Klacht over prijsafspraken kabel ECONOMIE LANDINZICHT Chemie heeft meeste oog voor algemeen welzijn EP steunt plan voor verplichte etikettering genvoedsel A J A internetblaa Emerce Bouwen boven Amsterdamse Ring Amerikaans Wal-Mart maakt eind aan discriminatie homo's Voorzitter OR KLM stapt, op na verlies vertrouwen - iikgo moet de handel HM ling 8°l /an irite donderdag 3 juli 2003 haag - De fabrikant van het lingssupplement Vitelle ;o heeft het product op de Voedsel en Waren iriteit (VWA) uit de handel aald. Aanleiding was een ht van de Consumenten- d dat het product teveel lcerverwekkende stoffen be- Dat heeft de VWA woens- laten weten. De Consu- ïtenbond eiste begin juni Vitelle Ginkgo uit de win- zou worden gehaald. Vitel- inkgo helpt mensen volgens ikant Indros aan een helde- eest en een goed reactiever- jen. Het zou de doorbloe- en de stofwisseling bevor- had in juni last van sars lveen - De KLM had ook i nog minder passagiers routes naar het Verre ;n als gevolg van de long- sars. Aan het eind van de id was er wel herstel te Dat blijkt uit de vervoer- jrs die de maatschappij van- Itend publiceerde. Gemid- i vervoerde KLM afgelopen ^nd op deze routes 28 pro- jt minder passagiers. De li vervoerde in juni 9 pro- minder passagiers, verge in met dezelfde maand vorig H De maatschappij zette ook vliegtuigen in, waar er eveneens 9 procent Ider stoelen beschikbaar en. De gemiddelde bela- tsgraad bleef daardoor bijna pc met die van juni 2002 met 'procent, tegen 80,3 pro- l toen. Ieloning Shell ippelen aan top' ha r* lbo» npl t U. den haag/anp - De Consumen tenbond wil dat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) gaat ingrijpen in de kabelbran che. De bond verdenkt de kabel bedrijven van prijsafspraken en heeft een klacht ingediend bij de NMa. De aanleiding is dat kabel bedrijf Casema per i augustus zijn tarieven verhoogt en bran chegenoot UPC dat al in juli deed. De NMa en de post- en te- lecomtoezichthouder Opta zijn al bezig met een onderzoek naar UPC. Casema noemde de aantijgin gen van de Consumentenbond gisteren 'ongefundeerde ver dachtmakingen'. Een woord voerder stelde dat de tariefsver hoging nodig is om de dienst verlening te garanderen. ,,De tarieven zijn momenteel onvol doende rendabel om nieuwe dingen te doen. Deze verdacht making van de bond is een hoop geschreeuw en heel ordi nair." Volgens de Casema-zegsman moeten de tarieven omhoog omdat anders de continuïteit van het bedrijf in het geding komt. „We zullen niet van de ene op de andere dag failliet gaan, maar echt gezond is Casema natuurlijk niet. We hebben al bijna de helft van het personeel moeten ontslaan." De NMa heeft half juni een on derzoek afgerond naar de tarie ven van Casema. Toen bleek dat deze niet excessief waren en dat het kabelbedrijf geen mis bruik maakte van de economi sche machtspositie. Kort daar op kondigde Casema aan de ta rieven voor de helft van de abonnees met gemiddeld 6,5 procent te verhogen per 1 au gustus. Deze verhoging is volgens de kabelaar ook nodig om de tarie ven gelijk te trekken. „We leve ren in 98 gemeenten en werken met negentig verschillende be dragen. Dat moet geharmoni seerd worden", aldus een woordvoerder van Casema. Eerst gaan de tarieven omhoog, volgend jaar gaan sommige abonnees minder betalen. Mo menteel variëren de tarieven ongeveer tussen de 7 euro en 15,50 euro per maand. Eind volgend jaar moeten ze alle maal rond de 12,60 euro liggen. De NMa zegt de tariefsverho ging kritisch te volgen. „We kunnen echter niet zeggen of we opnieuw de tarieven van Casema gaan onderzoeken." Wel is de autoriteit, samen met de Opta, bezig met een onder zoek naar de tariefsverhogingen bij UPC. „We