Tangnet voor zwervers moet kleinschaliger' ïP LEIDEN REGIO Sprankje hoop voor onderwijswinkel in Leiden Noord Taxibedrijf De Diplomaat steunt zieke kinderen OV-halte Augustinus zoekt oude fietsen voor El Cid jiesraad RLOV idend op ouwenhove - De Reizigersadviesraad eiden en omstreken voor lenbaar vervoer (RLOV) is op het bestuur en de be- van serviceflat Schou- jve. Die hebben deze |net een open brief aan (ider Pechtold geprotes- pgen de opheffing van de |en 13 en 14. Ze spreken dcjrg uit over de 'ouderen, ir r goed ter been, die sterk he lijnen afhankelijk zijn ont station, het stadscen- het winkelcentrum, het hessenhuis en een ver- tuis te bereiken', renhove is bang dat de baarheid minder wordt, (e gaan er juist op voor- hetoogt R. Koo van de „Ze hebben niet verder h dan de krantenkop en (lie brief geschreven. Zo en ze ons in een kwaad it." jcxion denkt erover om in tiwe dienstregeling deze Ie schrappen, in elk geval weekeinde. De RLOV wil (s helemaal opdoeken. npion en RLOV zijn het taar eens dat 13 en 14 te j jna leeg moeten rijden. Jgt dat buslijn 15, die in a^uwe dienstregeling de ;n13 en 14 vervangt, be- I, je voordelen biedt. Zo ,e|bus vier keer per uur, en 'py£én uur 's nachts. Bus 13 |j Jjden maar twee keer per houden er al mee op 1 ipit uur 's avonds. „Be- e j, kunnen lijn 15 ook pri- om naar het cen- gaan. Ze kunnen dan ~en op de Langegracht igros. Met 13 en 14 ging Ook het Diacones- gaat er niet op achter- RLOV-secretaris. rijden tot 23.00 o' I gaat er „Jikt de o" bli)ft 1 m- donoe«dag 26 juni 2003 Jos van Duinen leioen - Er is nog hoop voor de Onderwijswinkel en het Mu ziekcentrum Leiden Noord. Raadslid Van Gruting, voorzit ter van de raadscommissie so ciale infrastructuur, nam giste ren 1.500 handtekeningen in ontvangst van M. Witkam van de Stichting Onderwijswinkel. Zij willen dat de onderwijswin kel en het muziekcentrum openblijven. Het WD-raadslid stelde hem en de vijftig betrok kenen die naar het stadhuis plein waren getrokken, enigs zins gerust. „Het is ons duidelijk wat u wilt, maar we kunnen u nog geen antwoord geven", zei Van Gru ting. „Maar gaat u door met in schrijvingen. En stuur een brief naar het college met het ver zoek haast te maken met het besluit. Als dat besluit er is, dan praten we verder als dat nodig is." En: „Ik weet dat jullie veel nuttige dingen doen. De vraag is alleen of je dat als gemeen schap moet betalen. Je kunt er voor kiezen om, in samenhang met andere onderdelen, de On derwijswinkel onder te brengen bij een beleidscommissie waar het thuishoort." Reden voor de handtekenin genactie is de vrees dat de Stichting Onderwijswinkel, een verworvenheid uit de jaren ze ventig waaronder beide projec ten vallen, verdwijnt. De afde ling Cultuur en Educatie van de gemeente zegt geen geld te hebben om de lonen van de medewerkers te betalen. Eerder deed De Zijl Bedrijven (DZB) dat, maar die eist nu de jaarlijk se bijdrage voor personeelskos ten op van de stichting. Jamal Ben is naar het stadhuis plan gekomen omdat hij het belang van de onderwijswinkel te groot vindt om thuis te blij ven. „Het vervult een belangrij ke functie binnen de buiten landse gemeenschap in Leiden Noord. Het brengt Somaliërs, Marokkanen, Nederlanders, Turken en andere bevolkings groepen bij elkaar. Als er eens wat is, zoals een brief die moet worden geschreven, dan staan ze gelijk voor je klaar. Niet zoals de Raad en Daad-winkel, waar je lang moet wachten en ze uit eindelijk alleen je brief vertalen, hier helpen ze je gelijk en leren ze je meteen hoe je het voort aan zelf kunt doen. Ik ken meerdere Somalische