SPORT WK met een bloedig randje Feyenoord slaat dubbelslag Dick Nanninga: 'Finale konden we niet winnen' W zaterdag 5 juli 2003 rdag door Rob Sporken Een magistrale kanonskogel liet vijfentwintig jaar ge leden het doel net kreunen, het complete Argentijnse volk huiveren en miljoenen Nederlanders jubelen. De krachtige kopbal, afkomstig van het granieten hoofd van Dick Nanninga, verloor echter zijn gouden glans. Argentinië haalde in de verlenging van een meesle pend voetbalgevecht alsnog de wereldtitel van 1978 naar zich toe. Voor de tweede achtereenvolgende keer verliet een teleurgesteld Oranje als verliezer de arena van een WK-flnale. De pijnlijke herinneringen aan de verloren eindstrijd in 1974 tegen West-Duitsland resulteerden vier jaar geleden in een onuitputtelijke stroom aan reporta ges, publicaties en herhalingen. Het enerverende treffen in en tegen Argentinië op 25 juni 1978 heeft blijkbaar minder littekens achtergelaten. „Er had zich nog niemand gemeld", verklaart Dick Nannin ga. „Is prima zo, want voor mij hoeft dat allemaal niet." Dick Nanninga, 54 jaar, in een vorig leven gevreesd stormram op de Nederlandse voetbalvelden. Geen tegenstander was veilig voor de niets en niemand ontziende Groninger, die wel zo vriendelijk was zijn opponenten altijd te waarschuwen. „Dan zei ik te gen de doelman: 'Als je uit het vijfmetergebied komt, ben je voor mij'. Bij gasten als Doesburg en Van Be- veren hielp dat, die bleven keurig op de lijn. Een ty pe als Schrijvers was minder onder de indruk. Die knalde er net zo hard in." Tijdens zijn eerste jaar als profvoetballer bij Veen- dam gingen negen 0) keepers voortijdig naar de kant. Allemaal afgevoerd met een handtekening van de meedogenloze spits, die van koppen een kunst maakte. Zijn ongekende sprongkracht, perfecte ti ming en betonnen hoofd vormden een dodelijke combinatie. Volmaakte kopbal In een EK-kwalificatiewedstrijd tegen IJsland produ ceerde hij ooit de volmaakte kopbal: van buiten het strafschopgebied plaatste de vijftienvoudig interna tional hoog opspringend zijn hoofd zo ongenadig hard tegen een voorzet dat de verbouwereerde sluit post de bal pas zag, toen deze tegen de touwen ex plodeerde. Het was zijn mooiste, maar niet zijn be langrijkste treffer voor Oranje. Daarvoor moeten we terug naar 25 juni 1978. Plaats van handeling: Bue nos Aires. Nog steeds wordt 'De Lange' geassocieerd met hét moment. De gelijkmaker (1-1) in de WK-finale op aangeven van René van de Kerkhof ging de hele we reld over. Ook al verscheen 'Poortvliet' als doelpun tenmaker op het televisiescherm, de naam van Nan ninga was voor eeuwig gevestigd. „Nog steeds spre ken klanten me aan over dat ene doelpunt", ver klaart de vertegenwoordiger bij sanitairzaak Sphinx in Maastricht. Nanninga en Argentinië vormen sindsdien een twee eenheid. Wie het een zegt, denkt aan het ander. Eind 2001 kreeg hij een telefoontje. Of de enige Nederlan der die ooit een velddoelpunt scoorde in een WK-fi nale zitting wilde nemen in het Comité van Aanbe veling van de actie Nationaal Geschenk Mensen rechten Argentinië. „Het is een goed doel, dus ik wil de mijn naam daar best aan verbinden. Maar ik heb er verder niets mee te maken, volg ook geen verga deringen of bijeenkomsten. Daar heb ik helemaal geen tijd voor." Vandaag heeft hij zijn driedelig kostuum ingeruild voor een campingoutfit: T-shirt zonder mouwen, kort broekje, teenslippers. Het pakje shag binnen handbereik Behalve zijn werk als vertegenwoordiger helpt hij in