Amerikanen in Irak steeds vaker belaagd BUITENLAND Stoppen Italianen slaan door na uitvallen stroom Trimble wil van drie hardliners in partij af Hof Amerika schrapt verbod op homoseks Rice: Amerika desnoods weer alleen ten strijde Echtgenoot Thatcher dood Berlijn koestert John FKennedy nog altijd Riyad: Brein aanslagen in mei zit vast los de Jakhals ibelt Bin Laden - De fameuze terrorist Ramirez Sanchez, alias de Jakhals, steekt in zijn en verschenen 'gevange- femoires' de loftrompet jsama bin Laden. De ter- die een mythische status erf door aanslagen in de zeventig en tachtig, it de Saudiër 'een lichtend eeld'. In zijn Franse cel, ij levenslang uitzit, heeft i zich bekeerd tot de 're- >naire islam'. Zijn nieuwe f zou het antwoord zijn op lij de 'totalitaire politiek VS' noemt. iziliaans woud harde klap ulo - Het tropische re- iud van Brazilië heeft vo- zwaar onder vuur gele- 2002 is 25.550 vierkante ;ter ontbost. Dit is een gelijk aan 60 procent oppervlakte van Neder- 'it satellietfoto's van het .9<iaanse instituut voor lijk onderzoek blijkt dat "gelopen vijftien jaar al- 1995 meer bos ver- Toen werd 29.000 vier- kilometer weggevaagd, issen 1978 en 1988, toen 1.gpud de zwaarste aanslag te verwerken, was de ont- ig met gemiddeld 21.000 •ter per jaar kleiner. Iers vermoord lien The Matrix 'w - Een 19-jarige jongen %fax in de Amerikaanse *-9Virginia heeft zijn ouders geschoten, terwijl hij zich T^virtuele werkelijkheid van i The Matrix dacht te be- i. Joshua Cooke schoot iders thuis neer. Zijn va- 2.% net aan de telefoon met B.9jjarige zus van de jongen. orde de schoten. De ad- jn van de jongen verdedi- jfim met het argument dat td en kwaad verwisselde "1 hij dacht in de film te Ie le jongen kan veroordeeld in tot twintig jaar cel. Gates komt te Huis niet in ngton - Zelfs de rijkste er wereld komt niet zo pet Witte Huis in Was- |n in. Microsoft-baas Bill vergat zijn identiteitsbe- n dus werd hem de toe- ot de residentie van pre- Bush geweigerd. De 'Se rvice', die zorg draagt je beveiliging van de pre- weigerde de miljardair gang. Uiteindelijk moest edewerker van Gates de en uit de auto halen, kt de softwaremagnaat ijn afspraak met minister tinenlandse veiligheid lidge kon. 1 kinderen ven onnodig I u - Jaarlijks kail de dood s miljoen kinderen onder jaar voorkomen worden dicijnen en hulpmidde- in het Westen verkrijg- Ijn beschikbaar zouden l in de Derde Wereld. Dat ideren medici in een in itse medische tijdschrift meet gepubliceerd onder- Aet gaat om doden door «handelbare ziekten als i en longontsteking, en ^joldoende beschikbaar- »«*4n antibiotica en medicij- n bijvoorbeeld malaria te delen. es in peiling ter dan Labour i - Voor het eerst in elf n de Britse conservatie- Labourpartij van Tony een opiniepeiling voor- eefd. Uit een onderzoek acht van The Daily Tele- >lijkt vandaag dat de To- 37 procent van de stem- ïnnen rekenen, 1 pro- eer dan vorige maand, zakte 2 punten naar 35 t. De dalende populari- Blairs partij heeft ver- lijk te maken met de rel :t 'opleuken' van rap- over het vermeende :mietigingsprogramma Blair ligt onder vuur, •r in Irak maanden na m,bg nog steeds geen ver- 'apentuig is gevonden. snator Strom nond dood :ton - De voormalige ise Senator Strom ind is op 100-jarige leef- leden. Hij was de ittende Senator aller tij- Ij kwam in 1954 in de Se- Ji stopte er in december Jee, kort voor zijn hon- verjaardag. Thurmond k de oudste senator uit irikaanse geschiedenis, rae record dat hij op zijn »ad staan, was de langste tak uit de geschiedenis Senaat in 1957. Hij sprak nger dan een etmaal om tnming over een burger- 1AT iwet tegen te houden. vrijdag 27 juni 2003 door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Italië heeft een elektriciteitstekort. Oorzaak, volgens de autoriteiten: de Itali anen. Zij gaan de hittegolf te lijf met de knoppen van airconditioning en koelkast op stand maximum. Veel Italianen zijn woedend over de door de