LEIDEN REGIO Willibrord bouwt luxe huizen in Zoeterwoude 'Personeelstekort bij instellingen soms nog nijpend' 'De brand heeft de mensen dichter tot elkaar gebracht' Burgemeester Verver van Voorschoten: 'Puur vakmanschap, dat onderzoek' R3 ij spraak voor yakbegaafde eiderdorper )7 Soort zoekt soort iiderdorpse kids aar Avifauna zaterdag 5 juli 2003 =ikuA derdorp - Kinderen uit Lei- rdorp kunnen op maandag met elkaar naar vogel- Avifauna in Alphen aan h Rijn. Deelnemers moeten 110 uur verzamelen bij ge- [iw Dwars Zo in sportpark (Bloemerd. Om 16.30 zijn ze pi weer terug. Deelname pr kinderen van 4 tot en met .jaar kost 12 euro, inclusief 'tree en drinken en patat tus- j de middag. Opgeven (21662 of cjanson@scwleider- rp.nl) voor 7 juli. Bessen weg t Zoeterwoude rERwouoE - Raadslid Ben nan van Progressief Zoe- -oude (PZ) is de opvolger Hd Vaessen in de raads- nissie die over de financi- n Zoeterwoude gaat. Vaes- j, die van 1996 tot 1998 ilid was en daarna lid van fractie van PZ, heeft Jbaan aanvaard in Mün- i. „Ich bin ein Zoeterwou- sprak Vaessen bij zijn leid van de gemeentepoli- „Hoe verweven we ook I met de Zoeterwoudse ge- »chap; toch gaan we. Het uur heeft het gewonnen." haag/leiderdorp - De jse politierechter De Rui- ïeeft een dertigjarige zwak- fde Leiderdorper vrijge- ;n van ontucht met een lerjarige jongen. De recht- achtte gisteren de be lering een probleem, it ze niet kon aantonen in periode van het jaar de kwestie zich afspeelde, el de verdachte als het itoffer waren daar in hun ingen onduidelijk over. is alweer lang geleden", de Leiderdorper die aan igenverlies lijdt. Het kan gebeurd zijn, maar ook En daar zat precies de >p. Eind april werd het [htoffer zestien jaar, waar- [»r alles anders zou komen gen. Ook de advocaat van „De vraag blijft of het itoffer zestien was toen allemaal met of tegen zijn l^jjgeschiedde" zei hij. „Dat is ungrijk voor de rechtsver- r 18-" jspraak stond boven aan verlanglijstje van de raads- Volgens hem was er geen eld gebruikt toen zijn cli- met de jongen seksuele ndelingen verrichtte. Dat gebeurd was, ontkende nd. Maar de verdachte de kanttekening dat allemaal in de sfeer van li dolletje gebeurd was. Sa- hadden ze als parkeer- :ht bij een discotheek el- opgehitst. En de geza kt inlijke slaappartij deed de gens een rapportage van de choloog had hij bij zijn ge- irte zuurstofgebrek in de senen, waardoor hij in zijn ;d op school problemen lep. Eigenlijk is hij eenzaam is zijn hondje de beste :nd van de licht verstande- >u ik1 gehandicapte. „Qua 'indschappen vindt hij op leeftijd de meeste aanslui- bij veertien- tot zestienja- n. Op seksueel gebied be dt hij zich ondanks zijn tijd nog in een prepuberade begrijpt signalen nog niet d en heeft geen schuldge- 1", staat er in het rapport de psycholoog, officier van justitie achtte lanks alles - en een door inderhaast aangebrachte iassing in de tenlasteleg- ,r g - bewezen dat er ontuch- handelingen waren ge- egd met een minderjarige, eiste daarom een taakstraf 180 uur en vond het geëis- smartengeld van 350 euro de familie van het slacht- ïr billijk. Maar de politie- ng jhter dacht daar anders at- r oofc 'Problemen met doorstroming spelen ook in de koopsfeer' door Judy Nihof zoeterwoude - De Zoeterwoudse wo ningbouwvereniging Willibrord gaat de dertig luxe koopappartementen bouwen die zijn gepland aan de Dr. Kortmann- straat langs het Loetheveld. Daarover