Nestlé daagt Unilever uit tot ijsoorlog ECONOMIE Europese Unie begraaft erfenis van Mansholt definitief Scheepbouwer voorziet Europese allianties in mobiele telefonie FNV wil referendum over kabinetsplannen Deel passagiers KLM hoeft niet in te checken TPG-dochter bezorgt in Irak België stopt internationale nachttreinen «winkels Jubilerende consumentenbond uitgebreid op internet ag 27 juni 2003 joen nep-tollen derschept el - Meer dan twintig con- rs met nep-Beyblades-tol- jn in de haven van Ant en onderschept. De ra- jopulaire speelgoedtol- ie ook in Nederland niet an te slepen, kosten in de >1 in België twaalf euro. De akversie doet nog altijd de Fabrikant Hasbro van de j Beyblades heeft beslag la- jgen op de partij. De afge- maanden zijn in Antwer- op de luchthaven Za- 1 zijn bij elkaar al meer n miljoen valse tollen loken. Foto: PR tis wil af iGWK HT - Bankverzekeraar For- I af van de grenswisselkan- (GWK). Het Belgisch-Ne- tidse concern wil de 's afstoten of ombouwen talen van Fortis Bank. De tkantoren sluiten niet aan bij de rest van het »m, aldus Fortis gisteren, edrijf kan de kantoren op manieren kwijtraken: ver- aan een ander bedrijf of Ifstandiging. GWK heeft 50 (ingen, voornamelijk op hs van de NS. Er werken reer 500 mensen. Door de ring van de euro viel vorig en groot deel van de taken e kantoren weg. den haag/gpd - Er komen in Europa verschillen de allianties op het gebied van mobiele telefonie. Niet omdat de bedrijven uit die landen dat zo graag willen, maar omdat dat de enige manier is waarop zij een vuist kunnen maken tegen hun gemeenschappelijke wereldwijde vijand: het Brit se Vodafone. Dat heeft KPN-topman Ad Scheepbouwer giste ren gezegd tijdens een bijeenkomst met journa listen in Den Haag. KPN doet ook mee aan dit spel, al wilde Scheepbouwer niet ingaan op bij zonderheden. „Wij praten met iedereen. Niet uit liefde, maar om te overleven." Scheepbouwer is overigens optimistisch over de toekomst van KPN op het gebied van mobiele telefonie. Vol gens hem zal KPN in staat zijn marktaandeel in Nederland te behouden en uit te breiden in Bel gië en Duitsland. In deze laatste markt opereert KPN via dochter E-Plus. Scheepbouwer: „Wij hebben daar nu 7,6 miljoen klanten, enkele hon derdduizenden meer dan enkele maanden gele den. Wij willen er de komende jaren elk jaar een miljoen bij krijgen, om uiteindelijk uit te komen op 11 miljoen klanten." Volgens hem is dat de 'kritische massa' die nodig is om als belangrijke speler op deze grote markt gezonde winst te kun nen maken. „Dat gaat lukken", zei een zelfverze kerde Scheepbouwer. Hij deed een oproep aan het rijk, de gemeenten en de kabelmaatschappijen om met KPN samen te werken aan de komst van een landelijk glasve zelkabelnet, dat reikt tot in alle bedrijven en huishoudens. KPN heeft nu al een glasvezelnet dat de 53 grootste gemeenten van Nederland ver bindt. Als andere partijen mee willen doen met uitbouw hiervan tot een landelijk dekkend netwerk, is KPN bereid een stapje terug te doen in de exploi tatie ervan. „KPN wil ook de concurrentie hierop toelaten", aldus Scheepbouwer. Tijdens de bij eenkomst lieten andere leden van de Raad van Bestuur van KPN doorschemeren waarom hun voorzitter dit zei: KPN is als de dood dat er straks in Nederland een reeks 'mini-PTT-ljes' ontstaat, die allemaal hun eigen glasvezelnetwerkje gaan bouwen. Nu biedt voor de stijgende vraag naar internet en ander dataverkeer ADSL nog voldoende ruim te. Dit is een zogenaamde 'breedband'-toepas- sing, hetgeen wil zeggen dat door telefoonlijn of tv-kabel snel grote pakketten informatie (films, spelletjes, etc.) kunnen worden verzonden. Maar Scheepbouwer voorspelde dat tussen vijf en tien jaar zowel het aantal gebruikers van breedband sterk zal zijn gegroeid, als het aantal bedrijven dat diensten aanbiedt. „Dan biedt ko perdraad of coax-kabel onvoldoende mogelijkhe den en moet Nederland kunnen beschikken over glasvezel", zei hij. Omdat de aanleg van een lan delijk dekkend glasvezelnet op basis van de hui dige prijzen ongeveer tien miljard euro kost, is dat voor een enkele marktpartij