buigen ons mo menteel over de kwestie", aldus de woordvoerster. Over de verhoging van UPC wa ren door SP-Kamerlid De Wit vragen gesteld aan de minister van economische zaken Brink horst. Ook hij verwees in zijn antwoorden naar het onder zoek van de Opta en NMa. haag - Werknemers bij aatschappij Shell moeten tonus krijgen die ten dele ngt van de beloning van de /an het bedrijf. Dat is de in- ran vakbond CNV Chemie e CAO-onderhandelingen. lond wil de 2500 werkne- van Shell in Nederland basisbedrag van 650 euro n.Als de inkomens van de I ctie dan bijvoorbeeld 30 jent stijgen, dan moet dit met hetzelfde percenta- "nenemen", aldus bestuur- Van de Mheen. De CNV- wil verder een loonsver- ig van 2,5 procent. De pre- t-directeur van Shell, Van ifeer, kreeg 1,2 miljoen euro jrestatiebeloning, bijna een jubbeling ten opzichte van _j. Hij verdiende als basissa- Inog eens 1 miljoen. legrambedrijf eft het druk Amsterdam - Boven de Ringweg (Aio) rond Amsterdam, bij Bos en Lommer, verrijst een nieuw complex van kantoren en woningen. Het is voor het eerst dat bij Amster dam over de Ring wordt gebouwd. Eerder verrezen al kantoren boven de Utrechtse- baan in Den Haag. Het nieuwe bouwwerk komt er, terwijl Amsterdam kampt met een enorme leegstand van kantoren. Als gevolg van langdurige voorbereidingsprocedures is het echter moeilijk naar behoefte te bouwen. Foto: ANP/Evert Elzinga veer - Het enige telegram- 'pjf van Nederland. Unitel |r Jet Groningse Alteveer, lit overuren dankzij de eco- jische malaise. Steeds meer ijven maken gebruik van :elegram om hun debiteu- ;n laatste betalingswaar- g te geven. Volgens di- iur Van Hoof gaat het om dan eenderde van alle te en, wat neerkomt op tie honderden per week. jtelegram versturen is niet »n sneller, het is ook een rJltsgeldig document. De 'letaler moet bij ontvangst landtekening zetten. De Ideiser weet zo dat de brief angen", zegt de direc- nkfabriek vestiging |en - Tankbouwer Holvrieka a sluit zijn fabriek in Em- De 65 medewerkers daar len ontslagen. Bij de vesti- i Sneek verdwijnen veer- de 165 banen. Dat een woordvoerder van Bondgenoten medege- l Holvrieka Norita is on- :el van de Burg Groep uit leker, die ook vestigingen tin Denemarken en België, ledrijf produceert roest- alen tanks voor de opslag nder meer bier, zuivelpro- in en vruchtensappen. In ïen worden biertanks ge kt. Volgens vakbondsbe- der H. Hulshoff van FNV [genoten staat vooral deze t onder druk door concur- le uit lagelonenlanden. ïf met pratend -oplaadpunt •rn - Een pratend op- •unt voor de chipknip ouderen, blinden en tzienden helpen bij het ronisch betalen. De Rabo- experimenteert in drie sen met het pratende op- iunt. De opladers zijn on- neer geïnstalleerd bij zorg- llingen in Apeldoorn en heze. Een stem leidt de ge- ;er door het chippen. Vol de bank gebruiken oude- lag elektronisch geld. „In tweehonderd zorginstel- n staat een dergelijk op ium en kan veel met de tip worden betaald. Daar itant geld bijna verleden aldus een woordvoerder. straatsburg/anp - Het Europees Parle ment heeft gisteren ingestemd met de verplichte etikettering van voedingsmid delen als deze voor minstens 0,9 procent bestaan uit genetisch gemodificeerd materiaal. Verder is een meerderheid van het parlement ook akkoord met de verplichting om teelt en transport van genvoedsel gescheiden te houden. Eerder bereikte een meerderheid van de EU-lidstaten hierover al een compromis met de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de unie. Dat heeft door de instemming van het parlement nu een middel in handen om vijf lidstaten (Frankrijk, Oostenrijk, Griekenland, Por tugal en Luxemburg) voor de Europese rechter te slepen, omdat