ond geble 9 Tineke Netelenbos heeft heimwee naar de politiek 'Er zit mij helemaal niets dwars' ■|C237 Tineke Netelenbos: „Je zou niet zeggen dat ik vroeger zo stil was, hè.?!" Foto: Ron Pichel ZATERDAG 28 juni 2003 Ze zat op een terrasje in Vico Soprano, middenin de bergen, vlak voor de heksenwaag. Ze overdacht het landschap en zei tegen zichzelf: „ik stop." Tineke Netelenbos (59) is aan het afkicken van de politiek. Ze heeft nog elke dag heimwee, zou nog graag beslissen over Betuwelijn, kilometerheffing en studiehuis. Hoe heftig de kritiek ook is. „Ik ben nu eenmaal zelfverzekerd." door Dick Hofland Bitcherig, kil, over-ambiti- eus, ik weet onderhand niet meer hoeveel kwalifi- caties ik over mezelf heb gelezen. Ik heb het me nooit persoonlijk aangetrokken, nee, echt niet, het zit me niet dwars. Ik heb ook altijd heel goed geslapen. Ik vind het juist wel grappig. Het is al lemaal beeldvorming. Dat krijg je zo dra iemand met macht is bekleed in een land dat niet van macht houdt. Als ik iets lees of hoor en ik weet dat het niet klopt, dan trek ik me er niets van aan. Alleen als het nodig is om iets recht te zetten, dan zal me verdedigen, dan laat ik het er niet bij zitten. Maar persoonlijk? Nee hoor, er zit mij helemaal niets dwars. Pas nog schreef een krant dat ik als mi nister van verkeer een behoorlijke fi nanciële tegenvaller met de Betuwe lijn zou hebben verzwegen tegen over de Tweede Kamer. In het rap port van de Rekenkamer blijkt daar niets van. Ook hier geldt weer: de kritiek gaat over mijn werk, niet over mijn persoon. Ik ben professioneel genoeg om dat te kunnen scheiden. Weet je, bij vrouwen zijn Nederlan ders niet zo gewend dat je een beetje stevig bent. En, eerlijk gezegd, ik ben natuurlijk ook altijd een beetje de onderwijzeres gebleven: ik leg het nog één keer uit. Ik ben nu eenmaal zelfverzekerd, je brengt mij niet snel van de wijs. Ik kan heel goed luiste ren, maar op een gegeven moment maak je een afweging en dan moet je staén voor wat je vindt. Dat heeft er zeker mee te maken dat ik uit een gezin kom waar het niet vanzelfspre kend was dat je doorleerde. Jongens gingen naar de ambachtsschool en meisjes naar de huishoudschool. Ongeacht je capaciteiten. Ik wilde onderwijzeres worden, dus naar de Mulo en de lerarenopleiding. De Mulo... dat was al héél veel. Het is een enorme strijd geweest met mijn ouders, die mij daar niet in hebben gestimuleerd. Ik heb altijd moeten knokken voor wat ik wilde en dat vormt je voor de rest van je leven. Ik heb er wel baat bij gehad. Mensen die een strijd te voeren hebben, zijn niet zo bang. Kijk naar minderhe den, dan zie je hoe actief en ambiti eus die zijn om hun doel te bereiken. Ik ben in zekere zin gevormd door het leven dat ik leef. In Nederland hechten we veel belang aan een pa piertje, een diploma. Terwijl je in de dagelijkse praktijk ook enorm veel kunt leren. In de Verenigde Staten telt vooral wat je doet, niet wat je hebt gestudeerd. Die instelling spreekt me aan. Ik heb ook niet het gevoel dat ik iets mis, omdat ik geen universitaire opleiding heb maar een HBO-opleiding heb gevolgd. Ik sta leergierig in het leven. Dat is denk ik een voorwaarde om een goed politi cus te worden: je moet de bronnen van informatie opslurpen. Dat mag neur voor minister Tineke Netelenbos. Ze nam in januari 2000 de Trust 800 in gebruik, een vlksimulator bij de vakopleiding Transport en Logistiek in Alphen aan den Rijn. Daarmee ging Eu- Ja's eerste simulator-opleiding van start. Foto: Archief/Henk