Bouw woningen langs Oude Rijn Veronica kiest SBS en Sky 'Niets klopt aan vonnis Volkert van der G.' Leidsch Dagblad Aanloophuis Leidse Nieuwstraat gaat dicht Overheden ontwikkelen 'Knoop Leiden-West' -gaeaaMl Nederland telt honderden Vakbonden artsen zonder bevoegdheid vrezen voor Valkenburg Anti-zelfmoord netten in stadhuis Ongewone opruiming bij Co tot 60% korting Motoragent schiet autokraker dood Kameroen-speler Foé overleden Motorrijder dood op N207 Priester beperkt in contact met kind ye\ - Leidsch Dagblad sen uagDia Linxvrarm ijsoorlog VS oude voor vijftien brocent bevolking Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagbiad.nl Dagblad nr. 43267 tos vrijdag 27 JUNI 2003 SPRINTERS 072-5196868 NR. 43267 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 'rotest ucas van eydenschool Relaxte plek im veilig e stappen benegracht kan liet zonder lumor in poëzie &WIEL tobieie telefoon rordt gebruikt is file-meter ik Lanckrok kunt slechts oprecht chen als je eerst eleerd hebt met jezelf lachen .-i'v Kleine buienkans 20/22° W 2/3 MMENTAAR LANDBOUW Europese landbouwbeleid tn notendop: boterbergen, plassen, wijnmeren- Over- Uctie en subsidies. Over- lictie is dodelijk voor de Ikïuw in de Derde Wereld, it Europa zijn gesubsidieer- verproductie goedkoop op ereldmarkt dumpt ti stand houden van de Eu- ie agrarische sector kost de nngbetaler maar liefst lig miljard euro per jaar. profiteert bovendien een Europese boer veel meer dan zijn collega's in het pen. HJ-lidstaten zeggen nu een fisch akkoord te hebben ten, dat een ingrijpende trming van het landbouw- d teweeg zal brengen. Dat is jgevolg van de toetreding nieuwe lidstaten zoals Po- Armlastige Poolse boeren- ijfjes op dezelfde luxe wijze dieren als de boeren in de {ge lidstaten, zou een onbe- are exercitie worden. Istorisch als de landbouw- iters ons willen doen gelo- s het akkoord echter niet ubsidie van overproductie t weliswaar gedeeltelijk aan en gelegd, maar boeren ;n in het jongste akkoord Vel inkomenssteun. Het be- blijft even duur en hangt elkaar van compromissen, tkkoord is op zijn best een fe in de goede richting. ;ezegd hebbende blijft Eu- zitten met een volkomen ciënte en geldverslindende louwsector. De veelgepre- jrije markt bestaat in deze t niet Dit tot grote ergernis de ontwikkelingslanden, bouw is een bedrijfstak als B andere. Als de boeren in pa het zelf niet kunnen n, dan moeten anderen trerk maar overnemen. !volg van het kunstmatig in houden van de agrarische betaalt de consument in nog veel te veel geld ijn voedsel De kwaliteit is Een voorbeeldje: het kip kan dodelijk zijn. door Wilfred Simons den haag/leiden - Langs de Ou- de Rijn tussen Leiden en Valken burg ontstaat ruimte voor 3000 woningen en twee parken. Op de oevers van deze waterver binding staat momenteel een allegaartje van bebouwing. Een aantal gemeenten is bereid om bestaande bedrijven en kassen te verplaatsen, waardoor het hele gebied opnieuw kan wor den ingericht. Dat blijkt uit de Structuurvisie Knoop Leiden- West, die gisteren in het Haagse provinciehuis is gepresenteerd. In de ogen van PvdA-gedepu- teerde M. Norder is de 'knoop Leiden-West', waar de N206 en de Rijksweg A44 elkaar kruisen, een belangrijk stedelijk gebied. De mogelijkheden worden op dit moment echter niet goed gebruikt. Dit realiseerden zich ook de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg. Valken burg en Voorhout, die vorig jaar mei besloten de handen ineen te slaan in een zeldzaam staaltje van regionale samen werking. Samen