Berlusconi betuigt spijt aan Duitsers °'o IETS Als we goed waren geholpen, had Rincon nog geleefd |të KORTING verkopen? Leidsch Dagblad Pyromaan Voorschoten opgepakt Weer levenslang geëist tegen Volkert van der G. Leidsch Dagblad Jantje van Leyden Direct boete bij verkoop drank aan jongeren Zaak voor Schroder afgedaan UITSLUITEND Meubelplein 14 Leiderdorp 'Roze Beurs' heeft mooiste peurbak S- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 efensiematerieel internet: www.leidschdacblad.nl erpats je niet bij de supermarkt Dagblad NR. 43273 LOS vrijdag 4 juli 2003 SPRINTERS nr. 43273 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 i loven voor 1 over Saddam b; miljoen uit Eerdaagse open voor het ;oede doel Vijkvereniging irotesteert egen VOP ferkoop nieuwe uto's daalt, maar 'alt niet tegen ric Burdon wil proberen meer :rug te geven dan |«9Lzelf gekregen heb. >mmige mensen ïmen dat liefde Droog en opklaringen IMMENTAAR HERFSTTIJ lerste officiële kennismaking de ministerploeg van pre- 30r Balkenende met de werk- rs en vakbonden is gisteren uitgedraaid op de slaande die was voorspeld. Bon werknemers en kabinet bereid met elkaar verder te ne <jen en hun diepgaande me- sverschillen over het soci- economisch beleid voorlopig op straat uit te vechten. Dat egelijkertijd ook het enige ••••de nieuws van het overleg als centraal onderwerp het fettij van de economie had. iden, bazen en bewindslie- houden elkaar in een houd- rp. De vakbonden willen niet ten over loonmatiging zo- J het kabinet hen niet op an- t punten tegemoet komt en log een extra bezuinigings- de van drie miljard euro in lucht hangt Zeker wanneer ingrepen ten koste gaan van loriale zekerheid en voorzie- ri, geven de bonden niet De werkgevers vrezen dat vullende bezuinigingen fu- i zijn voor de kennisecono- de infrastructuur en de nere bedrijven. De bewinds- èn kijken vooral naar een ids leger wordende schatkist frezen dat het poldermodel f zal ontaarden in pappen nathouden. Premier Balke- de wilde daarom slechts Dorvoetend toegeven dat de fnetsplannen 'niet in beton Dten zijn'. uitblijven van centrale af- iken is geen ramp, zolang de tijen maar niet met de rug r elkaar toe gaan staan. De iden hebben zelf alle belang ^^loonmatiging, omdat oplo- de werkloosheid hun achter- iric 1 hard zal treffen. De bedrij- hebben er alle belang bij te ;k; ten investeren, omdat ze an- ietje« de concurrentieslag verlie- ir het kabinet heeft het este belang bij een voortge- p dialoog met de sociale c' tners. Het heeft een zeer ilijk saneringsprogramma lesteld van dertien miljard d, en kan de maatschappelij- 30. peers tand die dat zal oproe- I slechts overwinnen wan- r het de sociale partners niet 1 zich vervreemdt Daarvoor let nodig dat Balkenende en tn zich niet het hoofd op hol lereifr brengen door tegenvallen- cijfers. Met bezuiniging op ftiniging stapelen, is het eco- JF itisch herstel niet gediend. er de Vries Ouders overleden kind dienen klacht in tegen Leidse huisartsen amsterdam/gpd - Volkert van der G. verdient een levenslange gevangenisstraf. Dat vindt ad vocaat-generaal I. Van Asperen- De Boer. Ze eiste de levenslan ge straf in de hoger beroeps zaak bij het gerechtshof in Am sterdam. Eerder dit jaar werd Van der G. door de Amsterdam se rechtbank veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf wegens de moord op Pim Fortuyn. Net als officier Koos Plooy in april vindt ook de advocaat-ge neraal dat de moord op For tuyn een politieke moord is. „Daar past levenslang bij." Ook achtte ze bedreiging tegen For- tuyns chauffeur Smolders be wezen, alsmede het bezit van verboden wapentuig. Verder re kende ze Van der G. ook het be zit van de condooms met ex plosieven aan. „Dat waren geen feestcondooms", beet