zijn Belgisch-Limburgse woonplaats Dil- sen-Stokkem geregeld in de Zwarte Kat, het café van zijn Poolse echtgenote. „Boven de zaak wonen een paar Poolse vrouwen. Maar het is geen hoerentent. Gewoon een beetje muziek draaien en dansen, daar gaat het hier om." Aan de muur hangt één ingelijste krantenpagina, achter de bar een serie postzegels met zijn afbeel ding. Op de markt gebracht door de streekpost in Noord-Nederland als aandenken aan zijn opvallen de carrière. De bouwvakker maakte pas op 24-jarige leeftijd de overstap van de amateurs naar de profs om vijfjaar later een heksenketel tjokvol gepassio neerde Argentijnen stil te krijgen. „De foto's en vi deobanden liggen ergens in een doos op zolder. Ik hecht daar niet zo gek veel waarde aan. Wat geweest is, is voorbij." Het eerste sigaretje wordt gerold. Dictator Het WK '78 stond, lang voordat het eerste fluitsig naal had geklonken, in het teken van het regime van Jorge Videla. De bloeddorstige dictator was twee jaar eerder na een militaire coup aan de macht gekomen en nam het niet zo nauw met de mensenrechten. De protesten in Nederland tegen deelname aan het eve nement namen toe naarmate de openingswedstrijd naderde. Bij aankomst op Schiphol voor het vertrek richting Zuid-Amerika werd het Oranje-gezelschap opgewacht door tal van groeperingen en demon stranten. „Stiekem werden we via een achterdeur naar binnen geloodst", weet Nanninga nog. „De KNVB vond het verstandiger dat we niet met hen in contact kwamen op het vliegveld. Natuurlijk was je het niet eens met de verschrikkingen die daar plaatsvonden. Maar wij gingen om te sporten. Denk je nu echt dat de situatie veranderd was als Nederland had afgezegd of als een zekere Dick Nanninga thuis was gebleven? Voor mij tien anderen." De spits van Roda JC, waarvoor hij acht seizoenen met succes uitkwam, lag in september '77 nog op het ziekbed. Geveld door een hernia. Kees Kist en Ruud Geels maakten bekend het WK te laten schie ten. 'Dan moet ik maar gaan' flitste door het hoofd van de Groninger die op dat moment nog in de kreukels lag. „Geels en Kist waren twee belangrijke concurrenten, dus ik wist dat ik een goede kans maakte." Op de vraag of hij geen angst had, sprak hij destijds de legendarische woorden: 'Dan kop ik die kogels gewoon terug'. Pinchhitter Nanninga debuteerde vlak voor het WK in een oe fenwedstrijd tegen Tunesië. Met twee doelpunten knalde hij de deur naar Argentinië hardhandig open. Eentje die ruim twee maanden later ruw werd dicht geslagen in een uitpuilend River Plate-stadion. In een beklemmende sfeer; een mix van agressie en provocatie, ging Nederland met 3-1 kopje onder in de verlenging van een bloedstollende finale. Voor de doelpuntenmaker was opnieuw een rol van pinchhitter weggelegd. De sloper werd het hele toer nooi pas van stal gehaald in de meest kritieke fases. Een kwartier na rust kreeg hij (net als eerder tegen Iran, Peru en West-Duitsland) het seintje van Ernst Happel: 'Nanninga warmlaufen'. „Meer heeft Happel tijdens het WK niet tegen me gezegd. Hij was een man van weinig woorden. Het enige waarmee hij zich bezighield buiten het voetbal was kaarten. Arie de Vroet moest steeds aantreden. Dick Nanninga: „Volgens mij liep de helft van de spelers bebloed rond. Er gebeurde werkelijk van alles. En de scheids zag natuurlijk niets. Althans in het geval van Arg tijnse aanslagen." Foto: CPD/Phil Nijhuis Die arme man heeft amper kunnen slapen tijdens het toernooi. Arie bekeek onze tegenstanders en bracht dan