KUNST CULTUUR Rode beuk keert terug als kunstwerk;, Tentoonstelling wakkert hebzucht aan 'Indonesië in beeld 'Afschaffen subsidie popmuziek rampzalig' Samenwerking Volkenkunde en Nationaal Museum Jakarta Manifest van popwereld Frits Garenfeld maakt reuzentol voor beeldentuin in Alphens centrum g Leidse hoogleraar toont overzicht Art Nouveau en Art Deco in Haags Gemeentemuseum FIj Pmijsen Drie verschillende visies in Warmond ft Wipneus en Pim. Foto: ANP Rijnwoude krijgt ook popfestival hazerswoude - De gemeente Rijnwoude krijgt ook een echt popfestival. Het initiatief is ge nomen door dorpshuis Pleyn '68 in Hazerswoude-Rijndijk, dat daarmee zijn 35-jarig be staan viert. Voor het festival Pleynpop op zaterdag 13 sep tember zijn tien acts geboekt. Op twee podia wordt opgetre den door onder meer Kopna Kopna, The Shoes, ld, Hasjee Royal en Wipneus Pim. De voorverkoop voor Pleynpop be gint zaterdag 19 juli. Keukenhof wil vaker exposities lisse - Kasteel Keukenhof in Lisse wil vaker exposities in huis halen. Sinds afgelopen weekeinde toont de Rotterdam se kunstenaar Wïm Bartelts (79) er zijn bloemstillevens. Daar voor is gekozen omdat de streek haar welvaart groten deels aan (bol)bloemen heeft te danken. Bartelts heeft speciaal voor deze gelegenheid een drie luik geschilderd van tulpen, narcissen en hyacinten. Bezoe kers kunnen een bod op dit drieluik uitbrengen. De op brengst is voor de restauratie van het kasteel. De expositie blijft tot 13 september te zien. Rijksmuseum weer geopend amsterdam - De Oostvleugel van het Rijksmuseum in Am sterdam gaat morgen weer open voor publiek. In deze vleugel hangen stukken uit de verzameling Schilderkunst en Nederlandse Geschiedenis. Met de heropening is bijna het hele museum weer voor bezoekers toegankelijk. Eind april moest het hele museum dicht, nadat er asbest was aangetroffen. Verhalen en muziek uit Tour Nijmegen - Oud-wielrenners en schrijvers bespreken zaterdag in Nijmegen de honderdjarige geschiedenis van de Tour de France. Het gesprek is onder deel van een totaalprogramma rondom het wielerevenement in cultureel centrum Lux. Aan het gesprek doen onder ande ren Peter Winnen, Jean Nelis- sen, Martin Ros en Jeroen Wïel- aert mee. Na de beschouwin gen is er een dansfeest tot zon dagmorgen vijf uur, onder meer op hits die tijdens de Tour veel gedraaid zijn. Lux vertoont ook twee films die de Tour de Fran ce als onderwerp hebben. De animatiefilm 'Les Triplettes de Belleville' en de documentaire 'Tour des legendes'. Van Morrison komt naar Carré amsterdam - De Ierse zanger Van Morrison komt op 24 en 25 oktober naar Amsterdam voor twee concerten in Koninklijk Theater Carré. Zijn carrière be slaat inmiddels veertig jaar. In 1963 richtte hij de legendari sche formatie Them op waar mee hij hits scoorde als 'Gloria' en 'Baby, please don't go'. Tij dens zijn solocarrière haalde "Van the Man' nog maar zelden de hitparade. Wel bleef Van Morrison (57) een constante stroom van hoogstaande platen de wereld in sturen. De kaart verkoop begint zaterdag. Herbie Mann overleden los angeles - De Amerikaans jazzmusicus Herbie Mann is op 73-jarige leeftijd overleden. De fluitist stierf aan de gevolgen van prostaatkanker. Mann ver wierf wereldfaam met zijn mu zikale fusie van oorspronkelijke jazz en Braziliaans/ Afrikaanse ritmes. Zijn grootste successen had hij met 'Herbie Mann at the Village Gate', 'Do the Bossa Nova with Herbie Mann' en 'Herbie Mann/ Joao Gilberto/ Antonio Carlos Jobim'. Japanse kunstprijs Rem Koolhaas rome - Een van de belangrijkste kunstprijzen, de Japanse Prae- mium Imperiale Prijs, is dit jaar toegekend aan onder meer de Nederlandse architect Rem Koolhaas. De prijsuitreiking is op 23 oktober in Japan. De vijf winnaars krijgen elk een geld bedrag van omgerekend 130.000 euro. Behalve Koolhaas vallen ook de Britse filmmaker Ken Loach, zijn landgenote Bridget Riley en de Italianen Claudio Abbado (muziek) en Mario Merz (beeldhouwkunst) in de prijzen. donderdag 3 juli 