Historie Vredestein onder dak Daihatsu Cuore: 'n bijzonder kind ^Terugroepactie garage: een lokkertje of technische noodzaak? catis airco in WEG WIEL 2 Eenderde wegrestaurants scoort beneden de maat Jaarlijks onderzoek AD AC Veg met de utosticker Museum geeft overzicht over wel en wee bandenfabrikant Gratis schoolpack bij Gazelle Energiewonder Sparta Nieuw fietszadel Lagere rolweerstand banden Fietshandschoenen onda HR-V Van de wegrestaurants in Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Italië en Frankrijk krijgt 30 procent het predikaat onvol doende opgeplakt door de Duitse automobilistenvereni ging ADAC. Van de 65 onder zochte plaatsen vielen er ne gentien in de categorie onvol doende tot zwaar onvoldoende, zo blijkt uit de deze week open baar gemaakte onderzoeksge gevens. De Allgemeiner Deutscher Au- tomobil-Club (ADAC) testte voor het vijfde jaar op rij de kwaliteit van tientallen restau rants/rustplaatsen met bijbe horende infrastructuur als kin derspeelplaatsen en picknick bankjes. De onderzochte ac commodaties liggen doorgaans langs belangrijke vakantierou tes. De vereniging verleende dit jaar zeventien keer het oordeel goed, zes keer het predikaat zwaar onvoldoende, dertien maal onvoldoende en 29 keer voldoende. Geen enkele onder zochte plaats kwam dit jaar als zeer goed uit de bus. De etablissementen werden in tien categorieën getest en be oordeeld. Belangrijke criteria als verkeersveiligheid, gastro nomische kwaliteit en hygiëne telden daarbij zwaarder dan an dere voorzieningen zoals servi ce, de aanwezigheid van tele foons, prijs, toegankelijkheid en ligging. De Duitse stop lm Hegau West langs de A-81 tussen Singen en Stuttgart kwam als beste uit de bus. De slechtste prek in de rangschikking, Haiger aan de A- 45 ligt eveneens in Duitsland. Het ADAC-oordeel hierover is spijkerhard. De beste plaats buiten Duits- v land waar men tijdens een au-) toreis even op adem kan komen ligt volgens de bond in Frank rijk. Het Centre de la France- Farges-Allichamps aan de A-71 tussen Orléans en Clermont- Ferrand komt op plaats negen in het algemene eindklasse ment. In voorgaande jaren ein digde tot twee keer toe een Frans etablissement op de eer ste plaats in de definitieve rang schikking. De ADAC heeft wel iswaar geen overall einduitslag gepubliceerd maar wel op zijn site www.adac.de de testresul taten gepubliceerd van alle on derzochte plekken. Quirijn Visscher auto is nog nooit teruggeroepen voor reparatie van een pro- lefout. Alles deugt. Dat kan toch niet? e R'l^estjes zit ik er verloren bij. Als ik de verhalen mag geloven, t een auto pas echt als er een rubber is verwijderd, een venti- in é^chacht vernieuwd of de wieldoppen zijn vervangen. De mo theid zou toch eens bestaan dat je natregent omdat het raam- 'er begint te klapperen, je voeten verbranden van de hitte of r-corfleldoppen als ninja-sterren over de weg scheren. Heb ik geen rden/an. vgroepacties zijn schering en inslag. Importeurs of dealers no- emeei veel kopers van nieuwe auto's na verloop van tijd uitbundig serend uit voor een bezoekje aan de garage, omdat de nieuwe aanwinst mogelijk een miniem foutje herbergt. De postbode is mijn huis tot nu toe altijd voorbijgegaan. Maar als ik het mag gelo ven, gaat het om de meest pijnlijke missers die de ongelukkige au tokopers treffen. Een motortje zou de ruitenwissers eens te krach tig kunnen aandrijven met de meest afgrijselijke gevolgen van dien. Stoelen zouden spontaan los kunnen schieten. Zulke dingen. Terugroepen lijkt wel een algemeen geaccepteerde marketingstra tegie bij autofabrikanten. Iedereen doet eraan mee. De autoverko per en de kenner beamen het volmondig: slechte auto's bestaan niet meer. Nu kun je altijd nog gaan vitten op Lada, maar eerlijk is eerlijk, een kat in de zak zit er vaak niet meer bij. Natuurlijk be staan er van elk model wel maandagexemplaren, maar die bevesti gen de regel. Een gemiddelde auto gaat door de bank genomen veel langer mee