hervorming landbouw ECONOMIE Directie KLM ziet dit jaar af van bonussen Google geeft geheim van snelheid niet prijs EU-ükkoord. Centrale bank VS zet rentewapen in tegen deflatie-risico Einde aan subsidie productie Sporen van cocaine op meeste Duitse eurobiljetten Campina zet Nederland lekker dure toetjes voor man Tops it opstappen - De topman van ochter Tops stapt op. [Curci moet weg, omdat pijn leiding is gefrau- fcij de Amerikaanse su- fctketen. Curci zou de topman worden van dochterbedrijf Giant tfiold vindt het niet toe- jk dat hij een andere igaat bekleden, aldus het Daarop besloot Curci (slag aan te bieden. Hij acht jaar voor Ahold. iei kwam de fraude bij i an het licht na een intern itantsonderzoek. De om- J m die fraude bedraagt 33 er 29 miljoen dollar. <1 or moesten de resultaten !3 [lasting van Ahold wor- 1 ngepast. winkels e nullijn 2 41 ag - Personeel van on- er speciaalzaken en li opwinkels en werkne- p de markt krijgen dit Ju en loonsverhoging. Het ledrijfschap DetaÜhan- ft dit bepaald in de laat- eheten Verordening ar- lorwaarden detailhandel Het vindt dat deze werk- 3 izelf met hun werkge- 3 ipraken moeten maken u in arbeidsvoorwaarden. 5 isoneel van circa 13.000 6j ld- en gevogeltewinkels, u ren- en gereedschapza- 5 rkopers van tweede- l] [oederen, marktkooplie- postzegel- en munten- en valt niet onder een ds 1963 stelde het edrijfschap, waar vak- i en werkgevers in het 123 zitten, jaarlijks de mini- i beidsvoorwaarden voor 71 irknemers vast. donderdag 26 juni 2003 j isseling van j ek aangepakt gton - De Amerikaanse 4 industrie heeft woens- i( inen bekendgemaakt 2 einde moeten maken 3i op grote schaal uitwis- n muziek via internet 3i lulp van filesharing- 3? nma's als Kazaa en Win- 44 Recording industry As- 3( in of America (RIAA) wil 3t honderden rechtszaken uien tegen intemetge- sdie op grote schaal 21 bestanden aanbieden. 2 K een belangenvereni- grote platenlabels, er een einde moet ko- ii de grote verliezen die iekindustrie lijdt als ge- n het gratis kopiëren van via internet. Het is niet bij welke omvang van 'ling de grens wordt ge- de processen. inde Drenthe e werkgever Het provinciebe- in Drenthe is de beste rer van alle overheids- 2 elen en non-profitinstel- 2 an Nederland. Ambte- 2 tijgen er de beste ar- 2 orwaarden. Ook werken ehandicapten, vrouwen 2 ijders, zo blijkt uit een •ek van het weekblad diair. Drenthe biedt de ners korting op de hy- rente en 25 vakantieda- tvan de weinige min is het gebouw, vinden rzoekers. Dat noemen •mine blokkendoos met lestreepte luifels in een •ijk. De goede arbeids- ïrden lijken hun vruch- jj werpen: het ziektever- opvallend laag (3,7 pro- clusief zwangerschaps- Het verloop van de me- ïrs is ook geen pro- 5,4 procent). door Miranda Megens amsterdam/gpd - De intemetzoekmachi- ne Google krijgt steeds meer gebruikers. Google is vooral populair omdat het ra zendsnel met zoekresultaten komt. Giste ren is in Amsterdam een kantoor voor de Benelux geopend. Fabio Selmoni, direc teur voor Europa van Google licht de op komst van het pas vijfjaar oude bedrijf toe. Google staat bekend om de enorme snel heid waarmee relevante trefwoorden wordt gezocht. Wat is het geheim van die snelheid? „Wij hebben software ontwikkeld die binnen één of een paar seconden in meer dan drie miljard webpagina's naar trefwoorden zoekt. Onze technologie zorgt ervoor dat de meest belangrijke re sultaten het eerst worden weergegeven. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar hoe vaak en op welke plaats in een website het gezochte trefwoord voorkomt. Men selijke inmenging is uitgesloten, dus nie mand kan een hogere plaats 'kopen'. Google kan zoeken in 35 verschillende talen. Het echte geheim achter onze techniek verklap ik niet." De concurrent kijkt jaloers mee? „Ja, dat streelt ons, maar brengt ook een verantwoordelijkheid met zich mee. Ie dereen in de wereld kijkt naar ons. Daar om blijven we onze software verbeteren. Silicon Valley is nog steeds het Mekka voor techneuten en daar hebben wij ontwikkelaars vanuit de hele wereld zit ten. Een van hen is Nederlander, hij is er vanaf het begin bij." Het gaat slecht met veel internetbedrijven en ook op de adverteerdersmarkt lopen de inkomsten terug. U combineert beide zaken en ziet tegen de markttrend in al leen maar groei? „In Nederland krijgen wij steeds meer gebruikers, nu zijn het er 2,6 miljoen per maand. Het aantal adverteerders neemt ook toe, wereldwijd hebben we meer dan 100.000 adverteerders. Er wordt al leen betaald als een gebruiker de adver tentie aanklikt. Om meer adverteerders aan te trekken in de Benelux hebben wij nu een kantoor in Amsterdam geopend. Ik vertel niet hoeveel inkomsten ik ver wacht van de totale advertentiemarkt of hoeveel onze omzet bedraagt. Wel kan ik zeggen dat Google wereldwijd vanaf het eerste kwartaal 2001 winstgevend Een uitzondering in de IT-branche. „Een handvol IT-bedrijven heeft de in- temet-hype van de jaren negentig over leefd, sommigen zijn winstgevend ge worden. Wat moest exploderen, is ook uit elkaar geklapt. Bedrijven met een ste vig en doortimmerd plan zijn overeind gebleven. Ik zie nu voor IT-bedrijven veel meer kansen dan voorheen. Ik ver wacht een enorme toename van de mo gelijkheden omdat de groei fundamen teler is dan midden jaren negentig. In- temet is een medium op zich geworden, maar het heeft wel de ICT-bubble nodig gehad om dat te realiseren." Hoe is Google ontstaan? „In 1995 ontmoetten Sergey Brin en Lar ry Page elkaar op de Stanford University in California. Zij werkten samen aan een techniek die aan de basis stond van de zoekmachine van Google. In 1998 begon Google als vennootschap. Brin en Page zijn nu nog twee belangrijke aandeel houders, net als twee grote investerings maatschappijen uit Silicon Valley. Ook werknemers hebben aandelen. Plannen om naar de beurs te gaan hebben we niet. Ook zonder notering kunnen wij onze ideeën realiseren." ieT vreest rt stroom i - Het warme weer van j lopen weken is voor net- 2 Ier TenneT aanleiding 5 tde overheid en elektri- edrijven te waarschu- 5 nr mogelijke beperkin- le productie van stroom 3j rland. Bij de productie iom wordt oppervlakte- 1 fbruikt als koelwater. 1 te warm is, kan er min- 16 lom worden geprodu- ilomenteel zit de tempe- van het oppervlaktewa- ii obith boven de 23 gra- 3 it betekent dat het na terug te lozen water de t milieu kritische grens 5 Jerd van 30 graden. dband lit snel 2| dam - Het aantal huis- s in Nederland dat be- iver een snelle intemet- 4 ing, neemt toe. Vooral laakt een sterke groei j in de huishoudens met m isluiting op internet procent ADSL, tegen 2 leen jaar geleden, zo onderzoeksbureau TNS steren bekend. Drie op luishoudens kunnen metten via ADSL of de Top hoopt critici wind uit de zeilen te nemen door Richard Mooyman Amstelveen - De directie van luchtvaart maatschappij KLM levert een deel van het salaris in. Gezien de grote verliezen heeft de top besloten dit jaar af te zien van het variabele deel van het loon. De directie hoopt daarmee ook critici de wind uit de zeilen te nemen. De belo ning van de KLM-top leidde gisteren tot kritiek op de jaarlijkse aandeelhouders vergadering. Niet het belangrijkste deel van de bij eenkomst, wel het meest 'sexy' onder werp. Zo kwalificeerde voorzitter Mal- jers van de Raad van Commissarissen het onderwerp dat de afgelopen weken tot veel commotie leidde. Vakbonden reageerden woedend toen uit het jaar verslag bleek dat de topsalarissen flink zijn gestegen, terwijl de KLM diep in de verliezen zit en duizenden werknemers moeten verdwijnen. Volgens Maljers ging het vaste salaris van de top echter met slechts vier pro cent omhoog, terwijl gewone werkne mers er vijf procent op vooruitgingen. Wel ontvingen de directieleden opnieuw een fors extra salarisdeel dat wordt toe gekend voor bepaalde prestaties. In het geval van topman Van Wijk bedroeg de ze looncomponent het maximum van ruim 317.000 euro. Maljers verdedigde de beloning door te stellen dat de top slagvaardige maatregelen heeft