Buurt eist inspectie van gasleidingen IETS TE verkopen? en?| Barbecue in bos bij Hoofddorp velt tientallen deelnemers Belasting in Duitsland al in 2004 fors omlaag 'Kunststof kozijnen, wat een vervlakking!' m Leidsch Dagblad Vliegtuigje veroorzaakt duinbrand Valkenburg definitief dicht V Van Hooydonk weg bij Feyenoord Atleet Wim Slijkhuis (80) overleden Of Koningin van Rotterdam f OPGERICHT 1 MAART 1860 ÉS Leidsch Dagblad >egint na internet: www.leidschdac8lad.ml nr. 43269 los maandag 30 juni 2003 raël begint na estand met ergroepering een steun »or zwaardere raf allochtoon SPRINTERS internet: www.leidschdacblad.nl nr. 43269 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 Wet Aanloophuis rerdwijnt reden )m op te staan [echtszaak /ogelwijk tegen woontorens talf Schumacher fegt criticasters iet zwijgen op Ainna Antrim )m een man te ledwingen moet een irouw eerst zichzelf inder controle hebben T WEER Wissel vallig i'i3 16* 19/21° zw 3/5 IMMENTAAR VOORSPELBAAR worden ze ervan, de poli genten in de grote steden dagelijks worden gecon- iteerd met allochtone jon- rn die niet het minste res- hebben voor de Neder- Ise wet. Gek worden ze er- de onderwijzers op 'zwar- cholen' die te vaak meema- dat een deel van hun Ieer- en gewoon niet wfl deu- De straf die de jonge treders krijgen werkt té t niet echt afschrikwek- d of brengt hen niet terug het rechte pad. En dus is begrijpelijk en terecht dat vertrekkende Haagse poli- hef Jan Wiarda zich hardop aagt of allochtone wets- rtreders soms niet ietsje lier of anders moeten wor- aangepakt. De reactie uit de Tweede Kamer dat riekt naar discriminatie, is emakkelijk. is het beter even goed te wat iemand echt gezegd alvorens te oordelen, wat zei Wiarda nou hele- il? „We moeten als politie consequente strakke lijn optreden hanteren tegen ewenst gedrag. De wet is r iedereen gelijk, maar de andeling van allochtonen om een andere stijl vragen die van autochtonen. Bij geweld binnenshuis bij- •rbeeld bied je een autoch- le dader de keuze tussen rapie of straf. Bij allochto- groepen wordt anders aan- eken tegen de Westerse m ten aanzien van geweld nenshuis. Dus zul je die al- ïtone dader veel minder op vrije voeten moeten la- dan de autochtone dader, waar je de autochtone olier een voorwaardelijke f geeft, moeten allochtone geren misschien al meteen r de tuchtschool." Wiarda voorstelt is geen riminatie, maar maat- k. En de korpschef is zo lijk er aan toe te voegen dat zelf nog niet precies weet dat moet worden inge- sd in een juridisch systeem als uitgangspunt heeft dat (reen gelijk is voor de wet. I verwijt dat nu klinkt van «1 de PvdA als CDA en dat Wiarda de deur nt naar rechtsongelijkheid, t dan ook elke grond. Een Iticulturele samenleving 1 niet om dit soort discus- iheen. R de Vries W| gaan zcrgvUdg om me» persoonsgegevens. In ha colofon van de krant treft u nadere rformate aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj autcmatedie betaling 6 m(n Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN door Jan Preenen NooRDWiJK - Enkele honder den vierkante meters duin zijn gistermiddag afgebrand bij het zweefvliegveld in de duinen van Noordwijk. De brandweer had anderhalf uur nodig om het vuur te blussen. Even zag het er naar dat ook een natuurcam- ping aan de Ruigenhoekerweg zou moeten worden ontruimd, maar dat bleek uiteindelijk niet nodig. De brand is veroorzaakt door een zweefvliegtuig. Bij het lan den is waarschijnlijk een ijzeren plaat onder het toestel in aan raking gekomen met grind. Daarop ontstond volgens P. van den Burg, bevelhebber van de Noordwijkerhoutse