'Ik ben geen zendeling' GESPREK VAN DE DAG Vakantie: Oeps, vergeten DONDERDAG 26 JUNI 200 [Stl le< DAGELIJKS LEVEN IK HEB OP£Ê\jr OEEAI r«£K MEHR. MENSELIJK Een avontuurlijk doolhof is deze zomer een extra attractie in de Rotterdamse Dier gaarde BLIJDORP De dierentuin speelt met het Doolhof Der Reuzen in op de ge zinnen die afkomen op de vele geboortes bij vooral grote die ren. „We hoeven niets te doen, het gaat maar door", al dus een woordvoer ster van Blijdorp. Na dat eerder dit jaar on der meer olifant TRONGH NHI en pantserneushoorn HUGO werden geboren, kwamen er deze week zeven wolven en vier zeeleeuwen bij. Aan het einde van de zomer wordt de bevalling verwacht van een van de twee zwangere olifanten. „Het is ontzettend leuk. Een nest van zeven wolven is best veel. Als alle dieren in Rotterdam blijven, denk ik dat de moeder aan de pil gaat, want ook de vier jongen die vorig zijn geboren lopen hier nog", aldus directeur Dorresteyn. Foto: ANP JAIME de Bourbon de Parme, de tweelingbroer van prinses Margarita en neef van koningin Beatrix, is door Buitenlandse Zaken naar IRAK ge stuurd. De jonge prins (30) inventa riseert daar met drie collega's de in spanningen van de Britten en de Amerikanen bij de wederopbouw van het land. De missie van de prins als eerste secretaris op de ambassa de in Bagdad duurt naar verwach ting een maand of drie. Jaime werkt sinds vorig jaar bij Buitenlandse Za ken. Hij studeerde internationale betrekkingen aan de prestigieuze Brown universiteit in de Verenigde Staten, en werkte kortere tijd voor de ABN in Brazilië. Ook was hij sta giaire bij het Wereld Natuur Fonds en het Rode Kruis. De VALE GIER die de afgelopen we ken in Drenthe 25 a 30 ooievaars jongen heeft gedood, is gevlogen. Hij is vorige week donderdag voor het laatst gezien. Hij probeerde bij het ooievaarsstation De Lokkerij een nest in de moestuin te plunderen, maar hij werd verjaagd door de eige naren en een groep ooievaars. Be heerder Els Koopman: „Mijn klein zoon bestookte hem aan de ene kant met aardappels en ik naderde hem vanaf een andere kant met een wap perende parasol die een groep ooie vaars deed opvliegen." De Lokkerij verzorgt nog vijf jonge ooievaars die door de gier zijn verwond. De Spaanse prinses ELENA heeft een miskraam gehad. Dat maakte het Spaanse koninklijk huis gisteren bekend, een dag na de bekendma king van haar zwangerschap. De 39- jarige prinses was veertien weken zwanger. Prinses Elena is het oudste kind van Juan Carlos en tweede in de lijn van de troonopvolging. Zij heeft een zoon van- 4, Felipe, en een dochter van 2, Victoria. Foto: EPA In de Lagune van het DOLFINARI UM in Harderwijk is gisteren een dolfijntje geboren. De tuimelaar heeft de eerste kritische uren goed doorstaan. Het geslacht van het dier is nog niet bekend. De moeder krijgt bij het verzorgen van haar baby hulp van de moeders die zelf al eerder zijn bevallen. De Belgische meidengroep K3 zong het al eens: 'Oma's aan de top'. Deze ode aan de sportieve GROOTMOEDER zou het lijflied kunnen zijn van de 85-jarige Rietje Okkerman. De krasse Nederlandse neemt de komende dagen deel aan de Europese kampioenschappen TAFELTENNIS voor veteranen in het Italiaanse Courmayeur. Okkerman is de oudste deelnemer, maar heeft nog uitstekende 'ta felmanieren'. Milan Labda (39) uit Slowakije is de jongste speler. De Kroaat Dragutin Surbek, Europees kampioen in 1968, en de Chinese Duitser Liang Ge- liang, voormalig wereldkampioen, zijn de 'sterspelers' van het evenement, waar aan ruim 1500 tafeltennissers uit 34 landen meedoen. In zes dagen worden op 68 tafels in totaal 2670 partijtjes gespeeld. Rietje Okkerman is niet de