LEIDE Biotechbedrijven in de rij voor Leiden Daklozen vegen het centrum schoon De Stemming Unieke ziekenhuisopleiding levert eerste gediplomeerden ^Steek de vlag uit REGIO R1 Rechtszaak schutter Leidse Hout later ppo blij met rcheologisch p nderzoek in b oomburg ïr1 VW houdt fotowedstrijd voor Leidse Kalender 2004 Uitstel van executie Koppenhinksteeg zaterdag 28 juni 2003 Pastoor Van liet is niet vies an boeddhisme den haag/leiden - De rechts zaak tegen de 35-jarige man die dinsdagmiddag 25 maart in de Leidse Hout voor de ogen van zijn 5-jarige zoontje zijn vrouw (30) doodschoot, is gisteren aangehouden. De rechter in het Paleis van Justitie in Den Haag acht psychologisch onderzoek van de verdachte in het Pieter Baan Centrum in Utrecht noodzakelijk. Omdat daar een wachtlijst is van vier maanden en de verdachte op zijn vroegst eind augustus in Utrecht kan worden onderzocht, wordt de rechtszaak tegen hem waar schijnlijk pas eind van dit jaar gehouden. Op de rechtbank ontstond gis teren tijdens de zitting enige verwarring rond de identiteit van de verdachte. Hij is in mei 1968 in de voormalige Sovjetre publiek Georgië geboren, maar maakt ook gebruik van een Turkse naam. In Turkije zou hij in mei 1971 ter wereld zijn ge komen. De verdachte gaf toe twee verschillende identiteiten te gebruiken. De man wordt er van verdacht eind maart opzettelijk en met voorbedachten rade zijn vrouw op het veldje naast het Thee huis te hebben doodgeschoten. Op dat moment zat het terras van het Theehuis vol, zodat er veel getuigen van de schietpar tij waren. De twee hadden rela tieproblemen en de vrouw had inmiddels een nieuwe vriend. De man kon dit niet verkrop pen. De dader richtte vervol gens zijn pistool op de nieuwe vriend van de vrouw en een an dere vriend die ook op het veld je naast het Theehuis zaten. Hiervoor kreeg hij poging tot moord aan zijn broek. Na de schietpartij vluchtte de man te voet via de Leidse Hout naar de Raadsherenbuuit. On derweg gooide hij zijn pistool in een sloot. Het moordwapen werd snel gevonden op aanwij zingen van Bernard Stöxen, pachter van het Theehuis die de achtervolging had ingezet. Via een mobieltje dat hij van een passerende fietser had ge leend, hield Stöxen de politie op de hoogte. De schutter kon uiteindelijk in een tuin in de Lijsterstraat door de politie worden overmeesterd. I hevig CDA-gemeenteraadslid Flippo is blij. Waar hij levig voor heeft gepleit, ge- |rt: er komt een archeolo- y |h onderzoek in de Room- IJgerpolder. Sterker nog, het is maandag al be- jnen, zo maakte de gemeen- jeiden gisteren bekend, dat terwijl de gemeente Is heeft volgehouden dat er belangrijks in de grond zat. iheologische begeleiding fde dus niet", zegt Flippo. er nu opeens toch een it archeologisch onderzoek legonnen, komt volgens •o door druk vanuit de pro- Sinds het vertrek van ;archeoloog Maarten Dol- naar Venlo ligt het toe bij de provincie. Er werd gepraat over archeologisch erzoek. Maar de provincie dat er brokken kwamen lat het werk aan de wijk al begonnen." Ook de publi- 3 t rond het ontbreken van M eologisch onderzoek heeft lL rol gespeeld, denkt Flippo. nieuwe opgravingen moe- laken wat in de jaren ne ig niet af is gekomen. Toen archeologen op een 2 nederzetting die tijdgebrek niet volledig worden onderzocht. Dat nu wel gebeuren. Verder tiden archeologen bouw- lamheden in delen van burg om te voorkomen r waardevolle archeologi- sporen worden vernietigd. door Wilfred Simons leiden - Tenminste tien buiten landse biotechbedrijven staan te popelen om zich in Leiden te ves tigen. Dat zegt general manager Arthur Steenmeijer van de West Holland Investment Agency, een in Den Haag gevestigd over heidsorgaan dat buitenlandse bedrijven naar Zuid-Holland pro beert te halen. De vijftien hecta re grond die Oegstgeest