brandweer, een 'vonkenregen', waarna de vlammen snel om zich heen sloegen. Leden van de Kenne- mer Zweefvliegclub hebben ge probeerd het vuur te blussen- .De Noordwijkerhoutse brand weer was snel aanwezig en kreeg assistentie van Noord- wijk. Door de brand is een deel van het gras op het zweefvlieg veld verloren gegaan. Deson danks is het terrein in de loop van vandaag weer in gebruik genomen. Daarnaast zijn duin- doornstruiken naast het veld in vlammen opgegaan. Volgens duinbewaker J. Tolner van de Amsterdamse waterleidingdui nen is van een rampzalige situ atie echter geen sprake. Gras en duindoorns herstellen zich snel. Pagina R5: 'Pas toen we uitstapten zag ik achter ons vuur1 valkenburg - Marinevliegkamp Valkenburg gaat definitief dicht. Dat hebben verschillende bronnen vanmorgen bevestigd. Een exacte datum voor de slui ting is nog niet genoemd. Vrij dag zeiden de woordvoerders van de defensievakbonden VB- M/NOV al sterk rekening te houden met sluiting van het marinevliegkamp. Op het vlieg kamp Valkenburg werken 750 mensen. Vanmiddag zouden ze op de hoogte worden gesteld. De voorzitter van de medezeg genschapsraad, J. Stassen, was vanmorgen nog niet op de hoogte van de exacte medede ling, maar verwachtte 'slecht' nieuws. De vakbonden gaan er van uit dat 9100 banen bij De fensie worden geschrapt. Nog geen jaar geleden heeft mi nister Kamp van defensie ge zegd Valkenburg voorlopig open te willen houden. door Piet Arp hoofddorp - Als gevolg van voedselvergiftiging zijn zater dagmiddag en -avond veertig deelnemers aan een barbecue in het Haarlemmermeersebos bij Hoofddorp ter observatie overgebracht naar het zieken huis. Van hen werden er 24 op genomen. De laatste mag van daag naar huis. De massale voedselvergiftiging heeft voor niemand levensge vaar opgeleverd. In de loop van gisteren waren de meeste zie ken al weer thuis. Bijna vijftig andere mensen met verschijn selen van voedselvergiftiging werden tijdelijk opgevangen bij de brandweer van Haarlem mermeer, vlakbij het Haarlem mermeersebos. Rond acht uur zaterdagavond gingen deze feestgangers naar huis. Tegen 14 uur zaterdagmiddag begonnen zo'n honderd men sen, betrokken bij de Filippijnse stichting JEL (Jesus is Lord), aan een barbecue in het bos. Enkele uren later werden de eersten onwel. Al snel volgden er meer flauwvallers en mensen met he vige darmkrampen. Vijftien am bulances reden de zieken naar ziekenhuizen in de omgeving, waar ze op de eerste hulp wer den behandeld of ter observatie opgenomen. Welk product de boosdoener was, is nog niet bekend. De or ganisatie zelf vermoedt dat de bami de kortstondige, hevige ziekte veroorzaakte. De Keu ringsdienst van Waren heeft monsters genomen van het voedsel bij de barbecue. De deelnemers hadden allen zelf hun etenswaren meegenomen voor de openluchtmaaltijd. Volgens de brandweer, die tij dens de hulpactie assisteerde wegens het grote aantal getrof fenen, brak door de plotse ziek- tegolf geen paniek uit. „Wat wij deden was nooddekentjes en folie uitdelen aan de mensen die op de grond lagen. Ambu lancepersoneel behandelde de zieken. Vervolgens bepaalde ie mand van de geneeskundige dienst welke mensen het eerst zouden worden vervoerd naar het ziekenhuis en wie nog kon wachten. Na een tijdje brachten we alle anderen maar naar de kazerne. Die staat aan de rand van het bos, de hulpverlening werd er eenvoudiger door", al dus een woordvoerder. neuhardenberg/dpa-afp - De Duitse bondskanselier Schroder heeft besloten een omvangrijke belastingverlichting een jaar te vervroegen. De maatregel wordt al in 2004 ingevoerd