Nederlander steeds veiliger ScooterBOB brengt stappers BINNENLAND A.S. ZONDAG GEOPEND! Brugman Werk van politie valt steeds minder in de smaak die te Veel °P hebben maT kuis Notaris houdt toezicht op bezittingen Veerman Bezuinigingsplan Donner valt slecht bij organisaties Vlootdagen Treinkaartje duurder in ruil voor betere service Van der G. betuigt nabestaanden spijt Nieuw personeel niet welkom Foto's Eikenhorst: 'Gezeur om een leeg huis' Vakantiewerk en kinderbijslag. Gaat dat samen? Soms laat uw auto u in het buitenland in de steek. Onze Alarmcentrale nooit. vantiMffiSïGIfi DA verliest in peiling ji haac - Als er nu verkiezin- [i zouden zijn, zou het CDA tetels halen, een verlies van ji vergeleken met de Kamer- kiezingen van 22 januari. |t blijkt uit een gisteren ge- jenteerde peiling van on- •.oeksbureau Interview-NSS. Itwee andere regeringspartij - alen niet in de kiezers- st. D66 blijft stabiel op zes i de WD wint zelfs lit: zij gaat van 28 naar 29 ze- l. De PvdA is veruit de groot- Ipartij. Zij zou op 47 zetels :omen, een winst van 5. De |gaat van 9 naar 14 zetels. Jerlandse |ilitair gewond m haag - Een Nederlandse hitair is gisteren zwaarge- lnd geraakt, toen hij met zijn rtuig tijdens een patrouille I noorden van de Afghaanse bfdstad Kabul op een mijn td. Een tweede inzittende van I voertuig bleef ongedeerd. |t tweetal maakt deel uit van internationale ISAF-vredes- ^cht in Afghanistan. zaterdag 5 juli 2003 ?stild|iter de tralies. Gasnet niet orzaak explosie' het )00 d ni heel ree mei n haag - De oorzaak van de plosie vorige week in een otackbar in Den Haag ligt niet het openbare gasleidingen- L Dit blijkt volgens de ge beente Den Haag en het open- ar ministerie uit de eerste orlopige resultaten van het derzoek. Door de ontplof- g,raakten zestien mensen ge ïnd. Zes van hen liggen nog ijd in het ziekenhuis. itscamera stuk: oetes verscheurd den haag/anp - Nederlanders zijn steeds minder vaak slachtof fer van een delict en voelen zich minder vaak onveilig. De waar dering voor de politie is echter gedaald. Dat staat in de Politie monitor Bevolking 2003, die de ministers Remkes (binnenlandse zaken) en Donner (justitie) naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd. De algemene conclusies uit de ze enquête onder ruim 90.000 mensen stroken met de trend die in de vorige versies van de tweejaarlijkse rapportage naar voren kwam. Ruim een kwart (28 procent) van de bevolking voelt zich wel eens onveilig en 5 procent voelt zich vaak onvei lig. Die cijfers zijn nog nooit zo laag geweest. Mensen mijden dan ook minder vaak plekken die onveilig zouden zijn. Het aantal fietsendiefstallen en pogingen tot inbraak is ge daald. In 3 procent van de hui zen probeerde vorig jaar een dief binnen te komen. Twee jaar eerder was dat nog 4 pro cent. Van iedere honderd fiet sen werden er vijf gestolen, te gen zes in 2000. Hoewel mensen vaker 'blauw' op straat zien, valt het werk van de dienders minder in de smaak. Steeds minder mensen vinden dat de politie zaken effi ciënt aanpakt, haar best doet, reageert op problemen en be scherming biedt. Ook vinden meer mensen dat de politie niet ingrijpt en niet hard genoeg op treedt. Daarnaast is de tevre denheid over de afhandeling van aangiftes gedaald van 59 naar 55 procent. Minister Remkes vindt dat de politie 'goede prestaties' levert, maar er valt volgens hem nog wel wat te verbeteren. „De aan wezigheid en wijze van optre den kunnen beter." Daarnaast acht de bewindsman het van groot belang dat de politie meer mogelijkheden krijgt in te grij pen. „De politie mag wel een steuntje in de