'De Tour is méér dan 198 renners' I 1 GESPREK VAN DE DAG Mart Smeets schrijft column in deze krant tijdens Ronde van Frankrijk p Papierprikken DAGELIJKS LEVEN JD MOE.S1 TocM ook. O EZ.E- HAA-tT oy 1 MENSELIJK De Amerikaanse geheime dienst is op zoek naar SLOTENMAKERS. Het is een raadsel waarvoor de CIA hen nodig heeft. Het hoofdkantoor in Langley in de staat Virginia heeft meer dan 180 sollicitatiebrieven ontvangen sinds de vacature-adver tentie op 19 juni werd gepubli ceerd. De CIA zoekt 'slotenmakers die willen werken met de scherpste geesten van het land en bereid zijn een missie uit te voeren die cruciaal is voor de natie'. De ideale kandi daat beschikt over kennis van me chanische en elektronische brand kasten, elektriciteit en alarminstal laties. Veelvuldige binnen- en bui tenlandse reizen horen bij de baan. De Chinese televisiecensoren heb ben een nieuw WEERPROGRAMMA van de buis gehaald. De flirterige presentatie van de weervrouw leidde volgens de autoriteiten voor te veel OPWINDING in het land. Voormalig schoonheidskoningin Wu Rong pre senteerde het programma Star Weather, modieus gekleed en opge maakt. De eerste uitzending was 26 mei. Veel kijkers vonden Wu een verademing tussen de gebruikelijke, saaie meteorologen. Maar de tv-zen- der moest het programma van de buis halen. ,,Door druk van boven af", aldus directeur Liu Bin. Zijn station wil wijzigingen aanbrengen in Star Weather, zodat het weer door de keuring komt. Na de Berlijnse Muur en de Golden Gate Bridge is het sinds kort ook mogelijk een stukje van het beruchte gevangeniseiland ALCATRAZ op de schoorsteen mantel te zetten. Toeristen kunnen voor 4,95 dollar een doosje met een klein deel van een rots kopen. De souvenirs zijn afkomstig van een voormalig cellen- huis en een bewakersverblijf op het eiland in de baai van het Amerikaanse San Francisco. Momenteel vindt er op Alcatraz een grondige renovatie plaats. Het ei land functioneerde als gevangenis tot het begin van de jaren zestig. Grote na men als Al Capone, George Kelly (alias 'Machine Gun') en Robert Stroud (alias 'Birdman') zaten er achter de tralies. Het eiland was een inspiratie voor diverse films, zoals 'The Birdman of Alcatraz' en 'Escape from Alcatraz'. Foto: AP SEKS bedrijven terwijl je met je au to 100 KILOMETER PER UUR over de snelweg raast, is geen misdrijf in Duitsland. Maar als het dan misgaat en je krijgt een ongeluk, ga er dan niet vandoor. Een rechtbank in Keu len veroordeelde gisteren een man die heeft toegegeven een verkeers bord te hebben geramd terwijl hij de liefde bedreef met een blonde lift ster. De chauffeur kreeg een boete omdat hij de plaats van het misdrijf ontvluchtte, niet vanwege het onge val. „Geslachtsgemeenschap heb ben op de snelweg is een situatie waar de wetgever nooit over heeft nagedacht", aldus een woordvoer der van justitie. Naast de boete van 600 euro moet hij ook nog eens 400 euro betalen voor de reparatie van het verkeersbord. Mensen vallen op mensen die op hen lijken. Dat blijkt uit onderzoek van gedragswetenschappers van Cornell University in Ithaca in de Amerikaanse staat New York. In het kader van het onderzoek gaven 978 mensen zichzelf en hun ideale part ner een cijfer voor zaken als financi ële middelen, uiterlijk, trouw, kin derwens, maatschappelijke status, gezondheid en ambitie. Mensen ge ven kennelijk de VOORKEUR aan GELIJKENISSEN - of in elk geval op het beeld dat zij van zichzelf heb ben, en niet aan de mooiste, rijkste en gezondste partner die zij kunnen vinden, aan hun totale tegenpool of aan iemand die veel kinderen kan verwekken danwel baren, zoals an dere theorieën over partnerkeuze willen. 