LEIDEN REGIO Woede over foute graffiti Oegstgeest '.GD: School naast snelweg kan Hans Horlings eindelijk professioneel politicus 4 Leiderdorpse plantsoentjes ten prooi aan de kettingzaag R5 Stichting vindt gemeente te laks 1 komend weekend dicht bij Hoogmade 'oor de helft van de prijs! Zoeterwoude is 'Drie Koningen' rijker Hastens 7^ i donderdag 3 juli 2003 r i van meer bliotheken ien/regio - De bibliotheken }uid-Holland heffen de Dzen op. Wie in één van de üotheken is ingeschreven, idaar een gratis paspoort (vragen. De eigenaar van k paspoort krijgt in elke an- bibliotheek in de provincie betaling van ongeveer 5 een lidmaatschapskaart le betreffende bibliotheek. Datjjibliotheken denken dat dit :1e lidmaatschap vooral mqdig is voor mensen die stu- Van |n, of voor mensen die niet rorujun woonplaats werken, zit a| de j i de boules De Meester KRWOUDE - Wie alvast in va- iestemming wil komen, jt zondag naar café De jster gaan. Het Zoeterwoud- pfé aan de Zuidbuurtseweg rganiseert vanaf 11.30 sa- ^met vereniging Heleboule eiden een jeu de boules- oi. Het café is aangekleed e stijl en voor Franse iek en hapjes wordt ge- L Deelname aan het toer- Jkost één euro per persoon, i meer informatie: 071- 900. door Saskia Stoelinga oegstgeest - De white power symbolen die sinds enkele dagen multifunctioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Oegst- geestse Boerhaaveplein ontsie ren, moeten zo snel mogelijk worden verwijderd. En de ge meente moet aangifte doen bij de politie. Dat vindt Erik Wieffe- ring van de stichting Uriah die zich enorm ergert aan de beklad dingen. Hij heeft de gemeente gesommeerd stappen te onder- De voorlichter van Oegstgeest meldde vanmorgen dat er geen brief was binnengekomen en dat er geen melding was ge daan van de racistische tekens. Voor Wieffering klinkt dat on geloofwaardig. „Ik weet zeker dat de brief is ontvangen. Ik heb daarvan een bevestiging. Net zoals de media de brief per e-mail hebben gekregen, moet ook de gemeente op deze ma nier de open brief hebben ont vangen." Ook vindt Wieffering het vreemd dat de beheerder van het gebouw de gemeente niet op de hoogte stelt van de be kladdingen. „Het is elke keer hetzelfde liedje in Oegstgeest. Dit soort zaken wordt gewoon niet serieus ge nomen." Volgens de voorlichter is het onmogelijk om elke dag heel Oegstgeest uit te kammen om te kijken of er verkeerde tekens op muren en ramen staan. „We zijn afhankelijk van meldingen. En als we zo'n melding hebben, gaan we er direct op af. Dat ver zeker ik u. Vorige week is er nog een container die was beklad na een melding onmiddellijk schoongemaakt. Aangifte doen we alleen als er een zeker pa troon in de bekladdingen zit. We zullen deze zaak onderzoe ken." Erik Wieffering is zulk com mentaar zo langzamerhand beu. „Het is altijd hetzelfde liedje in Oegstgeest. Tijdens de oudejaarsborrel afgelopen jaar maakte burgemeester Timmers zo prachtig duidelijk wat de burgers wel en niet mogen. Niet dubbel parkeren, geen plastic bij het gft-afval. Kortom: de mond was vol van normen en waarden. Wat is nu de voor beeldfunctie van de gemeente zelf? Ze ondernemen niets. Waarom hebben die hakenkrui zen er vorig jaar zolang opge staan en waarom staan er nu weer white power tekens op het 't Groot Proffijt en de fietstun- nel? Wanneer worden die tekens verwijderd en wordt er nu wel aangifte gedaan? Ik ben er als inwoner van Oegsgeest heel erg benieuwd naar." i 5£g Z tffkr V" l