voor bioscience beschikbaar stelt op Rijnfront, kunnen daarmee snel worden gevuld. Leegstaande kantoren telt de regio Leiden op dit moment ge noeg, maar er is een schreeu wend tekort aan kantoorruimte met research development-fa- ciliteiten. Hiermee worden kan toorgebouwen met cleanrooms en laboratoria bedoeld. „Als die er zijn, dan is de interesse bij buitenlandse bedrijven er met een", zegt Steenmeijer. De be drijven preferen een plek op het Leidse biosciencepark, omdat ook zij dat zien als een interna tionale hotspot voor biotechno logie. Hier is de kennis die zij nodig hebben, hier kunnen zij jonge, hoogopgeleide werkne mers vinden en samenwerking vinden met andere, gelijkge stemde bedrijven. Woordvoerster Rianne Rouke- ma van Competence Centre Li fe Sciences, dat beginnende biotechbedrijven helpt met kantoorruimte en met het vin den van kapitaalverschaffers, verwacht ook dat de ontwikke ling van het biosciencepark sneller kan verlopen dan me nigeen nu denkt. Juist het feit dat de bedrijven bij elkaar zit ten, is een pré, meent zij. „Jon ge ondernemers die hier op de gang staan te wachten voor een gesprek, zie je daar al met el kaar overleggen, zo van: 'hé, wat kan jij, dat is interessant, daar kan ik ook wat mee'. Het feit dat mensen elkaar in het biosciencepark lijfelijk ontmoe ten, is een grote meerwaarde." Daarnaast wordt Roukema bij na wekelijks geconfronteerd met biotechbedrijven die willen uitbreiden. Vijf gemeenten in de Leidse re gio, de provincie en de Univer siteit Leiden maakten gisteren een Structuurvisie voor de 'Knoop Leiden-West' bekend. Behalve herontwikkeling en uit breiding van het bioscience park is er ook aan drieduizend nieuwe woningen, scholen, winkels en een studentencam pus aan de Wassenaarseweg gedacht. Dit alles ziet Steen meijer als een 'hele goede rand voorwaarde' voor buitenlandse bedrijven. „Het betekent dat zij hun werknemers iets te bieden hebben." Ook de campus vindt hij heel belangrijk. „Daar lopen mensen met de juiste kennis rond, dat zijn de toekomstige werknemers die zij graag in dienst willen nemen." Steenmeijer verwacht dat de 'bioboom' nog lang niet op zijn hoogtepunt zit. Daar bovenop verwacht hij een tweede econo mische boom: nanoweten- schap. Het gaat om bedrijven die moleculen maken die bij voorbeeld in het menselijk li chaam taken uitvoeren. Het zijn meer machientjes dan medicij nen. Een sterke relatie tussen de TU Delft, het biosciencepark en de Universiteit Leiden is daarom gewenst, meent Steen meijer. De general manager pleit dan ook met nadruk voor aanleg van de Nil-West, die de afstand tussen het bioscience park en Delft fysiek moet be korten. Een van de vegers aan het werk op de Garenmarkt. Foto: Mark Lamers door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden is een veegploeg rijker. Sinds maandag gaan langdurig dak- en thuislozen drie keer per week de vuile plek ken in het centrum te lijf. Per schoonmaak beurt krijgen zij vijf euro. Omdat het vrij willigerswerk is, gehouden zij hun volledige uitkering. De veegploeg is een initiatief van stichting De Binnenvest en blijft actief tot aan het eind van dit jaar. Voor volgend jaar wordt nog naar financiering gekeken. Volgens Mart Meeuwsen, manager bij De Binnenvest, kreeg de stichting geregeld sig nalen van verveling onder de langdurig dak- en thuislozen. „En dat er behoefte was aan dagbesteding. Het probleem is dat die reguliere dagbesteding voor onze doel groep een net iets te hoge drempel heeft. Denk daarbij aan vaste begintijden, geen alcohol en geen drugs tijdens het werk. Dat soort dingen is heel begrijpelijk, maar voor onze cliënten net iets te hoog gegrepen. Toch willen wij ze maatschappelijk active ren, maar op een iets minder strakke ma nier. Vandaar dit project." De veegploeg werkt op maandag-, dinsdag- en