zij genvoedsel blijven weigeren. Het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) is blij met het besluit van het Europees Parlement. Voor de huis merken van de Nederlandse supermark ten zal volgens de organisatie niets ver anderen. Zij passen de nieuwe regels voor deze producten al jaren toe. Dit heeft volgens het CBL niet geleid tot een hogere prijs voor de huisproducten. De organisatie wil echter de uitwerking van het Europese besluit afwachten om te beoordelen of de eisen toch niet tot ho gere productiekosten leiden. door John Wanders den haag - Chemiebedrijven in Nederland leggen een opvallen de verantwoordelijkheid aan de voor het welzijn van de Ne derlandse samenleving. Het DSM-concern is op dat punt kop loper, gevolgd door het bedrijf Cytec Industries. Dat blijkt uit vergelijkend onderzoek door het Centrum voor Maatschappelijk Ondernemen van de Universiteit Tilburg, verricht bij 57 grote Ne derlandse bedrijven. De onderzoekers keken in vier sectoren van het bedrijfsleven naar de praktische vertaling van het door ondernemers steeds vaker gehanteerde begrip 'maatschappelijk verantwoord ondernemen'. Van die vier on derzochte sectoren (bouwnij verheid, bankwezen, chemie en detailhandel) sprong de chemie er duidelijk als beste uit. Het denken over maatschappe lijk verantwoord ondernemen is in chemiebedrijven niet al leen het verst gevorderd, maar ook het meest professioneel opgezet. De detailhandel, die als laatste eindigde in de verge lijking, heeft op dat vlak nog het nodige te leren, concluderen de onderzoekers. Dat de detailhandel het slechtst scoort in de vergelijking, zou volgens woordvoerster De Haas van het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel te maken kunnen hebben met de aard van de ver gelijking: de chemiesector heeft met heel andere maatschappe lijke vragen van doen dan de detailhandel. „Ook in de detail handel gebeurt het nodige op het terrein van maatschappelijk DSM op 1 in maatschappelijke top-io Het Centrum voor Maatschappelijk Ondernemen benaderde voor zijn onderzoek 300 grote bedrijven in Nederland. De 57 bedrijven die uiteindelijk deelnamen aan het vergelijkend on derzoek kregen een vragenlijst voorgelegd met 70 concrete maatstaven. Zo werd gemeten in welke mate de onderzochte bedrijven door middel van hun goederen en diensten en door het scheppen van werkgelegenheid bijdragen aan de economie. Ook werd gemeten in welke mate zij aandacht hebben voor arbeidsomstandigheden en voor veiligheid van producten en installaties en zo al dan niet bijdragen aan het welzijn van werknemers (ook die in de Derde Wereld) en consumenten. Tenslotte werd gemeten in welke mate de bedrijven actief ver antwoordelijkheid dragen voor het behoud van de natuurlijke omgeving. De top-10 van de best scorende bedrijven op het punt van maatschappelijke verantwoordelijkheid, vastgesteld door de Universiteit Tilburg: 1. DSM (chemie). 2. Cytec Industries (chemie). 3. Teerenstra (financiële dienstverlening). 4. Fortis Bank (bankwezen). 5. Dura Vermeer (bouw). 6. Stauffer Chemical (chemie). 7. Bank Nederlandse Gemeenten (bankwezen). 8. ING (bankwezen). 9. Grontinij (bouw). 