in LEIDE Uitbreiding Bio Science Park schept 1500 banen REGIO Druggebruik werd aanloophuis fataal Leidse katholieken gaan samenwerken UI oot archeologisch derzoek in Roomburg LNAB TOENEN KOEPELTENT Breedeveld IUitgekeken op uw collega's Samenwerking van vijf gemeenten 'uniek' www.autoheemskerk.com nieuwemrnmawmm de krachtigste geurvernietigende inlegzooltjes Protest tegen oververhitting Aanrander (16) weer op vrije voeten vrijdag 27 JUNI 2003 R1 Suzanne de ede in rol n knecht X-out: een axte plek waar kunt stappen Eigenaar tcafé baalt van menwerking w Hogeschool oogste punt - Met het installeren van opbouw heeft de nieuw- lan de Hogeschool Lei- ïdaag officieel het hoog- it bereikt. Tot de bouw- e maken de firma's Hed- ïw uit Hoorn en PRC entrum uit Bodegraven louw verder wind- en icht. De nieuwbouw be ier meer een aula, extra i, practicumzalen en imten voor de PABO, de g Management en Be- ichniek en de nieuwe ng Bio-informatica. Ook een ruimte voor 'stu- services' en het uitzend- Studentalent. In januari 1 le nieuwe vleugel opge- door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Als vijftien hectare in het Oegstgeestse gebied 'Rijn front' voor biosciencebedrijven wordt bestemd, kan de Leidse Leeuwenhoek anders worden in gericht. Sommige bedrijven moeten naar Rijnfront verhui zen, de universiteit en het LUMC kunnen versleten gebouwen ver ruilen voor nieuwe en er komt ruimte voor nieuwe bioscience bedrijven. Ook is er langs de Wassenaarseweg plek voor een studentencampus met duizend kamers. Dat blijkt uit de Structuurvisie Knoop Leiden-West, die giste ren in het Haagse provinciehuis is gepresenteerd. Het plan is het gevolg van een unieke sa menwerking tussen een aantal regiogemeenten, de Universi teit Leiden en de provincie Zuid-Holland. De vijftién hectare Rijnfront kan op de wat langere duur aan 1500 mensen werk bieden. Wo nen kunnen deze mensen aan de Oude Rijn. Dit 'wonen aan het water' moet niet alleen mo gelijk zijn voor welgestelden, maar ook voor modale werkne mers. De Oegstgeester wethou der Meester ziet er een kans in om de rommelige oevers aan trekkelijker te maken. Er komen ook twee parken voor 'passen de recreatie', aldus wethouder Vletter van Rijnsburg. De inbreng van Voorhout is on ontbeerlijk om het plan in zijn totaliteit mogelijk te maken. Aanvankelijk was de vijftien hectare Rijnfront voorbestemd voor reguliere bedrijvigheid en - Archeologen zijn deze en groot archeologisch >ek in de Roomburger- jegonnen. Alle in arche- opzicht interessante ;n worden in vijftien we- lerzocht. derzoek begint na 'een dige voorbereiding en nsief overleg tussen de ite, de Rijksdienst voor dkundig Bodemonder- de provinciaal archeo- ldus de gemeente Lei- CDA-fractie heeft gere- 1 zo'n archeologisch on- van de Roomburger- gevraagd. De polder en nieuwe wijk met dui- >ningen. cheologen verwachten van bewoning uit de ;e tijd en de Middeleeu- te treffen. Zij gaan in ival delen van het laat- :euwse Margaretha- opgraven. Bij onder- advertentie) ^wanden van Lieftink zijn {blikvangers en ideale buiten- ;anden_Ze worden gemaakt waardig aluminium of kunst- Terfect maatwerk uit eigen 'priek. Met KOMO-keur >irsterke kwaliteitsgarantie. j ziens in de showroom. wroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 172 46 96 70-www.lieftink.nl peningstijden showroom: t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur rdag van 10.00 tot 16.30 uur (advertentie) lafumaljÉ )R 2 TOT 4 PERSONEN 2 persoons van 159,- voor 119,- 3 persoons van 179,- voor 149,- 4 persoons van 199,- voor 189,- Kampeer- en zzverfsport laan 17 (de Baanderij) Leiderdorp Tel. 071-5415443 id di. t/mvr. 09.00 - 18.00 uur zat. 09.00- 17.00 uur ond do. 19.00 - 21.00 uur ireedeveldkamperen.nl Volgens