Ook het fietstunneltje bij het Boerhaaveplein is beklad met grote white power-tekens. Foto: Dick Hogewoning rib eJanneke Dijke De gemeente Lei kan gerust een school n langs de snelweg, vindt rD. De gezondheidsdienst dit in een brief aan de inte, en hoopt met dit of- advies definitief duide- d uit^id te scheppen voor de iruste ouders. Dat lukt niet: nd ^uders verwijten de GGD Qie leiband van de gemeen- t geljopen. SGD heeft een aantal voor- >itie (den op papier gezet waar- d neen bouwlocatie voor een c wiol of een gebouw voor kin- Fbvang moet voldoen. De ifelctond op de kruising van de larjollaan en de Hoogmadese- ier- in Leiderdorp, vlak naast 14, voldoet aan deze nor- tot, schrijft GGD-directeur J. jouw in de brief aan de ge- tite. Leiderdorp krijgt de l niet tegen zich als daar GariBrede School, een basis- Mol met ruimte voor na- Mfclse activiteiten, wordt ge- iguslrd. Ie, petekent niet dat er hele- ►en: geen effecten op de ge- r enjheid zijn te verwachten, t De Gouw zich te zeggen, itek tussen de Hoogmade- =3g en de A4 voldoet aan de dswaarden, de Europese jen voor stikstofdioxine en Itof. Maar ook beneden die grenswaarden kunnen de stof fen de gezondheid beschadi gen. „Er is geen waarde aan te geven waar beneden in het ge heel geen gezondheidseffecten optreden", aldus De Gouw. „Hoe lager de blootstelling, hoe minder gezondheidseffecten te verwachten zijn." Maar wie zich houdt aan de Europese normen, zit veilig genoeg, luidt de strekking van het betoog. De GGD-directeur geeft toe dat de gezondheidsinstantie niets kan zeggen over ultrafijn stof en roet, stoffen die volgens weten schappers beter aangeven of een plek ongezond is om te ver blijven of niet. Voor deze scha delijke stoffen zijn echter nog geen normen vastgesteld en ook is nog niet duidelijk hoe ze precies gemeten kunnen wor den. Wie met deze stoffen reke ning houdt, stelt strengere ei sen dan verplicht is. Dat is een keus die de lokale politiek moet maken, en niet de GGD. De overwegingen om wel of geen strengere eisen te stellen zijn le gio, meldt de directeur. De ongeruste ouders, verenigd in de vereniging 'Weg van de snelweg', hebben de brief in hun bezit en zijn verbaasd over de inhoud, meldt voorzitter J. Brouwer de Koning. Hun kin deren zitten op de Kastanje- laanschool, die vervangen wordt door de Brede School. „De conclusie staat geheel haaks op de inhoud van de brief. De strekking is dat er heel veel onzekerheden zijn, en ver volgens concludeert de GGD dat er geen bezwaren zijn. Wij zeggen: bij twijfel niet doen." De ouders vinden het verder slecht dat de GGD het positieve advies geeft op basis van een rapport waarin de ouders een fout hebben gevonden. „Het is niet aan de GGD om deze mo dellen te beoordelen", zegt de GGD-directeur daarover. Aan de andere kant verrast de brief de ouders eigenlijk niet, omdat ze vinden dat de GGD aan de leiband van de gemeen te loopt. „Ze mogen van de ge meente geen objectief advies geven. Dat zullen ze zelf altijd ontkennen, maar wij hebben dat onder andere van het Astmafonds gehoord." De ou ders willen dat het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) een onafhanke lijke berekening maakt. „De in stanties die hier adviseren, TNO, de Milieudienst en de GGD, worden allemaal betaald door de gemeente. Laat het RIVM maar eens zeggen wat ze ervan vinden", zegt Brouwer de Koning. 'Weg van de snelweg' heeft wethouder Molkenboer benaderd voor een gesprek, waarin ze hem willen vragen het RIVM te benaderen. 