Raad wist niets van kosten DZB REGIO Lucas van Leydenschool is broeikas zat riden behandelt identen als eederangsburgers' Leidse jeugdkerk biedt 'geen verhaaltjesmaar duidelijkheid' Anderhalf miljoen ongeautoriseerd ek van D66 op wethouder Buijing !nv Parade Prikstok Politie maakt afspraken met het rijk Zondag eerste dienst 'Gedver...' DE STELLING rs moet beter scheiden donderdag 26 juni 2003 door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De gemeenteraad is niet geïnformeerd over de anderhalf miljoen euro die te veel is uitge geven bij de sociale werkvoorzie ning DZB. Volgens PvdA-raadslid D. Wijfje, die de kwestie aan kaartte in een raadscommissie, kan dit 'echt niet door de beu gel'. Het is de zoveelste niet-ge- autoriseerde uitgave, meent hij. Over dit onderwerp is de laatste tijd veel te doen in de Leidse gemeentepolitiek, want er blij ken voor miljoenen euro's uit gaven te worden gedaan zonder dat het stadsbestuur daar weet van heeft. Wethouder M. Rab- bae moet nu uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren. Hoewel er gisteravond in de raadscommissie sociale infra structuur her en der lansen werden gebroken voor DZB - P. Peper van Leefbaar Leiden pleitte zelfs voor meer subsidie - is er vooral veel slecht nieuws over het bedrijf te melden. De gemeenteraad lijkt er morrend mee akkoord te gaan dat de te korten op zijn vroegst in 2010 zijn weggewerkt. Een nieuwe tegenvaller van nog onbekende omvang dient zich alweer aan. Bij het heien van een magazijn dreigde een na burig pand te verzakken. Om die ramp af te wenden, zijn de heipalen iets teruggeplaatst en is de constructie van de dragen de vloer aangepast. Prompt be gon deze te verzakken. Om ver dere verzakkingen te voorko men, worden nu delen van het magazijn onbenut gelaten, met alle kosten van dien. De gemeente wil deze verhalen bij de architect. Maar die dreigt zelf een schadeclaim in te die nen omdat DZB bij de nieuw bouw van de Tjoklaterie heeft gekozen voor een andere archi tect. Het zorgenkind DZB kan echter blijven rekenen op de liefkozin gen van de raadsleden. PvdA'er Wijfje zei gisteren mede na mens andere fracties dat 'niet het bedrijf voorop moet worden gesteld maar de mensen die er werken'. „In de toekomst is DZB wellicht niet meer het bes te bedrijf, maar het moet wel de beste werkgever zijn." (advertentie) Meld u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128Pabonnement van Planet Internet en u Krijgt gratis de Trust 350FS Powerctgm Flash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in één! Dankzij onze gratis E-mail Verhuisservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Ga naar www.planet.nl/zomeractie of Primafoon, Dixons, Dynabyte. Teil Me of Bruna. n Koevoet De gemeente Leiden slt studenten als 'twee burgers'. Met die kritiek isteravond D66-fractie- :r P. van Meenen in de nmissie sociale infra- r. Aanleiding voor zijn chting PvdA-wethouder ng is diens weigering te werken aan de op- van een sociaal statuut merbewoners. In zo'n Jit worden de rechten huurders vastgelegd in van sloop en renova- gewone' huurders be- dstal zo n statuut. Daaraan gemeente wél meege- enen wil dat studenten :ma%lfde wijze als andere plan urgers worden behan- nuzi tudenten zijn gewoon hebben dezelfde als andere ingezetenen e stad. De wethouder niet uitsluiten van een tatuut." :nen kwam op dit on na een inspreekbeurt x>fd Dronkers van de huur- id ii ngenvereniging Bres. 550 leden. Hun huis- Stichting Leidse Stu- uisvesting (SLS). Vol- )nkers sloopt en reno- lijni SLS in de nabije toe- Dlijfplop, en zijn de rechten an de studenten onvol- vastgelegd. Zo wil p een verhuisvergoe- ding van duizend euro. Ze wil dat de SLS de ene helft en de gemeente de andere helft be taalt. Net als D66 vindt ook het CDA dat Buijing beter moet luisteren naar 'de hartenkreten van Bres', aldus fractievoorzitter W. Bleij- ie. Volgens Buijing is er wel de gelijk overlegd met Bres, zij het dat hij de kwestie tot dusverre door zijn ambtenaren heeft la ten afhandelen. Dat vinden Bres, D66 en