in plaats van in 2005. Schroder zei dat het besluit „een belangrijke economische stimulans is en dat het ook so ciaal rechtvaardig is". Door de vervroegde invoering van de belastingverlichting krijgt de overheid volgend jaar 16 tot 18 miljard euro minder binnen. Gemiddeld hoeft de Duitse be lastingbetaler volgend jaar 10 procent minder inkomstenbe lasting af te dragen. „Dat is dus 10 procent meer bestedingen", aldus Schroder. Voor mensen met lagere inkomens ligt het percentage hoger dan voor mensen die meer verdienen. De middenstand gaat er ongeveer tien miljard euro op vooruit. Tegenover de geringere belas tinginkomsten staat volgens het ministerie van financiën dat de maatregel de economische groei kan aanwakkeren. Des kundigen schatten dat de belas tingverlaging goed is voor 1 procent groei. De Bondsraad moet de verlaging nog goed keuren. De CDU, de grootste oppositiepartij, is tegen. De maatregelen worden gefinan cierd met kortingen op subsi dies, opbrengsten van privatise ringen en uit leningen. De vraag is hoe de belastingver laging uitpakt voor het begro tingstekort van Duitsland. Het land moet van de Europese Unie zijn begrotingstekort te rugdringen omdat dat volgens het stabiliteitspact niet groter mag zijn dan 3 procent van het bruto binnenlands product. Landen die drie jaar achtereen die regel schenden, riskeren een fikse boete. Door het dure belastingplan waarvoor het land eigenlijk geen geld heeft, riskeert Duitsland voor het der de achtereenvolgende jaar de norm te overschrijden. oranjestad/gpd - Pierre van Hooydonk heeft nog geen idee waar hij het komende seizoen voetbalt, maar één ding staat vast: zijn toekomst ligt niet meer bij Feyenoord. De spits wil en gaat ook vrijwel zeker weg bij de Rotterdamse club. Van Hooydonk wil op zijn va kantie-adres op Aruba nog geen voorschot op zijn toekomst ne men, maar de kans dat hij vol gende week maandag ver schijnt op de eerste training van Feyenoord is niet groot. En als hij er wel is, dan is dat noodgedwongen en tegen zijn zin. „Ik neem pas een beslissing als ik terug ben in Nederland", zegt de aanvaller diplomatiek. Hij wil eerst de garantie hebben van een nieuwe club. Zolang die zekerheid er nog niet hon derd procent is, zwijgt hij liever. De beslissing om Feyenoord te verlaten is al genomen. De spits met de gouden rechterwreef heeft nog een éénjarig contract in Rotterdam, maar de liefde tussen hem en de club is zoda nig bekoeld dat het einde van de samenwerking in zicht is. De problemen duren al weken en zijn inmiddels onoplosbaar. Het geschil heeft te maken met geld en de wijze waarop beide partijen het huidige contract interpreteren. Hagenaars vrezen nog meer explosies den haag/gpd - Omwonenden van de ontplofte panden aan de Herman Costerstraat in Den Haag willen dat er een grondig onderzoek komt naar de veilig heid van de gasleidingen in hun buurt, het Transvaalkwartier. Ze zijn bezorgd dat zich opnieuw gasexplosies, zoals die van zater dag en die van 18 maart vorig jaar, kunnen voordoen. Van de zestien mensen die za terdag gewond raakten bij de hevige gasexplosie in de Her man Costerstraat, verkeren er nog drie in kritieke toestand. Van zes gewonden is de toe stand stabiel. De gasexplosie deed zich voor in een kelder onder een snack bar, op nog geen vijftig meter afstand van de Haagse markt. Door de kracht van de ontplof fing werden een snackbar, een kleine juwelierszaak, een kle dingwinkel en vier erboven ge legen woningen verwoest. „De mensen in de buurt zijn het zat", zegt Wilma van der Waals. „Ze willen een betere controle. Van der Waals