dan een gemiddelde auto twintig jaar geleden. Na tien jaar was de geest er ooit wel uit. Wie hoor je tegenwoordig nog jammeren over roest? Trouwens, zelfs auto's uit de jaren tachtig zie ik nog bij bosjes over de weg rijden. Kortom, fabrikanten heb ben veel moeite gedaan om hun producten een langere levens duur te geven. En dan komt mijn argwaan weer om de hoek kijken. Als auto's dan zo goed zijn tegenwoordig, waarom moeten ze dan zo vaak terug naar de garage voor een of ander liflafje? Om eens kennis te maken met die vriendelijke werkplaatschef en de ijverige monteurs, denk ik. De verkoopmarges op nieuwe auto's zijn nihil. In de werkplaats wordt het echte geld verdiend. Auto's zijn tegenwoordig zo goed dat de onderhoudsinterval steeds groter wordt. Je komt nauwelijks nog in de werkplaats. De terugroepactie zou heel goed een lokker tje kunnen zijn. Maar wie bewijst dat? y vrijdag 27 juni 2003 iderkerk - De Honda HR-V is zowel als 2WD en 4WD en is (vendien leverbaar met conti- variabele CVT-automaat, p optie hoeft echter niet te jrden besteld: airconditio- jig, want die levert Honda nu Itis. Elke HR-V is verder stan- ard voorzien van abs, ebd, fee airbags, elektrisch verstel- re en verwarmbare buiten- legels, centrale deurvergren- iing met afstandsbediening, lurbekrachtiging en elek- ich bedienbare ramen vóór achter. Een populaire optie Dr dit model is het sports- ck, dat bestaat uit 16-inch htmetalen velgen, een dak- Diler in carrosseriekleur (en Drzien van een derde rem- ht) en een microantenne, jzen vanaf 22.135 euro. jr Quirijn Visscher lurige plakplaatjes zijn voor ideren, niet voor automobi- en. Ik kan me althans nau- lijks voorstellen waarom de Ituurster voor mij een sticker l Familiepark Drievliet op I prominente plek van haar intemieuwe Opel Corsa ge kt heeft (of heeft het park II zelf aangebracht?). Is ze ischien nog nooit zo ver ggeweest? Betekent deze :ker dat ze het drukke rand- delijke verkeer heeft durven tseren? Op de kentekenplaat jt de naam van haar garage, l dealer uit de Gelderse Val- Het moet in ieder geval een e rit zijn geweest. rijk eens rond welke stickers log meer zie. Het valt vies te- L De wilde sticker sterft uit. s wel een logica te bespeu- Hoe ouder de auto, hoe er stickers. Hoe ouder de be urder, hoe meer stickers van tekeraars. Hoe jonger de be urder, hoe ouder de auto, t groter de kans op wild kwerk. Jonge auto's met ïflogo zie je nauwelijks. Een ker als trofee is nog wel te ijken. Het fenomeen sterft ners uit. Bijna niemand be kt zijn nieuwe auto met jrige stickers. Stel je voor dat ak beschadigt of verkleurt, kofferdeksel was ooit be id met een wild tapijt stic- 5 met namen van pretparken phantasialand, Slagharen, lendoom en Duinrell. Het ontgaat me. Bovendien staan stickers meestal. Veel usen willen de medewegge- ikers kennelijk deelgenoot een van hun ontembare lust. Hoe verder weg, hoe Dier de stickers. Echte snobs ïn de ordinaire plakplaatjes, bestellen bij de Koninklijke lerlandsche Automobiel b een mooi zilveren schildje inleg. Ook de ANWB heeft ;e metalen plaatjes voor op :hromen grille nog wel op Ier liggen. Ichthus-visje is gemeen- d onder christenen van al ii pluimage. Het is een on- ing herkenningsteken. De igelische Omroep ver- iidde de stickers ooit onder den. De hype is inmiddels |naar het buitenland over laid. Gelovigen houden el- goed in de gaten. Je broe- if zuster zal eens door rood in. Andere weggebruikers in genoeg: auto's met een of met een regenboogstic- *Er is hoop' rijden over het meen rustiger. Inhalen die Toch houden ook gelovi- m niet zo van bestickerde au- I lobielen. De Ichthus-stic- zijn goeddeels door ver- lomde exemplaren vervan- Veel netter en beschaafder, bijzondere categorie, waar- .ik erg gecharmeerd ben, is patriottisme. De eige- van een auto met een af- ig van de pompeblêdden onmiskenbaar iets met jlan. Wie het silhouet van kiekendief achter op de au- lakt, houdt van Flevoland. ds 1 zoals het menig bestuur- Detaamt blijven deze uitin- bescheiden. iretsticker raakt uit, geluk- üc pleit voor Noord-Ameri- ïse kleurige kentekenplaten >er staat uitgegeven wor- zoals New Hampshire Live ^■or die of British Columbia to discover. Lijkt me enig: icht, hart van Nederland of Éfcland, nieuw Nederland. Corsa-bestuurster veilig de randstad crossen met 1 Gelderlandplaten. 