rekening met ontkoppeling KAAP* HELDER BINNENLAND Café-eigenaar Veerman huilend voor de rechter Zalm JlOlldt 'Versterven is ook vorm van euthanasie' 'Het is een gevaarlijk beroep, uitvinder' ISABEL ALLENDE Kanaalbodem geasfalteerd 0900 3005000^ Voorrang voor fietsers maakt weg niet veiliger EXCLUSIEF VOOR DE LEZERS! Deze WEEK IN UW KRANT ZONNIGE ZOMERVERWENCHEQUES! Garantie voor evacuatie Nederlanders uit Irak art from a natural source. cstraf voor leden man •den - Een man uit e al een jaar dood is, is rechtbank in Leeuwar- oordeeld tot onder meer werkstraf. Justitie had ken niet goed gelezen, or de aantekening dat was overleden over het rerd gezien. „Dit had logen gebeuren", aldus [iter Fuhler. De dagvaar- is uitgebracht op een i Grou. Dit was het laat- is dat van de man in de itelijke Basis Admini- GBA) bekend was. In \-overzicht staat dat de :e ite is overleden, maar 's anks heeft de rechts- 'e jatsgevonden. e voor tusboot 1 kawowo - Nederlandse if itie Women on Waves steren een boete gekre- de Poolse havenautori- 8e )e organisatie wordt be- rspidat de 'abortusboot' en zondag zonder toe- Dg de haven van Wla- iwo is binnengegaan, nisatie heeft een bekeu- 2700 euro gekregen. d loopt in maaier ïort - Een hond is gis- md aan zijn eind geko- ;n hij in een stadspark sfoort in een grasmaai- De hond kwam zwaar ld onder de messen i, waarna een dierenarts ;ft laten inslapen. Het voltrok zich achter de de bestuurder van de ij zat op de tractor die e voorttrok. gewonden ïietpartij AZC ido-ambacht - Bij een ij op het terrein van .oekerscentnim in Ido-Ambacht zijn gis- 32-jarige vrouw en ig meisje gewond ge- politie heeft de ver- jke dader, een 48-jarige ngehouden in de om- ran het AZC. Er werden ilitiemensen ingezet, Ier twintig ME'ers. De oot het gebied rond het kerscentrum af. Vol- politie ligt de oorzaak (chietpartij waarschijn- relationele sfeer. ndpaal bij ■testation Dieven die iets :r drukken bij een •n in de Rotterdamse igen worden aan de al genageld. Hun fo- len met teksten als eldief is hier niet tegen het raam van Station geplakt. Exploi- i zegt dat hij de onor- jP1 maatregel 'met tegen- nt. „Maar ik kan niet Volgens een woord- eetvan de politie kan Mos rechtelijk worden ver- or zijn foto-actie. donderdag 26 JUNI 2003 ■filter tegen e-mails c - De afdeling auto- jng van de Tweede Ka- 'an t een spamfilter inge- im tegen protest-e-mails Uitstel van het Kamer- er de beveiling van Pim Een Kamerlid had ge- e at zijn mailbox vastliep ura irotesten. Dat ontdek- famerlid Kraneveldt gis- ilgens haar is er op een orum een oproep ge in protestmails naar ment te sturen. „Wij "ie oproep niet ge- lenadrukte zij. Her Valk 113 miljoen ad - Het Van der Valk kei op Curasao krijgt miljoen euro van de Ivan het eiland. Dat is promis dat beide heb- pten om een einde te 1 een aantal langsle- ridische procedures 1 der Valk en het ei- tiur. Van der Valk moet de helft van het be steren op het eiland. >eslist de Eilandsraad ement) over het schik- rstel. Ieren in se cel ree jongens van 16 en Zoetermeer zijn gis- r de rechtbank in oordeeld tot een on- rdelijke gevangenis een jaar wegens bero- ïishandeling. Ze zitten lalve maand in voorar- ïllen zeker tot half sep- og in hun Praagse ge moeten blijven. De >eroofden op 13 mei ar tijdens een school- |i 30-jarige Tsjechische ui haar tas. haarlem/gpd - Huilend zat café-eige naar Jan Veerman vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank. Met overslaande stem vertelde hij over zijn eigen ervarin gen in de nieuwjaarsnacht in zijn Volen- damse café 't Hemeltje. „Eerst wil ik zeggen dat ik het verschrikkelijk vind voor alle getroffenen", zei hij bij de ope ning van de zitting. Luid roepend greep Veerman de open bare terechtzitting aan om zijn boosheid te uiten over de beschuldigingen die in zijn richting zijn geuit. „Het is allemaal te gek voor woorden. Ik ben afgeschil derd alsof ik de brand heb aangestoken. Dat doet zo'n pijn. Als je vrouw 's avonds laat de hond uitlaat en