Ijs waar je hart van smelt 1 GESPREK VAN DE DAG Geen haperende weegschaal maar zware zuigeling IJsmarkt volop in beweging Ethisch zakendoen wijd verbreid Marcel Prinsen n< ZATERDAG 5 JULI 2003 DAGELIJKS LEVEN Öi W6S.T "TOCH DOT AMJ/U /W>W WIT UEVÉ.IL MÊT HECFT MENSELIJK Ruim negenhonderd automobilisten die de afgelopen maanden in Hel mond zijn bekeurd omdat ze te hard zouden hebben gereden, hoeven de boete niet te betalen. De politie heeft namelijk ontdekt dat de SNELHEIDSCAMERA waarmee de overtredingen zijn vastgelegd, niet goed werkte. De camera is op ver schillende plekken in Helmond in gezet. Omdat niet meer valt na te gaan wie zich wel aan de juiste snel heid heeft gehouden, heeft de poli tie besloten alle bekeuringen onge daan te maken. Mensen die de boe te al hebben betaald, krijgen hun geld terug. Een Britse man klaagt een super marktketen aan wegens het toebren gen van letsel aan zijn TEKKEL. Vol gens de man raakte het dier deels verlamd na een sprong naar een fol der die in de brievenbus werd ge gooid. Gordon Mussel white trof zijn 6-jarige tekkel in december 2001 half verlamd aan. Volgens Mussle- white zaten er tandafdrukken op de FOLDER van de supermarkt, waaruit hij afleidde dat de hond een sprong had gemaakt om de folder in zijn bek te krijgen en bij de val verlamd was geraakt. „Ik ga slapende hon den wakker maken. Dit heeft me te veel geld gekost en ik geef niet op", zegt Musselwhite. Hij wil dat super marktketen Safeway hem 2.300 Britse pond (ruim 3.300 euro) aan rekeningen van de dierenarts terug betaald. Het ongeval had volgens Musselwhite voorkomen kunnen worden als de folder in de brieven bus bij de ingang van de voortuin was gegooid en niet door de deur. De Amerikaanse actrice SHARON STONE en haar echtgenoot, hoofd redacteur van de San Fransisco Chronicle Phil Bronstein, gaan uit elkaar. Volgens een verklaring van het paar was het besluit te SCHEI DEN 'vriendschappelijk en weder zijds'. Sharon Stone (45), bekend van films als 'Basic Instinct' en 'Ca sino', is ruim vijf jaar getrouwd met Bronstein (52). Het stel kwam twee jaar geleden in de Verenigde Staten uitgebreid in het nieuws, toen Bronstein bij een bezoek aan de die rentuin van Los Angeles werd aan gevallen door een twee meter lange komodovaraan. Bronstein moest met spoed worden geopereerd aan een door het reptiel losgebeten achillespees en een teen. Foto: AFP De Namibische BOSJESMAN Nlxau, die in 1980 wereldroem vergaarde als filmster in de komedie The Gods Must Be Crazy, is deze week overleden, zo meldde de Zuid-Afrikaanse krant Beeld gisteren. Nlxau werd, vermoedelijk, 59 jaar oud. In The Gods Must Be Crazy speelde Nlxau de bosjesman Xi, die zijn hele dorp op stelten zet als hij een leeg colaflesje vindt in de woestijn. Het flesje is uit een vliegtuig geworpen, maar de bosjesmannen denken dat het bij de GO DEN vandaan komt. De film werd een wereldwijd kassucces. In 1989 speelde Nlxau ook de hoofdrol in het vervolg, The Gods Must Be Crazy Part Two. Hij werd eerder deze week dood aangetroffen in de buurt van Tsumkwe in Namibië, nadat hij niet was teruggekeerd van het hout sprokkelen. De Noorse prinses METTE MARIT, vrouw van kroonprins Haakon, is IN VER WACHTING. Het kindje, Haakons eerste, wordt in januari geboren, zo maakte het Hof in Oslo bekend. Mette-Marit