LEIDE 'Discriminatie vooral onderling' De Stemming Cel geëist na veldslag in café Chaos en irritatie in parkeergarage LUMC •L Iedereen weg! R1 REGIO euvj eNjfj Z5G 'T TE&flOF.' om'. Bekendmaking wijziging Algemene Plaatselijke Verordening Leiden Vals alarm over Becel pro-activ zaterdag 5 juli 2003 2 Passie van archeotolk voor Middeleeuwen best weg uit Ie Weerklank iiDEN - Voor het schoolgebouw in De Weerklank aan de Ro- ijnstraat, waar slechthorende 1 moeilijk sprekende kinderen iderwijs krijgen, staat de ko- lende zomervakantie in het te- ?n van de asbestsanering. V3 oor deze operatie heeft de ge- v ieente 201.000 euro uitgetrok- ;n. Dat er asbest in het ge- juw zit, kwam al naar voren een onderzoek uit 2001. De uitgang van de parkeergarage van het LUMC. Nieuwe routes moeten een eind maken aan de enorme opstoppingen die zich hier soms voordoen. Foto: Henk Bouwman Verkeer staat twee uur lang vast Uw steun is onmisbaar voor educatie en natuurbehoud Voor meer info: ARTIS neer dan een dierentuin DE STELLING Vliegkamp Valkenburg moet een natuurgebied worden door Wilfred Simons leiden - Steeds meer bezoekers van het LUMC ergeren zich ma teloos aan de opstoppingen in de ernaast gelegen parkeergara ge. Eerder deze week stond het verkeer in de garage bijna twee uur vast, toen een auto met startproblemen het gangpad blokkeerde. Ongeduldige auto mobilisten die probeerden om tegen het verkeer in de garage te verlaten, verergerden de op stopping daarmee alleen maar. De geschrokken afdeling bevéi- liging van het LUMC heeft nu besloten om uit te zoeken (hQe de doorstroming in de garage kan verbeteren. Amsterdammer K. van Koppen was donderdagmorgen vroeg voor zijn werk in het LUMC. Hij parkeerde zijn auto in de toen al volle garage op de tiende ver dieping. Om 9.30 uur betaalde hij, waarna hij zijn auto ophaal de. „Op de vijfde verdieping be gon het al", verzucht hij. „Alles stond muurvast. Het was een chaos. Het verkeer reed tegen de rijrichting in om te proberen toch de garage te verlaten. Ik heb mijn motor maar afgezet, er was totaal geen doorkomen aan. Overal zag ik beveiligings mensen met walkie-talkies die probeerden het verkeer te rege len, maar veel helpen deed het niet. Pas om kwart over elf stond ik buiten!" WoordvoerdCT D. Ketting van het LUMC Ij^yestigt het 'ver- keersinfarct' én spreekt 'van 'grote irritatie alom'. „Het eer ste dat de beveiliging deed, was de garage afsluiten voor bin nenkomend verkeer. Die men sen moesten ergens anders op het terrein parkeren, wat na tuurlijk ook ergernis geeft. Daarna probeerde de beveili ging alle auto's uit de garage te krijgen, een tijdrovende bezig heid." Volgens Ketting staat het verkeer in de LUMC-garage wel vaker langere tijd vast, maar was het nog niet eerder zo erg als nu. De intensief gebruikte parkeer garage van het LUMC heeft twee 'kernen', waar het verkeer naar boven of naar beneden kan. Daarvan wordt er slechts één gebruikt Met reden, zegt Ketting. „Wij willen dat het ver keer één kant oprijdt en dat het een complete 'lus' door de ga rage maakt. Als beide kernen open zijn, ontstaan gevaarlijke situaties. Er wordt dan ge scheurd in de garage en de mensen rijden tegen het ver keer in." De tweede kern is daarom met roodwitte plastic ie strafmaat in de Leidse poli- -pllek is dringend aan herziening - >e. Het is niet meer uit te leg- ;n waarom de ene wethouder fel wordt aangepakt wegens ebrekkige informatievoorzie- ing en de ander vrolijk flui- ind zijn goddelijke gang mag ïrvolgen. i principe geldt dat een wet- i ouder die gemeenteraadsle- en niet, onjuist, onvolledig of s itijdig informeert, moet ma- en dat hij wegkomt.Tot zover ras het allemaal nog te volgen i Leiden. Maar sinds deze reek is Vrouwe Justitia in de latselijke raadzaal dolende, beperkte CDA-raadslid Jan- ip de Haan zich tot een motie treurnis aan het adres van -wethouder Ron Hille- id. Dat is wel een heel mil- straf voor een wethouder ie, zo heeft Jan-Jaap zelf ge- igd, zich schuldig heeft ge laakt aan misleiding. liever Daan Sloos van Leef- Leiden. Die vertrouwt Ron lebrand voor geen stuiver en hem dat in zijn gezicht, r dat heet dan weer 'onfat- inlijk', 'spelverruwing' en irzieken van de bestuurscul- >k in WD-wethouder Rogier an der Sande had het CDA zijn ertrouwen moeten opzeggen. 