31 van enschede/gpd De eerste steen die in 1947 bij het begin van de bouw van de fabriek werd ge legd is er te zien. Maar ook schetsen van banden die Gior- getto Giugiaro - de 'ontwerper van de eeuw' - voor Vredestein maakte. En foto's. Véél foto's. Vorige week opende het Vrede stein Museum zijn poorten. In totaal 150 vierkante meter expositieruimte in wat vroeger de kantine van de bandenop slag was, is niet overdreven groot. Toch geeft de met hulp van een professionele interieur bouwer gevarieerd ingerichte ruimte een aardig overzicht van de roemruchte historie van Vre destein. 'Conservator' Albert Dijks (60), voormalig directeur onderzoek en ontwikkeling bij de banden- producent, heeft er een hele klus aan gehad de collectie bij elkaar te krijgen. „Bij Vrede stein is het net als bij de meeste andere industriële bedrijven", zegt hij. „Het gaat in de eerste plaats om het banden maken, archiveren van gegevens die niet direct van belang zijn voor de productie komt op de laatste plaats." Nog net voordat hij in de puin- breker belandde, wist Dijks bij voorbeeld de gevelsteen veilig te stellen, die door de toenmali ge directeur, ir. E.L.C. Schiff jr., werd gelegd bij het begin van de bouw. Als in 1947 de eerste steen wordt gelegd voor de Ne- derlansch-Amerikaansche Au- Conservator Albert Dijks (links) en Henry Nieuwenhuis die hielp bij het samenstellen van de collectie van het Vredestein Museum. Foto: GPD/Reinier van Willigen. tobandenfabriek Vredestein, is dat in verschillende opzichten een bijzondere gebeurtenis. Ten eerste, omdat Vredestein de enige autobandenfabriek in Nederland is. Ten tweede, om dat het voor het eerst is dat zich een bedrijf van enige omvang binnen de gemeentegrenzen van Enschede vestigt dat géén binding heeft met de textielin dustrie. Daarmee is de mono cultuur, waarin het alles textiel is wat de klok slaat, doorbro ken. En niet in de laatste plaats is de komst van de autobandenfa briek bijzonder, omdat het voor Vredestein ook een nieuwe start betekent. Het bedrijf is in 1925 namelijk gestopt met de pro ductie van autobanden. In het Vredestein Museum hangt nog een foto uit 1914 met daarop het 'Koninklijk Voertuig', een Spijker, die is voorzien van (wit te) Vredesteinbanden. Najaren van ploeteren en een korte eco nomische opleving na de Eerste Wereldoorlog, kan Vredestein het echter niet langer bolwer ken en staakt in 1925 de pro ductie van autobanden in Loos duinen. Dat Vredestein na de Tweede Wereldoorlog met technische ondersteuning van de Ameri kaanse bandenproducent Goodrich de productie weer oppakt in Enschede, is derhalve ook een overwinning voor het bedrijf zelf. In de 56 jaren die volgen zal Vredestein uitgroei en tot een middelgrote speler op de wereldmarkt voor ban den. Door zich te richten op speciale producten als winter handen en hogesnelheidsban- den voor sportwagens, lijkt het toekomstperspectief een stuk beter dan eind jaren 70 als de Nederlandse overheid Vrede stein redt door 51 procent van de aandelen te kopen. Aan die periode herinnert in het Vredestein Periode onder meer de foto van toenmalig topman Leen Poot, die Vrede stein er weer bovenop hielp. Onder meer door te investeren in automatische bandenbouw- machines, waarmee Vredestein destijds voorop liep in de we reld. De derde generatie 'ABPM's', zoals conservator Dijks ze noemt, spuugt tegen woordig elke dertig seconden een complete band uit. Blikvangers in het Vredestein Museum zijn onder meer de fo to's van de eerste autorace in Nederland, in 1916 gehouden op de wielerbaan van Bergen op Zoom met Vredestein in de rol van 