Bouwman je best ambitie noemen. Een politi cus die minister wil worden en zegt dat-ie geen ambities heeft, nou die geloof ik niet. Of je moet volstrekt onzichtbaar willen zijn, alleen maar op de winkel willen passen. Waarom zou je dan minister worden? Een po liticus die geen kritiek krijgt, is kleur loos. Ik wil niet kleurloos zijn, ik wil altijd iets bereiken. Er zijn weinig vrouwen aan de top en wanneer je ambitie toont, ben je meteen een Nederlandse Thatcher. Je ziet dat ook alweer bij Maria van der Hoe ven, de minister van onderwijs. Op zich vind ik het ook wel weer een compliment. Niet qua opvattingen, maar wel de manier van optreden. Het geeft toch aan dat ik niet bang ben om beslissingen te nemen. Ik zie mezelf nog op dat terrasje zit ten, middenin de bergen, vlak voor de heksenwaag in Vico Soprano. Ik overdacht het landschap en zei te gen mezelf: ik stop. Zo'n omgeving heb je nodig voor dit soort beslissin gen. Ik had acht jaar in een kabinet gezeten en was daarna weer Kamer lid geworden. De PvdA had welis waar een afstraffing gehad bij de ver kiezingen, maar ik stond hoog op de lijst, dus ik was gekozen. Ik vond dat ik het verplicht was aan de kiezers om weer in de Kamer te gaan zitten. Dat is me erg tegengevallen. Je moet ontzettend veel wachten, het is ieder voor zich, je rent van hot naar her. In de kleinere fracties zie je zelfs dat mensen vlak voor de vergadering het stuk nog moeten lezen. Het zou hel pen als er minder algemeen overleg was en we het vragenuurtje afschaf fen. De premier zou dan wat vaker naar de Kamer moeten komen voor de grote debatten, zoals in Groot- Brittannië. Dat maakt de debatten leuker, helderder en interessanter. Je kunt veel beter zien waar we met het land naar toe gaan. Toen ik weer in de Kamer zat, merkte ik dat ik liever bestuur dan controleer. Na acht jaar in een kabinet te hebben gezeten heb ik die balans opgemaakt. Ik heb de partijvoorzitter gebeld en gezegd dat ik voor de nieuwe verkiezingen niet meer op de lijst wilde. Ik zei: Ik ga een andere baan zoeken. Op dit moment doe ik wat ad-hoc- activiteiten. Adviesfuncties en optre den op universiteiten en hogescho len. Mensen zijn altijd heel aardig te gen me en de laatste tijd zeggen ze steeds vaker: Tineke, we verlangen eigenlijk wel terug naar Paars'. Men sen zijn niet gek, die zien ook dat de vernieuwing waar iedereen zo de mond vol van had tot niets heeft ge leid. Een minister die publiekelijk zegt dat je je van snelheidsregels niets hoeft aan te trekken. Wat een vertoning! Zo'n vernieuwing is toch volstrekt inhoudsloos, dat gaat toch helemaal nergens over. Daar wordt dit land alleen maar slechter van. Politicus is echt een vak en als je dat vak niet beheerst, zie je waar dat toe leidt. Mat Herben vind ik overigens wel een 'natural' politicus. Hij is de ideale schoonzoon. Zijn primaire re actie vind ik adequaat. Nee, ik her ken mezelf niet in hem. Ik ben totaal anders, ik ben veel meer recht voor z'n raap. Ik pas niet zo goed in de Nederlandse traditie van een beetje verhullen, een beetje polderen, el kaar eindeloos aan de praat houden. Ik ben meer Angelsaksisch in mijn manier van doen: beslissen, het de bat aan gaan. Héérlijk vind ik dat, debatteren. Dat mis ik wel. Het was ook geen simpele stap, ik denk nog elke dag aan de politiek, ik heb heimwee. Het is cold turkey, ik moet stevig afkicken. Ik heb nog wel eens de neiging om te zeggen hoe het zit. Dan denk ik: laat mij dat maar doen. Ik houd mijn hart vast als ik zie hoe Nederland