enige deelnemer van boven de tachtig. Liefst 49 spelers in Courmayeur bevinden zich in dezelfde leeftijdscategorie. Foto: ANP/Comm Alles is klaar, alles gepakt. De vakantie kan beginnen. Maar bij de grens, op de snelweg of op de plaats van bestemming blijkt nou net dat ene belangrijke ding vergeten. De tien dingen die meemoe ten. Reisdocument kind In de meeste landen is een paspoort ver plicht vanaf 16 jaar. In Tsjechië en Slo wakije al vanaf 15 jaar. En voor de ietwat lakse, gescheiden ouder: als kinderen op het paspoort van een van de ouders staan, moet die ouder er wel bij zijn als het kind in het buitenland verblijft. Drinken Voldoende te drinken en eventueel wat te eten in de auto meenemen. Haal het volgende voor de geest: het is 47 graden in de auto, elk kwartier zweet je een bier glas vol, de file is 18 kilometer lang door een ernstig ongeluk en volgens de bor den is pas over 11 kilometer een benzi nestation te verwachten, de kinderen op de achterbank krijgen dorst en jij lust ook wel wat. Verbanddoos In de meeste Europese landen is de ver banddoos verplicht. In een aantal lan den controleert de politie er ook daad werkelijk op. Die controles vinden onder meer plaats in doorreislanden als België, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Reserveband Caravanbezitters vergeten nogal eens de (reserve) banden te controleren. De ene keer zijn die banden niet hard genoeg, een andere keer te oud. Een caravan band gaat hooguit een jaar of zes, zeven mee, ook als de caravan stilstaat. Daarna droogt hij uit en verweert. Wit nummerbord Wie op 1 september nog met een lichte caravan of aanhangwagen rond trekt, moet een wit nummerbord op die cara van of aanhanger monteren. Het gaat hierbij caravans en aanhangers van tot en met 750 kilo, zwaardere houden hun gele nummerplaat. De witte nummer plaat hoeft geen blauw NL-stickertje te hebben. Oplader Handig zo'n mobiele telefoon. Altijd be reikbaar, ook in het buitenland. Maar dan wel even de oplader inpakken en niet op zijn vaste plekje laten liggen. An ders moet de familie thuis toch weer vanuit zo'n hete telefooncel horen dat het weer zo mooi is. Brandblusser In sommige landen is een brandblusser verplicht in de auto. Dat zijn: Polen, Bul garije, Griekenland, Estland, Letland, Li touwen, Rusland, Turkije en Wit-Rus- land. Autovignet Het autovignet. Niet alleen in Zwitser land is het vignet verplicht. Ook Oosten rijk, Tsjechië, Slowakije en Hongarije verwachten van de vakantievierende au tomobilist een extra bijdrage aan de schatkist. Groene kaart caravan In Polen is voor de auto én voor de cara van een groene kaart verplicht. Controle op die kaart door hongerige politieagen ten vindt vaak plaats bij de drukke snel wegen. De agenten hopen volgens erva ren Polengangers op een steekpenning waarna de caravanbezitter zonder verde re boete door mag rijden en de agent kan eten en drinken. Ontspannen Ontspannen op vakantie gaan. De ANWB adviseert om niet op vrijdag tot drie uur 's middags door te werken om tegen zes uur 's avonds te vertrekken met de bedoeling om de hele nacht door te rijden. Een ontspannen, goed geluim de vakantieganger is voor iedereen beter te pruimen dan een stresskip. Eigen auto favoriet De auto lijkt deze zomer het meest ge liefde vervoermiddel van Nederlanders tijdens hun vakantie. De heilige koe heeft in de vakantieboekingen een marktaandeel veroverd van 51 procent Na de auto gaan toeristen het liefst metG*rö tRDEfl ie ali reel oord wer ken i lor d< was rerd logei hter het vliegtuig (42 procent) op reis. Dat blijkt uit de jongste boekingscijfers (tot dal itelij juni) die het Algemeen Nederlands Ver gba bond