REGIO Raad Ter Aar grijpt noodgewongen in Geen vakantie bij Groene Hartlyceum Hulp voor Alphenj ex-gedetineerden LAURA moppert niet met 1100 deelnemers Scooterrijder metbloed in zijn alcohoV Geld voor bunkermuseuj Dappere duik van de wethouder Extra controles Primeur VW Noordwijk Jacht op daders overval alphen aan den rijn - De Al- phense politie heeft nog steeds hoop dat de daders van een brute overval, afgelopen woensdagavond in het Bospark in Alphen, kunnen worden ge pakt. Twee mannen beroofden toen een 16-jarige jongen van zijn mobieltje, onder bedrei ging van een groot mes. De po litie is nu op zoek naar getui gen, met name een blonde vrouw, die tijdens het voorval op een zwarte omafiets voorbij reed. katwijk - Een 41-jarige scooter rijder is gisteravond in Katwijk opgepakt met nog een beetje bloed in zijn alcohol. De man - afkomstig uit Gouda - reed rond 22.30 uur slingerend en met hoge snelheid over de Hoomeslaan. Hij blies 1325 ug/1, dat staat voor microgram alcohol per uitgeademde liter lucht. Een bijzonder hoog alco holgehalte, bevestigt de politie. De limiet is 220. Omgerekend naar de 'oude' terminologie had de man iets meer dan drie promille alcohol in zijn bloed. Het wereldrecord- alcoholgehalte staat op naam van ene Kazimierz M., uit de Poolse plaats Szczecin. Hij overleefde in 1993 een alcohol promillage van 7,9. In Neder land is het hoogst gemeten pro millage 7,2. Dat was een Haar lemmer in 1995. Hij overleefde het, terwijl volgens toxicologen een promillage van boven de vier voor de meeste mensen al dodelijk kan zijn. Alcohol heeft vooral een uit werking op het centrale zenuw stelsel, legt GGD-arts A. Dal- huijsen uit. Je kunt er slaperig van worden, of ontremd van worden, je motoriek neemt af." Dat de man slingerend over straat reed, is dus niet echt een verrassing. Dalhuijsen heeft een boekje erop nageslagen: „Er staat een grafiekje van alcohol, afgezet tegen de kans op onge lukken. Dat gaat exponentieel omhoog. Als je een klein beetje drinkt, en je drinkt nog een klein beetje meer, dan neemt de kans op een ongeval nauwe lijks toe. Als je heel veel hebt gedronken en er dan een klein beetje bij drinkt, wordt de kans op een ongeluk plotseling veel hoger." Dat de man nog op zijn scooter kon stappen, is waarschijnlijk een kwestie van gewenning aan alcohol. „Adaptatie", zegt Dal huijsen. .Als ik nu zo veel drink dat ik 1325 ug/1 blaas, dan lig ik bijna in coma. Maar van men sen die hun hele leven drinken, kan het lichaam er beter te gen." zaterdag 5 JULI 2003 Accountantsonderzoek uit handen college na dwingend provinciaal advies door Wim van Wanrooy ter jlar - De raad van Ter Aar neemt het heft in eigen handen in de kwestie rond de in op spraak gekomen wethouder Hoogervorst. Nu het college volgens commissaris van de konin gin Franssen te lang treuzelt met het onder zoek naar de mogelijke ve wethouder, gaat de raad het zelf doen. van WD- Dat is de uitkomst van een besloten vergade ring. „Daarmee willen we alle schijn vermij den", zegt CDA-fractievoorzitter De long. Hij ontkent niet dat de raad onder druk is gezet door een recent schrijven van Franssen. De Jong zegt dat door het uit handen nemen van het onderzoek iedereen in Ter Aar weer aan het werk kan gaan en dat ook het college zijn taak weer normaal kan oppakken. „Als raad zijn we onafhankelijk. Een college met daarin een veel besproken wethouder is dat niet. Daarom hebben we deze taak overgeno men." Wethouder Hoogervorst staat onder verden king van twee zaken. Hij zou een villa hebben laten bouwen in plaats van een toegestane bedrijfswoning. En hij zou goedkope grond