Warmond moet pijnlijke keuzes maken LEIDEN REGIO Kinderboerderij vol afdankertjes en vondelingen Besluit Brede School Leiderdorp uitgesteld 'Jaren op te grote voet geleefd' R5 Kritiek op Zoeterwoude niet te zwaar opvatten 'Alle mannetjes die we binnenkrijgen, worden geholpen' De Wasseriaarse kinderboerderij is zuinig op haar dieren. „Ik heb hier wel eens woedende ouders voor me staan, die vragen waarom hun kind geen cavia mag aaien." Foto: Dick Hogewoning Nancy Ubert (enaar - In bijna elke Neder- se kinderboerderij huppelen q lente- en zomermaanden ure geitjes rond. Ook de rest jle levende have heeft ge- Iitbreiding gehad. Maar niet Kinderboerderij Wasse- Daar was de laatste ge- egolf een 'ongelukje'. Izij de anticonceptiemetho- Toch blijft de veestapel ge- eif groeien en De Kinderboer- uitbreiden. |m, een bok die jaren aan 3kndscheidingsweg in Was- fir heeft gestaan en daar re- flink getreiterd is door (schoten jongeren, heeft fegenwoordig dik voor el- j Hij heeft zijn eigen territo- c een aardig stukje grond b meest afgelegen plek van kinderboerderij. Hij duldt ki,n zijn vaste verzorger. Na underdog te zijn geweest, I de bok nu zijn grenzen Aaien? Blijf maar uit ge.uurt van Willem. Motfe cavia's en konijnen j je ook afblijven. De ca- "hebben een eigen dorp H'je omheen kunt lopen, loet aan Madurodam den- Ie ziet ze schuilen in de ■katbf slapen in de molen. Ook huppelen in een je, afgebakende ruimte. „Ik ldajiier wel eens woedende rs voor me staan, die vra- vaarom hun kind geen ca- lag aaien", verzucht An Nlers, die met haar man 6r vlak bij de boerderij it en het complex beheert. leg ik ze altijd uit dat me- grcnaagdier is gestorven om en kind het zo uit zijn ar- liet vallen en op de grond etteren." pet voor dieren, daar draait Ike dag weer om. Donders: r elk nieuw geitje dat t geboren moet je een ou- •H. ^kwanselen. Leuk hoor, al inge grut in de lente. Maar ensen staan er niet bij stil Z0 r met de oudere dieren ge- enkó- Die worden namelijk 30 fer pardon afgevoerd." De jrboerderij Wassenaar on- Zo li I ring 30 I Is De <erk. i Duit stor Vaart I n R.M, en I. •Kker- Ba- Dis W. met ir, geh, vrouw w Wj mei met vrouw rden, Los. jaari ar. geh, geh. geh. jaar, 88 J. Lepé 8^ Coen lar K.M. VI. van :hadler s. 72 derscheidt zich met haar beleid van de meeste andere dieren weides. „Alle mannetjes die we binnenkrijgen, worden gehol pen. Een paar jaar geleden kre gen we een paar afgedankte bokken binnen. Ik vroeg of het 'je-weet-wels' waren. Mij werd bezworen dat ze hun viriliteit hadden verloren. Nou, we heb ben toch een geboortegolf ge had hier. Nee, we hebben er geen enkele weggedaan." ,,Ik kan nergens mijn ei kwijt", roept Donders even later als ze tevergeefs naar iets op zoek is geweest. Timmerlui, elektrici ens en schilders hebben het terrein overmeesterd. Met man en macht wordt gewerkt om het Bijhuis, dat aan het bestaande houten kantoor wordt ge bouwd, op tijd af te krijgen. Het houten chalet, dat ondermeer dienst gaat doen als kantine, leslokaal en expositieruimte, staat er dankzij de belangeloze medewerking van vele Wasse- naarse ondernemers en instan ties. Want net als andere orga nisaties met een maatschappe lijke functie, moet De Kinder boerderij het hebben van dona ties, legaten, sponsoring en gif ten. Naast het Bijhuis wordt vandaag ook gewerkt aan de nieuwe volière die is geschon ken. Die komt vlakbij de ingang te staan. Vanuit de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming en de Dierenambulance is acht jaar geleden De Kinderboerderij Wassenaar ontstaan. Verscho len achter de nieuwbouwwijk Weteringpark ligt het parkachti ge verblijf dat tegenwoordig wordt bewaakt met een alarm installatie. Niet omdat er zoveel te halen is, maar omdat niet ie dereen even veel respect heeft voor dieren als de vrijwilligers die zich voor de beesten inzet ten. De Kinderboerderij haalde het landelijk nieuws toen daar een zes maanden oud bokje was doodgeknuppeld. „De alarminstallatie houdt ook mensen tegen die hun afge dankte huisdier stiekem bij ons