Meesterschap op de vierkante millimete REGIO T Een spotgoedkope vakantie voor dieven Dankzij waterfeest weten we dat er geen disco mag komen Commentaar 'Vredesmissie' modderpoel gemeenplaatsen GERECHT DONDERDAG 26 JUNI NAVRAAG Bij een test om een nieuwe manier te vinden om energie op te wek ken met behulp van zonne-energie, ontplofte gisteren de schuur van uitvin- 'Geen Willie Wortels van wie de schuur af en toe ontploft' Papen- d recht. Omdat de zon niet altijd schijnt, had hij besloten zijn systeem te tes ten met een cv-ketel als warmtebron. Dat ging mis. Bom zelfwas toevallig niet in de schuur aan het werk, zijn vrouw die op het naast gelegen terras zat, schrok zich een ongeluk, maar bleef ongedeerd. Hoe gevaarlijk is het beroep van uitvinder? Navraag bij CORNÉ RIJ LAARSDAM (62) uit Woubrugge, die zich ook bezighoudt met het zoeken naar vernieuwingen en onder meer de curvemeter en een uitklapbare waterkering uitvond. Hoe wordt een mens eigenlijk uitvinder. Had u i>oordien een an der beroep? „Nu ga je verschrikkelijk in de fout. Ik weet wel dat een uitvinder geen enkele status heeft en ludiek wordt bekeken als een soort Wil lie Wortel van wie af en toe de schuren ontploffen, maar zo is het niet. Ontwerpen is mijn hoofdberoep, dat doe ik al sinds ik mijn opleiding aan de kunstacademie heb afgerond. Eerst heb ik me vooral met creatieve projecten beziggehouden. Tot ik rond 1980 mijn liefde voor de techniek kon gaan botvieren. Sindsdien doe ik aan productontwikkeling en daar zijn diverse vernieuwingen uit gekomen, waarmee ik goed mijn brood kan verdienen." Noemt u er eens een paar? „De curvemeter, een instrument waarmee je een kromme lijn kunt meten. Die is al in de handel sinds 1989. Wereldwijd zijn er zo'n 80.000 van verkocht. En met de uitklapbare waterkering, ben ik in middels beland in het traject van de veldtesten bij Rijkswaterstaat. Die waterkering heette aanvankelijk overigens de Rijlaarsdam, maar die naam heb ik veranderd want dat kun je het buitenland niet aandoen. Daarom heet ie nu de 'Dutch Dam'. Wat zou u doen als uw schuurtje ontplofte? „Het is allemaal goed afgelopen; zegt u? Dan kan ik dit wel ant woorden: ik zou een schuur uitvinden die niet kan exploderen, of mijn proeven in het vervolg buiten doen." tekst: Paul de Tombe UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 26 Juni LEJDEN - De vegetarische inrichtingen nemen in de laatste tijden meer en meer toe. Ook Leiden telt er reeds een sedert enkele jaren op de Papengracht, welke thans is verplaatst naar de Breestraat No. 95, bij de Koorsteeg. Thans is door deze verplaatsing het vegetarisch res taurant 'Ceres', sedert 1 Augustus 1902 eigendom van den Neder- landschen Vegetarieërsbond, tevens tot hotel ingericht. RIJNSBURG - De Rijnsburgsche Paardenmarkt werd gisteren bezocht door 157 paarden en hitten. De handel was vlug en levendig. ANNO 1978, maandag 26 juni LEIDEN - Cisteren was het voor de wedstrijdzwemmers de laatste dag dat ze nog limieten voor de Nederlandse kampioenschappen van dit jaar konden halen. Tijdens de wedstrijden die De Zijl/LCB in zwembad De Vliet hield, werden daarom nog enkele uiterste pogin gen gedaan. Op de foto de start van de 200 meter rugslag voor meis jes onder de 16. