Kerseboom, Berry Masselink (32) en hun derde man Julian Wynne (29) een contract sluiten met Sheymov. In 2002 moest Anarkey, het vei- ligheidsbedrijf dat de drie op richtten om Invisilan te verko pen, nog zijn broek zien op te houden met het aanleggen van beveiligde netwerken en het aanbod om netwerken te testen met hack-aanvallen. Nu laat Anarkey alle nevenactiviteiten vallen. Invisilan is niet goedkoop. Om een netwerk uit te rusten met dit beveilingssysteem, moet bij elke computer een kaart van 2000 euro worden gemonteerd, die wordt aangestuurd door een centrale computer met voor 20 mille software. De kos ten zijn daardoor bij een een voudig netwerk al gauw een ton. Als een aanval van hackers weinig schade veroorzaakt, is het misschien niet de moeite waard," vertelt Sheymov. „We hadden een klant, een advoca tenkantoor, die het te duur vond. Twee weken later werd er ingebroken op hun computers en werd procesmateriaal gesto len. Dat werd door de tegenpar tij gebruikt, waardoor een zaak van drie miljoen misliep." Sheymov wil geen namen van klanten noemen. Op diverse plaatsen wordt proefgedraaid met het systeem, maar Invisilan heeft nog geen klant die zich publiekelijk achter het product wil scharen. Invisilan is even min getest door onafhankelijke specialisten. „Ze zijn welkom, maar niemand durft het blijk baar aan." Er is wel een grote verzekeringsmaatschappij, American International Group, die overtuigd is van Invisilan en zijn klanten 10 procent korting geeft op de verzekeringspremie als ze het systeem installeren. Hoe het allemaal precies werkt, wil Sheymov - die eerst voor de Russen, en later voor Amerika luistervink speelde - niet kwijt. Dat is vooral om commerciële redenen. „We hebben aanwij zingen dat onze concurrenten onze techniek proberen te ste len." Misschien is deze voor zichtigheid terecht, misschien is het beroepsdeformatie. Bij Nederlandse IT-experts, die de ze week een presentatie van Sheymov bijwoonden in Am sterdam, zorgde de afwerende houding van de grondlegger rente staat laag. Historisch laag. Sinds de dub- cijferige percentages van de hypotheekrente het begin van de jaren tachtig is het niet meer 25,goedkoop geweest om geld te lenen. Wanneer hypotheekrente laag staat, denken veel mensen 16. jauw dat het slim is hun huidige hypotheek 'in s, uilen' voor een nieuwe. 13, .00, 58, t levert echter slechts zelden groot voordeel Hypotheekverstrekkers zijn namelijk ook niet c en hebben zich ingedekt tegen dit fenomeen. 20 t betekent voor hen immers inkomensverlies. hebben bij het afsluiten van de hypotheek 18. d uitgeleend tegen een hogere rente dan nu en >ben dat geld ook tegen een hoger rentebe- ag moeten 'inkopen'. 'het in uw geval toch voordelig is uw hypo- Êek over te sluiten, hangt van verschillende fac to af. De belangrijkste is wel de boeterente die poet betalen als u van uw huidige lening af jt. Ook spelen de kosten voor een nieuwe hy- jtheekakte en de notaris een rol. De grootste terente. Boeterente is in grote trekken het ver schil tussen de huidige rente die u be taalt en de rente die u gaat betalen. En dan dient zich direct het eerste probleem aan: van welke toekomstige rente gaat de bank bij de berekening hiervan uit. Is dat de rente die hoort bij de vaste renteperiode die u nu heeft of een die hoort bij een andere rentevaste periode. Zoals bekend is de rente bij één jaar vast lager dan bij een rentevaste periode van vijf jaar of langer. Hoe groter het verschil met de nu betaalde rente, hoe hoger de boe terente is die u moet betalen. Ook de hoogte van de rente die de bank kan bijschrijven op het nu van u te ont vangen bedrag van de afkoopsom is van belang. Een veelvoud aan varia- Hans beien dus die tot verschillende uit komsten kunnen leiden. Ook andere zaken beïnvloeden de hoogte van de boeterente. Marketingmanager - igü* EIGEN BEURS hypotheekbemiddelaar in ons land, De Hypotheker, kent hiervan een schrij nend voorbeeld. Een aanvraag om de boeterente te berekenen voor het aflos sen van een hypotheek bij een van de grootste banken in Nederland, leverde maar liefst vier verschillende uitkom sten op. De bankmedewerkers die tot de uiteen lopende uitkomsten kwamen, hadden blijkbaar de vrijheid om bij hun bereke ningen verschillende factoren anders te interpreteren. Zo kunnen ze bijvoor beeld kijken of er bij de oorspronkelijke hypotheekaanvraag kortingen zijn ver leend. Ook was niet altijd de jaarlijks boetevrij af te lossen som in de bereke ning betrokken. En dat moet natuurlijk wel. Iers Van de Kerk laat in het midden of