REGIO Relaxte plek waar je veilig kunt stappa l NAVRAAG UIT DE ARCHIEVEN De Aalmarkt, drie keer links is ook rechtsaf waarom bericht over blo billenposter zo prominei Met elk Romeins schip dat uit de grond komt ben ik blijZkwék-' X-out: jongerencentrum voor twaalf- tot zestienjarigen in Noordwijkerhout Fieselemieë Met de vondst van alweer een Romeins schip in het nieuwe Utrecht se stadsdeel Leidsche Rijn wordt de vloot steeds groter. Het begon ooit met de opgraving van een in- kend res tant in Zwammerdam in de zeventigerjaren. Een replica van dat overblijfsel is nog te bezichtigen in Archeon, het archeologisch the mapark in Alphen aan den Rijn. Navraag bij Archeon-directeur JACK VELDMAN. VRIJDAG 27 juni 2003 F Gaat uw hart sneller kloppen bij de nieuwste vondst in Leidsche Rijn? „Wat zegje me nu, is er alweer een schip opgegraven? Natuurlijk ben ik daar blij mee. Dat is het voordeel van het Europese'verdrag, ik dacht van Malta, dat overheden verplicht om eerst archeolo gisch bodemonderzoek te doen voordat er nieuwbouw komt." Elk nieuw schip maakt uw re plica van de 'Zwammerdam' toch minder bijzonder? „Zo zie ik dat niet. Wij kunnen in Archeon elke nieuwe impuls gebruiken. Zo n vondst vestigt de aandacht ook weer op onze boot, de Zwammerdam. Het origineel daarvan ligt veilig in een museum in Lelystad. Met de nagebouwde replica in ons park hoeven bezoekers niet zo voorzichtig om te gaan. Zij kunnen er in springen en bij wijze van spreken aan het roer zitten." Is de Zwammerdam een pu bliekstrekker? „Om eerlijk te zijn willen we al jaren meer werk maken van het schip, dat nu op de kant ligt. Het moet een levendige boel worden met als Romeinen ver klede archeotolken, waardoor het publiek een idee krijgt hoe het er in de Romeinse tijd aan toeging. Op welke plek vinden ze het volgende Romeinse schip? „Dat weet ik niet. Wel vermoed ik dat er nog heel wat oude sche pen in de bodem zitten. Het is alleen de vraag hoe goed ze be waard zijn gebleven. Met elk schip dat uit de grond komt, ben ik als Archeon-directeur natuurlijk blij. Wij zeilen mee op de publici teit die dat oplevert." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning ANNO 1953, Zaterdag 27 Juni LEIDEN - Sinds enkele jaren wijdden zowel De Sleutelbloem als de Mater Amabilisschool hun aandacht aan de ontwikkeling en ontspan ning van meisjes, werkzaam in bedrijven. Hoewel dit werk, dat met veel élan is aangepakt, nog in de kinderschoenen staat, is het resultaat zeer bevredigend. Zowel op de cursussen, welke resp. op de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg en de R.K. Vakschool aan het Galge water worden gegeven, als in het onderlinge verkeer heerst er onder de meisjes een prettige geest, welke ongetwijfeld ook zijn invloed doet gelden in de bedrijven, waar deze meisjes werkzaam zijn. Het Sleutel bloem- en het Mater Amabiliswerk, dat met name een algemeen vor mend karakter draagt, moet dan ook worden gezien als een pogen om de vrouwelijke jeugd verantwoordelijkheid bij te brengen en haar te verheffen boven het peil van de z.g.n. 'massa-jeugd'. Het is een ver blijdend teken, dat ook werkgevers hoe langer hoe meer het grote be lang van dit werk gaan inzien en de meisjes in staat stellen om enkele uren per week een cursus aan een der vakscholen te volgen, met be houd van loon voor de verzuimde uren. ANNO 1978, dinsdag 27 juni LEIDEN - De weergoden zijn de organisatoren van de Tourweek tot op dit ogenblik niet bijster gunstig gezind. Dat hebben ook de 25 ker misexploitanten, die hun vermaakcentrum rondom molen de Valk hebben opgebouwd, moeten ondervinden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <L<L (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, teL 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES °7>-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. LEIDS DIALECT Ik ken iemand die op elk gerecht dat hem wordt voorgezet een lepel sam bal gooit. Een heerlijke pizza met vier soorten kaas: sambal erop. Een spaghetti met zalm en viskuit: sambal erop. Knapperige patatjes met een kroket: sambal erop. Alleen het toetje blijft ge vrijwaard van deze mis dadige culinaire hande- ling. Maar er bestaat ook