Harnas legt tijdelijk wapens neer Zondag open! II2/3 Loopbaan Paul Haarhuis ten einde Maandag duidelijkheid over basis Valkenburg 071 - 528 14 14 'Akkoord over terugtrekking leger Israël uit bezette gebieden' Tour de France viert jubileum IKEA Willem-Alexander maakt zijn e-mails onleesbaar Boer verwaarloost vee en laat kadavers in stal liggen Leidsch Dagblad ALGEMEEN Al-Sahhaf kreeg zelf nauwelijks informatie Bernhard weinig wijzer, nog altijd de baas Balkenende: Nieuwe ingrepen zijn nodig Daklozen vegen centrum van Leiden schoon 'Brugwachters' dulden geen aanlegsteigers Pythagoras Het is beter zichzelf zijn eigen gebreken voor ogen te houden dan anderen de hunne it Zomers nrfllfflo ;OMMENTAAR VOLENDAM iet openbaar ministerie heeft igen de eigenaar van het Volen- amse rampcafé 't Hemeltje te- scht de maximale straf geëist 1 zekere zin komt horecaon- ernemer Jan Veerman er met eze eis (de uitspraak is over rie weken) genadig van af. De laximumstraf voor dood door :huld is niet meer dan zestien laanden onvoorwaardelijke flstraf, ongeacht het aantal achtoffers. ét openbaar ministerie heeft binemelijk gemaakt dat Veer- lan een onverantwoordelijke precabaas is, die uit was op het laken van maximale winst Iemand zal beweren dat Veer- lan de tragische brand op leuwjaarsnacht heeft gewild, laar wie de moeite neemt zijn Mrijfsvoering aan een kriti- 1e blik te onderwerpen kan tar tot één conclusie komen: rman lapte stelselmatig alle ;els aan zijn laars, beschikte hij niet over een en horecavergunning. ik ontbrak een bouwvergun- alng. Maar het allerergste was kt hij zich als gastheer van onderden aan zijn zorg toever- ouwde jongeren onverant- oordelijk heeft gedragen. De Uitdroge kerstversiering hing ti) laag, er werd door caféperso- ïel vuurwerk uitgedeeld, nood- tgangen waren onvindbaar of iblokkeerd en er waren veel te tel cafébezoekers in de zaak. et is onverteerbaar dat Veer- ian op geen enkele manier :huld heeft bekend en berouw ïeft getoond. Daarom komt :n maximale straf slechts mini mal tegemoet aan het rechtsge- >el. Aangezien er veertien do- in zijn gevallen bij het Volen- ims inferno zou de wetgever t strafmaat voor dood door d;huld moeten aanpassen aan it aantal slachtoffers. Voor ie- p(and die - weliswaar onbedoeld 'de dood van niet één maar lertien jonge mensen op zijn rweten heeft, is zestien maan- in cel eigenlijk een te lichte nctie. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschoagblao.nl Dagblad nr 43268 los ZATERDAG 28 JUNI 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN juj WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL nvm.boc NR. 43268 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 gazastad/afp-anp-rtr - De ra dicale Palestijnse beweging Ha mas stemt in met een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat maakte de geestelijk leider van Harnas, sjeik Ahmed Yassin, gisteren be kend. Bovendien zouden Israël en de Palestijnse Autoriteit een principeakkoord hebben bereikt over een gedeeltelijke terugtrek king van het Israëlische leger uit de bezette gebieden. „Harnas heeft alle ontwikkelin gen bestudeerd en is tot de conclusie gekomen een be stand of opschorting van de ge vechtshandelingen af te kondi gen", zei de blinde en aan een rolstoel gekluisterde Hamaslei- der. De wapenstilstand bevat een aantal voorwaarden en een tijd spanne. Hierover wilde de Ha- mas-leider nog niets kwijt. „Wij zijn nog steeds met de rest van de facties in overleg om een gezamenlijke formulering te be reiken die door iedereen kan worden ondertekend", aldus Yassin. Hij refereerde daarmee aan de Islamitische Jihad en de al-Aqsa Martelaren Brigades, een aan al-Fatah van de Pales tijnse president Yasser Arafat gelieerde organisatie. De tweede man en spreekbuis van Hamas, Abdel Aziz al-Ran- tissi, zei echter dat de drie par tijen al overeenstemming heb ben bereikt