ECONOMIE Zelfs Nederland raakt klem in Stabiliteitspact 1 A 1 Eerstejaars! Vergeet een verzekering niet ijken in VS leeds rijker 1 s OSB!!rj!gW!BwllSyisö De grootste 'Oude arbeidsvoorziening' Kliq gedwongen tot verdere sanering Vlieland als laatste toch aan landelijk stroomnet ECB bepaalt nu dollarkoers reditcards «tra beveiligd hecht - De ruim drie miljoen ditcard-houders van Master- d kunnen bij de nieuwe irt die zij ontvangen een ex- veiligheidsklep tegemoet n. De kaart is pas te gebrui- i als de eigenaar deze met code heeft geactiveerd. De de krijgt de houder later per lef. Dat heeft MasterCard ngekondigd in het gisteren schenen nummer van Be lwijzer, een kwartaalblad slpr de consument. Master ed wil met deze maatregel de 1 jco's op fraude verder ver ben. :hiphol leent ,;>o miljoen iiphol - Luchthavenbedrijf 4|kiphol heeft 300 miljoen euro 2tehaald met een publieke 3 jigatielening. Het is voor het 21st dat de uitbater van de :fithaven op deze manier -6jd leent, aldus een woord eerder gisteren. Schiphol zal 1 belangrijk deel van de op- ^pgst gebruiken om andere k lingen af te lossen. Tevens zal ut het geleende geld dividend 4gfrden betaald aan de aan- iflhouders en kunnen er in- jteringen mee worden ge- 33p. Het luchthavenbedrijf -«et geld lenen voor nieuwe zaterdag 28 juni 2003 •steringen, omdat het een jatieve kasstroom heeft. door Maurice Wilbrink den haag - Het financieringstekort giert omhoog en dreigt volgend jaar de harde grens van het Groei- en Stabiliteitspact te bereiken. Een jaar geleden was dit nog ondenkbaar; Nederland gold als het braafste jongetje van de klas. Maar als de economie dit jaar krimpt, zoals De Nederlandsche Bank voorspelt, bevindt ons land zich straks in het selecte gezel schap van overtreders als Frankrijk en Duitsland. ,,We kunnen niet meer met het opge heven vingertje zwaaien in de richting van de grote landen," zegt de Leidse hoogleraar economie Kees Gouds waard. „Minister Zalm zal in Brussel een andere toon moeten aanslaan." Goudswaard doelt op de reputatie die minister Gerrit Zalm van Financiën in Europa heeft als 'il duro', de harde. Het was Zalm die in 1997-1998 Italië dwong tot extra financiële inspannin gen om zich te kwalificeren voor deel name aan de monetaire unie. Destijds kon Nederland pronken met een suc cesvolle sanering van de overheidsfi nanciën. Nu moet Zalm zelf op zoek naar extra bezuinigingsmaatregelen om niet in aanvaring te komen met de Europese Commissie die het Stabili teitspact bewaakt. De bewindsman waarschuwde de Tweede Kamer deze week dat de grens van 3 procent in ge vaarlijk hoog tempo naderbij komt. Het huidige kabinet, zegt Goudswaard, heeft al een behoorlijk stevig bezuini gingspakket afgesproken om in 2007 dichtbij een nultekort uit te komen. Maar het Centraal Planbureau (CPB) ziet nieuwe tegenvallers, zoals een zeer snel oplopende werkloosheid, waar door het financieringstekort volgend jaar uitkomt op 2,6 procent. „Daar zit een onzekerheidsmarge in, zodat je zomaar over die 3 procent kunt heen schieten." Het stabiliteitspact, een verzameling begrotingsregels die zijn bedacht om de euro te beschermen, eist vergaande begrotingsdiscipline van de twaalf lan den die de Europese munt hebben in gevoerd. Nederland is met Ierland de enige lidstaat die de overheidsfinanci ën volgend jaar verder ziet verslechte ren. Wat daarbij het meeste zorgen baart, stelt Goudswaard, is dat het zo geheten structurele tekort ook oploopt in ons land. Dat geeft aan dat de eco nomische kracht van Nederland klei ner