ze de verdachte toe. Volgens de advocaat-generaal is het helemaal niet nodig dat er nieuw psychiatrisch onderzoek komt naar Van der G. Zij vindt hem wel degelijk toerekenings vatbaar. Tijdens de zitting van het gerechtshof werden giste ren twee psychiaters gehoord die meenden dat Van der G. lijdt aan het zogeheten syn droom van Asperger, een milde vorm van autisme. Daardoor zou hij ontoerekeningsvatbaar zijn. Afgelopen week trad een aantal psychiaters via een vakblad met die bevindingen naar buiten, zonder overigens Van der G. te hebben onderzocht. Zij vielen de bevindingen van het Pieter Baan Centrum (PBC), dat begin dit jaar Van der G. langdurig had onderzocht, aan. Het PBC noemde Van der G. na het on derzoek volledig toerekenings vatbaar, hoewel hij een 'ohses-_ sief-compulsieve gedragsstoor nis' zou hebben. Dat laatste zou volgens het PBC geen belem mering zijn om normaal te kun nen functioneren. Voor strafvermindering ziet de advocaat-generaal geen reden. Niet vanwege het cameratoe zicht, dat Van der G. onderging tijdens zijn voorarrest en ook niet vanwege de uitlatingen van publieke figuren, zoals minister Remkes die de straf te laag vond. „Dit is keihard een poli tieke moord en daar past de zwaarste straf bij. Vanmiddag voert de verdedi ging het woord. Pagina Binnenland: Critici rapport Van der G. laten zich niet overtuigen Rel rond erfenis Biich wassenaar - De moeder van Boudewijn Büch en zijn broers Arthur en Patrick Büch zijn naar de rechter gestapt met een verzoek tot het benoemen van een 'vereffenaar', een expert die zich gaat buigen over de verde ling van de nalatenschap van de in november vorig jaar over leden schrijver. Pagina R5 Brand doodt 25.000 kippen hoornsterzwaag - Ongeveer 25.000 kippen zijn gisteravond omgekomen door een brand in een grote schuur in het Friese Hoornsterzwaag. De brand ont stond door blikseminslag, meldde de politie vandaag. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon controle nabezonjng) Wij gaan zagvUcJg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere nfofmaöe ai Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 54,50 55,00 Bij automatische betaling is mqn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JE E WERELD OM JE HEEN (advertentie) Café Vaas bier 1.50 Glas wijn 1.50 Morgen: Chris Koenen Band Hartesteeg 2 (Bij Hooglandsekerk) den hjlag/gpd - Kroegbazen en winkeliers die drank verkopen aan te jonge klanten, krijgen voortaan direct een geldboete. Inspecteurs van de Keurings dienst van Waren mogen die straf uitdelen zodra een café baas of winkelier wordt betrapt. Minister Hoogervorst van volksgezondheid heeft hiertoe een voorstel gemaakt dat het kabinet vandaag bespreekt. In Nederland mag aan iemand onder de 18 jaar geen sterke drank worden verkocht. Aan jongeren onder de 16 jaar mag geen bier of wijn worden ver kocht. Tot nu toe is het zo dat drankverkopers via het open baar ministerie vervolgd wor den als ze zijn betrapt door in specteurs van de Keurings dienst van Waren. Dit duurt Hoogervorst veel te lang. Hij wil dat zijn inspecteurs direct een straf kunnen opleggen. Hoe hoog die gaat worden, is nog onbekend. Wellicht dat wordt gekeken naar de Tabakswet. Bij overtreding daarvan bedraagt de eerste boete 450 euro met een ritloop tot een ton. door Eric-Jan Berendsen leiden - Het Leidse stel P. van Schie en S. van der Weijden heeft bij de po litie aangifte gedaan tegen een Leidse huisarts en een arts van de dokters- post in Leiden. Hen wordt dood door schuld verweten. Er is ook een klacht ingediend tegen beide doktoren bij het Regionaal Medisch Tuchtcollege in Den Haag. De ouders verwijten de artsen ondeskundig te hebben ge handeld toen hun zoontje van 14 maanden, Rincon van der Weijden, op