KUNST CULTUUR 'Leiden moet textielverleden koesteren' Musea belichten de invloed Het leven in al zijn bittterheid en hardheid Van Gogh op latere kunst ruurwerk van Dogtroep in Leidsche Rijn Wie krijgt de Zilveren Veer 2003? AANMELDING zaterdag 28 JUNI 20C>3 ol Jim komt lar Zoetermeer ermeer - Het nieuwe popi- Jim komt zondag 13 juli Zoetermeer voor een op en in discotheek Locomo- Bij het tv-programma ls' moest hij het in de finale »gen tegen Jamai, maar zijn ulariteit is er niet minder Met zijn single 'Teil her' it Jim momenteel een vette De kaartverkoop 10 euro) middels begonnen. De mi- umleeftijd is 12 jaar. en Guggenheim Rio de Janiero de Janeiro - De Braziliaanse Rio de Janeiro krijgt geen iging van het Guggenheim- ieum. Na massale protesten er de bevolking heeft een tbank besloten dat het 250 oen dollar kostende project luxe is die de stad zich niet veroorloven. Veel inwoners de stad vinden dat het be- beter besteed kan worden de bestrijding van de mis- of verbetering van het on- vijs en de gezondheidszorg, litspraak is een streep door •kening van burgemeester ir Maia. Die had in april al contract getekend met de jenheim Foundation. Ook er al een architect aange ven voor de bouw van het tra concert if in de Schelft idwijkerhout - De Zeeuw- jand Blof geeft een extra :ert in Noordwijkerhout. optreden op zaterdag 4 ok- ;r in de Schelft was binnen van tijd uitverkocht en om is er een tweede ge it. Het extra concert is op lag 3 oktober. De kaartver- [h 20 euro) begint op ag 1 juli. In het voorpro- ima van Blof treedt de d Onrust op. iliaanse schrijver ntiggia dood an - In Milaan is de Itali- ;e schrijver Giuseppe Pon- a op 68-jarige leeftijd over- n. De schrijver werd in r geboren in Como. Tot zijn indste werken hoorden de an 'Twee keer geboren' r een man en zijn gehandi- e kind) en 'Uit het leven gewone mannen en vrou- Vier jaar geleden kreeg tiggia de literatuurprijs Pre- Strega toegekend. Ook d hij bekend om zijn lite- kritieken. Amsterdam - „Van Gogh is de stamvader van de moderne kunst", vindt conservator Jan Hein Sas sen van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Daarom heeft hij met de 'buren' van het Van Gogh Museum een tentoonstelling samengesteld die de invloed van Vincent van Gogh op de na oorlogse kunst moet aantonen. De expositie 'Gogh Modem' heeft plaats in het Van Gogh Museum, dat dit jaar natuurlijk uit bundig viert dat de meester 150 jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Het Stedelijk stelde echter de meeste werken ter beschikking, onge veer tachtig in getal. Het gaat onder meer om doeken en panelen van Appel, Baselitz, Dubuffet, Dumas, Dijkstra, Jom, Judd, Kiefer, Van Konings- bruggen, De Kooning, Newman, Pollock, Rainer, Tèpies en Warhol, allemaal kunstenaars voor wie Van Gogh volgens de samenstellers van groot be lang is geweest öf die vergelijkbaar met hem vooruit keken en nieuwe wegen zochten. Het Van Gogh Museum vulde de bruiklenen aan met 25 Van Goghs uit eigen collectie. De presentatie is opgedeeld in een aantal sectoren, die allemaal een ander aspect van Van Goghs invloed moeten aantonen. De afdeling met de naam Gebaar gaat over ongeremd en losjes schilderen, wat verder werd doorgevoerd door Cobra. De sectie Natuur laat onderwerpen als olijfgaar den en werkende boeren van Van Gogh en ande ren zien. Mens brengt de warme belangstelling van Van Gogh voor de gewone man voor het voetlicht. Omdat de moderne kunst deze niet zo veel meer als onderwerp gebruikt, wordt zijn werk hier gecombineerd met realistische fotogra fie uit de twintigste eeuw. De expositie is te zien tot en met 12 oktober. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: De zwarte met het witte hart van Arthur Japin door Cosmic Theater. Regie: Bart Kiene. Spel: Manoushka Zeegelaar Breeveld, Custav Borreman, Raymi Sambo en Job Redelaar. Gezien: 27/6, Schouwburg, Leiden. Nog te zien: vanavond en zondag (matinee), aldaar. Het driedaagse festival 'Global Experience', ter gelegenheid van het feit dat de slavernij in de Nederlandse koloniën 140 jaar geleden is afgeschaft, is in elk geval mooi begonnen. Ar thur Japin schreef voor het Cos- mie Theater een eenakter, die gebruik maakt van zijn beroem de boek 'De zwarte met het wit te hart', maar volledig op eigen benen kan staan. Hoewel de slavenhandel al in 1814 werd afgeschaft, werd er natuurlijk toch een sluipweg gevonden waardoor de Asjanti- vorsten hun inkomsten en de Hollanders hun goedkope ar beidskrachten voor Indië niet kwijtraakten: fort Elmina werd een 'recruteringspost voor sol daten' genoemd en de handel ging gewoon door. Ter bevesti ging van dit lucratieve verbond werden twee Afrikaanse prins jes, Kwame en Kwasi, als ge schenk aan koning Willem I ge stuurd. In het boek beschrijft Japin hoe het de jongetjes ver ging In het stuk laat hij ze, na dat ze ieder huns weegs gingen, elkaar nog een keer ontmoeten aan de Goudkust. Kwasi, de aangepaste, is op weg naar In dië als mijnbouwingenieur en probeert zijn neef, die weigerde zich aan te passen, over te ha len om met hem mee te gaan. Japins thema is niet slavernij of huidskleur, maar de vraag of je aanpassen of juist afzetten je verder brengt. Zijn conclusies zijn somber. Hij presenteert be paald geen zwart-wit wereld beeld, waarin keuzes helder heid en geluk brengen, maar laat het leven in al zijn bitter heid en hardheid zien. Japins personages zijn niet gelukkig in hun keuzes. Kwame niet, die zich vastbijt in zijn Afrikaanse verleden, hoe wreed hij ook is uitgestoten door zijn volk, en Kwasi ook niet, die zich met alle macht heeft aangepast aan de Nederlandse maatschappij De personages zijn verscheurd. Vooral Gustav Borreman als Kwame laat dat indrukwekkend zien. Het toneelbeeld is sober, het spel zo ingetogen dat het neigt naar een academisch ver toog, ware het niet dat het ver handelde zo tragisch is. Cosmic Theater maakt er een poëtische voorstelling van, maar windt er bepaald geen doekjes om: te leurstelling en cynisme winnen het lanzaam van hoop en opti misme. Fransje Killaars maakt wanden van stof in De Lakenhal door Theo de With leiden - Fluorescerende schoenen, knalblauwe nagels, een rood kettinkje. Fransje Killaars houdt duidelijk van kleur. Die voorliefde blijkt ook uit de twee zalen op de bovenverdieping van Stedelijk Museum De Lakenhal die de kunstenares heeft mogen inrichten. Hoewel zij daarvoor mocht putten uit de textieldepots, wordt er geenszins een stoffige collectie tentoongesteld. Het zindert van kleur. Fransje Killaars (1959) is van huis uit schilder. Ook als kunstschilder werk te ze graag met kleur. In 1990 maakte ze een reis naar India en werd ze ge grepen door de mogelijkheden van textiel. „Alle stoffen worden daar met de hand geweven. Ik ben ook zelf aan de slag gegaan." Sindsdien gaat de Amsterdamse door het leven als tex tielkunstenaar. Ze beschildert geen zijde en maakt ook geen patchwork. De specialiteit van Fransje Killaars is om ruimtevullende installaties te be denken van fel gekleurde stoffen, ta pijten, dekens en kussens. Dat heeft ze ook in De Lakenhal ge daan. Ze kreeg van het museum carte blanche om te grasduinen in de de pots met de historische collectie tex tiel. Sinds het ontstaan in 1874 heeft het museum textilia verzameld. Sta- lenboeken, wollen