heeft al een zoon van zes jaar oud. Het hu welijk van Haakon en Mette-Marit, bijna twee jaar geleden, zorgde voor enige ophef in Noorwegen, omdat de vrouw van de kroonprins ongehuwd moeder was en een 'wild' verleden had. Foto: EPA Bijna zestig centimeter lang en maar liefst zeven kilo. Pieter Vlado Tim Hermsen heeft het ge wicht van een zuigeling van vijf maanden. Toch kwam hij amper vier dagen geleden ter wereld in Arnhems Rijnstate. Bolle wangetjes, stevig gebalde knuistjes. Pieter Vlado Tim Hermsen, roepnaam Tim, is een bla kende baby. Extreem groot lijkt hij niet. Maar Tim meet bijna zestig centimeter en hij is maar liefst zeven kilo zwaar. Dat is heel bijzonder voor een pasgeboren baby. Vesna (34) en Gijs (35) Hermsen, de trotse ou ders, hadden gerekend op een flinke baby. „De gynaecoloog had gezegd dat het kindje wel tien tot elf pond zou wegen. Tijdens de controles was al gebleken dat hij bovenin de groeicurves zat. Maar zeven kilo, dat was voor iedereen een ver rassing." Tim werd met een keizersnee geboren na een zwangerschap van 42 weken en één dag. „Het was een zware bevalling", zegt Vesna, die tot maandag in het ziekenhuis moet blijven. Dertien uur duurden de weeën, die kunstmatig op gang waren gebracht. „We hadden niet ge dacht dat het zo lang zou duren", zegt Gijs. „Va derdag was nota bene de uitgerekende datum. Maar we zijn natuurlijk ontzettend blij dat alles uiteindelijk goed gegaan is." Gijs zelf was ook een flinke baby, van tien pond. Vesna was bij haar geboorte nog iets zwaarder: elf pond. Misschien is het een verklaring voor het uitzonderlijke gewicht van Tim. Er zijn on derzoekers die zeggen dat het geboortegewicht erfelijk is bepaald. „Het kindje van mijn zus", vertelt Vesna, „was bij de geboorte 64 centime ter lang. Niet zo zwaar als Tim, maar wel lan ger." De meeste kinderen zijn vijf tot zes maanden oud voordat ze dit gewicht bereiken. Vandaar dat het ziekenhuispersoneel aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde dat er iets haperde aan de weegschaal waarop Tim kort na zijn ge boorte, maandagavond om 22.55 uur, werd ge wogen. Maar verschillende weegschalen gaven exact hetzelfde gewicht aan: 6835 gram. De computer op de afdeling weigerde vervolgens dat te registreren. Het geboortegewicht van Tim moest handmatig worden ingevoerd. De blakende baby met zijn blije ouders. Foto: GPD/Jan Wamelink Likkend aan een ijsje je steentje bij dragen aan een betere wereld. Kan het mooier? Nee, vindt Dennis Vink (28) uit Zwolle, bedenker en eige naar van andFriends, het enige ijs waar je hart van smelt. Een deel van de opbrengst is bestemd voor hulpbehoevende dieren, te begin nen bij Mascha, een 14-jarige ex- circusbeer. Dennis Vink heeft niet de ambitie om de Nederlandse Ben (Cohen) of Jerry (Greenfield) te worden. Hun verhaal is bekend. Twee hip- py-achüge jeugdvrienden die be sloten hun eigen ijsfabriekje te beginnen in het Amerikaamnse Vermont, om zo lekker mogelijk ijs te maken met een groot sociaal gevoel als basisfilosofie. Zaken mannen wilden ze per se niet worden, maar toen iedereen hun zelfgemaakte Ben Jerry's de he mel inprees, besloten ze om toch maar ondernemer te worden. Ook al namen de zaken een grote vlucht, 'gewone' zakenmannen die het puur om de winst te doen is, zijn ze nooit geworden. Ben en Jerry bleven