het CDA onvol doende. Alle drie memoreerden ze dat de gemeente zich heeft voorgenomen om de banden met de universiteit aan te ha len, maar met zijn opstelling geeft Buijing er blijk van dat hij liever afstand bewaart, vinden ze. De wethouder bleef ondanks de stevige kritiek bij zijn standpunt dat hij geen rol ziet weggelegd voor de gemeente bij de opstel ling van een sociaal statuut voor huurders van zogeheten onzelfstandige woonruimte. Daar moeten de studenten en de SLS maar samen uit zien te komen, vindt hij. Maar een dui delijk antwoord op de vraag waarom de gemeente wél het voortouw heeft genomen bij zo'n statuut voor huurders van zelfstandige woonruimte, bleef gisteravond nog uit. D66 kon digde aan op de zaak terug te komen. Wellicht dinsdag al, als de Perspectiefnota 2004 wordt behandeld in de Leidse ge meenteraad. leiden - Het was niet zomaar een schoonmaakactie, gisteren in de Stevenshof, maar 'Parade Prikstok'. Het initiatief moet ertoe leiden dat de omgeving rond basisschool Zwaluw II aan de Mary Zeldenrustweg aanzienlijk fraaier en opgeruimder wordt. Na het officiële startsein van de gemeente is het de bedoeling dat de buurt de actie zelf herhaalt. Om de schoonmaakactie luister bij te zetten, hadden de leerlingen van de basisschool onder leiding van een toneelspeler een plechtige optocht ingestudeerd. Voor een klein podiumpje met hoogwaardigheidsbekleders, onder wie wethouder R. van der Zande, toonden de kinderen hun dramatische kunsten. Foto: Dick Hogewoning leiden - Het Regionaal College, de vergadering van de politie, hoofdofficier en alle burge meesters in de politieregio Hol lands Midden is gisteravond ak koord gegaan met het regionaal convenant. In dit convenant staan afspraken die de politie met het rijk maakt. Deze in spanningsverplichtingen zijn kwantitatief, zoals het aantal uit te delen bekeuringen, en kwali tatief: aan welke eisen moet het optreden van de politie vol doen? Tot 2006 loopt Hollands Mid den wel financieel uit de pas. Voor dit jaar werd al met kunst en vliegwerk een sluitende be groting opgesteld en de ver wachting is dat dat ook voor de komende jaren geldt. Dat komt vooral doordat Hollands Mid den voor een aantal grote in vesteringen staat. Er is onder meer geld nodig voor huisves ting, een nieuw verbindingen- rietwerk, een gemeenschappe lijke meldkamer en de oplei ding van nieuwe agenten. In het regionaal convenant staat dat Hollands Midden tijdelijk uit de pas mag lopen mits er in 2006 een plan is om de begro ting weer sluitend te krijgen. Hollands Midden raakte vorig jaar in financieel zwaar weer. Om de begroting voor 2003 toch sluitend te krijgen, werd de getaxeerde waarde opge trokken van eigen panden die op termijn worden verkocht. door Silvan Schoonhoven leiden - Onder de naam Open the Gate houdt zondag 29 juni een nieuwe jeugdkerk van Lei den de eerste dienst. De jeugd kerk is bedoeld om jongeren in contact met het evangelie en te rug in de kerk te krijgen, zegt organisator Ruud van Delft. Open the Gate gaat geen weke lijkse diensten houden, maar moet straks een keer in de maand bij elkaar komen. Zover is het nog niet: de eerste dienst in het Vlietlandcollege (om 19.30 uur) is een proef en in september staat pas een tweede dienst op het programma. De jeugdkerk moet een plaats worden waar jonge mensen 'kunnen ontdekken hoe gaaf het evangelie kan zijn' en waar ze bij elkaar komen 'voor mu ziek, drama, goede sprekers, multimedia en zang', aldus de organisatoren. „Realiseer je dat deze generatie, de 'generatie-searchanders in elkaar steekt dan de vorige", zegt Van Delft. „Ze willen geen verhaaltjes, maar duidelijkheid. De mozaïek-generatie kan naar vijf televisieprogramma's tege lijk kijken en dan weten ze nog waar het over gaat. Een preek van drie uur kan dus niet meer. Bij een jongerendienst horen daarom een slideshow, een Po- werpoint-presentaüe en een kort praatje. De oudere genera tie heeft daar moeite mee. Ou deren lopen de deur uit vanwe ge het lawaai." Om de boodschap van het evangelie niet te laten onder