geno men na de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001. De verliezen hadden zon der deze bijzondere prestaties nog veel hoger kunnen uitpakken, aldus Maljers. Een vertegenwoordiger van de Staat der Nederlanden, voor ruim veertien pro cent KLM-eigenaar, drong er op aan voortaan terughoudend te zijn met vari abele beloningen. „Nagenoeg het maxi mum toekennen is inconsequent of op zijn minst onduidelijk." De felste kritiek kwam van voorzitter De Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), die het salaris van in totaal 1,3 miljoen euro van Van Wijk betitelde als 'richting buitensporig hoog'. De Vries vond dat de KLM-topman ei genlijk al sinds zijn aantreden slechte prestaties levert. Volgens de VEB-voor- zitter heeft het KLM-aandeel onder Van Wijk 75 procent van zijn waarde verlo ren. Maar volgens Maljers heeft Van Wijk juist goed werk geleverd gezien de moeilijke omstandigheden waarin de luchtvaartindustrie verkeert. Van Wijk bevestigde gisteren dat er in totaal 4500 banen zullen verdwijnen in plaats van de eerder aangekondigde 3000. Daarvan zijn inmiddels 1100 ar beidsplaatsen daadwerkelijk opgeheven. Het aantal gedwongen ontslagen zal naar de huidige inzichten beperkt blij ven tot zevenhonderd, aldus Van Wijk. Hij liet weten eventueel bereid te zijn de Nederlandse zeggenschap over de KLM op te geven bij het sluiten van een inter nationale alliantie. Van Wijk beloofde wel om een besluit over een samengaan met een grotere luchtvaartmaatschappij voor te leggen aan de aandeelhouders. De KLM is nog steeds met Air France in gesprek over samenwerking, maar ook British Airways blijft volgens Van Wijk een optie. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/luxemburg - De EurO- pese landbouwministers hebben vanmorgen vroeg een akkoord bereikt over een ingrijpende her vorming van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid. Subsi dies aan boeren zullen in de toe komst vergaand worden losge koppeld van de productie. Daar mee breekt de Europese Unie met een systeem dat tientallen jaren lang in gebruik was. Het historische akkoord kwam vanmorgen vroeg in Luxem burg tot stand na een ouder wetse marathonzitting. Pas na 16 uur praten werden de minis ters het eens over een compro misvoorstel van de Oostenrijkse landbouwcommissaris Franz Fischler. Alleen Portugal heeft niet ingestemd met het com promis. Frankrijk, Italië, Spanje en Ierland, vier landen die lang dwars lagen, hebben het wel aanvaard. Voor het besluit was een gewone meerderheid no dig. Minister van landbouw Veer man was vanmorgen zeer te vreden. „Ik durf te zeggen dat al onze uitgangspunten in het ak koord overeind zijn gebleven", zei hij. Volgens Veerman gaat het om een akkoord 'dat het landbouwbeleid groener, marktgerichter en minder han- delsverstorend maakt'. De exacte inhoud van het moeizaam bereikte compromis was vanmorgen vroeg nog niet bekend gemaakt. Wel is duide lijk dat landen die dat wensen een deel van de steun die ze aan boeren geven, gekoppeld mogen houden aan de produc tie. In de graansector mag 25 procent van de steun recht streeks verbonden blijven aan de productie; voor de rund vleessector gaat het om 40 pro cent. Landen die geheel willen ontkoppelen - een wens van Nederland - mogen dat doen. Verder voorziet het akkoord in het verlagen van de garantie prijzen voor boter, melk, graan en rundvlees. Het is de bedoeling dat het nieuwe landbouwbeleid in 2005 ingaat en gefaseerd over twee jaar wordt ingevoerd. Met na me Frankrijk heeft op dat laat ste aangedrongen. Frankrijk, de grootste netto-ontvanger van Europese landbouwsubsidies, verzette zich lange tijd fel tegen Fischler's voorstellen. Bijna een kwart van alle Europese land bouwsubsidies, ruim 43 miljard euro per jaar, gaat naar Franse boeren. Fischler zei vanmorgen dat 'een nieuw tijdperk' in de Europese landbouw is aangebroken. „Op basis van de nieuwe regels zal het gemeenschappelijk land bouwbeleid heel anders wor den." Het huidige landbouwbe leid lag