dekens, ontwer pen van de Leidsche Katoenmaat schappij, kostuums voor de weeskin deren. Zo nu en dan wordt er iets ge toond op exposities over de geschie denis van Leiden, maar grotendeels ligt het te verstoffen. Daarom werd Killaars gevraagd om er eens op een andere, meer experimentele manier mee om te gaan. In de ene zaal heeft ze een 25 meter lange tafel geplaatst. Daarop heeft ze een selectie uit het depot uitgestald. Resten van de roemruchte textielge- schiedenis van Leiden liggen daar op tafel. Ze wijst op staaltjes stof. „Kijk, dat is batik en dat is indigo. Via de VOC is er heel veel uit de Oost ge haald en dat heeft zijn sporen nagela ten. Zo zie je motieven uit Perzische tapijten later terugkomen in de oer- Hollandse boerenzakdoek." Fransje Killaars bij de 25 meter lange tafel met staaltjes van stof uit het depot van De Lakenhal. Achter haar de muur die zij met zestien banen stof heeft bekleed. Foto: Hielco Kuipers Deze historische kroonjuwelen com bineert Killaars met een staaltje he dendaagse kunst. Eén muur heeft ze naar eigen ontwerp volledig met stof bekleed. Zestien horizontale banen stof met een lengte van 32 meter val len over elkaar heen, zoals staaltjes gordijnstof dat bijvoorbeeld ook doen, en toveren de zaal om in een imposant architectonisch kunstwerk van kleuren. „Door zo'n ingreep ga je de zaal heel anders ervaren. Sommige mensen vinden 'm groter lijken, maar ik ervaar juist het tegenovergestelde." In de andere zaal heeft ze alle muren gestoffeerd. Als behang heeft ze de kens gebruikt die ooit in Leiden zijn vervaardigd. De stad had ooit een grote dekenindustrie. Dekens van fa brieken als Scheltema, Van Wijk en Zaalberg waren een begrip. „Zie het als een soort ode aan de mensen die in deze industrie hebben gewerkt", zegt Killaars. „Tot mijn verbazing had De Lakenhal maar een stuk of tien dekens in het archief. Na een oproep in de nieuwsbrief liep het echter storm. Veel Leidenaars bleken nog dekens in huis te hebben. Ze stonden ze graag in bruikleen af. Het bijzon dere is dat iedereen ook een eigen verhaal heeft bij zijn deken." De meeste dekens zijn in pasteltinten uitgevoerd. De patronen op de de kens blijken wel aan mode onderhe vig te zijn geweest. Er hangt er zelfs één bij met de tekst 'Nederland Her rezen'. „Mooi zijn die dekens hè", verzucht Fransje Killaars. „Jammer dat ze verdrongen zijn door dekbed den en slaapzakken. Eigenlijk mag je museumstukken natuurlijk niet aan raken, maar ik merk dat veel mensen het niet kunnen nalaten even te voe len. Textiel nodigt daar toe uit. Lo gisch, dat doe je met kleding of hand doeken ook." In het midden van deze tweede zaal is een twaalftal historische kostuums opgesteld. Ze zijn eigendom van De Lakenhal, maar langdurig in bruik leen gegeven aan het Haags Gemeen temuseum. Dat museum is daarin ge specialiseerd en heeft er speciale de pots voor. Killaars heeft de mooiste uitgekozen. Er staan prachtige japon nen, maar er is ook een paspop uitge dost met een duffelse jas uit de jaren zeventig van de vorige eeuw. „Door Zaalberg gemaakt. Voordat dit bedrijf in 1980 werd opgekocht door AB, probeerde het te overleven door jas sen en colberts te fabriceren in plaats van dekens waar geen vraag meer naar was." Deze informatie heeft de kunstenares van H. Schrandt, de laatste directeur van J.C. Zaalberg Zn. Hij komt aan het woord op een van de drie televi sieschermen in een naastgelegen ruimte. Hier zijn ook foto's te zien uit het roemruchte verleden van Leiden als lakenstad. „Ontzettend veel inwo ners leefden van de textielindustrie. In elk huis zat wel iemand te weven. De sporen daarvan