rug krijgen van de politiek." Remkes noemde als voorbeeld de mogelijkheden preventief te fouilleren en de invoering van de identificatieplicht. Ook wil hii de bureaucratie bij de politie te lijf. Remkes vindt onder meer de huidige arbeidstijdenwet te rigide. rotterdam/gpd - Een poster op een toilet in Lon den bracht hem op het idee: een thuisbrengservi ce voor beschonken stappers. „Ik dacht meteen: dat kan ik in Nederland ook", zegt Richard Kuystermans. Vier maanden later is het Engelse 'Scooterman' vertaald naar ScooterBOB. Stappers die te veel hebben gedronken om zelf naar huis te rijden, kunnen de Boblijn bellen. Kuystermans of zijn compagnon Monte Kasdorp komen op een opklapbaar scootertje, dat als pak ketje in een luchtdichte zak in de achterbak van de auto gaat. Als Kuystermans of Kasdorp de be schonken stapper in diens auto hebben afgele verd, klimt hij weer op de scooter. „Het draait natuurlijk allemaal om vertrouwen", meent Kasdorp.Als je auto strak staat ingepar keerd, zijn wij degene die hem er uit moeten rij den." De twee Rotterdamse economiestudenten willen daarom 'professionaliteit uitstralen'. Een uniform is daarbij een vereiste. Een donkere spij kerbroek, een licht overhemd, de ScooterBOB bodywarmer en een pet. „En als je het café bin nen loopt, draag je de helm onder je rechterarm en in de auto moet de pet op", zegt Kasdoip. „Want door die helm zit je haar natuurlijk in de war." Voor de kosten van de thuisbrengservice hoeven stappers het niet te laten, vindt Kuystermans. „We zijn niet duurder dan een gewone taxi en je spaart ook nog eens parkeerkosten uit." Het tweetal rijdt naar alle plaatsen in een straal van twintig kilometer rond Rotterdam-centrum. Het bedrag dat de ScooterBOB-chauffeur in rekening brengt, wordt afgemeten aan de dagteller van de auto. Per kilometer wordt 2,5 euro in rekening gebracht, bovenop het starttarief van drie euro. lankmiddel :edra verboden p haag - Het afslankmiddel dra wordt verboden. Het ka- ïet heeft gisteren besloten alle kruidenpreparaten met stof ephedra-alkaloïde niet er vrij verkrijgbaar mogen 1. Wel krijgen de producen- 1 drie jaar de tijd om hun lar te laten registreren als ge- ïsmiddel. De omstreden stof ert zelfs in kleine hoeveelhe- 1 al gevaar op voor hartpati- :en. Behalve in afslankmid- en komt de stof ook voor in nmige plantaardige pepmid- en en smartdrugs. aad van Werk I Inkomen blijft haag - De Raad voor Werk Inkomen (RWI) wordt voor- nog niet wegbezuinigd door kabinet. Op aandringen van [beweging en werkgeversor- nisaties mag dit adviesorgaan ieder geval nog een tijd blij- II bestaan. Dit heeft minister Geus gisteren aan het eind 1 de dag laten weten in een ef aan beide partijen. De isidiepot die de raad beheert in in totaal 70 miljoen euro) rdt wel geschrapt. Dat bete- ït dat de raad geen projecten er kan financieren. olleeder weer 1 vrije voeten [STERDAM - Heineken-ont- erder Holleeder, die woens- l werd opgepakt wegens ver den wapenbezit, is gister- ddag weer vrijgelaten. Dat ft een woordvoerder van het enbaar ministerie gezegd. De :htbank bepaalde dat er on- doende bewijs is dat de man 5 te maken heeft gehad met twee geladen vuurwapens in een auto verborgen la- 1. Twee kennissen van de in blijven voorlopig nog wel haarlem/gpd - Een notaris gaat namens de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Volendam toezien op het opheffen van be slagleggingen op het bezit van café-eigenaar Veerman. Op die manier kan Veerman zaken blij ven doen en behouden de slachtoffers voldoende verhaal- mogelijkheden. Die unieke con structie toverde rechtbankpre