wordt. Hij suggereert om bezuini gingen naar voren te halen die voor la ter in de kabinetsperiode zijn gepland en die de groeikracht van Nederland niet aantasten. Over het tekortpercentage zelf „moe ten we niet te zenuwachtig doen", vindt Goudszwaard. „Je krijgt het te kort niet goed naar beneden als de economie tegenzit. Want je bezuini gingen zijn al snel schadelijk voor de groei, waardoor het tekort nog verder tegenvalt." Bovendien is Nederland duidelijk ambitieuzer in z'n pogingen zich te houden aan het Stabiliteitspact dan een land als Duitsland. De oosterburen gingen al in 2002 ruim over de 3 procent heen, en dat zal dit jaar opnieuw het geval zijn. Volgens Elwin de Groot van het Economisch Bureau van Fortis zal Duitsland ook in de komende jaren veel langzamer vor deringen maken bij de reductie van zijn tekort dan Nederland. Ons land, zegt hij, voelt ook terdege de noodzaak om de rijksfinanciën op orde te hou den. „Wij zijn kwetsbaarder, omdat onze economie zeer open is en erg af hankelijk van het aantrekken van de wereldhandel. Blijft groei van de we reldhandel uit, zoals nu, dan loopt het Nederlandse tekort al snel op." Onze economie kent in vergelijking tot de Duitse nog enkele andere risico's, die hun weerslag hebben op de groei en dus op het overheidssaldo. Zo be zitten Nederlanders veel meer aande len, ook via hun pensioenaanspraken, dan Duitsers. De krach op de beurzen is hier dan ook harder aangekomen, wat koopkracht kost en dus economi sche groei. Daarnaast kampt ons land met de ge volgen van een stagnerende huizen markt. Omdat prijzen van koopwonin gen onder druk staan, kunnen steeds minder mensen hun overwaarde ver zilveren en loopt de Nederlandse eco nomie extra bestedingen mis. De sterk verhoogde hypotheeldast drukt boven dien zwaarder op de huishoudens, waar de koopkracht nu gemiddeld daalt. Ook dat probleem kent Duits land niet. Nederland zit op dit mo ment duidelijk in de hoek waar de klappen vallen. Duits persbureau moet saneren hamburg - Het Duitse persbu reau DPA moet drastisch sane ren. Deutsche Presse Agentur, een van de grootste en meest gerenommeerde nieuwsdien-' sten in de wereld, lijdt onder de crisis in de media, de teruglo pende advertentieinkomsten van zijn afnemers en de algehe le economische malaise. De klanten eisen dat het persbu reau zijn tarieven gaat verlagen. Vooral de tekstdiensten moeten goedkoper. Het in 1949 opge richte persbureau levert aan 196 uitgeef- en omroepcon- cems en voorziet dagelijks 98 procent van de Duitse dagbla den van gemiddeld 1700 nieuwsberichten en foto's. DPA beschikt in Duitsland over een netwerk van ruim vijfhonderd redacteuren en heeft in het bui tenland veertig corresponden ten gestationeerd. ntvoering drie |an in Nigeria ïios - Drie buitenlandse werk sters van een bedrijf dat in- jfcct werkzaamheden verricht ir Shell in Nigeria, zijn in dat 2|p ontvoerd. De ontvoerders ,|den een losgeld eisen van 725 miljoen naira (bijna jj.000 euro). Shell heeft dit :ieren bevestigd. Het gaat om Sknemers van Seabulk, een 43jleraannemer van Wilbros r.»up, dat offshore-pijpleidin- aanlegt voor Shell in Nige- q De ontvoering is gemeld bij 27Nigeriaanse autoriteiten en ^bntvoerders is om de on adellijke vrijlating van het "hal gevraagd, aldus een gprdvoerder. De ontvoerden 3 /|den een Duitser en twee Fi- j^ijnen zijn. 181 9ger loon in dale werkplaats jJtermeer - Na twee maanden 36|erhandelen hebben de vak- 40iden en gemeenten een CAO 8^sloten voor de sociale werk setsen. De 90.000 werkne- krijgen er in augustus 