zijn ontzagwek kend snel uit de stad verdwenen. Ik vind dat Leiden de restanten van de ze industrie moet koesteren." Ze hoopt dat ze met deze tentoon stelling kan bijdragen aan het histo risch besef. „Maar het is niet alleen geschiedenis. Ik laat zien hoe het doorwerkt in het heden. Voor de stof- fenwand heb ik bijvoorbeeld voor kunststoffen gekozen. Die zijn het meest kleurecht. Ze verschieten niet zo snel van kleur. Bovendien wegen kunstvezels weinig en daardoor blij ven de stoffen mooi gelijkmatig han gen." Haar ervaring met het 'stofferen' van ruimtes heeft Fransje Killaars inmid dels ook een opdracht van regerings wege opgeleverd. Ze gaat aan de slag in het Catshuis. In dit onderkomen van de minister-president neemt ze de herenkamer onder handen. „Daar worden gasten ontvangen en ge sprekken gevoerd. Ik maak er een ro de kamer van. Met de kleur rood geef ik de kamer een nieuwe identiteit. Ik bouw de wemden op uit 21 stoffen. Materialen als fluweel, damast en zij de refereren aan het verleden van Ne derland als handelsnatie." Expositie 'Stoffen Stalen Sits' van Fransje Killaars, t/m 26 oktober, Stedelijk Museum De Lakenhal, Ou de Singel 28-32, Leiden. theater recensie Mark Roos orstelling: 'Dogtroep in Leidsche Rijn', t/m 26 juli, jks, 22.00 uur, Vleuterweide, Utrecht/Leidsche Rijn. Meer informatie: www.dogtroep.nl n jaloerse en nurkse bouwvakker, een tein op een fiets, een flamboyante boe- in een piloot zonder hoogtevrees: het enkele personages die tijdelijk een ge- nabij de Utrechtse Vïnex-wijk Leid- Rijn bewonen. In de voorstelling troep In Leidsche Rijn' moeten de vier eters met elkaar zien te leven. En dat niet zonder spanningen en probie ren liep Dogtroep rond met het idee :en groot locatiespektakel te maken op Vinex-locatie. Zo'n bouwplaats voor anieuwbouw is immers een spannende De geschiedenis verdwijnt er en kt plaats voor een onzekere toekomst, zou nogal gemakkelijk zijn om de Vi- wijk en zijn nieuwe bewoners te persi- n. Het pleit voor Dogtroep dat ze wei- 'gemakkelijke' beelden hebben gecre- met eenvormige rijtjeshuizen, twee- ieners met twee gezinsauto's en een £y voor de deur. Voorstelling begint met als decor een jvlakte. Een bouwvakker slaat de eerste een Indiaan en een Romein op een verschijnen op de dijk naast de speel- r. Rood-witte landmeetpalen worden de Indiaan gebruikt als speer, om de jein van zijn fiets te beroven. It tempo in het begin aan de trage kant, Ideweg de voorstelling wordt het opge- d. En zoals gebruikelijk bij een voor- ing van Dogtroep volgen bijzondere vi- S effecten elkaar in rap tempo op. Mooi 1 scène waarin de spelers met pneuma- (e boren een muzikale compositie pro In de voorstelling van de Dogtroep moet een aantal uiteenlopende karakters het met elkaar zien te rooien in Vinex-wijk Leidsche Rijn. Foto: ANP/Marco Hofste beren te maken. Tijdens de voorstelling wordt letterlijk een leefomgeving gecre- eerd, inclusief huis, recreatieplasje en ver lichting. Wat ooit een kale vlakte was, wordt in ruim één uur getransformeerd tot een leefbare omgeving. Hoewel de verschillende personages moei lijk aan elkaar kunnen wennen, ontstaat er een soort van integratie. De boerin maakt Indianengeluiden en de Indiaan koestert zijn tuinkabouter en drinkt een kruidenbit tertje. Ook in de muziek is de integratie te rug te horen. Het strijkorkestje, dat als een duveltje uit een doosje uit een duin naast de speelplek komt, speelt heel harmonisch samen met het lawaaiige bandje op de le gertruck, dat te pas en te onpas over de speelvloer rijdt en de schijnbare orde gere geld verstoort. Hoewel veel beelden tijdens de voorstelling lang