vrouwen die daar in korte tijd hebben le ren schrijven. Hun kinderen volgen er bijlessen. Daarnaast is de onderwijswinkel een belang rijke plek in Leiden Noord voor jongeren om zich te uiten. On misbaar dus. Dat blijkt pas als de winkel verdwijnt." De stichting, zo bevestigt Wit kam, voorziet in een grote be hoefte. „We kunnen lang niet alle kinderen in de huiswerk klassen plaatsen. En in het mu ziekcentrum werken we inmid dels met wachtlijsten." Dat mu ziekcentrum is voor H. Pet een oplossing. „Ik had mijn kinde ren nooit op muziekles kunnen doen als de stichting er niet was. Voor mensen met een uit kering zijn particuliere scholen veel te duur." Voorzien van muzikale onder steuning zingen de 'actievoer ders' gezamenlijk Van Gruting een lied toe. 'De onderwijswin kel die moet blijven, voor huis werk, bijles of muziek. Dus knoop dat heel goed in je oren, politiek, red deze tent!' Als ze dan zien dat de raadsleden Jan sen (PvdA), Van Dam (SP) en Van Gruting (WD) respectieve lijk dansen, breeduit grijnzend toekijken, en meezingen, is de eerste stap gezet. Stichting verzamelt 1.500 handtekeningen De actievoerders voor het behoud van de Onderwijswinkel en het Muziekcentrum Leiden Noord zingen een protestlied. Foto: Dick Hogewoning lm Koevoet Voorzieningen voor dak- en len moeten kleinschaliger wor- jevoerd. Dan zijn plekken in de pr een slaaphuis of verplaatsba- loetingsplaats voor alcoholisten emakkelijker te vinden. Ook n omwonenden dan niet in de boom, zoals nu het geval is bij lolistenkeet die over twee we de Garenmarkt moet komen. jd( tlooi is afkomstig van PvdA- Jansen. Zij stak haar verhaal nd af in de raadscommissie ïfrastructuur die zich over de vier VOP-jes met vijf alcoholisten erin dan één grote waar je er twintig in propt", zei Jansen. Kleinschaligheid helpt ook bij het dichten van de gaten van de zoge naamde 24-uurszorg voor de dak- en thuislozen, denkt zij en komt ook de kwaliteit van de voorzieningen ten goede. Jansen wil ook een 'cliënten volgsysteem', zodat duidelijk wordt waar de Leidse zwervers naartoe gaan, wat ze doen, wat hun problemen zijn maar ook wat hun mogelijkheden zijn. Ook kan zo misschien de herkomst van de zwervers worden vastgesteld. „Geldt Leiden als het Mekka voor zwervers, zoals wel wordt beweerd?" Het raadslid vraagt zich af of Leiden wel moet betalen voor zwervers uit an dere grote steden. Dat ontlokte WD'er Van Gruting de opmerking: „Eigen zwervers eerst." Jansen kreeg bijval van onder anderen Van As van de Christenunie, die er wel op aandrong om ook met financiële dekking voor de PvdA-plannen te ko men, en van Groenlinks. Dronkers ging namens die fractie flink tekeer te gen de alcoholistenkeet op de Garen- markt. Net als de PvdA vindt hij deze maar 'zo zo'. Liever ziet Dronkers „een menswaardige oplossing op korte ter mijn, waarbij mensen in een situatie van uitzichtloze verslaving hulp en be geleiding krijgen." De twee uur bege leiding per dag die het college in petto heeft voor 'mensen in een container', aldus de Groenlinkser, lijkt nergens naar. „Het is niet veel meer dan het or ganiseren van een soort oppasser die de deur open en dicht doet en vaststelt of de schade, voorzover die nog is aan te richten, binnen de perken is geble ven." Wethouder Buijing (PvdA) hield de boot af. Hij vroeg zich hardop af of Leiden groot genoeg is om de sprei ding die Jansen wil waar te maken. Ook valt het volgens hem wel mee met het aantal 'zorgwekkende zorgmij- ders', die over het algemeen de meeste overlast veroorzaken. De wethouder erkende dat het een klus wordt om de 24-uurszorgstruc- tuur