Geen zwaardere straf allochtoon BINNENLAND 'Mijn eerste gedachte was: Shit, een bomaanslag' [3 De Graaf: Afgeslankte rijksoverheid efficiënter Welzijnsclubs vrezen schrappen subsidies Idee scheidend korpschef Wiarda naar prullenbak verwezen y r. 1 - ui\ ssasswrvmiïf' l - ^-1 Tweede explosie in één jaar Opnieuw dreigt voor Van der G. levenslang Demonstratie tegen sluiting Seedorf trekt 2000 mensen rerval op Idwagen MAANDAG 30 JUNI 2003 Ier icht - Twee onbekende en hebben vanmorgen in Krht een overval gepleegd •n geldwagen. De overval plaats bij een geldauto van Fortis. Volgens de po- tadden de twee mannen idewerkers van de geld- ;n bedreigd en gingen ze er ia vandoor op een motor, fis nog niet duidelijk of er is meegenomen en nee er gedreigd is. 1 neemt tslag bij BNN irsum - Presentator Adam stopt per direct bij BNN. met zijn ontslag een eer- lijdrage leveren aan de be- jngsplannen voor de pu- omroep die vorige week McKinsey-rapport wer- iorgesteld. Curry stelde lag in een verklaring dat .000 euro per jaar ontving, schijnlijk zullen de ge- :elijke oplossingen als het leffen van het Metropole Or- ten 747AM wel doorgang den. Maar ik heb nog nie- nd met een kapmes bij de rdeur van de directie ge- i", aldus Curry reefvliegtuig «r: piloot dood ibergen - Een 46-jarige pi- uit Wouwse Plantage is za- lagavond in het ziekenhuis weken aan de verwondin- die hij eerder die avond Jopgelopen. De man was het zweefvliegen en stortte voor de landing neer in een and in Huijbergen. De i, lid van de West-Brabantse Dclub uit Woensdrecht, was ens de politie een ervaren ;er. De Dienst Luchtvaart de KLPD stelt een onder- in naar de toedracht. ote brand in jaardenhuis >V( rERDAM - In woonzorgcen- jv n Blijdorp in het centrum Rotterdam heeft gisteren ^3 e tijd een grote brand ge- ei d. Niemand raakte ernstig eij ond door het vuur, dat door 99 onbekende oorzaak ont- de id in een appartement op rijfde etage. In het complex ïen op het moment 25 ou- en. Zij konden op tijd een ige plaats vinden. jan gewond val voor trein ;t tem - Een 19-jarig man uit r stervoort is gisteren op het itraal Station in Utrecht largewond geraakt aan zijn di ïen toen hij tussen het per ken een rijdende trein te- Ie. itkwam.Vermoedelijk moet en een onderbeen missen. De gen stond met twee andere sonen met wie hij uit was ei reest op de trein te wachten, n deze binnenkwam, rende :en stukje mee. Daarbij g in hij ten val en belandde en perron en trein. 'hip in brand de Rotterdam rERDAM - In de Eemhaven in terdam heeft gisteren een et Ie brand gewoed op een lp in een droogdok van Nie- Van den Berg. Het vuur idde in de ruim 50 meter ;e zeesleper Smit Hunter die iet dok ligt. De brand ver zaakte een enorme rookont- keling, maar er kwamen n schadelijke stoffen vrij. |e :r de omvang van de schade in og niets te zeggen. den haag/gpd - Het idee van scheidend korpschef Wiarda van Den Haag om allochtone wets- overteders zwaarder te straffen dan autochtone, kan op geen en kele steun rekenen. De fractie van Groenlinks vindt de ideeën van Wiarda zelfs zo 'verwerpe lijk' dat Kamerlid Vos de verant woordelijke bewindslieden om opheldering gaat vragen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het idee om allochtonen zwaarder te straffen dan autochtonen on haalbaar en onwenselijk. „Dit kan niet. In Nederland is ieder een voor de wet gelijk. Daarom is het juridisch onmogelijk. Tenzij je de wet aanpast." De scheidend korpschef van de po litie Haaglanden zei zaterdag in een interview dat 'de behande ling van allochtonen om een andere stijl kan vragen'. Alloch tonen zouden daarom minder snel een voorwaardelijke straf moeten krijgen en eerder naar een tuchtschool worden ge stuurd. De gedachte van Wiar da wordt ook niet gedeeld door burgemeester Deetman van Den Haag. Via zijn woordvoer der verklaart Deetman: „Ieder een in Nederland is volgens de wet gelijk. Ik wil daaraan ook vasthouden." De grootste