een en ander opzettelijke gebeurde of niet. De antwoorden op de vraag naar wat het zou kosten om de hypotheek over te sluiten, waren er echter niet minder onduidelijk «rHt C.rx Ho hoi - In 2008 moeten de warenhui zen een omzet halen van 1 mil jard euro en een rendement van 4 procent. V&D is daar nog ver van verwijderd. De zeventig winkels haalden over het afge lopen boekjaar een omzet van 856 miljoen euro. Het verlies kwam uit op 11 miljoen euro. Voor de opruiming van oude artikelen en de vernieuwing van de winkels nam het bedrijf daarnaast nog een last van 48 miljoen euro. Dit jaar stijgen de verhezen tot tussen 30 tot 50 miljoen euro. Vendex-bestuursvoorzitter P. Hamming draaide er donder dag geen doekjes om. Redt V&D het niet, dan ziet hij geen plaats meer voor de oerhollandse ke ten. Voor de ruim 8500 mede werkers is dat reden tot zorg, want Hamming houdt zich aan zijn uitspraken. In april kondig de de bestuursvoorzitter aan in te grijpen, als de warenhuizen 'de bocht niet kunnen maken'. Nog geen drie maanden later is dat een feit. Diezelfde Hamming zette tien jaar geleden als directievoorzit ter van V&D ook al het mes in de organisatie. Gedwongen door grote verliezen gaf hij de winkels ook toen een nieuw ui terlijk. Het plan had succes, de winkels kwamen uit de rode cij fers. Maar na tien jaar is de aantrek kingskracht van V&D weer ver dwenen, constateerde Ham ming vorig jaar tijdens een persconferentie. Het pubüek komt nog wel binnen, maar koopt steeds minder. Bezoekers komen steeds vaker vooral voor de eetgelegenheden La Place en Le Marché. amsterdam/gpd - Een e-mail- storing veroorzaakt veel stress. Driekwart van de bedrijven on derkent dat e-mail van levens belang is voor het bedrijf en dat de gebruikers er afhankelijk van zijn geworden. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van softwarebedrijf Veri tas, uitgevoerd door een Brits onderzoeksbureau. De 850 on dervraagde IT-managers zijn af komstig uit middelgrote tot grote organisaties in de VS, Frankrijk, Duitsland, Benelux, Spanje, Zweden, Zwitserland, Zuid-Afrika, Oostenrijk, Polen, Midden-Oosten en Italië. Werknemers raken volgens het onderzoek snel gestresst als ze geen toegang hebben tot hun e- mail. Eén vijfde van de gebrui kers raakt meteen geïrriteerd, meer dan een derde binnen vijf minuten. Binnen een half uur is tweederde gestresst en na een uur voelt 82 procent zich mate loos geïrriteerd. Dat legt een zware last op de schouders van de verantwoor delijken voor de e-mailsyste- men. Meer dan driekwart van de IT-managers stelt dat hun baan in het geding is wanneer e-mail niet beschikbaar zou zijn. Het gaat zelfs zover, dat meer dan een derde van de onder vraagden zegt dat een week zonder e-mail traumatischer is dan een niet-ernstig auto-onge luk, een verhuizing of een scheiding. „Ik ben geschrokken van de vergelijkingen die wor den getrokken", zegt Freek Hemminga, woordvoerder van Veritas. Deze reacties onder schrijven volgens hem wel dat e-mail tegenwoordig een 'be- drijfskritische rol' vervult. van Invisilan in ieder geval voor scepsis. Het continue wisselen van IP-adressen bemoeilijkt het verkeer met de buitenwacht en, zo vrezen Sheymovs critici, ver traagt het beveiligingssysteem het interne netwerk. En wat als een terrorist beslag weet te leggen op een Invisilan- kaartje? Sheymov: „Tja, wij gaan alleen over de beveiliging van computers, de fysieke be veiliging van apparatuur laten we over aan anderen. De mens is altijd de zwakste schakel, in elk systeem." De eveneens in Amsterdam aanwezige oud-directeur van de CIA ziet in ieder geval het belang van Invisilan.Als je een aanslag vergezeld laat gaan van een aanval op onze computer systemen, zijn de effecten van die aanval vele malen rampzali ger", zegt hij. Woolsey is mede directeur van Invicta, leveran cier van Invisilan. Zijn relatie met Invisilan vloeit voort uit zijn vriendschap met ex-KGB-er Sheymov. „We leven in een complexe wereld waarin eco nomie en techniek steeds meer met elkaar verbonden zijn", be toogde Woolsey in Amsterdam. „Het elektriciteitsnet, gasleidin gen en transportsystemen wor den allemaal gestuurd door computers. Bij een terroristi sche aanval hoefje maar een of twee transformatoren op te bla zen om een rampzalig effect te veroorzaken." ECONOMIE WIJZER ning zorgvuldig na en schakel zo nodig een onaf hankelijk deskundige in. fclaast de Tekenvaardigheid van de bankmede werkers speelt nog een ander belangrijk feit. Dat is de lengte van de rentevaste periode die nog is te gaan. Volgens Ralph van