Tientallen doden door kippenvlees Accountant en notaris uit Lisse moeten monumentale linde vervangen Is dood zes Britse militairen 'een incident'? ONTSLAGEN? 071 515 09 29 Leidsch Dagblad 'Bacterie niet snel uit te roeien' Anderhalf miljoen euro te veel uitgegeven bij DZB Rusedski haalt op Wimbledon de Union Jack door het slijk 'Leugens' weggeknuffeld Kn k_ v„ (foep van tvinder niet fj «der gevaren I-ministers ndbouw sluiten b ch nog akkoord vai k ndtekeningen »r behoud van an uziekcentrum ugdkerk: geen lhaaltjes maar Melijkheid MMENTAAR a Go e H MARGARITA OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ft Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43266 LOS donderdag 26 JUNI 2003 of neemt u het heft zelf in handen? K&K Global Marketing NR. 43266 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 lisse - De Lissese accountant C. van der Zwet, tevens lid van Provincale Staten namens het CDA, en notaris R. Timmers worden verplicht de monumentale linde voor hun nieuw te bouwen pand aan de Heereweg 21 te ver vangen door een vergelijkbare boom. Dat is de uitkomst van vragen die het Lissese gemeenteraadslid Verburg (D66) aan het college van B en W had gesteld. „De boom is verminkt", stelt het college in zijn beant woording. „De vergunninghouder (Van der Zwet en Tim mers, red.) heeft zich niet gehouden aan de bouwvergun ning. Bovendien is de gemeente een bouwvergunningste kening aangereikt die niet met de werkelijkheid overeen stemde." Oude reus na snoeibeurt ten dode opgeschreven Accountant Van der Zwet en notaris Timmers laten aan de Heereweg een nieuw kantoorpand bouwen waar hun beider bedrijven in worden gehuisvest. Ter gelegenheid van de bouw van dat pand, Heerestaete genaamd, was de boom begin dit jaar verplaatst. Die handeling was con form de vergunning verlopen. De tachtig jaar oude linde boom is echter begin mei zodanig gesnoeid dat de reus volgens deskundigen ten dode is opgeschreven. Dat snoeien is, zo stelt het college nu, gebeurd zonder dat de vergunning in orde was. D66'er Verburg die de kwestie aanzwengelde, is blij en opgelucht met de antwoorden die het college op zijn vra gen heeft gegeven. „Ja, hoewel ik deze zaak zorgvuldig heb aangepakt had ik wel mijn nek uitgestoken. Deze ant woorden zijn volledig volgens de feiten waar ik in mijn onderzoek op ben gestuit." Ondanks dat blijft er voor de D66'er een gevoel van te leurstelling hangen. „Die teleurstelling gaat twee kanten uit. Enerzijds in de richting van de vergunninghouders, die vanwege hun openbare en voorbeeldfunctie beter hadden moeten weten. Op www.heerestaetebeheer.nl houden zij overigens nog steeds vol dat alles volgens de vergunning is verlopen. Verder ben ik niet tevreden over de vereniging Oud Lisse, die een jaar geleden nota bene met veel toeters en bellen een bomenboek hebben uitgegeven. Zij heeft totaal geen actie ondernomen en stond stilzwijgend aan de zijkant te wachten op de ontwikkelingen." Notaris Timmers, woordvoerder van Heerestaete, zegt nog altijd van mening te zijn dat hij en Van der Zwet zorg vuldig hebben gehandeld. „We hebben een professioneel boomverzorgingsbedrijf voor deze klus ingehuurd. Daar gaan we eerst maar eens mee praten." T. Rouwhorst, voorzitter van de Vereniging Oud Lisse, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Ho( s Margarita en Edwin de H an Zuydewijn vinden dat ane I slachtoffer zijn van een uiiseerde lastercampagne Nl1 media. Ze doelen daarmee '"j". i bericht in dagblad De Te- *se' f, later bevestigd door m ANP, dat ze uit elkaar zijn. Maar tot veler ver- ieuï g dook het echtpaar giste- Ko i bij RTL, waarin zij elkaar dart de verklaarden en ontken- nne lat er sprake is van een hul|n de media een lastercam- tegeri Margarita en haar Die vraag laat zich als beantwoorden. Nee, van lastercampagne is geen Diverse media weten, |WI ankelijk van elkaar, te Bei ai dat hun huwelijk op de d 1 en is gelopen. Zo waren oot epmedewerkers getuige en telefoongesprek met de B' waarin De Roy van Zuy- v001 i dreigde hun scheiding 'ltr0 ek te maken. °°t i het een feit dat advocaten Margarita niet meer voor man willen werken. De