11 en iMade/regio - De A4 gaat dit weekeinde op- 1 enw op slot tussen knooppunt Burgerveen en ,s jmade, in de richting van Den Haag. Net als "weken geleden heeft Rijkswaterstaat ruimte 1; om de nieuwe verdiepte bak bij Hoogmade p sluiten op de bestaande weg. :er uit de richting van Amsterdam kan bij knooppunt Burgerveen uitsluitend de A44 op. Automobilisten uit de richting Den Haag kunnen gewoon over de A4 rijden. De rijksweg gaat vrij dag 4 juli om 21 uur dicht, en maandag 7 juli om 5 uur 's ochtends weer open. In de weekenden van 5 en 12 september volgen nog twee afsluitin gen. door Coen Polack voorschoten - Hans Horlings zit al vanaf zijn achttiende in de politiek. Via de jongerenafdeling van het CDA deed hij ervaring op bij verschillende bestuursinstan- ties. Hij zat in de Provinciale Sta ten en is inmiddels dik vijfjaar gemeenteraadslid in Voorscho ten. Vrijdag neemt hij het wet houderschap over van Aad Draij- er. „Ik heb eindelijk van mijn hobby mijn werk gemaakt." Horlings stond bij de laatste verkiezingen op de tweede plaats van de CDA-lijst. Hij kreeg bovendien een flink aan tal voorkeursstemmen. „Dus het komt natuurlijk niet hele maal als verrassing dat ik ge vraagd ben Draijer op te volgen. Het was binnen de fractie voor iedereen vanzelfsprekend." Toch was het wethouderschap geen bijzondere ambitie van hem. „Ik kijk nooit te ver voor uit. Ik ben van mening dat je niet komt waar je wilt zijn als je je daar te lang van tevoren blind op staart. Mijn werk bij de provincie heb ik altijd met veel plezier gedaan en ik ben daar weggegaan toen het CDA hal verwege de jaren '90 in een dip je zat. Ik werd simpelweg niet herkozen, ook al had ik het naar mijn zin en deed ik volgens mij prima mijn werk. Daar heb ik meteen geleerd dat je in de po litiek niet altijd zelf overal in vloed op hebt. Externe factoren kunnen ook zeer ingrijpend zijn." Nu gaat hij met frisse moed aan het wethouderschap beginnen. „Ik ben al zolang, vanaf mijn achttiende, met politiek bezig. Dit is de eerste keer dat ik me er volledig voor kan geven. Ik hoef Hans Horlings: Je moet creatief zijn om een oplossing te vinden voor problemen die je anders met geld had opgelost." Foto: Hielco Kuipers het niet meer naast mijn baan te doen. Ik heb van mijn hobby eindelijk mijn werk gemaakt." De portefeuille, met onder an dere onderwijs en verkeer, die Horlings van wethouder Draijer overneemt, spreekt hem aan. „Maar iedere portefeuille had mij aangesproken. Ik ben een generalist. Op het ministerie van Defensie heb ik gewerkt aan een onderwijsregeling voor kinderen van defensiepersoneel in het buitenland. Daardoor heb ik ervaring opgedaan met onderwijs, maar dat maakt me nog lang geen specialist. En daarbij bevat mij portefeuille straks zoveel meer dat ik blij ben dat ik generalist ben. Als je bereid bent je in de materie te verdiepen dan kom je er onge acht het onderwerp wel uit." Dat het hard werken wordt, weet Horlings in ieder geval ze ker. Zijn eerste werkdag staat al vol gepland en het werk in de politiek is de afgelopen jaren op zich al veel drukker geworden. Uit ervaring als raadslid weet Horlings dat er momenteel meer vergaderd wordt over be sluiten dan een paar jaar gele den. „Daarom denk ik ook wel eens dat we ons doel voorbij schieten. Het dualisme moest de politiek voor de burgers in teressanter en toegankelijker maken, maar volgens mij is het tegendeel waar. Vroeger kreeg je een collegevoorstel met bij voorbeeld vier mogelijkheden om als raad uit te kiezen. Nu vragen ze aan je: 'wat wil je dat we doen?'