Mobieltje gaat files melden Mexicanen zullen moeten wennen aan Kever-loos leven Honderdjarig Ford heeft opkikker nodig van der Plas Groep bv Kleine broer van BMW X5 heet X3 Gegevens liggen voor het grijpen Motorexamen strenger /erkenning Franse \rdennen in een oeristisch tempo ieschiedenis ran Vredestein !j inder één dak jierikaanse ssan-fabriek <-1fddorp - Nissan gaat auto's >e4ven in de Amerikaanse Hj Mississippi. Er kunnen in Kafeuwe fabriek jaarlijks akDOO auto's gebouwd wor- vaien de Japanse fabrikant pr$ er 1,4 miljard dollar in ge linieerd. Het gaat om auto's rpilleen daar op de markt ko- enj, zoal de mpv Quest, de ntjfinder, de Altima sedan en i- ïfinity. Nissan verkoopt dit hfa de VS ongeveer 850.000 ida's en wereldwijd drie mil- mt sdv di loopt voorop lichtmetaal ,j^peN - Audi heeft zijn rerrJOOste aluminium auto ge- ^uceerd. Het was een A8, de fde generatie van het grote mijel dat tien jaar geleden Vihet eerst met aluminium Ojsserie gebouwd werd. La- Popaakte Audi ook de com- nd e A2 van hetzelfde lichtme- - V0e aluminium construe- 'uslVorden gemaakt in een fa- in Neckarsulm, waar Jlgiger NSU gevestigd was. fin. «ALENDER 9 Italia a Zandvoort, lit Park Zandvoort. »740 750. www.cpz.nl «auloises Dutch TT, d Prix van Nederland, jrcuit Assen. 380. |.tt-assen.com notograndprix.com Mega Truckfestival, ags, Flevopolder. P03 554. negatruckfestival.nl |.vdbcarevents.nl Europa, Formule 1, t Nürburgring, Duitsland. ito-Maxx Zomereditie, igs Holland. auto-maxx.nl .vdbcarevents.nl lelauto Miniatuurtrei- :urs. Spaamehal, Haarlem ijk, 029 9640 354. .eurospoor.nl Frankrijk, Formule 1, it Magny-Cours. I Verkeersveiligheids- ïment, WC-terrein, re-De Vaart. .trafiBccontrol.nl l Vrij rijden en HARC races, Circuit Park voort. 023 5740 750. .cpz.nl, www.harc.nl I Goodwood Festival eed, Goodwood, t-Brittannië. .goodwood.co.uk I Historie op de Veluwe eft, Zuuk bij Epe. 562 452 of 061 7212 604. I Int. meeting 50 jaar itte 10 jaar Heartbeat itte Club, park, Valkenburg. gg0(heartbeatcorvette.nl oori Meeting Team Mustang iebfr, Autotron, Rosmalen. prlnfordmustangclub.nl in a/ Engeland, Formule 1, t Silverstone. grotunac modelautobeurs, j enco Bxpocenter, Houten, r zep37 054. namac.nl iar Truckstar Festival, TT- het*. Assen, www.truckstar.nl e daTOfestival voor BMW- s, Speedway circuit, ien ad. www.auto-maxx.nl ,ee ydbcarevents.nl ïn ei imdSTUS d festival voor Opel-rijders, denlway-circuit, Lelystad. en auto-maxx.nl Duitsland, Formule 1, t Hockenheimring. Marlboro Masters, Circuit Sandvoort. 023 5740 750. Cpz.nl inse Autosport Festival, Iway-circuit, Lelystad. auto-maxx.nl vdbcarevents.nl ar: redactie Weg Wiel, 1507,2003 PA Haarlem, -mail: hdwegenwiel@hdc.nl diging onder verantwoording betreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- igen of gewijzigde data. laatste informatie.- bel het ver- elefoonnummer of ga naar het tnde internetadres. De BMW X3 is leverbaar vanaf jan. 2004 Alphen a.d. Rijn tel. 0172 - 422214 Katwijk tel. 071 - 4090901 Leiden tel. 071 - 5896000 www.vanderplas.nl g&Wiel vrijdag 27 JUNI 2003 redactie: Peter Lodewijte door Peter Lode wij ks (advertentie) Rijswijk - BMW is volop in be weging. De komende jaren zal de Beierse autofabrikant het gamma flink gaan uitbreiden met nieuwe modellen, facelifts en wellicht enkele verrassingen. Tussen de Mini en de Rolls- Royce (beide eigendom