2 rent bij. Bovendien wordt ïindejaarsuitkering ver- gd met 0,25 procent, aldus :NV-vakbond Abvakabo gis- n. De nieuwe CAO heeft een >tijd van twaalf maanden, jonden en de VNG leggen 4ionderhandelaarsakkoord 7|r aan hun leden, »ge prijzen jor mosselen seke - De prijzen die op de 4selveiling in Yerseke wor- 5 geboden, liggen dit jaar op- Uiw erg hoog. Waar vorig jaar Jhts enkele mosseltonnen jr meer dan vierhonderd eu- ^ver de toonbank gingen, j) het nu aan de standaard, «cteur A. Leerling van het sselbureau denkt dat de £en in de loop van het sei- in dalen. Een officiële start de mosselseizoen, waarbij iaravaan uit Yerseke ver- 4t, is er dit jaar voor het eerst 4 meer. thington/anp-dpa - De vier- jjderd rijkste mensen in de ^nigde Staten beschikken r een gezamenlijk vermogen I 70 miljard dollar. Dat is $r dan 1 procent van het to- rj nationale inkomen. Tot de- pecijfering komt de Ameri- tise zakenkrant The Wall ^cf Journal. De krant baseert i op gegevens over het jaar van de IRS, de Amerikaan- belastingdienst, iruit blijkt dat deze superrij- alleen maar rijker worden. jl999 was hun totale vermo- 1 nog maar 53,5 miljard dol- ^Ten opzichte van de 'scha de' 18,7 miljard dollar van 2 is er inmiddels sprake van ^verviervoudiging. In die pe- ie van acht jaar verdubbelde ^aandeel van deze superrij- j in het totale inkomen van i procent naar 1,09 procent, ■tens de krant tonen de ge- |ns van de IRS aan dat de $mens in de VS sterk zijn ge- |id door hogere aandelen- tsen en dat de ongelijkheid Jeemt. in 2000 tot het illustere ge- chap superrijken toe te tre- moest iemand ten minste miljoen dollar verdienen, jaar daarvoor volstond nog inkomen van 67,4 miljoen ar. Volgens de krant kan de ivikkeling inmiddels wat zijn zwakt door de malaise op leurs. P"r~T- V" K port klang - Een visserbootje vaart achter 's werelds grootste containerschip, de OOCL Shenzen in Port Klang, de havenplaats 70 kilometer ten westen van Kuala Lumpur in Ma leisië. Het in Hong Kong geregistreerde schip is 323 meter lang, kan 8.063 containers vervoeren en heeft daarmee een vermelding in het Guinness Book of Records. Reuters/Bazuki Muhammad Le Blanc wil verder met een bedrijf van ruim 500 me dewerkers. De dure startpositie, een gebrekkige interne organisatie en de verslechtering van economie met minder budgetten voor reïntegratie vormen de belang rijkste oorzaken voor de slechte positie van het bedrijf. Grootste opdrachtgever UWV gaf bij de laatste openba re aanbesteding geen opdracht meer aan Kliq, omdat ze te weinig succes boekte. Kliq-woordvoerster Yvonne Gruis: „We worden afgere kend op de score. Hoeveel cliënten krijgen we aan het werk? Dit is een echte prijsvechtersmarkt. We moeten wel goedkoper werken", zo rechtvaardigt zij de nieuwe ontslagronde. amersfoort/gpd - Reïntegratiebedrijf Kliq kent een korte, maar heftige geschiedenis. Na drie ontslaggolven in nog geen drie jaar tijd is straks nog maar een kwart van het personeel over. Het is slikken of stikken: als er niks gebeurt, is het bedrijf in augustus failliet. Een bizarre situatie voor een verzelfstandigde over heidsinstelling. Het aan werk helpen van langdurig werklozen en WAO'ers was tot 1999 een taak van de ar beidsvoorziening. In dat jaar, op de toppen van de hoogconjunctuur, werd besloten de arbeidsvoorzie ning te verzelfstandigen. De reïntegratie kwam bij Kliq, het hoofdkantoor in Amersfoort. Kliq begon als zelfstandig bedrijf in oktober 2000 met 2950 personeelsleden. Concurrenten rezen als padde stoelen uit de grond, er zijn