regering ge steunde tegenzet van de energiebedrij ven: gewoon de elektriciteit tijdelijk af sluiten, op willekeurige plaatsen in het land, vaak onaangekondigd. Het is maar goed dat Giuseppe Liota, bareigenaar te Florence, geen vuurwa pens in huis heeft. Anders waren ver schillende functionarissen van energie gigant Enel gisteren hun leven niet zeker geweest. Giuseppe raakte bijkans waan zinnig toen zijn bar in het centrum tij dens de lucratieve lunchpauze in een donker hol veranderde door het wegval len van de elektriciteit. Anderhalf uur la ter was het leed geleden, maar zijn klan ten waren al veel eerder vertrokken. En zónder iets te consumeren. „Wie vergoedt me dit?", schreeuwde Gi useppe. Het was een jammerklacht die gisteren door duizenden Italianen werd geuit. Het besluit van de elektriciteitsbe drijven om een kennelijk plotseling ont staan energietekort te verhelpen door botweg de hoofdschakelaar om te draai en, veroorzaakte chaos en ellende. In grote steden als Rome, Milaan en Turijn raakten honderden mensen vast in tus sen verdiepingen stakende liften. Het doven van de verkeerslichten veroor zaakte enorme verkeersopstoppingen. Gevaarlijke situaties ontstonden door plotseling stikdonkere verkeerstunnels. Volgens de elektriciteitsbedrijven en in dustrieminister Antonio Marzano, die gisteren haastig een persconferentie be legde, was 'slechts' vijf procent van de Italianen slachtoffer van de bezuini gingsmaatregel. De verontwaardiging gold echter voor honderd procent de ei gengereide, onaangekondigde aanpak van ministerie en bedrijven. Zeker, de minister had in de dagen ervoor 'de mo gelijkheid' geopperd van elektriciteits- uitval. Maar zelfs de dienst Bescherming Bevolking was niet gewaarschuwd over tijdstippen en plaatsen, en in sommige plaatsen ook de politie niet. Volgens elektriciteitsbedrijven en minis ter was door de warmte, dit jaar vroeger ingetreden dan normaal, het energiever bruik met twintig procent gestegen in vergelijking met vorig jaar. Een 'bijko mend' probleem was dat elektriciteitsle verancier Frankrijk, gedwongen door ei gen tekorten, woensdag kennelijk ook onaangekondigd 800 megawatt kortte op de 2650 mW die Italië dagelijks uit dat land verbruikt. Marzano moest gisteren echter ook toe geven dat er al jaren te weinig is gedaan aan uitbreiding van het aantal centrales, dat er achterstallig onderhoud is, dat het netwerk aan modernisering toe is omdat centrales niet op volle capaciteit kunnen draaien. Maar voor Giuseppe in Floren ce was het definitieve bewijs dat hij 'in een Derde-Wereldland' woont geleverd toen hij Marzano via de radio hoorde zeggen dat er een grootscheepse cam pagne komt om de burgers aan te spo ren tot zuinig omgaan met energie. „In een normaal land begin je daarmee, en als dat niet helpt neem je maatregelen en kondig je die tijdig aan", gromde hij. Dat advies leek niet besteed aan de pre sident van het landelijk elektriciteitsnet werk. Hij kondigde aan dat er vandaag 'misschien' een nieuwe actie zou komen (goed voor een bezuiniging van 1300mW) zou komen. Hij bleef volhou den dat in elk geval de tijden - tussen negen en twaalf uur 's morgens en drie en zes 's middags - zeker zijn. Mis schien. washington/anp-rtr Het Amerikaanse federale Hoogge rechtshof heeft gisteren een verbod in de staat Texas op seks tussen homoseksuelen on grondwettelijk verklaard. De magistraten van het hoogste Amerikaanse rechtscollege ver wierpen de Texaanse wet met zes tegen drie stemmen. Met de uitspaak maakten de rechters een uitspraak van het Hooggerechtshof van zeventien jaar geleden ongedaan, die wet ten als die in Texas toestond. In dertien van de vijftig staten van de VS gelden nog altijd wettelij ke bepalingen tegen gemeen schap van homoseksuelen, ook al heeft die plaats tussen vol wassenen in de privé-sfeer. De beslissing van gisteren maakt deze wetgeving in de sta ten, voornamelijk in het zuiden en midden van de