Kroeg tapt ook voor dronken klant GESPREK VAN DE DAG Alcohol kost minstens 2,6 miljard euro per jaar Van Bommel struikelt over logo Victoria Beckham 5 f Stichting Alcoholpreventie wil hulp cafébaas bij nieuwe campagne DAGELIJKS LEVEN POE 3E- vtwzicHriG/Miy/s MENSELIJK Drank maakt meer kapot dan je lief is, luidt een van de leuzen die oproepen tot matiging van het alcoholgebruik. Wie kijkt naar de maatschappelijke schade, be grijpt waarom. Uit recent onder zoek blijkt dat te veel alcohol de samenleving bijna 2,6 miljard euro per jaar kost (bron: KPMG). Daarvan is de verslavingszorg nog de goedkoopste post: 68 mil joen euro. In Nederland werd vo rig jaar 8,1 liter pure alcohol per hoofd van de bevolking gedron ken. Ons land bevindt zich daar mee in de Europese midden moot. De nationale drugsmoni tor geeft aan dat zo n 820.000 mensen afhankelijk zijn van al cohol. Van hen worden er 22.365 behandeld in de verslavingszorg. Ieder jaar worden zo'n 13.000 mensen in het ziekenhuis be handeld vanwege letsel veroor zaakt na alcoholgebruik. Jaarlijks vallen een kleine duizend doden als gevolg van aandoeningen die het gevolg zijn drank. Alcohol in het verkeer veroorzaakt 200 tot 250 doden en rond 3500 zwaar gewonden per jaar. Volgens accountantsbureau KP MG bedraagt de totale kosten post door overmatig alcoholge bruik 2,56 miljard euro. Dat be drag wordt als volgt onderver deeld: •1,5 miljard gaat verloren op het werk (uitkeringen en productivi- teitsverlies door verzuim, ziekte en slechtere prestaties); 843 miljoen euro is de verlies post aan misdrijven en overtre dingen (vernielingen, ongeval len, justitiële kosten, recht spraak); 115 miljoen zijn de kosten in de hee em netj jvei itie gezondheidszorg (huisartsen*lad hulp, ziekenhuisopnamen voyvas alcoholvergiftiging, levercirron b Korsakow); is cl 68 miljoen wordt uitgegeven aan verslavingszorg. g Dit overzicht is volgens KPM(T maar het topje van de ijsbergj ui „Veel schade door overmatig drinken is niet vast te stellen, MOi' omdat de registratie daarvood in kort schiet." ide jolt iber Prinses MARGRIET doopt dinsdag 29 juli in Rotterdam het nieuwste schip van de Holland America Line, de Oosterdam. De doop vindt 's middags plaats. Het schip ligt dan afgemeerd aan de Holland Amerika Lijnkade. Prinses Margriet is het petekind van de Nederlandse KOOPVAARDIJ. Op 9 december 1997 heeft zij in Fort Lauderdale het cruiseschip Rotterdam, het vlaggenschip van de HAL, gedoopt. De doopplechtigheid van de nieuwe Oosterdam maakt deel uit van de festiviteiten ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de HAL. De tegen woordige Amerikaanse rederij, onderdeel van de Carnival Group, viert dit feest eind deze maand in Rotterdam. Foto: GPD Epn DUIF die deelnam aan een wedstrijd over een kleine 700 kilometer van het Franse Calais naar het Engelse Liverpool, blijkt bijna 5.000 kilometer UIT KOERS GERAAKT te zijn en is na drie weken vermissing geland op Staten Is land in New York. Volgens Joseph Ida, die de duif genaamd 'Billy' op het terras in zijn achtertuin vond, zag hij er wel een beetje vermoeid en dunnetjes uit. Een Amerikaanse duivenmelker denkt niet dat Billy de hele afstand over de oceaan vliegend heeft afgelegd. Volgens hem komen duiven niet verder dan een kleine 1.000 kilometer per dag. Hij vermoedt dat Billy op een schip naar New York is geland. Billy leek zijn verblijf in New York wel op prijs te stellen en vond in Ida's duivenkot zelfs een vakantievriendin. Inmiddels is Billy teruggekeerd bij zijn ei genaar in Liverpool. De Atlantische Oceaan is hij dit keer veilig in een kooi per vliegtuig overgestoken. Een KATER MET HEIMWEE in de Amerikaanse staat Iowa is de afgelo pen twee jaar liefst 33 keer terugge- trippeld naar zijn oude woning. Rus ty laat zich door niets en niemand weerhouden om de vijf kilometer door weer en wind af te leggen, al dus Amerikaanse media gisteren. De kat brak zelfs door een raam om te kunnen terugkeren naar zijn oude stekkie. Daar werd hij dan tevreden snorrend in de straat aangetroffen. De film 'Ja zuster, nee zuster' van Pie- ter Kramer heeft op het 27ste Interna tional LESBIAN GAY FILM FESTI VAL in San Francis co de Publieksprijs voor Beste Speel film gewonnen. Het San Francisco In ternational Lesbian Gay Film Festival is het oudste en grootste filmfestival