2003 leiden - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en het Nationaal Museum in de Indonesische hoofdstad Ja karta hebben een samenwer kingsovereenkomst getekend. De twee musea gaan in de toekomst onder meer docu mentatie uitwisselen en geza menlijk onderzoek verrichten. Ook wordt een grote tentoon stelling met objecten uit beide musea voorbereid, die in au gustus 2005 als onderdeel van de viering van zestig jaar onaf hankelijkheid van Indonesië te zien is en later in Leiden. Het Nationaal Museum en het Leids volkenkundig museum hebben deels een gemeen schappelijke geschiedenis, die terug te voeren is op het Bata- viaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen dat in 1778 werd opgericht. Met name in de negentiende eeuw hebben wetenschappers zowel voor het Bataviaasch Genootschap, waaruit later het Nationaal Museum in Ja karta is voortgekomen, als voor het Leidse museum ver zameld. De relatie tussen de collecties van beide musea is tot nog toe niet goed onderzocht. Hierin moet het samenwerkingsver band verandering brengen. Ook zal een aantal gemeen schappelijke boeken, artikelen en internetpublicaties het licht zien en zal er de komen de drie jaar geregeld personeel uitgewisseld worden. Het akkoord tussen de musea geeft mede invulling aan het zogenaamde 'Memorandum of Understanding', dat de re geringen van Indonesië en Nederland in februari 2000 sloten. Hierin werd onder meer samenwerking op het gebied van cultureel erfgoed gestimuleerd. den haag/gpd - Het voome- men van de overheid om de subsidieregeling Nederlands Popmuziekplan (NPP) in 2005 op te heffen is 'onzinnig, onno dig en voor het live-circuit in Nederland uiteindelijk rampza lig'. Dit stelt het Nationaal Pop Instituut (NPI), dat de regeling uitvoert, in een manifest dat woensdag is aangeboden aan staatssecretaris van cultuur Me- dy van der Laan (D66). Het is ondertekend door vrijwel alle belangrijke poppodia en festi vals als Lowlands, Dance Val ley, Noorderslag en Pafkpop, door platenmaatschappijen, popkoepels, concertorganisato ren en door bands en artiesten van Carel Kraayenhof en Bou- dewijn de Groot tot De Dijk en Blof. Het Nederlands Popmuziek plan heeft een jaarlijks budget van ruim 900.000 euro, waar mee bijna 2000 optredens van Nederlandse bands en dj's mo gelijk worden gemaakt. Het plan om dit budget vanaf 2005 op te laten gaan in het Fonds voor Podiumprogrammering en Marketing (FPPM) stamt nog uit de nadagen van PvdA- staatssecretaris Rick van der Ploeg. „Heel lang zijn we in het ongewisse gelaten", aldus ad junct-directeur Arjen Davidse van het NPI. „De soep werd niet zo heet gegeten als ze werd opgediend, kregen we te horen. Er leek weinig reden voor ons om op de barricaden te gaan. Maar ruim een jaar geleden stond het ineens op papier." Volgens Davidse heeft het nu één jaar oude FPPM 'heel ande re doelstellingen'. „Dat richt zich op aanvullende subsidie voor bijzondere podiumprojec ten. Van de 171 aanvragen heeft het FPPM er het afgelopen jaar een veertigtal gehonoreerd. En daarvan hadden er ongeveer anderhalf met popmuziek te maken. Popmuziek 'an sich' is voor het FPPM te gewoon, daar heb je niks te zoeken als muzi kant."' Het afgelopen 'rege- ringsloze' jaar, zegt Davidse, heeft het NPI van de nood een deugd gemaakt door de achter ban te mobiliseren. „Voor mu zikanten is het toch een ver- van-mijn-bed-show. De huidi ge regeling is zo ingericht dat je er weinig van merkt, zonder bureaucratische poespas. Maar nu weet iedereen: wacht effe- tjes, als dit doorgaat zijn er straks per jaar 2000 concerten minder." Door het rijk wordt nu nog jaar lijks zo'n 150 miljoen euro uit getrokken voor podiumkun sten. Daarvan gaat 1.7 procent (ongeveer 2,5 miljoen euro) naar de popmuziek. door Theo de With ALPHEN AAN DEN RIJN - De rode beuk is teruggekeerd naar het centrum van Alphen aan den Rijn. De monumentale boom moest wijken voor het nieuwe stadshart. Ondanks allerhande acties kon de beuk niet worden behouden. Twee