zegt nog nooit een controleur van het energiebedrijf Eneco te hebben gezien. Ook een bewoonster van een van de portiekwoningen, naast de getroffen panden in de Her man Costerstraat, zegt dat ze nog nooit een controleur van Eneco aan de deur heeft gehad. Eigenaar Van Rooij van het pand waarin tot zaterdag een kledingwinkel was gevestigd, stelt dat er al langere tijd pro blemen met het gas waren. Pagina Binnenland: 'Mijn eerste gedachte was: Shit, een bomaanslag' Bovenop een open dubbeldekker kijkje anders naar de stad. Op de achtergrond zijn duidelijk de gevels te zien van panden aan de Hoge- woerd en de Korevaarstraat. Foto: Taco van der Eb Met een dubbeldekker door Leiden op de 'Dag van de Architectuur' door Herman Joustra leiden - Het is eigenlijk een ritje van niks, qua afstand dan. Het rondje is misschien een kilome ter of drie, vier bij elkaar en de bus doet er stapvoets rijdend iets meer dan twintig minuten over. Maar in dat korte tijdsbe stek is er heel wat te zien. On der het motto 'Kijk eens om hoog' puft de open dubbeldek ker, in het kader van de 'Dag van de Architectuur', deze za terdag langs een schier eindelo ze rij opvallende gevels. Nou ja, opvallend. Eenmaal in de dubbeldekker gezeten dan. Want op de fiets en in de auto kijkt men niet zo snel omhoog, dat zou te riskant zijn. En als voetganger zou je al gauw een pijnlijke nek krijgen. Maar wie, hoog gezeten, wordt rondgere den, kan rustig om zich heen kijken. Zeker als bouwhistori- cus Jan Droge ook nog eens tekst en uitleg geeft. Op pad dan maar. Hopla, daar rijdt het gevaarte het parkeer terrein aan de Haagweg afDat is dus naast kunstcentrum Haagweg 4, de oude ambachts school. „Een gebouw in neo-re- naissancestijl", weet Droge. „Uit 1892, van architect Mul der. Let eens op de kunststof kozijnen daarboven. Wat een vervlakking! Op de begane grond zie je nog de oorspronke lijke kozijnen. Van staal. Dat is toch mooier." Direct om de hoek, het uiterste puntje van de Witte Singel, staat het kantongerecht als al tijd heel mooi te zijn, het voor malige gebouw van het Leidsch Dagblad. „Een heel fraai ge bouw. Van Dudok. Die trou wens een blauwe maandag ge meentearchitect geweest. Ken merkend zijn de tableaus en de belettering. De stijl van de be lettering is, toen het gebouw werd verbouwd, hetzelfde ge bleven." Is ook duidelijk te zien. De letters mogen dan be trekkelijk nieuw zijn, de sierlijke krullen oge'n wel een krappe eeuw oud. En zo gaat er op een ritje van niks, al na een paar honderd meter een wereld voor je open. Pagina R2: Van kruithuis tot koffiebranderij leiden-badhoevedorp - Atleet Wim Slijkhuis is zaterdagmid dag op 80-jarige leeftijd overle den. Slijkhuis vierde na de oor log zijn successen. In de scha duw van Fanny Blankers-Koen veroverde hij tijdens de Olym pische Spelen van 1948 in Lon den brons op de 1500 en de 5000 meter. Op het EK in Brus sel, twee jaar later, won hij goud op de 1500 meter. In 2000 eindigde Slijkhuis op de tweede plaats (achter Gerben Karstens) bij de verkiezing 'Leidse sporter van de eeuw'. Slijkhuis, geboren in Leiden, woonde in de Hansenstraat en was lid van AV Holland. Slijkhuis was een eigenzinnig atleet, die nog wel eens met de bondsofficials botste. Op de baan was hij een stilist, een fly er met opmerkelijk lange be nen. In zijn internationale races nam hij het dikwijls op tegen grootheden als Gaston Reiff, Sydney Wooderson maar bo venal Emil Zatopek. De Loco motief uit Praag was een trai ningsbeest. „Meer dan ik. Dat fanatieke van hem kon ik niet opbrengen", zei Slijkhuis twee jaar terug in een interview