al lang onder vuur, om dat het in veel sectoren heeft geleid tot overproductie. Over schotten moesten vervolgens opnieuw met subsidie op de wereldmarkt gedumpt worden. Dat was vooral zeer nadelig voor ontwikkelingslanden en werkte verstorend op de we reldmarkt. De hervorming van het ge meenschappelijke landbouw beleid komt precies op tijd. Dit najaar gaat in het Mexicaanse Cancun een nieuwe onderhan delingsronde over het vrijer maken van de wereldhandel van start. Zonder een drastische hervorming van het Europese landbouwbeleid zou de EU daar felle kritiek hebben gekre gen. „Nu kunnen we met opge heven hoofd naar Cancun gaan", aldus Fischler. den haag/gpd - Bijna alle euro biljetten in Duitsland vertonen sporen van cocaïne. De biljet ten worden gebruikt om de harddrugs op te snuiven. Dit blijkt uit onderzoek van de Duitse farmacoloog Fritz Sör- gel, die vorig jaar twee keer bil jetten hierop heeft bekeken. In augustus 2002 vond hij coca- inesporen op negentig procent van de bankbiljetten. Aan het begin van dat jaar, net na de in troductie van de euro, trof hij cocaïne aan op slechts twee van de zeventig eurobiljetten. Vol gens Sörgel vertonen de biljet ten met een lagere waarde meer drugssporen dan biljetten van honderd euro en hoger. De farmacoloog, die bij zijn tweede onderzoek zeshonderd eurobiljetten bekeek, gaat er van uit dat cocaïnesporen op biljetten een afspiegeling zijn van het drugsgebruik in een land. „Cocaïne lijkt in steeds bredere kringen in de samenle ving te worden geconsu meerd," zegt Sörgel. In Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten wordt cocaïne in vergelijkbare mate aangetroffen op de bankbiljetten. De sporen die op de bankbiljetten achter blijven, kunnen niet de huid binnen dringen van mensen die er mee in aanraking komen. De Duitse farmacoloog deed een test met een bankemployé die de hele dag papiergeld door zijn handen laat gaan, en con stateerde dat aan het eind van de dag 'zijn handen helemaal onder de cocaïne zaten' als hij ze niet tussentijds had gewas sen. In hoeverre dat tot proble men zou kunnen leiden, is niet bekend. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) is in Nederland nooit onderzoek gedaan naar het cocaïnegehalte op bankbil jetten. Tarief gezakt tot 1 procent, laagste sinds 1958 wageningen/anp - Zuivelcon cern Campina wil de klant va ker verleiden tot het kopen van lekkere, maar duurdere, pakken melk, toetjes en kaas. Óver vijf jaar moet de omzet van het concern uit Zaltbommel voor de helft bestaan uit producten die een winstmarge hebben ho ger dan 30 procent. Nu is dat nog geen derde van de omzet. Dat bleek gisteren tijdens een congres in Wageningen ter ere van de opening van een nieuw onderzoekscentrum van Cam pina. Dertig onderzoekers van de divisies Campina Duitsland, Nederland en Internationaal werken daar sinds kort samen aan nieuwe smaken, verpakkin gen en andere innovaties. Voorheen werkten zij apart op verschillende plekken in Neder land en Duitsland. Om de doel stelling van meer winstmarge te halen werkt Campina hard aan de ontwikkeling van nieuwe producten. Door de onderzoe kers grotendeels onder een dak te zetten denkt directeur strate gische ontwikkeling B. Steets- kamp jaarlijks vaker succesvol nieuwe producten op de markt te zetten. Nu slagen gemiddeld tien Campina-introducties per jaar. Campina was vorig jaar het be kendste merk in het super marktschap. Het bedrijf is ook bekend van de toetjes van Mo- na en het Duitse merk Landlie- be. Steetskamp zei dat de inno vatie van producten van het grootste belang is voor Campi na. „Het is meer dan een nieuw product introduceren", hield hij zijn gehoor voor. „Winnen de merken lopen voorop en verrassen." Steetskamp erkende dat veel nieuwe artikelen een kort leven in het supermarktschap be schoren zijn. Na een grote in troductiecampagne blijkt het product niet op eigen benen te kunnen staan. „Deskundigen denken dat 40 tot soms zelfs 90 procent van de introducties mislukt." Volgens hem zijn veel