van BMW) komen onder meer een 1-serie, 2-serie, 4-serie, 6-serie en een X3. Die laatste is dezer dagen officieel geworden. Op de komende Internationale Automobil Ausstellung van Frankfurt (half september) zal hij voor het eerst in levenden lijve te zien zijn, maar de eerste foto's zijn er al. Het 'kleine broertje' van de X5 is voor een groot deel voortgekomen uit de conceptwagen xActivity, die eerder op shows te zien was. De productieauto is uiteraard wat 'gewoner' dan dat studie model, er zit bijvoorbeeld niet zo'n royaal openend dak in tot op de bumper, maar de algehe le lijnvoering is grotendeels ge bleven. Wat uiterlijk betreft is de X3 een mooie mix van een compacte, luxueuze terreinwa gen en de nieuwe lijnen van BMW, zoals die al op de 7-serie, de Z4 en de nieuwe 5-serie wer den toegepast De fabrikant noemt de nieuwe- De BMW X3 (geen suv, maar een sav) is wat compacter en speelser gelijnd dan de X5. Foto-. BMW ling een 'sports activity vehicle' en geeft hem standaard xDrive mee, een term waarmee een nieuw type 'intelligente' vier- wielaandrijving wordt aange duid. Daarmee is weer een nieuwe afsplitsing van de suv (sports utility vehicle) geboren, de 'sav" dus. De nieuwe BMW zal vooralsnog alleen met 3.0 liter 6-cilinders geleverd worden, er is keus uit twee benzinemotoren van 170 en 231 pk en een turbodiesel van 193 pk. De techniek is deels gebaseerd op die van dê 3-serie, maar ook voor een deel afkom stig van de grote broer X5. Vlak na de jaarwisseling wordt de BMW-sav in de Nederlandse showrooms verwacht. Wie daar niet op wil wachten kan alvast een voorproefje nemen op internet: www.bmw.nl van onze correspondent Wlerd Duk - Deze zomer is het dan toch echt zo ver: de allerlaatste Volkswagen Kever loopt eind juli van de band. De populaire Kever, die in 1934 werd ontwik keld en waarvan meer dan 21 miljoen exemplaren zijn ver kocht, werd alleen nog in het Mexicaanse Puebla gebouwd. Al in 1978 stopte de productie in Europa, maar de Mexicaanse automobilisten konden niet zonder. „Tot 1986 hebben we de Kevers nog uit Mexico geïmporteerd", zegt een woordvoerder van Volkswagen Duitsland. „Maar het is nu mooi geweest. De Ke ver is al zestig jaar oud, het mo del is verouderd en kan niet meer meekomen ten opzichte van de concurrentie." In Mexico, waar jaarlijks nog twintig- tot dertigduizend Ke vers werden afgezet, zullen de mensen aan het langzaam ver anderende straatbeeld moeten wennen. In de hoofdstad Mexi- co-Stad immers bepalen de goedkope, helgroene en -gele Kever-taxi's met hun witte da ken voor een groot deel de kleur en het aanzien van het drukke verkeer. „Die zijn alle maal tweedehands", weet de VW-woordvoerder. „De Kevers die er rondrijden gaan nog wel een tijdje mee." Daarom is de Kever ook zo po pulair geworden: weinig gedoe en eenvoudig in het onder houd. Wat de Lada is voor de Rus -iedere Russische man kan met de ogen dicht zijn Lada- motor in- en uit elkaar schroe ven- was de Kever voor de wes terse wereld. Niet dat de Kever-taxi's in Mexico nou zo'n goede naam hebben. Ze mogen dan goed koop zijn, ze worden ook als ri sicovol beschouwd. Chauffeurs schijnen zich nogal eens te ont poppen tot overvallers. En om roofovervallen op passagiers te gen te gaan, besloten de Mexi caanse autoriteiten enige tijd geleden dat taxi's voortaan ver plicht uitgerust moeten zijn met vier