'Wie de schoen past trekke hem aan' kan niet van toepassing zijn op deze SAN DAAL met een recordlengte van 3.93 METER. Gisteren werd de laatste hand ge legd aan de grote schoen in de werkplaats van Muhammed Murtaza in het Pa kistaanse Lahore. Daarmee werd het record verbroken van een Indiase schoen maker, die een exemplaar vervaardigde dat 93 centimeter korter was. Murtaza kreeg al eerder een vermelding in het Guinness Book of Records met een sandaal van 1,90 meter lang, die 200 kilo woog en ruim 1700 dollar kostte. Foto: AFP "i Lhii Als iemand na een lange carrière afscheid neemt van zijn hoge positie, speelt hij soms open kaart. Hij moest te lang van zijn hart een moordkuil ma ken en nu komt alles eruit. Ambtenaren hebben er een handje van. Ineens zie je een ontboezeming van een pief van Rijkswa terstaat op de drempel van zijn pensioen die verklaart dat alsmaar wegen bouwen waanzin is. Honger naar asfalt en beton is nooit te stillen, elk aanbod veroorzaakt verse vraag. Een hoge meneer van Onderwijs biecht in een afscheidsinterview op dat alle schoolexperi- menten uit den boze zijn en alleen leiden tot nog meer venvarringen ergernis en tot nog dommer kinderen. Misschien past de oprisping van de scheidende Haagse hoofdcommissaris Wiarda in die categorie. De hoogedelgestrenge diender zegt in de Haagsche Courant dat de rechter jonge boefjes van allochto ne komaf anders moet straffen dan blanke debu tanten in het kwaad. Iedere stadsbewoner kent de lastpakken. Ze maken het leven zuur met beroven, bedreigen en agressief gedrag. Bezoekers van het zwembad of reizigers naar zee en strand klagen over jonge Marokkaanse gauwdieven bij wie woor den als 'hoer' en 'kutwijf aantonen dat het met hun verbale integratie wel goed zit. En toch die al- 4 lochtone wetsovertreders anders straffen dan au tochtone kaaskoppen op het slechte pad? Mijn eerste reflex was: is Wiarda dolgedraaid? Is de wet niet voor iedereen gelijk? Gaan we uitgere kend in de week van de honderdste geboortedag van George Orwell aan de loop met diens meest cy nische uitspraak dat alle mensen gelijk zijn, maar sommigen gelijker, dus ongelijker? Conform het Kamerlid dat om commentaar was gevraagd luid de mijn reactie „dit is te gek voor woorden. Maar zie, daar was al mijn reflex nummer tivee. De rechter in Nederland is doorgaans een goedwil lende babyboomer die in zijn jeugd werd overgo ten met het gare sop van het toen alles bepalende welzijnswerk. De mens was goed en de samenle vinggoeddeels maakbaar, aldus het destijds ware geloof. De wortels van de alternatieve straf, 250 uur in maatschappelijke zin bipsen wassen in het verpleeghuis, papier prikken nissen de drollen door in het stadspark, stammen uit die dolle jaren 60 en 70 waar in de vrolijke flower power de boel niet op en de rok niet korter kon. Intussen hebben de babyboomers zelf kinderen. Die kun je aan het begin van een criminele carrière met een voor waardelijke straf of wat uren wandelen achter een invalidenwagen nog wel afschrikken. Maar hoe is De Tour de France is 23 dagen cha os, vereist van een originele ver slaggever gedrag dat grenst aan onbeschaamdheid en nee, Mart Smeets is nog nooit uitgerust aan de Ronde begonnen. Toch heeft de sportjunkie weer ongelooflijk veel zin om naar Frankrijk te gaan. „Want wat moet ik anders doen in juli? Ik zou me kapot vervelen." Zaterdag begint Mart Smeets aan zijn 31ste Grande Bouclé. De Haarlemmer zal voor deze krant dagelijks een column schrijven, waarbij onder meer zijn oude strijdmakker Jean Nelissen en de onbegrijpelijke actie van Tour- baas Jean-Marie Leblanc om we reldkampioen Mario Cipollini we derom niet uit te nodigen, zeker de revue passeren. Eigenlijk kijkt sportliefhebber Smeets het liefst naar honkbal. Maar sinds hij de Tour-proloog van 1973 in Scheveningen mee maakte en ritwinnaar Joop Zoete melk na afloop met u aansprak, is hij besmet met die vreemde bacil. „De Ronde van Frankrijk is een mix van kriebels, gewenning en pure verslaving. Ik kan niet zon der." Voormalig Studio Sport-chef Mar- tijn Lindenberg had met Smeets afgesproken dat de Tour van 2002 zijn laatste zou zijn. Maar Gerard Dielessen, Lindenbergs opvolger, wilde de ervaren wielerverslagge- ver niet kwijt. Vandaar dat Smeets deze week gewoon aan het