zullen beklijven, maakt 'Dogtroep In Leidsche Rijn' niet de verpletterende in druk die het achterliet in eerdere voorstel lingen als 'Atom Tattoo', 'Noordwester- wals' en 'Dynamo Mundi'. Het is een vondst om dingen uit de grond te laten ver schijnen, en ook het spel van met name Christine van Stralen, die boerenwijsheden („Smaken verschillen, net als borsten en billen") schmiert dat het een aard heeft, is de moeite waard. Wat ontbreekt zijn beel den die je als bezoeker bij de strot grijpen, die ontroeren en je aan het denken zetten. Niettemin is Dogtroep In Leidsche Rijn een sympathieke, lichte voorstelling met humor en een losse verteltrant. Een geoliede show die een garantie biedt voor een bijzonder avondje uit. leiden - De strijd om de Zil veren Veer, de cultuurprijs van de Leidse regio, barst weer los. Aan het einde van het jaar wordt bekend wie de Zilveren Veer 2003 in ont vangst mag nemen. De cul tuurprijs wordt dan voor de negende keer uitgereikt. De aanmeldingsprocedure be gint vandaag. De Aarlanderveense muziek vereniging Door Samenwer king Sterk (DSS) ging vorig jaar met de eer strijken. Ze won met een overweldigende meerderheid van stemmen. Eerdere winnaars waren on der meer Atelier Kunst en Vliegwerk, Kunstcentrum Haagweg 4 en Theater Impe rium. U kunt als lezer van het Leidsch Dagblad kandidaten aandragen voor de Zilveren Veer. Met behulp van deze bon kunnen mensen of orga nisaties die zich op cultureel gebied hebben onderschei den, worden voorgedragen. Tot 15 augustus kan de bon worden ingestuurd. Daarna beslist een onafhankelijke juiy wie van de aangedragen kandidaten worden genomi neerd voor de Zilveren Veer. Traditiegetrouw zijn er vijf nominaties te verdelen. Het publiek mag zich vervol gens in een tweede ronde over de vijf genomineerde kandidaten uitspreken. Via een bon in de krant of via in ternet kan een voorkeur wor den aangegeven. De jury krijgt evenveel stemmen als er binnen komen van het pu bliek. Uiteindelijk worden de stemmen bij elkaar opgeteld en wordt op 11 november tij dens het Zilveren Veer Gala in de Leidse Schouwburg be kendgemaakt wie de winnaar is. De winnaar ontvangt naast een oorkonde en een zilveren speld ook een geldbedrag van 3500 euro. Dit geld moet worden besteed aan een cul turele activiteit. De overige genomineerden krijgen elk 500 euro. Onder de inzenders van deze bon wordt een aan tal toegangskaarten verloot voor het galafeest in de schouwburg. Voordat het zover is, is de keuze aan u. Draag ze voor. De dichter, de fotograaf, de theatermaker, de muzikant, de filmer, de organisator van een evenement bij u in de re gio. De kandidaten mogen afkomstig zijn uit de gemeen ten Alkemade, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Hillegom, Jacobswoude, Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Liemeer, Lisse, Nieuwkoop, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijn- woude, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Wasse naar en Zoeterwoude. De Zilveren Veer wordt mo gelijk gemaakt door MVKK Kommunikatie BV, Nuon, Fonds 1818 en Leidsch Dag blad. Meer informatie via tel. 071-5356362 of www.mvk- k.nl. Gegevens van uw kandidaat voor de Zilveren Veer 2003 Naam persoon of gezelschap: Adres: Postcode: Woonplaats: 0 kandidaL. onderscheidt op cultureel gebied en welke speciale beteke^s uw kandi daat heeft voor de regio: Uw naam: Adres: Postcode: Woonplaats: T elefoonnummer: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad t.a.v. Zilveren Veer Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden (Een postzegel is niet nodig)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27