heeft Willibrord deze week met de ge meente overeenstemming bereikt. „In beginsel zijn we akkoord", zegt Wil- librord-voorzitter F. de Graaff. „Maar er moeten nog veel afspraken worden ge maakt over de voorwaarden waaraan we ons moeten houden. In het slechtste ge val zou het nog kunnen afketsen." Willibrord heeft geen behoefte om met de andere bouwplannen in de dorps kern aan de slag te gaan. „Voor de bouw van appartementen boven de nieuwe supermarkt hebben we onze vinger niet opgestoken. We willen ons concentreren op Dr. Kortmannstraat. Bij de apparte menten boven de supermarkt komt zo veel kijken. Dan zouden we te veel hooi op onze vork nemen." De corporatie wil vaart maken met de luxe appartementen aan de Dr. Kort mannstraat. Deze moeten een deel van het geld opbrengen voor de nieuwe so ciale huurwoningen aan de Zwetkade. Het zijn appartementen in de duurdere prijsklasse, maar ze worden volgens De Graaff nog altijd 'goedkoper dan verge lijkbare appartementen in de omgeving'. Het bouwen van luxe appartementen past volgens de voorzitter prima in de fi losofie van een moderne woningcorpo ratie als Willibrord. De tijd dat woning corporaties zich beperkten tot de doel groep met de smalle beurs is voorbij. ,,Als maatschappelijke onderneming vinden we dat we betrokkenheid moe ten hebben bij iedereen in Zoeterwoude. Niet alleen in de huursfeer doen zich in Zoeterwoude problemen voor met de doorstroming. Ook in de koopsfeer. Er is grote behoefte aan huur- maar ook aan koopappartementen. We vinden dat we daaraan iets moeten doen." Ook van het motto 'zo veel mogelijk hui zen bouwen voor zo weinig mogelijk geld' is Willibrord lang geleden afge stapt. „We gaan voor kwaliteit, niet voor kwantiteit. Je moet niet van honderd meter afstand kunnen zien dat iets soci ale woningbouw is. Ook sociale woning bouw moet aanspreken. De huizen moeten zo goed zijn dat ze vele jaren meekunnen." 'Geen fusie van corporaties' Woningbouwvereniging Willibrord wil gaan samenwerken met een andere, vergelijkbare corporatie in de regio. Daar komt de corporatie volgens voorzitter F. de Graaf niet onderuit „We zijn als kleine organisatie met zes medewerkers en vijf bestuursle den kwetsbaar. Als iemand een paar weken ziek is dreunt dat door bij de anderen." Fuseren wil de Zoeterwoudse corporatie niet. „We willen groter groeien zonder de eigenheid en het kleinschalige van Willibrord te verliezen. De mensen kennen ons en wij kennen hen. Dat moet zo blijven. Dat betekent dat tenminste het loket hier moet blijven bestaan", zegt De Graaff. Het ontwikkelen van projecten is een van de dingen die Willi brord volgens hem met een andere corporatie zou kunnen doen. Volgens De Graaff heeft Willibrord nog geen woningcor poraties op het oog voor de beoogde samenwerking. Forescate en kerk 'voorzichtig blij' met aanhouding pyromaan door Judy Nihof vervolg van voorpagina voorschoten - Predikant Bart van Veen wist niet wat hem overkwam, toen hij gisteroch tend op het schoolplein hoorde dat de pyromaan van Voor schoten is gepakt. „Ik sprong een gat in de lucht. Nu kan de vakantie beginnen, dacht ik." Van Veen kreeg in de houten gereformeerd-vrijgemaakte kerk aan de Bachlaan tot drie keer toe te maken met brand stichting. Hij is blij, maar nog niet helemaal gerustgesteld. „Er is een gevoel van opluchting, maar tegelijkertijd heb je zoiets van: fs het hem wel? Het zou ideaal zijn als al die