De absolute vorst van Tonga GESPREK VAN DE DAG Rechter legt beslag op bezit Curry en Paay Oppermachtige Taufa'ahau Tupou IV wil van geen wijken weten lai To be... or not to be VRIJDAG 27 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN JB VOEt-TJÉ. TOcH /vj/t-T C5E&12-V{\*-T, ANNE-LlES MENSELIJK Een op de vijf Nederlanders is tij dens zijn vakantie PASSIEF en ON BEREIKBAAR. Ruim 20 procent van de vakantiegangers zet zijn mo biele telefoon uit en reageert niet op binnenkomende e-mails. Neder landse toeristen vinden het het leukste om niks te doen. Dat blijkt uit een onlangs gepubliceerd onder zoek onder 1200 Nederlanders, Duitsers en Belgen dat is uitgevoerd in opdracht van bungalowparkketen CENTER PARCS. Van de Nederlan ders viert 85 procent vooral vakantie om te ontspannen. Tweederde wil uitrusten van gedane arbeid, 'din gen van zich af zetten' en energie opdoen. Daarbij heeft 60 procent alleen oog voor de partner en het ge zin. Ruim de helft wil enkel genie ten van de zon. Nederlanders zijn volgens Center Pares opvallend wei nig actief tijdens hun vakantie. Een derde van de Duitsers vindt het bij voorbeeld prettig om actief bezig te zijn tijdens de vakantie, tegen 22,7 procent van de Nederlanders. De twee Nederlanders Joost Schreve (29) uit Amsterdam en Greg Nieu- wenhuys (24) uit Delft skiën vol gend jaar mei de zesde hoogste BERG van de wereld af, de Cho Oyu. De berg ligt op 8200 meter hoogte' in de Himalaya, op de grens van Ti bet met Nepal. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat Nederlan ders een 'achtduizender' skiënd af dalen. De Cho Oyu Expeditie 2004 bèstaat naast Schreve en Nieuwen- huys uit de Nederlandse arts Her man Frima (29) en de Nepalese gids Dorji Sherpa (31). De klimmers zijn nu volop in voorbereiding. „We zijn vooral bezig met onze training: con ditie en skitraining waarvoor we in december en januari lange tijd in de Alpen zitten", zegt Schreve. Het duo zegt al het sponsord geld bijeen te hebben gehaald om de trip te kunnen maken. Het gaat om enkele tienduizenden euro's. De Amerikaanse rapper EMINEM heeft tijdens een optreden in Milton Keynes in Engeland een peperdure halsketting weggeven aan een van zijn fans, zo meldt de BBC. „Ik geef dit aan de meest sexy vrouw die ik zie", riep Eminem, waarna hij op het podium voorover boog en het sieraad gaf aan een meisje dat voor aan stond. „Het leek een enorme, met DIAMANTEN afgezette cruci fix", zei ooggetuige Toby Friedner. „Het meisje aan wie hij het gaf was blond, mooi, droeg een bril en was 18 tot 20 jaar. Natuurlijk was ze volkomen overdonderd." De BBC schatte de waarde van het kleinood op zo'n 400.000 euro. Woordvoer ders van Eminem in New York en Los Angeles konden het geschenk niet bevestigen en vertegenwoordi gers die hem op zijn Europese tour nee vergezelden waren niet bereik baar voor commentaar. Foto: AP GERRIT BRAKS is benoemd tot ereburger van Noord-Brabant. Commissaris van de koningin Houben reikt hem de bijbehorende penning zondag uit. Braks, oud minister en voormalig voorzitter van de Eerste Kamer, krijgt de onderscheiding voor zijn verdiensten voorde Brabantse samenleving. De in Sint-Michielsgestel wonende oud-bewindsman heeft zich volgens een woordvoerder van de provin cie vooral verdienstelijk gemaakt op het vlak van de landbouw, de economie, de natuur, het milieu en het beroepsonderwijs. De provinciepenning is een bronzen kunstwerk ontworpen en gemaakt door de Brabantse kunstenaar Niel Steenber gen. Foto: ANP Het DOLFIJNTJE dat dinsdagavond in het Harderwijkse Dolfinarium