een slag mensen dat heel kieskeurig met het eten omgaat. Ze lusten wel veel, maar niet alles. Een nagerecht met stukjes sukade erin wordt kri tisch bekeken en vervol gens worden al die suka- destukjes uit het gerecht verwijderd. Want die lus ten ze niet. Het is een krankzinnig gezicht een gröte volwassen man die als een klein kind, heel minutieus, die kleine dingetjes uit zijn bordje zit te punniken. In Lei den bestaat daar een heel aardig woord voor: fie selemieë. Een mooi woord, want er zit de suggestie van iets vies in. Maar ook een merkwaar- Uk dig woord wat de beteke nis betreft. Het is niet zo moeilijk om te zien dat fieselemieë naar de vorm verwant is aan fieselemie, dat in veel dialecten voorkomt in de betekenis gezicht'. In Lei den heeft fieselemie ove rigens nog twee andere betekenissen. Als iemand in zijn blootje staat, dan staat hij op z'n Leids in z'n fieselemietje. En ook het vrouwelijk geslachts deel draagt hier de be koorlijke naam fieselemie De betekenissen 'bloot je' en 'vagina' kan ik nog "wel met elkaar combine ren. Maar het verband tussen 'gezicht' en 'blootje' en 'vagina' ont gaat mij ten enenmale. En ik zie al helemaal niet in wat fieselemieë 'kies keurig eten' te maken heeft met 'gezicht', 'blootje' en 'vagina'. Het heeft er dan ook volstrekt niets mee te maken. Daar kwam ik toevallig achter. Ik vertelde aan slager Van Vooren uit de Doezastraat dat ik net dat woordje fieselemieë had opgetekend. „O", zei hij, „dat noemde mijn moe der niet fieselemieë, maar viesele". Terug op mijn instituut, keek ik onmid dellijk in het Woorden boek der Nederlandsche Taal. Viesele stond er niet in, maar wel een woord dat er in klank en beteke nis op lijkt: viezevazen 'vies of afkerig zijn van-'. Wat is er nu in het Leids gebeurd? De taalgebrui ker heeft de neiging om met de taal te spelen. Hij kent bijvoorbeeld het woord rollen en daar zet- ie wat achter. Dan krijgen we rollebollen. Maar de taalgebruiker is ook in staat om stukjes van een woord te vervangen door iets anders. Dat heeft hij gedaan met viezevazen. Dat vazen begreep hij niet helemaal, dus hij vormde viezevazen om tot viesele. Want dan kwam het aspect 'vies' beter tot uiting. En dan gaat ie nog verder. Hij gooit het woordje viesele omhoog, vangt het weer op, wijzigt het laatste stukje en viezelen is in fieselemieë veranderd. Levenswater. Ook zo'n prachtig woord: levens water. Je kunt je er van alles bij voorstellen. Het zou een letterlijke verta ling kunnen zijn van het Franse woord eau-de-vie 'brandewijn', dat in Lei den ook wel als lodevie werd uitgeproken. Bran dewijn werd immers vanuit Frankrijk in Lei den geïmporteerd door de Hugenoten: de Franse protestanten die na 1685, het jaar van de herroe ping van het Edict van Nantes, hier hun toe vlucht zochten. Heeft ie mand het ooit in deze zin gehoord? Ria Braakman kent het nog in een an dere betekenis. 'Eind ja ren '50 heb ik les gegeven op een huishoudschool in Den Haag. Op een ge geven dag kreeg ik een briefje van de moeder van een van mijn leerlin gen. Zij schreef dat haar dochter die dag niet op school kon komen omdat zij last had van haar le venswater. Ik heb daaruit toen de conclusie getrok ken dat ze daarmee de menstruatie bedoelde'. Maar de echte Leidse be tekenis van levenswater wordt het best geïllus treerd door de zinnetjes: 'Is-ie met de ambulans weggebrracht? - Ja, juh, nciarr 't grrote ziekehuis. Hij krreeg meteen levens- waterr'. En: me schoon- moederr is errg slecht. Ze nou met levensi van srmc tnaa •hrevi jrzal bure Drob hie op 't grrote ziekehu venswater is dus ht1 fuus, (de langzame spuiting met) een f logische zoutoplos die ervoor zorgt da patient het leven b houdt. Met heel veel dank Ria Braakman, Gei j Bijkerk, Heieen Ha bach, Aad van der Henk Jan de Jonge, W. van Kaam, Olga: Bavelaaren F. Mulf Reacties en tips voc rubriek kunt u stut 'ij. naar de redactie va H krant, postbus 54, i AB Leiden, onder v t ding van de rubriei naam 'Leids dialee mailen naar de aul kan ook: heester- mans@inl.nl Hans Heestermans Met stijgende verbazing volg ik de ontwik kelingen rond het Aalmarktplan en krijg ik flashbacks naar de tijd dat Tjeerd van Rij nog wethouder was. Een