partij in de Tweede Kamer, het CDA, ziet eveneens niets in de op merkingen van Wiarda. Kamer lid Van Haersma Buma bena drukt ook dat iedereen in Ne derland voor de wet gelijk is. Wel mogen rechters letten op feiten en de achtergronden van personen en daarin kunnen al voldoende aanknopingspunten zitten voor een wisselende strafmaat, aldus het Kamerlid. Ook de VVD voelt niets voor de suggesties van Wiarda. „Veel te makkelijk", aldus Kamerlid Griffith. „Je kan mensen niet veroordelen op basis van etni sche achtergronden. Dat is in strijd met het gelijkheidsbegin sel. Als een rechter dat wél zou doen, was het discriminatie." Groenlinks-Kamerlid Vos noemt de ideeën van Wiarda 'erg merkwaardig'. „Dit kan he lemaal niet. Je moeten mensen straffen voor wat ze gedaan hebben. Dit is verwërpelijk, pu re discriminatie." Wiarda zegt in het interview dat zijn politie mensen 'soms hopeloos' wor den van het gedrag van Marok kaanse jongens. Vos: „Dat vind ik een rare uitspraak. Dan moet de politie die jongens pakken voor wat ze doen. Maar omdat het Marokkanen zijn, kan je ze niet harder straffen." LPF-Kamerlid Eerdmans ver wijst het plan van Wiarda 'naar de prullenbak'. „We kunnen in het strafrecht geen discrimina tie invoeren." Wel vindt hij het 'te prijzen' dat de korpschef meedoet aan een debat over de problemen die sommige jonge ren veroorzaken. Eerdmans Gewonden krijgen direct na de ontploffing medische verzorging op een grasveldje, terwijl brandweerlieden de getroffen panden stutten. Een speciaal getrainde hond met came ra werd de panden ingestuurd op zoek naar mensen onder het puin. Foto's: GPD-WFA-ANP otordief n dt in op terras érsfoort - Een motordief ra zaterdagavond voor grote ichudding gezorgd op het re Vrouwekerkhof in Amers- rt. Hij raakte de macht over stuur kwijt en reed het ter van een restaurant op, waar tafels bezet waren. Daarbij kte een vrouw lichtgewond, iswerk, borden en bestek gen alle kanten op. De mo- rijder die onderuit was ge il, bleef aanvankelijk rond- ïgen in de buurt. Maar toen lolitie kwam, verdween hij. agenten stelden daarop vast de machine was gestolen. ote brand in drijvenpand In een bedrijfsverza- gebouw in het Gelderse Di- heeft afgelopen nacht een ■te brand gewoed. Naast het brandweerkorps Ipen ongeveer 110 spuitgas- van korpsen uit de omge- g mee om het vuur te blus- i Het pand, met een omvang 15000 vierkante meter, is ge- l il in vlammen opgegaan, t Idde een woordvoerder van irandweer. De gemeente ac- erde het rampenplan, om- ze vreesde dat er gevaarlijke I Ben zouden vrijkomen. Na tingen bleek dat er geen j ike was van gevaar voor de ^gezondheid. door René van Leusden en Robbert Salome den haag - Een grasveldje on der de bomen op het Hobbe- maplein in Den Haag dient voor de eerste opvang van de gewonden. Ziekenbroeders buigen zich over twee vrouwen en een meisje die onder dekens liggen te wachten op vervoer naar een ziekenhuis. Het is zaterdagmorgen kwart over elf, ruim een uur nadat in een kelder van een snackbar aan de Herman Costerstraat een wolk gas tot ontploffing kwam. Van de snackbar zelf is niet veel meer over. Dat geldt ook voor twee aangrenzende winkelpanden, een juweliers zaakje en een boetiek. De straat ervoor ligt bezaaid met glas, stukken hout en delen van de inventaris. De ergste paniek is voorbij. Een uur geleden was dat nog heel anders, weet marktverkoper Ton Duyndam. Vanaf zijn plantenverkooppunt op de hoek van het marktter rein keek hij op het moment van de ontploffing net in de richting van de ontploffende panden. „Ik hoorde een enor me dreun en zag toen een grote zwarte stofwolk naar buiten ko men. Er was echt paniek. Over al renden mensen en lagen er gewonden. René van der Kroft van koffie huis Willy, pal tegenover de ontplofte snackbar, spreekt van een 'onwijze klap', gevolgd door een enorme drukgolf. „Mijn eerste gedachte was: 'Shit, een bomaanslag'. Bij Wil ly's moeten ze een