werd geboren, is een dag later OVERLEDEN. De verzorgers zijn erg geschrokken, vooral omdat het in eerste instantie heel goed leekte gaan met de babydolfijn. Maar de eerste periode na de geboorte is voor jonge dolfijnen altijd heel riskant, omdat ze dan nog geen weerstand hebben. Die moeten ze opbouwen, onder meer door veel vette melk van hun moeder te drinken. Volgens de verzorgers ging het zogen van de ba by goed en ook de andere dolfijnen reageerden positief op de komst van het kleintje. Wat er precies mis is gegaan, weet nog niemand. Curator R. Oskamp heeft voor 3,3 miljoen euro beslag laten leggen op bezittingen van Adam Curry en Patricia Paay, wegens onrecht matigheden in de boekhouding van het helikopterbedrijf Rotorjet bv. Dat werd in maart failliet ver klaard. In verband met die onregelmatig heden stelt Oskamp Curry, Paay en de bv Silicon Polder hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden die uit het faillissement voort vloeien. De onrechtmatigheden zouden hebben plaatsgevonden bij de verkoop van een helikopter. Er is onder andere beslag gelegd op een pand aan de Keizers gracht, diverse rekeningen, enkele auto's en het cosmeticabedrijf van Paay. Verder is ook beslag gelegd op geld dat het paar tegoed heeft van BNN en SBS. Rotorjet werd in 2000 opgericht door de bedrijven Silicon Polder van Curry en Fiber Fun van Si mon Cavendish, die beiden ruim 1,5 miljoen euro investeerden en later nog meer geld in de firma stortten. Het bedrijf heeft nauwe lijks klanten gehad en werd in le ven gehouden met geld van Curry en Cavendish. Volgens het faillissementsverslag is in 2001 'naar verluidt' een con flict ontstaan tussen Curry en Ca vendish. Fiber Fun trad daarop te rug als bestuurder en werd opge volgd door LaPaay Holding. Later dat jaar werd een helikopter, die voor 3,3 miljoen euro was aange schaft, verkocht voor 2,1 miljoen euro. Volgens het verslag werd daarna bijna 1,9 miljoen euro overge maakt naar Curry, Paay en Silicon Polder, terwijl Cavendish geen geld kreeg. Volgens Curry was dat 'comform afpraak'. De curator heeft echter nooit uitleg gekregen over deze afspraak. Hij ziet de be taling als 'wanbeleid' en noemt het een 'onrechtmatige daad' je gens Rotorjet en Cavendish. Os kamp zegt het geld terug te zullen vorderen. Deze twee varkens uit Hiwasse in de Amerikaanse staat Arkansas zoeken verkoeling in een meertje. I ratuur liep op tot zo'n 35 graden Celsius. Foto: AP/Mare Henning TERI kan inei ibei De oudste koning van de wereld, Taufa'ahau Tupou IV van Tonga, heeft zijn bevoegdheden uitge breid om zijn tegenstanders en cri tici nog beter de mond te kunnen snoeren. De bijna 85-jarige, zwaar lijvige autocratische heerser logen straft alle berichten over zijn ta nende macht en gezondheid, en wil van geen wijken weten. De koninklijke familie van Tonga heeft binnen het Britse Gemene best een anekdotische roem. Die dankt zij aan de opmerkelijke ver schijning van koningin Salote bij de kroning van haar Britse collega Elizabeth, vijftig jaar geleden. Op die bewuste dag regende het in Londen, maar Salote liet zich niet van de wijs brengen door zoiets onnozels als een stortbui. De im posante vorstin (1 meter 90 lang, 127 kilo) reed in een open landau er terug van de plechtigheid, ge nietend van de toejuichingen van het publiek. Ze zat echter niet alleen in het rij tuig, ook een van de Maleisische sultans - met zijn iele gestalte een scherp contrast vormend met de gezette koningin - reed mee. Hij smeekte haar vergeefs de kap neer te laten. „Ik deed net of ik hem niet