donderdag 1 mei plotseling ern stig ziek werd en later overleed. Na het ziek worden op donderdag duurde het uiteindelijk tot de volgen de ochtend half acht voordat het stel met hun doodzieke kind naar het Rijnland Ziekenhuis werd gebracht. Daar werd geconstateerd dat Rincon aan meningokokken leed. Toen bleek dat op de intensive care van de kin derafdeling van het LUMC geen plaats was, werd Rincon naar het AMC in Amsterdam gebracht waar hij uiteindelijk op 11 mei aan meningitis (nekkramp) bezweek. „Ons leven is volkomen kapot", aldus de moeder, S. van der Weijden. „Het heeft ruim 13 uur geduurd voordat de juiste dia gnose is gesteld. Het genezingsproces is dus vertraagd. Ik ben er van over tuigd dat als we goed waren gehol pen, Rincon nog had geleefd." De ouders verwijten beide artsen on deskundig en inadequaat te hebben gehandeld. „De huisarts had ons di rect naar het ziekenhuis moeten ver wijzen en heeft de zaak gebagatelli seerd. De arts van de dokterspost had ons veel eerder moeten laten langs komen en heeft ons, toen wij er een maal waren, nog eens onnodig lang laten wachten. Bovendien had zij ons meteen naar het LUMC moeten ver wijzen omdat zij daar gespecialiseerd zijn in de behandeling van meningi tis. Er is door beide doktoren te lang aangenomen dat de klachten van Rincon een gevolg van de vaccinaties zouden kunnen zijn. Daardoor is er een mogelijke vertraging van snelle, verdere behandeling geweest. En dat bij een klein kind voor wie elke se conde telt. Dat is voor ons onaccep tabel." De huisarts is wegens vakantie onbe reikbaar, de dienstdoende arts van de dokterspost is niet bereid tot com mentaar. Pagina Ri: Een hele nacht wachten op de dokter Verdachte bekent al deel van zestig branden door Nancy Ubert voorschoten - De politie heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Voorschoten aangehouden die wordt verdacht van het stichten van zo'n zestig bran den. De man heeft al bekend dat hij een aantal van die brandjes heeft gesticht. De py romaan zit de komende dagen vast. Volgende week beslist de rechter of hij, in afwachting van zijn proces, nog langer in hech tenis blijft. Voorschoten wordt sinds janu ari 2000 herhaaldelijk opge schrikt door 'onverklaarbare' grote en kleine branden. Zo is de houten gereformeerd-vrijge maakte kerk aan de Bachlaan in een jaar tijd drie keer door vlammen aangetast. De politie heeft elk voorval nauwkeurig gedocumenteerd. In de periode september 2001 tot begin mei 2002 was het rustig. Vanaf mei 2002 sloeg de pyromaan weer regelmatig toe. In totaal zijn 50 voertuigen in vlammen opge gaan, waaronder een motor en drie vrachtwagens. Met name in de wijk Bijdorp werden au to's in brand gestoken. Daar- Rook in cockpit: vliegtuig keert om schiphol - Een KLM-toestel op weg naar Manchester is gister avond teruggekeerd naar Schip hol, toen de piloten plotseling rook zagen in de cockpit. Het toestel landde op de Pol- derbaan, waar de passagiers met trappen uit het toestel wer den gehaald. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de rookontwikke ling is nog niet bekend. naast vielen negen panden ten prooi aan de Voorschotenaar. Kerken, schuren, woningen en garageboxen; geen bouwwerk was veilig voor hem. Ook con tainers en vuilniszakken liet hij smeulen en roken. De inwoners van Voorschoten waren ervan overtuigd dat er moedwil in het spel was. De politie weigerde echter op die speculatie in te gaan. Ook maakte zij niet bekend dat ach ter de schermen een groot on derzoek gaande was. Nu is dui delijk geworden dat de pyro maan is opgepakt dankzij in tensieve samenwerking tussen politieteam Voorschoten van Hollands Midden en de Leidse districtsrecherche. De pyromaan is niet op heter daad betrapt maar door mede