in zijn soort in de wereld. In de speel film, gebaseerd op de succesvolle tv-serie van Annie M.G. Schmidt, wordt speels gerefereerd aan een relatie tussen Buurman Boordevol en de nieuwe kapper die zich vestigt tegenover het rusthuis van zuster Klivia. Foto: GPD Cabaretier ROBERT LONG is inmid dels zodanig van zijn operatie we gens nekhernia hersteld, dat hij heeft besloten zijn theatertournee 'Brand!' in januari volgend jaar te hervatten. Dat heeft zijn impresari aat Mooiweer gisteren gezegd. De récente operatie was niet zonder ge vaar voor Long (59), omdat er risi co's waren voor onder meer de stem banden. De ingreep is echter uitste kend verlopen en Long herstelt nu in zijn woning in Italië. Foto: ANP De Amerikaanse acteur ARNOLD SCHWARZENEGGER zal hoogstper soonlijk Amerikaanse militairen in Irak zijn nieuwste film Terminator 3 tonen. De acteur, bekend van ge welddadige actiesfilms, gaat vol gens de afdeling dienstverlening van de strijdkrachten (USO) naar verschillende plaatsen in Irak met de film die gisteren in de VS is uit gekomen. De USO heeft nog niet ge meld wanneer Schwarzenegger in Irak neerstrijkt. Hij speelt in 'Termi nator 3, Rise of the Machines', een menselijk ogende buitenaardse ma chine die vanuit de toekomst op Aarde neerdaalt om een man te red den die dan weer de wereld kan red den. en Vandaag is een nieuwe campagne van start gegaan die jongeren er toe moet bewegen toch vooral niet te veel alcohol te drinken. Volgens critici de zoveelste, pe perdure en tot mislukken ge doemde poging, zolang de wet niet wordt nageleefd. Een kroegbaas die een dronken klant alsnog een glas vol tapt, overtreedt de wet. Dat is niet zo maar een opvatting, het is nu eenmaal verboden om een per soon in kennelijke staat een 'be dwelmend middel' te verstrek ken of te verkopen. „De wet moet maar eens worden toege past", zegt directeur Wim van Dalen van Stichting Alcoholpre ventie. „Een dronken klant wordt hoog stens het café uitgestuurd als hij zich liederlijk, obsceen of verve lend gedraagtaldus Van Dalen, die graag zou willen dat mensen tegen zichzelf in bescherming worden genomen. Controle op overmatig alcoholgebruik, en al helemaal wanneer het gaat om volwassenen, is er nauwelijks. De cafébaas wil zijn handel ver kopen, de klant gaat op in zijn roes, alle preventie en reken sommen over de maatschappe lijke kosten ten spijt. In Frankrijk werd onlangs, vol gens de bond van horecabazen, de definitieve doodsteek aan de sector gegeven toen een café houder tot een onvoorwaardelij ke celstraf werd veroordeeld. Hij zou niet hebben ingegrepen toen een dronken klant de auto nam terug naar huis. De man veroorzaakte een dodelijk onge luk. Justitie vond dat de cafébaas zijn maatschappelijke verant woordelijkheid had verzaakt door niet in te grijpen. Hij had het ongeluk kunnen, nee móe ten, voorkomen. Zo zag de Fran se horecabond het niet: die vindt dat de verantwoordelijkheid van de cafébaas ophoudt als de klant het pand verlaat. Maar wat is eigenlijk de maat schappelijke verantwoordelijk heid van een café-eigenaar? Wanneer transformeert het café zich van een knusse huiskamer waar genoeglijk een borrel wordt genoten in een kil giflokaal vol zuipende mensen? Natuurlijk zijn er barkeepers die erop toe zien dat hun klanten niet te veel drinken. Maar Van Dalen zou willen dat dit de regel wordt, niet de uitzondering. „Een kroegbaas die het glas van een dronken jongere vol schenkt, is gewoon in overtreding. Degene die alco hol verstrekt, moet verantwoor delijk worden gesteld. Natuurlijk gaat het Franse voorbeeld wel heel ver. Ik denk niet dat je bij ou\ De euvele moed van ex-Spice Girl Victoria Beckham om haar initia len VB op ondermeer haar schoe- nenmerk te zetten, is bij schoe nenfabrikant Van Bommel in Ois- terwijk in het verkeerde keelgat geschoten. Want het logo lijkt fr appant veel op dat van de schoenfabrikant. De ster moet haar merk binnen drie maanden wijzigen, anders volgt een rechts zaak. Al 270 jaar maakt Van Bommel in Brabant schoenen. Het daarbij horende logo van de boven elkaar geplaatste koperen letters VB aan de zijkant van dat schoeisel dul den absoluut geen 'namaak'. Is het commentaar vanuit Oister- wijk. Kortom 'Posh Spice' Victoria moet haar logo maar aanpassen. Ook als dat beeldmerk straks 4 naast schoenen op parfum, juwe