gemeenteplan voor de Aalmarkt (feite lijk een plan van een projectontwikkelaar) leidt bijna tot een referendum, omdat ei genlijk de gehele Leidse goegemeente, met name diegenen die rond dit gebied wonen, tegen is. Een referendum, dat wel eeps de poten onder de stoel van de wethouder kan zagen en tegelijk de projectontwikkelaar met onverhaalbare kosten opzadelt. Vervolgens wordt via een slimme draai de bevolking de ruimte gegeven voor inspraak via een werkgroep Aalmarktplan en gaan de brave burgers rond de tafel, welwillend ondersteund door een aantal wijze heren. De werkgroep komt met een advies, de ge meente neemt het in welwillende overwe ging en zegt het vervolgens met kleine aan passingen te zullen inbrengen. Die kleine aanpassingen houden blijkbaar in dat het oorspronkelijke plan, met wat niet-storende veranderingen, alsnog op ta fel wordt gelegd alsof dit het idee was van de werkgroep. Ik kan me voorstellen dat een aantal representatieve vertegenwoordi gers van de werkgroep denkt: doe het effe lekker zelf, en vervolgens uit de groep stapt. Ook ten tijde van Van Rij werden bij veel projecten hoorzittingen gehouden, maar werd er gedaan wat de wethouder wilde. De ontevreden burgerij kon vervolgens nergens terecht. En de gemeenteraad func tioneert blijkbaar meer als een slecht sa mengestelde ondernemingsraad die ach teraf reeds genomen beslissingen mag goedkeuren of van onnodig commentaar voorzien. Als uitsmijter lees ik vervolgens een niet- gebudgetteerde uitgave van 750.000 euro aan de projectontwikkelaar, als ik het goed begrijp vanwege diens eigendom van de naam 'Aalmarktplan'. Of zijn dat dé kosten van het maken van het plan? Krijgt Leiden dat dan weer terug als de projectontwikke laar alsnog de opdracht krijgt, want dat zal dan niet lang meer duren? Mijn opa zei al eens over bepaalde mensen: 'drie keer links is ook rechtsaf, maar de Leidse bestuurders kunnen er nog steeds wat van. Ik geef het op, ik ga verhuizen. Henny Nijssen, Leiden. Ik wil reageren op het be richt 'BJote-billenposter verwijderd uit Katwijkse bushokjes' dat 24 juni in het Leidsch Dagblad stond. Waarom de redactie het nodig vond dit bericht op de voorpagina te plaatsen en niet bijvoorbeeld op de pagina Duin- Bollen streek, ontgaat me. Is het interessanter cm de lezer de indruk te geven dat Katwijk een soort Staphorst aan Zee is waar iedereen met zwarte kou sen loopt? naai af él Het is goed dat iematnaa een zaak waar niet ajnte. het confessionele defeaak de Katwijkse bevolkb jaa zich aan ergert, aan &ibt< de stelt. In dit geval cleen Katwijkse SGP. Afgeztredi van het feit dat de aflgeg dingen niet bepaald èrs h zijn, kan ik me voorsieme dat je liever naar wafeaak zelligers dan blote kcerha wil Idjken als je 's mt^akt vroeg op je bus staatjing. wachten. ïjdt. onaa G.P. van deriafb Klemt Donderdagavond, even voor half acht. Peter (23, interessant kapsel) zet de muziek aan in het lege jongerencentrum X- out in Noordwijkerhout. Nirva na, om mee te beginnen. Bui ten zitten twee jongens en een meisje nog even voor de deur in de zon. Ze mogen er nog niet in, om half acht gaat X-out pas open. „Even afwachten hoeveel er komen vandaag", zegt Peter. „Het is mooi weer, dus misschien blijven ze liever buiten." X-out is een jongerencentrum voor twaalf- tot zestienjarigen. Dat is heel bijzonder, vertelt jongerenwerkster Annemiek Hulmer. „De meeste jonge rencentra hebben ook een zestien-plusgroep. Maar op verzoek van de gemeente zijn we hier eerst begonnen met deze leeftijd. De iets oudere jongeren kunnen naar de kroeg of naar Noordwijk, voor de wat jongeren is er verder niet zo veel." Nu is er een groep zestien plussers die eigenlijk óók een dergelijke ruimte wil, vertelt Hulmer. „Zeker veertig tot vijftig jongeren. Dat is de groep die nu op straat hangt, jongeren die er niet zo'n zin in hebben om naar Noordwijk te gaan. Als je nu zestien wordt, dan mag je hier niet meer komen. Behalve als vrij williger. Daar halen we ook de meeste vrijwilligers vandaan: mensen die het hier naar hun zin hadden, maar te oud zijn geworden." Hulmer is met de gemeente Noordwijkerhout in gesprek om voor de wat oudere groep iets tot stand te brengen. „Dat is