niet te financie ren. Maar als de overheid en de kabelbedrijven meedoen, kan het wel, aldus Scheepbouwer. Hij kondigde aan dat KPN op 1 januari begint met kleine experimenten om aan te tonen wat over enkele jaren massaal maatschappelijk ge bruik Van zo'n net kan zijn. Het gaat bijvoorbeeld om onderwijs aan zieke kinderen thuis, bewaking van straten met camera's op lantaarnpalen, en een digitale rechtbank. In alle gevallen hoeven betrokkenen niet meer naar de plek van actie te reizen, maar kunnen zij op kantoor, school of thuis met elkaar praten en naar elkaar kijken via heldere en snelle beelden. Details over deze pro jecten kon KPN gisteren nog niet geven. snte gered 9,70 3 92 I 3,03 ede - Enschede Twente 1.30 tt blijft voorlopig open. J ebben de drie nieuwe ei- 4,75 en verzekerd. Strikwerda 111 ir in Blaricum, Regge- Beheer in Rijssen en de 4^50 Jroep Holten hebben gis- bfiicieel de aandelen van 4^29 hthaven overgenomen. 7,68 iede Twente Airport is erg 45° (celijk van de militaire 8! 60 asis Twenthe. De lucht - 6.75 J maakt gebruik van de fa- 8*29 (en van deze basis. Het 2.00 terie van Defensie wil 1 het militaire complex 3^351, waardoor de toekomst 50 vente Airport op het spel ®'g| be drie nieuwe aandeel- 8,30 trs wilden alleen garande- 3.97 |t het vliegveld voorlopig 'lijft- Ze weigerden in te 7^98 »p de gevolgen van een tieidpark open in uringermeer '0 85 'GERMEer In de Wïerin- Ï3!ooer in Noord-Holland is in een nieuw windpark nd. De windmolens leve- jrlijks 25 megawatt. Het vermogen aan windener- Noord-Holland komt 38 iee op 125 megawatt. ^97 iee kunnen 87.000 huis- 77 ns van stroom worden [07 en. De provincie streeft .91 en vermogen van 200 gj vatt in 2007. irnzeel koopt door Achille Prick den haag - Wie wordt de grootste ijsboer van de wereld? De Zwitserse voedingsgigant Nestlé (Haagen-Dazs, Smarties Pop Up) kreeg gisteren groen licht voor een ijsovername in de Verenigde Staten en nadert we reldmarktleider Unilever (Ben Jerry's, Magnum) met rasse schreden. De twee voedingsreu zen maken zich op voor een ijs- oorlog. Met veel tamtam maakte voe- dings- en zeepgigant Unilever begin dit jaar bekend dat het de ijsmarkt ging opschudden. De producent van onder meer kaskrakers als Magnum, Cor- netto en de Raket stelde vast dat Europeanen, en vooral Ne derlanders, veel te weinig ijs eten en reserveerde 1 miljard euro voor een reclameoffen sief. Net nu de markt bewerkt is en de zon de rest moet doen, zet concurrent Nestlé de aanval in op de belangrijkste ijsmarkt: de Verenigde Staten. Dus moet Unilever nu ook in Amerika aan de bak. Bij het Zwitserse Nestlé knal den gisteren de champagne- kurken nadat bekend werd dat de Federal Trade Commission, de Amerikaanse mededin gingsautoriteit, hen niets meer in de weg legt om ijsproducent Dreyer's Grand Ice Cream over te nemen. „Dit was de laatste strategi sche stap op weg naar ons doel om een wereldspeler in ijs te worden", zei bestuurs voorzitter Peter Brabeck van Nestlé opgetogen. „We gaan er vol tegenaan." In de VS is Nestlé nu bijna even groot als Unilever en dat gaat onvermijdelijk botsen, want de twee overgebleven spelers hebben allebei hetzelf de idee over de toekomst van ijs: het moet altijd en overal verkrijgbaar zijn. „Ons pro duct moet voor iedere potenti ële klant bijna letterlijk binnen handbereik zijn", zei de baas Unilever-bestuursvoorzitter Antony Burgmans presenteert samen met MTV-presentatrice Ina Geraldine de nieuwe ijscowagen van Ola, het merk dat het bedrijf in Europa beken der wil maken. Maar de werkelijke slag om de ijsmarkt moet in de VS worden gemaakt. Foto: CPD van de Noordamerikaanse ijs- divisie van Unilever, Erik Walsh onlangs nog. In dat streven zijn merken als Coca Cola, McDonald's en Ni ke de grote voorbeelden: ster ke name en overal te koop. Lange tijd lukte dat in de Ame rikaanse ijssector niet doordat de markt vooral werd bediend door lokale ijsboeren. Tegelijkertijd maakte de snoep- en snacksector wel een ontwikkeling door naar natio nale merken waardoor ijs, al leen al door het ontbreken van grote reclamecampagnes, werd weggedrukt. Nu