1 tijden dringen de christen- emocraten aan op een stuk faarin de liberaal aangeeft hoe ij de lege Leidse reservepotten enkt aan te vullen. Rogier eeft het CDA herhaaldelijk oezeggingen gedaan maar hij as zo ontijdig als de NS. rger nog, CDA-fractievoorzit- rr Wim Bleijie ontdekte dat ogier en andere wethouders réi met de collegefracties over e Leidse financiën hebben ge- proken. In het geniep en met oelbewuste uitsluiting van het 'DA. Eén keer is dat zelfs ge- eurd met waarnemend burge er Wolter Lemstra. een ZeiNIKS foK-roK -Töfc? partijgenoot van Wim nota be ne. Een inktzwarte bladzijde in het voor het overige kraakhel dere boekje van Wolter, vonnist Wim. En daar laat hij het bij. Het is dat Wolters glas-in-lood- raam nog niet in de sponnin gen van het stadhuis zit, anders hadden de christen-democra ten dit eerbetoon voor de stie keme Lemstra in moeten trap pen. Hij ook En alsof dat allemaal niet ge noeg is, gaat ook Alexander Pechtold nog naar Wageningen. Goed, de minister van binnen landse zaken moet nog een de finitief besluit nemen, en ook Hare Majesteit moet haar handtekening zetten. Het zou dus heel, heel, héééél mis schien niet door kunnen gaan. De kans dat Beatrix 'Pechtold? Ammenooitniet' roept, is echter ongeveer even groot als de kans dat Leiden de komende tien jaar lekker ruim bij kas komt te zitten. Misschien zelfs nog wel iets kleiner, want er is theore tisch altijd nog de mogelijkheid dat er precies onder het Stad huisplein een gigantische olie bron wordt gevonden, zo groot dat Leiden zich meteen onder de grote olie-exporterende ste den mag scharen. En dan nog tekent Beatrix de benoeming van Pechtold heus wel. Slim trouwens van hem om in een gemeente te solliciteren waar ze geen referendum heb ben. Dat Alexander wegging, zat er natuurlijk wel een beetje in. Een mediagenieke bestuurder die bovendien regelmatig din gen voor elkaar krijgt, die willen ze overal wel hebben. Grappig dat het dan uitgerekend Wage ningen wordt. Ja, vanwege het academische klimaat daar, was een van Pechtolds verklaringen. Maar beseft hij wel dat het daar vooral een landbouw-universi teit is? Je ziet hem al staan daar met zijn olijke corpsballenhumor, tussen die doorstuderende ak kerbouwers en milieuactivis- ten-in-opleiding. Die heeft straks nog een hoop clous uit te leggen. Het is hoe dan ook vervelend dat hij nu al vertrekt. Het geeft achteraf toch een beetje vreemd gevoel dat Pechtold ter wijl hij in 2002 als D66-lijsttrek- ker zijn aanhang voor de glori euze overwinning bedankte, al zo ongeveer zijn eerste sollicita tiebrieven de deur uitgedaan moet hebben. Kiezersbedrog, zoals Jacques de Coo van LWG- De Groenen het noemde, is misschien een iets te groot woord. Maar kiezers-behoor lijk-op-het-verkeerde-been-zet- ting is het toch zeker. Hoewel dat uiteindelijk natuurlijk een nog groter woord is. Het dolletje bij zijn aangekon digde afscheid was wel weer van ouderwetse Pechtold-klas- se. Hij zei toen dat het helemaal niet erg was dat hij wegging, omdat zijn D66 er altijd weer in slaagt sterke mensen naar vo ren te schuiven. Lachen na tuurlijk, zeker als je kijkt naar het stelletje dat de democraten plaatselijk de raad in hebben geduwd. De fractievoorzitter heeft de gave om met slechts enkele foute grappen over bij beluitleg zo ongeveer het hele christelijke deel van de raad te gen zich in het harnas te jagen. Het nieuwste raadslid deed tot dusver vooral van zich spreken door vanaf verschillende websi tes de plaatselijke pers knette rend onder vuur te nemen - een in zijn ogen iets te volhar dende journalist beschuldigde hij onder meer van ondermij ning van de democratie. En een derde fractiegenoot schijnt haar eigen website voornamelijk te gebruiken om het record zin loos webkleppen naar een on breekbaar hoger niveau te til len. Als dat het beste is wat D66 plaatselijk voortbrengt, dan ga je vanzelf wel naar een andere gemeente verlangen. Dit was de laatste Stemming. Een fijne vakantie. Tekst: Wim Koevoet en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink Vertrouwenscommissie onderzocht gemeentelijke