sneeuwen onder de ontelbare andere boodschappen waar- mee de MTV-generatie wordt gebombardeerd, is het nodig om gelovige en niet-gelovige jongeren met elkaar in contact te brengen. Op die manier kan een jongerenkerk als voorpor taal dienen van de traditionele kerken, denkt Van Delft. Door aan te sluiten bij de belevings wereld van jongeren probeerde de kerk al eerder de leegloop te gen te gaan. In de jaren zestig ging dat met beatmissen, in de zeventiger jaren opereerde Youth for Christ vanuit eigen koffieshops. Jeugd- en jongerenkerken zijn een sterk opkomend verschijn sel in Nederland. Die opereren onder snelle namen als Godfas- hion, His highway, Truth&Dare, Heartbeat, Deep Impact, Join- In of Free Forever. Toch zijn jeugdkerken met hun snelle multimediadiensten niet op pervlakkiger dan traditionele kerken, denkt Van Delft. Ook de boodschap past zich niet aan de vorm aan. Volgens hem staat de bijbel 'bol van vreugde'. „En het uitgangspunt blijft de bijbel. (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 Jongeren durven juist te rede neren. Ze hebben alleen geen behoefte meer aan allerlei ver nuftig gevonden verdichtsels." „De boodschap is radicaal", denkt organisator Marja Zaal berg (19), die op 400 jongeren rekent. „We vertellen waar het op staat, met de bijbel in de ene hand en enthousiasme in de andere. We leggen ons niet vast op dogmatiek of leerstellingen. Er zijn al genoeg theologische verhandelingen in de huidige kerk. Oppervlakkig is een jeugd kerk niet. Jongeren hebben heel veel vragen. Over het leven na de dood, of de vraag waarom God de ellende in de wereld toelaat bijvoorbeeld." De website van de Leidse jeugdkerk is te viiylen onder www.openthegate.rra. Niet te verwarren met openthegate.nl, want dat is de site van een in doodskoppen, vleermuizen en omgekeerde kruisen grossie rende heavy metalband met de zelfde naam. (advertentie) Bij mooi weer moet de sluitingstijd van terrassen vrij zijn I Geef uw mening I www.leidscbdagblad.nl Middeleeuwse nuscripten zijn stjes van kleur Augustlnus op tk naar oude tsen voor El Cid I I gepakt voor landeling Een 39-jarige Leidenaar ochtend op de Lam- lansweg opgepakt op cing van mishandeling ieling. Hij zou in de an dinsdag op woens- ïet huis van een vriend :n-Zuidwest zijn 31-jari- idin hebben mishan- jvendien zou hij in dat nielingen hebben aan- De verdachte was mo- ider invloed van verdo- niddelen. LEIDEN Grote ventilatoren bestrijden op dit moment de voortdurende hitte op de Lucas van Leydenschool. Foto: Taco van der Eb door Wim Wegman leiden Personeel en leerlingen van de Lucas van Leydenschool zijn de hitte in het gebouw aan de Vliet spuugzat. Op zonnige dagen schiet de temperatuur in de school omhoog naar 35 gra den of meer. Uitschieters van 43 graden zijn al genoteerd. Volgens de school zijn er enkele leerlingen en leerkrachten door de hitte onwel geworden. „Van normaal lesgeven is bij dergelij ke temperaturen in elk geval geen sprake meer", zegt Sascha Stolwijk, lid van de medezeg genschapsraad van de Leidse basisschool. Omdat een goede oplossing uit blijft, komt de Lucas van Ley denschool morgenochtend in actie. Leerlingen en hun ouders en het personeel van de school bieden de gemeente een petitie aan, met het dringende verzoek de terugkerende hittegolven aan de Vliet aan te pakken. De ergernis op de school is de afgelopen jaren fors toegeno men omdat een goede oplos sing steeds is uitgebleven, zegt leerkracht Monique van Bezou- wen, lid van de medezeggen schapsraad. „De gemeente Lei den erkent het probleem niet. Ze heeft wel maatregelen geno men, maar die blijken nauwe lijks te wterken. Er zijn wel goe de oplossingen, maar die kos ten veel geld. En dat heeft de gemeente er kennelijk niet voor over." De belangrijkste oorzaak van de hitteoverlast is het vele glas dat in het gebouw is verwerkt. Het klimaatbeheersingssysteem is bovendien niet sterk genoeg om de warmte af te voeren. In de kleine, volle klaslokalen blijft de hitte lang hangen. Het ge volg is dat de school, zodra de zon een beetje