onwettige besluiten LEIDEN REGIO Van de Velde:Het zijn de Twin Towers Oranjegalerij na veertig jaar in een nieuw jasje Ween bereik je niets als remedial teachery Zoeterwoude nam alco, nederzetting, icreatie en vrijbosjes R5 Commissie bezorgd over 'ernstige gebreken' CDA: schrappen tunnel 'cruciale fout' itsertje ngereden erdorp - Een 7-jarig jonge- s gistermiddag gewond ge- t bij een aanrijding op de schans. De jongen kwam Ie Bosdreef en wilde met fiets de Rietschans overste- Hij zag een auto, bestuurd een 19-jarige Leiderdor- niet aankomen. idheidkamer >t vakantie - De Oudheidkamer erdorp gaat met vakantie, lend weekeinde is het ge ntemuseum voor de laatste geopend. In juli en augus- s het dicht. Op 6 september een nieuwe tentoonstelling 'wonderen. donderdag 26 JUNI 2003 Omvang complex kop Dorpsstraat verdeelt politiek Warmond door Coen Polack warmond - De omvang van het geplande Meerpunt-complex op de kop van de Dorps straat in Warmond verdeelt de Warmondse politiek. De commissie ruimtelijke ontwikke ling die de gemeenteraad over de bouwplan nen adviseert, kon gisteravond niet tot een duidelijk standpunt komen over de wijziging van het bestemmingsplan voor het bouwpro ject. Het gebouw van het Meerpunt wordt volgens de plannen van burgemeester en wethouders vervangen door een veel groter gebouw met appartementen en een Cl000 supermarkt. Op de plek van de Dekkersgaard moeten nieuwe huurappartementen komen met wat winkel tjes eronder. Om dit alles mogelijk te maken moet het bestemmingsplan worden gewijzigd en daarvoor moet behalve de functie van de panden - wonen en winkelen - ook de om vang bekend zijn. Volgens commissielid Van Kuijen is de om vang van het complex het resultaat van groot schalig denken. „Bij het ontwerpen van het complex is uitgegaan van een veel grotere su permarkt dan wat uit analyses blijkt dat nodig is. Ik begrijp best waarom er appartementen gebouwd moeten worden; de woningmarkt in de gemeente is volkomen vastgelopen. Maar toch heb ik bezwaren bij zo'n grote super markt." Tijdens een hoorzitting die vorige week ge houden werd, heeft de commissie geluisterd naar bezwaren van omwonenden. Veel van die insprekers waren verbolgen over de om vang van het complex, dat volgens sommigen het grootste bouwproject ooit in Warmond wordt. Raadslid Van de Velde van Progressief War mond: „De politiek discussieert al jaren over deze bouwplannen en alle argumenten zijn al eens over tafel geweest, maar nu er concreet beslissingen moet worden genomen moeten we niet weer beginnen. Het is een groot com plex, maar de welstandscommissie en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zien geen problemen. De supermarkt is misschien aan de grote kant, maar kan zorgen voor een opleving van het winkelbestand in het dorp. Warmonders doen nu hun boodschappen bij een supermarkt in Sassenheim of Oegst- geest." Volgens Van de Velde moet Warmond nu de gelegenheid aangrijpen om te bouwen. Bur gemeester en wethouders hadden andere plannen voor woningbouw buiten het huidi ge bebouwde gebied van de gemeente. Door die plannen is door de provincie een streep getrokken. Van de Velde: „Als we niet mogen uitbreiden, dan moeten we zeker beslissen te bouwen op de ruimte die we al hebben en dan moet je je niet laten tegenhouden omdat sommige mensen het gebouw misschien wat aan de hoge kant vinden. Dat is een subjec tieve waarneming. Het zijn de Twin Towers niet. Je moet de boel wel in perspectief blij ven zien." De gemeenteraad vergadert vanavond over de wijziging