Pa- ak van de spanningen in ,nu iwelijk, maar dat is een Eva Jatie, zou kunnen zijn dat irknses twijfelt of zij haar fi- m ële claim tegen haar fami- ress net doorzetten. Margarita K eegt kennelijk om tot een Ca dng te komen, zodat ver- M lublicitaire schade aan de 13 klijke familie kan worden Jy^fden. dus wel degelijk aanwij- ann i dat het huwelijk van irita en haar man onder druk staat Het optreden evisie lijkt vooral een ma- 'nyafctie van een - al dan niet ike - verzoening te zijn. a D lel heeft eerder zelf de weg de media gevonden om reinig verheffende familie- uit te venten. Hoewel De aaf het met zijn berichtge ver de 'nepbaron' die door rinses is 'gedumpt' wel erg maakt, krijgt het stel nu Ad' uoral een koekje van eigen Schneider De wereld om je heen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V él Telefoon (Lvm. controle nabezonjng) Wij gaan zoigAirtg om met persoonsgegevens In hel cddon van de krant treil u nadere uforrrobe aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling O €19,60 krijgt u bovendien een C kwartaalabonnement ""5 Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro D€ 55,00 &j automafcche beQtrig 6 fTin Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl oen haag/gpd - Kippenvlees blijft gevaarlijk voor de consu ment. Ondanks hygiënische maatregelen bevat bijna de helft van alle stukken vlees ziekma kende bacteriën, zoals salmonel la en Campylobacter. Jaarlijks vallen in Nederland 'enkele tien tallen' doden door voedselvergif tigingen en verlammingsver schijnselen als gevolg van het eten van kip. Duizenden consu menten krijgen last van ge wrichtsontstekingen door het eten van besmet kippenvlees. Dat meldt de Consumenten bond, die 1500 monsters van kipfilet en kippenpoten onder zocht op de aanwezigheid van ziekmakende bacteriën, over blijfselen van diergeneesmidde len en dioxinen. De conclusies staan in het rapport 'Hoe ziek makend is kip?', dat vandaag is gepresenteerd. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RTVM) bevestigt dat de consumptie van kippenvlees jaarlijks tientallen doden eist. Volgens A. Havelaar van het RIVM is de bacterie Campylo bacter in kip 'op korte termijn niet uit te roeien', ondanks de inspanningen in de pluimveest allen. Om deze bacterie de kop in te drukken moet vooral de hygiëne in de slachthuizen ver beteren en moet het kippen vlees beter worden ontsmet. Havelaar: „Maar ook de consu ment moet kip goed bereiden. Als vlees goed is gebakken of gekookt, is er weinig aan de hand." De Consumentenbond stelt dat er weinig is verbeterd sinds het laatste onderzoek naar kippen vlees, drie jaar geleden. In 2000 bleek de helft van alle stukken vlees te oud of veel ziekmaken de bacteriën te bevatten. De pluimveesector beloofde des tijds te werken aan een oplos sing. „Het is schandalig dat het zo lang moet duren", zegt woordvoerder E. van Kouwen van de Consumentenbond. De bond roept minister Veerman van landbouw op om alleen nog onbesmet kippenvlees in de winkelschappen toe te staan. De Productschappen voor Vee, Vlees en Eieren zeggen dat er sinds het vorige onderzoek in de sector veel is verbeterd. „De sector is hygiënischer gaan werken en er zijn strengere ei sen aan diervoeders gesteld", zegt woordvoerster E. Walters. Dat heeft geleid tot een daling van het aantal salmonellabe- smettingen.De Vereniging van de Nederlandse Pluimveever- werkende Industrie noemt de bestrijding van salmonella een succes, maar bevestigt dat de bacterie Campylobacter niet onder controle is. De sector wil dat nubestrijden. „We hebben daar programma's voor opge zet, maar door de vogelpest is daar een beetje de klad in geko men. Volgende week pakken we de draad weer op", aldus een woordvoerder. leiden - Bij de sociale werk voorziening DZB aan de Poole- weg is in 2000 ruim anderhalf miljoen euro te veel uitgegeven aan een productielijn voor bio logische chocolade van de Ba ronie. Wethouder M. Rabbae (Groenlinks) moet van de ge meenteraad uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren. De Leidse gemeenteraad heeft destijds anderhalf miljoen euro uitgetrokken voor de productie lijn die extra