wil schijnen, een grote broeikas wordt. Stolwijk: „Tuinders hebben nog wel middelen om hun kas te koe len. Bijvoorbeeld kalk op het glas smeren. Daar hebben we nog serieus over gedacht. Het scheelt al gauw een paar graden binnen. Maar de architect voel de daar helemaal niets voor." De gemeente heeft wel een paar maatregelen genomen tegen de hitte, maar die waren tot dusver geen succes. Van Bezouwen: „Er is ooit een grote, mobiele airco geplaatst. Een peperduur ding dat een vreselijk kabaal maakte. Het zorgde er inder daad voor dat het boven iets koeler werd. Niet eens zo heel veel trouwens. Maar het zorgde er ook voor dat de kleuters be neden niet meer konden wer ken door de herrie. Dat schoot natuurlijk niet op. Toen dat ap paraat ook nog eens begon te lekken, is het maar weer wegge haald." Inmiddels heeft de gemeente in alle klaslokalen ventilatoren ge plaatst. Ook niet echt het Ei van Columbus, volgens Van Bezou wen. „Het helpt niet veel, be halve dan dat het sommige leerkrachten een stijve nek heeft bezorgd. Het is verder wel komisch om te zien wat er ge beurt als zo'n ventilator een stapeltje proefwerkpapieren opblaast, maar erg veel lol heb ben we er verder niet van." Betere oplossingen zijn volgens Van Bezouwen wel voorhan den. „Het zou al veel schelen als er speciale zonwerende folie op de ramen wordt geplakt. Elektrisch bediende zonwering bij alle ramen is nog beter, en het zou helemaal fantastisch zijn als er via de daken extra ventilatie komt. Maar dat kost wel heel veel geld." Volgens Stolwijk erkent het be stuur van de school, het Bureau Openbaar Onderwijs, het pro bleem, net als de Arbodienst. „Die heeft zelfs gezegd dat het hier af en toe zo warm was, dat het werk eigenlijk neergelegd had mogen worden. Dat zegt toch wel wat?" Van Bezouwen stelt echter dat de gemeente Leiden de ernst van het pro bleem niet ziet of niet wil zien. „We hebben enkele rapporten laten maken. Dan krijg je als antwoord dat de gemeente niets met dat rapport kan. En zolang het probleem niet wordt onderkend, komt er ook geen goede oplossing." Volgens de bestuursmedewer- ker van wethouder A. Pechtold is het probleem wel degelijk be kend bij de gemeente. „De wet houder is vorig jaar op bezoek geweest, toevallig op een snik hete dag. Hij heeft zelf kunnen ervaren hoe warm het is op de school." Toch ziet de gemeente volgens haar geen mogelijkheid om het probleem aan te pakken zoals de school wil. „Ik weet niet of u de laatste tijd de be richten in uw eigen krant heeft gelezen, maar de gemeente kampt met nogal wat financiële tegenvallers. Er is geen geld om aan alle wensen te voldoen. Sommige scholen hebben veel te weinig lokalen. Die krijgen voorrang. Het probleem op de Lucas van Leydenschool doet zich trouwens maar een be perkt aantal keren per jaar voor." Dat er leerlingen onwel zijn ge worden, betreurt de bestuurs- medewerkster hevig. „Maar ik heb dat soort dingen ook van andere scholen gehoord, die wel een goede klimaatbeheer sing hebben." Het mooiste zou zijn om weer een tropenrooster te kunnen hanteren. „Maar te genwoordig, met die vele wer kende ouderparen, is dat heel lastig geworden." Om bewoners van De Lage Mors te door van het belang van af- 'ing, begint morgen •jarig project Leerwijk. Ier Van der Sande (ste- leer) geeft om 15.30 startsein op het Dia- ïin. Hij doet dat met de taking van de winnaar fotowedstrijd. Leden bewonerspanel hebben 's gekregen om foto's te van afvalscheiding. De ;n komen op opvallen- ;n in de wijk te hangen, oldoet niet aan de lan- norm wat betreft het van afval in gft, glas, ;n restafval. Het groen- - en tuinafval is het probleem. Project moet daar verandering [en, zegt E. Smit van de te. De campagne be tast voorlichting, uit het pruimen van rommel S| wijkcontainers. Bedoe- at bewoners zelf verde- n gaan aandragen, kijken of het aanslaat, gemeente bijhouden gft, papier en glas nog estafval terecht komen, campagne aan, dan zal i basis vormen van het jstig afvalbeleid van de Ite Leiden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11