dienst kettingen afgesloten. Tijdens de opstopping van don derdag besloten ongeduldige automobilisten de kettingen te verwijderen om toch de afritten in de tweede kern te gebruiken. Het gevolg was een nóg grotere opstopping, zegt Ketting. „Het is gemakkelijk om de bestuur ders asociaal gedrag te verwij ten, maar wij nemen het ze niet kwalijk. Die mensen willen er uit, dat is begrijpelijk. Ik heb wel de indruk dat het ongeduld en de neiging om het heft in ei gen hand te nemen de laatste jaren is toegenomen. In dit ge val is het beter om geduld te hebben." De beveiliging van het LUMC is er na donderdag van overtuigd dat de maat vol is en gaat vol gende week studeren op een betere routing om opstoppin gen te voorkomen. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Een vertrouwenscom missie van de gemeente Leiden heeft de dienst milieu en beheer bijgestaan om de klachten van discriminatie te onderzoeken. De dienst schrijft in een brief aan de klagers dat er vooral sprake is van discriminatie en 'incorrecte bejegening' tussen werknemers onderling. Eind vorig jaar zijn gesprekken gevoerd waarin werknemers hun klachten kenbaar konden maken. In een brief aan de me dewerkers schrijven een ver trouwenspersoon en een maat schappelijk werker dat de ge sprekken problemen aan het licht hebben gebracht over de bedrijfscultuur binnen Milieu en Beheer. „Ons is gebleken dat de directeur ook zelf al allerlei signalen heeft opgevangen. De ze signalen hebben ook te ma ken met onvoldoende erken ning en respect voor eikaars cultuur en ongewenste om gangsvormen in het algemeen." De dienst stelt vast dat de werk nemers zich 'niet serieus geno men' voelen. „Het verwijt is ge maakt dat de organisatie zich bedient van vriendjespolitiek en intimidatie door te dreigen met ontslag. Dit alles heeft er toe geleid dat u en uw collega's zeer weinig vertrouwen hebben in de organisatie. Daarnaast is er melding van gemaakt dat er^ binnen uw dienst te weinig res«x peet is voor andere culturen, zoals het verbod op het eten van varkensvlees, dat niet wordt getolereerd. Ook het na leven van de Ramadan leidt soms tot respectloze kritiek Maar ook seksistische opmer kingen jegens vrouwen maken deel uit van de respectloosheid van sommige collega's." Medewerker Tozlu beaamt dat ook werknemers onderling zich schuldig maken aan discrimi natie. „Maar als de leiding het doet, is het erger, want tegen hen durf je niets te zeggen. Volgens Tozlu gaat de dienst oneerlijk om met de verdeling van vervangend werk na ziekte of arbeidsongeschiktheid. Hij meent dat werknemers die ge deeltelijk arbeidsongeschikt ra ken, niet of nauwelijks aange past werk krijgen. Voor hun Ne derlandse collega's is in een vergelijkbare situatie wel snel vervangend werk geregeld, vindt hij. Voor Tozlu begonnen de problemen toen hij na der tien dienstjaren als vuilnisop haler last kreeg van suikerziek te. Sinds 2001 heeft hij geen ge schikt vervangend werk gekre gen, zegt hij. „Ik wil niet thuis zitten. Ik wil juist graag weer aan het werk." Tozlu maakt zich kwaad dat er volgens hem in die jaren genoeg vacatures langs zijn gekomen bij de dienst, maar dat hij daar niet voor is voorgedragen. Nu, na 18 maanden arbeidsongeschikt heid, hikt hij aan tegen een sa larisverlaging van twintig pro cent. Tozlu heeft de kwestie zelfs voor de commissie beroep en bezwaar gebracht, maar die wees de klacht van de hand. Tozlu is niet de enige klager. Anderen willen niet met hun naam in de krant. „Autochtone medewerkers die een andere functie willen of een opleiding willen volgen, worden geholpen en krijgen mooie banen aange boden", zegt een van de colle ga's. „Ze worden gemotiveerd om door te stromen. De lei dinggevenden en de autochto ne medewerkers houden elkaar de hand boven het hoofd. Dat is vriendjespolitiek." „Ik werk hier al tien jaar. Het enige dat ze zeggen is: doe eerst maar een cursus Nederlands. Ik héb een taalcursus gedaan", zegt een andere medewerker die niet met zijn naam in de krant wil, maar die prima Ne derlands spreekt. „Het beleid zou moeten zijn om allochto nen te stimuleren hogerop te komen. Allochtonen worden er uitgewerkt. Ze houden ons klein. Als ik tien