hebben gekocht met de voorkennis dat die bij verkoop veel meer - ruim 1 miljoen euro - zou gaan opbrengen. En dat allemaal in zijn hui dige functie als wethouder ruimtelijke orde ning. Begin deze maand oordeelde Franssen de tijd rijp om Ter Aar andermaal te wijzen op de ge meentelijke taken. Het college - eerder ge maand - was in zijn ogen te laks. „Over het voorgenomen accountantsonderzoek door een extern bureau was veel discussie. In zijn brief geeft de commissaris aan dat het er wel moet komen. Een forensisch onderzoek acht hij overbodig. Als dat er moest komen zou het gaan om een frauduleus optreden van de wethouder. Dat is niet aan de orde", zegt De Jong. De CDA'er geeft aan dat er nu een raadscom missie aan het werk gaat die het onderzoek begeleidt. En dat allemaal onder leiding van een externe voorzitter. „De visie van de exter ne adviseurs burgemeester Pop van Haarlem en oud-burgemeester Peper van Rotterdam wordt daarbij betrokken." De Jong, fractievoorzitter van de grootste) litieke partij in Ter Aar, zegt dat er voor bd tenheid is gekozen omdat het om perstj gaat. „Het is niet voor niets dat we als verontwaardigd waren dat zaken in dezd faire al in de krant stonden voor wij er| wisten. We hadden daar grote moeite mej hoop dat we alles nu op een goede m«| kunnen afronden en dat de rust op heo meentehuis weerkeert." Volgens De Jong moet in september of ol ber het onderzoek naar deze affaire zijn a rond. =j door Engel Lameijer alphen jlan den rijn - Alphense ex-gedetineerden krijgen bij hun terugkeer in de maat schappij extra ondersteuning om een plekje op de arbeids markt te veroveren. Voor het project 'Aan de bak' trekt de ge meente een bedrag van 7.943 euro per deelnemer uit. Het gaat om een pilotproject in Ne derland, waar behalve Alphen nog drie andere gemeenten aan mee doen. De gemeente werkt in 'Aan de bak' samen met de uitvoerings organisatie Start Kans en de Pe nitentiaire Inrichting Midden Holland (voorheen PI De Ge niepoort). Het is de bedoeling, zegt wethouder Jan Voogd, om gevangenen niet weer in hun oude fouten te laten vervallen. „We moeten draaideureffect voorkomen." Voor de Alphense subsidie ko men alleen Alphenaren c straf uitzitten in aanmei Op dit moment zijn er j twintig die op terugkeer i maatschappij wachten. Zij 1 den in de gevangenis voof reid op het project. „Nij schoon schip hebben gem moeten we er voor zorgen! die mensen weer een stuf genwaarde krijgen", Voogd. De ex-gevangenen fe gen eerst een stageplek biif een bedrijf aangeboden i een periode van een half I Daarna moeten ze doorf men naar regulier werk. I tuurlijk zullen er deelnei zijn die afhaken of weer del ingaan, beseft wethol Voogd. Maar omdat het prJ op basis van no cure, no wordt bekostigd, ligt het f ciële risico volledig bij de S ting Start Kans. In septei wordt er met de extra beg ding begonnen. roeiofarendsveen - „Koud? Welnee. Het water was heerlijk." De Alkemadese wet houder Wil Reijnders was gisteren de enige in het circa twintig mensen tellende gezel schap die vanaf het bruggetje in de Noorderhemweg in Roeiofarendsveen een duik in het water nam. De rest hield de kleren aan. Voor één dqik deed de wethouder al die moeite niet. Nu hij er toch was, nam hij er twee. En daarmee opende hij de nieuwe zwemtrap waarvoor leerlingen van het Bonaven- tura-college in Oude Wetering een maand geleden tijdens de 'Eigenwijsdag' hebben gekozen. De leerlingen speelden toen gemeenteraad-voor-een-dag. Ze mochten 2.000 euro besteden en kozen toen voor de nieuwe zwemtrap. Foto: Mark Lamers noordwijk - De Stichting At- lantikwall Museum Noordwijk krijgt toch nog