gedeputeerde Norder heeft het Bio Science Park een 'internationale uitstraling' en zitten er bedrijven die 'op wereldniveau de con currentie aangaan'. Foto: Hielco Kuipers niet voor bioscience. Rijnsburg wilde die vijftien hectare wel van Oegstgeest overnemen, maar dat ging weer ten koste van de glastuinbouw, die een Rijnsburgs economisch speer- Eunt is. Hier bood Voorhout de elpende hand: het wil wel grond opofferen voor glastuin bouw, mits de bedrijfstak met bijvoorbeeld stroken bos 'ruim telijk wordt ingepast'. Een knelpunt in de Structuurvi sie is toch nog de mobiliteit. De economische potentie van het gebied wordt beperkt doordat de verbinding tussen de rijks wegen A4 en A44 (de NI 1-West) er nog altijd niet is. Ook de Rijn Gouwe Lijn, die duizenden mensen naar de bedrijven, het LUMC en de Leidse binnenstad moet vervoeren, is een absolute voorwaarde voor het succes van de 'Knoop Leiden-West'. Voor de Nll-West gaat gedeputeerde Norder komend najaar een nieuwe studie aanvragen. Hij laat twee varianten onderzoe ken: één ten zuiden van Leiden en het tracé over de Churchill- laan en de Dr. Lelylaan. zoek in de jaren negentig stuit ten archeologen op een Ro meinse nederzetting en bijge bouwen van het klooster. Door tijdgebrek was het toen niet mogelijk het hele terrein te on derzoeken. De nieuwe opgra vingen bieden de kans het on derzoek af te maken. Recent onderzoek heeft drie nieuwe vindplaatsen aan het licht ge bracht. Ook die worden onder zocht. De werkzaamheden die nu worden uitgevoerd om het ter rein bouwrijp te maken, wor den niet archeologisch bege leid. Eerder onderzoek heeft volgens de gemeente duidelijk gemaakt dat in grote delen van het gebied weinig tot geen ar cheologische resten meer zit ten, door bodemverstoringen in het verleden. Sommige delen die bouwrijp worden gemaakt, zijn echter wel van archeologi sche waarde. Toch vindt de ge meente archeologische begelei ding niet nodig omdat de res ten niet in gevaar komen. Deze terreinen worden later deze zo mer onderzocht. (advertentie) De samenwerking rond de structuurvisie Knoop Leiden- West is de wethouders van de vijf regiogemeenten goed beval len. Voor het eerst werken Lei den, Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg en Voorhout een drachtig samen aan een regio nale ontwikkeling. De bestuur ders benadrukken dat de visie uitvoerbaar is en geen luchtfiet serij. Gedeputeerde Norder ge looft zelfs dat het project 'uniek is voor Nederland' en prijst de gemeenten voor het vermogen om 'letterlijk en figuurlijk over de gemeentegrenzen heen te kijken'. Wethouder Meester van Oegstgeest, die de uitwerking van de visie 'spannend' vindt, liet zich zelfs ontvallen dat de samenwerking naar meer smaakt. De wethouders en de gedepu teerde gaan de Structuurvisie komend najaar voorleggen aan hun gemeenteraden en aan Provinciale Staten. Meester en wethouder Vletter van Rijns burg verwachten 'stevige in houdelijke' discussies, maar zeggen de visie volop te willen verdedigen. Wethouder Meester deed gis teravond in het Haagse provin ciehuis uit de doeken hoe de planvorming voor de 'Knoop Leiden-West' begon. Het was mei vorig jaar. Samen met haar Leidse collega Hillebrand en gedeputeerde Norder kwam zij informeel in Leiden bijeen om eens over de westrand van Lei den en de aangrenzende gebie den te praten. De drie werden het 'verrassend snel' eens. In juni volgde een tweede gesprek, nu met verte genwoordigers van de Universi teit Leiden, Rijnsburg, Valken burg en Voorhout erbij. De rest is geschiedenis: amper een jaar later ligt er een visie op het ge bied die vele wensen in één keer vervult. De westrand van Leiden heeft de laatste decennia een storm achtige ontwikkeling doorge maakt. Vooral het besluit van de