vooruitzien de blik hebben gehad, want de zaak is voorzien van kogelvrij glas. Alle ruiten bleven heel, net als die van het naastgelegen bankgebouw. „Maar die druk kon je hier binnen toch heel goed voelen. Woeshhhh... We hebben meteen iedereen uit de zaak gestuurd en ik liet gelijk de rolluiken zakken voor een even tuele tweede klap." Van der Kroft noemt het 'een geluk bij een ongeluk' dat de explosie niet om een of twee uur 's middags plaatsvond. „Dan zou het leed niet te over zien zijn geweest, 's Middags is het op een marktdag als van daag hartstikke druk op straat. Nu was de markt net een urn- bezig en dan is het hier nog rustig." In de bibliotheek aan het Hob- bemaplein worden bewoners van de getroffen panden en an dere direct omwonenden opge vangen. Enige volwassenen en een jongen zitten op stoeltjes van de eerste schrik te beko men. Een vrouw met hoofd doekje laat haar tranen de vrije loop. Schrik en verdriet staan ook op het gezicht van een jon ge, blonde vrouw die onder steund door twee politiemen sen, naar binnen wordt ge bracht. Het is half twaalf als burge meester Deetman zich ter plaatse van de situatie op de hoogte laat stellen. Zijn gezicht staat strak. Hij bezoekt eerst het opvangcentrum en daarna de plek van de ramp. Dan is nog altijd niet duidelijk hoeveel mensen slachtoffer zijn gewor den. De berichten spreken aan vankelijk over ruim twintig ge wonden. Om twaalf uur meldt de brandweer dat er 21 licht- en acht zwaargewonden zijn. Veertig minuten later heeft een zegsman van de gemeente het over vijftien licht- en zeven ern stig gewonden. Mogelijk zijn er mensen bedolven onder de in gestorte vloeren. Het gerucht gaat dat een klein meisje, een jongetje en een man worden vermist. Deetman verschaft 's middags tijdens een inderhaast belegde persconfe rentie in het stadhuis duidelijk heid. Er zijn vijftien gewonden, van wie zeven ernstig. Ze zijn overgebracht naar Haagse zie kenhuizen en enkele van daar uit naar brandwondencentra. Deetman vertelt dat er één kind, een jongetje van een jaar of tien, wordt vermist. De pers conferentie is nog maar net af gelopen als bekend wordt dat het jongetje is gevonden. Het ventje heeft vijf uur onder het puin gelegen. Hans van Rooy, eigenaar van het pand waarin de kledingwin kel is gevestigd, beziet vanach ter een afzetting wat de explo sie heeft aangericht. „Het is een rare gewaarwording. Alles is weg. Van Rooy kijkt bedenkelijk naar de bovenste woning van zijn pand. 'Te koop', staat erop. „Het is net verkocht", zegt hij terwijl hij zich onder de tón wrijft. „Vervelend, vooral voor de nieuwe eigenaar." Tegen de avond mogen enkele bewoners onder politiebegelei ding het allernoodzakelijkste uit hun woning halen. Ze zullen elders de nacht doorbrengen. Hun huizen en de winkels, of wat daarvan nog over is, wor den met hoge hekken afgezet en krijgen permanente politie bewaking. Het zoeken naar eventuele slachtoffers zal nog doorgaan tot half twee 's nachts. den haag/gpd - De gasexplosie in de Haagse Herman Coster straat is de tweede in het hui zenblok in ruim een jaar tijd. Volgens de burgemeester Deet man van Den Haag staan beide incidenten los van elkaar. Hoewel de exacte oorzaak van de gasontploffing door de re cherche wordt onderzocht, lijkt het er volgens Deetman niet op dat er met de gasleidingen is geknoeid. Dat was waarschijn lijk wel het geval op 18 maart vorig jaar. Toen legden een gas explosie en een daarop volgen de grote brand een pand aan het Hobbemaplein in as. Het uitgebrande pand ligt op nog geen vijftig meter van de zater dag verwoeste huizen en win kels en behoort tot hetzelfde huizenblok. Toch is er volgens de burge meester geen aanleiding te denken dat er tussen beide in cidenten een relatie is. „Ik heb de indruk dat het pand aan de Herman Costerstraat goed was onderhouden. Het stond niet op de nominatie om te worden gesloopt. In het pand aan het Hobbemaplein woonden