van het bestemmingsplan. Bouter verlaat Terweeschool Judy Nihof tgeest - Ze begon haar baan als kleuterleidster, ingang van het nieuwe oljaar pakt Els Bouter (51) oude beroep weer op. Ze ekt bij de Terweeschool in itgeest, waar ze bijna tien remedial teacher is ge- Op de Leidse mytyl- ol De Thermiek gaat ze op ïsdag en donderdag een tergroep leiden. «rilde heel graag weer iets dat meer is afgebakend", Els Bouter. „Met een eigen e heb je dat. Als remedial ler ben je zó breed bezig: ïoudt nooit op. Vooral als betrokken bent, dat je op je schouders neemt moet." er verlaat de Terweeschool ie school, goeie ouders, buurt') met pijn in het ,Ik heb het hier hartstikke mijn zin gehad. Toch denk t het goed is als ik iets an- ga doen. Stoppen wilde ik Ik heb nog een heleboel gie. Ik kan best nog een il jaren een klas draaien, mytylschool is ook weer leel nieuws. Ik denk dat die eren mij nog heel veel kun- eren." )en Haag volgde Bouter opleiding tot kleuterleid- Ze werkte daarna zeven op de toenmalige Jozef- ol in Roelofarendsveen. er tweeëntwintig jaar oud ze hoofd van die school, was niemand anders die tilde. We hadden zo'n goed dat ik het wel aandurfde." ze haar eerste zoon kreeg, e ze met werken. „Je »t toen kiezen: of full-time en of thuis blijven. Ik koos het laatste. Daar had ik enkel probleem mee. De ïlijkheid om parttime te en, bestond toen helemaal Was die mogelijkheid er door Judy Nihof zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude heeft vorig jaar een paar flinke steken laten val len. In het jaarverslag over 2002 komt de commissie bezwaar- en beroepschriften tot de slotsom dat een aantal besluiten 'in strijd met de wet' is genomen. „Daar mee is een daad van onbehoor lijk bestuur gepleegd", stelt de commissie. Het gevolg van de onwettige besluiten was, dat bezwaarma kers tegen gemeentelijke be sluiten vorig jaar opvallend vaak hun gelijk haalden. Van de 27 zaken werden er acht ge grond verklaard en twee deels gegrond. Dat is een grote ver andering ten opzichte van vorig jaar, toen geen enkele bezwaar maker volledig in het gelijk werd gesteld. Die tendens baart de commissie bezwaar- en be roepschriften zorgen. Zij be veelt de gemeente aan maatre gelen te nemen om de juridi sche kwaliteit van besluiten te verbeteren. Vanavond buigt de Zoeterwoudse politiek zich over de aanpak van het probleem. De commissie bezwaar- en be roepschriften constateert dat het probleem met name zit bij de afdeling civiele en cultuur techniek (CCT). Deze houdt zich onder meer bezig met ver keersmaatregelen en kapver- gunningen. Bij de besluiten van dit team heeft de commissie zeer ernstige gebreken aange toond 'op het vlak van deugde lijke voorbereiding en motive ring'. Volgens de gemeente is inmid dels overleg gaande met de teamleider CCT over juridische ondersteuning vanuit een an dere afdeling. Afgesproken is dat het team Bestuurlijke en Fa cilitaire Dienstverlening af en toe zal bijspringen. Van struc turele ondersteuning, die meer tijd kost, kan volgens de ge meente echter geen sprake zijn. Daarvoor heeft de gemeente niet voldoende personeel. De gemeente benadnikt verder dat medewerkers vorig jaar een cursus over de algemene wet bestuursrecht hebben gevolgd en dat er voor dit jaar weer een cursus op stapel staat. Waarnemend burgemeester Havermans, die bestuurlijke za ken in zijn portefeuille heeft, was niet bereikbaar voor een toelichting. Die geeft hij van avond in een vergadering over de bevindingen van de com missie bezwaar- en beroep schriften. destijds