met de pro vincie Zuid-Holland en de Universiteit Leiden ontwikkel den zij een visie op het gebied. Een unieke gebeurtenis, vol gens Norder. Het plan is veelomvattend. De oevers van de Oude Rijn moe ten worden gebruikt voor wo ningbouw en recreatie. Zowel goedkope als dure huizen moeten hier verrijzen, evenals een winkelcentrum en scho len. Twee parken moeten zor gen voor groen en recreatie. Eén van de parken komt onder een aanvliegroute voor het Vliegkamp Valkenburg, maar blijft ook bestaan als het kamp ooit nog eens gesloten wordt. Verspreide bedrijvigheid in Oegstgeest en Rijnsburg moet worden geconcentreerd op vijftien hectare bedrijfsterrein bij De Klei Oost. Omdat dit ten koste zou gaan van de glas tuinbouw, is overeengekomen dat hiervoor nieuwe grond be schikbaar komt aan de Rijns- burgerweg in Rijnsburg en in het aangrenzende Voorhout. Oegstgeest reserveert ruim vijf tien hectare Rijnfront voor bio- science-bedrijven, waarna Lei den en de universiteit het be staande biosciencepark in De Leeuwenhoek opnieuw inrich ten. Dit onderdeel van het plan is enkele weken geleden al be kend geworden. De wethouders ruimtelijke or dening van de vijf gemeenten zijn erg enthousiast over het plan, zo bleek gisteravond in het provinciehuis. Zij gaan het verdedigen bij hun gemeente raden en ook alvast een ste denbouwkundig plan maken. Het structuurplan past in het streekplan voor de Zuidelijke Bollenstreek. Wethouder Meester van Oegstgeest ver wacht dat delen eruit snel ge realiseerd kunnen worden. Pagina Ri: Uitbreiding Bio Science Park schept 1500 banen door Silvan Schoonhoven leiden - Het doek valt voor het Aanloop huis in de Nieuwstraat. In het pand van de Christelijk Gereformeerde Kerk werden steeds vaker drugs gebruikt en verhandeld. Vrijwilligers kregen te maken met ruzies en vechtpartijhes tussen daklozen. De eenza men, het publiek waarvoor het aanloop huis twaalf geleden was opgezet, bleven steeds meer weg. Bovendien is de coördi nator ziek geworden en uiteindelijk ontsla gen. P. van Langevelde, een van de vrijwilligers, vindt het 'schandalig' dat de kerkenraad de geldkraan heeft dichtgedraaid. „Alle vrijwil ligers zijn het oneens met het besluit. Voor de mensen die er komen is het aanloophuis belangrijk. Voor hen is de sluiting een grote schok. Het betekent nogal wat. Ik vind dat je als kerk een inspanningsverplichting hebt om een aanloophuis open te houden als je er eenmaal mee begint. Ik heb niet de indruk dat alle mogelijkheden serieus zijn overwogen. Dit getuigt van een onverant woordelijke opstelling tegenover de gas ten." T. Huisman zegt dat het bestuur waarvan zij deel uitmaakt, geen andere keus had. „Het doel was om de mensen uit de kerk te activeren en om een luisterend oor te bie den in de stad. We raakten echter steeds verder van die doelen vandaan. Bij het aan loophuis waren steeds minder kerkleden betrokken, en het luisterend oor aan eenza men in de stad werd ook minder, want het publiek veranderde. Er kwamen steeds meer mensen die dakloos waren of aan al cohol en drugs verslaafd. We hadden het gevoel dat we niet professioneel genoeg waren om daar mee om te gaan." Pagina Ri: Druggebruik en handel achterin het aanioophuis it ii'iffji 11111 hui ii'i'11'wiii'i den hjlag/gpd - Enkele honder den artsen in Nederland wer ken zonder dat ze daartoe wet telijk bevoegd zijn. Als zij medi sche fouten begaan, kunnen slachtoffers hen bovendien minder makkelijk laten vervol gen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg zegt geen middelen