een 'waarde ringssubsidie' van 10.000 euro van de gemeente. Dat is welis waar veel minder dan de 180.000 euro waarom was ge vraagd, maar volgens bestuurs leden voldoende om met de plannen aan de slag te gaan. Zij hopen dat ook andere overhe den (zoals de provincie, het rijk en de Europese Unie) en spon sors een bijdrage leveren. Volgens de stichting is 532.500 euro nodig om de bunker aan de Bosweg toegankelijk te ma ken voor het publiek en eei positieruimte te creëren in 200 meter lange gangenst met aanliggende bunkers. Aanvankelijk lieten B en VV ten dat er gezien de slecht nanciële positie van de meente helemaal geen voor het initiatief beschik zou zijn. Na gesprekken het bestuur van de stichtii echter besloten om 10.000 voor het project uit te trek Wethouder Van Duin: „Me geld kan de stichting we aan bekendheid om op die nier aan meer geld te kornet Hazerswoudse school plaatst noodlokalen om toestroom leerlingen op te vangen HAZERSwouDE-DORP - De schoolvakantie is dan wel begonnen, bij het Groene Hartlyceum in Hazerswoude-Dorp wordt de komende weken hard gewerkt. Nu de gemeenteraad van Rijnwoude heeft ingestemd met de plaatsing van drie noodlokalen, zet de school alle zei len bij om ze op 25 augustus, wanneer het nieuwe schooljaar begint, in gebruik te kunnen nemen. „Het is straks bouwvakvakantie, maar de aannemer had gelukkig nog een paar mannetjes die willen doorwerken", zegt conciërge W. Rademaker, die de beslis sing met spanning heeft afgewacht. „We hebben stiekem al wat voorbereidende werkzaamheden gedaan, dus ik denk dat we op tijd klaar zijn. Desnoods kun nen we gebruik maken van de Land- vliethal, maar ik denk niet dat dat nodig is." De raad ging zonder slag of stoot ak koord met het beschikbaar stellen van de 276.000 euro voor de noodlokalen. De enige middelbare school in Rijnwou de had daar om gevraagd, omdat de toe stroom van leerlingen opeens erg groot is. Dit schooljaar telde het Groene Hart lyceum nog 162 leerlingen. Per 1 augus tus staan er 200 ingeschreven. De prog noses laten de komende jaren een ver dere groei zien tot circa 225 leerlingen. Om de groei op te vangen wil het ly ceum elders in Hazerswoude-Dorp een nieuwe school bouwen. Een locatie is nog niet gevonden. Omdat het minimaal drie jaar duurt voordat er een nieuw ge bouw zou kunnen zijn, wilde de school noodlokalen plaatsen. Op initiatief van PvdA-raadslid Van Beek heeft de raad burgemeester en wethou ders opgeroepen ervoor te zorgen het vrijkomende terrein in handen te krij gen. „Op het terrein zou je een fantas tisch zorgcentrum kunnen bouwen. Het college zou als een soort coördinator moeten optreden tussen woningbouw corporatie Habeko, de school en het zorgcentrum Driehof." Bekend is dat het ernaast gelegen zorg centrum nieuwbouwplannen op de hui dige locatie heeft. In hoeverre de locatie van de school bij de nieuwbouwplannen kunnen worden betrokken, is niet be kend. Directeur Van der Valk van de Stichting Zorgnet Groenwoude, waaron der Driehof valt, was niet bereikbaar. Wethouder De Best (welzijn) kon gister avond evenmin commentaar op deze kwestie leveren. alphen aan den rijn - Het politieteam Alphen- Ridderveld gaat de komende periode extra contro leren op de President Kennedylaan in Alphen aan den Rijn. Dat gebeurt in verband met werkzaam heden aan de weg tussen de Oranje Nassausingel en Burgemeester Bruinsslotsingei. Zolang er wordt gewerkt, is het voor het auto- en bromfietsverkeer verboden om vanuit het centrum de Planetensin- gel in te rijden. Dat tijdelijke verbod wordt - aldus de politie - door veel automobilisten met voeten getreden. Ook wordt er