verstond", aldus Salote ach teraf. „Wie is dat?", vroeg iemand aan de Britse komiek Noël Co ward. „Haar lunch", was het nog vaak aangehaalde antwoord. Democratie heeft nog geen plaats in het 130.000 inwoners tellende, streng-christelijke Tonga. „We hebben ons eigen systeem", aldus de minister van sociale zaken vo rige week. Op papier bestaat er wel enige zeggenschap, maar slechts negen van de 33 parle mentsleden worden rechtstreeks gekozen. Koning Tupou, die zijn moeder Salote in 1965 opvolgde, bepaalt wanneer het parlement bijeenkomt en hij stelt zelf twaalf leden aan, onder wie de tien mi nisters. De resterende negen par lementszetels zijn gereserveerd voor afgevaardigden van de 33 edelen, die de zetels (en de leuk ste hapjes van de noodlijdende economie) onderling verdelen. Eerste minister van het eilanden rijk ter grootte van de Nederland se Antillen, is de tweede zoon van de koning, prins Ulukalala Lavaka Ata. Hij is ook minister van bui tenlandse zaken, landbouw en visserij. De andere kinderen van de koning doen in zaken, daar Een oude - en aanzienlijk minder dikke - koning (linksboven achter, met krukken) zag in 2000 de Olympische vlam voor de spelen in Sydney op Ton-( ga voorbij komen. Rechtsboven de gezette vorst zoals hij er bij zijn kroning^uitzag, en onder zijn imposante moeder Salote bij de ontvangst van de Britse koningin Elizabeth op Tonga. Foto's: Archief hebben ze volgens Tupou als ie dere andere eilander recht op. Al leen heeft dochter Pilolevu Tuita het monopolie op de satelliet communicatie, en heeft zoon en kroonprins Tupouto'a de zeggen schap over de energievoorziening, de import van bier en de handel in domeinnamen voor het inter net. Kritiek is er al jaren, maar de op positionele partij van Akilisi Pohi- va kan nooit een meerderheid ha len en wordt bovendien op alle mogelijke manieren dwars geze ten. De jongste stappen van ko ning Tupou zijn daar weer een voorbeeld van. Het blad Taimi O Tonga beschuldigde de koning er van 350 miljoen dollar te hebben op een buitenlandse privé-reke- ning. Prompt werd het blad, dat in Nieuw-Zeeland wordt gemaakt, verboden. Pas enkele weken na dat de rechter het verbod onwet tig verklaarde, ging het paleis overstag. De koning stelt nu een grond wetswijziging voor die de rechter lijke macht verbiedt om koninklij ke besluiten te toetsen, en die de media verhindert nog langer de koninklijke familie in diskrediet te brengen. Dat heeft in binnen- en buitenland tot scherpe protesten geleid. In Nieuw-Zeeland en Au stralië gaan stemmen op om Ton ga te laten schorsen als lid van het Britse Gemenebest Ook moeten de landen op 4 juli verstek laten gaan bij het verjaardagsfeestje van de vorst. Prins Uluvalu Tu'ipelehake, neef van koning en voorzitter van het parlement, gaat tegenstemmen. „We worden an ders een bananenrepubliek." Kroonprins Tupouto'a zegt de za ken in de toekomst anders te zul len aanpakken, maar de metho distische kerk en edelen zullen zich heftig weren en zijn eigen za kelijke belangen zal hij niet op het spel willen zetten. De koning zelf vindt alle ophef 'buiten propor tie'. Hij blokkeert modernisering en verandering omdat alleen hij immers weet wat goed is voor het ooit door Nederlanders 'ontdekte' Tonga. Hans Jacobs Ze hebben ruzie. Stemmen over en weer. Eentje die precies weet hoe het moet en eentje die het vooral niet zo wil doen. Verder zijn er nog wat schrapende piepgeluiden en zachtjes fluisterende hormonen, maar die leven min of meer op vredige wijze samen met de rest van mijn lichaam. Het is het geijkte plaatje