Washington huiverig voor herhaling Afrikaans drama BUITENLAND Geweld laait op na bloedige aanslag moskee Pakistan VN leveren duizend ton voedsel per uur in Irak Amerikanen schieten Iraakse belagers dood Berlusconi blijft hardleers: excuses waren geen excuses Taylor voert nog altijd oorlog ommandant )marska' in :heveningen Stem van Saddam op bandje Al-Jazeera midst revolvers i Fransman ;sel De Belgische politie drie revolvers gevonden huis van een Fransman mogelijk betrokken is bij de lord op twee Franse meisjes, man woont al tien jaar in ië, in het dorpje Sart-Cust- tegen de Franse grens. De jelopen dagen zijn huis en 230 li grondig doorzocht, nadat was aangehouden voor een l7klukte poging tot ontvoering Veen Belgisch meisje. De jens zijn tien jaar geleden tolen uit een politiebureau iet Franse Givet, net over de is, aldus plaatsvervangend cureur Cambier in Dinant. zaterdag 5 juli 2oo3 st«$ nden Holt a/d fl LINt s taki< r u sus annuleert ezoek Mongolië uari 11 ricAANSTAD - Het Vaticaan pft gisteren een bezoek van paus aan Mongolië geannu- fd. Het bezoek stond voor NER|d augustus op de agenda. tens een woordvoeder heeft ng vjannuleren van de reis niets kaken met de gezondheids- istand van paus Johannes 45 u.pus n. maar is een bezoek jhet boeddhistische Mongo- 'op dit moment niet oppor- in'. In Mongolië wonen vol- ANNfc cijfers van het Vaticaan leb. tfchts 170 katholieken. Het 6 HJjd wordt door de kerk echter te jchouwd als een belangrijke laag,|t voor missiewerk in Azië. eld. eb impelhof in ep,errJ4 gesloten in De roemruchte Duitse ithaven Tempelhof in Ber- gaat eind september 2004 rgoed dicht. Dat hebben de ithavenautoriteiten in Ber- jisteren meegedeeld. Tem- lof kreeg wereldwijd be- eid als landingsbaan voor :htbrug naar West-Berlijn, sovjettroepen het stads- in 1948 van de buitenwe- afsloten. De Duitse be- lering^rders willen de drie Berlijn- lijk 2^1iegvelden Tempelhof, Tegel B.V.,Bchönefeld vervangen door I nieuw internationaal vlieg- d twintig kilometer ten oos- tvan het centrum van de ltse hoofdstad. Iree Britten voor bunaal VS Er zijn twee Britten ir de eerste zes verdachten in Guantanamo Bay voor Amerikaanse militaire com- sie moeten verschijnen. Dat ft het Britse ministerie van lenlandse zaken gisteren be- dgemaakt. Eerder was al be- d geworden dat de Austra- David Hicks een van de zes lachten is. Ze worden ervan lacht dat ze aanhangers wa- van het Taliban-regime in ïanistan, dat anderhalf jaar den werd verdreven door Imerikanen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - President Bush heeft besloten militaire experts naar Liberia te sturen. Ameri kaanse troepen volgen naar ver wachting later. Het zullen de eerste Amerikaanse vredessol- daten op Afrikaanse bodem zijn sinds het drama in Mogadishu. Liberianen demonstreren al dagen in de hoofdstad Monro via om uiting te geven aan hun fervente hoop op de komst van Amerikaanse mariniers. Maar Washington is huiverig en pre sident George Bush wikt en weegt. Eerst moet de Liberiaanse pre sident Charles Taylor het land uit, zo luidt de boodschap. Als dat naar genoegen is geregeld, kan een Idein contingent Ame rikanen (500 tot 2.000) met een VN-mandaat op zak vertrek ken. Er zijn veel redenen waarom de Verenigde Staten zich liever niet in het West-Afrikaanse wespennest steken. Een van de belangrijkste is dat de inter ventie indruist tegen een ver kiezingsbelofte van president Bush: hij zou Amerikaanse strijdkrachten alleen op mis sies sturen