ze roepen dat ze de vrouw is van een moordenaar, wat moet je dan?" Tegenover de rechter zei hij dat de pastoor en de burgemees ter hem in de publiciteit zwart hebben gemaakt. „Dat doet zo'n pijn. Ze prikken je in je hart." „Dat ouders van wie een kind is omge komen kwaad op me zijn, dat begrijp ik. Dat de moeder van een kind dat mis maakt is geraakt kwaad op me is, dat snap ik. Maar gelukkig is er nu een rechtszaak, dan komen we tenminste aan de weet wat er precies is gebeurd." Rechtbankpresident Toeter vroeg Veer man daarop of hij zich verantwoordelijk voelt voor wat er is gebeurd. Het ant woord: „Mij is verteld dat als er een on geluk gebeurt in de zaak dat de baas al tijd verantwoordelijk is." Vindt u dat u fouten heeft gemaakt?, was de volgende vraag. „Nee, dat vind ik niet. Ook niet als het gaat om de kerstversiering en niet om het aantal toegelaten personen? „Nee." „Waren er dan anderen verant woordelijk? „Nee, dit heeft niemand ge wild. Ik wil niemand de schuld geven. Bij een ander zou precies hetzelfde zijn gebeurd. Heeft u op de foto's gezien hoe de kerstversiering bij de buren hing? Als daar brand was uitgebroken, was hij als een boef afgeschilderd." Veerman vertelde dat hij in de ram pnacht meteen na een alarmerend tele foontje naar zijn zaak was gegaan en dat hij zelf zeven bezoekers naar buiten heeft gedragen. „Het was bloedheet, maar ik had het koud. Kippevel, meneer de voorzitter." De president hield Veerman voor dat hij op de bewuste nieuwjaarsnacht draaide zonder drank- en horecavergunning. „Voor mijn gevoel had ik die wel." Hij verwees naar de gemeente waar papie ren zoek raakten. Op de vraag of het ver antwoord was om zo veel bezoekers in zijn bar toe te laten, zei Veerman dat het nog nooit was gebeurd dat er 270 men sen in 't Hemeltje zijn geweest. „Maar dat het druk is, vinden wij normaal." Voorzichtig ging de president in op de moeizame relatie tussen Veerman en de overheid. „Bent u niet iemand die zelf bepaalt wat er gebeurt een daarbij denkt: de gemeente kan me wat? In het verleden heeft u geweldig getreuzeld met bouwkwesties." Uit de dossier blijkt dat Jan Veerman iemand is die de regels naar zijn hand zet. Veerman ging hier tegen in door uit te leggen dat de gemeente ook niet altijd even consequent was met richtlijnen en toezeggingen. rohei - De Gasunie is dinsdag begonnen met het asfalteren van een gedeelte van de bodem van het prinses Margrietkanaal. Daartoe werd een metalen constructie afgezonden waarin 15 centimeter dikke asfaltlaag wordt gestort. Het geheel dient ter bescherming van een gasleiding die anderhalve meter diep in de bodem van het kanaal ligt. Foto: ANP/Jeroen Horsthuis (advertentie) den haag/gpd - Het beëindigen van het le ven van een terminale patiënt door verster ving is een vorm van euthanasie. Verster ving moet daarom onder toezicht komen te staan van externe controleurs, zoals dat ook bij euthanasie gebeurt. Dat zegt de hoogste baas van het openbaar ministerie, De Wijkerslooth. Bij versterving, ook terminale seditatie ge noemd, krijgt iemand die ondraaglijke pijn lijdt medicijnen waardoor hij in een coma raakt. Als die persoon vervolgens ook geen voeding en vocht toegediend krijgt, over lijdt hij. Naar schatting sterven jaarlijks zes tot tienduizend mensen door versterving. Omdat het om twee afzonderlijke ingrepen gaat, waarbij de arts niet de intentie hoeft te hebben dat de patiënt sterft, valt het ver sterven niet onder de euthanasiewet. De Wijkerslooth stelt echter dat juridisch wel te bewijzen is dat de patiënt opzettelijk overlijdt. Daarom moet er volgens de voor zitter van het college van procureurs-gene raal worden getoetst of de arts of verpleeg kundige zorgvuldig heeft gehandeld. De verpleegkundigen zijn het niet eens met die redenering. Volgens voorzitter Van Bönninghausen van de verpleegkundigen- bond Nu'91 is er wel degelijk een groot ver schil tussen versterven en euthanasie. Eu thanasie wordt gepleegd op mensen die nog wel even te leven