van het engeltje en het dui veltje die over mijn schouder mee schreeuwen en pas zwijgen als ze hun zin krijgen. Vermoeiend. Die twee samen in één hoofd, betekent eigenlijk elke dag op nieuw discussie. Een voortdurende strijd wie het tij delijk voor het zeggen krijgt. Het eeuwenoude con flict tussen goed en kwaad, al zijn dat wel erg heftige termen voor huis-tuin-en keuken-kwesties, en ver taalt het zich dus eerder naar nalatigheid/perfectio nisme, lusten/lasten, gevoel/verstand, aangeleerd!af geleerd en meer van dat soort psychologisch verant woorde termen, waarbij het niet altijd kristalhelder of het ene goed is, maar het andere beter of wat slecht is en nog slechter. Behalve een hoop discussie dus ook een boel verwarring. Resultaat is een onbe trouwbare mix van tegenstrijdige karaktereigen schappen. Een dubbelleven. Een tweestemmig le vensmotto, een dubbele moraal. Ter visualisatie. Mijn kamer is het prototype var kensstal. Alles heeft een vaste plaats, maar alles is meestal ook tijdelijk verplaatst. Mijn kleren doen dienst als vloerkleed. Op tafel ligt een slagveld van administratie en andere papieren, in principe gesor teerd, maar met het blote oog is het lang zoeken naar logica. De afwas doe ik liever niet. Dus is het creatief stapelen totdat ik het hele servies er door heen heb gejaagd. Op zich toont zich daar de eerste vorm van tegenstrijdigheid, want ik heb een hekel aan het clichébeeld van de student die niet afwast, vind het heel smerig en dus is die tegen wil en dank groeiende stapel dan ook een grote bron van frustra tie. Maar de echte tegenstrijdigheid zit 'm in mijn bijbaantje. Twee keer per week doe ik huishoudelij ke hulp voor de Thuiszorgen sta ik geconcentreerd en ijverig te boenen op onzichtbare vlekken of jaag ik op stofjes alsof m'n leven er vanaf hangt. Daar blijft het niet bij. Ik spreek ABN met een 'r', die een beetje kakker niet zal misstaan, maar gooi daar op ongecoördineerde momenten wel krachttermen tussendoor d la achterbuurt. Ik eet het liefst met mijn haruien, maar wel met de pinken omhoog. Ik weet dat het ideale maatje ver beneden mijn massa ligt, maar laat in de supermarkt toch achteloos een rol goddelijke koekjes in mijn mandje vallen. Ik weet dat roken dodelijk is, maar mijn humeur als ik stop is dat ook. Ik weet dat hij nog steeds een vrien din heeft, maar ben niet in staat mezelf het genot van een schaamteloze flirtpartij te ontzeggen. Ik weet dat ik te laat ga komen en trek op het aller laatste moment toch nog een andere broek aan. Weten wat niet mag en het toch willen. We ten hoe het hoort, maar niet luisteren. Soep eten met een vork. Is het de basis van een goede opvoeding die ik steeds meer ge weld aan doe? Zijn het de laatste stuip trekkingen van puberaal gedrag voor ik definitief volwassen word? Of is dit wat ons menselijk maakt? De mogelijkheid om op elk moment uit een ander oogpunt te handelen en ie dere keer de keus om te kiezen. Neem ik kaas of jam op mijn brood, omdat zelfs een gezonde boterham met kaas naast een zoete klodder jam reden kan zijn voor een intern debat. Laat ik de en gel of de duivel aan het woord. Kortom: Hoe blijf ik met zo min mogelijk schade gelukkig? Aan de andere kant, als het lukt om het met die tivee op een ak koordje te gooien, telt het geluk ook voor tiuee. Dan is het even stil in mijn hoofd. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com ENING loor c tinW <pgetr« orisico £jlheid. ü^ol W( 5>rokei 51 War uheen èjn). H. gngisi zjal on. Plecht ngetrc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2