willen Nestlé en Unilever die markt alsnog heroveren en zullen ze slag moeten leveren op elk benzinestation, in elke video shop of bij elke kruidenier waar ze hun assortiment na drukkelijk willen neerzetten. In die strategie past de on langs door Unilever in Neder land ingezette campagne rondom Ola. Waar in het ver leden de Ola-ijsjes Magnum of Solero alle aandacht kregen in commercials, probeert Unile ver de consument nu de naam Ola in het hoofd te proppen. Ola moet geassocieerd worden met kwaliteitsijs en onder die naam krijgt de consument tal loze keuzen voorgeschoteld. Inmiddels is Ola niet meer van het scherm te slaan. In vrijwel elk reclameblok krijgt een jon ge meid met autopech hulp van een attente jongeman. Hij duwt haar wagen vooruit, maar stoot lelijk zijn hoofd als zij vol op de rem trapt bij het zien van een ijsverkoper van Ola. De vraag is of Unilever zich niet het hoofd stoot nu het miljoenen in een Europese campagne heeft gepompt ter wijl in Amerika slag moet wor den geleverd. amstelveen/anp - Passagiers van KLM hoeven vanaf decem ber niet meer in te checken als ze via internet een instapkaart hebben uitgeprint. Dat heeft een woordvoerder van het luchtvaartbedrijf vanochtend gezegd. Passagiers kunnen zo sneller naar het toestel, terwijl KLM aanzienlijk de kosten kan verlagen. Op dit moment moe ten passagiers nog wel langs de incheckbalie als ze een ticket hebben besteld via de website van de KLM. Reizigers kunnen mogelijk ook via de website al een stoel in het toestel kiezen. KLM is niet bang dat er wordt gefraudeerd met de instapkaart. „Bij de gate vindt er een laatste controle van de passagiersgege- vens plaats", aldus de woord voerder. hoofddorp - TNT Epress, een dochter van het post- en logis tieke bedrijf TPG, gaat pakketjes bezorgen in Irak. Daartoe heeft de onderneming een overeen komst gesloten met het Iraakse bedrijf IKE. Dat hebben de Ne derlanders gisteren bekendge maakt. De TPG-dochter is naar eigen zeggen het eerste interna tionale bedrijf dat de gaat sa menwerken met een Iraakse onderneming. TNT zal voort aan documenten, pakjes en an dere vracht over de weg tussen Amman in Jordanië en Bagdad vervoeren. brussel/anp - Nederlandse ge bruikers van de Belgische auto treinen naar de zon of naar ski gebieden, raken dat alternatief kwijt. Vorig jaar al zette de NS de autotreinen naar Zuid- Frankrijk en Italië stop. De NMBS, de nationale Belgische spoorwegmaatschappij, zet la ter dit jaar een streep onder de diensten. Met de verdere vrijmaking van het Europese spoor moet de NMBS volgens een woordvoer der fors meer gaan betalen voor het gebruiken van de buiten landse verbindingen. De inter nationale nachttreinen, die al verlieslijdend zijn, worden daarmee nog onrendabeler. Deze zomer rijden de autotrei nen nog, maar eind dit jaar gaat de stop eruit en zijn dus skigan- gers verstoken van de NMBS- voorziening. Overigens zullen hogesnelheidstreinen een deel van de bestemmingen overne men. Lourdesgangers hoeven niet te wanhopen. Een woord voerder zei gisteren voor de VRT-televisie dat bij genoeg be langstelling en als het commer cieel aantrekkelijk is, overwo gen wordt alsnog treinen naar het wonderoord in de Franse Pyreneeën in te zetten. 1 s>D 7Anu Rnnm70ol ;99 1 op zoom - Bruynzeel .83 ns neemt vijftien winkels jq in de failliete keten Hom ,76 11 en Bad. Na leegverkoop 00 Bruynzeel dit najaar in lo -«tal oude Hompanden vinkels. De 2200 gedu- '•30 in met een Hornkeuken •ji elling krijgen hun aanbe- 1.I8 :erug bij Bruynzeel, en bij lieden van de Centrale i'10 levereniging Wonen Hom Keuken Bad, der deze week failliet erklaard, beschikte over [vestigingen. Vijf zijn e curator verkocht aan i.8i *soneel. 