VS, ongeldig. De zaak die tot deze uitspraak heeft geleid, begon in 1998, toen politieagenten twee man nen in het huis van één hen 'betrapten' op het hebben van anale seks. De politie was het huis binnen gegaan na wat een valse mel ding van wapengeweld bleek. De twee mannen kregen een boete, maar vochten de Te- xaanse wet aan omdat zij von den dat die een inbreuk vorm de op hun privéleven. Een rechtbank in Texas handhaafde de wet, en beriep zich op 'een legitiem staatsbelang, namelijk het hooghouden van de publie ke moraal'. belfast/ap - David Trimble, de leider van de Noord-Ierse Ul ster Unionist Party (UUP) heeft gisteren een motie ingediend bij het partijbestuur om drie vooraanstaande critici van zijn beleid uit de partij te zetten. Volgens de leider van de groot ste protestantse partij van Noord-Ierland brengen partij voorzitter Martin Smyth, Jeffrey Donaldson en David Bumside met hun kritiek op het Noord- Ierse vredesproces de Goede Vrijdagakkoorden uit 1998 in gevaar. Het partijbestuur heeft met vijf stemmen tegen twee besloten het voorstel van Trimble voor te leggen aan een disciplinaire commissie, die uit moet maken of de drie gehandhaafd kunnen blijven als partijlid. Als de com missie tot de conclusie komt dat Donaldson, Smyth en Bum side de partij moeten verlaten, zal een voorstel daartoe worden voorgelegd aan de partijraad. Trimble zei gisteren dat er een einde moet komen aan de situ atie 'waarin er twee partijen binnen één partij zijn'. Het voorstel van Trimble, die in 1998 de Nobelprijs voor de Vre de deelde in verband met zijn rol in het Noord-Ierse vredes proces, is gewaagd omdat Smyth na Trimble wordt gezien als één van de politieke zwaar gewichten van de partij. Twee weken geleden won Trim ble met een krappe meerder heid een stemming onder de le den voor het doorzetten van de Goede Vrijdagakkoorden, die moeten leiden tot een door ka tholieken en protestanten ge deeld zelfbestuur over Noord- Ierland. Dat zelfbestuur werd in oktober vorig jaar door de Brit se regering opgeschort naar aanleiding van een schandaal over spionage door de IRA. De regering van protestanten en katholieken werd ook al lan ge tijd geplaagd door conflic ten. De Britse premier Tony Blair heeft gezegd dat het zelf bestuur over Noord-Ierland pas weer zal worden hersteld als al le partijen zich opnieuw achter deGoede Vrijdag-akkoorden scharen en de IRA zijn belofte om te ontwapenen nakomt. bagdad/anp-rtr-afp-dpa - De Amerikaanse militaire aanwezig heid in Irak heeft vandaag en gisteren opnieuw geweld uitge lokt van Irakezen. Er zouden vier Amerikanen nabij Bagdad zijn gedood, maar de berichten hier over waren tegenstrijdig. Ook zou opnieuw een oliepijplijn zijn gesaboteerd. De Amerikanen kregen daar bovenop nog een extra tik van een hoge functionaris in Was hington, die de vloer aanveegde met het wederopbouwbeleid. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap IAEA zette tot overmaat van ramp voor de Amerikanen ook nog een streep door 'nieuw" bewijs voor een Iraaks kemwapenprogramma na 1991. De Republikeinse leider van de Senaat in Washington, Bill Frist, gaf tenslotte nog een andere draai aan de kwestie-Irak door te stellen dat massavernieti gingswapens 'niet de belang rijkste reden waren waarvoor we ten strijde trokken in Irak'. Volgens Condoleezza Rice, vei ligheidsadviseur van president Bush, heeft het Witte Huis vooral de slechte staat van de Iraakse infrastructuur onder schat. Tijdens een bezoek aan Londen vergeleek ze Irak met een Derde-Wereldland. Volgens Rice wordt de wederopbouw ook vooral gehinderd doordat het land is 'getraumatiseerd' door tientallen jaren bruut Sad- dam-regime. Timothy Camey, de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Sudan, heeft er een andere kijk op. De manier waarop de Ame rikanen de wederopbouw in Irak leiden, rammelt aan alle kanten, zei hij tegen de BBC. Er zijn geen doordachte plannen, er is een groot gebrek aan