met deze krant. Slijkhuis verloor in de finale van de 5000 meter in Londen van Zatopek en Reiff. „Ik had kunnen winnen, ik geef mezelf de schuld dat dat niet gebeurde." Zatopek won vier jaar later tijdens de Olympische Spelen in Helsinki zijn nooit ge- evenaarde triple (goud op 5000 meter, 10.000 meter en mara thon). Slijkhuis was er niet bij. Geveld door een achillespees- blessure. Twee jaar later moest hij door dezelfde blessure stop pen met atletiek. Donderdagochtend wordt Wim Slijkhuis begraven op begraaf plaats Rhijnhof in Leiden. rotterdam-zoeterwoude - Voor de wielersupporters uit Zoeterwou- de kwam de nationale titel van Suzanne de Goede zaterdag niet als een verrassing. Een spandoek met daarop de tekst 'Holder de bolder, Suzanne de wielerkoningin van Zolder* (zichtbaar op de foto achter De Goede) herinnerde al aan de succesvolle sprint van de 19-jarige Zoeterwoudse tijdens het WK voor junioren van vorig jaar. In haar debuutjaar bij de senioren greep De Goede met evenveel lef in Rot terdam de nationale trui. Na een ontsnapping op de Van Brienen- oordbrug behield ze tot aan de finish een kleine voorsprong. Tot gro te vreugde van haar fans. Een huldiging zit er voor succesvolle ren- ster voorlopig niet in. De Goede rijdt morgenavond al weer in Pols broek en vertrekt een dag later naar Parijs. Daar is zij als wereldkam pioene bij de junioren te gast bij de directie van de Tour de France. Pagina Sport i: Titel komt voor De Goede uit de lucht vallen. Foto: ANP/Marcel Antonisse Nooit meer een tijdschrift kopen dankzij mobieltje Tokyo - Japanse uitgevers lanceren deze week een uit gebreide campagne om een nieuwe vorm van 'winkel diefstal' te keren. Bladenma kers en -verkopers maken zich grote zorgen over het toegenomen aantal Japan ners dat in boekwinkels met hun mobiele telefoon plaat jes schiet van artikelen in tijdschriften, om de bladen vervolgens te laten liggen. Volgens het Japanse Ver bond van Tijdschriftuitge vers is dit een groeiend feno meen, nu steeds meer mo bieltjes zijn uitgerust met ca meraatjes en de kwaliteit van de speeltjes zienderogen ver betert. „Gezien de enorme snelheid waarmee bedrijven sluiten, kunnen we deze diefstal niet over het hoofd zien", aldus de zegsman. Jaarlijks sluiten honderden Japanse boekhandels de deuren. Hij zei niet te weten of het kopiëren ook strafbaar is, omdat de Japanse au teurswetgeving alleen het commercieel uitbaten van andermans informatie ver biedt. Japan loopt wereldwijd voor op met de ontwikkeling van mobiele telefoons met toe passingen als camera's, in ternetaansluiting en e-mail. Katharine Hepburn. Foto: AFP Actrice Hepburn (96) overleden old saybrook - Hoewel ze wei nig weghad van het gemiddelde schoonheidsideaal in Holly wood, werd ze een van de grootste actrices ooit, en kreeg ze de bijnaam de 'First Lady" van Hollywood. Katharine Hep- bum stierf gisteren op 96-jarige leeftijd in haar woonplaats Old Saybrook in Connecticut. Zij speelde in ruim vijftig films. Op haar 87ste besloot de actrice met pensioen te gaan. Pagina Gesprek van de Dag Tarieven mobiel bellen onderzocht den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) is zelf een onderzoek begonnen naar de tarieven die aanbieders van mobiele telefonie rekenen voor de afwikkeling van onder ling belverkeer. Als gevolg van die hoge onderlinge tarieven betaalt de consument te veel voor de verbinding tussen een vaste en een mobiele telefoon. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken c Naam M V (i.vm. controle nabezotgng) "e\

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1