te hebben om erop toe te zien dat instellingen werken met be voegde artsen. „Dat is een zaak van de werkgever en de werk nemer. Wij kunnen niet achter elke personeelsfunctionaris een inspecteur zetten", aldus de In spectie. Het radioprogramma Argos onthulde vandaag dat er in Nederland een grote groep artsen zonder zogeheten BIG- registratie werkt. Dat register is onderdeel van het Centraal In formatiepunt Beroepen Ge zondheidszorg. Alle hande- lingsbevoegde apothekers, art sen, fysiotherapeuten, gezond heidspsychologen, psychothe rapeuten, tandartsen, verlos kundigen en verpleegkundigen staan daarin vermeld. Maar er is dus een forse groep die om wat voor reden dan ook zo'n BIG-registratie ontbeert en desondanks in zorginstellingen werkt. Zodra er bij een medi sche handeling een fout wordt gemaakt, ontstaan de proble men. Dat bleek na de dood van een 32-jarige gedetineerde in de gevangenis van Breda, twee jaar geleden. Volgens de Inspectie voor de Gezondheidszorg had de arts een professionele fout gemaakt. Maar het Medisch Tuchtcollege verklaarde een in gediende klacht 'niet ontvanke lijk', omdat de arts geen BIG-re- gistratie had. Alleen geregi streerde artsen vallen onder het tuchtrecht. De man werd ver der niet vervolgd. „We hebben geen middelen om instellingen te dwingen om al leen maar BIG-geregistreerde artsen in dienst te nemen. We weten dus ook niet hoeveel van die artsen er in Nederland zijn", aldus de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Als een onbevoegde arts in de fout gaat, verwijst de Inspectie naar het openbaar ministerie (OM). ZVN, de koepelorganisatie van verzekeraars in Nederland wil dat de artsen met wie wordt ge werkt ook daadwerkelijk geregi streerd zijn. „Nu is er nog wei nig concurrentie in de zorg, maar als er meer keuzevrijheid komt, krijgt de verzekerde steeds meer invloed op de kwa liteit van de behandeling. En daar zou een strikte registratie- eis een onderdeel van kunnen zijn." door Jan Preenen valkenburg - De grootste vak bond voor defensiepersoneel, de VBM/NOV, houdt ernstig rekening met sluiting van vliegkamp Valkenburg. Dat be tekent dat voor 750 perso neelsleden elders werk moet worden gevonden. Bovendien moeten de Orions-patrouille- vliegtuigen dan elders worden gestationeerd of door de Mari ne Luchtvaartdienst worden afgestoten. Volgens J. Stassen, voorzitter van de gezamenlijke medezeg genschapscommissie van vliegkamp Valkenburg, is het eventueel verdwijnen van het vliegveld het gesprek van de dag. Net als voorzitter J. Debie van VBM/NOV wil Stassen dat het ministerie van defensie een einde maakt aan die 'slopende onzekerheid'. De onrust is toegenomen na de uitspraken van minister Kamp van defensie dat veel meer banen worden geschrapt. De vakbonden gaan uit van 9100 functies die verdwijnen. Commandant E. Kopp van het vliegkamp beaamt 'de grote ongerustheid onder het perso neel'. "■MBTMBiMBW i I WW LunUSiiii fi - Üll» leiden - In het atrium van het Haagse stadhuis worden netten en kabels opgehangen die moeten voor komen dat het gebouw wordt gebruikt voor zelfmoordpogingen. In 2000 en 2002 pleegde op deze plek al een aantal mensen zelfmoord. Naast de kabels en de netten worden ook andere maatregelen getrof fen. Zo moeten bezoekers voortaan een pasje tonen als ze met de lift naar boven willen. Foto: ANP/Robert Vos (advertentie) (advertentie) De ongewone opruiming is begonnen! Nu enorme korting op Cappeilmi. Gelderland B&B Italia. Leolux. Cassina Hulsta. Giorgetti Minotti en vele andere topmerken. Maar öbk ongewone korting op bedden, accessoires en verlichting. Zoveel voordeel, dat mag u met missen! Binderij 2. Amstelveen. 