branden in Voorschoten door deze ene persoon zijn aangestoken. Dan is alles in een klap opgelost." Dat dubbele gevoel bekruipt ook penningmeester R. van Noë van hockeyclub Forescate. Hij kreeg gisteren aan de lopen de band telefoontjes van men sen die vol waren van het nieuws. Het clubhuis van Fo rescate ging begin april in vlammen op. „Het is een op luchting dat die lastpost is ge pakt", zegt Van Noë. „Maar het zou natuurlijk best kunnen dat er nog eentje rondloopt." De politie vroeg predikant Van Veen destijds of de dader wel licht uit de eigen gelederen af komstig kon zijn. Hij wist zeker dat dit niet het geval was. „Ze vroegen of het iemand kon zijn die boos uit de kerk was wegge lopen. Maar we konden nie mand noemen." De leden van de gereformeerd- vrijgemaakte gemeente hadden er een hard hoofd in dat de da der ooit gepakt zou worden. Ze wisten niet dat de politie achter de schermen intensief met de zaak bezig was. „Na de derde brand groeide het gevoel van machteloosheid en frustratie", zegt Van Veen. „We vroegen ons af: gebeurt er nog wat?" Van Noë van Forescate wist wel dat de politie hard bezig was met de zaak. „Dat komt omdat wij de afgelopen tijd nogal wat contact hebben gehad met de gemeente en de brandweer. We hoorden dat ze iemand op het oog hadden, maar dat het moeilijk was om hem op heter daad te betrappen." Volgens de penningmeester van de hockeyclub heeft de brand stichter heel wat op zijn gewe ten. „Ik hoop dat hij zo wordt gestraft dat hij dit soort dingen nooit meer kan doen." Foresca te verloor zijn hele clubhuis en de complete inventaris. „Club blaadjes, foto's en bekers, alles is weg. Het enige wat we nog hebben is de administratie over de laatste drie jaar. Die stond bij mij thuis." Pas sinds een week hebben de hockeyers weer een eigen noodonderkomen: een paar portocabines. Tot die tijd maakte Forescate gebruik van het clubhuis van de handbal vereniging. Bij gebrek aan een bar liepen de inkomsten de af gelopen maanden sterk terug. Het ziet ernaar uit dat Forescate het de komende twee seizoe nen met de portocabines moet doen. Het bouwen van een nieuw clubhuis heeft nogal wat voeten in de aarde, vanwege al le eisen waaraan het pand moet voldoen. Toch heeft de brand heeft ook een positief effect teweeg ge bracht. De saamhorigheid bij Forescate is groter dan tevoren. „Direct na de brand kwam er onder de leden een enorme ac tiviteit los. Ze willen alles doen om ervoor te zorgen dat er een nieuw clubhuis komt. De brand heeft de mensen dichter tot el kaar gebracht." oegstgeest - Wat ging er door de reiger heen toen hij zich posteerde op de bronzen reiger, het kunst werk van de Leidse beeldhouwster Leontine Sies. Soort zoekt soort? Het beeld, half vogel, half mens, is in 1998 aangekocht door de stichting die land goed Oud-Poelgeest beheert en exploiteert. „Het eerste beeld dat we kochten om de beeldentuin te rug op het monumentale hof te brengen", aldus directeur E. Nijhuis. „Dat moet ik hebben, dacht ik toen ik het kunstwerk voor het eerst zag. Ik heb zo veel reigers gezien die jonge eendjes uit de vijver bij het kasteel pikten, dat ik daar graag een reiger wilde neerzetten die voor altijd op die plek moet blijven staan. Zonder dat hij ook maar één eenden kuiken kwaad kan doen." Foto: Hielco Kuipers door Nancy Ubert voorschoten - „Puur vakman- schap. Ultieme samenwer king." Burgemeester Verver van Voorschoten komt superla