donderdagmiddag. Om 11 uur is het verzamelen bij dienstencentrum voor dak en thuislozen De Bakkerij op de Oude Rijn. Vervolgens worden de schoonmaakspullen opgehaald bij het Slaaphuis op de Boom- markt en daarna gaat de ploeg naar de lo catie waar wordt geveegd. De vegers zijn te herkennen aan fel oranje hesjes. „In eerste instantie zijn we te vinden in de omgeving van het dienstencentrum en het Slaaphuis maar we willen ook elders in het centrum aan de slag", aldus Meeuwsen. Per keer wordt ruim drie geveegd en de deelnemers krijgen aan het eind van elke schoonmaakmiddag vijf euro. „Het maakt niet uit hoe ze die besteden", aldus Meeuwsen. „De een betaalt er een over nachting van in het Slaaphuis, de ander koopt er ogenblikkelijk bier voor. De uitval is tot nu toe nihil. Dat valt me mee, want ik had eigenlijk wel verwacht dat er één of twee halverwege een veegmiddag al de brui aan hadden gegeven. Het is vrijwilligers werk en met de sociale dienst is afgespro ken dat de deelnemers, die op bijstandsni veau zitten, him uitkering behouden. „In eerste instantie zijn er vijf vrijwilligers op de veegploeg afgekomen", vervolgt Meeuwsen. „Maar het is de bedoeling dat we doorgroeien naar een stuk of 20. Als de regelmatige deelnemers een beetje ervaring krijgen, kunnen ze in ploegjes van twee worden opgesplitst. Er zijn al contacten met de winkeliersvereniging van de Haar lemmerstraat en de centrummanager om overdag regelmatig de Haarlemmerstraat schoon te vegen. Dat gebeurt nu alleen na zessen. Er zijn al winkeliers die hebben ge zegd voor de koffie te willen zorgen en mis schien wordt er ook wel een maaltijdver strekking aan het project gekoppeld. Ja, deelname aan het project is voor een dak- of thuisloze statusverhogend. Ik sluit niet uit dat deelnemers in de toekomst kunnen doorstromen naar een vaste baan bij Mi lieu en Beheer." Het project wordt voor dit jaar gefinancierd uit AWBZ-gelden. „Momenteel zijn we be zig met de financiering voor 2004 en we hopen daarvoor uit hetzelfde potje geld te krijgen. Maar op de langere termijn kijken we uit naar vaste financiering", aldus Meeuwsen. eren is vooruitzien. Dat is i moeilijk Maar soms is fuitzien heel eenvoudig. De bijvoorbeeld, begint alle n op of rond 21 juni. kun je maar een r keer per jaar tot diep in de |vejit op een terras zitten zon reen koutje te vatten. In Lei- jn 'nooit. Al is de nacht nog zo at, om twaalf uur komen ze arlt je glas, dan je tafel en dan i sjoel weghalen. 1 ljn mensen die dat heel ver- id vinden. Onder die men- raadslid Peter Bootsma '66. Vooruitzien is niet zijn »te kant. Hij had bij voor de zomer niet eens zien ;omen. igs stapte Bootsma met roge keel het stadhuis uit. ,d daar een vergadering ;emaakt die zo ongemeen nend was, dat hij niet op lok had gekeken. Maar hij heel goed hoe laat het was: »m een deel van zijn raads- eding in bier om te zetten, ima wilde juist rustig neer- in een stoeltje op het luisplein - waar de ge- iteraad voor zichzelf het ste terras van heel Leiden georganiseerd - toen zo'n (bol van een ober de stoel er zijn gat vandaan haalde, a, dan wordt het persoonlij- jieens politiek, n de ergste woede was weg- 5d en hij nog zachtjes nako- )r tl naar huis wandelde, rijpte jn plan. |vas toch raadslid? En als Islid heb je macht. Oké, niet iel veel, maar toch... lacht nog ratelde het D66- ilid een brief uit zijn pc. [brief aan de burgemeester, het vriendelijke doch drin- de verzoek om, nog dit [jaar en deze zomer, bij ji weer een tiental terrassen piden na twaalven te laten i. Bij wijze van proef, het experiment droeg hij rrassen van de kroegen op itadhuisplein en aan de jwe Rijn voor. Zo dicht mo- k bij het stadhuis. Want dat hem verdorie niet nog een overkomen. Uni was het. De zomer van j was net een dag oud. Bootsma las de brief