willen achterlaten. Maar ach, dan deponeren ze het wel er gens anders. Dieren zijn ge bruiksvoorwerpen geworden." Marjan Vegt, voorzitter van de stichting die De Kinderboerde rij exploiteert, is dat volmondig met Donders eens. „Mensen hebben geen geduld meer. De papegaai moet een dag na aan koop meteen met volzinnen praten en het jonge katje moet direct zindelijk zijn. En heel Ne derland is tegenwoordig aller gisch voor huisdieren. Hoeveel mensen met die smoes niet van de zorg voor hun dier willen af- kofnen! Ook daarom geven we hier het voorbeeld dat als je eenmaal een dier hebt, je dat niet meer wegdoet." In de grote middenweide staat fjordenpaard Variante (28 jaar) tussen de geiten. Het zet het op een draf als Vegt en Donders aan het hek verschijnen. Het paard bedelt om een korst brood. „Een pracht dier", prijst Donders. „De eigenaars van Variante hebben indertijd nu eens niet zomaar afstand ge daan van hun paard. Ze hadden er verschrikkelijk veel moeite mee. Het waren de omstandig heden die ze daartoe dwon gen." „Uitzonderlijk", vindt Ve gt. Als je dat vergelijkt met wat we hier allemaal in de loop der jaren hebben meègemaakt." De shetlandpony's Polly en Honey zijn de veteranen van de grote dierenschare. Ze wonen al meer dan zes jaar in De Kinderboer derij. Een kudde schapen, een ezel, kippen, hanen, zwarte zwanen: het dierenpark zit vol vondelingen en afdankertjes. Onder leiding van An Donders werken twaalf mensen met een verstandelijke handicap mee om het dierentehuis in stand te houden. Nu de grote wens, ex tra ruimte voor cursussen, in vervulling is gegaan met het Bij- huis, durft Donkers de volgen de droom wel prijs te geven. „We willen zo graag hier in de buurt een huis bouwen voor onze vrijwilligers. Niet onder de vlag van een zorgcentrum, maar als particulier initiatief." De ouders van de verstandelijk gehandicapten staan achter het plan en er is een optie op een stuk grond. De vrijwilligers zou den zelf niets liever wonen dan met elkaar en dichtbij De Kin derboerderij wonen. Terwijl door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp wil het besluit over de bouw van de Brede School naast rijksweg A4 uitstellen tot na de zomerva kantie. Wethouder Molkenboer heeft meer tijd nodig om de vragen van verontruste ouders en de CDA-ffactie te beant woorden. De gemeenteraad was van plan maandagavond de knoop door te hakken. Burgemeester en wethouders hebben de raad gevraagd het onderwerp van de agenda te halen. Het is nog niet duidelijk of die daartoe bereid is. In sep tember zou de raad toch al een ruimtelijkeordeningsprocedure voor de school in gang zetten en er weer over vergaderen. Nu kan die discussie in één keer worden gedaan, redeneert Mol kenboer. De wethouder ziet nog een tweede voordeel van het uitstel len van het besluit. Hij wacht op een besluit van adviesbu reau DHV, waaruit duidelijk wordt hoeveel lawaai rijksweg A4 produceert als de geluidwe- rende kantoren op bedrijven terrein Vierzicht er staan. „Ik wil i^et het verwijt krijgen dat ik achteraf nog met van alles kom. Donder en Vegt op het terras voor het Bijhuis vol vuur vertel len over de organisatie waar voor zij zich al jaren achtereen belangeloos inzetten, gaat de groep vrijwillige dierenverzor gers onverdroten door met het werk. Nog even en het is lunch tijd. Dan wordt gezamenlijk ge geten aan een lange tafel. An Donders en Marjan Vegt kij ken met een intens tevreden blik rond. „Het kost handenvol geld, er moet onnoemelijk veel werk worden verricht en we zijn er nog lang niet", zeggen ze te gen elkaar. „Maar het is hier een stukje paradijs op aarde." Feest De Kinderboerderij Was senaar aan de Roden burglaan viert zaterdag feest. Burgemeester Van den Muijsenberg opent het Bijhuis, dat is aange bouwd dankzij belangelo ze medewerking van par ticulieren en onderne mers. Ook is de nieuwe volière met exotische vo gels te bewonderen, die volièrebouwer Lantro heeft geschonken. Een draaimolen, springkussen en een grote partytent maken het feest compleet. De Kinderboerderij