over het bestands document. „Er is een gezamenlijk docu ment dat onze gemeenschap pelijke positie weergeeft. Ha rnas, Jihad en al-Fatah zijn hier mee akkoord. Het wordt zeer spoedig bekendgemaakt, bin nen enkele dagen." Maar de leider van de Islamiti sche Jihad wilde nog niet zo ver gaan. Mohammed al-Hindi zei dat zijn groepering „neigde naar rust", maar voegde eraan toe dat een definitief besluit binnen twee dagen wordt geno men. „Het document is bijna afgerond", aldus Al-Hindi. Hij zei dat het papier „een bestand Drie Palestijnse meisjes kijken vanuit een moskee naar de herdenkingsdienst voor Mohammad Abu Ataya, die gisteren in het dorp Mujarkha door Israëlische militairen werd doorgeschoten. Foto: AP/Rick Bowmer van drie maanden voorstelt op voorwaarde dat Israël stópt met liquidaties en invallen". Enkele uren na de opmerkin gen van Yassin meldde een Pa lestijnse functionaris dat Israël en de Palestijnse Autoriteit ook overeenstemming hebben be reikt over terugtrekking van Is raëlische eenheden uit het noorden van de Gazastrook en Bethlehem. Van Israëlische zij de was er geen bevestiging, maar de publieke omroep meldde dat de terugtrekking uit Gaza maandag begint. Het akkoord kwam door Ameri kaanse bemiddeling tot stand. De woordvoerder van het Witte Huis reageerde instemmend op het principeakkoord. „We jui chen het toe", aldus Ari Flei scher. Israël heeft nog geen officiële r^^ctje op het voornemen van Harnas gegeven. Een wapenstilstand en het ak koord over de Israëlische terug trekking kunnen een stimulans vormen voor de zogenoemde routekaart naar vrede die moet leiden tot de vorming van een Palestijnse staat. Hierin staat onder meer dat Israël en de Pa- lestijnen het geweld moeten beëindigen, dat Israël zich moet terugtrekken uit de bezette ge bieden en dat het de bouw van nieuwe nederzettingen moet stopzetten. De Tour de France begint volgende week zaterdag aan een jubileum- ronde. De beroemdste wielerwed strijd ter wereld bestaat dan hon derd jaar. Bij die gelegenheid aan dacht voor La Grande Bouclé in on ze weekendbijlage Erbij. Ooit (1978) genoot Leiden de grote eer start plaats te mogen zijn, maar dat feest eindigde met een zware kater. De organisatoren halen herinneringen op: 'Sportief en financieel was het één groot fiasco'. Leidsch Dagblad reisde naar Frankrijk voor een be zoek aan oud-Tourwinnaar Joop Zoetemelk ('Ik heb gewoon geluk gehad') en sprak ook met oud-Lei- denaar Gerben Karstens. Zie ook het bijvoegsel Erbij Immigratiedienst splitst tweeling Amersfoort - De Nederlandse bureaucratie dreigt een 14-jari- ge tweeling uit Amersfoort te scheiden. De Immigratie en Naturalisatiedienst vindt dat het meisje Darstan in Neder land kan blijven. Haar broer Destan moet terug naar Irak. Het Koerdisch-Irakese gezin Ali Taher woont sinds 1999 in Amersfoort. De ouders, twee zoons en een dochter dreigen te worden uitgewezen. Aan de basis van het besluit liggen de verschillende tijdstippen waar op de gezinsleden naar Neder land zijn gekomen. Pagina Binnenland Actie tegen sites met tourtoto den haag - De Stichting Natio nale Sporttotalisator (SNS) gaat begin volgende week van een aantal Tour-de-France-spellen op het internet eisen dat ze hun site opheffen. Volgens de SNS overtreden deze sites met hun Tourtoto's de Wet op de Kans spelen. Weigeren de organisa toren hun medewerking, dan wacht hen een kort geding. Het maken van een poule is niet strafbaar wanneer deze in besloten kring wordt georgani seerd. Eindhovenaar haakt geblesseerd af bij Wimbledon londen/gpd - Paul Haarhuis heeft gisteren op Wimbledon waarschijnlijk zijn laatste tenniswed strijd op het hoogste niveau gespeeld. De 37-jari- ge Eindhovenaar won in de tweede ronde van het dubbelspel met de Rus Yevgeni Kafelnikov van de Belgen Xavier Malisse en Tom van Houdt. Meteen na dat duel trok hij zich terug met een