jaar later is de boom gereïncarneerd in een kunstwerk. Beeldhouwer Frits Garenfeld gebruikte het hout van de rode beuk voor een beeld van een tol. Het staat in de beel dentuin naast het Centrum Beel dende Kunst (CBK) die zaterdag officieel wordt geopend. De rode beuk gaf zich niet zon der slag of stoot prijs. Meer dan een eeuw had de boom fier aan de Julianastraat gestaan. Veel Alphenaren trokken zich het lot van de boom naast het post kantoor aan toen bekend werd dat de kettingzaag erin zou worden gezet. Winkels, een the ater, een parkeergarage. Alphen wil een echte stad worden en voor de rode beuk was daarin geen plaats. Het IVN ging de barricaden op. Er werden ge dichten aan de boom gewijd en er werd zelfs geld ingezameld om de beuk te verplaatsen. Gouda had belangstelling. Het mocht allemaal niet baten. Op 13 maart 2001 ging onverbidde lijk de zaag in de boom en werd de reus geveld. Op verzoek van het IVN werd de boomstam bewaard. Zo ont stond het idee om de boom als kunstwerk te laten terugkeren in de stad. Op datzelfde mo ment was het CBK bezig een plan te ontwikkelen voor het smalle lapje grond tussen het kunstcentrum, ook onderdeel van het nieuwe stadshart, en de karakteristieke Adventskerk. Eén plus eén bleek twee. Alphe- naar Frits Garenfeld kreeg de opdracht om van de rode beuk een kunstwerk te maken voor de kleine beeldentuin die in de ze corridor verrijst. „Een geweldige opdracht na tuurlijk", zegt de beeldhouwer die vorig jaar nog genomineerd was voor de cultuurprijs van de gemeente Alphen aan den Rijn. Veel ideeën liet hij de revue passeren voordat hij voor een reuzentol koos. „Ik heb er zelfs over gedacht om van het hout potloden te maken en die uit te delen als een soort performance Uiteindelijk liet hij zich inspi reren door het verleden. „De heb me laten vertellen dat Frits Garenfeld bij de plaatsing van zijn tol in de beeldentuin tussen Adventskerk en Centrum Beeldende Kunst Foto: Hielco Kuipers). Inzet: Een dag met een zwart randje voor veel Alphe naren: de dag dat de rode beuk werd geveld. Foto: Archief de boom vroeger in de tuin stond van een de eerste panden van de Martha Stichting in Al phen. Later is die instelling voor moeilijk opvoedbare kin deren verhuisd naar Park Rijn stroom. Ik stel me zo voor dat kinderen vroeger onder die boom hebben ge speeld. Geknikkerd, gehoepeld, getold. Daarom heb ik ervoor gekozen een stuk speelgoed te maken. De vorm van een tol spreekt me het meest aan. Er zit renfeld opgebouwd uit tal vjbi ringen die aan elkaar gelij»n 1 zijn. Hij is daarbij geholphei door houtdraaier Cor Doomde kamp uit Bodegraven. „Datjjib een vak apart. Hij heeft ervqbe gezorgd dat de tol een mqdif glad oppervlak heeft." Aan onderzijde zit een bron knop. Voor de stevigheid zit de binnenkant een construi van roestvrijstaal en is de verder opgevuld met pi schuim. De tol is 2.20 meter hoog heeft een doorsnede van meter. De plaatsing van beeld had een paar dagen g< den heel wat voeten in de de. Het is met een bouwkr; die in de bouwput van stadshart wordt gebruikt, het CBK heen getakeld. Ook andere beeld voor de tuin, door Marjolijn Mandersloot maakt hert op lange potei op die manier geplaatst, kunstwerk van Garenfeld isDe' een spiraalachtige construt gezet. „Die stelt het touw kc beweging in en dat is een terug kerend thema in mijn werk." De rode beuk werd daarom ver zaagd tot planken van tien cen timeter dikte. De tol heeft Ga- dat de tol in beweging brerftf Ik probeer in het beeld net r moment te vangen dat de j uit het touw springt om te gi spinnen." Inmiddels heeft hij bedacht I de tol ook nog een andere b4 kenis heeft. „Het is de tol wij als Alphenaren hebb moeten betalen voor het staj hart het omhakken van honderd jaar oude rode beuk, De beeldentuin met het heitjiu de tol wordt zaterdag om 16jsr uur geopend. De tuin is nie»re betreden. Hij is alleen te bejGI ken vanaf de balustrade la|jft het CBK. Daarom staan befeei kunstwerken op construct die ze ver boven de grond uilfeiti len, zodat ze op ooghoogte jru men van het langslopend |u( bliek. In de galerie van het Qie wordt geljlo] tijdig <G: expositie |de opend nee ander whl van Fjpv Garenfeltfro en Marjofiai Mander- in sloot. 