innovaties ook nog niet eens echt nieuw, maar een verbete ring van een bestaand product. door Maurice Wilbrink den haag - De renteverlaging van 0,25 procent in de Verenig de Staten, gisteravond, maakt duidelijk dat de Federal Reserve (Fed) met haar monetaire be leid in een nieuwe fase is be land. Inflatie is niet langer de vijand. Vrees dat deflatie de kop op steekt, bepaalt nu voor een flink deel het rentebeleid. Op het eerste gezicht is het ver warrend: Fed-voorzitter Alan Greenspan verlaagt de rente op een moment dat economisch herstel in de lucht hangt - zoals hij zelf ook denkt. Voor een centrale bank is een ontluikend herstel normaal gesproken het sein om de rente te verhogen. Een groeiende economie levert immers prijsstijgingen op, bij voorbeeld omdat grondstoffen duurder worden en arbeids krachten schaarser. Maar de Amerikaanse centrale bankiers gaven vorige maand al aan dat er nu een klein risico bestaat op structurele prijsdalingen, defla tie. Door dat hardop te zeggen, kreeg de financiële wereld het signaal dat de Fed de rente laag zou houden. Op de kapitaal markt werden onmiddellijk de renteverwachtingen op de mid dellange termijn naar beneden toe bijgesteld. De dalende ren tes gaven bedrijven en ook con sumenten die hun hypotheek willen herfinancieren, meteen meer lucht. Zo werd de Ameri kaanse economie al gestimu leerd, zonder dat het officiële rentetarief in mei omlaag hoef de. Door het Fed-tarief nu wel omlaag te schroeven tot 1 pro cent - het laagste niveau sinds 1958 -scherpt Greenspan deze strategie aan. Het is een pre ventieve actie. Alles wordt uit de kast getrokken om te voor komen dat er een negatieve spi raal ontstaat met deflatie die schulden laat groeien, de con sumenten massaal de hand op de knip doet houden en die be drijven weerhoudt van investe ringen. Wel heeft de Fed nog maar weinig munitie over. Een nieuwe economische schok, in de orde van grootte als die van 11 september 2001, kan niet meer worden beantwoord met een reeks flinke renteverlagin gen - de officiële rente zit daar- Voorzitter Greenspan van de Fed in zijn auto op weg naar het kan toor van het stelsel van centrale banken waar hij de renteverlaging bekend gaat maken. Foto: Reuters/Larry Downing voor te dicht bij het nulpunt. Wel kan de Fed nog staatsobli gaties opkopen om geld in de economie te pompen of des noods geld bijdrukken, maar het is niet zeker of dat de sti mulerende werking heeft op de economie die sommigen ver wachten. De ontwikkelingen op de valutamarkt, waar de dollar sterk in waarde is gedaald ten opzichte van andere grote valu ta zoals de euro, zijn overigens een steuntje in de rug in het ge vecht tegen deflatie in de VS. Met de verzwakte dollar wor den importgoederen duurder, wat inflatie bevordert. Het omgekeerde doet zich nu voor in de eurozone, waar im- portprijzen dalen met het stij gen van de eurokoers. De Euro pese Centrale Bank (ECB) maakt zich echter minder zor gen over deflatie. De eurolan den kennen niet de loonflexibi liteit van de VS, waar salarissen zich veel sneller aanpassen aan de economische pieken en da len. Na meer dan twee jaar ma laise op het oude continent zor gen de stijgende loonkosten nog steeds voor een inflatie die tegen de 2 procent bedraagt. Dat is heel goed zichtbaar in Nederland, dat qua loonkosten uiterst traag reageert op de eco nomie. Hier ontbreekt ook de hoge productiviteitsgroei die bedrijven in staat stelt sneller prijzen te verlagen zonder dat het de winst aantast. Ons land is als het om deflatie gaat ook niet het probleem. Deflatierisi- co's zijn veel groter in Duits land, en het is onbekend in hoeverre Duitse deflatie zal uit stralen op de andere landen van de eurozone. Een Duitse economie in structurele proble men drukt de groeicijfers in de hele eurozone, zoveel is wel duidelijk. Fabio Selmoni, directeur voor Europa van Google (links) en collega Marc Duijndam in het nieuwe Amsterdamse kantoor van het bedrijf. Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7