rapport uit. Hij vertelde steeds hoe oud en hoe groot de verschillende spelers waren. Dat wisten we zelf ook wel. Over de manier van voetbal len had hij niets te zeggen. Daar moest zelfs Happel soms om lachen." Voor de rest viel er weinig te genieten in het hotel waar Oranje verbleef. De accommodatie vormde zo'n beetje het eindpunt van de bewoonde wereld en de poort naar het onherbergzame Andesgebergte. „Er was werkelijk niets te beleven. In het stadje even verderop was alleen een bowlingbaan waar je zelf de kegels moest rechtzetten. Het was een kwestie van trainen, eten, kaarten en slapen. Doordat we zo hoog zaten, daalde de temperatuur 's nachts tot een graad of acht onder nul. We trainden 's morgens al tijd op een bevroren veld. En dat in Zuid-Amerika." Sterke drank Voor het vertier moesten de spelers zelf zorgen. Op Schiphol had een aantal internationals uit voorzorg een lading sterke drank ingeslagen. Zo ook het kaart- groepje Doesburg-Jongbloed-Schrijvers-Nanninga. „Dan haalden we aan de bar netjes een glas cola om het vervolgens aan te vullen met cognac of whisky. Of iemand dat wist Dat lijk me wel als een dag later de lege flessen rechtop in de prullenbak staan. Toch is er nooit iets van gezegd." Na een uiterst moeizame eerste ronde (3-0 tegen Iran, 0-0 tegen Peru, 2-3 tegen Schotland), pompte Happel met Wildschut, Brandts en Poortvliet fris bloed in de verzadigde formatie. Oranje slachtte bij de start van de tweede groepsronde Oostenrijk af (5-* 1) en kon via West-Duitsland een optie nemen voor de eindstrijd. Bij een 1-2 achterstand werd weer een beroep gedaan op de lange joker. Nadat Nederland op 2-2 was gekomen, moest de invaller, acht minu ten na zijn invalbeurt, inrukken. „Hölzenbein en ik hingen bij een vrije rap in de muur aan elkaar. Beetje duwen, trekken, slaan, je kent dat wel. Geeft de scheidsrechter ons beiden geel. Niets aan de hand, totdat Rob Rensenbrink roept: "You crazy referee'. Draait die man zich om en ziet hij Rensenbrink en mij naast elkaar staan. Hij wist natuurlijk niet wie geroepen had, maar ik kreeg mooi rood." De geschorste Groninger moest de zenuwslopende laatste groepswedstrijd tegen Italië (2-1) vanaf de tri bune volgen. „Nou ja tribune. We hadden geen ei gen plaatsen en stonden in een soort kantine. We za gen bijna niets, want de mensen die wel op de tribu ne zaten, sprongen constant op." Peru Door de nipte overwinning was Oranje als eerste fi nalist bekend. In de andere poule moesten de Ar gentijnen de laatste wedstrijd met vier treffers ver schil winnen van het stugge Peru om het reeds uit gespeelde Brazilië voor te blijven. „Dat was eigenlijk onmogelijk. Toen we die wedstrijd op televisie za gen, keken we elkaar eens verbaasd aan. Die gasten liepen zo door de Peruaanse verdediging, 6-0. Toen wisten we genoeg: hier klopt iets niet." Met het thuisland als tegenstander maakte Neder land zich op voor een opwindende ontmoeting. Op vallend genoeg werden aanvankelijk geen pogingen gedaan de Europese opponent te irriteren. ,,Mes was goed geregeld. We gingen steeds onder politie begeleiding naar de trainingen en konden ook door de stad lopen. Dat gebeurde wel in kleine groepjes van vier. Of beter gezegd vijf, want elk groepje kreeg een bewaker mee. Die trok ook een Oranje trainings pak aan, alsof hij een van ons was. Maar iedereen zag de enorme blaffer onder zijn jack zitten. Boven dien stonden overal op de daken van de gebouwen scherpschutters. Dat was een beangstigend beeld." Was de