van Reisondernemingen (ANVR) ^.0V( onlangs bekendmaakte. Vorig jaar koze ,te js evenveel Nederlanders voor de auto als anks voor het vliegtuig, beide 45 procent. He aatSg totaal aantal verkochte vakanties door ANVR-reisorganisaties blijft 5 procent achter op de boekingen in dezelfde pe riode een jaar eerder. Alleen de autova- |y« kanties mogen zich op evengrote belan stelling verheugen als in 2002. „Het on- mm zekere wereldbeeld, met onder meer de atje v oorlog in Irak en de uitbraak van de longziekte SARS, zorgde er begin dit jaa voor dat er minder vakanties werden ge )e0r boekt. Nu merken we dat Nederlanders ndat' toch besluiten op reis te gaan, maar zij zoeken het dan wel dichter bij huis en kiezen misschien daar door vaker voor j. auto", licht een ANVR-woordvoerster toe. ei imsat 270( Alle koffers gepakt en niets vergeten? Foto: Henk Bouwman Mabel van den Dungen laat (voorlopig) tv-werk achter zich De inrichting en de kleuren van haar ruime flat in Amsterdam- West blijkt een weerspiegeling van de bewoonster: origineel, opval lend en kleurrijk. Grote spiegel in de vorm van een hart, een lampje in de vorm van een hart, in felle kleuren geschilderde wanden en kasten, bijzondere objecten en overal brandende kaarsen. Mabel van den Dungen (39) voelt zich in deze sfeer nadrukkelijk in haar ele ment. Van den Dungen is in de periode 1995-1997 bekend geworden als tv-presentatrice en -samenstelster van RTL 4 - en TROS-program- ma's als Foute mannen, foute vrouwen, SnowMagazine, 101 Vrouwen en Wanted. De tv-came ra's zijn (voorlopig) een gepas seerd station, hooguit laat ze zich nog strikken voor een tv-inter- view, want de Amsterdamse wil zich volledig gaan storten op de schrijverij én op coaching. Maar óók op de journalistiek. „Want dat kan ik niet missen." Die drang naar boekenschrijverij begon enkele jaren geleden al. Journalistiek werk deed (en doet) ze allang, voor bladen als Mar griet, Esquire, Miljonair, Avant- Garde en ReclameWeek. Mabel van den Dungen wilde méér. Maar om nou onvoorbereid ach ter de pc te gaan zitten en hup een boek te schrijven, dat ging de Van den Dungen - wat het schrij ven van boeken betreft - net eventjes te ver. Ze nam het opval lende initiatief de wijde literaire wereld in te trekken en bezocht befaamde schrijvers en schrijf sters als Isabelle Allende, Connie Palmen, Leon de Winter en Tessa de Loo. Van hen kreeg ze nuttige adviezen. „Ik heb bijvoorbeeld ze ker anderhalf uur met Isabelle ge praat en heb van haar veel bruik bare informatie gekregen." Intussen heeft Mabel van den Dungen al enkele boeken op haar naam staan: het humoristische Slappe Tekst, de literaire novelle Puur, Roze wolk, aan m'n reet (over haar zwangerschap), Jan des Bouvrie 50 en enkele weken terug zag 100% Jezelf het levenslicht. Ondertitel: In zeven stappen je le ven op orde krijgen en houden. Is dat dan zo moeilijk? „Het is een kwestie van wülen", zegt ze, „dat is ook het belangrijkste element in het boek. Zelf verantwoordelijk heid nemen. Niemand anders kan het voor je doen. Veel mensen voelen zich slachtoffer van iets. Als ze een oplossing willen voor hun problemen, dan moeten ze dat zelf doen. In 100% Jezelf pro beer ik mensen te helpen bij de ontwikkeling van een bepaalde strategie om hun doelen te berei ken." Dat klinkt hoogdravend uit de mond van een 'meisje' dat haar middelbare opleiding met de mavo begon. Echter, Van den Dungens omvangrijke curriculum vitae lezend, slaat de schrik je zo ongeveer om het hart. Afgezien van talrijke journalistieke klussen voor even zo talrijke bladen en al lerlei cursussen en opleidingen, blijkt de moeder van 'mijn groot ste hobby Bruce (7)' tussendoor ook nog volstrekt andere speciali saties te hebben opgebouwd. Dat begon al in 1986, toen zij marketing trainee was bij Nestlé en zij haar eerste schreden zette op het pad van coaching. Op dit moment werkt zij één dag in de week als verslaggeefster op de re dactie van ReclameWeek en coacht ze daarnaast de redactiele den van het reclamevakblad. 