nog eens over. En hij voegde nog een zin netje toe: dat de burgemeester de vlag moest laten uitsteken als er van zo'n feestelijke terras- nacht sprake zou zijn. Hij knikte tevreden, printte de brief en stopte hem in een en velop. En hij liep diezelfde nacht nog een keertje naar het stadhuis - met een lichter ge moed nu - om hem te brengen. Want die proef moest wel met een beginnen. Straks begon het zomerreces en dan had hij er nog niks aan. Regeren is vooruitzien. Agenda We laten een wethouder niet graag week in week uit in deze rubriek opdraven. Deze hard werkende stadsbestuurders mogen ook wel eens een week eindje rust hebben. Tenzij ze het er naar maken, natuurlijk. En Mohamed Rabbae heeft het ernaar gemaakt. Deze week besloot hij weg te blijven bij het jaarlijkse feest van de democratie in Leiden, de behandeling van de Perspec- tiefnota. Het was weliswaar het zoveelste feest der democratie - want ter gelegenheid van zo'n nota houden ze in de raad met een een heel partycircus - maar het was wel het feest waarbij zijn aanwezigheid dringend ge wenst was. Raadsleden hadden nogal wat appeltjes met hem te schillen over een dreigend conflict met de ondernemingsraad, over het feit dat er nog steeds bakken met geld de deur uitgaan aan externe krachten, en over de dreigende ontslagen bij de ge meente. Kortom, onderwerpen waar een wethouder voor per soneelszaken toch graag een uurtje of wat voor wil uittrek ken. Maar wie er ook aanschoof aan de collegetafel, niet Mohamed Rabbae. Zelfs het raadslid van zijn eigen Groenlinks kon haar verbijstering over het wegblij ven van Mohamed uiteindelijk nauwelijks verbergen. En dat wil wat zeggen. Om bij die par tij als wethouder een lichte ver maning te krijgen, moet je bij wijze van spreken eerst de pen ningmeester afrossen en er met de clubkas vandoor gaan. En dan nog knijpen ze onmiddel lijk een oogje toe als er wat van dat geld naar een goed, links doel gaat. Het idiote is dat Mohamed al die tijd, terwijl zijn lastige vra gen door mede-collegeleden werden beantwoord, vlak in de buurt was. Kijk, als hij nou ge zinsverplichtingen had, een in gelaste koopavond in Maarsen bijvoorbeeld waar hij echt niet omheen kon. Of in een megafile terechtkwam, net op het mo ment dat de batterij van zijn mobieltje de geest gaf, als de dijken langs de Leidsche Rijn het dreigden te begeven en hij zijn vinger niet uit het gat kon halen voor er voldoende zand zakken waren aangerukt, als Bush en Blair hem onmiddellijk naar het Midden-Oosten had den geroepen, om nog een keer te proberen daar vrede te krij- gen, tja, dan was het te begrij pen. Maar hij had gewoon een pers- conferentietje en daama een gesprek met Rijndijkbewoners. En daarna had hij nog alle tijd om aan te schuiven. „Ik dacht de behandeling van de Perspectiefnota 's avonds was. Maar toen ik hoorde dat het al om vier uur begon, kon ik die afspraken echt niet meer verplaatsen", was zijn verkla ring later. Waarom hij 's avonds ook niet was langsgekomen, dat liet hij maar een beetje in het midden. Maar het is wel duidelijk. Mo hamed Rabbae heeft in Leiden een verborgen agenda. En jammer genoeg kan hij hem zelf ook niet meer vinden. Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink Doktersassistenten kunnen naar polikliniek of huisartsenpraktijk leiden/leiderdorp - Een VOOr Nederland unieke opleiding voor doktersassistenten, die al leen nog in het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp en Al phen aan den Rijn en het Me disch Centrum Haaglanden be staat, levert vandaag haar eerste gediplomeerden af. Van de eerste doktersassisten ten die in het Leidse ID College hun diploma krijgen, zijn er acht in het Rijnland Ziekenhuis opgeleid. Ze kunnen aan de slag op een polikliniek van een ziekenhuis of in een huisartsen praktijk. De