Leeuwen, hypotheek specialist van De Hypotheker, geldt als vuistregel dat hoe korter die tijd nog is, des te voordeliger oversluiten kan zijn. De boeterente zal dan im mers het laagste zijn, omdat de af te kopen perio de korter is. Uitgaande van dezelfde hypotheekvorm - voor waarden en resterende looptijd - stelt Van Leeu wen het dat in zijn algemeenheid zelden voorde lig is om een hypotheek over te sluiten. Alleen bij hypotheken met een resttijd in de rentevaste pe riode die korter duurt dan twee jaar kan dit wor den overwogen. Alhoewel Nederlanders graag een lange periode van vijftien of twintig jaar 'vast' aangaan - 'want dan zijn we er maar van af - is dat naar zijn idee niet altijd even logisch. „Wij zeggen al enkele ja ren tegen elkaar dat de rente nu zó laag staat dat ie niet lager kan. Maar elke keer weer blijkt het g^Wj^^pcrtHat. her_l In Nederland is maatschappe lijk verantwoord ondernemen een hot issue geworden. Daar bij gaat het niet alleen om het creëren van winst en werkgele genheid, maar ook om sociale en ecologische waarden. Nu zal iedere ondernemer beweren dat hij wel degelijk rekening houdt met maatschappelijke factoren. Sommige onderne mingen weten zelfs door suc cesvolle public relations een positieve beeldvorming op te bouwen, terwijl zij in feite slechts een beperkte bijdrage leveren. Daarom is het me ten van de maat schappelijke bijdra ge van een onder neming noodzake lijk voor een objec tieve discussie hier over. Bovendien zal dit heel wat fabels op dit gebied kun nen doorprikken. Recent onderzoek van het Centrum voor Maatschappe lijk Ondernemen (CMO) van de Uni versiteit van Tilburg (onder leiding van professor Johan Graafland en uw columnist) toont aan dat de maatschappelijke prestatie van verschillende Nederlandse on dernemingen wel degelijk te vergelijken is. De belangrijkste uitkomsten van het vergelij kend onderzoek zijn deze week naar buiten gekomen via deze krant en volgende week zal ook het economenvakblad Econo misch Statistische Berichten uitvoerig stilstaan bij de onder zoeksresultaten. Het CMO heeft een vragenlijst ontwikkeld met zeventig con crete maatstaven ten aanzien van maatschappelijk onderne men. De 57 grote ondernemin gen uit de sectoren bankwezen, bouwnijverheid, chemie en handel die uiteindelijk deelna men aan het onderzoek is niet alleen gevraagd hun score voor de verschillende aspecten van maatschappelijk ondernemen te vermelden. In het tweede deel van de vragenlijst wordt gevraagd ook een gewicht aan te geven van het belang dat zij hechten aan ieder van deze as pecten. Dit deel werd ook ge stuurd aan niet-gouvernemen- Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Novib, Milieudefensie en het Wereld Natuur Fonds. Uiter aard met het doel om na te gaan in hoeverre hun gewich ten afwijken van die van de on derzochte ondernemingen. De individuele scores van be drijven zijn - zoals mocht wor den verwacht - het hoogst in geval deze worden gewogen met hun eigen gewichten en het laagst wanneer de gewich ten worden gebaseerd op de vi sie van de ngo's. Opmerkelijker is dat de bedrijven uit de che mische sector in het algemeen het hoogst scoren. De bouwnij verheid doet het on danks de bouwfraude vrijwel even goed als het bankwezen. Het maatschappelijk on dernemen in de han del nog het minst aanwezig. Een moge lijke verldaring hier voor is dat de onder zochte handelsbedrij ven relatief klein zijn en dus minder aan Universiteit van Tilburg publiciteit bloot staan. Het is duidelijk dat de branchever enigingen in de han del hun verantwoordelijkheid moeten nemen om professio nele instrumenten voor maat schappelijk ondernemen (ver der) te ontwikkelen. Het is opmerkelijk dat de pre cieze rangorde van de bedrijven nauwelijks wijzigingen onder gaat, indien (te weging van de zeventig aspeêten van maat schappelijk ondernemen wordt aangepast. Dit betekent dat de ze rangorde tamelijk robuust is, als wij de visie van de (individu ele) ondernemers en die van de ngo's vergelijken. Blijkbaar be staat er een consensus in ons land over wat maatschappelijk ondernemen concreet inhoudt. Dat is een verrassende conclu sie. Daarom zal de publicatie van betere en meer informatie door de bedrijven op dit gebied die nen te worden gestimuleerd om zodoende de transparantie hierbij te vergroten. Zo'n vorm van open communicatie ver sterkt de zelfregulering door ondernemingsorganisaties door het opstellen van gedragsregels. Zelfregulering is effectiever en minder kostbaar dan regulering

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9