sident Van der Meer gistermid dag tevoorschijn in het kort ge ding tussen Veerman en de slachtoffers en nabestaanden. Notaris Vanderveen uit Zaan dam vindt het 'een hele wijze beslissing.' „Door de beslagen die de slachtoffers op de bezit tingen hadden laten leggen, was het onmogelijk om het ver mogen te verrijken. Daar is nie mand bij gebaat. Voor de rechtsgang is het goed dat dit is doorbroken", aldus de notaris. De slachtoffers hebben voor 150 miljoen euro beslag gelegd omdat Veerman afspraken niet is nagekomen en omdat men bang is dat geld zou 'verdwij nen'. Veerman spande een kort geding aan om dat beslag op te heffen. Nadat onderhandelin gen deze week waren gestrand, wilde rechtbankpresident Van der Meer alsnog liever bemid delen dan een knoop doorhak ken. Het kostte een dik uur on derhandelen, maar zowel de advocaten van de slachtoffers als die van Veerman toonden zich gisteren tevreden met de door de president opgestelde overeenkomst. Een aantal beslagen op de be drijven Le Pompadour en de Babytuin van Veerman wordt opgeheven, zodat Veerman met de huren die hij vangt, kan vol doen aan hypothecaire ver plichtingen. En dat is volgens zijn advocaat Bos essentieel. Tussen de slachtoffers en Veer man loopt nog een bodempro cedure over schadevergoeding die jaren kan duren. den helder - Op het terrein van de Nieuwe Haven in Den Helder zijn gisteren de Nationale Vlootdagen 2003 begonnen. Het evenement duurt tot en met morgen. De organisato ren verwachten ook dit jaar weer ruim 200.000 bezoekers. Als het weer een beetje meewerkt. Op de achtergrond de H.M. Rotterdam. Foto: ANP/Koen Suyk nderzoek naar adioactief schroot haag - De inspectie van het lilnisterie van VROM is deze tek een onderzoek begonnen ar de opslag van 30 tot 40 ton 'ijdioactief besmet schroot in n loods van een schroothan- laar in Zuid-Holland. Het mi- sterie heeft dat gisteren be- ndgemaakt. Het wil niet zeg- ■n waar de loods zich precies ■vindt. Het gaat volgens het partement voornamelijk om Jjecten met een laag tot mid- lhoog stralingsniveau', waar geen direct gevaar is voor de lksgezondheid. utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen proberen het treinkaartje dit jaar toch iets duurder te maken. Consumen tenorganisaties zijn bereid daarmee akkoord te gaan in ruil voor een betere service. Begin dit jaar verbood de rechter nog de prijsstijging. Begin dit jaar verbood de recht bank nog het treinkaartje op 1 juli met 4,15 procent duurder te maken. De NS zouden zich ten onrechte bedienen van een 'truc' omdat de tarieven op 31 december na sluiting van de lo ketten al met 4,9 procent waren verhoogd. Het voornemen van de dubbele prijsverhoging leidde tot een storm van protest. Onder die druk spande toenmalig minis ter De Boer (verkeer) met suc ces een kort geding aan. De rechter baseerde zich op een oude belofte van de NS dat er in 2003 geen extra prijsverhoging zou worden doorgevoerd. Het spoorbedrijf is er toch op gebrand dit jaar een lichte prijs stijging door te voeren. Het vreest anders forse verliezen. Het concern boekte vorig jaar weliswaar een winst van 47 mil joen euro, maar het reizigers- vervoer dook 69 miljoen euro in het rood. Door het verbod op de tariefs stijging zeggen de NS desnoods te zullen bezuinigen door trein diensten te schrappen. Dat ge beurt pas als de bodemproce dure over de omstreden prijs stijging is afgerond. Dat kan nog een jaar duren. amsterdam/anp - Volkert van der G., de man die op 6 mei 2002 Pim Fortuyn doodschoot, sprak gisteren het gerechtshof in Amsterdam in zijn laatste woord voor het eerst van spijt. Niet