die van vitaal be lang waren voor de Ameri kaanse veiligheid. Om die reden heeft de machti ge defensieminister Donald Rumsfeld er ook weinig zin in. Het leidt maar af van de oorlog tegen terrorisme, zei hij tegen Bush. Het Pentagon heeft al genoeg om handen, met bijna 250.000 Amerikaanse militai ren in actie in Irak, Afghanis tan, Korea, de Balkan en aller lei andere plekken in de we reld. De Amerikanen hebben verder geen beste herinneringen aan de laatste Afrikaanse vredes missie, die in Somalië. In Mo gadishu vonden in 1993 18 Amerikaanse mariniers de dood bij een poging een Soma lische krijgsheer gevangen te nemen. De Amerikanen waren gekomen om te helpen, en tot hun grote vernedering werd het lijk van een van hun solda ten door de straten gesleept. Om herhaling van zo'n drama te voorkomen, benadrukt Bush dat er sprake moet zijn van een duidelijke missie met een hel dere exit-strategie. De Ameri kanen willen zo min mogelijk gevaar lopen, zelf het com mando voeren, en niet langer dan drie maanden blijven. Het is de vraag of de Amerika nen genoegen zullen nemen met de toezegging van Taylor, gisteren, dat hij zal vertrekken als de vredesmacht is gearri veerd. De angst is dat de presi dent zich alsnog met getrou wen terugtrekt en een guerrilla begint waarvan Amerikaanse soldaten het slachtoffer wor den. Zelfs als Taylor naar Nigeria of een ander land uitwijkt, is een vredesmissie in Liberia geen kinderspel. Het land is volledig vernield, meer dan de helft van de bevolking is ontheemd of naar het buitenland gevlucht en de hoofdstad Monrovia ligt in puin. Tegenover al deze bedenkin gen staan enkele positieve overwegingen voor Bush. Om te beginnen is er de verwach ting vanuit Liberia dat de VS iets doen, samen met de Afri kaanse landen die vredessolda- ten hebben beloofd. Amerika heeft een historische band met het land, dat in 1822 werd op gericht door bevrijde Ameri kaanse slaven. Monrovia is ge noemd naar de Amerikaanse president James Monroe. De VS kunnen rekenen op veel goodwill onder de bevolking. Vrede in Liberia mag dan niet van vitaal belang zijn voor de VS, het doet er wel degelijk toe dat de regio stabiel wordt, zei Bush' veiligheidsadviseur Rice van de week. Het is van belang 'mislukte' staten te voorko men, want die vormen een broeinest van terrorisme. Bush vertrekt maandag voor een reis naar Afrika. Hij gaat in vijf dagen naar vijf landen, met de boodschap dat hij geeft om Afrika. Niets doen aan Liberia zou het hele effect van de trip teniet doen. monrovia/anp - Charles Taylor speelt al meer dan dertig jaar een centrale rol in het politie ke en militaire spel in Li beria. Hij werd in 1948 geboren in een familie van Amerikaanse oor sprong. Deze groep vormt de elite in het West-Afrikaanse land. Zij komen voort uit de vrij gelaten Amerikaanse sla ven die het land in de 19e eeuw stichtten. Zijn carri ère begint in 1979 als hij terugkeert van zijn studie in de Verenigde Staten. President William Tolbert benoemt hem tot hoofd van het overheidsbureau voor financiën. Wanneer sergeant Samuel Doe in april 1980 een staatsgreep pleegt tegen de uiterst onpopulaire kliek van Amerikaanse oorsprong, kiest Taylor verrassend de zijde van Doe. Hij mag op zijn post blijven, maar de relatie loopt vier jaar later toch stuk. Doe beschuldigt Taylor ervan miljoenen te hebben verduisterd. Taylor vlucht naar de Verenigde Staten, waar hij in de gevange nis belandt. Het lukt hem te ontsnappen en hij keert terug naar