SERVICE L J 1 1 1 H Paprikasalade met mihoen Hevige buien 7 9 15 16 17 21 22 24 27 Kruiswoord-min-een MAANDAG 30 JUNI 2OO3 CD VAN DE DAG Genre: klassiek/kamermuziek Renaud Capu^on Gautier Capu^on Face a Face: werk van Tanguy, Hal vorsen e.a. Virgin Classics 7243 5 45586 2 7 Vertederende jeugdkiekjes sieren het cd-boekje op van de eerste duoplaat van de Franse muzikale broers Renaud en Gautier Capu- gon. Dergelijke documents humaines zijn tamelijk schaars in de wereld van de klassieke muziek, maar ze tonen vroegrijpe emst, toewijding en spelplezier van getalenteerde kinderen. Die laatste twee begrippen gelden twintig jaar later nog, getuige de vijf virtuo ze viool-celloduo's hier. De wereldpremière van de Sonate pour i>oor violon violoncelle (2002) van Eric Tanguy vormt de trek pleister. Het drieluik geeft een goede indicatie van het gecompli ceerde karakter van de nieuwste muziek. Renaud trekt op zijn Stra divarius uit 1721 (ooit eigendom van Fritz Kreisler) gedurfd van leer, terwijl Gautier hem schijnbaar achteloos bijbeent in dit ijzing wekkende spel met trillers, pizzicati en lyrische passages. De exquise smaak van de Capu^ons blijkt uit de eigenzinnige reper toirekeus: Kodafy's Duo uit 1914, Halvorsen's Passacaglia op Han del's Suite nr. 7 in g- muziek met hart en ziel. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Tour de France De Vergeten Tour Marije Randewijk Uitg. Tirion Prijs 13.90 Vervlogen dromen van Nederlandse Tourrenners', luidt de onder titel van dit boek. Aan het woord komen niet de kampioenen, maar de mannen die grote tegenslag kenden, de talenten die niet doorbraken, de verliezers. Marije Randewijk, wielerjoumaliste van Het Parool, was in 1989 zestien jaar toen ze als toeriste de verslagenen recht in de ogen keek. Op een Pyreneeëncol zag ze Peter Pieters uitgeput tegen een dranghek hangen. Hij was te laat binnengekomen en moest de strijd staken. Een dag later kreeg ze van Erik Breukink een handte kening. Aan zijn gezicht viel af te lezen dat hij zijn kansen op een Tour-zege had verspeeld. „Maar", zegt Cees Koeken in het boek, „een winnaar heeft verliezers nodig om te kunnen winnen." Koe ken bijt het spits af in het eerste hoofdstuk. Het is voor het eerst dat hij zijn verhaal vertelt Het is het trieste verhaal over zijn pillen- gebruik, de spuiten die hijzelf in zijn arm zette. Hij was verslaafd aan de'n drog. Het is het verhaal over een goede sprinter die na anderhalf jaar zomaar uit het peloton verdween. Het verhaal over onrecht dat hem is aangedaan, maar ook over zijn eigen rol. „Er is er maar één schuldig en dat ben ik." Behalve Koeken komen aan bod: Martin van den Borgh, Gerard Veld^cholten, Thijs Roks, Jos van der Vleuten, Eddy Bouwmans, Leo van der Pluym, Servais Knaven, Kees Haast en Bert Pronk. KOKKERELLEN Vegetarische maaltijdsalade voor 4 personen Vegetarische salade met papri ka's, tomaten en knapperige ge frituurde rijstmie (mihoen). De rijstmie zet in hete olie, net als - kroepoek, uit en ze wordt er bros en knapperig door. Ingrediënten 2 rode en 2 groene paprika's; 6 grote tomaten, ontveld; 1/2 theel. zout; 1 flinke mespunt zwarte peper uit de molen; 1 flinke mespunt chili poeder; 2 eetl. kappertjes, uit potje; 2 teentjes knof look, ragfijn gehakt; 2 bosuitjes, met veel fris groen, ragfijn gesnip perd; 3 eetl. olijfolie, ex tra verejne; 75 gram mi hoen (rijstmie); (zonne bloem) olie voor de fri tuur, 12 verse basilicum blaadjes, in uiterst smalle reepjes, 'draadjes' gesne den I t Bereiding Halveer de paprika's en neem de steelaanzetten weg. Verwij der eveneens het zaad en de zaadlijsten. Leg de paprika's met de bolle kanten naar boven gekeerd op een bakplaat. Schuif de bakplaat in het midden van de tot 220 graden C. voorver warmde oven. Laat de paprika's in ca. 20 minuten zwart blake ren. Laat de paprika's in een ge sloten pan grotendeels afkoelen (ca. 10 min.). Trek hierna de vellen van de paprikahelften af. Snijd het vruchtvlees in smalle reepjes. Halveer de ontvelde to maten en neem de kernen, het zaad en het vocht weg. Snijd het vruchtvlees eveneens in smalle reepjes. Schep in een kom paprika- en tomatenreep- jes luchtig door elkaar. Strooi het mengsel van zout, peper en chilipoeder er over en voeg uit gelekte kappertjes, knoflook en bosuitjes toe. Schep de salade nog enkele malen luchtig om. Sprenkel de olijfolie er over. Dek de kom met de salade af met folie en laat alles een half uurtje staan, (niet in de koelkast Verhit de olie voor het frituren tot ca. 180 gra den C. Laat de mihoen, verdeeld in 3 of 4 por ties, snel in de hete olie bakken tot ze flink is uitgezet, bros en knap perig is. Neem de mi