met zijn zaken omgaat. Op veel ter reinen is onze positie onzeker, durf ik niet meer te zeggen of we tegen een stootje bestand zijn. In zaken als transport, onderwijs, onderzoek en ontwikkeling wordt steeds minder geïnvesteerd, terwijl andere landen zich juist verder ontwikkelen. Wij zijn zulke kruideniers geworden! Ie mand die in dit land iets wil, iemand die plannen heeft, zit meteen in de verdachtenbank. Het negatieve over heerst. Mensen die vinden dat de Amsterdamse haven moet worden uitgebreid omdat de grotere sche pen er niet meer in kunnen, die krij gen ladingen kritiek over zich heen. De drang luidkeels te roepen dat iets met moet is momenteel vele malen groter dan de drang om iets wél aan te pakken. Terwijl ik je kan voorspel len dat de Amsterdamse haven ver pietert als je die niet uitbreidt en over een aantal jaren zullen heel erg veel mensen kwaad zijn als dat niet is gebeurd. De welvaart die we hebben, gaat niet vanzelf zo door. Eén van de dingen die je daarvoor moet doen, is zorgen dat het transport op peil blijft. De Betuwelijn, jawel, is daarvoor on misbaar. De kritiek dat die lijn straks ligt weg te roesten slaat nergens op. Wij hebben die lijn nodig. Als-ie klaar is, zul je merken dat we er baat bij hebben. De standpunten over de Betuwelijn veranderen in de loop van de tijd. Dat komt doordat het heel erg lang duurt. Voor alle minis ters van verkeer is het vanzelfspre kend dat Nederland moet aansluiten op het Trans-Europese netwerk. Het wordt straks bovendien peperduur om met de vrachtauto naar Duits land te rijden, omdat daar vanaf sep tember de kilometerheffing voor vrachtauto's wordt ingevoerd. Het is ook nodig dat het goederenvervoer wordt gescheiden van het personen vervoer. We moeten er naar toe dat zeker mensen in de Randstad elke vijf minuten een trein kunnen ne men. De discussie over de magneet- zweeftrein moet je op gang houden. Willen we innovatief leidend zijn, dan zullen we over dergelijke dingen moeten nadenken. Momenteel zijn we te snel tevreden over half afge maakte debatten. Kilometerheffing zal uiteindelijk ook hier eens worden ingevoerd. Dat is veel eerlijker. Het is toch onbillijk dat een omaatje dat af en toe met haar autootje bood schappen doet net zoveel motorrij tuigenbelasting betaalt als de zaken man die de hele dag op de weg zit. Nee, het CDA wil dat niet, natuurlijk niet, die partij is als de dood voor het zakenleven. Kennis zonder toepas sing gaat helemaal nergens over. Steeds die repëterende breuk van de negatieve decibellen, dat ondermijnt het gezag van de overheid, terwijl er al een vertrouwenscrisis is. Over on derwijs roept ook iedereen elkaar maar na dat het studiehuis een mis lukking is geworden. Maar leerlingen die het studiehuis hebben gevolgd, doen het significant beter dan ande ren. Het is zwaar, nou en of, maar dat was ook de bedoeling. Omdat tot dan toe zeventig procent van de leerlingen uitviel in het hbo en op de universiteit. Leerlingen die het stu diehuis hebben gehaald, redden het ook in het hoger onderwijs. Ik ben wel PvdA'er, maar gelijke kansen en selectie horen wel degelijk bij elkaar. Ik ben voor onderwijs dat stevig se lecteert. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Daarom heb ik als staatssecretaris van onderwijs het studiehuis ingevoerd. Het is hele maal niet vanzelfsprekend dat wij onze internationale positie op on derwijsgebied behouden. Daar moet je iets voor doen. Liever vandaag dan morgen. Ik houd nu eenmaal niet van popu listische politici, van partijen die bang zijn voor de kiezer en alleen maar dingen doen om vooral de kie zer niet tegen het hoofd te stoten. Je moet keuzes maken. Niet bang zijn. Als je de kosten van de gezondheids zorg in de hand wilt houden, moet je maatregelen nemen. Bijvoorbeeld het ziekenfondspakket uitdunnen. Als woordvoerder volksgezondheid van de PvdA heb ik ooit voorgesteld de anticonceptiepil uit het pakket te halen. Kreeg ik meteen iedereen over me heen: 'Dan raken al die al lochtone meisjes meteen zwanger'. Wat een onzin. Steeds weer dat ang stige gedoe. Mijn partij was altijd te gen de auto, maar ik heb ze zo ver gekregen dat ze de auto accepteren als vervoermiddel. Wat heeft het nou voor zin om daar moeilijk over te doen als je ziet dat een auto bij draagt aan het vrijheidsgevoel van mensen?! Ja, mijn kinderen zeggen ook altijd dat ik antoe ben, enthousiast. Ik zie overal mogelijkheden en daar raak ik dan niet over uitgepraat. Je zou niet zeggen dat ik vroeger zo stil was, hè.? Maar ik kom beslist niet uit een praatcultuur. Bij ons thuis werd wei nig gediscussieerd. Mijn moeder zorgde voor de kinderen, drie meis jes eaeen jongen, en mijn vader had een groothandel in kruiden en bak kersbenodigdheden, waar hij zeven dagen per week druk mee was. We hadden het niet arm, maar het hield ook niet over. Het kon allemaal net. Het was een leuk gezin, maar er werd altijd gewerkt. Ik ben op mijn negentiende het huis uit gegaan, want ik wilde in Amsterdam wonen en studeren. De jaren zestig, de tijd van Provo en rellen op de Dam. Ik was gezagsgetrouw en tijdens de Tineke Netelenbos als minister van verkeer en waterstaat op bezoek (janu ari 2001) bij de visafslag in Umuiden. Foto: Archief/United Photos De Boer grote demonstratie tegen de oorlog in Vietnam heb ik heel erg geaarzeld of ik zou meelopen. De stoet kwam langs mijn woning en ik zie mezelf nog van dat stoepje stappen. Dat was een hele grote daad voor mij, om in zo'n massa te stappen. Joop den Uyl hield in die tijd een enorm bewogen rede op televisie tegen die oorlog en dat was voor mij de reden om lid van de PvdA te worden. Die tijd is sowieso essentieel in mijn leven geweest, want ik heb er mijn man Coen leren kennen. Het was liefde op het eerste gezicht. Tegen woordig heet dat geloof ik chemie. We zijn in 1967 getrouwd en nog al tijd samen. Dank zij hem ben ik spraakzamer geworden, heb ik ge leerd te discussiëren, voor mijn me ning uit te komen. We geven elkaar voldoende ruimte, we hebben het geluk dat onze twee kinderen altijd makkelijk zijn geweest zodat we alle bei ook een car rière konden hebben. En we zijn samen be gonnen met het beklimmen van bergen. Als je dat eenmaal hebt gedaan, laat het je nooit meer los. Samen om twee uur 's nachts opstaan en dan met zo'n koplamp op je hoofd de bergen in. Tegenwoordig gaan we vaak naar Noorwegen, dat is iets stiller dan Zwitserland en daar zijn we dagen aan het klimmen en overnachten we in een klein tentje. Dat is onbe schrijflijk. De top van de Mount Eve rest is nog wel een uitdaging, maar dat zit er niet meer in. Daar ben ik nu echt te oud voor. Het basiskamp bereiken zou ik al heel mooi vinden. Vergis je niet hè, dat is vijftien dagen alleen maar omhoog lopen. Dat is ook zeer vermoeiend. Maar wel heerlijk. Klimmen is een kwestie van use it or lose it, dat is een beetje mijn motto in het leven. Lekker afzien, tot het uiterste gaan en niet zeker weten of je het haalt, of je de top bereikt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 35