wel geweest, dan had ik, denk ik, toch dezelfde keuze gemaakt." Wel bleef Bouter zich bijscholen en werkte ze af en toe als invalkracht op de Terweeschool, waar haar kinde ren op zaten. Een vriendin bracht haar op het idee om een cursus remedial teaching te doen. Het helpen van kinderen met leermoeilijk heden leek haar wel interes sant. In 1994 kon ze op de Ter weeschool aan de slag. Bouter kreeg te maken met de meest uiteenlopende problemen: een kind dat een scheiding moeilijk kan verwerken, een hoogbe gaafd kind dat zich verveelt, een kind dat wordt gepest, een leerling die maar niet leert le zen. Het is volgens Bouter be langrijk dat het kind eerst zelf beseft dat er een probleem is. „Pas dan moet je met een kind aan de gang gaan. Net zoals het belangrijk is om het probleem positief te benaderen. Ik vraag altijd: 'Klopt het dat jij dit en dit en dit heel goed kan, en dat je hier moeite mee hebt?' Ik bena druk bij het kind ook dat het aanpakken van het probleem iets is wat we samen gaan doen. Je maakt het tot een gezamen lijke zorg." De remedial teacher probeert alles om ervoor te zorgen dat een kind op zijn school kan blij ven. Als het moeilijk is om een vinger achter het probleem te krijgen, neemt de remedial tea cher contact op met de onder- wijsadviesdienst, die specialis ten op allerlei gebied in huis heeft. Wanneer blijkt dat een kind een zodanige stoornis heeft dat het echt niet meekan, moet soms een andere vorm van onderwijs worden gezocht. Onderwijs op maat kan de Ter weeschool alleen tot op zekere hoogte bieden. Een leerling met ADHD is bij voorbeeld vaak geholpen als het werk hem in wat kleinere porties wordt aangeboden. „Die hebben vaak behoefte aan een duidelijke structuur. Als je dat als school kan bieden ben je al een heel eind. Door bijvoor beeld de dag en werkverdeling niet alleen op het bord te zetten maar ook op plaatjes die ze op hun eigen tafel kunnen zien, kun je het een stuk overzichte lijker voor ze maken. Dingen vi sualiseren is voor deze kinde ren heel belangrijk." Bouter heeft veel voldoening gehad van haar werk op de Ter weeschool. „Het is fijn als je ziet dat een kind weer gelukkig is. Of als je ziet dat een leerling in groep acht, die veel moeite met lezen heeft gehad, gewoon lekker naar het vervolgonder wijs gaat. Maar het is nooit al leen mijn verdienste. In je een tje bereik je als remedial tea cher niks. Je werkt samen met de leerkrachten en de ouders. We zijn altijd in gesprek met el kaar. Samen kom je er uit." door Nancy Ubert leiden/oegstgeest - Het CDA in Oegstgeest vindt dat een meer derheid van de gemeenteraad vorige week een onverstandige beslissing heeft genomen door de tunnel onder het spoor van Poelgeest naar de Leidse Me- renwijk te schrappen. Zeker nu duidelijk is geworden dat NS- station Merenwijk misschien toch nog wordt gebouwd. De halte staat in de plannen voor de Stedenbaan, een plan om het openbaar vervoer in de Randstad te verbeteren. „In dit geval heeft Oegstgeest de unie ke kans om een station voor haar inwoners te realiseren bij een daarop afgestemde ver keersluwe wijk", vindt de CDA- fractie van Oegstgeest. De christen-democraten stem den vorige week in de raadsver gadering als enigen tegen het schrappen van de tunnel onder het spoor. Fractievoorzitter De Kok: „Wij kunnen niet in de toekomst kijken, maar de kans dat er toch een station komt is reëel." Het CDA vindt dat de gemeenteraad een cruciale fout begaat door op die tunnel te willen bezuinigen. Volgens het CDA zijn er genoeg