ten tijde van de brand vermoedelijk illegalen, die gas aftapten." In de buurt wordt sinds zater dag druk gespeculeerd over mogelijke defecten aan de gas leidingen in de wijk. Deetman verwijst die geruchten naar het rijk der fabelen. Er is volgens hem geen enkele reden voor bezorgdheid. „Voor zover mij bekend is de gasleiding goed. We moeten gewoon het onder zoek afwachten." wijst daarbij met name op Ma rokkaanse jongeren die overlast veroorzaken 'in treinen, biosco pen, uitgaansgelegenheden en bij de dodenherdenking'. Forum, het instituut voor mul ticulturele ontwikkeling, wijst de ideeën van Wiarda radicaal van de hand. „Je kan geen on derscheid maken tussen alloch tone en autochtone Nederlan ders", aldus een woordvoerder. „Wat wil je dan doen? Krijgt ie mand met een Marokkaanse achtergrond een andere straf dan een van oorsprong Rotter dammer als ze hetzelfde straf bare feit plegen? En hoe doe je dat met Chinezen of Somaliërs? Als je strenger wilt straffen: pri ma. Maar dan iedereen." door Paul Bolwerk en Henk van Gelder nijmegen - Krijgt Volkert van der G. levenslang of niet? Dat is de hamvraag tijdens de behan deling van het hoger beroep, dat morgen bij het Gerechtshof in Amsterdam begint. Vol ongeloof en woede reageer den de 'Pirn People' eerder dit jaar op het vonnis van de Am sterdamse rechtbank. Van der G. werd op 15 april voor de moord op Pim Fortuyn tot achttien jaar cel veroordeeld. Zowel het openbaar ministerie als de advocaten tekenden ho ger beroep aan. De behande ling bij het hof lijkt een herha ling te worden van de zitting bij de rechtbank. Er zijn geen nieu we feiten. Ook nieuwe getuigen worden zeer waarschijnlijk niet opgeroepen. Het OM wil het Gerechtshof er van overtuigen dat de moorde naar van Fortuyn wel de gevaarlijk is en opnieuw li toeslaan. Volgens het Pieter Baan Cen trum (PBC) was Van der G. bij zijn verstand, toen hij op 6 mei 2002 de trekker op het Media park in Hilversum overhaalde. Van der G. kampt weliswaar met een lichte vorm van een persoonlijkheidsstoornis. Maar die houdt geen verband met zijn daad, aldus het PBC. Andere gronden voor het hoger beroep zijn volgens het OM het ontbreken van duidelijk zicht bare spijt en de vrijspraak voor het in hezit hebben van con dooms met chemicaliën. Vol gens het OM zijn dat bomche- micaliën; verboden wapens. De spullen die in zijn garage wer den aangetroffen zijn overigens ruim tien jaar oud. Volkert van dei G. zelf is ook in hoger beroep gegaan. De recht bank heeft zijn zware omstan digheden in de gevangenis niet meegewogen in het vonnis. Volkert stond onder permanen te camerabewaking. Dag en nacht brandde er licht in zijn cel. Als protest hield de ver dachte bijna zeventig dagen een hongerstaking. Volgens zijn advocaten heeft de rechtbank ten onrechte geen aandacht geschonken aan uit spraken van politici. Recente uitspraken van minis ter Remkes (binnenlandse za ken) en advocaat Hiddema worden waarschijnlijk aan dat rijtje toegevoegd. De minister vond de straf voor Van der G. te laag. Hiddema gooide het pro- ces-verbaal van Volkert op straat. Overigens tot ongenoe gen van het OM. Al vanaf de eerste pro forma zit ting hebben Van der G.'s advo caten Böhler en Franken aange- en dat het ïecht op een eer- proces onder zeer grote 'c is komen te staan. lijk pre druk is seeford/anp - Ongeveer 2000 mensen hebben zaterdag bij de Nederlandse legerbasis Seedorf in Duitsland geprotesteerd te gen een mogelijke sluiting van de basis. Het ging om zowel Duitsers als Nederlanders. On der hen waren lokale en lande lijke Duitse politici, bezorgde burgers en vertegenwoordigers van het maatschappelijk leven uit plaatsen in de omgeving van de kazerne, zoals Zeven en Seisingen. Veel van de aanwezi gen waren in een protestmars vanuit Zeven gekomen. De ac tie was georganiseerd naar aan leiding van de bezuinigings plannen bij Defensie. Minister Kamp denkt onder meer aan de sluiting van