zo'n 600 réintegratiebedrij- ven. Kliq kon niet anders dan marktaandeel inleveren. Er kwam een nieuwe bestuursvoorzitter: Bart Le Blanc. Hij was voorheen directeur bij de Franse bank CDC, (de derde bank in Frankrijk) en daarvoor bestuurder bij de Oost-Europabank. Le Blanc trad in maart 2001 aan en reduceerde het aantal banen. Zevenhonderd fte's werden in september geschrapt. Eind 2002 werd duidelijk dat het niet voldoende was: dit voorjaar moesten weer 850 banen weg bij Kliq. Nu zijn nog 1450 banen over. De derde reorganisatie is vorige week aangekondigd. Verzekeringen zijn waarschijnlijk wel het laatste waar je als student in spe op dit moment aan denkt. Toch heb je ze wel degelijk nodig. Want naar de dokter moe ten we allemaal wel eens. En als je na een avondje stappen met je fiets tegen een geparkeerde auto rijdt, ben je financieel mooi de sigaar. Ook moet je er toch niet aan denken dat iemand er met jouw cd- verzameling vandoor gaat. Of je nu thuis of op kamers woont, iede re student moet minstens een ziektekos tenverzekering hebben. Als je een bij baan hebt waarbij je ten minste eenmaal per week werkt, ben je verplicht zieken fonds verzekerd. Je moetje zelf aanmel den bij een ziekenfonds. Een deel van de ziekenfondspremie wordt ingehouden op je salaris en daarnaast betaal je 20 tot 32,50 euro premie per maand aan het ziekenfonds. Het is in de meeste geval len verstandig om nog een aanvullende verzekering af te sluiten, voor bijvoor beeld uitgebreidere tandartskosten, al ternatieve geneeswijzen, psychologische hulp of dekking in het buitenland. Heb je geen bijbaan, dan ben je aange wezen op een particuliere ziektekosten verzekering. Voor studenten met studie financiering is er de speciale Studenten StandaardPakketPolis. Die kun je bij elke verzekeringsmaatschappij en vaak ook bij banken afsluiten. Voor een maand- premie van 35,51 euro heb je dan een dekking die verge lijkbaar is met het zieken fonds. Wel heb je een eigen risico van 52 euro per jaar. Ontvang je aanvullende stu diefinanciering, dan krijg je die 35,51 euro vergoed in het maandbudget van de studie financiering. De premie wordt jaarlijks aangepast. Net als bij de ziekenfonds verzekering kun je aanvul lende verzekeringen afslui ten. Een standaardpakketpo lis moet je afsluiten binnen vier maanden vanaf de dag dat je recht hebt op studiefi nanciering. Het zal waarschijnlijk gere geld voorkomen dat je een tijdje werkt en vervolgens weer even geen baantje EIGEN BEURS Brenda van Dam hebt. Met een baantje ben je automa tisch ziekenfonds verzekerd. Had je zelf al een Studenten StandaardPakketPolis, dan ben je dus dubbel verzekerd. Als je minder dan drie maanden werkt, kun je particulier verzekerd blijven. Bij het zie kenfonds kun je een formulier krijgen, waarmee je de particuliere premie gedeeltelijk terug kunt vragen. Ga je op kamers wonen, dan vind je een inboedelverze kering misschien een over bodige luxe. Toch heb je al snel voor vele duizenden euro's aan spullen op je ka mer staan. Denk maar eens aan je geluidsinstallatie, je cd's, kleding, computer et cetera. En al heb je mis schien niet de duurste meu bels of vloerbedekking, de gevolgen van brand, water schade of diefstal zul je meestal zelf niet kunnen be talen. De hoogte van de pre mie hangt af van de waarde van de inboedel. Probeer vooraf een goede inschatting te maken, want als je onderverzekerd bent, krijg je bij brand en dergelijke niet de volledige waarde vergoed. Een inboedelverzekering heb je al voor zo'n drie euro per maand. In de