zich met hun bedrijf inzetten voor goede doelen, zoals het schoonmaken van een groot meer in Vermont en het inschake len van een banketbakkerij, die onderdeel is van een hulppro- 8«dri|f Produkt Protect Informatie Verkoop ftO.'CCUN T«g«ll|kartt|d met ondfnendi zag lifeondfriends het licht. De •llchtlog. die hoor gelden von ondfrlendt onlvongt, heeft tot doel het llnoneleel «leunen van projecten voor hulpbehoevende dieren. ferete vriendin voor ondfriendt lunl 200}. l'leondFrtendt heeft hoor eertfe vriendin geadopteerd, beer Matcho in Hel kerenbot In Bh enen een 14-|onge beer die let 1*04 werkte in hel Stooticucut von Moikou AU circutbeer hod ze ogemchijelijk een leven vel pleziei. moor oohter de «chermen werd ze zwoor verwoorlooid Moicho teelde in een veel te klein hok. woi zwoor ondervoed en hoor conditie wol ver beneden de moot In 1444 werd ze noor «henen gehooid Heovrel Motcho na lange ti|d utlelndehik hoor plek in Het kerenbot heeft gevonden, lijkt ze het eircut met vergeten. Op onregelmatige tijden, moor wel op voite plekken vertoont ze nog steeds hoor itercottepo donsposjes. Woorom ze dot doet Is onbekend, doch bekend Is wet dot te hierdoor een Hot oonmookt In hoar hersenen woorvan ze rustig wordt. Voor meer Informatie over Motcho ot Hef 4erenb0i Ale rils - JtlO AA «enen 0>I7-«»0 100 - waar je hart van smelt.. gramma voor dak- en werklozen. De Amerikanen, die hun bedrijf inmiddels hebben verkocht aan (ijs)gigant Unilever, zijn voor Vink geen inspiratiebron, al heeft hij respect voor de manier waarop het merk Ben Jerry's groot is ge worden. „AndFriends is puur een idee van mezelf', klinkt het na drukkelijk. Vink, die bedrijfskunde heeft ge studeerd aan Nijenrode en er nu les geeft in bedrijfsfinanciering, is zowel ijs- als dierenliefhebber. Dat is, kort door de bocht, zijn drijfveer. Wat ijs betreft kwam hij erachter dat de markt weliswaar groeit maar een witte vlek vertoont. Je hebt goedkoop, luxe en super luxe ijs. AndFriends (adviesprijs 4,49 euro) en sinds enkele maan- den te koop in driekwart liter be kers zit tussen goedkoop en luxe in. Volgens de Zwollenaar, die voor de productie in zee is gegaan met Van der Poel Desserts bv in Hengelo, zit daar het gat in de markt. Vink prijst zijn 'take home'-ijs, dat is gemaakt van natuurlijke ingre diënten uit het buitenland, aan als 'ontzettend lekker' en makkelijk schepbaar. G-Frost Diepvries bv in Etten-Leur verzorgt de produc tie. Tweehonderd supermarkten in het hele land verkopen het in middels of gaan het binnenkort verkopen. Vink, niet te beroerd om zelf hier een daar een poster op te hangen bij een supermarkt of de schap pen te vullen met zijn eigen ijs, is tevreden over de gang van zaken tot nu toe. „We zijn nog maar een paar maanden bezig. Tweehon derd supermarkten is echt heel veel. Na de zomer gaan we ook de Belgische markt op." Hoe beter de zaken gaan, hoe rooskleuriger het eruit ziet voor Mascha, een voormalig artiest van het Staatscircus van Moskou. Ze had een te klein hok, kreeg te wei nig eten en verkeerde in slechte conditie. In 1994 werd ze naar Het Berenbos in Rhenen gehaald, waar ze aan het afkicken is van haar circusbestaan en haar bruine beer-zijn weer probeert op te pak ken. Mascha is het eerste dier dat is ge adopteerd door andFriends. Als het goed gaat met de verkoop - de eerste tekenen zijn volgens Vink hoopgevend - is er ook hoop voor aan lager wal geraakte apen, kaal- gepikte papegaaien, verwaarloos de pony's en andere nooddruftige dieren. Acht procent van het jaar lijkse bedrijfsresultaat is namelijk voor hen bestemd. Of dat veel is of juist te weinig laat Vink in het midden. De Zwollenaar, die voor raad en daad een beroep kan doen op studiegenoten, draait er niet omheen dat andFriends in de eerste plaats een commercieel bedrijf is met - zoals hij het noemt - een ideologische sub- en doelstelling. De ideologische poot is ondergebracht in een aparte stichting, mede om de indruk te vermijden dat over de rug van arme dieren handel wordt gedreven. Ben en Jerry mogen dan geen voorbeelden voor hem zijn, Vink zegt onomwonden dat hij 'heel groot wil worden'. Toe komstplannen zijn er dan ook volop. Voor de korte termijn staan het uitbreiden van het as sortiment van zes naar vijftien smaken op het programma en het verkopen van kleinere ijs- bakjes in dierentuinen. Daarna het veroveren van buitenlandse markten. Dieren en dierenleed zijn tenslotte universeel. Eén en ander mag uiteraard niet ten koste gaan van het ide aal. Vink: „Iets wat vervelend is voor dieren op een leuke ma nier onder de aandacht bren gen. Daar gaat het om." erl Bi Lo van der Wal Dropijs, mosterdijs, pannenkoeken-met-stroopijs. Alles kan tegen woordig. 'Gouwe ouwen' als vanille, aardbeien en chocola doen het nog steeds goed, maar het aantal ijssmaken is schier onbeperkt. Een beetje ijssalon heeft er al gauw twintig, dertig in de bakken zitten. Als het aan marktleider Unilever ligt, dat merken voert als Ola, Magnum, Cometto en Solero, kan binnenkort ook de hartige trek worden gestildfate in de ijskraam. De ijsgigant wil onder andere ijs met kaas- en currys- maak op de markt brengen. De introductie van hartig ijs maakt deel i van een ijs-offensief. Unilever wil de komende drie jaar 150 miljoen ei ro extra investeren in de ontwikkeling en verkoop van haar ijsjes. In ot ropa worden dit jaar meer dan negentig IJssalons geopend waar de be kende Unilever-merken worden verkocht. In ons land gaat vooral het merk Ola zich beter profileren. Daartoe worden onder andere 25.000 verkooppunten omgebouwd. Het 'ijsoffensief van Unilever is hard nojack dig nu concurrent Nestlé in de Verenigde Staten een enorme slag heef hel geslagen door de overname van Dreyer's Grand Ice Cream. Daarmee igt. E het Zwitserse concern (bekend van het luxe ijs Haagen-Dazs) in Amenjeen ka in één klap net zo groot geworden als Unilever. orli dei Dnd De zuivere koffie van Max Havelaar, de Body Shop die campagne voer tegen dierproeven, de investeringen van de ASN-bank in groene ener gie, duurzaam bouwen en biologisch boeren. Niet alleen de ijsbrancht zet zich in voor goede doelen, ethisch zakendoen heeft in het algemeeflQ een grote vlucht genomen. Maschappelijk verantwoord ondernemen, waarbij de ondernemer niet alleen is gefixeerd op het maken van wins h maar zich ook bekommert om zaken als milieu en duurzaamheid, gelijmis ke kansen voor mannen en vrouwen, arbeidsomstandigheden en der-eek gelijke, is een trend die in de jaren tachtig ontstond in Amerika. Overi- a* gens is ethisch zakendoen niet alleen iets voor internationaal operererfdio; de ondernemingen, ook de kapper om de hoek, die een deel van de knipbeurten bestemt voor het kankerfonds, is ermee bezig. Vorig jaar verscheen het boek 'Opperlans!' geschreven door Battus. 