aanloop tiaar de eindstrijd in betrekkelijke rust verlopen, in de kolkende voetbaltempel gevuld met bijna 80.000 opgefokte 'Argentijnen werd met een het openingsschot gelost van een ware voetba loorlog. Vlak voor de aftrap werd de Italiaanse scheidsrechter Gonella er door Argentijnse spelers op gewezen dat de polsmanchet van René van de Kerkhof te veel gevaar opleverde. Happel sommeer de vervolgens de complete ploeg van het veld te stappen. Dan maar geen finale. „Het was een enor me chaos die enkele minuten duurde. Ik hoopte dat René inderdaad niet mocht spelen, want dan was ik zelf in de basis gestart." CO J» Cc Happels dreigement maakte zoveel indruk, dat d| arbiter overstag ging. r In de daaropvolgende honderdtwintig minuten ij* Fis wikkelde zich een ware veldslag. „Bloed aan de I paal", omschrijft Nanninga de situatie. „Volgens) liep de helft van de spelers bebloed rond. Er geb<* °l de werkelijk van alles. En de scheids zag natuurlij. Sn niets. Althans in het geval van Argentijnse aansla We merkten tijdens de wedstrijd dat het onmoga was voor ons die finale te winnen."W En toch was het bijna gebeurd. In de laatste mini. Be mikte Rensenbrink de bal tegen de paal. Het haii^ 0 van het machtige Zuid-Amerikaanse land stond even stil. „Dan nog hadden we het niet gehaald, r 0| scheidsrechter had laten doorspelen totdat het 2j. Q| was geworden. Of nog makkelijker: hij had het dl punt afgekeurd. We hadden na die 1-1 nadrukke' ker moeten doordrukken. Met Brandts en mijzelj voorin kozen we voor opportunisme. Dat werkte; gentinië was rijp voor de slacht. Nu gaf Ruud Kra het sein weer van achteruit te gaan opbouwen eij werd Brandts teruggehaald naar de defensie. Ik li dat nooit begrepen. Krol zei na afloop dat Happi hem die opdracht had gegeven, maar ik geloof d niets van." Dronken In de verlenging sloegen de gastheren tweemaal Oranje droop af. Zonder huldiging, zonder meda les. Van tevoren was afgesproken dat niemand d met bloed besmeurde hand van Videla zou schu den. Het was natuurlijk een ongekende stunt ge weest: een wereldkampioen die meteen na afloo) een feestje viert op het veld en vervolgens zondei beker in ontvangst te nemen naar de kleedkameE= slentert. „Ook als we eerste waren geworden, hal den we de prijs niet opgehaald. De medailles zijij ter opgestuurd naar het hotel, waar we in de bar^ goed dronken zijn geworden. De mensen waren gek dat we de straat niet meer op konden." Hij rolt zijn zoveelste Zware Van Nelle. Zoals hij I meteen na de finale in het kleedlokaal de shag e een vloeitje tevoorschijn toverde uit zijn tas. On volgens het WK met het bloedige randje in de rol pluimen van zijn sigaret te laten vervagen. door Marcel van der Kraan Rotterdam - Met het vastleggen van de Servische spits Danko Lazovic tot 2008 en het open breken van het contract van Thomas Buffel (tot 2007 ver lengd) heeft Feyenoord een dubbelslag geslagen. De Rotter dammers, die eerder Katwijker Dirk Kuyt al hadden gecontrac teerd, hebben nu voor de lange termijn hun aanval rond. Nu nog een paar verdedigers Lazovic arriveert dit weekeinde in Rotterdam-Zuid om de laat ste handelingen rond zijn vijfja rige overeenkomst te verrich ten. Hij moet nog wat details in zijn contract bespreken en een medische keuring ondergaan. Maar maandag wordt hij op het trainingsveld verwacht en ge presenteerd aan publiek en pers. Van de generatie eigen jonge spelers was de Belgische inter national Thomas Buffel de be langrijkste om voor meerdere jaren onder contract