jaar bij een an der bedrijf had gewerkt, was ik verder gekomen. Ik wilde een cursus persoonlijke effectiviteit doen, maar heb daar twee jaar lang om moeten zeuren. Een autochtone collega kreeg direct een cursus van vijfduizend gul den. Ik kan het niet anders noe men dan 'apart behandelen'. De meeste collega's zijn bang dat ze zonder werk komen, en daar maken ze misbruik van. Ik loop bij de psychiater door de ze toestand. Toen ik maag klachten kreeg, zeiden ze: dan moest je maar ontslag nemen." den haag/leiden - Tegen een 30-jarige man uit Leiden is gis teren bij de rechtbank in Den Haag drie jaar celstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk ge- eist. De man wordt verdacht van een poging tot moord en een poging tot doodslag in het café Queens of the Night aan de Korevaarstraat. Een 27-jarige medeverdachte kreeg een eis van een jaar celstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De twee verdachten, beide marktkoopman van beroep, kregen op 30 december vorig jaar om onduidelijke redenen ruzie met een man in het Leid se café. Die man verklaarde dat hij vervolgens met een hard voorwerp op zijn achterhoofd werd geslagen. Volgens getui gen was dat voorwerp een lood zware asbak, waarmee de hoofdverdachte tekeerging. Na dat het slachtoffer op de grond was gevallen en bijkwam van de klap met de asbak, werd hij door beide verdachten getrapt. Uiteindelijk werden de ver dachten het café uitgewerkt. Later die avond gingen de man nen, in het bijzijn van de broers van de hoofdverdachte, terug naar het café. Ze sloegen de he le boel kort en klein. Een getui ge sprak van een ware veldslag. Een van de cafébezoekers werd door de hoofdverdachte met een mes in zijn arm gestoken. Een ander werd volledig in el kaar geslagen. Volgens de hoofdverdachte was hij terug gekeerd om verhaal te halen. Hij had gehoord dat iemand had verteld dat hij met de asbak zou hebben geslagen en dat was volgens hem niet waar. De officier van justitie acht dat wel bewezen en verwijt de ver dachte een poging tot doodslag. Tijdens de tweede vechtpartij heeft de verdachte, volgens de officier, het slachtoffer willens en wetens trachten dood te slaan. De officier vindt een ge vangenisstraf voor beide man nen op zijn plaats. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertenties) In zijn vergadering van 2 juli 2003 heeft de raad de Verordening tot wijziging van artikel 55a van de APV vastgesteld. De wijziging geeft de Burgemeester tijdelijk -voor de maanden juli en augustus 2003- de bevoegdheid om in de weekeinden (de nachten van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag) aan horecaondernemers die over een ontheffing sluitingsuur beschikken, ontheffing te verlenen voor een later sluitingsuur van de bij hun onderneming behorende terrassen. Als de Burgemeester van deze bevoegdheid gebruik maakt, mogen in de maanden juli en augustus terrassen ook na 24.00 uur geopend zijn, doch slechts uiterlijk tot het tijdstip waarop de horecainrichting geopend mag zijn. Deze verordening treedt in werking op 3 juli 2003, en vervalt op 1 september 2003. De raad heeft voorts de Burgemeester verzocht deze tijdelijke regeling voor een tijdelijk later sluitingsuur voor terrassen te evalueren en afhankelijk daarvan voorstellen te doen voor een regeling met een permanent karakter. De verordening ligt ter inzage in de bibliotheken van het stadhuis en Stadsbouwhuis. Op werkdagen geopend van 9.00 -16.30 uur en in het stadhuis ook op donderdagvond van 17.30 - 20.00 uur. Griffie Noors laboratorium erkent fout Het Noorse Instituut voor Wateronderzoek (NIVA) verklaart dat de eerste analyse van Becel pro.activ incorrect was. Het NIVA heeft vastgesteld dat één van de hulpstoffen, die is gebruikt voor het uitvoeren van de analyse, verontreinigd was. Nieuwe analyses hebben aangetoond dat Becel pro.activ volledig voldoet aan de Europese industrienormen. Door deze bekendmaking hopen wij de onterechte zorgen weg te nemen die de afgelopen weken zijn gerezen bij consumenten over de veiligheid van Becel pro.activ. NIVA Oslo, 27 juni 2003 (Vertaling uit het oorspronkelijke NIVA persbericht.)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13