Afrika en begint een opstand te gen het bloeddorstige bewind van Doe. Op kerstavond 1989 trekt hij met zijn mannen Li beria binnen. Tot veler verrassing krijgt hij al snel Charles Taylor gisteren tijdens een bijeen komst met kerkeleiders in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. Foto: AP/Ben Curtis een groot deel van het land onder controle. Zijn rivaal Doe laat hij in 1990 vermoorden tijdens een 'verzoeningsfeest'. Maar de inname van Monrovia wordt verhinderd door Ni- geriaanse vredestroepen gesteund door Sierra Leo ne. Woedend is hij op het laatste land en hij zweert wraak. In 1991 stuurt hij een groep van honderd man naar de diamant streek van Sierra Leone en bezet uiteindelijk via zijn stroman Foday Sankoh en het Revolutionair Ver enigd Front (RUF) bijna de helft van het land. On geveer 200.000 mensen worden vermoord. Taylor verdient enorm aan de il legale handel in diaman ten. In zijn eigen land is in de tussentijd een burgeroor log uitgebroken. In de bloedige strijd wordt Tay lor uiteindelijk op alle fronten teruggedrongen door de strijdgroepen van andere krijgsheren in het land. Als een dui veltje uit een doosje kan hij in 1995 toch nog de hoofdstad Monrovia binnentrekken. Taylor is nu nog slechts president van een stad. Wie hem moet opvolgen, is niet bekend en of met zijn vertrek de vicieuze cirkel van geweld wordt doorbroken is maar zeer de vraag. door onze correspondent Harald Doornbos quetta - Ze zijn woedend, bijna door het dolle heen. De honderden sji'itische moslims die zich op vrijdagmiddag op straat hebben verzameld in de west-Pa- kistaanse stad Quetta. Ze steken auto's en bankfilialen in brand. Overal dikke, zwarte rook en de geur van traangas. Want de politie probeert de woedende menigte met man en macht onder be dwang te houden. Maar traangas deert deze mannen niet meer. Daarvoor hebben ze vandaag al genoeg gehuild. 44 van hun geloofsge noten werden enkele uren eerder ge dood door onbekend gebleven terroris ten, die tijdens het vrijdaggebed een handgranaat in een volle moskee gooi den. Vervolgens openden ze het vuur op de overlevenden. Het resultaat is shockerend: naast de doden vallen ruim vijftig gewonden. Zelfs voor Pakistaanse begrippen, waar sectarisch geweld tus sen sji'itische en soennitische moslims regelmatig tot bloedvergieten leidt, is dit een zwarte dag. De Pakistaanse president Moesharraf veroordeelde de aanslag onmiddellijk en sprak zijn bezorgdheid uit over 'een kleine minderheid die het gedachten- goed van de Pakistaanse meerderheid ondermijnt.' Maar de mannen op straat vinden weinig troost in de woorden van de president, die trouwens een Soeni is. 'Moordenaars, moordenaars', schreeu wen de sji'ieten tegen de ordetroepen, terwijl sommigen van hen messen trek ken en de politieagenten te lijf gaan. Die laatsten gooien er nog wat traangas tegen aan, maar opnieuw zonder resul taat. Onmiddellijk wordt de hulp van het leger ingeroepen. Zwaar bewapende Pakistaanse soldaten springen uit vrachtwagens en vormen een lijn tegen over de demonstranten. Maar nog altijd brengt het de sji'ieten niet tot bedaren. Met messen en zwaarden bewapende jongens vallen zelfs de pantserwagens van het leger aan, die inmiddels ook op het strijdtoneel zijn verschenen. Soldaten zoeken dekking achter muur tjes of liggen op straat. Plotseling sprin gen ze op en rennen richting meute, terwijl ze het vuur openen. Overal klinkt nu het geratel van machinegeweren. Gelukkig vuren de soldaten