geld en er is geen lijst met prioritei ten. Bovendien is er veel te wei nig communicatie met de Ira kezen. Washington had Camey als co- Al-Sahhaf keert terug op de buis De Iraakse oud-minister van informatie al-Sahhaf maakt vanavond zijn co meback op tv. De Arabi sche nieuwszender al-Ara- biya zendt een vraagge sprek uit met de grote 'ster' van de oorlog in Irak. De ex-bewindsman gaf zich deze week over aan de Amerikanen. Die lieten hem na verhoor vrij. De mi nister maakte furore door zijn aanhoudende optimis me over een zege op de Amerikanen en Britten. Zelfs toen het standbeeld van Saddam Hussein om ver was gehaald, weigerde Al-Sahhaf te erkennen dat het spel uitwas. ordinator op het Iraakse minis terie van Industrie aangesteld. De zeer ervaren voormalig di plomaat werkte er acht weken onder de intussen vervangen Amerikaanse bewindvoerder Jay Gamer. Diens opvolger Paul Bremer verving Camey. Volgens de Amerikaan had de militaire leiding in Irak geen vastomlijnd en uitgewerkt plan om haar missie in humanitaire en politieke doelen om te zet ten. „Ze begrepen het simpel weg niet of ze gaven er te wei nig prioriteit aan. Bremer vindt dat de internatio nale gemeenschap meer begrip moet hebben voor de moeilijke situatie in Irak. Er is gewoon tijd nodig om de wederopbouw goed te coördineren, zei hij te gen Amerikaanse media. Vol gens hem zijn er ondanks de reeks aanslagen op Amerikaan se en Britse militairen ook vol doende veiligheidsmaatregelen getroffen. londen/anp-rtr - Als Europa niet mee optreedt tegen het nu cleaire gevaar van Iran en Noord-Korea, dan zijn de Ver enigde Staten er klaar voor om dat in hun eentje te doen. Die waarschuwing gaf de nationale veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president Bush, Concoleezza Rice, vandaag in de Britse krant The Daily Tele graph. „Als we geen 'made in America oplossing' willen, laten we dan samen onderzoeken hoe we de kwesties rond Iran en Noord-Korea kunnen oplos sen", aldus Rice, de rechter hand van Bush voor diens bui tenlandse beleid. Volgens de krant rieken de uit latingen van Rice naar de botte woordenstrijd tussen enkele Europese landen en de VS die voorafging aan de oorlog tegen Irak. Rice benadrukte in het och tendblad dat de VS geen oorlog met Iran willen. Tegelijkertijd wilde ze een gewapend ingrij pen niet uitsluiten. „De vermij ding van oorlog is geen doel op zichzelf. Soms moet iemand oorlogen uitvechten om zaken te doen met tirannen", aldus Rice. De Amerikaanse ambassa deur in Japan, Howard Baker, zei vandaag dat Noord-Korea een 'ernstige bedreiging' vormt voor de wereldvrede. Hij zei verder dat het stalinistische land snel een punt moet zetten achter zijn nucleaire program ma. „Ik hoop dat ze begrijpen dat ze niet oneindig de tijd heb ben, en dat de internationale gemeenschap al zeer geduldig met ze is geweest." Volgens Baker blijft de wereld vastbesloten om de kwestie vreedzaam op te lossen. londen/afp-anp - Sir Denis Thatcher, de echtgenoot van de Britse oud-premier Margaret Thatcher, is gisteren in een Londens zie kenhuis overleden. Hij was 88. Thatcher, die miljoenen verdiende in de oliewereld, was meer dan vijftig jaar getrouwd met barones Margaret. De IJzeren Dame van de Conservatieven bestuurde Groot-Brittannië van 1979 tot 1990. Zijn fortuin ondersteunde Margaret aan het begin van haar carrière. In haar memoires noemt ze haar man een geslepen adviseur. Zonder hem zou ze nooit de top hebben kunnen bereiken, schreef ze. Reagan Plewe (5) steunt haar moeders Maxine Plewe en Amanda Madsen bij hun protest tegen wetten die homoseks verbieden. Foto: AP/Francisco Kjolseth washington-riyad/rtr-anp - Het vermeende brein achter de aanslagen van 12 mei in de Sau- dische hoofdstad Riyad zit in Saudi-Arabië achter slot en grendel. Dat hebben Saudische en Ameri kaanse functionarissen gisteren bevestigd. Het zou gaan om Ali Abdul Rachman al-Gamdi, alias Abu Bakr al-Azdi. Hij zou samen