tieven tekort om te benadruk ken hoe trots zij is op het team dat de pyromaan voor Voor schoten in de kraag heeft gevat. „Ik ben toch zo blij dat de ver moedelijke dader van de vele branden in onze gemeente is opgepakt. Natuurlijk moet de rechter uiteindelijk oordelen of de man de pyromaan is naar wie de politie zo heeft ge zocht." Vandaar dat Verver voorzichtig is in haar woord keus. „Ik wil niets loslaten wat het juridisch proces kan beïn vloeden." De pyromaan die al een aantal van de 59 branden die de afge lopen jaren in Voorschoten werden aangestoken, heeft be kend, was vaak 's avonds laat of 's nachts in de weer. Dan rukte de burgemeester ook uit. „Niet om de brandweer te controle ren, maar om te kijken of ik de gedupeerden een hart onder de riem kon steken. Want het is wat hoor, als een dorp tijden wordt geteisterd door brand stichting. Ik had te doen met de slachtoffers en daarom wilde ik mijn medeleven tonen." Volgens Verver was het moei lijk aan bezorgde inwoners uit te leggen dat de pyromaan niet zomaar kon worden gepakt. De mensen werden ongeduldig. „Het leek alsof de politie niets deed", zegt een bewoner van Bijdorp, de wijk waar de pyro maan het meest op had ge munt. „Nu blijkt dat achter de schermen al die tijd keihard is gewerkt. Burgemeester Verver is blij dat dit nu aan de bevol king duidelijk gemaakt kan worden, zegt ze. Het enige visi tekaartje dat de 26-jarige Voor schotenaar telkens achterliet was vuur. „Geloof me, het is een moeilijk traject geweest. Ik heb dan ook groot respect voor de mensen die het onderzoek hebben ge daan. Het bewijs lag niet voor het oprapen. Dikwijls waren de aanwijzingen minimaal. Een combinatie van elementen leidde uiteindelijk naar de ver dachte Dat de zaak rondkwam, is vooral te danken aan een fan tastische samenwerking, bena drukt Verver. Gisteren liet ze dat al via haar zegsman in deze krant weten, vandaag doet ze dat nog een keer persoonlijk. „Ik heb groot respect voor de mensen die zich met deze zaak hebben beziggehouden." door Erna Straatsma regio - „We zitten op sommige plekken nog steeds héél krap in ons personeel", zegt J. Schrijne- maekers van het Rijnland Zie kenhuis. Het schrappen van rijksbudgetten voor werving en begeleiding van personeel in de zorg, vindt het ziekenhuis on verstandig. Ook andere instel lingen in de Leidse regio be treuren het kabinetsbesluit om 140 miljoen euro te schrappen op deze subsidies. Minister Hoogervorst (VWS) bezuinigt de komende twee jaar fors op fondsen voor de zorg sector. In 2004 gaat er 33 mil joen af van de oorspronkelijke 183 miljoen euro; het jaar daar op schrapt hij 105 miljoen op het aanvankelijke budget van 173 miljoen euro. Volgens de minister zijn wer vingsacties voor personeel in de zorg niet langer nodig, omdat er inmiddels genoeg belangstel ling is voor dit werk „Met een slechtere economie wordt werk in de zorg weer interessant", zegt een woordvoerster van het (advertentie) 1. Telefoon (071) 569 93 23 ministerie. „Het is een veilige beroepskeuze in een tijd dat er in andere sectoren ontslagen vallen." De extra inspanningen van de afgelopen jaren hebben er daarnaast toe geleid dat het ziekteverzuim is afgenomen, de loonschalen zijn verruimd en de carrièreperspectieven beter zijn. Schrijnemaekers beaamt dat er sprake is van een kentering, maar zegt dat het Rijnland Zie kenhuis nog steeds kampt met enkele knelpunten. „Wij zien dat