020-6412505 www covanderhorst nl Maandag vanaf 13 00 uur geopend Donderdag koopavond co van der horst hiiversum/gpd - Veronica fuseert toch met SBS en Sky Radio en niet met BNN. De verenigings raad van Veronica heeft dit gisteravond unaniem besloten. De vereniging verkiest het commerciële bestaan boven het publieke bestel, aldus voorzit ter Hillebrand. Ook gaf de doorslag dat de naam Veronica nu op radio en televisie blijft bestaan. Veronica krijgt een belang van ongeveer vijfhon derd miljoen euro in SBS Broadcasting bv, aldus SBS-directeur Fons van Westerloo. Daarvoor le veren de Zweedse moedermaatschappij SBS SA en De Telegraaf aandelen in. SBS krijgt daarvoor terug de volledige zeggenschap over de uitgeverij Veronica (met het succesvolle omroepblad), het lithobedrijf en Veronica Digitaal. Ook mag SBS de naam Veronica op televisie gebruiken. SBS plakt die naam op de bestaande zender V8, die vanaf 1 september Veronica 8 gaat heten. Veronica 8 gaat goede speelfilms uitzenden, veel muziek en eigen programma's. Seks zal nauwe lijks deel uitmaken van de programmering. De herinnering aan de huidige Veronica-zender moet zo snel mogelijk verdwijnen. Naar ver wachting stoppen de uitzendingen van het huidi ge Veronica over enkele dagen. Op de radio gaat Veronica samenwerken met Sky Radio. Daartoe koopt Veronica 3,5 procent van de aandelen Sky Radio Limited. Sky Radio wil haar Gouwe Ouwe zender 103 FM ombouwen tot een eigentijdse popzender waarop veel muziek uit de jaren tachtig en negentig te horen zal zijn. De zender richt zich op mannen tussen de 25 en 49 jaar. De zender krijgt de naam Radio Veronica 103 FM en gaat op 31 augustus om zes uur 's avonds van start, precies 29 jaar nadat de zeezen der Veronica uit de lucht werd gehaald. De radio zender Kink FM, ook eigendom van Veronica, blijft gewoon uitzenden op de kabel. Champagne! Sprankelende Saab 9-5 actie. Automobielbedrijf Fase-Exclusief b.v. Curieweg 13. 2408 BZ Alphen a/d Rijn. Telefoon 0172 - 492444 of kijk op www.fase-exdusief.nl den haag - Een motoragent heeft vanochtend in Den Haag een man neergeschoten, nadat hij even daarvoor met een mes in zijn been was gestoken. De man is ter plekke overleden. Een woordvoerster van de poli tie heeft dat gezegd. De agent betrapte waarschijnlijk twee mannen die in een auto inbra ken. Een van de autokrakers stak in op de agent. Die schoot een autokraker dood, de andere man is nog voortvluchtig. lyon - De Kameroense voetbal international Marc-Vïvien Foé is gisteren overleden. De 28-ja- rige verdedigende middenvel der zakte een kwartier voor het einde van de halve finale van de Confederatie Cup tegen Colom bia in elkaar. Foé, die het afge lopen seizoen door Olympique Lyon was uitgeleend aan Man chester City, overleed in de kleedkamer aan een hartstil stand. Pagina Sport haarlemmermeer - De N207 heeft gistermiddag een twaalfde slachtoffer geëist. Een 47-jarige motorrijder kwam om na een botsing met een bestelauto, be stuurd door een 63-jarige man uit Alkmaar. Na het ongeval was de provinciale weg tussen Lisse/Hillegom en Leimuiden enkele uren afgesloten. De mo torrijder, komende uit de rich ting van de A4, reed links langs een rij auto's, die stond te wachten voor de brug. De Alk- maarse automobilist wilde ke ren, waarna de motor de auto niet meer kon ontwijken. De Leidenaar raakte zodanig ge wond dat hij niet meer te red den was. Ook