net boven de hoofden van sji'ieten. Maar het twee minuten durende salvo is nog niet voorbij of een huilende jongen werpt zich met een dolk op een soldaat. Ver driet en woede lijken de angst om doodgeschoten te worden te hebben weggenomen. Van de 1,6 miljoen inwoners van Quetta behoort 85 procent tot de belangrijkste stroming binnen de islam, de soennie ten. In de stad wonen zo'n kleine 200 duizend sji'ieten. Honderden jaren ge leden zijn ze vanuit Afghanistan naar de stad gekomen. Deze zogenoemde Ha- zara's zijn de minst ontwikkelde bevol kingsgroep in Quetta. Door de soennie ten worden ze als onvolwaardige mos lims gezien. Ze hebben hun eigen wij ken en zitten met name in de handel van stoffen en doeken. Bij geweld tussen soennitische en sji'iti sche moslims zijn in Pakistan de afgelo pen jaren honderden doden gevallen. Ook de moskee in Quetta was eerder het toneel van onlusten tussen sji'ieten en soennieten. rsicaan larresteerd us - De Franse politie heeft eren de meestgezochte man het land gearresteerd. De dachte Corsicaan is hoofd- dachte van de moord op de rsicaanse prefect Claude nac in februari 1998. De èct, de regeringsvertegen- Drdiger in de regio, werd dgeschoten bij een theater jaccio. Vlak na de aanslag e een aantal extreem-natio- stische Corsicaanse groepe- en de verantwoordelijkheid r de aanslag op. Acht ver- iten van de moord staan enteel in Parijs terecht. De arige arrestant geldt als per- n die geschoten heeft haag/anp - De Bosnische viër Zeljko Meakic, volgens VN-aanklacht in 1992 ïpcommandant van het be- hte concentratiekamp, is eren overgebracht naar de •gevangenis in Schevenin- Dat heeft het Joegoslavië- unaal bevestigd. Meakic gaf 1 30 juni over aan de Servi- e politie. Dmarska, in het noordwest- nische district Prijedor, rden duizenden Bosnische lims en Kroaten opgesloten, iet kamp werd gemoord, ge- rteld en verkracht. Nadat het laan van de kampen in edor in de zomer van 1992 end werd bij de intematio- gemeenschap, werd Om- a gesloten. ikic werd in 1995, samen twintig andere Bosnische Mërs, aangeklaagd. Meakic d toen nog genocide (vol- moord), misdaden tegen de isheid en oorlogsmisdaden laste gelegd. Het zwaarste it van de aanklacht, genoci- werd in de meest recente >ie van de tenlastelegging uit 2 weggelaten. akic wordt maandagmiddag r het eerst voorgeleid voor tribunaal. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - „Ik heb geen excuses aangeboden." Met die woorden onderstreepte de Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi gisteren in Rome dat er geen sprake is van inslikken van de vergelijking van de Duitse Europarlementariër Schulz met een beul uit de nazi kampen. Volgens de Duitse bondskanse lier Schroder en zijn minister van buitenlandse zaken Fisher had Berlusconi donderdag in een telefoongesprek met Schro der zijn verontschuldigingen voor zijn uitlatingen in het Eu roparlement in Straatsburg aangeboden. Berlusconi's uideg - gisteren op een persconferen tie na een vergadering met de Euror^se Commissie - was dat hij het zou betreuren wanneer 'mijn ironische opmerkingen' door anderen zouden worden uitgelegd als beledigend voor Duitsland en de gevoelens van Duitsers. Berlusconi deed er gisteren nog een grapje ten koste van Schulz bovenop. Hij vergeleek de Duit se sociaal-democraat met de dommige sergeant Schulz uit de tv-serie Hogan's heroes. De Italiaanse premier onderstreep te nog eens dat het Schulz was die hem zwaar had beledigd tij dens het debat