hebben maar liever eerder sterven dan bezwijken aan hun do delijke ziekte. Bij versterving zal de patiënt binnen een aantal dagen sterven aan een aandoening en vraagt hij om pijnstillende middelen en een slaapinfuus. Eten en drin ken wordt door de patiënt geweigerd om dat hij alles weer uitbraakt. door Albrand Leeuwe papendrecht - Gert-Jan Bom was 'toevallig' niet in zijn schuur, toen deze gisteren even na het middaguur met een da verende klap uit elkaar knalde. Het gas pentaan, dat in de zon nepanelen op zijn dak zit, is er gens gaan lekken en kwam door de waakvlam van een cv-ketel tot ontbranding. De oprit van zijn pand in Papendrecht ligt bezaaid met puin. „Het is een gevaarlijk beroep, uitvinder", zegt hij laconiek. Bom is al zo'n twintig jaar bezig een nieuwe manier te vinden om energie op te wekken met behulp van zonne-energie. Zijn experimenten liggen in het di recte verlengde van ziin werk als consultant voor pompsyste- men. „Het systeem is niet nieuw", legt hij uit, op de zol der van de schuur. Het dak hangt zowel aan de voor- als achterkant zwaar over; voor en achtergevel zijn door de klap verdwenen. „Waar het om gaat is dat zonne-energie wordt om gezet in warmte. Daarmee kun je pompen aandrijven voor drinkwater. Een tweede stap is het aanleggen van een irrigatie systeem, en als dat lukt kun je elektriciteit gaan opwekken." Omdat in Papendrecht niet al tijd de zon schijnt, besloot Bom het systeem ook te testen met een cv-ketel als warmtebron. En daar ging het fout. Twee klappen, en de schuur veran derde in een bouwval. Zijn vrouw, die op het naastgelegen terras zat, schrok zich een on geluk, maar bleef ongedeerd. De zijgevels bleven wonderwel staan. „Ik was zo geschrokken", vertelt zij. „Maar we moeten het ook positief bekijken. Met zijn ervaring komt er in de toe komst een betere oplossing voor problemen in de wereld. Het is nu even een rommeltje, maar toch zie ik hem nog wel eens de Nobelprijs winnen." Op de zolder van de schuur stond een zelf gefabriceerde motor, die door zonne-energie - en ten tijde van de explosie door de cv-ketel - werd aange dreven. Een geluk dat hij zelf niet in de buurt was. Of niet? Als ik er wel was, had ik waar schijnlijk op de meters gezien dat er iets fout ging. Dan had ik kunnen ingrijpen." Geen mo ment een spoor van schrik, wanhoop of verslagenheid. In tegendeel. „Het is maar een schuurtje, dat ik zelf heb ge bouwd. Als het misschien je huis was geweest was het mis schien anders." Bom gaat onverdroten door, de explosie is maar een incident. Alles werkt zoals het moet", oordeelt hij. „Die ontploffing heeft niks met het systeem zelf te maken. De eerste onderdelen zijn al opgestuurd naar Burkina Faso. Ik hoop daar volgende maand te gaan proefdraaien." RESERVEER NU HET NOG KAN1 den haag/gpd-anp - De uitke ringen gaan mogelijk omlaag. Minister Zalm van financiën houdt er rekening mee dat het onontkoombaar is dat de uitke ringen volgend jaar niet worden gekoppeld aan de lonen in de marktsector. Zalm zei dat in een debat met de Tweede Kamer over de te genvallers op economisch ge bied. Hij sluit niet uit dat forse extra bezuinigingen nodig zijn om het financieringstekort bin nen de perken te houden. Tot nu toe was de verwachting dat de uitkeringen met 1,5 procent zouden stijgen. Volgens Zalm biedt de koppe lingswet genoeg uitzonderings gronden om er volgend jaar vanaf te zien. De PvdA en ChristenUnie bestrijden dat. „We worden geteisterd door slechte berichten over de Ne derlandse economie. Uit de be rekeningen van het Centraal Plan Bureau blijkt dat we eind volgend jaar met 600.000 werk lozen zitten", aldus Zalm. Op het ministerie van financiën wordt nog druk berekend wat de gevolgen zijn van de nieuw ste tegenvallers op economisch gebied. „Het ziet er echter som ber uit", zo liet Zalm doorsche meren. De minister houdt er rekening mee dat het tekort zelfs uitkomt boven de drie procent, het maximum dat de Europese Unie toestaat. Enkele weken ge leden kapittelde