te krijgen. Daarmee is niet gezegd dat Buf fel ook tot 2007 zal blijven, om dat er nu al belangstelling is voor hem uit het buitenland. De lange verbintenis verzekert Feyenoord echter wel van een forse afkoopsom als volgend jaar zomer clubs van het kaliber Bayem München opnieuw op de stoep staan. De zaakwaarne mers van Buffel - de Belgen Paul Courant en Luc Nilis - kwamen deze week tot een ak koord met de technische lei ding van de Rotterdammers. Omdat zijn contract over twaalf maanden zou aflopen, was Fey enoord er veel aan gelegen om nog voor de start van het sei Thomas Buffel (rechts) verlengde zijn contract met Feyenoord. Foto: ANP/Marcel Antonisse zoen 2003-2004 met Buffel overeenstemming te bereiken. Het risico dat de club hem na melijk net als Jon Dahl Tomas- son voor niets zou moeten la ten vertrekken, was daarvoor te groot. Een nieuw contract zit er voor Brett Emerton bij Feyenoord niet meer in. De Australiër te kent niet meer bij en had plan nen om in de zomer van 2004 transfervrij naar Engeland te gaan. Maar nu de interesse uit Engeland zo groot is geworden (drie clubs staan in de rij), over legt hij in zijn vaderland met zijn vader en zijn advocaat Si mon Konstantinidis of hij nog voor maandag zijn handteke ning zet bij een club in de Pre mier League. Emerton verblijft na zijn huwe lijksreis (de speler trouwde vier weken geleden in zijn geboorte stad Sydney) nog altijd in Au stralië. Volgende week wordt hij terug in Nederland verwacht, maar waarschijnlijk alleen nog maar om zijn koffers te pakken voor de verhuizing naar Enge land. Newcastle United zit niet meer bij de clubs die in de strijd zijn om de gunsten van de rechts- benige middenvelder. Voor de 'Magpies' van Bobby Robson was de vraagprijs van Feyen oord (zo'n vier miljoen euro) te hoog. Daarom legde de tegen stander uit de Champions Lea gue van het afgelopen seizoen Lee Bowyer voor dezelfde posi tie vast. Feyenoord wacht ook met smart op groen licht van Bona- venture Kalou, die in eigen land al heeft verkondigd dat hij naar Auxerre vertrekt, maar die for meel nog geen akkoord heeft bereikt met de Fransen. Feyen oord heeft wel een deal geslo ten over de overgang van de speler, die drie zomers lang heeft geprobeerd weg te komen en daarin nu eindelijk lijkt te slagen. Toch blijft er in ieder geval een Kalou bij Feyenoord. Salomon, het jongere broertje van Feye- noords rechtsbuiten, krijgt als enige nieuweling uit de jeugd opleiding, een kans in de A-se- lectie. Trainer Bert van Marwijk neemt de jongere broer van 'Bona' ook mee naar het trai ningskamp in Oostenrijk. Uiterlijk dit weekeinde hoopt Feyenoord ook de ruil tussen RKC's Peter van den Berg en de bij Excelsior gestalde Steve 01- fers te kunnen afronden. Glenn Loovens zou de plaats van 01- fers kunnen innemen bij Excel sior, maar Feyenoord verhuurt hem liever een jaar aan een ere divisieclub. Willem II is voorlo pig de belangrijkste gegadigde. Tomasz Rzasa vertrekt naar Partizan Belgrado. De Pool te kende voor een seizoen. De ver dediger kwam de laatste jaren uit voor Feyenoord. Na de afge lopen competitie kreeg hij geen nieuw contract. Eerder speelde Rzasa in Nederland voor De Graafschap. De bij Excelsior op het tweede plan geraakte doelman Malek Malkowski keert terug naar 'Zuid'. Hij wordt derde doel man achter Patrick Lodewijks en Edwin Zoetebier. ZOMERSPORT SPEL De sporthallen zijn gesloten, de velden dicht en en de binnenbaden leeg. Als het reguliere seizoen erop zit, breekt de tijd aan voor