'hoofdsponsor'. Prach tig is ook alles dat herinnert aan de rol die het bedrijf tot begin jaren 70 speelde in de befaam de autorally van Monte Carlo. Vredestein was er van de partij met een servicebus en voorzag de deelnemers van spijkerban den. Spijkerbanden in de letterlijke zin van het woord. Dijks: „Dat waren standaardbanden waar met de hand spijkertjes door heen waren geslagen." Het Vredestein Museum ligt op het bedrijfsterrein van de ban denfabriek en kan daarom al leen op afspraak door groepen worden bezocht. Afspraken via Tire Info Centre: 053 - 4888888. De jongste Cuore van Daihatsu is een ruim, superzuinig en plezierig wagentje. Waarom rijden al die mensen in van die dure auto's? Foto: Daihatsu door Joop van der Pol Het was een piepklein ukkepukkie dat in 1978 ons land binnenrolde. Een 2-cilin- der motortje van 550 cc dreef het voort. De rijksweg kon je maar beter mijden met die eerste Daihatsu Cuore. In de tijd dat hij versnelde van pakweg 80 km/u naar zijn top van 110, had je op de auto radio het hele nieuwsbulletin gehoord, inclusief het weerbericht. Maar als zui nig en goedkoop boodschappenwagen- tje maakte hij gauw tevreden klanten. Intussen is de Cuore toe aan zijn zesde generatie. En wat kan er veel veranderen in 25 jaar. Die jongste van Daihatsu is een mirakels slim wagentje. De motor is alweer lang een 3-cilinder van 1000 cc en naar de maatstaven van dit millennium kun je daar geen potten mee breken. Toch blijkt het goedmoedige driepittertje in de praktijk geen sprankje moeite te heb ben met de Cuore, die immers maar 720 kilo weegt. Het machientje is zelfs onge looflijk soepel en sputtert ook met een minimum aan toeren niet tegen. Dat wil zeggen zolang je de eerste vier versnel lingen beroert, want in z'n vijf is de fut er wel uit. Zuinig is-ie ook: Daihatsu maakt er te recht een punt van, dat de nieuwe Cuo re de spaarzaamste gebruiker is van Ne derland. Op papier moet hij een con sumptie van één liter op 21,5 km kun nen halen, in de praktijk turfden wij 1 op 18,5 kilometer. Probeer het maar eens met wat er bij u voor de deur staat. Ook in de uitstoot van het schadelijke kooldioxide is de Cuore een kampioen- tje: 109 gram per kilometer gemiddeld. Zelfs uit een Toyota Prius -half elek trisch, half benzine- komt nog 120 gram. Sneu voor Daihatsu dat de overheid de subsidies op al dit fraais per 1 januari weer heeft afgeschaft. Wat mag je nog meer verwachten van een auto die, inclusief extra's, 9.999 eu ro moet kosten? Dat in het instrumen tenpaneel de tekst hello happy oplicht wanneer je instapt? Wij zouden er nooit opgekomen zijn. Aandoenlijk wel, net als het goodby, zonder e, wanneer je weer vertrekt. Maar verder? Dat er fat soenlijke stoelen in zitten? Is beslist zo, al zien ze er niet erg uitnodigend uit. Dat geldt eigenlijk voor het hele interi eur: het zit er allemaal op en aan. Toch, al was je geblinddoekt ingestapt, had je nog razendsnel de prijsklasse kunnen taxeren. Saai stofje, ongeïnspireerd vormgegeven dashboard, hardplastic deurpanelen. Nog geen vingerhoedje achterin voor je kauwgumpapiertje. En zeker, de raampjes in onze Nagano- uitvoering gaan elektrisch, maar wij kennen geen enkele leraar ergonomie die je opdraagt de bedieningsknopjes links achter het stuur te verstoppen. Raar hoor. Voor de rest valt in de jongste Cuore eigenlijk alles mee. Het is een bij zonder kind, en dat is het, zou de vader van Dik Trom zeggen. Ga maar na: de ruimte achterin is verbluffend, zelfs wanneer onze boomlange buurman een eindje wil sturen. Daihatsu flikt dit kunstje door de voor- en achteras wat verder uit elkaar te plaatsen en door de koets hoger en breder te bouwen. Niet revolutionair, wel alleszins effectief. Muisstil is-ie ook, comfortabel op slecht wegdek en het draaicirkeltje is meer een pirouetje. Handig. Anderen mogen dan een cuore sportivo hebben, deze Cuore is vooral erg simpatico. Hoe dan ook, als wij niet zo statusgevoelig waren, zouden we hem best willen. Al