gaat om 10.00 uur open. Daarom wil ik alles liever pas in september afronden." De bouw van de school die de Kastanje- laanschool gaat vervangen is omstreden in Leiderdorp, ook in de gemeenteraad. WD, BBL en D66 zijn tegen. Van de colle gepartijen twijfelt het CDA nog. De PvdA is voor en ook Groen links gaat akkoord, hoewel de partij er moeite mee heeft. Eén van de vragen die de ou ders en de CDA-fractie gesteld hebben, kan Molkenboer in middels alvast beantwoorden. De Milieudienst West-Holland adviseerde de gemeente vorig jaar om de Brede School op zijn De SP-fractie in de provinciale staten is absoluut niet tevre den met de antwoorden die Gedeputeerde Staten (GS) hebben gegeven op vragen over de veiligheid langs de A4 in Leiderdorp. De SP vreest voor geluidsoverlast en lucht vervuiling en had daarom ge vraagd om extra onderzoèken. Volgens GS zijn die niet nodig, door Coen Polack warmond - De Warmondse ge meenteraad moet op zoek naar mogelijkheden om te bezuini gen. Dat daarbij pijnlijke beslis singen genomen moeten wor den staat vast. Warmond kampt met forse te korten. Volgens wethouder De Vroomen van financiën zou een stijging van de onroerendzaak- belasting van zeventig procent kunnen helpen de problemen het hoofd te bieden. Tijdens de raadsvergadering bleek gister avond dat niemand daar heil in ziet. Uiteindelijk bood de wet houder aan om de belastingver hoging vooralsnog te schrap pen en op zoek te gaan naar een alternatief. De coalitiepartijen CDA en Warmond Anders namen zon der veel problemen de verkla ringen van de wethouder voor lief. Volgens De Vroomen spo ken de financiële problemen al jaren rond op de Warmondse rekeningen en zijn ze te wijten aan een lange tijd van slecht boekhouden, personele wisse lingen en onderbezetting. Volgens CDA'er Hoek zijn de personeelslasten erg hoog. Hij raadde de wethouder aan een doelmatigheidsonderzoek te la ten doen. Volgens Hoek moet daaruit ook blijken of War mond wel in staat is de komen de jaren als zelfstahdige ge meente door te gaan. „Die redenering gaat absoluut niet op", zei WD'er Van der Steur. „In Leiden en Oegstgeest zijn de problemen momenteel vele malen groter en daar heeft ook niet iedereen het steeds over herindeling als het slecht gaat." Niet dat Van der Steur de problemen van Warmond niet serieus neemt. Hij noemde ze gisteravond 'zorgwekkend'. „Het lijkt alsof de controle over de begroting totaal kwijt is en vroegst in 2010 te bouwen, om dat dan pas duidelijk is of het veilig is voor de gezondheid om vlak naast de snelweg op school te zitten. Maar onlangs conclu deerde TNO dat uit berekenin gen blijkt dat de luchtkwaliteit al in 2006 aan de normen vol doet. Hoe komt het dat beide instituten elkaar tegenspreken, vroegen het CDA en de ouders. Molkenboer beloofde hen een brief van de milieudienst, die de onduidelijkheid uit de we reld zou helpen. Die brief heeft hij inmiddels binnen. Directeur Eskes van de milieudienst con cludeert daarin dat de reken- omdat Leiderdorp al heel wat onderzoeken heeft laten doen. De SP twijfelt echter of de bu reaus wel met de juiste aanna mes werken en wil daarom een contra-expertise met me tingen. Deskundigen hebben al eens uitgelegd dat metingen niet werken, omdat je daar mee niets kunt zeggen over de toestand in de toekomst. vrijdag 27 juni 2003 daardoor de raad niet op tijd de juiste informatie ontvangt. We moeten gewoon zuinig aan gaan doen, net als ieder huis houden waarin het financieel slecht gaat." Van der Steur maakte zich grote zorgen over een boekhoudkun dige truc die het college wil toe passen om wat meer lucht in de begroting te krijgen. De WD'er noemt die truc 'Enron-achtig', daarmee doelend op het Ameri kaanse boekhoudschandaal. Goudsmit van Progressief War mond vroeg zich hardop af of de wethouder wel alles heeft gedaan om ervoor te zorgen dat het slechte beheer van de fi nanciën tot het verleden be hoort. Burgemeester Vosjan greep daarop furieus in. Als ie mand het afgelopen jaar hard heeft gewerkt, dan is het de wethouder wel, zei