het vinden van personeel gemakkelijker gaat als het gaat om het algemene functies, bij voorbeeld in de verpleging. Maar bij specialistische functies hebben we nog grote knelpun ten." Het Rijnland Ziekenhuis heeft onder meer grote proble men bij het vinden van perso neel voor dialyses en anesthe sie. „Wij betreuren het dat die sub sidies worden afgebouwd", zegt Schrijnemaekers, die stelt dat het ziekenhuis de afgelopen ja ren flink heeft geprofiteerd van het extra geld voor personeels beleid. „We kunnen er bijvoor beeld trainingen uit bekostigen om het ziekteverzuim terug te dringen. Als het geld vervalt is dat voor ons een aderlating." Handhaving van de subisidies is volgens het Leiderdorpse zie kenhuis zinvol, omdat de vraag naar zorg de komende jaren al leen maar toeneemt, onder meer door de vergrijzing van de bevolking. „We zien nu wel dat de opleidingen gemakkelijker Nog steeds kampen ziekenhuizen, zorgcentra en verpleeghuizen in de regio met personeelstekort. Ar chieffoto: Taco van der Eb gevuld worden, maar dat bete kent ook dat het personeel meer leerlingen moet begelei den: dat kost weer tijd. Het is een korte-termijngedachte om te bezuinigen op het sector fonds." De stichting Duyn en Rhijn (die de verpleeghuizen Overduin, Overrhyn en Haagwijk in Kat wijk en Leiden overkoepelt) sig naleert ook een gunstiger situa tie, maar betreurt het kabinets besluit" eveneens. „Dat mensen in een wat slechtere economie uitwijken naar de zorg is een kwestie van procenten", zegt manager personeel organisa tie W. Polman. „Dus de nood blijft voor een groot deel hoog. In de opleidingssfeer zie je wel een toename, maar die is niet gigantisch." Duyn en Rhijn merkt dat het in de Leidse verpleeghuizen (Overrhyn en Haagwijk) moei lijker is om aan personeel te ko men dan in Katwijk (Overduin). „In Katwijk heerst een sterk ge voel dat het belangrijk is om voor ouderen te zorgen. We hebben in Overduin nooit een groot personeelsprobleem ge had." De Stichting Zorgcentra Vliet- landen (zorgcentrum Hofflants Huys in Voorschoten, verpleeg huis Zuydtwijck in Leiden) heeft ook minder last van per- soneelskrapte. „De situatie is beduidend minder erg", zegt bestuurder/directeur B. van Vliet. „Wel blijft het lastig om gediplomeerde verpleegkundi gen en verpleeghuisarsten te vinden. En zo heb je nog een aantal functies waarbij het las tig is om personeel te vinden." Een korting op het sectorfonds vindt Van Vliet niet het ergste wat de zorg kan overkomen, maar toch betreurt ze het. „Die subsidies kunnen we nu nog niet missen, want we hebben als zorginstelling weinig vet op de botten. Maar het past niet in de ontwikkeling dat je je als zorginstelling^ls een onderne ming moet gedragen. Wij zou den meer inkomsten moeten hebben, dat kan door de AWBZ-vergoeding te verhogen. En dan kan het rijk op dit soort subsidies bezuinigen." F. van Oosten, directeur van het Leidse zorgcentrum Rijn en Vliet, is een andere mening toe gedaan: „De bezuinigingen op geld voor allerlei campagnes kan ik niet zo betreuren, want het raakt een zorgsinstelling niet direct. Wat veel slechter is, is het schrappen van alle Mel- kertbanen. Dat merken we wel direct, omdat we dan een aan tal mensen moeten ontslaan. Als ze bezuinigen op wervings campagnes en we in plaats daarvan de Melketiers in dienst kunnen houden, krijgt u van mij een cadeautje."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15