de basis in Seedorf en luchtmachtbasis Twenthe. In Seedorf heeft de Koninklijke Landmacht al veertig jaar een basis, waar ongeveer 2200 Ne derlandse militairen en ruim tweehonderd burgers werken. In totaal wonen en werken er een kleine 5000 Nederlanders in Seedorf. De lokale economie in Seedorf en omgeving vaart wel bij hun aanwezigheid. De demonstranten boden bij de kazerne een petitie aan. Burge meesters van omliggende plaat sen wezen op de oude banden tussen de Nederlanders en de Duitsers en zeiden dat die niet mogen worden verbroken. De Nederlandse brigadegene raal De Jonge sprak van een hartverwarmende actie en be nadrukte dat nog geen defini tief besluit is gevallen. den haag/gpd - Minister van bestuurlijke vernieuwing De Graaf wil schrappen in het aan tal ministeries. Volgens de D66- minister functioneert een rijks overheid in afgeslankte vorm beter en efficiënter. Dat zei De Graaf zaterdag in een interview in de Volkskrant. Hij wil zo snel mogelijk begin nen met het terugbrengen van het aantal ministeries. De Graaf hoopt daar nog deze kabinets periode aan toe te komen. Als dat niet lukt, wil hij de plannen in elk geval aan het eind van de vier jaar klaar hebben liggen. De dagelijkse leiding op de de partementen moet volgens de vice-premier worden overdra gen aan onderministers. De po litiek krijgt dan meer macht over de ambtenaren. De in vloed van de secretaris-gene raal wordt teruggedrongen. De Graafs plannen zijn niet nieuw. Tien jaar geleden vond de commissie-Wiegel al dat het land beter kan worden be stuurd als de rijksoverheid in dikt. Volgens deze adviescommissie hebben de ministeries aan 15.000 ambtenaren genoeg. Momenteel werken er zo'n 120.000 ambtenaren. den haag/gpd - Enkele tiental len gesubsidieerde welzijns-, zorg- en sportinstellingen krij gen in de komende maanden te maken met forse bezuinigin gen. Instellingen als de Rutgers Stichting, het Rode Kruis en De Zonnebloem zijn niet langer ze ker van subsidie door de over heid. Vanaf 2004 wil minister Hoogervorst van volksgezond heid, welzijn en sport de geld kraan deels dichtdraaien. Er valt 127 miljoen euro minder te verdelen. De brief waarin Hoogervorst de bezuinigingen aankondigt, een kwart van het bedrag dat hij nu geeft, viel vanmorgen op de deurmat bij de ongeveer 300 gesubsidieerde clubs. „Er is grote onzekerheid over wat de minister nu precies wil. De in houd van de brief is ons nog onbekend", aldus Ingeborg van Kints van de KNMG, de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Geneeskunst, vanmorgen. „Wij hebben slechts enkele projec ten die door het rijk worden be taald, zoals het Medisch Oplei- dingscontinuum, waar wordt gewerkt aan de eisen die wor den gesteld aan de Arts van Straks. We weten niet of dat project blijft bestaan." Die onzekerheid is verklaar baar. De minister heeft aange kondigd dat hij pas op prinsjes dag (16 september) zekerheid geeft. Dap krijgen de clubs te horen of hun subsidie wordt voortgezet, of dat er moet wor den ingeleverd. In de brief be veelt Hoogervorst de organisa ties aan om tot die tijd zuinig te zijn. Hoe groot de onzekerheid is bij clubs als huisartsGBvereniging LHV, de Stichting '40-'45 of Scouting Nederland, bleek van morgen vroeg. Vrijwel nergens kon - nog - concreet worden gereageerd. Maar dat de brief geen fata morgana was, beves tigde Judith van Dongen van De Zonnebloem. „Wij zijn uiter mate onaangenaam verrast Dit is een rare manier van dingen aankondigen. We krijgen onge veer 200.000 euro overheids subsidie op een begroting van 11 miljoen euro. Maar dat geld besteden we aan een cruciaal deel van ons werk: het begelei den van onze 36.500 vrijwilli gers. De aangekondigde bezui niging betekent hoe dan ook een klap in het gezicht van onze doelgroep. Dat zijn toch al hele kwetsbare mensen, die door ons werk uit hun sociale isole ment worden getrokken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3