10. Van Straten Groep (bouw). Operators aan het werk op het chemiecomplex van DSM in Geleen. Archieffoto: ANP/Robert Vos verantwoord ondernemen, maar het is allemaal minder wereldschokkend", stelt De Haas. Volgens de Tilburgse hoogle raar Eijffinger (tevens colum nist van deze krant), die met zijn collega Graafland eindver antwoordelijkheid draagt voor het onderzoek, zijn de aspecten die kenmerkend zijn voor de verschillende sectoren meege wogen in de eindresultaten: „Er is in het onderzoek derhalve ze ker geen sprake van een verte kenend beeld." Als het gaat om haar maat schappelijke verantwoordelijk heid heeft de bouwnijverheid een flinke knauw gekregen door de massieve publiciteit over grootschalige fraude in deze sector. Dat maakt het des te op vallender dat het bouwbedrijf in het vergelijkend onderzoek beter uit de bus komt dan de detailhandel en niet slechter dan het bankwezen. Dat de banken minder goed scoren dan verwacht, heeft wel licht van doen met de groot schalige publiciteitscampagnes waarin banken voortdurend hun maatschappelijke verant woordelijkheid beklemtonen. Fortis Bank scoort nog aardig, maar vooral ABN Amro komt er in het Tilburgse onderzoek niet goed uit. Volgens Eijffinger schetst het bankbedrijf zijn maatschappelijke betrokken heid zoetsappiger dan de wer kelijkheid rechtvaardigt, kenne lijk met succes. amsterdam/gpd - Net het vijfja rig bestaan gevierd en dan be dankt worden met een faillisse ment. Over het internettijd schrift annex webzine Emerce is een machtsstrijd ontbrand tussen eigenaar Quote Media en mede-eigenaar en oprichter Oskar Kneppers. Of, zoals Quo te-directeur Van den Biggelaar het zegt: 'een naaispel'. Volgens grootaandeelhouder Quote Media kan Emerce niet meer aan zijn financiële ver plichtingen voldoen: het recept voor een faillissementsaan vraag. „Emerce heeft nog een schuld van 1,1 miljoen euro bij ons", aldus directeur Maarten van den Biggelaar. Kneppers vermoedt echter een heel ande re reden: Quote wil zijn afspra ken niet nakomen. Quote Media nam in 2000 een belang van 51 procent in Emer ce, een website en tijdschrift over webwinkelen en internet zaken dat op de toppen van de internethype successen vierde. De resterende aandelen bleven bij Kneppers' bedrijf Iconomy. Volgens Kneppers werd met Quote een put-optieregeling af gesproken: tot 2006 mocht hij zijn aandelen elk jaar voor 1 ju ni aan de uitgever aanbieden. Quote moest ze dan overne men. Andersom mocht Knep pers zijn belang niet aan ande ren verkopen zonder ze eerst bij Quote te hebben aangebo den. Ook stelde de Amsterdam se uitgever zich garant voor de aflossing van een lening die Iconomy (Kneppers) aan Emer ce had verstrekt. Zowel Quote Media als Emerce ging het de afgelopen tijd slecht voor de wind. Zodanig dat Van den Biggelaar in de herfst van vorig jaar aanbood om het be lang in Emerce voor eigen reke ning uit te kopen. Van den Big gelaar en Kneppers zouden daarna Emerce uitgeven. Daar gaan de lezingen uiteen lopen. Volgens Kneppers kwam de overname maar niet rond. Volgens Van den Biggelaar om dat Kneppers de zaak traineer de. „In mei zei Oscar: ik heb er geen zin meer in, ik bied mijn aandelen aan," zegt Van den Biggelaar. „Dat mag. Ik wilde best kijken om, met anderen, zijn belang ook over te nemen." Totdat Kneppers de lening ter sprake bracht die zijn Iconomy in Emerce had zitten. Van den Biggelaar erkent dat daarover afspraken zijn gemaakt, maar vindt dat die, nu Emerce failliet is, niet meer gelden. „Dat heb ben we ook met elkaar afge sproken. Maar Kneppers wil geld verdienen uit een failliete zaak. Nou, dan kunnen wij ook nog geld claimen van Emerce." Kneppers spande vorige week een kort geding tegen de uitge ver aan. Zij moeten mijn aande len kopen, tegen een symboli sche waarde." Direct daarop (Kneppers lezing) vroeg Quote het faillissement aan. Van den Biggelaar: „Don'tfück with me. Ik speel dit keihard, en fair." Op 11 juli dient het kort geding. Quote gaat er vanuit dat het blad dan al failliet is. Het voort bestaan lijkt daarentegen vrij wel gegarandeerd. Zowel Van den Biggelaar, Kneppers als een groep freelance-medewerkers willen, desnoods via een cura- m tor, de boedel