arbeidsplaatsen voor mensen met een handicap opleverde. Maar volgens PvdA- raadslid D. Wijfje 'is er iets ge bouwd voor 3,1 miljoen euro'. Wijfje is voorzitter van een spe ciale commissie die probeert het noodlijdende bedrijf uit het financiële moeras te trekken. Volgens Wijfje geven 'het stad huis' en DZB elkaar de schuld van het zoekgeraakte geld. DZB zou toestemming hebben ge kregen om meer geld te beste den aan de productielijn, maar ambtenaren op het stadhuis kunnen e-mails overleggen waarin ze juist DZB manen bin nen het budget te blijven. Pagina Ri: Raad wist niets van kosten DZB Greg Rusedski smijt in blinde woede zijn racket naar de grond. Foto: AP i- 6 londen/gpd - Een Canadees met een Brits paspoort haalt de Union Jack door het slijk. Zo ongeveer is de teneur vandaag in de bij tende commentaren van de Britse och tendbladen op het wansmakelijke optre den van tennisser Greg Rusedski op Wim bledon tegen de Amenkaan Andy Roddick. De Britse televisiezender BBC bood de kij kers, die de grove verbale uitval naar de Zweedse umpire Lars Graff letterlijk in de huiskamers konden volgen, haar veront schuldigingen aan, met de toevoeging dat zoiets kan gebeuren met live televisie. Vanochtend werd het tafereel door de BBC in een gekuiste versie herhaald. De ver wensingen van Rusedski werden wegge drukt door een reeks piepjes, maar geoe fende liplezers zullen er weinig moeite mee hebben gehad. Overigens bood ook Rusedski, die een hoge boete zal krijgen, na afloop zijn excuses aan. „Het spijt me. De mensen die ik heb beledigd, bied ik mijn excuses aan." De schade was al aangericht. En niet meer te herstellen.Rusedski's obscene tirade vernedert Brits tennis', kopt the Daily Tele graph vandaag. The Guardian constateert droogjes dat 'Rusedski met een grote mond' het toernooi verlaat. Het was, zoals zo vaak, totaal onnodig. Rusedski, twee sets achter, stond in de der de set met 5-2 voor. In een servicegame van zijn tegenstander Andy Roddick, liet hij een bal lopen nadat uit het publiek iemand 'out' had geroepen. De umpire besloot niet het punt opnieuw te spelen, maar aan Rod dick te geven. Daarna sloegen bij Rusedski alle stoppen door. „Fucking ridiculous!", schreeuwde hij te gen de umpire. „Een of andere rukker in het publiek zet de hele wedstrijd op z'n kop en jij staat toe dat dat gebeurt. Goed ge daan! Absolute shit!" Rusedski raakte de weg volledig kwijt. Hij verloor vijf games op rij - van 5-2 naar 5-7 - en verloor. De natie sprak er schande van. Discussies laaien op over werkwijze bezettingsmacht in Irak bagdad/anp-rtr-afp - De dood van zes Britse militairen in het zuiden van Irak heeft interna tionaal geleid tot nieuwe dis cussies over de werkwijze van de bezettingsmacht. De discus sies vallen samen met het be sluit van de Tweede Kamer gis teren om 1100 Nederlandse mi litairen naar Zuid-Irak te stu ren. De Britse minister van defensie Hoon waarschuwde ervoor het incident niet op te blazen. „Het was een vreselijke dag, maar het is belangrijk te onderstre pen dat dit een incident is." Po litiek commentatoren in zowel Britse als Amerikaanse kranten stelden juist dat de Iraakse be volking nu steeds vaker het recht in eigen handen lijkt te nemen om haar levensomstan digheden nu eens echt te ver beteren. De exacte omstandigheden waaronder de zes Britten en ze ker vier Irakezen dinsdag in de plaats Majjar omkwamen, zijn nog altijd niet duidelijk. Giste ren bleek uit getuigenissen van burgers wel dat het gedrag van de Britten tijdens huiszoekin gen de directe aanleiding was voor het bloedige incident. Vooral de inzet van honden, voor sji'itische moslims onreine dieren, stuitte velen tegen de borst. Meldingen over Britse soldaten die in hun zoektocht naar verboden wapens graaien in het ondergoed van vrouwen, waren ook funest voor de toch al gespannen sfeer. Na bezwaren van de bevolking zouden de zoekacties aanvan kelijk stoppen, maar dat ge beurde niet. Na nieuwe klach ten, onder meer over het zon der aankondiging binnenstor men van militairen, beloofden de inwoners hun wapens bin nen twee maanden in te leve ren. Toen de Britten dinsdag opnieuw terugkeerden