deuren. Bij de Kevers werkt het systeem tot nog toe anders: de stoel naast de be stuurder is uit de auto gehaald, zodat passagiers eenvoudiger op de achterbank kunnen neer ploffen. Met een lint dat aan het portier is bevestigd trekt de chauffeur vervolgens de passa giersdeur weer dicht. Volgens VW heeft het stoppen van de Kever-productie niets te maken met de Mexicaanse 4- deurs-verordening. „Het heeft te maken met de nieuwe regels voor de uitlaatgassen, die vanaf 2005 van kracht worden", aldus de woordvoerder. Nostalgie kent hij niet: „Welnee, de Golf, waarvan er inmiddels overigens al meer zijn verkocht dan van de Kever, is de natuurlijke op volger. Ik zie geen enkele reden voor gemengde gevoelens." door Arthur't Hart breda - Automobilisten die een mobiele telefoon aan boord heb ben en rijden op wegen in de vierhoek Breda-Tllburg-Waal- wijk-Terheijden, verstrekken vanaf eind volgende maand zon der het zelf te weten verkeersin formatie aan de provincie Noord-Brabant. Het betreft een proef van an derhalfjaar, waarvoor de pro vincie een contract ten bedrage van 500.000 euro heeft afgeslo ten met het technologiebedrijf LogicaCMG. Dat koopt de gege vens in bij telefoonprovider Vodafone, bewerkt ze en stuurt ze door naar Den Bosch. Slaagt de proef, dan wil Noord-Bra bant het systeem in de hele provincie invoeren. LogicaCMG gaat zijn uitvinding dan in heel het land en daarbuiten aan de man brengen. De techniek is gebaseerd op het feit dat een mobieltje, zo lang het aan staat, in contact staat met de dichtstbijzijnde gsm- zendmast. Dat maakt het mo gelijk te ontdekken waar het te lefoontje zich bevindt, via welke route het zich verplaatst en met welke snelheid dat gebeurt. Staan de telefoontjes in de au to's volgens de informatie van LogicaCMG stil, dan is er ken nelijk een file. Het systeem is volgens provin ciewoordvoerder Hans van den Berk een internationale pri meur. De mobieltjes van de au tomobilisten verschaffen de provincie zo dadelijk gegevens over bijvoorbeeld drukte en reisduur op bepaalde trajecten en op verschillende tijden, over de meest gevolgde routes en over punten waar zich regelma tig congesties voordoen. Daar kan de provincie dan wat aan doen, bijvoorbeeld door de weg aan te passen of het 'ritme' van verkeerslichten te wijzigen. Dit gebruik van particuliere mobieltjes is voor de provincie als wegbeheerder een relatief goedkope oplossing. De gege vens zouden ook kunnen wor den verkregen door overal elek tronische lussen onder het wegdek aan te leggen of came ra's te plaatsen, maar dat kost veel meer. Volgens Van den Berk werkt de techniek zowel op de snelwegen als op de 'ge wone' wegen, maar (nog) niet in de bebouwde kommen. De weggebruiker heeft straks ook voordeel van de informatie die zijn mobiele ongemerkt heeft verschaft, zegt Van den Berk. Op de website van de pro vincie en op andere sites ko men waarschuwingen te staan voor te verwachten files en wor den alternatieve routes aange geven. In de verdere toekomst zou het systeem gekoppeld kunnen worden aan de elektro nische informatieborden langs de weg of zouden sms'jes aan bestuurders over de verkeerssi tuatie kunnen worden ge stuurd. Mag dat zo maar, informatie aan de mobieltjes van Vodafo- ne-abonnees onttrekken zon der hun toestemming? Volgens de zegsman van de provincie wel. „Want de informatie is niet nieuw, ze is bij het