rond te krijgen. Een alternatief voor het Slaaphuis aan de Boommarkt gaat ongetwijfeld trammelant opleve ren, welke plek ook wordt aangewe zen. Voor De Zaak, aan de Middelste gracht, waar dagbestedingsprogram ma's voor zwervers worden verzorgd, geldt hetzelfde. Beide voorzieningen zijn tijdelijk bedoeld en nu al moet er gestudeerd worden op nieuwe plaat sen. Over de kritiek op de beperkte begelei ding in de alcoholistenkeet, zei de wet houder: „Twee uur is weinig, maar we gaan op de Garenmarkt ook niet aan zorg doen. De VOP is een veiligheids voorziening. Zie de keet als een ge doogzone." ^merkelijk initiatief in üwereldje. Taxibedrijf Homaat maakt tot en tid augustus van elke ie rit een bedrag over it Wïllem-Alexander ]pnds van het LUMC. e rit naar Schiphol t om 5 euro, voor de e ritten om vijf procent I ritprijs. ornaat is een nieuw njf in de Leidse regio, naar, Erwin van Eek- s al jaren actief in de inche. Zo was hij mede ter van taxibedrijf De iadeur. De Diplomaat deze maand met drie twaalf personeelsle de weg. m-Alexander Kinder- js de nieuwe naam van nalige Kinderfonds H De naamsverandering port uit het feit dat het f en jeugdcentrum van enhuis zich in novem- 0 omdoopte in het Wil- nder lünder- en Jeugdcentrum. De gelijke be namingen moesten de hechte relatie van het centrum en het fonds benadrukken. Het Willem-Alexander Kinder fonds richt zich op zieke kin deren en tieners in de leeftijd van nul tot achttien jaar. Het centrum is gespecialiseerd in de behandeling van kanker en ernstige hartafwijkingen en chronische ziekten. Sinds de oprichting van het fonds, vijf jaar geleden, zet de organisa tie zich onder meer in voor verbetering van opvang en verblijf van kinderen. De op brengst van het jaarlijkse Kin derfondsgala is bestemd voor betere behandelmethodes voor verschillende vormen van kanker. Van Eekhout sluit in de toe komst soortgelijke acties niet uit. „Het is de bedoeling van De Diplomaat dit soort acties voor het goede doel regelma tig te laten terugkeren. Eric-Jan Berendsen 11 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen leiden - Nog ergens een oude fiets staan? Geef hem aan de Leidse studentenvereniging Augustinus. Daar kunnen ze er nog wat mee. Ze knappen hem op en stellen hem beschikbaar voor aankomende studenten die vanaf 11 augustus meedoen aan de El Cid-week, de introductieperiode van de Universiteit Leiden. Hoeven ze niet te lo pen van kroeg naar kroeg. Of naar welke activiteit dan ook. „Met een flets doe je veel meer in de El Cid", zegt Anouk Laudy van de promocommissie. Je bent overal sneller." Het is niet de eerste keer dat Augustinus oude fietsen zoekt voor de El Cid-week. Tot nu toe moesten ze het hebben van fietsen in tui nen van studentenhuizen en fietsen van clubgenoten. Maar nu pak ken ze het groter aan en zoekt de vereniging ook oude 'burgerfiet- sen'. „Een score van vijftien fietsen is normaal", zegt Laudy. „Nu mikken we op vijftig. Honderd is ook mooi, alles komt wel op." Hoe zit het met de fietsenmakerskwaliteiten van de Augustijnen? Laudy: „Ik geloof dat ér wel een paar handige mannen in de pro mocommissie zitten. En een band plakken kan ik ook nog wel. Als het te ingewikkeld wordt, lopen er op Augustinus vast nog wel stu denten rond die het kunnen oplossen. Ik besef dat we ons een hoop werk op de hals halen. Maar we hebben de hele zomer nog." Laudy hoopt dat Leidenaars hun oude fietsen gratis afstaan. Na de op knapbeurt kunnen El Cid-lopers ze voor tien tot vijftien euro kopen. Mensen met oude fietsen kunnen mailen naar Anouk Laudy: anou- klaudy@hotmail.com. Archieffoto: Henk Bouwman leiden - Het Leidse straatbeeld is een nieuw voorwerp rijker: het op- haalpunt voor de OV-taxi. De Voorschotense wethouder Draijer, voorzitter van het samenwerkingsorgaan verkeer en vervoer Leidse regio, mocht het gisteren feestelijk onthullen in de Breestraat. Hij deed dat samen met J. van de Wetering, directeur van Connexxion Taxi Services, het bedrijf dat de OV-taxi in deze regio runt. De op- haalpunten moeten helpen om de OV-taxi efficiënter te maken. Als een klant voortaan een afspraak met de taxi maakt, wordt hem of haar verzocht - als hij of zij daar tenminste toe in staat is - naar deze halte te gaan. Zo hoopt de OV-taxi te voorkomen dat er tijd verloren gaat door misverstanden over de exacte ophaalplek. De halteborden komen ook te staan achter het Centraal Station en bij winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Er wordt nog gekeken naar mogelijke ande re plaatsen. Foto: Henk Bouwman GESLAAGD Door een vergissing zijn de ge slaagden van het Teylingen Col lege in Voorhout (locatie KTS) gisteren niet in de 'Geslaagden- bijlage' van deze krant gepubli ceerd. Daarom vandaag alsnog de namen van de betreffende leerlingen. Vmbo, KL Techniek: Wim Wes- sels, Mark Boot, Arjan van Esch, Maarten van der Putten, Peter in 't Veld, Joost van Beelen, Sören Caspers, Lex van Houten, Tico Janszen, Jeffrey Salman, Danny Wouters, Bas van Dijk, René van Geldere, Sjors Looijestijn, Stephane Ie Minh, Mark Ruigrok, Erik Oranje, Hans van Delft, Ri chard Wassink, Richard Zandber gen, Christian Hundersmarck, Mark Heemskerk, Ronny Hekker, Kevin van der Ploeg, Ruud Smit. Vmbo, BL Techniek: Tom Vlugt, Jacco van Beelen, Kevin Plas- schaert, Rick van den Berg, Mare Tholen, Paul van Kesteren, Rem- co van der Veek, Bas Veldhoven, Teun Vesseur, Mike van der Ark, Cristian Baas, Maarten van Duin, Roy Hoogervorst, Michael Hooge- veen, Stephan Korbee, Chiel ter Laak, André Michel, Sjoerd Olst- hoorn, Aron Plug, Branco Voge laar, Tommy Wijnands, Simon Zwarts, René Bierman, llona Dui venvoorde, Marcel Heemskerk, Michael de Klerk, Mike van Kui ken, Rob Meijer, Bryan Nulkes, Sander van Schooten, Ramon van der Valk, Aad van der Voorn, René Voshart, Jordi Wesseling, Dennis Durieux, Robin van der G'fest, Peter van der Geest, Dan ny Homan, Maikel Groeneveld, Edwin Marsman, Ferry van der Voet, Sander Imthorn, Jan Meij er, Klem Duindam, Jos Nouwens, Roy de Ridder, Jarko Westerdijk, Remco Breuer, Johan Hooij- mans. Vmbo, KL Economie: Jan van den Ende, Bastiaan van Rijen, Tamer Salah, Barry Hogervorst, Dave Weijers, Michael van Den zen, Stefan Grimbergen, Danny Schelvis, Bart van Schie, Stéphanie Steinz, Remco Zent- veld, Lydia Zethof, Kristian Lee- nen, Dennis Jong, Christiaan Ai- rey, Kimberly Isaak, Sandra van Klink, Kim Lubbers. Vmbo, BL Economie: Dominique van den Burg, Martijn Hoekstra, Rudi Nijgh, Cor-Jan van Dooren, Tobias Huffmeijer, Michael de Vos, Raymond Kloosterman, Dennis Mets, Jordi Muller, Cock ney van der Poll, Rick van Hage, Pepijn de Jong, Karim Lamdini Sanhaji, Saman Roudijk, Jackie Zuidam, Nicole Bouwmeester, llonca van Bentem, Stan Broere, Pieter Heemskerk, Esmeralda Jonker, Daisy Bisschop, Charlot te Joosten, Johnny Knetsch, Ray mond Mourits, Niels van Velzen, Dennis Vink. Vmbo, TL: Rochdi Sawri, Roland Granneman, Ruben de Haas, Koos Schumacher, Yvonne van Stijn, Mike Bakker, Naomi van der Vaart, Cindy Juffermans, Su zan Juffermans, Martijn Turen- hout, Danielle Godijn, Edwin Hoek, Mario Kortenoever, Jeffrey Reumerman, Rachele van Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13