len en cd's prijkt. „Ok, haar beeldmerk mag dan tge~ Van Bommel: „Niet dus. Wij len ons product afschermen, denken dat de schoenen van toria straks heel veel overeen)®' men met ons jonge modischejg. merk Floris van Bommel Sup/ Shoes. Stel dat er in de etalage straks twee paar schoenen m<djt merk naast elkaar staan. Dan denkt de klant misschien welnjj. die panter is zeker weer een er stuntje van Van Bommel' en 2na koopt het verkeerde paar." Ze^g verzekerd voegt Van Bommel gjs daar aan toe, dat Van Bomme^ Victoria Beckham niet nodig r om zijn schoenen te verkopey p „Die lopen ook zonder haar am€ een trein." ,0(j kv< Henny Zetteler k. Vorig jaar is er nog een campagne gehouden onder het motto 'Eerst denken, dan schenken'. Foto's GPD/AP een Nederlandse rechtbank be wezen krijgt dat er opzet in het spel is. Maar er is natuurlijk wel sprake van grove nalatigheid van zo'n kroegbaas." De horeca zelf ziet dat heel an ders. „Er staan in Nederland ge noeg mensen achter de tap die, zodra ze zien dat een gast te diep in het glas kijkt, de klant het ad vies geven om ermee te stoppen. Maar dat is niet altijd controleer baar. Wat te doen als een klant in een volle zaak een meter bier bestelt en een glas geeft aan ie mand die zwaar is aangescho ten? Daar kan je als ondernemer natuurlijk niets aan doen", stelt Anthony van der Klis van Ko ninklijke Horeca Nederland. Hij bestrijdt dat de gemiddelde café baas er alleen maar op uit zou zijn om zo veel mogelijk vaten bier per dag te verkopen. „Wij informeren onze leden over de wettelijke grenzen. Vorig jaar hebben we nog een campagne gehouden onder het motto 'Eerst denken, dan schenken'. Juist om ze nog eens te wijzen op onze maatschappelijke ver antwoordelijkheid. Maar het is wel een gedeelde verantwoorde lijkheid. Er wordt nooit gevraagd of die lui thuis eerst flink hebben ingedronken, om bij ons te ko men afdrinken. Voor wat buiten gebeurt kan een café- of disco eigenaar niet verantwoordelijk worden gesteld. Van der Klis vindt dat ouders moeten worden aangesproken als ze jongeren onder de 16 jaar in een café loslaten. „Wij zijn geen nachtcrèche! Jongeren pro beren met een vervalst brom merrijbewijs de ondernemer te misleiden." Koninklijke Horeca Nederland juicht de nieuwe campagne voor jongeren toe. Van der Klis: „Het is prima om de jeugd op de ge varen van overmatig alcoholge bruik te wijzen." Van Dalen van Stichting Alco holpreventie is pessimistischer. Al die campagnes hebben vrij wel geen zin. Voorlichting kan alleen werken als de controle op de naleving van de wet toe neemt. En afgezet tegen de re clamecampagnes van de fabri kanten, is het natuurlijk vechten tegen de bierkaai." Wilko Voordouw naast de twee identieke letters VB nog een zwarte panter en parel snoer hebben, maar als ze besluit dat weg te laten, ziet niemand meer het verschil", zegt commer cieel directeur Floris van Bom mel. Daarom tekent Van Bommel bezwaar aan tegen de merkaan- vraag. Moody Productions Limi ted in Londen, de onderneming van Victoria, krijgt drie maanden om op haar schreden terug te ke ren. .Anders ondernemen we stappen", kondigt Van Bommel aan. De ondertoon in zijn stem verraadt echter dat hij niet hele maal ongelukkig is met de recente reclame-uitingen van de ex-Spice. Is het tenslotte geen buitenkansje voor een bedrijf als Van Bommel mee te liften met een wereldmerk waarachter Victoria en haar nog beroemdere echtgenoot super voetballer David Beckham schuil gaan? Regels rond drank |EN Het is verboden om ie- Die mand in kennelijke staat ebl een bedwelmend middel tejiui verstrekken of te verkopen.! m Deze wetstekst wordt elke de dag in vrijwel alle cafés in be< Nederland met voeten ge- loo treden. Iemand onder de De 16 jaar mag helemaal geen er i alcohol verstrekt krijgen, r is Wie tussen 16 en 18 jaar is mag wel bier en wijn heb: ben, maar geen sterke drank. „De Tweede Kamer ju heeft een motie aangeno men die happy hours (uren - waarop de drank voor de en halve prijs wordt verkocht)rist verbiedt Maar nu is er m geen meerderheid meer in voor in de Kamer. Ook mag-oe iedere eigenaar van een ho eei recagelegenheid afbraak- -ch; prijzen hanteren, zolang hi^de er maar geen reclame voor»ns maakt", aldus directeur e. I Van Dalen van STAP. ;l u iet lige ker ikt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2