over het Itali aanse EU-voorzitterschap woensdag in het Europarle ment. Van het aanbieden van excuses aan datzelfde parle ment, zoals Schulz en parle mentsvoorzitter Cox willen, zal dan geen sprake zijn, bleek uit de woorden van Berlusconi. Zowel Schroder als Fischer hadden laten weten dat het in cident met de telefonische cuses van Berlusconi door hen als gesloten werd beschouwd. Een Duitse regeringswoord voerder voelde er gisteren, ge confronteerd met Berlusconi's nieuwe uitlatingen, weinig voor om de zaak weer op te rakelen. „Hij heeft duidelijk zijn excuses aangeboden. Daarbij blijft het. Ik voel er niets voor om in taal kundige spelletjes verzeild te raken", zei hij. Daarmee lijkt voor Berlusconi de kous af en kan hij tegenover het Italiaanse thuisfront het ge zichtsverlies dat zijn escapade in Straatsburg op het interna tionale toneel opleverde be perkt houden. Flet presenteren van excuses die geen excuses waren onderstreept echter dat het Italiaanse EU-voorzitter schap de komende zes maan den een moeizame affaire wordt. De strakke blik van Commissie-voorzitter Romani Prodi Balkenende zal Berlusconi aanspreken Premier Balkenende zal de Italiaanse premier Berlusconi bij hun eerst volgende ontmoeting duidelijk maken dat zijn uit spraken in het Europees Parlement niet door de beugel kon den. Dat zei de premier gisteren na afloop van de laatste mi nisterraad voor het zomerreces. Hij heeft zijn ongenoegen al geuit tegenover de Italiaanse ambassadeur in Nederland. Bal kenende karakteriseerde het begin van het Italiaanse EU-voor- zitterschap opnieuw als een 'valse start'. „Het was een schrij nende vergelijking." Het 'allerergste' vindt Balkenende dat de uitspraken van Berlusconi „ten koste gaan van een goede in vulling van het voorzitterschap van de EU". Volgens de pre mier zou het een stap te ver zijn als het CDA de samenwerking met Berlusconi's Forza Italia in het Europees Parlement zou opzeggen. „Daar zijn de Italianen een betrouwbare bondge- Voedsel voor hele bevolking door onze correspondent Bob Kroon genève - Het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties (WFP) heeft de hele be volking van Irak aan tafel. Vori ge maand verstrekte de organi satie aan 27 millioen Irakezen 760,000 ton tarwebloem, rijst, spijsolie, bonen, zout, suiker en thee, plus zeep en wasmidde len. Dat komt neer op 1000 ton per uur. De distributie van het voedsel verloopt via een netwerk van 40,000 centra. De dankbare klanten betalen geen cent, want de kosten van deze gigantische hap, 2,7 miljard dollar, worden grotendeels gedekt door de op brengsten van Iraakse olie via het 'olie voor voedsel'-pro- gramma van de VN. Dat systeem functioneerde al in de tijd van Saddam Hussein, maar de Veiligheidsraad be sloot het programma te verlen gen tot eind oktober. „Wij mo gen ons nu het grootste levens- middelenbedrijf ter wereld noe men", grapte Jean-Jacques Graisse, de onderdirecteur van het WFP. In Irak lijdt niemand honger, want het dagelijkse voedselpak ket is goed voor 2200 calorieën en daar val je niet van af, con stateert Graisse, die net terug is uit Irak. De voedselhulp ver loopt via buurlanden als Syrië, Turkije en Iran, waarvoor een vloot van 5000 zware trucks is ingezet. Irak's enige haven in Um Qasr is nog niet geschikt voor grote vrachtschepen, maar daar wordt aan gewerkt. „Het grootste probleem blijft de vei ligheid en de drinkwatervoor ziening", zegt Graisse. „Maar gelukkig voor ons zijn de op slagplaatsen en