Zalm nog openlijk Frankrijk en Duitsland, omdat die landen hun tekort tot boven de drie procent lieten oplopen. „Onze internationale verplichtingen en reputatie vra gen om ingrijpen in de begro ting", merlrte Zalm dan ook op. „We hebben ons aan de Euro pese afspraken te houden. Daarmee kunnen we in de pro blemen komen als de verslech tering doorzet." Zalm wilde niet vooruitlopen op mogelijke extra bezuinigin gen. Op de vraag van PvdA-Ka- merlid Crone of de uitkeringen worden gekort bij een nieuwe bezuinigingsronde, zei Zalm 'niets uit te sluiten'. Zalm benadrukte dat loonmati ging door de tegenvallende eco nomie nog harder nodig is. „Ik hoop dat werkgevers en vak bonden uitkomen op een loon stijging van nul procent." (advertentie) VOOR JONG EN OUD 1 X PER WEEK 10 WEKEN LANG UNIEKE EN SCHERPE ZOMERSE AANBIEDINGEN! den haag/gpd - De Britten ga randeren zwart op wit dat zij met alle mogelijke wapens te hulp zullen schieten ais Neder landse militairen in Irak in de knel komen. Zo nodig evacue ren de Britten alle Nederlanders uit het gebied. Met deze verzekeringen van de fensieminister Kamp op zak gaf een Kamermeerderheid van CDA, WD, D66, LPF, SGP, ChristenUnie en PvdA gisteren het kabinet toestemming om 1100 militairen naar Zuid-Irak te sturen voor zes tot twaalf maanden. De SP en Groenlinks zijn tegen de operatie. Bij het sturen van Nederlanders op vredesmissies speelt op de achtergrond altijd de mislukte Nederlandse missie in Srebre nica mee waar 8000 moslims werden vermoord door de Ser viërs. Ondanks eerdere beloften schoot niemand de Nederlan ders te hulp toen het mis ging. Volgens het kabinet is de haak se provincie waar de Nederlan ders naar toe gaan echter vrij rustig. Maar die rust kan be drieglijk zijn, leerde de Kamer vorig week van diverse deskun digen. Elders in het land zijn wel incidenten met Amerika nen en Britten. Dinsdag werden nog zes Britten vermoord. „We hebben nooit gesteld dat het er een Gran Canaria is", al dus Kamp. Volgens hem kan Nederland onder meer via in formatie van de eigen inlichtin gendienst en zusterorganisaties redelijk goed voorspellen wat er in het gebied zal gebeuren. En als het toch misloopt, zijn Ame rikaanse vliegtuigen en helikop ters binnen vijftien minuten aanwezig om te hulp te schie ten. Britten kunnen binnen zes uur hulp bieden en binnen twaalf uur materieel leveren. Zodra Nederland vraagt om evacuatie doen de Britten dat. „Want zij voelen zich volledig verantwoordelijk voor ons." (advertentie) De nieuwe auonturenromanuan HET RIJK VAN DE GOUDEN DRAAK 288 bIz.617.go WERELDBIBLIOTHEEK den haag/gpd - Voorrang van rechts voor fietsers heeft het verkeer niet veiliger gemaakt. Hoewel dat ook niet de bedoe ling was bij de invoering op 1 mei 2001, werd wel aangeno men dat het aantal ongevallen met fietsers tot tien procent zou dalen. Toch is er geen reden voor verontrusting, aldus de Adviesdienst voor Verkeer en Vervoer (AW) in het ANWB- blad Verkeerskunde. Het aantal ongevallen nam in het eerste jaar na de invoering met zeven procent af voor bromfietsers en met drie pro cent voor fietsers, blijkt uit een evaluatie door de AW in op dracht van het ministerie van verkeer. Maar het beeld is ver tekend, omdat het weer van in vloed is op het aantal ongeval len. Bovendien pasten veel ge meenten pas op het laatste mo ment voorrangskruisingen aan. De voorTangsregel voor fietsers van rechts is ingevoerd om in de pas te lopen met andere lan den in Europa. Het onder scheid in voorrang tussen snel en langzaam verkeer was in de oorlogsjaren door de Duitse be zetter ingevoerd. (advertentie) Kom naar de verbazingwekkende ruimtes en kunst op de Oude Rijkswerf Willemsoord in Den Helder. Bekijk ook de gratis (doorlopende) voorstelling BUNKER van Zuster Reintjes van vrijdag 27 t/m zondag 29 juni. www.kaaphelder.nl Lees erover in de UITWcjcH©r o.a. te koop bij de VW's. Var* de schuur bleef weinig over. Foto: WFA/Etienne Busink-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3