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van drt dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. u d bi fen I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leid se onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Hanno Wijsman. Een heilige zonder armen ligt op tafel terwijl een katrol zijn darmen eruit trekt. Ranke poppetjes in elegante kle ding zwieren door smalle stegen en kij ken uit rare, smalle ramen van rare, smalle poppenhuisjes. In de kantlijnen en om de tekst heen wriemelen ontel bare fabeldieren, duiveltjes en andere vreemde snuiters. Een bakkertje bakt zijn brood, een ander roostert kippen aan het spit. Een egel kijkt verstoord op uit een bloembed. En kijk: daar zitten een paar blote mannetjes in de hel. Het is een feest van kleur en bladgoud. Middeleeuwse ma nuscripten zijn boek werken van een fas cinerende schoon heid en een onschat bare waarde. Een en kele perkamenten bladzijde doet soms al tienduizenden eu ro's. Ook vroeger was het bestellen van dit soort boeken een hobby van de zeer rijken. Leidenaar Hanno Wijsman onderzocht niet minder dan 3380 geïllustreer de handschriften uit de late middeleeuwen. Vorige week promoveerde hij aan de Universi teit Leiden. Het maken van een boek was een vak waar ve le handen aan te pas kwamen: perka- mentschrapers, snijders, tekstschrijvers, ver sierders. Andere ambachtslieden maakten de houten omslag met het koperbeslag. Het re sultaat telde soms niet minder bladzijden dan de nieuwe Harry Potter. Het resultaat woog dan tien kilo of meer. Tegenwoordig kunnen dit soort manuscripten een miljoen euro op brengen. Lang niet alle kostbare handschriften kreeg Wijsman zelf in handen. Sommige zijn in handen van anonieme collectioneurs of alleen in reproductie bekend. Andere kreeg Wijsman wel on der ogen, zij het onder streng toezicht van de bi bliothecaris nadat die het uit de kluis had gehaald. „Ze zijn zo kostbaar dat je eerst moest aantonen dat je er echt serieus studie naar doet. Op de leestafel waaraan je het inziet mag geen pen liggen. Het is een heel mooi moment als je er uiteindelijk in mag bla deren." Rijkelijk versierde hand schriften waren voor de rij ken van toen echte status symbolen. Geschiedkundi- - ge of literaire werken wa ren vaak lijvige boekwer ken. Net als bij mobiele telefoons echter gold toen al dat juist de hele kleintjes ook status gaven. „Het maken van boeken werd een mode. Philips de Goede begon ermee. Hij was een echte bibliofiel, die bestelde maar en bestelde maar. De generatie die met hem opgroeide, volgde hem na. Als je tot de elite behoorde, moest je gewoon een aan tal handschriften in je bezit hebben. Of ze ook werden gelezen, is in veel gevallen niet eens zeker." Ook Wijsman las niet alle 3380 boeken zelf. Het vergelijken van verschillende versies kan wel aardige informatie opleveren. Door kleine foutjes met elkaar te vergelijken, bijvoorbeeld. „Je kunt zien welk handschrift van welk is overgeschre ven, zodat je een soort stamboom kunt maken. Zo zie je welke edellieden elkaar kenden en eikaars boe ken leenden om te kopiëren." De modetrends ontdekte Wijsman ook in de vormgeving van de handschriften. Rond het jaar 1450 is er een omslag. Landschappen krijgen opeens perspectief en gezichten worden realis tisch. „Voor die tijd hebben miniaturen weinig diepte en is de achtergrond soms alleen maar egaal gekleurd. In de marges van vooral oude re handschriften spelen zich allerlei scènes af. Soms humoristisch, het geeft een hele grappige in kijk in het leven. Soms heeft het te maken met de hoofdtekst, soms helemaal niet. Soms is het tegenover gesteld aan de tekst. Het gaf verstrooiing, tijdens het bid den dacht je ook wel eens aan wat anders. Soms staan er hele schunnige dingen tussen." Zelf is Wijsman nooit in de ver leiding gekomen wat te kopen. Liever reist hij de wereld af om ze in bibliotheken te zien, want om ze in handen te hebben is een mooi moment. Als hij er thuis één had liggen, zou hij zich maar zor gen maken over de ver zekering. Toch zit er ook een morele kant aan de zaak. „Losse bladen koop je vanaf honderd euro, maar die koop ik uit principe niet. Handelaren weten dat ze een compleet handschrift van een paar ton niet zo snel verko