bleef het percentage kopers van dat oogtergende biggetjesro- ze ook in dat geval onverminderd op 6,8. Want jeetje. Doe dan blauw of zo. FIETSSTROOK Het kiezen van een goed en passend zadel is voor iedere fietser een zeer persoonlijke zaak. Pro biedt in haar assortiment voor elk wat wils. Onlangs kwam de Venom op de markt, een nieuw topmodel, in de zadelserie van Pro. Dit zadel toont aan dat comfort en high-)< tech elkaar niet hoeven uit te sluiten. De Venom is uitgevoerd met een lichtgewicht Carbon composite manganese brug en Kevlar verstevigingen. De Venom Gel heeft als extra gel-inserts, die zijn aangebracht op de plaatsen waar de meeste druk ontstaat. Het za del is verkrijgbaar in de kleuren zwart, blauw en grijs. De advies- verkooprijzen: Venem €39,95 en Venom Gel €46,95. Scholieren kunnen dezer dagen ook voor schoolspullen terecht bij de rijwielwinkel. Bij aankoop van de nieuwe Gazelle Rocca schoolfiets krijgt de jeugdige consument tijdelijk een gratis 3D Schoolpack van het Ideding- merk Salty Dog. Het pakket be staat uit een leuk 3D brilletje, een schoolagenda, schriften, etui, stickers en multomap. De schoolpacks, verkrijgbaar in een uitvoering voor jongens en meisjes, kosten normaal €40. De Rocca is een voordelig ge-, prijsde schoolfiets, veilig en on derhoudsarm. De fiets, voor meisjes uitgevoerd in goudgeel en voor jongens in zwart/wit, heeft drie versnellingen, tront* melremmen, roestvaststalen velgen en het Gazelle AXA SL"? veiligheidsslot met anti-dief- stalchip. De fiets kost €499 eri de actie met het gratis schoolp ack loopt vanaf 20 juni en duurt zo lang de voorraad strekt. Fietsen op eigen kracht of met een fietsbekrachtiging. Dat laat ste is simpel gezegd elektrisch fietsen. Hierbij wordt de kracht die een fietser op de pedalen uitoefent omgezet naar een hoeveelheid ondersteuning. De hulp van een elektromotor geeft het gevoel alsof je altijd de wind in de rug hebt. Bijkomend nadeel: de motor en accu zijn duidelijk zichtbaar aan de bui tenkant van de fiets gemon teerd. Met de komst van de ION van Sparta komt daar een einde aan. De accu is weg gewerkt iri de framebuis en de motor die in het achterwiel is geplaatst, is amper groter dan de versnel lingsnaaf. De fiets kreeg bij de verkiezing Fiets van het jaar 2003 van de vakjury een eervol le vermelding. Een proefrit is in heel Nederland te maken. De Sparta ION kost €1650, inclu sief oplader. Meer informatie: 055 - 3578700 of bezoek de in ternetsite: www.sparta.nl Iedere fietser weet het: fietsen kost kracht, inspanning en energie. In veel gevallen gaat een groot deel van de geleverde energie verloren. Dat komt door de luchtweerstand, de bwegende delen van de fiets en door de rolweerstand van de banden. Bandenfabrikant heeft onder zoek gedaan naar het vermin deren van de rolweerstand, waardoor fietsen efficiënter en lichter wordt. Dus haalt de fiet ser een hogere snelheid en een langere afstand bij dezelfde krachtsinspanning. Dat bete- kent onnodige slijtage van fiet ser, fiets en banden. De resulta ten van het onderzoek heeft Vredestein gebruikt bij de fabri cage van fietsbanden. Het bedrijf begon in 1909 in de schuur van Villa Vredestein in' Loosduinen met de productie van rubberartikelen. In 1934 kwam de eerste fietsband op de markt. Inmiddels omvat het as sortiment banden in elke ge wenste maat voor tour- en ra-, cefietsen, ligfietsen, kinderfiet sen, scooters en bromfietsen. Veiligheid en draagcomfort. Twee belangrijke redenen voor de fietser voor het dragen van handschoenen. De C2 Technik handschoen van Chiba verenigt deze twee elementen. De bo venkant is uitgevoerd inade mend Spantex, terwijl het bad stoffen duimstuk ideaal is voor het afnemen van transpiratie- vocht. Het uittrekken van de C2 Technik is kinderspel door het Quick-Pull systeem. De hand schoen is verkrijgbaar in de kleuren zwart, blauw en grijs. De adviesverkoopprijs bedraagt €24,95.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19