van de moord, maar wel van het leed dat hij de nabe staanden heeft aangedaan. Van der G. zei verder dat de media het beeld koesteren dat hij kil en gevoelloos is. „Dat ik mijn gevoelens niet kan uiten, wil niet zeggen dat ik ze niet heb." De omstandigheden van zijn detentie hebben hem naar eigen zeggen bemoeilijkt de ge volgen van zijn daad in te zien. Inmiddels spreekt hij daar met allerlei mensen over waardoor 'ik nu een beter besef heb van wat ik heb aangericht'. „Ik zou dat nu nooit meer doen." Ver der sprak de verdachte de hoop uit dat het hof zich laat leiden 'door de spreekwoordelijke blinddoek van Vrouwe Justitia en niet door het geronk in de media. Marten Fortuyn, de broer van het slachtoffer, zei weinig waar de te hechten aan de woorden van Van der G. „Ik geloof hem niet. Bovendien had hij spijt moeten betuigen naar Pim toe." Van der G. werd in april door de rechtbank veroordeeld tot achttien jaar celstraf. Zowel het openbaar ministerie als hijzelf ging daartegen in hoger beroep. Het OM eiste gisteren opnieuw levenslang. De uitspraak staat gepland voor 18 juli. den haag/anp - De Koninklijke Luchtmacht heeft gisteren 130 toekomstige werknemers laten weten dat de baan waar ze op gesolliciteerd hadden, is opge heven. Defensie vindt het niet verantwoord om in een periode waarin mogelijk 9000 functies vervallen, nieuw personeel aan te nemen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie laten weten. De 130 waren veelal jon geren die een kortlopend con tract voor enkele jaren bij de luchtmacht hadden gekregen. Ze zouden aan het eind van de zomer beginnen. Defensie noemt de maatregel 'zeer pijn lijk, maar onvermijdelijk gezien de onzekerheid voor het vaste personeel'. Eerder deze week besloot Defensie al tot een vol ledige vacaturestop voor bur gerpersoneel en tot het op schorten van het vrijwillig na dienen. alles maar kan", aldus Balkenende gisteravond. Ook onderschrijft hij het eerder deze week door de gemeente Wassenaar ingestelde fotoverbod rond de woning van Willem-Alexander en Maxi ma. „Ze hebben recht op afscherming van hun privé-omgeving. Hoogleraar mediarecht Schuijt denkt dat Maxi ma en Willem-Alexander de roddelpers alleen maar een beetje bang willen maken. Wellicht ho pen ze dat het dagvaarden van Privé tot gevolg heeft dat de bladen voortaan iets terughouden der te werk gaan; aldus Schuijt. Het prinselijk paar zal moeten aantonen dat de 'inbreuk op de persoonlijke levenssfeer' zwaarder weegt dan de persvrijheid. „Beperken van de vrijheid van meningsuiting kan niet zomaar. En dit zijn niet onbelangrijke publieke figuren. Volgens hem zal de rechter nauwgezet naar de foto's kijken. „Wat zie je op de foto's? Een foto van de tuin is bijvoorbeeld minder erg dan eentje van de slaapkamer." den haag/gpd - Organisaties die zich bezighouden met justi tie en asielzaken zijn veront waardigd over de aankondiging van justitieminister Donner dat hij op subsidies wil korten. Zij vinden het vreemd dat Justitie op hen wil bezuinigen terwijl veiligheid een speerpunt van het kabinetsbeleid is. „Het is buitengewoon bizar als we van extra steun nu opeens over zouden gaan naar extra bezui nigingen", reageert directeur Bultsma van Slachtofferhulp Nederland. Donner heeft zo n dertig orga nisaties en instellingen afgelo pen week een brief gestuurd dat zij volgend jaar minder sub sidie krijgen. In totaal wil Don ner zo elf miljoen euro bezuini gen. Slachtofferhulp Nederland is buitengewoon ongelukkig over de aankondiging. „Veiligheid is een prioriteit van dit kabinet, dus we gaan ervan uit dat de korting niet