schouderblessure. Haarhuis liep de kwetsuur op tijdens een skiva kantie in Frankrijk en ook op Roland Garros had hij er al last van. Met Kafelnikov haalde hij in Pa rijs desondanks de finale. De man die zes Grand Slam-toemooien won als dubbelaar dacht toen dat hij Wimbledon niet zou halen. Met Kafelni kov sprak hij af dat ze het toch zouden proberen. Net als bij Richard Krajicek lijkt nu ook de carri ère van Haarhuis te worden beëindigd door een blessure. Opmerkelijk, omdat de Eindhovenaar bekend stond als een van de fitste tennissers in het circuit. Met grote aarzeling vertrok Haarhuis gisteren van de All England Club, in de wetenschap dat hij er nooit meer als prof in actie zal komen. „Ik ben extra lang onder de douche blijven staan, om alle gevoelens van me af te spoelen. In de kleedkamer sprak ik nog met David Prinosil en Sjeng Schal ken. Sjeng kom ik nog wel tegen, maar veel van die andere jongens mogelijk nooit meer. Het was heel vreemd om iedereen gedag te moeten zeg gen. Ik heb me wel eens beter gevoeld." Haarhuis, die 54 dubbeltitels op zijn naam heeft staan, sluit nog niet helemaal uit dat hij in sep tember meedoet aan het promotie/degradatie duel voor de Davis Cup tegen India.Eerder had hij al aangekondigd dat hij in Zwolle voor het laatst professioneel zou optreden. „Maar dat wordt wel een moeilijk verhaal. Het liefst zou ik me zo snel mogelijk laten opereren, maar dat is lastig. Ik heb de komende tijd te veel verplichtin gen." Het afscheid nemen doet pijn bij Haarhuis, die in (advertentie) Amsterdam Op zondag 29 juni is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. I Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 -235 45 32 (€0.1 O/min.) e Paul Haarhuis. Foto: GPD/Jurriaan Balke 1995 in Jakarta zijn enige ATP-titel in het enkel spel boekte. „Als mijn niveau nou langzaam was gezakt, was het makkelijker geweest. Maar ik kan nog steeds van iedereen winnen." Heel even blikte Haarhuis terug op zijn mooie tennisjaren. „Het is een geweldige carrière ge weest. Ik heb ervan genoten." den haag/gpd - Prins Wülem- Alexander gaat zijn persoonlijke e-mail onleesbaar maken voor de buitenwereld. Door berich ten te versleutelen wil de kroonprins voorkomen dat on bekenden zijn berichten- kun nen lezen. Onlangs lekte de zwangerschap van Méxima uit doordat een e- mailtje aan ruim zestig vrien den en bekenden van de kroon prins ook bij radiozender Busi ness Nieuws terecht kwam. Hoe dat heeft kunnen gebeuren is nog niet duidelijk. De kroon prins verwacht daar ook niet meer achter te zullen komen. „Wellicht is het bericht per on geluk ook bij de secretaresse van een van de geadresseerden terecht gekomen," aldus Wil lem-Alexander. De kroonprins zei gisteren dat hij zijn vertrouwen in internet niet heeft verloren, ook al is het niet de eerste nare ervaring die hij met het medium had. Een zogeheten chatsessie met het volk die de prins met zijn toen nog aanstaande vrouw in janu ari 2002 hield, mislukte na sa botage. Belangstellenden kon den toen niet één vraag stellen omdat internetvandalen de ses sie platlegden.Willem-Alexan- der was gisteren aanwezig bij de slotbijeenkomst van het Platform Internet voor Alledag waar hij voorzitter van is. den haag-valkenburg -De 70.000 werknemers bij Defensie krijgen volgende week duide lijkheid over de gevolgen van de bezuinigingen die defensiemi nister Kamp moet doorvoeren. Kamp zal maandag in een brief aan de Tweede Kamer bekend maken welke bases worden ge sloten, welke wapensystemen worden afgestoten en hoeveel functies er verdwijnen. Het ka binet werd het gisteren eens over de hoofdlijnen van de be zuinigingen. Waarschijnlijk worden de leger basis in het Duitse Seedorf en de luchtmachtbasis Twenthe gesloten. Ook de Groep Mari tieme Patrouillevliegtuigen, de Orions, op marinevliegkamp Valkenburg wordt waarschijn lijk opgeheven. Verder worden mijnenjagers