676 bladzijden vol vrolijke taalgrappen. Woorden met de meeste (mede) klinkers achter elkaar, verzen met in alle woorden één en dezelfde klinker, prachtige palindromen - dat zijn woorden of zinnen die van voor naar achter en van achter naar voor het zelfde zijn - of woorden die in spiegelschrift niet ver- anderen. En zo nog een paar honderd moeilijke, mak kelijke, meesterlijke, magnifieke en een enkele keer melige taalvondsten. Voor u beste taalliefhebber, en uw aantal is groot, een kostbaar bezit. Ik heb ook zo'n Opperlans woord bedachthet krant woord. Vroeger op school moesten we vier moderne talen leren: Nederlands, Frans, Engels en Duits. Krant woorden zijn woorden die in die vier talen geen taal verwantschap hebben. Zoals het woord krant: krant, journal, paper en Zeitung. Of het woord file: file, bou- chon, jam en Stau. Eigenlijk is file geen mooi voorbeeld. Het is het Franse woord voor draad. Terwijl het franse woord 'bouchon' kurk betekent. En dat lijkt weer erg op het Engelse cork en het Duitse Kork. Nu ja, ook krant is geen ide aal voorbeeld. Want journal lijkt natuurlijk op ons journalist, paper op ons papier en Zeitung op het Ne derlandse tijding. En krant lijkt natuurlijk op krant. Uziet, het valt nog niet mee om een goed krantwoord te bedenken. Voor betere voorbeelden hou ik me aan bevolen. In afwachting daarvan neem ik u mee naar pagina nf (de paginanummering is in letters, niet in cijfers) van Opperlans!. Meer leestekens achter elkaar zou trou wens ook een leuke Opperlanse categorie zijn. Zoals in de zin: ,,Ik citeer uit het boek 'Opperlans!': 't Is kous baussen (Oberduits, pagqu)". Vijf leestekens achter el kaar en als je aanhalingstekens als twee komma's leest zelfs zeven! Moet nog beter kunnen. Puntje puntje puntje zoals in de zin: „En toen was er koffie" telt niet. Te makkelijk. Maargoed pag nf dus. Op die pagina wordt een taal spel gelanceerd, bedacht door Coot van Doesburgh: welke naam hoort achter de voornaam en voor de achternaamVoorbeeld: Vader Lincoln. Het boek geeft 87 van die namen. Ik citeer twee hele leuke: Kommer Duimpje en Paus Johannes de Boskabouter. Hieronder een paar eigen vondsten, met enige dichterlijke vrijhe den: Bassie en van Dis, Peppie en Boonstra, Kees Claus, Willem de Grote, Jan Willem van de Schans, Mercedes van de Berg, Ivan Chi Min, Haye Leeflang, Hanja Zetterling, Carlo van Schaik, Heini Von Habsburg Rita Foch, Paula Bosschard, Jan van Oranje, Uncle Jones, Waltzing Santing, Lucas van der of Hope and Glory, Sir Walter Fitzge rald, Justin Roggeveen, Man Charles, Otto Sinatra, Frans Israels, Marco de Haas, Marcus van Padua, Oscar Bill Hickock, Nat King Porter, Victor Brandt Corstius, Sarah Droog, Myle- ne de la Thomas. Thomas Ray, Ray ton, Ton driedubbele Lutz. Mijn serie eindigt met een viervoudig slingertje dat begint bij Mylène en eindigt bij Lutz. Ook een aardig spelletje trou wens: bedenk een langere slinger. Voor goede krantwoorden, leesteken reeksen en naamslingers stelt de redac tie een tien met een griffel beschikbaar en een zoen van de juffrouw. STI erd dei dd eft enl Dhtl do 51€ tw plo

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2