gemeente Leiden begin jaren '80 om De Leeuwenhoek te be stemmen voor bioscience heeft zijn vruchten afgeworpen. Het gebied wordt daarbij geholpen door de goede ontsluiting via de rijksweg A44, de N206 en de nabijheid van Schiphol. Dit deel van Leiden heeft een 'in ternationale uitstraling' gekre gen, waar bedrijven zitten die 'op wereldniveau de concur rentie aangaan', aldus Norder. Delen van het gebied rondom de Oude Rijn zijn echter bij die ontwikkeling achtergebleven. Het gezamenlijke initiatief van de gemeenten, de Universiteit Leiden en de provincie moet ervoor zorgen dat dit gebied 'de komende decennia' zijn koppo sitie behoudt en zo mogelijk uitbouwt. /4Z4RÖN AZARQH OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUT^=IS»ERK Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 6 [Onbezorgd gemeten'mn sfë i zomer met Azann Protect! Azaron heeft nu ook producten voor het voorkomen van insectensteken! Azaron Protect heeft een krachtige, afstotende werking tegen insecten. Azaron Protect is er in twee varianten: Azaron Protect junior en Azaron Protect Extra Sterk »Om het vakantieplezier te vergroten geeft Azaron nu bovendien een gratis single-use (wegwerp) fotocamera weg! Kijk bij de drogist voor de onmisbare Vakantiepakketten van Azaron. g Geurvreters superabsortxrende inlegiooltjes zijn speaaal ontwikkeld om tramptratiegeur en vodit weg te nemen. Vooral in de zomer en bij het sporten komen Geurvreters prima van pas, Oe inlegzool bestaat uit een toplaag geïmpreg neerd met een schimmelafstotend middel en een foamlaag met geactiveerde koolstof, die voetengeurveroorzakende bacteriën vernietigt. Geurvreters dragen niet alleen bij aan een algemene conditieverbetering van de voeten, ze verhogen ook nog eens het loopcomfort Geurvreters zijn uitwasbaar, geschikt voor iedere maat en verkrijgbaar in drie varianten: Comfort, Sport en Spel en Super Sterk www.geurvretcrs.nl door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Het aanloophuis aan de Nieuwstraat, dat half augus tus dichtgaat, is twaalf jaar gele den opgezpt als ontmoetings plaats voor eenzamen of men sen die onder het genot van een kop koffie hun verhaal kwijt willen. Die doelgroep blijft steeds vaker weg, zeggen be trokkenen. In plaats daarvan komt een toenemend aantal daklozen en verslaafden. „Dat had gevolgen voor de sfeer", zegt vrijwilliger P. van Langevelde. „Er viel wel eens een klap en er kwam wel eens politie bij. Doordat de coördi nator al een jaar ontbrak, was er geen begeleiding voor de vrijwilligers. Nieuwe vrijwilli gers leerden niet goed om met problemen om te gaan." Bestuurslid T. Huisman: „Er ge beurden op een gegeven mo ment dingen die niet konden. Vrijwilligers gingen daar ver schillend mee om. Als er ach terin iets gebeurde dat niet pluis was, lieten sommige me dewerkers dat maar zo. Die dachten: ik blijf maar weg uit die hoek. Kijk, nu gaat het nog goed. Maar we zijn niet profes sioneel genoeg om die onge wenste binnensluipende zaken tegen te gaan." Een ander be stuurslid zegt dat er in het ach tergedeelte van het aanloop huis permanent een vrijwilliger bij moest zitten om te voorko men dat er werd gehandeld en gebruikt. Behalve de toeloop van daklo zen en verslaafden was ook het ontbreken van een coördinator een belangrijke reden om het aanloophuis op te heffen. Vol gens Huisman en voorzitter van de kerkenraad A. den Hertog is druk maar tevergeefs gezocht naar een interim-coördinator. Huisman: „We hadden al veel extra geld uitgegeven om een maand of zes iemand aan te trekken en daar hangt ook een prijskaartje aan. Je kan niet aan de gang blijven. Het houdt een keer op." Zowel het bestuur als de vrijwil ligers houden de mogelijkheid open voor een nieuw diaconaal project in de