'Tussen neus en lippen door' heeft ze zich ook nog bekwaamd in Neuro-Linguïstisch Program meren (NLG) en mag ze zich sinds kort zelfs Mastercoach noe men. Wat NLP precies is, is lastig uit te leggen. Internet kent er zelfs een hele startpagina van. Kort sa mengevat: 'Jezelf begrijpen, jezelf sturen evenals het bereiken van een goede samenwerking met an deren, zijn een reeks vaardighe den die op een systematische ma nier ingeoefend kunnen worden.' Een hele mond vol. „Ik vond dat er een boek moest komen zoals 100% Jezelf. Ik pro beer daarin aan te geven, hoe je je doelen kan bereiken. Het is een boek geworden, dat ik enkele ja ren geleden zelf nodig had, toen ik erg in de put zat. Ik zat emotio neel niet goed in mijn vel en merkte dat ik - door er voor te knokken - bovenop kwam. Het zijn simpele oefeningen. Bijvoor beeld schrijfoefeningen, dat dwingt mensen die aan zichzelf willen werken, tot nadenken." „Maar dat niet alleen: je moet be ter op je eten letten en sporten kan ook enorm bijdragen aan je herstel. Nu denk ik: had ik toén maar zo'n boek gehad. Dat is voor mij ook de aanleiding geweest 100% Jezelf te schrijven." Mabel van den Dungen heeft er wel een verklaring voor, dat haar boek en andere zelfhulpboeken de laatste jaren zo'n opgang ma ken. „Er wordt geen richting meer gegeven. Vroeger had je bijvoor beeld de kerk, die richting gaf. Het leven was vroeger sowieso ge- structureerder. Het is nu allemaal harder geworden. Ik las laatst dat zo'n zeventig procent van de ^vrouwen in hogere management functies een burn-out hebben of de eerste verschijnselen krijgen. Wat denk je dat er met de kinde ren van die ouders gebeurt?" Enige ervaring in 'het leven' heeft ze ook wel: „Ik heb om het zacht jes te zeggen een rotjeugd gehad", zegt ze. In haar boek staat te lezen dat ze van kleins af aan te horen kreeg dat ze lastig was, gecompli ceerd en dwars was, waardoor ze zich afzonderde en een hekel aan zichzelf kreeg. Ze was getuige van fysiek geweld, werd door haar moeder onhandelbaar verklaard en moest intrekken bij haar vader. Ze werd zelf gewelddadig en steeds stiller en heeft er jaren over gedaan de 'gordiaanse knoop' waarin ze zat, te ontwarren. „Je ziet hét, het is toch is het allemaal goed gekomen en die reis had ik nodig om te worden wie ik nu ben." Zelf is ze al een heel eind op weg. Voor mensen wier leven niet is zoals ze willen of dromen, die voortdurend een rol spelei wie de nood hoog is, kan 1 zelf uitkomst bieden.Als geld hebt voor een persoon^]" p trainer kun je met die zevei j( pen (fysieke en emotionele r tie, levenslust en creativitei ties en realiteit, sexy zijn er liefde, zelfrespect en eigen; goed omgaan met geld, spi teit of spruitjes) aan de slag n', Een echte dominee voelt z niet ('hoewel, ik geloof ste< meer in God') maar iets v; 'wereldverbeteraarster' zit in bij Van den Dungen: „Ik absoluut domineesbloed ii Maar mensen moeten wél Ik ben geen zendeling, die met twintig stokslagen wil 100% Jezelf door Mabel vat Dungen, uitgeverijAndrom\ prijs 16 euro. Mabel van den Dungen is z 29 juni (RTL 4,12.00 uur) e at lang te gast bij Christine va protes Horst in het programma Li aperij room. Jan van Stipriaan Luïscius Mabel van den Dungen. Foto.- Frans van Zijst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2