zij. Goud smit: „Een oplossing als zó ster ke ozb-verhoging aandragen getuigt van wankelmoedig be leid. Het is immoreel. Als we overeind willen blijven moeten we nu pijnlijke, maar noodza kelijke keuzes voor bezuinigin gen gaan maken en wat mij be treft daarbij niets van tevoren uitsluiten." Fractievoorzitter Van der Voo- ren van Warmond Anders had al een lijst met ideeën voor be zuinigingen opgesteld. Mis schien moet de bibliotheek maar sluiten, misschien moet het onderhoud van de voetbal velden maar aan de verenigin gen worden overgelaten. CDA 'er Hoek voegde daaraan toe, dat hij ook wil kijken naar de theaterprogrammering in het Trefpunt en de stedenband die Warmond onderhoud. Voor PW'er Goudsmit is zelfs het ambtenarenbestand niet heilig. Van der Vooren: „We moeten niet naar details gaan kijken, maar grote keuzes maken. War mond heeft jarenlang op te gro te voet geleefd." methode die TNO hanteert een nauwkeuriger beeld geeft, waardoor ze al voor het jaar 2006 duidelijkheid kunnen ge ven. Of het antwoord voor de ver ontruste ouders afdoende is, is de vraag. Zij hebben deze week een vereniging onderzie naam 'Weg van de snelweg' opge richt. Volgens voorzitter Jan Brouwer de Koning zijn er al zo'n 25 ouders lid. De ouders zijn fel tegen de bouw van de Brede School aan de Ericalaan, omdat zij vinden dat de nor men voor luchtverontreiniging en geluidsoverlast veel te laag liggen. Zij hebben diverse we tenschappers achter zich, die stellen dat het gevaarlijk is een school zo dicht naast een snel weg te bouwen. Brouwer de Koning is blij met het uitstel. „Wij hopen dat er intussen nog een objectieve partij gezocht wordt die uit zoekt wat de gezondheidseffec ten zijn, en die niet alleen naar de normen kijkt. Bovendien is er nog steeds niet naar ultrafijn stof gekeken." Hiervoor zijn in Nederland nog geen normen, maar steeds meer mensen ne men aan dat dit slecht is voor de gezondheid. (advertentie) De nieuwe Jeep Grand Cherokee. Nu standaard met navigatiesysteem. HOLLANDSE AUTO IMPORTMIJ B.V. Floralaan 2, Rijnsburg. Telefoon 071 - 402 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 uur. zoeterwoude - Burgemeester Havermans van Zoeterwoude is niet bijster onder de indruk van de kritiek van de commissie be roep- en bezwaarschriften op de gemeente. De commissie constateert in haar jaarverslag, dat de gemeente vorig jaar een aantal onwettige besluiten nam. Volgens Havermans is relative ring op zijn plaats, omdat het niet de meest belangrijke be sluiten betrof. „Het gaat om kapvergunningen en parkeer verboden! Bouwvergunningen en dergelijke zitten er niet bij. Om dan te spreken over een ge brek aan juridische kwaliteit bij de gemeente is wel heel zwaar," zei hij gisteren tijdens een ver gadering in het gemeentehuis. Vice-voorzitter Bergman van de commissie bezwaar- en be roepschriften gaf Havermans gelijk. De kritiek in het jaarver slag van zijn commissie moet volgens hem inderdaad niet te zwaar worden opgevat. „We hebben een signaal willen ge ven. Het is niet zo dat er in al gemene zin wordt getwijfeld aan de juridische kwaliteit van de gemeente." In hét jaarverslag constateert de commissie bezwaar- en be roepschriften dat bezwaarma kers tegen gemeentelijke be sluiten vorig jaar opvallend vaak hun gelijk haalden. Dat baart de commissie zorgen. In scherpe bewoordingen krijgt de gemeente, die de beoogde be sluiten niet goed zou hebben voorbereid, er van langs. Havermans wilde niet ontken nen dat bepaalde dingen voor verbetering vatbaar zijn. „De commissie heeft een aantal te rechte opmerkingen gemaakt en daar moeten we wat mee doen." De nieuwe Jeep Grand Cherokee vanaf 56.100,- incl BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken. Lease nu bij Chrysler Finance en ontvang een JVC-dvd-speler, Karcher-hogedrukreiniger óf Weber-barbecue cadeau. Vraag bij uw dealer naar de voorwaarden of kijk op www.jeep.nl. Gem. verbr. 9,7^,16,8 I/100 km (10,3 - 6,0 km/l) C02 255 - 40Pjg/km J- SP niet tevreden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13