telefoonbe drijf bekend. Dat weet al wie je bent en waar je zit, anders zou je telefoontje onbereikbaar zijn." Ook met de privacybe scherming is er volgens hem geen probleem. Het straatbeeld in Mexico-Stad wordt nu nog voor een groot deel bepaald door de felgekleurde Kever-taxi's. Foto: Archief dearborn/anp - Op 16 juli 1903 richtte technicus Henry Ford met elf investeerders en een bedrag van 28.000 dollar zijn Ford Mo tor Company op. Een eeuw later is de Amerikaanse onderneming na General Motors de grootste autoproducent ter wereld, maar helemaal soepel draait die niet. De maker van Ford, maar in middels ook van Volvo en Ja guar, biedt werk aan 335.000 mensen in ruim 200 landen. Vorig jaar lag de omzet op on geveer 162 miljard dollar en de verkoop op rond de zeven mil joen auto's. Het concern wordt geleid door William Clay Ford, de achterkleinzoon van de op richter. Henry Ford was de eerste die in de autoindustrie de lopende band toepaste. Hij begon ermee in 1913. De massaproductie die door de lopende band mogelijk werd, bezorgde miljoenen mensen hun eerste auto. De beroemde T-Ford zag het licht in 1908. Tot 1927 werden er meer dan 15 miljoen van ge maakt. Halverwege de jaren twintig van de vorige eeuw was Ford goed voor de helft van alle auto's die er in de hele wereld werden gemaakt. De T-Ford was tot 1927 het eni ge model dat Ford maakte. Pas toen kwam het concern met een nieuw model (A-Ford). Concurrenten als General Mo tors en Chrysler boden consu menten meer keuze, wat Ford uiteindelijk de toppositie kost te. Latere bekende modellen van het concern zijn de Thun- derbird en de Mustang. De autoproducent sloeg eind jaren zeventig zijn vleugels uit door een belang van 25 procent te nemen in het Japanse Maz- De Amerikaanse milieubeweging richt zijn pijlen vooral op de popu laire, benzineslurpende, luxe terreinwagens van Ford. Foto: Archief da. Daarna kocht Ford voor 2,5 miljard dollar Jaguar en voor 6,45 miljard dollar Volvo. Ook Land Rover werd ingelijfd, net als Aston Martin. Tot slot is Ford via Hertz 's werelds groot ste autoverhuurder. Ford omkleedt zijn eeuwfeest met de nodige festiviteiten, maar die kunnen de grote pro blemen niet verhullen. Zo leed het concern in 2001 een verlies van 5,45 miljard dollar, deels veroorzaakt door een enorm dure terugroepactie voor het model Explorer. De luxe ter reinwagen was door ondeugde lijke banden van producent Fi restone in een kwaad daglicht komen te staan. Het afgelopen jaar boekte Ford eveneens een verlies, van 980 miljoen dollar. De eerste drie maanden van dit jaar leverden weliswaar winst op (896 mil joen dollar), maar de toekomst biedt weinig reden tot vreugde. De onderneming houdt het er op dat ze dit jaar nog wel een kleine winst zal maken. Con current Chrysler liet kortgele den weten op een verlies van 1,12 miljard dollar uit te zullen komen. De strijd om de Amerikaanse autokoper dwingt autofabri kanten tot grote kortingen en renteloze financiering. Dat kost Ford per auto ongeveer 3000 dollar. Los daarvan zit het con cern met enorme pensioenver plichtingen. Tegenover elke werknemer staat één gepensio neerde. Bij General Motors is die verhouding zelfs 1:2,5. Ook de concurrentie uit het buitenland is groot. Het Japan se Toyota zit Ford dicht op de hielen. Bovendien loopt de mi lieubeweging de onderneming hinderlijk voor de voeten. Die