grote steden is de kans op diefstal groter en betaal je een hogere premie. Als iemand door jouw toedoen bijvoor beeld in het ziekenhuis belandt of inva lide raakt, moet jij opdraaien voor de kosten. Deze schade wordt gedekt door de aansprakelijkheidsverzekering parti culieren, kortweg AVP genoemd. Meest al kunnen studerende kinderen bij hun ouders op de polis blijven, ook als ze meerderjarig en uitwonend zijn. Een aantal verzekeraars hanteert daarbij echter een leeftijdsgrens. Even nagaan dus. Veel maatschappijen bieden de ver zekeringen in één pakket voor studenten aan. Vaak nog aangevuld met een door lopende reisverzekering en een ongeval lenverzekering, die onder meer uitkeert bij blijvende invaliditeit na een ongeval. Een pakket kan voordelig zijn, maar een ongevallenverzekering is bijvoorbeeld niet echt nodig. En verder is een doorlo pende reisverzekering ook niet voor elke student een must. Sluit dus alleen die verzekeringen af die noodzakelijk zijn. het provinciale beleid. De Franse energiereus Electrici- té de France (EdF) bood hulp aan. In het Franse plan lag de sleutel tot de energievoorzie ning bij waterkracht uit enorme turbines. Volgens milieuambte naar René Kardaun kleefde aan die groene variant toch nog al tijd het gevaar dat er bij tijden onvoldoende energie beschik baar zou zijn. „Ondertussen liep de centrale op z'n eind. We moesten het elektriciteitsaan bod wel veilig stellen." Voor het idee van Nuon om een biodieselcentrale te bouwen voelde Vlieland weer weinig. „De aanvoer van biodiesel van af de wal is weinig duurzaam aldus Kardaun. Het college kiest na jaren plannen maken voor zekerheid en dat biedt een kabel die het eiland verbindt met het landelijke stroomnet. „Een volledig groen scenario was niet vrij van risico's." Vlie land stapt niet van haar groene ambities af, maar neemt vol gens de ambtenaar nu de tijd een geleidelijke overstap te ma ken. vlieland/gpd - De gemeente Vlieland wordt binnenkort als laatste aangesloten op het lan delijke stroomnet. Continuon Netbeheer, het netwerkbedrijf van Nuon, legt vanaf Texel een kabel aan die de 1200 inwoners en duizenden zomergasten van elektriciteit voorziet. De aanleg vergt twee tot drie jaar en kost 12 miljoen euro. Vlieland is in Nederland het laatste gebied dat niet op het landelijk stroomnet zit. Het ei land krijgt stroom uit een in de begin jaren tachtig van de vori ge eeuw gebouwde centrale aan de rand van het dorp. De twee dieselgeneratoren voldoen al lang niet meer aan de milieu- eisen. De gemeente dreigde Nuon met een dwangsom om de overlast weg te nemen. Vanaf 1996 was het eilandbe stuur in overleg met het ener giebedrijf over een volledige omschakeling op natuurs- troom. Vlieland zou in dat geval helemaal zelfvoorzienend zijn. Dat voornemen sneuvelde op de bouw van enkele hoge wind molens die niet strookten met ECONOMIE WIJZER Half maart, bij het begin van de oorlog tegen Irak, voorspelde ik in een forse waardedaling van de Amerikaanse dollar, in het slechtste geval een daling van 25 procent ten opzichte van de euro. Inmiddels heeft een groot deel van deze waardedaling van de dollar zich voltrokken. Wat zijn de oorzaken van de snelle val van de dollar? Voorafgaande aan de Irak-oorlog stond de green back al geruime tijd on der druk, maar de laatste maanden is het snel bergaf waarts met de valuta gegaan. Allereerst bestonden er grote onzekerheden over de kosten van deze oorlog en die van de wederopbouw van Irak. Inmid dels is weliswaar duidelijk dat de Iraakse infrastrucuur groten