binnenstad. Huis man: „Een project waarbij je niet de professionals uithangt, maar waar vrijwilligers een ver antwoorde doelgroep op een verantwoorde plek iets te bie den hebben. En dan nog het liefst vanuit onze achtergrond. Daar waar we de mensen iets van onze levensbeschouwing mee kunnen geven, doen we dat." leiden - Leerlingen van de Lucas van Leydenschool zwaaien met spandoeken, scanderen 'airco, airco' en zingen een protestlied op het Stadhuisplein. Kinderen en docenten hebben genoeg van de hitte in het schoolgebouw aan de Vliet. Al zestien jaar lang loopt de warmte in de zomermaanden op tot boven de dertig graden. Soms stijgt het kwik tot bijna veertig. Tot nu toe is er geen goede oplossing gevonden. Een airco-apparaat maakte te veel lawaai. Ventilatoren veroorzaakten ontstoken ogen, hoofdpijn en op waaiende papieren. De Lucas van Leydenschool eist nu dat de gemeente iets doet aan de hitte. Anders 'voelen wij ons genoodzaakt de deuren van onze school te sluiten', aldus directeur Wim Hogenbirk en Steven Janse van de medezeggenschapsraad gisteren. Foto: Henk Bouwman leiden - De jongen die eerder deze week door de politie werd opgepakt op verdenking van vijftien aanrandingen in Leiden dit jaar, blijkt 16 jaar te zijn. Dat heeft het openbaar ministerie gistermiddag bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder heeft de verdachte verklaard 'voor de kick' gehandeld te hebben. De meeste aanrandingen vonden plaats in de Tuinstadwijk, het gebied tussen de Herenstraat en de Schelpenkade. De jongen is gistermiddag vrijgelaten op voorwaarde dat hij meewerkt aan een psychologisch onder zoek. De knaap kon worden opgepakt nadat een bekende van hem ge tuige was van een van de aan randingen. Acht vrouwen heb ben inmiddels aangifte van aanranding gedaan. De politie sluit niet uit dat meer dan vijf tien vrouwen door hem zijn las tiggevallen. De dader fietste achter lopende of fietsende vrouwen aan. Hij haalde ze in of overviel ze van achteren en viel hen vervolgens lastig door in borsten of billen te knijpen. Drie parochies bundelen krachten ONTDEK DE IUWE SMAKEN W IGLO PZA! (advertenties) door Silvan Schoonhoven leiden - Kerkbesturen van de Hartebrug-, de Herensingel- en de Sint Petrusparochie gaan samenwerken. De drie parochies blij ven onafhankelijk. Ze willen een 'krachtige aanwezigheid van de rooms-katholieke kerk in de binnenstad van Leiden tot stand brengen'. „Dit doen zij in de overtuiging dat voor een duidelijke presentie van de katholieke kerk in Leiden een krachtige en vitale parochie organisatie in en rond het centrum van de stad een noodzaak is", aldus de intentie verklaring die de drie parochies hebben ondertekend. „Samenwerken is nodig om te laten zien wie je bent", zegt pastoor A. Peters. „De laatste decennia zijn we soms een beetje teruggetrokken geweest. Je moét niet alleen maar kerk zijn binnen de muren. We willen wat meer aan de weg timmeren." Het laten zien van een gezamenlijk gezicht was op zijn plaats geweest bij bijvoorbeeld een heikele maatschappelijke kwestie als de alcoholistenkeet op de Garenmarkt, denkt Peters. .Achteraf gezien hadden we daarover onze stem duidelijker moeten la- ten horen." Ook het teruglopend 'aantal pastores is een reden voor hechtere samenwerking. Kerke lijk personeel uit de ene kerk kan bijsprin gen in de andere. De Lodewijkparochie doet niet mee met de samenwerking. Dat heeft te maken met de meer behoudende signatuur van deze pa rochie aan het Steenschuur, zegt Peters. „We informeren ze wel over de stappen die we nemen. Als ze willen meedoen zijn ze welkom, maar ze hebben altijd al wat al leen gestaan ten opzichte van de andere katholieke kerken", aldus Peters.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9