pen. Losse pdi Pg< E bladzijden voor duizend euro per stuk raken ze veel maktyrg ker kwijt. Dat is leuk voor de handelaar, maar funest voor f g onderzoek. Je kan nooit meer reconstrueren wat bij wat hf 1 Het is net alsof je de Nachtwacht in kleine stukjes knipt ortt i verkopen." he kes Silvan Schoonffu C t." hij nooit in ff leiding gei™ wat te kopf fr ver reist hij (J°( reld af om bliotheken want om ze den te hel een mooi m< Als hij er thi had liggen, zich maar maken over zekerin) Henk Boi SCHRIJVENDE LEZERS Wat een waterfeest, afgelopen weekeinde, in Leiden bij de Poort van Leyden. Honderden feestvierende mensen konden van zaterdag avond tot zondagochtend 4 uur zich uitleven rondom de Zijlpoort. Na afloop ging het feestfestijn op weg naar huis nog even door. Zoals op de racebaan tus sen de bloembakken door, met knetterende brommers, auto's die tegen het éénrichtings verkeer in reden, schreeuwende en dronke manstaal uitslaande lieden, met andere woor den: lallende feestvierders. Van enige orderegels na 00.00 uur hadden de ze mensen blijkbaar geen enkel begrip en het lawaai ging door tot in de vroege uurtjes van de zondag. Politie om al deze kwalijke praktij ken te bekeuren, was niet te bekennen. Als bij zo'n waterfeestje, geschat op 500 be trokkenen, zoiets als gebeurt, hoe moet het dan gaan als er een disco gevestigd wordt ten behoeve van de gehele regio, waar duizend of tweeduizend mensen komen? De proef van zaterdag en zondagnacht is dus goed geslaagd. De taal van deze avond geeft weer dat het onmogelijk is om vlakbij een woonwijk een disco te bouwen. J. Zaalberg, Leiderdorp. Het commentaar 'Vredesmissie' van Bill Meyer, over de uitzending van de Neder landse militairen naar Irak (LD 18 juni), was een modderpoel van gemeenplaatsen. Iemand van 12 jaar zou het geschreven kunnen hebben. Kortom, pure borrelpraat en niets ethisch toevoegend. Bill, doe me een plezier, schrijf beter, pro beer eens wat diepte in je commentaar te brengen en stop er anders mee. Je redactie kan dan iemand van 13 jaar aanzoeken om het over te nemen. Je laatste drie volzinnen ('Kunnen we niet beter onze soldaten inzetten in gebieden in de wereld waar ze echt nodig zijn? Zoals in zwart Afrika waar genocide aan de orde awe Ion ld Ie ri van de dag is. De internationale gemeen^ V schap denkt daar te kunnen volstaan m het sturen van 1400 Fransen') sloegen h ke i lemaal nergens op. Uit de lucht gegrepeft nog nét voor sluitingstijd, waarschijnlijk nt omdat het minimum aantal door de re- htp dactie gestelde woorden nog niet was b jl°n reikt. "ijf Sorry Bill, nieuw nieuws schrijven of iet!na: toevoegen aan oud nieuws, dat is journ; al listiek. Dót alleen kan een afbrekend of nch opbouwend commentaar van waarde o ^er leveren! sad de John van HaeftPn r Noordwijk aan de llen de Voor twee Polen had het de ideale vakantie moeten wor den. Een uitje dat ze na afloop dubbel en dwars terug kon den verdienen. Hun plan was om overdag in Noordwijk heerlijk op het strand te luie ren en 's nachts even te wer ken. Een paar uurtjes maar, want anders was het geen va kantie. En hoeveel tijd kon het leegroven van auto's nou toch eigenlijk in beslag gaan ne men? Begin mei breekt het tweetal met een ruitentikker gerouti neerd in vijf personenwagens in. Autoradio's, een navigatie systeem, het verdwijnt alle maal in de weekendtas. Ze gaan grondig te werk: ook de kleffe Sultana's die ze in een auto op het dashboardkastje aantreffen worden meegeno men. Als de twee vrienden, enkele honderden euro's aan spullen rijker, om vier uur 's nachts weer richting Polen willen vertrekken, worden ze aange houden door de Nederlandse politie. Die is al dagen op zoek naar hun groene perso nenwagen met een Pools ken tekenbewijs. Bij