hoen met een schuim spaan uit de hete olie en laat ze op keukenpapier uitlekken en afkoelen. Strooi de helft van de basi licum-'draadjes' over de sa lade en schep de salade nog en kele malen heel luchtig om. Presentatie Verdeel de koude mihoen als bedjes over de borden. Schep de salade in het midden er op. Bestrooi de gerechten met de rest van de basilicum. Geef er eventueel in dikke plakken ge sneden licht geroosterde met honing en of sinaasappelmar melade bestreken Hollandse geitenkaas (Bettine blanc) bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij 'S-Hertogen- bosch en A67 bij Eersel. Dinsdag: A2 bij Hunsel en A50 bij Beunin- gen. Woensdag: A9 bij Haarlemmermeer en A4 bij Leiderdorp. Donderdag: A12 bij Leersum en A35 bij Hof van Twente. Vrijdag: A9 bij Velsen en Al bij Muiden. Zaterdag: A12 bij Zevenaar en A58 bij Gilze en Rijen. Zondag: A50 bij Apeldoorn en A29 bij Omgeving Oud-Beijerland. Verwachting voor morgen) HET WEER door Jan Visser De prestaties van juni 2003 en de Spaanse voetbal club Real Sociedad zijn goed met elkaar te vergelij ken. De club üit San Sebastian presteerde het hele jaar uitstekend maar in het zicht van de haven wer den punten gemorst waardoor niet de Basken maar de Madrilenen (Real Madrid) kampioen van Spanje werden. De wegen van juni leken eveneens gepla veid met goud maar op de valreep grijpt de zonne- wendemaand naast de hoofdprijzen. De gemiddelde temperatuur komt in De Bilt waarschijnlijk uit op 17,9 tegen normaal 15,2 graden. Dat betekent een derde plaats want 1976 en 1917 waren iets warmer. Verder geen 15 maar 13 zomerse dagen en dus even min die prijs want 1917 en 1970 brachten het tot 14 maal 25 graden of hoger. Ondanks het niet winnen van de titel was men in San Sebastian euforisch, voor wat betreft juni 2003 is er eveneens reden tot bazuingeschal. De maand die z'n zomer zo vaak in de steek liet heeft, qua temperatuur en zonneschijn, een wereldprestatie geleverd. Op de laatste dag van een toch ook droge juni gaan de goten weer lopen. Fronten van een actieve depressie ten zuidwesten van de Britse eilanden veroorzaken vanmiddag en vanavond regen van betekenis. De wind ruimt van avond naar zuidwest en wordt aan zee krachtig, windkracht 6. Morgen bevindt het centrum van de depressie zich boven de Noordzee. Rond het sys teem circuleren onstabiele luchtmassa's waarin (on weersbuien tot ontwikkeling komen. Woensdag en donderdag weet een deel van het complexe lage drukgebied zich boven de Noordzee te handhaven. Dat betekent aanhoudende buienkansen en geen hogere temperaturen dan een graad of 20. Tijdens het afgelopen weekeinde vielen zaterdag in het noordoosten fikse buien, gisteren aanvankelijk veel bewolking maar de middag verliep vrij zonnig met in het zuiden zomerse maxima, bij ons meldde Schip hol 22,8 en Soesterberg 23,7 graden. Aan zee was het vanwege een aanlandige wind minder warm. zon licht bewolkt bewolktbuienlichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm STRANDWEER vandaag morgen Weertype regen Zon 70 Mlddagtemperatuur 17 19 Windkracht In Beaufort ZO 3 ZZW4 Gevoelstemperatuur 18 21 UV Index (0-10) 7 7 Watertemperatuur 18 18 Terrasindex (0-10) 4 4 O Wassenaar O Den Haag STRIPS DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck PRovJi r*c. e-B esrooRp e rs vUOROe/O GERoVSSRD, AAJP6R.e HON \/eB.TROOW6iU «AJ HET fAp.TJ8eSTUOR OP. 2 3 4 5 6 10 8 12 13 14 1 19 23 25 26 28 29 30 31 JÉ WÉÉT ttÉÉL 6« oep FWr ttÉT VÉKVAN6ÉN VAN PÉ UNÉ-VP5 NIÉT 6ÉTÉKÉNT PAT JÉ VAN TÉAM MAói WtSSÉLÉN! Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blij ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Maaiwerktuig; 5. nakomeling; 7. kwaadspre ken; 8. wasmiddel; 9. vogelverblijf; 11. aanplakbiljet; 14. voor deel; 16. oorhanger; 17. lot zonder prijs; 18. jeugdpuistjes; 19. diepte; 20. laag; 22. uitweiding zonder inhoud; 25. Engelse titel 27. natie; 29. ruziën; 30. viskaar; 31. familielid. Verticaal: 2. Ierland; 3. vaartuig; 4. verhindering; 5. stellig; 6. doorslag; 8. metaal; 10. destijds; 12. vaartuig; 13. door water omgeven land; 15. prooi; 16. vis; 19. smerig; 21. oud paard; 22 dwingeland; 23. woonplaats; 24. herrie; 26. berggeel; 28. inter val. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Bof; 5vAte; 7. praatal; 10. Ie; 12. dis; 14. ne; 15. oxer; 17. oase; 19 no; 20. NT; 21. dodo; 23. daad; 25. en; 26. mie; 28. RI; 31. staande; 33. cis; 34. ego Verticaal: 2. Op; 3. fta; 4. Bali; 5 aak; 6. tl; 8. vlonder; 9. beeldig; 11. ex; 12. droom; 13. sonde; 14. ns; 16. end; 18. ata; 22. on; 24. ar; 27. imam; 29. ets; 30. ade; 31. si; 32. eg. ojIU

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22