départ van de 100-jarige Ronde zal staan. „Ik voel me net een renner", zegt hij. „Het is ook mijn uitdaging om na drieënhalve week in Parijs aan te komen en te kunnen zeggen: Ik besta nog. Ook ik loop tegen te genslagen op. Verkoudheden, mensen die dood gaan in je om geving, familieproblemen, ziek zijn. Maar je geeft niet op. Je moet naar Parijs toe. Dat is het grote doel." Naast het verzorgen van com mentaar met Erik Breukink en Herbert Dijkstra tijdens de vijf lange (berg) etappes, zal Smeets zich dit jaar voornamelijk richten op de kantlijnen van de Tour. Het tv-programma heeft dezelfde op zet als Vak M. „Maar er zijn een reclalnebureau en wat weten schappers ingeschakeld om met een nieuwe naam te komen, dus we noemen het 't Tour-journaal" gnuift Smeets, die vanavond tus sen 19.30 en 20.00 uur (Nederland 2) vijfvoudig winnaar Bernard Hi- nault belicht. „Dit jaar is mijn uit daging nog groter dan normaal. Ik wil kijken of ik het tot Parijs uit houd om 28 dagen achter elkaar op een verantwoorde manier tele visie te maken. Ik krijg echt kip penvel als ik dat kan. Of het voor een 56-jarige ook verantwoord is? Nee, maar toch wil ik het doen." Naast zijn tv-werk ziet Smeets kans om voor deze krant, vanaf zaterdag, dagelijks een column te tikken. „Tuurlijk, ik vind het heer lijk om bezig te zijn. Mijn vader zei altijd dat van hard werken nog nooit niemand is doodgegaan. En zo is het." Die verscheidenheid aan bezighe den is zijn katalysator. „Het palet met verschillende kleuren, lekker mengen, je creativiteit de vrije loop laten, dat is zo leuk. Als ik al leen maar op zondagavond zou moeten zeggen 'Goedenavond mensen, we gaan kijken naar FC Groningen tegen NEC', zou ik heel sil&eneurig worden. Maar een stukje schrijven, een item in spreken, een filmpie maken, com mentaar geven, presenteren; die mix maakt het juist zo aardig. Dat raad ik mijn collega's bij Studio Sport ook altijd aan. Pak er eens een sport bij, verdiep je in andere zaken, daar word je alleen maar beter van." De anchorman van Studio Sport werd zelf ooit gevormd door zijn 'formidabele baas' Bob Spaak. „Dat was er een", knikt Smeets. „Probeerde ik ongemerkt langs het met hun allochtone generatiegenoten van wie vaderen moederstammen uit Marokko, Turkije of daaromtrent? In de geïsoleerde bergdorpen daar houdt men liever oog om oog en tand om tand de boel bijeen. Veel Marokkaanse vaders hanteren graag de lat of bullepees om hun zonen tot de orde te roepen, maar duchten overheid en kinderbe scherming. Net als blanke ouders een generatie te rug de alternatieve jeugdverlening duchtten die hun weerspannig kroost knuffelde in het beruchte JAC Cjeugdadviescentrumj waar ze van een schuilplaats en vooral van heel veel spijs, drank, zakgeld en begrip werden voorzien. Straf is een beetje vergelding, maar moet wetsovertreders vooral weer terug op de rails krijgen. Op een tuchtschool is bij mijn weten nooit iemand als beter mens afgestudeerd, maar een Marokkaantje in de fout heeft er volgens Wiarda baat bij. Daar sta ik dan als naïeve welzijnswer ker op sandalen die het nog eens met de jongeman wil proberen. Thuis kijken zijn ouders via de schotelantenne de an dere kant op. 'Positieve discriminatie' zal Wiarda vinden. Ik moet nog even wen nen. „Ik vind het schandalig hoe Hollandse supporters die prachtige klim ver moorden met dat dronken gedrag." Foto: GPD/Wouter Borre de renners zien." In het Tour-joumaal zal Smeets deze wielergekken aan het woord laten. „Er zijn mensen die een heel jaar trainen voor de Tour. Met het insteken van hun cam per. Of op landkaarten uittekenen waar ze hun wielervrienden uit Wolvega gaan ontmoeten tijdens die ep die etappe." Zo komt Smeets bijvoorbeeld ieder jaar schaatsgoeroe Ab Krook tegen. „En dan móet ik stoppen. Koffie drinken en de koeken van zijn vrouw eten." Lachend: „Dat zijn belachelijke dingen natuurlijk." Smeets vermoedt dat de Tour voor de supporters een mengeling van ontspanning en 'vooral avon