. De raad moet dus niet alleen de keus maken, maar ook de verschillende mo gelijkheden uitwerken. Daarom is het allemaal veel meer tijd gaan kosten. Voor sommige voorstellen zijn werkgroepjes uit de raad zes of zeven avon den aan het werk voordat het stuk in de commissie of de raad komt. Nou, daarmee maak je het niet makkelijker voor de burger." Horlings deelt zijn kritische kijk op het dualisme met zijn voor ganger. „Ik denk toch dat ik er minder problemen mee zal hebben dan Draijer. Hij was al zes jaar wethouder toen het du alisme ingevoerd werd. Je kunt wat dat betreft een oude hond geen nieuwe kunstjes leren. Volgens mij zijn we momenteel nog in een experimentele fase en het komt vaak niet helemaal uit de verf." Voorschoten kampt al enkele v jaren met financiële proble- men, waardoor er weinig geld overblijft voor nieuw beleid. Horlings vindt het jammer, maar voelt zich nauwelijks be lemmerd. „Het leukste is na tuurlijk als je alle vrijheid hebt om te doen wat je wilt en dat iedereen juicht als het eenmaal voltooid is. Dat is helaas niet erg reëel, dus moet je altijd met tegenslagen omgaan. Je moet creatief zijn om een oplossing te vinden voor problemen die je anders met geld had opgelost." - Horlings heeft plannen en idee- - en voor zichzelf op een rijtje ge- zet. Hij ziet voor zich wat hij wil bereiken en daar zitten soms ambitieuze plannen tussen. „Volgens mij kunnen we het centrum van het dorp nog inte ressanter maken als we naast, de twee parallelle winkelstrar ten, de Voorstraat en de Schoolstraat, een derde winkel- straat ontwikkelen ter hoogte van het MOC-terrein. Daar is nog genoeg ruimte, die er nu een beetje bij hangt, waar je volgens mij prachtige dingen zou kunnen ontwikkelen." On-,; danks zijn ambities blijft Hor lings realist. „Het zou wat mij.,,, betreft al heel erg goed zijn als ik het als wethouder mag mee- 3 maken dat zo'n plan helermaal voorbereid is. Als je voor zo'^,v' project over bijvoorbeeld zes of j acht jaar de eerste paal in de grond kunt hebben, dan lig jes/ prima op schema." t? Wethouder Draijer neemt mor gen officieel afscheid van de ge- meen te Voorschoten tijdens eeri receptie in de raadzaal van het gemeentehuis. De bijeenkomst 1 begint om 16.00 uur. Belangstel lenden kunnen deze gelegenheid ook aangrijpen om even kennis te maken met Draijers opvolger Horlings. (advertentie) rTtfen'echte Hastens... Haal nu het actieformulier en verdien 50% terug op een Hastens-bed! ikijk en lees alles over het gegarandeerde supercomfort van de Hastens Dxspring. Haal nu het Actieformulier en vul het in (volgens de voorwaarden), ermee bepaalt u zelf uw kortingkans van maar liefst 50% van het aan- idrag op een Hastens-bed Dat kan u duizenden euro's voordeel jveren! U kunt van 1 juli t/m 31 augustus 2003 van deze actie profiteren. Wedstrijdvoowaarden op het Hastens Actieformulier. Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120 Hastens Shop in Shop Slaapkenner Lin Life Hoofdstraat 14 - Noordwijk a. Zee - tel. 071 3648707 zoETERwouDE-RiJNDiJK - Donderdag io juli is een belangrijke dag voor zes van de twintig kopers van een appartement in het complex Drie Koningen aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude-Rijndijk. Dan krijgen zij de sleutel van hun nieuwe huis aan het water. De andere veertien appartementen worden eind augustus en begin september opgeleverd. De twintig luxe driekamerappartementen met par keergarage zijn een ontwerp van het Zoeterwoud- se architectenbureau Bosman Schildwacht Part ners. De bouw is in handen van het Voorschotense bedrijf Niersman. Voor de huizen, waarvan de prijs schommelt rond de 340.000 euro, was veel be langstelling. Meer dan honderd geïnteresseerden schreven zich februari vorig jaar in. Over de invulling van de voormalige overslag plaats van de firma Omtzigt is veel te doen ge weest. Een plan voor acht eengezinswoningen met lange tuinen op de plek haalde het in 1996 niet bij de gemeente Zoeterwoude, die graag meer wonin gen zag verrijzen. Het idee voor twintig luxe ap partementen viel wel in goede aarde, ook al omdat er in Zoeterwoude veel vraag is naar dit type wo ning. Na uitgebreide sanering van de grond kon in maart vorig jaar de eerste paal de grond in. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Een fikse snoei- beurt ontmantelt een boom of struik niet, maar geeft hem juist een nieuw leven. Nadat de plant op de juiste manier is gekortwiekt, ontpoppen nieuwe takken, frisse blaadjes en geurige bloemen zich. Maar niet in Leiderdorp - en dat tot grote ergernis van het lokale Milieuplatform. De le den zagen dit voorjaar vol af grijzen hoe door de gemeente ingehuurde snoeiers hun ket tingzagen in de bosjes zetten en ze zo toetakelden dat de struiken nog steeds niet uitlo pen. Een kaalslag, noemt G. Prang van het Milieuplatform het daarom. „In veel plantsoen tjes zie je maar één boom staan, een enkel struikje, een paar. takken, en verder heel veel onkruid." Na de rigoureuze snoeibeurt zijn veel struiken bij de stronk afgezaagd. Die weigeren nu om weer te groeien. Prang: „Je kijkt dus nog steeds tegen die stronken aan. Het ziet er armoedig uit." Hij durft het eigenlijk nauwe lijks snoeien te noemen, wat het personeel van een groen- voorzieningsbedrijf doet. En kele jaren geleden besteedde de gemeente deze klus uit, en sindsdien is de kwaliteit van de plantsoenen volgens het Milieuplatform met sprongen achteruit gegaan. „Snoeien behoort zorgvuldig te gebeuren, je moet kijken wat je doet. Wat deze mensen doen, gaat zo snel, dat is geen verzorging. Deze mensen zijn kennelijk ondeskundig. Mijn vrouw zag gisteren nog een boom staan, een catalpa. Hij was veel te fors gesnoeid, en loopt nu bij de wortels uit. Dat is toch zonde? Zeker om dat Leiderdorp vroeger be kend stond om zijn goed ver zorgde groenstroken", treurt Prang. Wat het Milieuplatform ver der stoort, is dat er veel afval in de plantsoenen ligt. Nu de struiken zijn verwijderd, is het vuil extra goed zichtbaar, maar de gemeente verwijdert het niet. Het liefst zou het Milieuplat form zien dat de gemeente net zoals vroeger weer eigen personeel met groene vingers in de arm neemt die de bloe menperken en groenstroken verzorgen, en heeft de klacht daarom naar de gemeente raad gestuurd. „Deze manier van werken is misschien goedkoop, maar doet ernstig afbreuk aan de omvang en de kwaliteit van het groen in Leiderdorp, dat toch al onder druk staat. Wij roepen u daarom op om bij het uitbesteden van de groen voorziening niet alleen op de prijs, maar vooral op de kwa liteit te letten. Met de wijze waarop dat nu wordt uitge voerd, hebben wij grote moeite", schrijft het platform aan de gemeenteraad. s. «b?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17