het openen van de achterbak treffen ze de buit aan. Maar die is niet van hun, haasten de Polen erbij te vertellen. De spullen zijn van een neef die op een camping in Noordwijkerhout verblijft. Die neef zou gevraagd hebben of zij de weekendtas alvast mee naar Polen terug konden nemen. Op de vraag van de agenten hoe ze met de neef in contact kunnen komen, vertelt een van de mannen dat diens te lefoonnummer in een zwart boekje staat genoteerd. En laat nu net dat boekje spoor loos verdwenen zijn! De poli tie gelooft niets van het vage verhaal van de mannen, neemt ze mee naar het bu reau en houdt ze daar een paar dagen vast. Ruim een maand later wordt het duo voor de rechter ge daagd. Zoals verwacht, zijn de Polen tegen die tijd allang met de noorderzon vertrokken. De rechter behandelt de zaak daarom bij verstek en moet zich noodgedwongen beper ken tot de informatie uit het dossier. Volgens hem is het overdui delijk dat de mannen schuldig zijn aan de autokraken. Het aantreffen van de spullen op dat tijdstip wijst sterk in die richting. „Daarnaast zijn hun verklaringen als leugenachtig te bestempelen. Ze zijn be doeld om de waarheid te ver doezelen", verklaart hij. Mochten de twee mannen binnenkort nóg een goedkope vakantie in Nederland willen plannen, dan hoeven ze zich de eerste tijd geen zorgen te maken over het vinden van een geschikt appartement: ze hebben namelijk een celstraf van vier maanden tegoed. Gevulde handtas Een Leidenaar gaat wekelijks naar het LVC om een biertje te drinken en vrouwen op te pikken. In zijn eeuwige zoek tocht naar een vrouwelijke zielsverwant, valt zijn oog op een avond ook op de gevulde handtas van een bezoekster. Wat extra geld kan de schoon maker altijd gebruiken. Voor zichtig laat hij daarom zijn hand in de tas zakken en neemt hij haar portemonnee weg. Maar in plaats van de discotheek met zijn buit te verlaten, blijft de man nog even rondhangen. Hij wil im mers niet de mogelijkheid mislopen een mooie vrouw te ontmoeten. Ondertussen merkt het slachtoffer dat ze bestolen is. De politie wordt gebeld en met behulp van een getuige kan de Leidenaar even later worden aangehouden. In de rechtszaal ontkent de man de diefstal in alle aarden. „Ik ben een ee man, als ik zeg dat het beurd is dan is het ook gebeurd", foetert hij. E cier en rechter hebben de man op zijn woord ven. Zeker omdat hij ir j gelopen twee jaar al vij eerder is veroordeeld v soortgelijke feiten. „Da toch wel een beetje vee de rechter droogjes va; ja, wat gebeurd is, is gq\ beurd", verzucht hij,X- heb de portemonnee n aangeraakt. Ik ben eerl echt waar!" De rechter aan de hand van verkl; van de getuige en het s offer vast dat de man t degelijk de dader is. Oi tegenstribbelen, ontko niet aan veertig uur taï Floor Ligtvoet cenl 0 oi Is uitlanden zo'n gevaarlijk beroep? .Absoluut niet. Het is niet gevaarlijker dan pannenkoeken bakken, om maar wat te noemen. OngeluJcken als deze kunnen over al voorkomen, ze gebeuren alleen misschien iets sneller bij uitvinders, juist omdat ze ex perimenteren. Maar ik kan van hieruit niet beoordelen of die explosie het gevolg was van grensverleggende activiteiten of van pech." Is zoiets u wel eens overkomen? „Nee, nooit. Maar ik zit ook vrijwel alleen in denkprocessen. Voor mij heeft uitvinden ook een iets andere betekenis dan in de volksmond. Voor mij betekent het: wijzigin gen en vernieuwingen aanbrengen op de stand van de techniek. Het is constant bezig zijn met die processen, onder het motto: wat vandaag niet lukt, lukt morgen wel. De klapschaats en het melkkarton zijn daar aardige voorbeelden van. Dat zijn vindingen van tachtig jaar geleden en ze zijn pas veel later ingevoerd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12