overnemen. amsterdam/gpd - De Ameri kaanse supermarktketen Wal- Mart gaat serieus werk maken van de gelijkberechtiging van homo's en lesbiennes. Zo zal er bij promotie en scholing scher per op worden gelet of ze de zelfde mogelijkheden krijgen als hetero-personeel. Ook wil het bedrijf homoseksualiteit via een intern computerprogram ma op de werkvloer bespreek baar maken. Dit heeft de directie van de grootste particuliere werkgever van de VS (3500 vestigingen met één miljoen werknemers) gisteren bekendgemaakt. Een van de aanleidingen tot de anti- discriminatieregel is een uit spraak van het Hooggerechts-- hof. Dit bepaalde vorige week dat seks tussen personen van hetzelfde geslacht niet langer strafbaar is. „We willen dat al onze medewerkers zich ge-~ waardeerd voelen en dat ieder-r een met respect wordt behan- deld", lichtte een woordvoer ster van Wal-Mart tegenover The New York Times toe. Homo-organisaties juichen het besluit van de supermarktketen" toe. Het concern behoort nu bij- de top van de grootste Ameri kaanse bedrijven die volgens de richtlijnen van een grote homo organisatie uit Washington déa discriminatie van homo's op de werkvloer tegengaat. jJc Daarbij werd duidelijk dat Bul- ters moest opstappen, omdat anders een motie van wantrou wen tegen hem zou worden in gediend. Deze had hij waar schijnlijk niet overleefd. De kritiek van de OR richt zichj op de systematiek die wordt ge bruikt om 700 KLM'ers te ont-,_ slaan. KLM schrapt in totaal 4500 banen. De raad wil dat de ontslagen alleen werknemers met een kort dienstverband treffen, omdat zij de meeste kans maken op een nieuwe baan. In de ontslagregeling is echter afgesproken dat ook per soneel dat al langer in dienst is, op straat kan komen te staan. Volgens Delnoij is het nog on duidelijk of de rechtsgang door gaat. In het sociaal plan is ver der afgesproken dat overbodig personeel maximaal een jaar iri" dienst blijft. Om dit te financie ren hebben de directie en vak bonden afgesproken een loons verhoging van 2,5 procent acht maanden uit te stellen. Dez& stond voor oktober gepland. amstelveen/anp - De voorzitter van de ondernemingsraad (OR) van luchtvaartmaatschappij KLM, J. Bulters, is gisteren noodgedwongen opgestapt. Hij heeft het vertrouwen van de raad verloren. De OR was ver deeld over de ontslagregeling die de KLM-directie en de vak bonden onlangs hebben afge sproken. Binnen de ondernemingsraad zitten 'haviken', die naar de rechter willen stappen om het sociaal plan te blokkeren. Bul ters behoorde daar niet bij. Hij is het wel oneens met het ak koord, maar ziet geen heil in een gang naar de rechter. Volgens OR-secretaris T. Del noij ligt het probleem bij uitla tingen die de voormalige voor zitter in de media heeft gedaan. „Hij zei in diverse kranten dat hij zou opstappen als de raad naar de rechter zou stappen. Hij heeft ons zo onder druk ge zet. Dat kan natuurlijk niet." De OR kwam gisteren bijeen om over het geschil te praten. (advertentie) EEN CULTURELE ROUTE TUSSEN HAARLEM EN ALKMAAR VAN 24 APRIL TOT EN MET 14 SEPTEMBER 2003 Kom droomlandschappen maken in De Zandwaaier in Overveen. Fiets door, langs een bijzondere stoelentoren, naar Haarlem voor landschapfoto's van Theo Baart. Bezoek de Ruïne van Brederode in Santpoort voor een lezing over blekerijen. Een prachtige fietsroute tussen Haarlem en Alkmaar leidt u langs al deze evenementen. Vraag de fietsroute aan via de lezersaanbieding in deze krant. Meer informatie: Kunst en Cultuur Noord-Holland, tel. 023-5319139 of kijk op www.landinzicht.com voor het programma-overzicht. Lees erover in de UITwddjef o a- te koop bij de VW's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9