5.99 den haag/gpd - De dit jaar een halve eeuw oude Consumentenbond zet de stap naar het elektronisch tijdperk Van af vandaag is zowel de informatie van de bond als de dienstverlening ook online beschikbaar via de site www.consumen- tenbond.nl. In een toelichting zegt manager e-media Helene Kok dat uit onderzoek gebleken is dat vooral jongeren geïnteresseerd zijn om via internet kennis te nemen van informatie van de Consumenten bond. Bovendien zal de informatie beter toegankelijk zijn dan via de soms inge wikkelde tabellen die in de papieren Consumentengids staan. „Op onze site kunnen leden straks via een aantal vragen producten die we ge test hebben selecteren. In de tabellen die bij de vergelijkende onderzoeken ho ren moet je zelf de weg zoeken. Veel mensen vinden dat lastig, vandaar deze nieuwe service," aldus Kok. Bovendien kan de online informatie tijdwinst bieden. Productonderzoeken hebben een traject van selectie, aan koop, onderzoek tot daadwerkelijke pu blicatie in het blad. „Via internet kun je een heel stuk hiervan overslaan. Het biedt bovendien de mogelijkheid door lopend onderzoek te doen," aldus Kok. Zij doelt hiermee op consumentenarti kelen die een snelle omlooptijd hebben. De ene mobiele telefoon of digitale ca mera ligt amper in de winkel of de fabri kant komt al met de opvolger ervan. Dat betekent dat de Consumentenbond ook steeds sneller moet zijn met onderzoek naar dit soort producten. Het online-initiatief moet de vijftigjarige Consumentenbond helpen de komende decennia door te komen. Net als andere maatschappelijke organisaties staat het ledental van de Consumentenbond on der druk. De gemiddelde leeftijd van de ongeveer 600.000 leden is 51 jaar, dus verjonging is gewenst. Niet dat het de organisatie slecht gaat, ondanks de slechte economie: het ledental is al heel lang stabiel en de Consumentenbond is relatief de grootste organisatie in zijn soort van de wereld. In absolute aantal len is alleen de consumentenorganisatie in de Verenigde Staten groter. Woordvoerder Ewald van Kouwen meent dat het werk van de Consumen tenbond de afgelopen jaren niet veel is veranderd, al is er wel een verschuiving opgetreden van producten naar dien sten. „Vroeger onderzochten we vooral apparaten, om de consument voor een miskoop te behoeden. Tegenwoordig zijn er eigenlijk geen slechte apparaten meer, hooguit apparaten die beter of slechter aansluiten bij het gebruik dat je ervan wilt maken. Vroeger lagen er echt dingen in de winkel die in de praktijk een ramp waren. Landbouwbeleid op de schop met 'historische' aanpassing van subsidies ize correspondent ertsen 1 - Het woord 'historisch' viel h met grote regelmaat te be- In in Brussel. Aanleiding was forming van het gemeenschap- Europese landbouwbeleid 2 landbouwministers het in burg na een marathonvergade- ti zestien uur over eens wer- in de hervorming is dat de es die boeren krijgen in de 1st grotendeels worden losge- d van de productie. Boeren vanaf 2005 inkomenssteun, gte daarvan wordt deels af- jk van de hoogte van de steun iu genieten en deels van de aarin ze milieu- en diervrien- rerken. Hoe 'groener', hoe ïbsidie. „Het Europese land bouwbeleid wordt groener, marktge richter en minder handelsversto- rend", vatte de Nederlandse minister Cees Veerman het samen. Nu valt het woord 'historisch' in Brussel wel vaker, maar dit keer valt daar weinig op af te dingen. Het na uiterst moeizame onderhandelingen bereikte akkoord, betekent een breuk met het landbouwbeleid zoals dat sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw gevoerd is. De Nederlander Sicco Mansholt stond in de jaren vijftig en zestig aan de basis van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Eerst als landbouw minister en later als eurocommissa ris, deed Mansholt er alles aan om de Europese landbouw te moderniseren en productiever te maken. Dat was, gezien de voedselschaarste na de Tweede Wereldoorlog, hard nodig. Met subsidies als belangrijkste instru ment wist de EU de boeren aan het produceren te krijgen. Hoe meer ze produceerden, hoe meer subsidie. Dat werkte jarenlang prima. Zo goed zelfs dat Europa in de zestiger jaren te maken kreeg met grote voedselover- schotten. Melkplassen, boter- en vleesbergen die - opnieuw met veel subsidie - op de wereldmarkt geloosd werden. Dat het gemeenschappelijke land bouwbeleid zijn doel voorbij was ge schoten, was al jaren duidelijk. Maar pogingen om het op een andere leest te schoeien, sneuvelden vrijwel altijd op Frans verzet. Franse