14, blijft tot, s augustus ou zien. nte I r Frits GanBr feld en Mol jolijn Mols dersloot, t/m 17 augusid CBK, CasteUumstraat le, bet phen aan den Rijn. Open: g t/m za 11.00-17.00 uur en|he 13.00-17.00 uur. JE Hel door Francoise Ledeboer den haag/leiden - Lezen of niet lezen? In de leunstoel maakt ie dereen zelf die keus, in een mu seum is het altijd afwachten hoeveel leesarbeid moet wor den verricht om van een ten toonstelling te kunnen genie ten. Hoe wankel het evenwicht tussen te veel en te weinig lees stof is, toont de expositie 'Art Nouveau Art Deco' in het Ge meentemuseum Den Haag. Het zal alleen buitengewoon leer gierige bezoekers lukken de rondgang te voltooien aan de hand van het naslagwerk van conservator Titus Eliëns. Wie zijn boek over honderd kunste naars uit de periode 1880-1940 al gauw vermoeid dicht slaat of er zelfs niet aan begint, moet tevreden zijn met een summie re wandtekst. Dat is een educa tieve misser die afbreuk doet aan het belang van dit over zicht. Het naslagwerk maakt deel uit van de boekenserie van uitge verij Waanders waarin eerder titels als het 'Nederlandse Kunstboek' en het 'Haagse School Boek' verschenen. Dat zijn zonder uitzondering parels en ook het boek 'Art Nouveau Art Deco' van Eliëns, naast con servator ook hoogleraar aan de Universiteit Leiden, is zo'n voorbeeldig encyclopedisch overzicht. De prachtige kleu renfoto's maken deze uitgave nog eens extra aantrekkelijk. De kunst van Art Nouveau en opvolger Art Deco raakte na de Tweede Wereldoorlog in diskre diet. De stijl werd afgedaan als oppervlakkige glamour en kwam pas in de tweede helft van de jaren tachtig weer in de belangstelling te staan. Voor zien van de status van geliefd verzamelobject worden voor Art Nouveau en Art Deco tegen woordig gepeperde prijzen ge- werken uit het oude Egypte, Griekenland en Midden-Ameri- ka. Omdat internationale voorbeel den op deze expositie ontbre ken, is het bij een rondgang langs de tientallen stukken glas werk, keramiek, meubels, boek banden, maskers, sieraden, zil veren voorwerpen en tapijten niet gemakkelijk de 'typisch Ne derlandse bijdrage' aan Art Nouveau en Art Deco te karak teriseren. De genoemde inspi ratiebronnen zijn zichtbaar aanwezig, maar 'onze' kunstnij verheid maakt in de eerste plaats de indruk van 'nuchtere' ambachtelijkheid. Zwart-wit ge steld: de ontwerpers hielden zich in het algemeen aan het oer-Hollandse gezegde van 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Van Berlage tot Bart van der Leek, van Thom Prikker tot Jan Toorop en van Copier tot Be geer selecteerde Eliëns heb zucht opwekkende kunstnijver heid van een stoet aan bekende kunstenaars. De meerwaarde van deze expositie ligt in de ho ge kwaliteit van de in vergetel heid geraakten. Ooit gehoord van Jan de Meyer (1878-1950), vertegenwoordigd met een kostbare theekast die met zijn strakke verticale en horizontale lijnvoering een lust en rust voor het oog is? Voor even uit de de pots gehaald, hadden vooral deze onbekende representan ten van Art Nouveau en Art De co een uitvoeriger uitleg op de ze expositie verdiend dan ze nu hebben gekregen. Expositie 'Art Nouveau Art De co', t/m 2 november, Gemeen temuseum, Stadhouderslaan 41, Den Haag. Open: di t/m zo 11.00-17.00 uur. Het boek 'Art Nouveau Art Deco' van Titus Eliëns is uitgegeven door Waanders en kost 14,50 euro. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Indonesië in beeld', schilderijen van Pieter Deiman, Komang Suaka en Jos van den Berg. Prijzen: 380 t/m 4000 euro. Te zien: t/m 31/8, wo en do 11-18 uur, vrij 11-21 uur, zaen zo 11-18 uur, galerie Henk J. Pruijsen, Dorpsstraat 40, Warmond. Alsof iemand er de brand in heeft gestoken. Zo vurig en vlammend gloeien de schilde rijen van Pieter Deiman je tege moet. Bij galerie Henk J. Pruij sen in War- steviger. Zijn schilderijen lm opgebouwd uit vlakken en^ kens. Dikwijls kun je als schouwer daarmee twee kair|V( op. Je kunt de schilderijen tl q als abstracte composities, nt s tegelijkertijd is de voorstelfer vaak ook terug te leiden if iets uit de zichtbare werkeL heid. Tegen een witte achf"- grond zien wij bijvoorbeeld i robuuste rode toren. Ema heeft Van den Berg in de ka~ lijn van het schilderij op f grijs vlak een onleesbare t£c geschreven. Ook wanneer je je best doet de krabbels te o cijferen, lukt het niet de inhl te mond expo seert hij met Komang Sua ka en Jos van den Berg. Al ledrie hebben ze met elkaar gemeen dat ze abstract werken en dat ze een speciale band hebben met Indonesië. Maar daarmee hou den de overeenkomsten op. Deiman woont en werkt op Bali. Het landschap en het le ven in een andere cultuur in spireren hem tot het maken van olieverfschilderijen in warme, intense kleuren. In dunne laag jes brengt hij de verf op het doek aan. Veel rood, geel en oranje, maar ook diepblauw, paars en lentegroen. Daarmee schildert hij grote vlekken die geleidelijk in elkaar overvloeien. Het zijn vormen die met zoveel gevoel voor nuance zijn aange bracht dat het lijkt alsof ze maar voor even op het doek zijn neergestreken, om daarna weer verder te gaan. Vluchtig als een zomerbries. Daarmee vergeleken is het werk van Jos van den Berg een stuk nhf ichj halen. Heeft tekst ieti maken t de ton De kan^ groot, nj we zu| het niel weten men. geeft schilder hoe duidelijk de toren ooi weergegeven, iets ondoorgi delijks. Zoals ook de betek van de voorwerpen uit Van Bergs collectie etnografica, ekl hij voor de expositie uitleei c veel bezoekers vreemd zal zi xs Zo niet voor Komang Suf517 Deze kunstenaars is afkonjoof van Bali en woont al ruim l jaar in Nederland. Op het eej gezicht lijken zijn voorstel gen op grote zwarte spir webben. Maar wie wat lai kijkt, ontdekt dat er een wel achter ligt. Door de web| heen zien we lineaire struj ren en witte ronde vormen. I is alsof we door een gebaj ruit naar een andere werkel heid kijken. Daarmee voegt I aka de ontbrekende mysti dimensie aan de expositie tol vraagd en betaald. Eliëns prijst zich dan ook gelukkig dat hij de collectie van het Gemeentemu seum, dat zich al vele tientallen jaren op dit verzamelgebied concentreert, af en toe kan uit breiden met schenkingen. Een voorbeeld op deze exposi tie zijn de twee voetballers in batik op fluweel naar een ont werp van Chris Lebeau uit 1921, door particulieren afgele verd in plastic tassen na het op ruimen van de zolder. De voet ballers hadden niet misstaan op een klassieke Griekse vaas en vormen een waardevolle aan vulling op het uitzonderlijke glaswerk, de tafelkleden en de gebatikte boekband van 'De stille kracht' van Couperus die het museum al van ontwerper Lebeau in huis had. Douwe Egberts schonk ter gele genheid van het 250-jarig be staan dit jaar een koffieservies van de Haagse plateelbakkerij Rozenburg uit 1901-1910 dat ooit toebehoorde aan koningin Emma. Het flinterdunne servies van eierschaalporselein werd naar een ontwerp van Jurriaan Kok gedecoreerd door S. Schel link. Alleen al de decoratie op dit servies van een spin midden in de ragfijne draden van zijn Het koffieser vies van eier schaalporselein van ontwerper Jurriaan Kok, dat ooit toebe hoorde aan ko ningin Emma. Foto: GPD/Erik en Petra Hesmerg web maakt deze aanwinst tot een topstuk. Eliëns stelt in zijn inleiding dat de Nederlandse kunstnijverheid zich tussen 1880 en 1940 on derscheidde door een ongeloof lijke veelzijdigheid. Zo'n hon derd bekende en onbekende ontwerpers leverden een ty pisch Nederlandse bijdrage aan de internationale stijlbeweging van Art Nouveau en Art Deco. Eclectisch, modern, exotisch en sensueel, bevredigden de uitin gen van deze stijl wereldwijd de behoeften van zowel de elite als een breed publiek. Belangrijke inspiratiebronnen waren kunst-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16