met de nog voortvluchtige al-Dandani de drijvende kracht zijn geweest achter de aanslagen. De man zou ook banden hebben met het netwerk al-Qaeda van Osama bin Laden. Door de zelfmoordaansla gen, gericht tegen gebouwen met buitenlanders, vielen 34 doden en circa 200 gewonden. Al-Gamdi zou zich volgens de Saudische ambas sadeur in de Verenigde Staten hebben overgege ven aan de autoriteiten in Riyad. Volgens hem gaat het om 'een belangrijke arrestatie en een grote overwinning in de oorlog tegen het terroris me'. Een anonieme Amerikaanse bron meldde echter dat al-Gamdi gevangen was genomen. Hij zou gisteren zijn gearresteerd. Verscheidene internationale persbureaus citeerden eind mei overigens al een belangrijke Saudische krant waarin de arrestatie van Al-Gamdi werd gemeld op gezag van betrouwbare bronnen. Klaarblijke lijk was dat bericht onjuist door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Ooggetuigen praten er over met tranen in de ogen. Veertig jaar geleden was het dat John F. Kennedy zijn histori sche rede hield in West-Berlijn. Bij het raadhuis van het stads deel Schöneberg verklaarde de jonge Amerikaanse president zich op 26 juni 1963 solidair met de inwoners van de stad. Die voelden zich tijdens de Koude Oorlog omringd door het communistische gevaar, en reageerden dolenthousiast op Kennedy's, met zwaar Ameri kaans accent uitgesproken, steunbetuiging: 'Ich bin ein Berliner'. 'Anderhalf miljoen mensen ju belden', schreef de Berliner Morgenpost destijds. Bondskan selier Konrad Adenauer, die Kennedy met burgemeester Willy Brandt begeleidde, meen de: „Hier heeft vandaag een volksstemming plaatsgehad die de wereld niet kan negeren." Het Duitse Historische Muse um wijdt dezer dagen een ex positie aan de legendarische Amerikaanse president. De ten toonstelling heeft de geschiede nis van de Kennedy-clan, het presidentschap en de dood van John F. Kennedy, en Kennedy's voortleven in de westerse po pulaire cultuur als onderwerp. Behalve foto's, artikelen uit kranten en tijdschriften, brie ven en notities, een 'Kennedy peper- en zout stel', kunstwer ken van Andy Warhol en een pannenkoek die bij aanraking 'Ich bin ein Berliner' uitkraamt, zijn er ook jurken van Kenne dy's weduwe Jackie te zien. De huidige Kennedy-hausse staat in schril contrast met de anti-Amerikaanse stemming, die sinds de Irak-oorlog bezit heeft genomen van een groot deel van de Duitse bevolking en de media. Duitse kranten wijd den deze week hele pagina's aan de veertigste herdenking. Op de John F. Kennedy Platz, voor het raadhuis in Schöne berg, werd gisteravond een bij eenkomst gehouden, waar on der anderen de Amerikaanse ambassadeur in Duitsland en de Berlijnse burgemeester Wo- wereit aanwezig waren. Hier werd ook Kennedy's toe spraak nog eens herhaald. Bij radio en televisie dook een 20- jarige Duitse Kennedy-expert op. Die mocht in gloedvolle be woordingen uitleggen waarom ook jonge Duitsers door Kenne dy zijn gefascineerd. De vraag wat de voorgeschiedenis is ge weest van die historische woor den 'Ich bin ein Berliner' werd ook beantwoord. Al in de VS had Kennedy de zin in het En gels - 'I am a Berliner' - laten optekenen. Zichtbaar ontroerd door het enthousiasme van de menigte in Schöneberg vroeg hij zijn tolk, Robert Lochner, om de zin in het Duits te vertalen. Na twee, drie maal oefenen, vertel de Lochner - inmiddels 84 jaar oud - aan Der Tagesspiegel, stond Kennedy voor de verza melde menigte en oogstte hij daverend applaus en gejuich. Vijf maanden later werd de pre sident in Dallas vermoord. „In elke West-Berlijnse woning werden voor de ramen kaarsen gebrand", herinnerde Lochner zich. „Geen stad, ook niet in Amerika, heeft zo om Kennedy gerouwd." Toen de droogkappen binnen uitvielen, verkaste deze kapper in Alassio naar buiten om niet voltooide kapsels in de warmte van de zon af te maken. Foto: AP/Silvio Fasano

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5