meeste afgestu deerde leerlingen hebben nu al een baan in het Rijland Zieken huis. Het unieke van deze tweejarige opleiding is dat de leerlingen werken en leren tegelijk. Ze ko men in dienst van het zieken huis en krijgen onmiddellijk een salaris. Ze werken op ver schillende poliklinieken, doen 'snuffelstages' op andere afde lingen en werken een tijdje bij een huisarts. Bij de traditionele, driejarige opleiding tot dokters assistent ligt de nadruk meer op het leren, minder op de prak tijk. De doktersassistenten komen eerder op de arbeidsmarkt en kennen het klappen van de zweep dan al, zegt Ivonne Schellingerhout, manager poli klinische zorg van het Rijnland Ziekenhuis. „De dynamiek van een polikliniek, waar de veran deringen elkaar snel opvolgen, maken ze al mee. Dat is toch wat anders dan bij de traditio nele opleiding waar de leerlin gen tien weken stage lopen." Met de nieuwe opleiding boort het ziekenhuis een nieuwe groep potentiële werknemers aan, zegt Schellingerhout: her intredende vrouwen. „Ze ver dienen onmiddellijk een salaris. Dit is ideaal voor vrouwen die altijd al in het ziekenhuis wil den werken." Volgens Schellingerhout is de nieuwe opleiding tot doktersas sistent (op MBO-niveau) bijna een soort verpleegkundigenop leiding. „Na het volgen van een paar extra modules zou een as sistent het werk van een ver pleegkundige kunnen doen." Inmiddels is ook het Fransiscus Gasthuis in Rotterdam met de nieuwe opleiding begonnen. leiden - De Leidse vestiging van de VW Holland Rijnland is op zoek naar de mooiste foto van Leiden. De 12 fraaiste plaatjes krijgen een plek in de Leidse Kalender 2004. De fotowedstrijd heeft als thema 'Leiden, zoals het is'. De winnaar ontvangt een eerste prijs van 1250 euro, de nummer twee 750 en nummer drie 500 euro. De nummers vier tot en met twaalf krijgen elk 200 euro. Het fotomateriaal kan van 1 tot en met 28 augustus wor den ingeleverd. De specificaties voor het in te leveren fotomateriaal zijn: of dia kleinbeeld (liggend) of dia 6x6 en een afdruk van deze dia van 20x30 centimeter. Er kan ook digitaal worden ingeleverd. De re solutie moet dan bij 300 dpi zijn bij afmetingen van 3fcc45cm. De kalender krijgt 12 liggende foto's van 20:00 centimeter. De wedstrijd is al zeven jaar een succes. Honderden fotografen hebben al geprobeerd om hun werk op de kalender te krijgen. De dia's of cd's kunnen worden opgestuurd naar VW Holland Rijnland, postbus 662, 2300 AR Leiden of worden ingeleverd bij de VW-winkel aan de Stationsweg. Het maximum aantal in te leveren foto's is drie per fotograaf. De winnaars worden in de herfst bekendgemaakt. leiden - De rechtszaak tegen de sloopplannen van de gemeente in de Koppenhinksteeg heeft vertraging opgelopen. De rech ter heeft meer gegevens nodig en heeft de zaak voor een pe riode van acht weken aange houden. Daarna kan het naar verwachting nog zes weken du ren voor er een uitspraak op ta fel komt. Dat betekent dat de mensen van de Vrijplaats Kop penhinksteeg in elk geval nog deze zomer kunnen blijven. De vrijplaatsbewoners hadden een zaak aangespannen tegen de gemeente, die panden in de Koppenhinksteeg wil slopen. Bedoeling is dat er luxe appar tementen verrijzen op de plaats waar nu een agglomeraat van sociale en politieke groeperin gen huist. De rechter wil meer duidelijk heid op een aantal formele punten. Zo is meer helderheid nodig over de vraag of de Weg- geefwinkel een commerciële in stelling is of niet. Als dat zo is, kan de gemeente zonder een aanpassing van het bestem mingsplan winkels in hun nieuwbouwpanden vestigen. De Weggeefwinkel houdt het erop dat het geen winkel is, omdat er ook geen kassa staat. „En als die er zou staan, dan geven we hem weg", zegt Mar co van Duijn van de Vrijplaats.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13