deels behouden is gebleven, maar laat het zich ook aanzien dat het verblijf van de Amerikanen en Britten wel eens lan ger zou kunnen du ren dan menigeen gedacht had. Daarnaast is er ook meer duidelijkheid over de veel bekriti seerde belastingver laging van 726 mil jard dollar die presi dent Bush gepland had. De Amerikaan se senaat is uitein delijk akkoord ge gaan met iets min der dan de helft, na melijk 350 miljard. De financiering van beide zal een bijzonder groot beslag op de federale begroting leggen en resulteren in een Amerikaans begrotingstekort dat het Europese maximum van 3 procent van het bruto bin nenlands product (bbp) verre zal overschrijden. Voorzover dit begrotingstekort niet gecompenseerd wordt door spaaroverschot van de pri vate sector - hetgeen er niet naar uitziet - zal een dergelijk begrotingstekort zijn weerslag krijgen in een tekort op de lo pende rekening (handelsba lans) van de Amerikaanse beta lingsbalans. Dit tekort bedraagt nu al meer dan 5 procent van het bbp en loopt nu in rap tem po verder op. Zo'n tekort op de lopende reke ning dient wel gefinancierd te worden met een kapitaalstroom naar de VS. In het verleden hadden Amerikanen geen pro blemen met deze kapitaalim porten vanwege de forse directe buitenlandse investeringen en de aankopen door buitenlan ders van Amerikaanse aande len. Deze kapitaalstromen van Europa (en vooral Nederland) naar de VS werden gedreven door de hogere verwachte ren dementen op Amerikaanse in vesteringen en beleggingen die weer gebaseerd waren op de tot voor kort hogere productiviteit van de Amerikaanse bedrijven. Daarnaast speelde vanzelfspre kend ook het grotere vertrou wen in de dynamiek van de Amerikaanse economie een be langrijke rol. De samenstelling van de kapitaalimporten naar de VS is vanaf 2002 snel aan het veranderen en deze trend lijkt zich verder door te zetten. Meer dan de helft hiervan bestaat nu uit de aankopen van Ameri kaans overheidsobligaties en schatkistpapier. De aantrekkelijkheid van Ame rikaans overheidspapier voor met name Europese beleggers hangt volgens de rentepariteit af van het (korte) renteverschil tussen de VS en de eurozone en het (verwachte) wissel koersrisico. Beide factoren zijn zeker niet in het voordeel van de dollar. Daarmee lijkt de aloude rentepari teit, waarvan vele financiële analisten en academische economen beweer den dat die niet meer van toepas sing was, weer in ere hersteld te zijn. De consequentie van het eerherstel voor de rentepari teit is een verstrekkende, name lijk dat het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB) weer bepalend wordt voor de euro-dollarkoers. De Ameri kaanse minister vJi Financiën Snow lijkt dit te beseffen blij kens zijn uitspraken dat een zwakke dollar in het belang van de VS is. De ECB is nu aan zet en wordt met een vervelend beleidsdi- lemma geconfronteerd. Ener zijds moet de ECB de effecten van de snelle waardestijging van de euro voor Europese ex porteurs toch voldoende ver zachten door enige renteverla gingen. Anderzijds kan de ECB de (geldmarkt) rente niet te snel en te drastisch verlagen, omdat het daarmee de druk op de re geringen van Duitsland, Frank rijk en Italië vermindert om hun arbeids- en productmark ten structureel te hervormen hetgeen de echte veroorzaker is van de lage economische groei en hoge werkloosheid in deze landen. Ik ben benieuwd hoe de ECB dit dilemma zal oplos sen en tussen dit Scylla en Cha- rybdis van de Europese econo mie zal laveren. Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9