harder gereden dan 30 ki lometer per uur. De afgelopen weken zijn er op de kruising meerdere aanrijdingen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Foto: Mark Lamers ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim 1100 deelnemers passeerden gisteren de finish van de 56ste fietsvierdaagse de LAURA. En dat was toch weer meer dan be groot. „We zijn dan ook dik te vreden", zei voorzitter Adrie van der Voom in de weten schap dat het de vierdaagsen momenteel niet voor de wind gaat. „De laatste jaren hebben wij ook moeten inleveren, net als andere vierdaagsen in Neder land", erkent hij. „Maar we mo gen niet mopperen. De LAURA doet er alles aan om naar de wensen van de deelne mers te luisteren. Zo werd dit jaar voor het eerst de 40 kilo meter gereden. Die trok meteen 250 rijders. Eerder werd de 60 kilometer al van stal gehaald. Ook een succes. Voorzitter Van der Voom: „Vroeger reden mensen grote afstanden. Dat willen ze tegen woordig niet meer. We hebben ook besloten om de langste af stand - de 150 - voor volgend jaar officieel af te schaffen. Mis schien dat we de rit nog 'ille gaal' voor wat toerrijders hand haven, maar de gewone Lauria- nen doen er niet meer aan mee." Het loont volgens het be stuur ook de moeite niet om zulke lange routes uit te schrij ven. Van der Voom noemt de LAU RA 'bijzonder geslaagd'. „We hadden zelfs Belgen aan de start. Vroeger waren er ook wel Australiërs en Amerikanen bij, maar die verbleven hier dan bij vrienden. Onze opzet van dit moment is dat we mensen ken nis laten maken met het Groe ne Hart van Nederland. Want daar is in politiek opzicht na tuurlijk veel over te doen. We merken dat mensen dat op prijs stellen", zegt de preses, terwijl de muziekband de Herriema kers in Avifauna nog maar weer eens 'Het kleine café aan de ha ven' inzet. De EHBO'ers zitten er dan la chend bij. Alleen wat schaaf wonden dit jaar. Geen ongeluk ken." Voor de organisatie dus geen reden om volgend jaar grote veranderingen door te voeren. noordwijk - Toeristen die na sluitingstijd bij de VW in Noordwijk arriveren, kunnen er voortaan toch snel achter komen waar zij kunnen overnachten. In de gevel van de win kel aan De Grent is een beeldscherm gemon teerd, dat direct toegang geeft tot www.w- vnoordwijk.nl. Op deze site, die natuurlijk ook wereldwijd is te raadplegen, vindt de be zoeker de actuele informatie over de be schikbaarheid van kamers in Noordwijk voor diezelfde nacht. Volgens de VW Holland Rijnland heeft Noordwijk daarmee een lan delijke primeur. Wanneer een hotel is volgeboekt, wordt dat in rood aangegeven. Zijn er nog kamers be schikbaar, dan is groen de kleur. In dat geval kan de toerist het gekozen hotel bellen, de overnachtingsprijs afstemmen en vervolgens binnen tien minuten op de plaats van be stemming zijn. Tijdens de openingsuren van de VW worden de gasten via het scherm naar de winkel verwezen waar het personeel eveneens direct toegang heeft tot de site, voor informatie en zonodig voor boeking kan zorgen. De actuele beschikbaarheid wordt mogelijk gemaakt doordat het systeem dagelijks een automatische e-mail zendt naar de aangeslo ten accommodaties. De hotelier kan met een druk op de knop aangeven of hij voor die nacht wel of geen kamers beschikbaar heeft. Het antwoord wordt automatisch verwerkt op de site. Met dit systeem is een groot scherm van drie vierkante meter, dat hand matig up-to-date werd gehouden, overbodig geworden. De nieuwe service is vanmiddag door wet houder Van Duin en voorzitter S. Weidema van NOV-Horeca officieel in werking gesteld. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18