tuur' is. „Al kan ik mezelf niet voorstellen dat de ronde langs de kant zo leuk is om naar te kijken. Want je staat urenlang te wach ten, er gebeurt niets, d'r komt een reclamekaravaan langs die alleen maar rotzooi gooit, dan krijg je twee motoren, een peloton, wat auto's en verder niks. That's fucking it." In zijn columns zal Smeets probe ren om La Grande Bouclé aan schouwelijk te maken. „Ik wil de lezer meegeven dat de Ronde meer is dan 198 renners in een wielerwedstrijd. De Tour is het le ven. Is Amerikanen die door Frankrijk rijden en op ieder kruis punt de weg kwijtraken." En de Tour is, baalt Smeets, chaos op een berg. „Veroorzaakt door in oranje gehulde supporters die dronken op Alpe d'Huez staan en er een kolerezooi van maken. Leg en mij dat eens uit. Ik schaam me pn, echt dood op die col. Wie geeft lot ons de vrijbrief om dat op die ela berg te doen? Die platte lol is ont- ier hutsend. In mijn column zal ik jh; schrijven wat ik vind. Ja, ook over plii die Hollandse supporters. Daar m 1 heb ik schijt aan. Ik vind het ferk schandalig hoe zij die prachtige an klim vermoorden met dat dron- Ere ken gedrag." jidi Grote vraag is of Lance Armstrong pej in de komende Tour het record aantal van vijf eindzeges gaat eve- naren. Smeets heeft zo zijn be- F denkingen. „Want Armstrongs |j{ scheiding van zijn vrouw zal zekerj invloed op hem hebben", ver- k>e wacht Smeets. „Bovendien zit er fet bij iedere Tour-legende een én breekpunt rond de vijfde eindze- p ge. Eddy Merckx haalde zijn laat- en. ste overwinning maar net binnen, j Anquetil zelfde verhaal. Bernard Hinault had alles van Greg Lem- ond nodig om die vijfde te pak ken. En Indurain? Die verloor de laatste twee Alpen-etappes van Oegroemov." Volgens Smeets moet ook het oer-la mens Armstrong zichzelf dus een fi keer gaan tegenkomen.Al is het voor mij niet te hopen dat hij dit Iq artikel leest. Dan krijg ik binnen de kortste keren een e-mail van hem. Met de tekst: Who told you 1 that, asshole! Dat is typisch Lance.ïN En weet je? Zulke personen ma- kaj ken de Tour nou zo boeiend." irst Mare Kok „Dat vinden wij eigenlijk best een beetje leuk." Hoewel in honderd jaar Tour een enorme geschiedenis van heroïsche mo menten is opgebouwd, vindt Smeets dat de Ronde van Frank rijk belangrijker wordt gemaakt dan het is. „En daar doen we alle maal aan mee", zegt hij. „De Tom- is heilig. Waarom? Een belangrijk element is dat de ronde in juli, dé vakantiemaand bij uitstek, wordt verreden. Er zijn honderdduizen den mensen die je een plezier doet met de Tom. Als televisiekij ker, luisterend naar de radio of, en nu komt punt drie, ze gaan in Frankrijk langs de kant van de weg staan en zorgen ervoor dat ze in zeven dagen tijd veertien keer Mart Smeets in de Haarlemse Barteljorisstraat, maar eind deze week aan het part van de 100-jarige Ronde. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer Lance Armstrong: een breekpunt rond de vijfde eindzege? Foto: EPA/ Patrick Kovarik zijn kamer te glippen, maar riep hij: 'Maaèart, kom eens even zitten. Denk je dat er kappers bij jou in de buurt zijn? Ik zou zeggen: maar eens twee weken niet op scherm.' Of: 'Mart, heb jij Ne derlands gestudeerd? Deze uit zending leek ner-re-gens op. Zondag maar even niet hè'. Dan was je de klos." Spaaks credo 'Blijf altijd jezelf, jongen' heeft Mart Smeets ter harte genomen. Al weet hij don ders goed dat niet iedereen zijn aanpak pruimt. „Of je vindt mij aardig of helemaal niet, een tus senweg is ondenkbaar", zegt Smeets. „Daar kan en wil ik ook niks aan veranderen. En ja, ik weet dat er Nederlanders zijn die naar de Belgische wieleruitzen- dingen zappen. Een kijk- en luis teronderzoek heeft uitgewezen dat maximaal 10.000 tot 15.000 Nederlanders naar de Belg kijken. Maar wist je dat er 50.000 tot 60.000 Belgische wielerliefheb- bers liever naar Erik en mij dan naar hun landgenoot Michel Wuyts luisteren?" Gniffelend:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2