doorgaat. Ons werk kost relatief weinig: wij helpen 100.000 slachtoffers per jaar voor omgerekend 65 euro per persoon", zegt Bultsma. Hij re kent erop dat de Tweede Kamer de bezuiniging terug draait als Donner eraan vasthoudt. Ook Halt Nederland, dat helpt bij de bestrijding van de jeugd criminaliteit, hoopt de dans te ontspringen. „Elke euro telt. De Haltbureaus in de wijken zijn voor 50 procent afhankelijk van Justitie", zegt directeur De Brouwer. „Aan de ene kant is ons extra geld toegezegd van wege de campagne Jeugd Te recht, aan de andere kant zou den we moeten inleveren. We hopen dat we uiteindelijk op hetzelfde bedrag uitkomen, maar Justitie is nog aan het re kenen." Een aantal vluchtelingenorga nisaties krijgt minder geld om dat de stroom asielzoekers ge staag afneemt. Vluchtelingen werk Nederland, dat ruim ze ven miljoen subsidie krijgt, is niet blij met de brief van Don ner. „We hebben nog geen idee hoe hoog de korting uitpakt", zegt woordvoerster Van Wou denberg. „Ons werk is echter wel wat breder dan alleen de eerste opvang van mensen." Vluchtelingenwerk houdt zich ook bezig met integratie van buitenlanders. den haag/gpd - Hoofdredacteur Evert Sante- goeds van weekblad Privé begrijpt niet waarom Méxima en Willem-Alexander zich zo druk ma ken over foto's van hun toekomstige woonhuis, dat ze Privé voor de rechter slepen. Op de foto's zijn de vertrekken van de Wassenaarse villa De Eikenhorst te zien terwijl deze worden verbouwd. „Gezeur om een leeg huis", meent Santegoeds. Volgens Móxima en Willem-Alexander is het pu bliceren van de afbeeldingen een 'zeer ingrijpen de inbreuk op de persoonlijke levenssfeer'. Ze ei sen daarom dat de foto's nooit meer worden ge bruikt. De twee spraken eerder al van 'virtuele diefstal'. De bouwbedrijven en hun werknemers hebben vooraf een geheimhoudingsverklaring moeten tekenen. De publicatie van de foto's in verschillende edities van het roddelblad duidt er op dat die afspraken zijn geschonden. Premier Balkenende steunt het kroonprinselijk paar in hun juridische actie. „De veiligheid en de persoonlijke levenssfeer van het paar zijn in het geding. We moeten niet naar een situatie waarin (advertenties) '.SZW.nl Dan weet u het snel (advertentie) (advertentie) lmond - Ruim negenhon- rd weggebruikers zijn tussen maart en 28 mei in Helmond flitst. Terecht of onterecht, It is de vraag, want de ge nikte camera was kapot. De 4 snelheidsbekeuringen die die periode zijn opgelegd ujjDrden verscheurd. Degenen al hebben betaald, krijgen _P-i geld terug. Het defect S^fvam aan het licht na klachten n omwonenden. Zo kreeg n inwoner van Helmond die O tast de flitspaal woont een be- O uring omdat hij bij het weg- den van zijn huis zeventig ki- Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus kunt u dag en nacht vertrouwen op de hulpverlening van de ANWB Alarmcentrale. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulp- Pakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl Goede reis VAN 11.00 -17.00 UUR! Zani 'Diva' Luxe relaxfauteuil van het Italiaanse topmerk Zani. Dit model is verstelbaar en heeft een uitklapbare voetensteun voor optimaal zitcomfort. Schitterend uit gevoerd met metalen frame. Een exclusief Van Tiknodel Aanbieding: in diverse leer- kleuren (ind. los hoofdkussen) nu 1599,- KEUKENS BADKAMERS Den Haoq, Binckhorstlaan 113 - Hoofddorp, Kruisweg 785c Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 Voor meer informatie bel oralis 0800 0234560. of kuk od www.bruqman.nl. 'Vraag naar de aclievoorwaarden in de showroom DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3