en fregatten eer der uit de vaart gehaald. Het aantal F-16's gaat van achttien naar vijftien per squadron. Mo gelijk 9100 functies verdwijnen. Premier Balkenende zei giste ren na de ministerraad dat 'juist voor de defensiebonden' er nu helderheid zal worden ge geven. „Dat zal meer zijn dan alleen algemene indicaties", al dus Balkenende. Bij het defen siepersoneel onder meer op Valkenburg is veel onrust ont staan over uitgelekte delen van het bezuinigingsplan. Op het vliegkamp werken 750 mensen. Kamp brengt maandag een be zoek aan zijn Duitse collega Struck in Berlijn om over de sluiting van de basis in Seedorf te praten. Kamp zei gisteren dat hij met Struck de 'impact voor de Duitsers van onze bezuini gingsplannen' zal bespreken. Nederland en Duitsland werken ook nauw samen in het Eerste Duits-Nederlands Legerkorps dat zijn hoofdkwartier heeft in het Duitse Münster. In Seedorf heeft de landmacht al veertig jaar een basis, waar ongeveer 2200 Nederlandse mi litairen en ruim 200 burgers werken. In totaal wonen en werken er een kleine 5000 Ne derlanders in Seedorf. Defensie moet in vier jaar tijd 850 mil joen euro bezuinigen. ligo Schneider door Janneke Dijke jacobswoude-ter aar - Een melkveehouder in het agrarisch gebied ten noorden van Alphen aan den Rijn heeft zijn runde ren zeer ernstig verwaarloosd, zo blijkt uit een controle door de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw. De man, die in de gemeente Jacobswoude of Ter Aar woont, had de resten van twee kalverkadavers in de stal liggen en had bij de meeste runderen geen oormerken in gebracht. Bovendien waren er drie dieren waarbij het touw in de kop was vastgegroeid. De AID adviseert de officier van justitie om alle dieren in beslag te nemen. De inspectiedienst kwam de agrariër bij toeval op het spoor, tijdens een routinecontrole. De dienst was niet getipt door on geruste buren en de man be ging niet eerder zulke overtre dingen. De AID respecteert de privacy van de man en zegt daarom niet waar hij precies woont. De controleurs van de AID heb ben direct een dierenarts laten komen, die de wonden van de dieren heeft verzorgd. Dit was vooral nodig bij twee kalveren en een stier waarbij het touw zo strak zat dat het met hals en kop was vergroeid. Andere kal veren waren te mager en had den een groeiachterstand. In de kalverstal, afgezonderd in een kalverbox, lagen twee dode kalveren. Omdat de jonge die ren er al een halfjaar lagen, was er niet veel meer van over dan de beenderen. Alle veehouders zijn verplicht dieren die zijn ge storven uiterlijk de eerste werk dag na het overlijden melden bij het destructiebedrijf. Naast de erbarmelijke situatie in de stal was ook de admini stratie van de boer een chaos. Van de 76 runderen hadden 41 geen enkel oormerk en 23 slechts één exemplaar, terwijl het verplicht is kalfjes al direct na de geboorte twee labels in de oren te doen. De veehouder had bovendien zijn bedrijfsre- gister niet bijgehouden. De AID heeft de boer gisteren een brief gestuurd, waarin staat dat hij 48 uur de tijd heeft om de identiteit van de kalveren, koeien en stieren die geen oor merken hebben aan te tonen. Kan hij dat niet, dan worden al die dieren op kosten van de veehouder vernietigd. De in spectiedienst hoopt dat de offi cier van justitie alle overige die ren alsnog in beslag neemt. „Want deze man maakt er een potje van", aldus AID-woord- voerder Hageman. De officier kan de boer zelfs verbieden ooit nog een veehouderij te begin nen. Pagina R4: Oorzaak van verwaarlozing onbekend Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V a n, Straat tQ .Lil?) Postcode Plaats Telefoon *e\ Wij gaan zorgviAJg om mei persoonsgegevens In het cofcfon van de taant treft u nadere rtormabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 8i automateche betakrg is mp MIMI 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1