graansilo's in tact gebleven." Wat er gaat gebeuren als het 'olie voor voedsel'-programma afloopt weet Graisse nog niet. „Door zijn olie is Irak in feite een rijk land. Met de coalitie en misschien een tussenregering zal het WFP tegen die tijd een andere regeling moeten beden ken om de opbrengsten van de olieuitvoer in voedsel om te zet ten." Slachtoffers van de aanslag op een moskee in de Pakistaanse stad Quetta worden op de laadklep van een vrachtwagentje naar het ziekenhuis vervoerd. Meer dan veertig men sen kwamen gisteren om bij de explosie. Foto: AP/Arshad Butt balad/ap - Amerikaanse mili tairen hebben gisteren elf Ira kezen doodgeschoten bij de plaats Balad, 90 kilometer ten noorden van Bagdad. De elf beschoten een passerend mili tair konvooi van de Amerika nen, zo verklaarde het Ameri kaanse leger. De militairen openden daarop het vuur en schoten alle elf belagers dood. Geen van de militairen raakte gewond. Donderdag vielen bij aanval len op Amerikaanse militairen in Irak een dode en tien ge wonden, maakte het leger vrij dag bekend. De dode was een militair die in Bagdad het nationale muse um bewaakte. Staande in de geschutskoepel van een voor het museum geparkeerd voer tuig werd hij door een sluip schutter geraakt. Hij overleed in een militair hospitaal aan zijn verwondingen. De gewon den waren kort daarvoor ge vallen bij een mortieraanval op een basis bij Balad. De basis ligt in wat bekend staat als de 'soennitische drie hoek', een gebied ten noorden en westen van de Iraakse hoofdstad waar Saddam Hus sein zijn machtsbasis had en waar het Amerikaanse leger momenteel jacht maakt op Saddam-getrouwen die ver antwoordelijk worden gehou den voor het groeiend aantal anti-Amerikaanse aanslagen. Sinds de Amerikaanse presi dent George Bush twee maan den geleden verklaarde dat de oorlog was afgelopen zijn 27 Amerikaanse soldaten door vijandelijk vuur om het leven gekomen. Door de aanslagen wordt de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag voor de 150.000 Amerikaanse militairen in Irak sober gevierd. Op de meeste bases zijn bar becues gepland. Wel komt Ar nold Schwarzenegger komt naar de luchthaven van Bag dad om zijn nieuwste film te vertonen. menlijke persconferentie voor spelde in elk geval weinig goeds over de samenwerking tussen Commissie en Italiaanse rege ring, de prachtige woorden daarover van beide heren - po litieke rivalen die eikaars bloed wel kunnen drinken - ten spijt. bestrijden. Hij prijst de „isla mitische strijders" om hun standvastigheid, de jihad en hun offers. Sinds de val van Bagdad op 9 april is Saddam spoorloos. Donderdag loofden de Ver enigde Staten een beloning uit van 25 miljoen dollar voor de 'gouden tip' die leidt tot de aanhouding van de ex-dicta tor. Op de hoofden van zijn zoons Uday en Qusay staat een prijs van 15 miljoen dollar, zo maakte de Amerikaanse be windvoerder in Irak, Paul Bre- bekend. cairo/dra - De Arabische nieuwszender al-Jazeera heeft gisteren een geluidsopname uitgezonden waarop de stem van de voormalige Iraakse lei der Saddam Hussein te horen zou zijn. 'Saddam' zegt op de band onder meer dat hij het goed maakt, in Irak is en dat de opname op 14 juni is gemaakt. „Ik ben in Irak, met een kame raad", meldt de stem. Saddam zegt verder dat Iraakse strijders, zowel mannen als vrouwen, zich op grote schaal hebben georganiseerd om de troepen van de door de Ver- ei^^de Staten geleide coalitie te

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5