gingen duizenden mensen de straat op om te demonstreren. Toen de militairen plastic ko gels afschoten om de demon stranten onder controle te hou den, dachten sommige Irake zen met scherp te worden be schoten. Ze vuurden daarop te rug met automatische geweren, en doodden zes Britten. Osama Saeed van de Britse Moslim Associatie tekende op zijn beurt aan dat ook Britse mannen boos zouden worden als buitenlandse militairen van een ander geloof in him huis het ondergoed van hun vrou wen zouden betasten. De aan pak van de Britten in Irak is tot dusver steeds geroemd. De mi litairen dragen doorgaans geen helm en zware wapens, en er is veel aandacht voor samenwer king met de lokale sji'itische be volking. Deze grootste geloofsgroep van Irak had al weinig op met het regime van Saddam Hussein, en dat heeft de Britten ook in de kaart gespeeld. De Amerika nen volgen in de andere, over wegend soennitische delen van Irak een hardere lijn. Ze zijn al geregeld onder vuur genomen door Saddam-aanhangers. De grootste en zeer invloedrijke organisatie van sji'itische mos lims in Irak, de Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak (Sciri)veroordeelde de dood van de Britten met kracht. Abdel Aziz al-Hakim, plaatsver vangend voorzitter, tekende wel aan dat veel van zijn geloofsge noten de aanwezigheid en het gedrag van de bezetters als een provocatie beschouwen. Pagina Binnenland: Britten garanderen evacuatie Nederlanders uit Irak Jongen bekent 15 aanrandingen leiden - Een minderjarige jon gen, van wie de leeftijd niet be kend is gemaakt, heeft bekend van begin dit jaar tot juni zo'n vijftien aanrandingen te heb ben gepleegd. De Leidenaar reed op de fiets achter lopende of fietsende vrouwen aan. Hij haalde ze in of overviel ze van achteren en viel hen lastig door in borsten of billen te knijpen. De meeste aanrandingen von den plaats in Tuinstadwijk. Auto botst met vliegtuigje praag - Twee Duitsers zijn af gelopen nacht om het leven ge komen toen hun auto in bot sing kwam met een vliegtuigje op een Tsjechische snelweg. Het vliegtuig met drie inzitten den had volgens een politie woordvoerder een noodlanding gemaakt op de snelweg, 35 kilo meter ten zuidoosten van Praag. den haag - Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn zeggen niet uit elkaar te zijn. Berichten dat ze in scheiding liggen komen volgens het paar uit de koker van het Koninklijk Huis. Bronnen rond het paar en omroepmede werkers reppen echter van knallende ru zies. 'Walgelijk en schandalig', noemt Margarita het bericht op de voorpagina van de Telegraaf gisteren dat de prinses haar man 'gedumpt' zou hebben. In een interview met Frits Barend van RTL zegt de prinses te vermoeden dat het nieuws de wereld in is geholpen door mensen die haar en haar man 'een hak willen zetten en uit elkaar willen drijven'. Op de vraag of die mensen haar familie zijn, ant woordt ze: „Uiteraard." Na een dag vol speculaties vielen Margarita en Edwin el kaar voor de camera's van RTL Nieuws zoenend in de armen. Tijdens het inter view werden veel liefkozende blikken ge wisseld en handen vastgehouden. Aan het einde van het gesprek kreeg de prin ses op eigen verzoek 'een klein knuffeltje' van haar echtgenoot. De berichten over een echtscheiding deden beiden af als on zin. „Ik sta vierkant achter mijn man," zei Margarita. „Er is niets van waar". De Te legraaf op basis van anonieme bronnen dat 'tiranniek' gedrag van De Roy van Zuydewijn de reden zou zijn voor de breuk. De prinses zou gebukt gaan onder psychische terreur van haar man en zou door toedoen van hem bovendien in zwa re financiële problemen verkeren. Hun kasteeltje in Zuidwest-Frankrijk zou al leeg staan en worden verkocht. Ook an dere media hoorden van 'bekenden van het Koninklijk Huis' dat het stel uit elkaar is. Medewerkers van de NOS hoorden De Roy van Zuydewijn bovendien dinsdag avond telefonisch met zijn vrouw ruziën. Hij dreigde zelfs live in de uitzending van Nova te zeggen dat ze zouden gaan schei den. Pagina Media: De media en het paar: een haat-liefde-verhouding. Foto's: ANP/RTL Nieuws

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1