typische zomersport en -spelen. Daar bij behoort - naast tennis, wielrennen en golf - ook een aantal relatief onbekende en onderbelichte bezigheden. Kanoën is er daar een van. Zonder een spoor van golfslag te veroor zaken, glijdt een rode kano over het op pervlak van de Dwarswatering. De be stuurder peddelt ritmisch en geluidloos, in schril contrast met de andere waterge bruikers op een zomerse middag. Kanoën is niet echt een onbekende sport. Enkele onderdelen zoals wildwatervaren en sprinten genieten zelfs olympische status. Toch legt peddelen het in vergelijking met bijvoorbeeld roeien behoorlijk af. „Toch gek", zegt Bart van der Weerd, bestuurslid van de Leidse studenten kanovereniging Levitas. „Veel vakantiegangers die wel eens in Zuid-Frankrijk of de Ardennen ko men, zijn met kanoën in aanraking ge weest. Wij vragen ons ook voortdurend af waarom roeien in Nederland zoveel po pulairder is. Kanoën is spectaculairder, veelzijdiger en meer afwisselend. Alleen al het feit dat je vooruit gaat in plaats van 'achteruit' is toch al een voordeel op roei en." Desondanks heeft Van der Weerd wel twee redenen bedacht waarom zijn sport in georganiseerde vorm bescheiden van omvang is. „De kanobond zit krap bij kas en heeft weinig geld voor promotie. Daar om is onze sport bij de jongste jeugd zo goed als onbekend." Van der Weerd is zelf ook iemand die tij dens vakantie voor het eerst in een kano stapte en pas toen hij in Leiden ging stu deren zich bij Levitas aanmeldde. „We maken tochten over de Waddenzee, langs Noorse fjorden of de kust van Kroatië. Tourvaren is niet voor niets het populairst bij ons. Je belt wat mensen bij elkaar en vanuit ons clubhuis zitten we zo op De Wij Voo Polo is de voo meest objre|e scure vorn van kanoé ■HBpèmWri* Foto: Unity "-*■'SS5^ Photos de Boer Kaag, bij de kust of het rivierenland. De vrijheid op het water, daar is het mij om te doen. Kanoërs komen uit alle lagen van de bevolking. Wat ze gemeen hebben, is dat het outdoor-mensen zijn, die meestal ook houden van wandelen, fietsen en klimmen." Kanoën, zeker met het doel om toertjes te maken is volgens Van der Weerd eenvou dig te leren. Gevorderden wagen zich op wildwaterbanen, in de branding of doen aan polo, rodeo of wedstrijden op snel heid. Rodeo is de naam voor het vertonen van trucjes voor de ogen van een jury. Een soort kunstzwemmen of -skiën maar dan per kano. Polo is de meest obscure vorm van kanoën die zowel bij Levitas als de Leiderdorpse club Rijnland wordt be oefend. Twee drijvende doeltjes op stel ten, twee meter boven de waterspiegel vormen een soort kruising tussen een wa- terpologoal en een basketbalring. Vijf wendbare kano's („iedere tak heeft som so een eigen soort kano") en een bal. „1 gaat er ruw aan toe. Met peddels slaan elkaar omduwen is toegestaan. Je moei dus goed kunnen eskimoteren en het d gen van een soort ijshockeyhelm is no dig." Slalommen door poortjes, in een sterk stromend bergbeekje, is een olympisch nummer. Hoewel ons land beschikt ovePar één voor dat doeleinde gebouwde wild- Afd waterbaan, blijken er toch al heel wat Pos meer te zijn. Onlangs werd in de Eftelintele ontdekt dat de waterachtbaan in dat pr)e_iï park, de Piranha, ook uitermate geschi is voor kanovaarders. „Met een beetje meer water erbij bleek dat een prachtij wildwaterbaan. Het seizoen wordt om meer door een kanodemonstratie ge opend. Heeft Duinrell ook zo'n baan? moeten we maar eens contact leggen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22