aanwijzingen waaruit blijkt dat de tunnel aangelegd moet wor den. De Ruijter, wethouder van de partij, heeft dat ook meerde re malen benadrukt. De Kok: „De redenering dat we niet ge houden zijn aan een convenant noemen onze oosterburen ge- fnndenes Fressen, een toevallig gevonden argument dat gretig gebruikt wordt. Want laten we eerlijk zijn: het zijn de financië le problemen waardoor de ge meenteraad nog eens over die tunnel is gaan nadenken." fietsexcursie door Rijnfront 'De oubolligheid moet hier weg' Nancy Ubert tgeest - Het watertechno- bedrijf Nalco (Ondeo Nal- n Oegstgeest wil zo snel elijk uitbreiden. Nalco wil het bestaande complex ijnfront zo'n 2000 vierkan- eter bijbouwen. Dat moet ilijk zijn, zegt wethouder (er tijdens de 'Tour de )nt' die woensdagmiddag ts wordt afgelegd, n over of plannen maken een gebied dat je alleen op hebt gezien? Dat werkt tindt bureau Metafoor, dat idracht van de gemeente tgeest een nieuwe in Vul gaat geven aan Rijnfront, dat zo'n dertig mensen .excursie gaan. het gemeentehuis de 'eesterstraatweg af en de tnel onder de A44 door. )mt de groep al snel in int terecht, het meest ijke deel van Oegstgeest. tussen de Oude Rijn en 1. En als je het gebied van naar zuid zou uitteke- leeft het op de kaart grote ;nis met de vorm van Ita- i het noorden ligt de grens gemeente Rijnsburg, in iden eindigt het op de de A44 en de Oude lar kruisen, lij het Transferium staat Het bedrijf hoopt nog dit een bouwvergunning bin- e hebben voor de uitbrei- De verbreding van de richting Katwijk en een 1 ontsluiting van het ge moeten meteen in de len worden meegenomen, xcursie gaat verder. Rijn front heet het gebied maar bij na nergens is de rivier te zien. Daarin komt verandering, wordt er verteld. Langs de rivier de Oude Rijn wordt een nieuwe nederzetting gebouwd, een wa- terbuurt, met kleine bebouwde eilanden. Er komt een haventje met 100 tot 150 ligplaatsen. Pa rallel aan de Oude Rijn wordt een nieuwe watergang gegra ven. De waterrecreatie knjgt daardoor nog meer kans zich te ontwikkelen. Om te zorgen dat de bewoners zo min mogelijk last hebben van het verkeersla waai worden huizen gebouwd met zogeheten 'dove gevels'. De excursie leidt verder naar het Duifhuislaantje, waar vol gens wethouder De Ruijter heel wat Oegstgeestenaren hebben staan vrijen. Dit laantje wordt met zijn vrijbosjes in oude luis ter hersteld en is een belangrij ke schakel van het 'oude' Oegstgeest naar het groene middengebied van Rijnfront. Een groepsfoto wordt gemaakt op het 'driegemeentenpunt' de plek waar het pondje over de Oude Rijn naar Valkenburg ligt en Rijnsburg Oegstgeest 'kust'. De excursie leert dat Rijnfront nu met name een agrarisch ge bied is. Veel ondernemers moe ten straks worden uitgekocht. Sommigen hebben zich ver enigd en zijn van plan zelf wo ningen te bouwen. Als de groep bij Edward Segaar een glaasje prik haalt, laat die de schetsen zien voor de bouwplannen die hij met een aantal buren koes tert. Ze willen zeventig huizen bouwen en dankzij de grachtjes die worden gegraven, komt ie der huis aan het water te staan. door Janneke Dijke leiderdorp - Het kademuurtje bij de vijver brokkelde af, rond de glasbakken werd het steeds smeriger en de lantaarnpalen stamden uit 1960. Hoogste tijd voor een fikse opknapbeurt van winkelcentrum Oranjegalerij in Leiderdorp. De voorbereidin gen zijn verricht, en als de ge meenteraad maandag 300.000 euro beschikbaar stelt kan het echte werk beginnen. De win keliers wachten vol spanning op de nieuwe stoeptegels en het