de inzet van de traumahelikopter mocht niet meer baten. Dublin - Het bisdom Fems in Ierland heeft een verbod uitge vaardigd op privé-ontmoetin- gen tussen een priester en een minderjarige. Een geestelijke mag voortaan alleen kinderen ontmoeten in een openbaar toegankelijke ruimte. Daarbij moet de deur altijd openstaan. De oud-bisschop van Fems, Brendan Comiskey, werd vorig jaar gedwongen te vertrekken omdat hij de zaak van een priester die seksueel misbruik had gepleegd niet goed had be handeld. De priester pleegde zelfmoord nadat hij was aange klaagd wegens enkele gevallen van misbruik. den hjlag/gpd - Van het vonnis voor de moord op Pim Fortuyn door Volkert van der G. klopt niets. De Amsterdamse rechtbank heeft belangrijke rechtsarti- kelen over het hoofd gezien en zich in feite door Volkert voor zijn karretje la ten spannen. Hij wil graag een toereke ningsvatbare martelaar zijn, maar zou juist ontoerekeningsvatbaar zijn en tbs verdienen. Dat blijkt uit een artikel van de hand van de Maastrichtse rechtsfilosoof prof. mr. Nico Roos in het Juristenblad dat vandaag verschijnt. Roos schrijft zijn opmerkelijke analyse vlak voordat, dinsdag, het hoger beroep in de zaak Volkert van der G. begint. Ook heeft Roos zware kritiek op het rapport van het Pieter Baan Centrum, dat Van der G. onderzocht. De hoogleraar vindt Van der G. niet toe rekeningsvatbaar, omdat niemand die hem kende zijn daad kon verklaren. Bo vendien heeft hij al eerder laten zien la biel te zijn - hij sneed zijn polsen door na een verbroken liefdesrelatie. Volgens Roos is het waarschijnlijk dat Van der G. Fortuyn heeft vermoord om dat hij tegen een 'bum-out' aan zat, maar door zijn persoonlijkheidsstoornis een excuus nodig had om minder ex treem hard te werken aan het dieren leed. Dat kon door de cel in te draaien in naam van de dieren waaraan hij zijn leven wijdde. Roos vindt dat de rechtbank het gevaar van recidive niet goed heeft ingeschat en ook de zwaarte van de aanslag op de democratie heeft miskend. Ook gaat de rechtbank volledig voorbij aan artikel 121 in het Wetboek van Strafrecht, waarin is vastgelegd dat aanslagen op de democratie en op parlementariërs zwaar moeten worden gestraft. Als de rechtbank echt vindt dat Van der G- een overtuigingsdader is, had hij levenslang verdiend. Roos ziet het anders: hij moordde uit persoonlijke motieven en verdient in hoger beroep 'acht tot tien jaar met tbs'. Hij zou dan tenminste 'tien tot twaalf jaar' vast zitten. „Ik zie de moord als een manier voor Van der G. om tegen over zichzelf te recht- aardigen dat hij niet meer aan z'n maatstaven kan vol doen. Daarbij had hij een heel grote af keer van Fortuyn. Hij zag zichzelf als ie mand die nobele doelen nastreefde maar nauwelijks iets bereikte, terwijl de populist Fortuyn met zijn verbale kracht - waar zelfs Van der G. bewonde ring voor had - alle aandacht naar zich toe wist te trekken." Volgens Roos hebben het Pieter Baan Centrum, Justitie en de rechtbank Vol kert het stempel opgedrukt dat de maatschappij wilde. „Maar met dit stempel is Van der G. gegeven wat ook hij wüde: een camouflage voor zijn wer kelijke motieven, die wel degelijk aan leiding bieden voor verminderde toere keningsvatbaarheid. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V fl^ n controle nabezorging) Wij gaan zorgvukig orn mei persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn bank-gronummer V1 Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.ni

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1