werkers van de politie aange houden op het moment dat het openbaar ministerie vond dat zij genoeg bewijzen tegen de man had. De voorlichter van het OM kon vanmorgen nog niet zeggen waaruit die bewijs last precies bestaat en hoe de politie de man op het spoor wist te komen. Wel wist hij te melden dat op de spuitwagen die doorgaans het eerst bij een brand arriveert, een camera was geïnstalleerd. Zo werden de omstanders stuk voor stuk ge fotografeerd. Voor het onder zoek was het belangrijk dat dit zo snel mogelijk gebeurde. Omdat de man al een aantal za ken heeft bekend, is het aanne melijk dat de inwoners van Voorschoten de komende tijd niet meer bang hoeven te zijn voor nieuwe aangestoken brandjes. Volgens de woord voerder van het OM is dat ook de reden waarom het ministerie naar buiten komt met een uit gebreide verklaring. „Mensen kunnen zich nu weer veilig voe len, dat is belangrijk." Het OM is niet eerder zo openhartig ge weest. Pagina R4: Samenwerking nekt pyromaan (advertentie) rome-berlun-brussel/gpd - De Italiaanse premier Silvio Berlus coni heeft gisteravond telefo nisch zijn excuses aangeboden aan de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder voor zijn op merkingen van woensdag in het Europees Parlement. Berlusconi, sinds dinsdag fun gerend voorzitter van de Euro pese Unie, had de Duitse Euro parlementariër Martin Schulz vergeleken met een nazi-kamp bewaker en dit werd hoog op genomen. Schroder liet weten dat de affaire wat hem betreft nu is afgesloten. Aanvankelijk wilde Berlusconi zijn 'ironisch bedoelde opmer king' niet terugnemen, hoewel hem daarom was gevraagd. Gisteren kondigde hij aan Schroder 's middags te willen bellen over de affaire. Het tele foontje werd echter uitgesteld tot het begin van de avond. Bondskanselier Schroder zei aansluitend op een persconfe rentie dat Berlusconi via de te lefoon spijt had betuigd over 'de keus van zijn woorden en over de vergelijking'. In een schriftelijke verklaring van Ber lusconi stond echter alleen dat het hem speet dat zijn 'louter ironisch bedoelde opmerking verkeerd was begrepen'. Berlusconi gebruikte opnieuw een van hem bekend excuus om de verantwoordelijkheid voor zijn uitlatingen bij ande ren te leggen: „links heeft de basis gelegd voor dit incident. Zij verspreiden informatie over mij die door anderen voor waar wordt gehouden", zei hij in de wandelgangen van een sympo sium. Zijn coalitiegenoten voelen zich echter steeds ongemakkelijker. Vice-premier Fini van de post- fascistische Alleanza Nazionale vindt dat de Duitse sociaal-de mocraat Schulz 'Berlusconi had geprovoceerd', maar voegt daar aan toe dat de premier zich nooit zo had mogen laten gaan. Sommige linkse kranten, zoals La Republicca, voorspelden gis teren dat het incident 'het be gin van het einde voor Berlus coni zal betekenen'. Maar rechtse kranten zoals II Giorna- le en II Foglio vonden juist dat de premier de Duitse sociaal democraat 'met het wapen van de ironie prima had aangepakt'. Gematigde kranten zoals La Stampa en Corriere della Sera maakten zich vooral zorgen over mogelijke schade voor het Italiaanse imago en de Europe se eenheid. Pagina Buitenland: Deel europarlement wil ook excuses van Italiaan leiden - Luchtkanonnen blazen roze slurven naar de grijze hemel, kleurige vaandels steken links en rechts naar buiten en drie zangeressen vertolken campy hitjes vanaf de voorplecht. De schuit van het homocafé De Roze Beurs won gisteravond de eerste prijs in de categorie 'bedrijven' van de achttiende editie van de Peurbakkentocht. Tiendui zenden toeschouwers bezochten deze luidruchtige opmaat van de Lakenfeesten. Pagi na Ri: Drijvende varkenskoppen, pornosterren en diniclowns Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1