design straatmeubilair. Zo'n veertig jaar geleden werd het winkelcentrum aan de Fre- derik Hendriklaan gebouwd. De winkeliers die destijds trots hun waar aanboden aan de inwo ners van de Oranjewijk zijn al lang vertrokken. Winkeliers knapten hun zaak op, maar op het plein bleef alles bij het ou de. Vier decennia lang bleef de Oranjegalerij eruit zien als een winkelplein uit de jaren zestig. Liz Markovits, eigenares van Lizz Kappers, is blij met de be loofde vernieuwing. Twaalf jaar geleden streek ze neer op de Oranjegalerij, nu is ze de langst zittende ondernemer in het winkelcentrum. Trots staat ze in haar kapperszaak, die zojuist is verbouwd en er weer tip-top uitziet. „We hebben net zes we ken in een portocabine op de stoep gestaan", vertelt ze. „Het is hard nodig dat het hier bui ten wat wordt opgeknapt. Ik heb de zaak voor best veel geld verbouwd. Dan wil je dat het er buiten ook een beetje uitziet. Kijk nou eens naar die luifel. Of nee, daar moet je eigenlijk ge woon niet naar kijken." De verf bladdert van het hout af. Geen André Beij (links) en John van der Holst kunnen niet wachten tot de gemeente aan de slag gaat met de Oranjegalerij. Foto: Henk Bouwman gezicht naast de strak gesausde wanden van de kapsalon. André Bey en John van der Holst zijn ook niet weg van de verouderde luifel, maar het op knappen van de overkapping is niet zo eenvoudig. Elke winkel is van een andere eigenaar, en dan zijn er ook nog de bewo ners van de appartementen bo ven de winkels die iets in de melk te brokkelen hebben. Daarom richtten de twee hun pijlen op een wat haalbaarder doel: het plein, dat eigendom is van de gemeente. ,,Als het plein nou een beetje leuk wordt aan gekleed, dan werkt dat mis schien aanstekelijk en kunnen we daarna samen de luifel doen", hoopt Van der Holst. Samen zaten ze een tijdlang in het groepje dat overlegde met de gemeente over de vernieu wing van het plein. Van der Holst sloot zich er een kleine tien jaar geleden bij aan, kort nadat hij zijn assurantiekantoor i opende. Groenteboer Beij nam drie jaar geleden De Versspeci alisten over. Het was zijn droom om nog eens in zijn ei gen buurt een winkel te ope nen. „Ik ben helemaal verwe ven met deze buurt, want ik woon al dertig jaar aan de over kant." Toen dat lukte, zette hij zich direct in voor de buurt. „Ik ben meteen begonnen met de glasbakken. Dat waren van die vieze, gore dingen, en vuil trekt vuil aan. Bovendien moet je klein beginnen." Nu staan er ondergrondse glasbakken en is de rotzooi weg. Ook maakten de ondernemers de gemeente attent op het af brokkelende kademuurtje langs de vijver, vlak achter de Oranje- galerij. „De stenen lagen in het water, en ik vond dat gevaarlijk voor de kinderen", vertefcBeij. Inmiddels heeft de gemeente het laten afbreken en is er een houten vlonder voor in de plaats gekomen. „Nu kunnen ook mensen in een rolstoel hier vissen." Het lijkt Beij leuk om als winkeliers een gebaar te ma ken naar de wijk. „Vroeger was hier een fontein in het midden. Als wij dit nou adopteren en er een fontein neerzetten - dat zou leuk zijn." Eerst is de gemeente aan zet. Binnenkort maken grauwe stoeptegels plaats voor een pa troon van gele en zwarte klin kertjes, en komen er strak vormgegeven bankjes, prullen bakken, fietsenrekken en lan taarnpalen. Bovendien verdub belt de gemeente het aantal parkeerplaatsen aan. De winke liers hopen dat ze daarmee weer een beetje bij de tijd zijn. Beij: „De oubolligheid moet hier weg."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15