verwijt Ford dat zijn populaire, benzineslurpende, luxe terrein wagens grote schade aan het milieu toebrengen. Topman William Clay Ford is niet te benijden. Hij heeft de taak het autoconcern overeind te houden. Hij heeft een 'revita lisatieplan' opgesteld, dat in de komende vijf jaar voorziet in niet minder dan 65 nieuwe mo dellen. Daarbij is een belangrij ke rol weggelegd voor de luxe merken. De topman streeft ernaar over enkele jaren een winst van 7 miljard dollar te halen. Eind dit jaar hoopt hij zijn strategie voor de lange termijn te presenteren. „Het honderdjarig bestaan geeft ons de gelegenheid onze geschiedenis te vieren. Het be tekent tevens een uitdaging om naar voren te kijken en een visie voor de komende honderd jaar op te stellen", formuleert Wil liam Clay Ford zijn opgave. amsterdam/gpd - Aspirant motorrijders krijgen bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen binnenkort te maken met extra strenge eisen, die zowel de veiligheid tijdens hun rijexamen als het niveau van de rijvaardigheid moeten verbeteren. Vanaf 30 septem ber gelden voor kandidaten van het praktijkexamen bepaalde kle- Hvundai Olympisch dingnormen. Naast de helm moet ook een geschikt pak of een /x7 goed beschermende combinatie van broek en jack worden gedra gen. Verder zijn handschoenen en minimaal halfhoge laarzen ver plicht gesteld. De kleding moet de motorrijder beschermen bij een val en bestand zijn tegen minder fraaie weersomstandigheden. Op 1 april 2004 volgt een tweede verandering. Het praktijkexamen wordt dan in twee delen gesplitst: Voertuigbeheersing en Verkeer- deelneming. Daarbij moet de kandidaat zeven zogenaamde bij zondere verrichtingen uitvoeren. Achteruitlopend parkeren, lang zaam slalom rijden, uitwijken en het uitvoeren van een noodstop zijn verplichte aspecten. De andere drie worden door de examina tor gekozen uit het pakket rijvaardigheden dat tijdens de opleiding wordt geoefend. hoofddorp - Twee elektrisch aangedreven Hyundai's Santa Fe worden tijdens de Olympi sche Spelen in Griekenland in gezet, samen met 498 andere Hyundai's voor de 28ste editie van de Zomerspelen van 13 tot en met 29 augustus 2004. Ook steunt Hyundai het EK voetbal in 2004 (Portugal) en het WK voetbal in Duitsland 2006. Aan het eind van het afgelopen millennium werd de T-Ford uitgeroepen tot Auto van de Eeuw. Het was deze beroemde creatie van autopionier Henry Ford die in feite de massamotorisering in gang zet te. De auto, die in 1908 op de markt kwam, zat eenvoudig maar degelijk in elkaar en was betaal baar. Dat laatste had alles te maken met een nieu we productiemethode: de lopende band. Ford bracht daarmee de productietijd van de T terug van 12,5 uur >n het begin naar 1,5 uur. De legendari sche uitspraak 'te koop in elke kleur als het maar zwart is' hield ook verband met deze nieuwe werk wijze. De zwarte lak droogde namelijk veel sneller dan alle andere en dat scheelde productietijd. In 1927 kwam de 15-miljoenste T-Ford van de band. Kort daarna werd de productie stopgezet en ver ving Ford 'Tin Lizzie' door de A-Ford. De T' hoort nog altijd bij de meest geproduceerde auto's, al leen van de Volkswagens Golf en Kever zijn er meer gebouwd. Op de foto een van de overgeble ven T-Fordjes, een 80-jarige, waarmee nog regel matig een eindje wordt gereden. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17