best lastig, want het kost een hoop geld. Een andere ruimte opzetten is duur, maar in dezelfde ruimte kunnen ze niet. Bij de zestien-plussers mag namelijk wél alcohol ge schonken worden, en bij deze groep absoluut niet. Verbou wen is ook erg duur, en daar naast zou het de gemeente meer uren jongerenwerk kos- tep. Terwijl wat het oplevert niet direct te zien is." Er is gekeken naar een pand op bijvoorbeeld het oude Ba- voterrein. „Ook een beetje met een anti-kraakidee zegt Hulmer. „Er is een oude soort van fabriekshal, ideaal voor „niet Een aantal vaste bezoekers van X-out in Noordwijkerhout. Je kunt verder ook eigenlijk nergens heen. Of je moet buiten gaan rondhangen." Foto: Taco van der Eb ,mp tze. Beneden gooit Robin (15)rria ons. Ik zag het al helemaal voor me. Maar dat is echt to taal verouderd, als je ernaar wijst, stort er al wat in. Dat idee hebben we maar weer la ten varen." Een ander leuk idee komt waarschijnlijk wel van de grond, vertelt ze en thousiast. „Groenlinks heeft in de gemeenteraad het idee geopperd om met de jongeren die daar hangen de Engelse Tuin te gaan onderhouden. Je zou zeggen: daar trappen ze niet in, maar die jongens zien dat eigenlijk best wel zitten. Ze zeggen alleen: als we er vervolgens maar niet uitge schopt worden." Maar een ei gen ruimte voor de zestien plussers, dat blijft toch het belangrijkste project. „We wil len ze warm de winter door helpen." Langzaam druppelen intus sen de twaalf- tot zestienjari gen binnen in de ruimte be neden. Een dansvloer, een professionele muziekinstalla tie, twee dartborden aan de muur, een bar. Deze avond in X-out staat op het programma als dartavond. Vorige week zijn wat spelregels uitgelegd, nu. kunnen de mensen die daar behoefte aan hebben een pijltje gooien. Dartavond? „Volgens mij ga je gewoon darten als je daar zin in hebt, en doe je verder wat je altijd doet", zegt Sharleen (13). Zij is vaste bezoekster, de meeste avonden van de week gaat ze wel even naar het jon gerencentrum. „Gewoon, voor de gezelligheid. Iedereen kent elkaar hier." Met Naomi, Daisy en Stephanie zit ze ach terin de zaal, een beetje te hangen en te kletsen. De opkomst valt nog alles mee, voor zo'n mooie zomer avond. Toch zeker vijftien be zoekers zijn komen opdagen. Bij de twaalf- tot zestienjari gen gaat het trouwens hele maal niet om bezoekersaan tallen, of om het draaien van omzet, zegt Annemiek Hul mer stellig. „We doen de acti viteiten om jongeren hier bin nen te krijgen. Zodat ze niet gaan rondhangen. En als ze hier binnen zijn en ze pikken nog wat op over de maat schappij of over drugsmis bruik of zo, dan is dat mooi meegenomen. Alleen, zodra je een thema-avond over discri minatie ook 'discriminatie- thema-avond' noemt, haken ze natuurlijk meteen weer af. Je moet zoiets in een jasje ste ken." Ook als een jongere zelf hulp nodig heeft, kan X-out hel pen. Het jongeren preventie project (JPP) is daarin een be langrijke pijler, vertelt Hul mer. De politie, de gemeente, het maatschappelijk werk en het jongerenwerk - als dat no dig is ook bureau Halt - wer ken samen om problemen te signaleren.Ais het misgaat met iemand van veertien, dan gaat het vaak ook op alle vlak ken mis", zegt zij. „Dan kan de JPP-werker er meteen in springen, de hulp bieden die zo iemand nodig heeft" Dat is al meerdere malen voorge komen, zegt Hulmer. „Het is goed om ergens aan de bel te kunnen trekken als je een be ginnend probleem ziet. Als je er op tijd bij bent, dan kim je iemand op het juiste pad zet ten voordat hij of zij helemaal de verkeerde kant op gaat" paar pijlen in het bord. Ifens( Patrick, Patrick en Ties 0p met zijn vieren aan de b»atie Glaasje cola erbij. Ze kor hier graag, beamen ze. zitten onze vrienden en I kun je veilig naartoe", ze Kevin (13). Michael (15) koopt nog een glaasje ca Hij heeft bardienst vanai „Je kunt verder ook eigei nergens heen", vult Ties „Of je moet buiten gaan hangen." En gewoon op bal gaan, dat kan toch o< „Dat zit ik ook", zegt ani Michael (12). „Maar dat E 1 iedere dag, en daarnaast 1 nu zomerstop. Dit is gev een relaxte plek om effe darten en zo, een beetje A ziek, gewoon, gezellighe Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10