boeren waren en zijn de grootste profiteurs van de Europese subsidieregelingen. Twee decennia geleden deed de EU een eerste serieuze poging om van de zwaar gesubsidieerde overschotten af te komen via de zogenoemde melk quota. Die regeling legde de melkpro ductie per bedrijf aan banden. Boe ren die meer produceerden dan was toegestaan, kregen boetes: de beruch te superheffing. De Ierse landbouwcommissaris MacSharry deed begin negentiger ja ren ook een poging. Hij verlaagde de subdidies voor vee- en graanboeren. Maar ook die hervorming tastte de kem van het Europese landbouwbe leid niet aan. Dat laatste lukt de Oostenrijkse land bouwcommissaris Franz Fischler nu wel. Met de bijna totale ontkoppeling van subsidie en productie, wordt ge broken met de logica van de afgelo pen jaren. Niet méér, maar béter pro duceren staat voortaan centraal. Dat Fischler geslaagd is in zijn opzet, is niet alleen zijn eigen verdienste. Het landbouwbeleid ligt onder vuur omdat het te duur is. Bijna de helft van het EU-budget (zo'n 43 miljard euro per jaar) gaat naar landbouw. Bo vendien verstoren de subsidies de we reldmarkt, wat vooral funest is voor ontwikkelingslanden. Die kunnen niet concurreren tegen Europese produc ten die met veel subsidie op de wereld markt worden gedumpt. En de uitbrei ding van de EU met tien landen was de derde stok achter de deur. Zonder her vorming van het landbouwbeleid, zou dat onbetaalbaar en onuitvoerbaar zijn geworden. De EU breekt nu dus met de erfenis van Mansholt. De enkele jaren geleden overleden Mansholt zou overigens wel de laatste zijn geweest om daar proble men over te maken. Eind jaren zestig, kort na zijn pensionering, werd Mans holt 'omgeturnd', om in het jargon van die tijd te spreken. Hij sloot zich aan bij de Club van Rome en streed fel te gen de uitwassen van het door hemzelf in gang gezette beleid. Voorstellen 'ronduit asociaal' den haag/gpd - De FNV wil dat er een referendum wordt gehouden over de bezuini gingsplannen van het kabi net. De vakcentrale hoopt dat het kabinet alsnog een andere koers gaat varen als het volk in zo'n volksraad pleging negatief over de be zuinigingen oordeelt. Dat heeft hoofdbestuurder Agnes Jongerius gisteren bekend gemaakt. De FNV noemt de huidige plannen 'ronduit asociaal'. „Ze treffen vooral groepen die toch al een zwakkere po sitie hebben, zoals werklo zen, zieken, ouderen en ar beidsongeschikten. Terwijl mensen die het financieel beter hebben veel minder last zullen hebben van de bezuinigingsdrift", aldus Jongerius. De FNV heeft voor de poli tiek een alternatief bezuini gingsplan gemaakt. „Want bezuinigen is sowieso nood zakelijk." In het plan staat bijvoorbeeld dat het kabi netsplan om het ziekenfonds op te heffen en iedereen de zelfde basispremie te laten betalen op zich niet slecht is. Maar werknemers die weinig inkomsten hebben moeten dan meer compensatie dan het kabinet nu wil geven. In plannen om de werkloos heid aan te pakken moet vol gens het alternatief ook meer geld worden gestoken. „Juist als het slecht gaat moet een kabinet niet bezuinigen op werkgelegenheidsplannen Als er minder mensen hun baan verliezen wordt die in vestering dubbel en dwars terugverdiend. Terwijl de economie alleen maar snel ler zal verslechteren als de werkloosheid oploopt." De FNV voert tot Prinsjesdag onder de noemer 'het kan socialer/beter' een voorlich tingscampagne. Het is de be doeling dat het Nederlandse volk een goed beeld* krijgt van wat de gevolgen zijn als de bezuinigingen doorge voerd worden. Later dit jaar zouden ze tijdens het refe rendum duidelijk moeten maken of ze wel achter die ideeën staan. Een referendum organiseren kan in Nederland niet zo maar. Er zijn minimaal 600.000 handtekeningen no dig. En er moet sprake zijn van een wetsvoorstel waar de bevolking over kan oorde len. Jongerius: „Het onder werp dat het eerst in de Ka mer wordt besproken is het plan om werkgevers te ver plichten minimaal 2 jaar lang het loon van hun zieke werknemers door te betalen. Dat moment zouden we kunnen aangrijpen." l

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7