Curatele rijk dreigt voor blut Leiden Veel 'dubbelgangers' gepakt op Schiphol 'Margarita en De Roy van Zuydewijn uit elkaar' Leidsch Dagblad LPF-Kamerlid Gerard van As aan de race I Reserves vrijwel uitgeput Voorwaardelijke celstraf voor Joop Schafthuizen opalleaSilS^88la^l58n^bel Leidenaar dwingt vrouwen tot telefoonseks TO Leidsch Dagblad Wachtend op de barbaren r Bos loit knuppel hoenderhok pan in actie -ben criminele [Kekeraars erknemer wil >en oud brood de lunch fingeren alen tijdens medy night f bbae wil innepanelen op idse huizen iert Hubbard reputatie van menig ns zou diens akter niet kennen als het op straat en kwam ET WEER ELIJK MUSEUM 1 zo lang geleden kon de landse kunstliefhebber Ijn op de vermaarde inter- 0ale kunstcollectie in het Ijk Museum in Amster- ^Onder Sandberg, De Wilde :ren presenteerde het mu kunst van hoog niveau, :h kon meten met wat in- fonale kunstcentra in de Igde Staten, Engeland en ^ijk te bieden hadden. Het Bin Amsterdam is echter egaan. In een luttele tien het museum een armetie- I chim van zichzelf gewor- ^gisteren gepresenteerde St van de commissie San- iedt in dit opzicht weinig k. Ook de conclusie dat nseum door te verzelfstan- en met wat financiële in de weg naar de top moet '1 is niet opvallend. Een al- lef is er namelijk niet, ten- Qeente en rijk besluiten de ire collectie aan haar lot [laten. Bïkkender is dat er geen ■jk antwoord komt op de noe het zover heeft kun- )men. Duidelijk is dat di- r Fuchs niet de juiste man juiste plaats was. Aan cul- ambities heeft het de man ontbroken, maar hij ón- leidde zich niet door een ke instelling. Door al snel Iaantreden te veel geld uit i, verspeelde de kunstbo- jn krediet en werd hij za- onder curatele gesteld, s gevolg dat allerlei ge- tardigde uitgaven en in- ïgen eveneens werden xeerd. Het Stedelijk werd geconfronteerd met een tnd, kortzichtig en vooral tend beleid van de ge- >©p Amsterdam, dat zich te Ie realiseerde met het mu- Ijfien kunstparel in huis te u, die veel bezoekers trekt komsten genereert ■voorbije tijden van grote ■tnische voorspoed zijn rdam en de directie van ïdelijk Museum er niet in \d het imago en de status tt Stedelijk op niveau te p. Nu de commissie San- ïel meer geld vraagt in een je van economische crisis y dat niet veel goeds voor Stomst. Maar Amsterdam geen keus. Zonder extra ^tt het verval onherroepe- or. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43265 los woensdag 25 JUNI 2003 NR. 43265 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Wim Koevoet leiden - Voor de gemeente Lei den dreigt bij het verder ver slechteren van de financiële po sitie van de stad, de artikel-12 status. Leiden komt in dat geval weer onder toezicht van de rijks overheid. Dat stelt de commissie voor de rekeningen in haar 'ver slag van bevindingen'. Leiden moet na een bezuini gingsoperatie van dertien mil joen euro de komende jaren nog eens acht miljoen euro be sparen en er is nog geen enkel concreet bezuinigingsplan. Het 'weerstandsvermogen' heeft ondertussen het nulpunt be reikt, volgens de rekeningen commissie. In de algemene re serve moet minimaal tien mil joen euro zitten, maar deze pot is 'nagenoeg leeg'. Ruim vier miljoen is opgegaan aan het tekort van de jaarreke ning 2002, 'er liggen nog claims uit raadsvoorstellen', aldus de commissie en verder was de fi nanciële positie bij de sociale werkvoorziening DZB nóg slechter dan het college in 2002 al dacht. De positie van het grondbedrijf versterkt de zorgen van de Leid- se rekenmeesters. Normaal ge sproken worden uit deze 'pot' nieuwbouwprojecten gefinan cierd met de verkoopopbreng sten van grond, maar ook hier is het schrapen geblazen. Be twijfeld wordt zelfs of het grondbedrijf zichzelf in de toe- gent/anp - Joop Schafthuizen, de partner van auteur Gerard Reve, is vandaag voor de recht bank van Gent veroordeeld tot zeven maanden voorwaardelijk voor misbruik van een minder jarige buurjongen en het bezit van kinderporno. Dat heeft de voorzitter van de rechtbank be vestigd. De eis was anderhalf jaar celstraf. Schafthuizen hoeft dus niet de cel in, tenzij hij binnen vijf jaar weer over de schreef gaat. Dat wilde hij hoe dan ook voorko men, omdat de zieke Reve con tinu verzorging nodig heeft. Schafthuizen moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Hij moet doorgaan met de psy chiatrische behandeling die hij sinds enige tijd volgt, hij mag geen contact meer zoeken met minderjarigen en met het slachtoffertje en zijn ouders. Als extra straf mag Schafthuizen twintig jaar lang geen professio nele bezigheid of vrijetijdsbe steding hebben die hem in con tact brengt met minderjarigen. In de zaak kreeg rechtbankver- slagger José Masschelin van de krant Het Laatste Nieuws een boete van 2500 euro opgelegd, waarvan de helft voorwaarde lijk, of een maand gevangenis straf, voor misbruik van het in zagerecht in het strafdossier. (advertentie) de Bijenkorf (2^) De Bijenkorf zet de toon. DE ACTIE IS GELDIG VANAF DONDERDAG 26 JUNI door Ruud Sep zoeterwoude - LPF-Kamerlid Gerard van As moet op 7 juli voor de Haagse politierechter verschijnen voor een forse snelheidsovertreding. De 58-jarige Al- phenaar zou twee maanden geleden op de Nil bij Zoeterwoude 143 kilometer per uur hebben gereden waar 70 is toe gestaan. Maar Van As had een opmerke lijk excuus: hij had buikloop, en wilde zo snel mogelijk naar huis. Van As erkent volmondig dat hij te hard heeft gereden. „Ik kwam van het minis terie van verkeer en waterstaat en had daar vis of zoiets gegeten. Bij Zoeter woude kreeg ik ineens last van een enor me krampen." Het Kamerlid gaf gas om snel thuis te zijn, en had daarbij niet door dat hij gevolgd werd door een on opvallende politiewagen. „Ze zaten met een Golfje bijna op mijn bumper. Ik heb nog een moment in mijn spiegel geke ken en gedacht: sodemieter op met dat klotewagentje. En dan geef je nog een plomp gas erbij." Even later werd de Al- phenaar door de agenten uit het Golfje staande gehouden. De LPF'er wordt er door de politie van beschuldigd dat hij ter hoogte van de kruising van de NI 1 met de Burgemees ter Smeetsweg 143 kilometer reed. Van As twijfelt niet aan de snelheid, maar wel aan de plek. „De verkeerslichten stonden op rood. Dus daar kan ik nooit zo hard gereden hebben." Alleen direct voor de kruising geldt een snelheidsli miet van 70. Het is niet de eerste keer dat Van As voor de rechter moet verschijnen voor een grote snelheidsovertreding. „In 1990 had ik een Porsche. Die reed al honderd bij het optrekken. De politie loert daar op, je wordt om de haverklap aangehou den. Daarom heb ik die auto toen maar weer snel weg gedaan." Het Kamerlid zit sinds de aanhouding zonder rijbewijs. „Nee, dat is geen probleem. Mijn part ner brengt me weg en haalt me op, en mijn jongste zoon springt vaak bij. Of ik ga met de trein. En als het echt laat wordt, neem ik een taxi. Alles went. Be halve dan dat je in een auto zit die netjes honderd rijdt, terwijl je op de Nil steeds met een bloedgang wordt ingehaald. Dat is echt schering en inslag." komst kan bedruipen of dat er geld uit de algemene middelen bij moet. „Met je reserves op nul, breekt er paniek uit bij elke tegenval ler", aldus W. Bleijie, voorzitter van de commissie van de reke ningen en een van de opstellers van het verslag. En dat er tegen vallers zullen komen, is zo'n beetje het enige dat vaststaat, denkt hij. „Het verslag van de commissie moet als een waar schuwing worden gezien voor een reëel gevaar." Wethouder R. van der Sande (financiën) ziet het echter minder somber en denkt dat de artikel-12 status is te vermijden. Zou de artikel-12 status wel werkelijkheid worden, dan keert de situatie van de jaren zeventig en tachtig terug. Ook toen stond Leiden onder toezicht van het rijk en moest het voor elke uitgave toestem ming hebben van 'Den Haag'. „Voor de gemeente was dat fi nancieel gezien niet eens de slechtste tijd", zegt Bleijie op cynische toon. Maar het grote nadeel is, aldus de CDA'er, dat vóórdat de artikel 12-status wordt toegewezen de gemeente wordt verplicht de onroerende- zaakbelasting, de leges en an dere heffingen tot het wettelijk maximum te verhogen. „De burger betaalt het gelag." Pagina Ri: Confrontatie over artikel-12 dreiging leiden Vele tientallen bekende Leide- naars brachten gisteravond tijdens de poëziemanifestatie 'Wachtend op de bar baren' vrijwel het complete oeuvre van de Griekse dichter Kavafis ten gehore. Dat Rijn. Net als tijdens voorgaande edities gebeurde tijdens een ruim vier uur duren- volgden ook nu weer veel mensen het de voorleessessie vanaf de Koornbeurs- evenement vanuit een bootje of vanaf de brug en vanaf een schuit in de Nieuwe terrassen op de Nieuwe Rijn. Pagina R8: Smachten in geheime, be nauwde kamers. Foto: Mark Lamers Nationaal Bureau Documenten opent vandaag KLM schrapt meer banen door Richard Mooyman schiphol - De Koninklijke Ma rechaussee houdt steeds meer personen aan die reizen op een paspoort van iemand an ders. Op Schiphol liepen vorig jaar ruim vijfhonderd 'dubbel gangers' tegen de lamp die zo illegaal Nederland probeerden binnen te komen. „De look-a likes zijn sterk in opkomst", al dus M. Oude Veldhuis, hoofd van het Nationaal Bureau Do cumenten (NBD). Dit experti secentrum op het gebied van reisdocumenten en waardepa pieren opent vandaag op de luchthaven officieel de deu ren. Volgens Oude Veldhuis hou den steeds meer criminele or ganisaties zich bezig met men sensmokkel en falsificaties. „Het is een relatief eenvoudige manier om veel geld te verdie nen. Het is niet ongebruikelijk dat er voor een paspoort vijf duizend tot vijftienduizend dollar wordt gevraagd." De marechaussee verrichtte vorig jaar 105.000 onderzoe ken naar valse documenten, de Bijenkorf door Eric-Jan Berendsen leiden - Een 46-jarige Leide naar wordt ervan verdacht dat hij de afgelopen vijftien maan den op slinkse wijze tientallen vrouwen heeft gedwongen tot een vorm van telefoonseks. Uit onderzoek is gebleken dat hij soms wel enkele honderden telefoontjes per dag pleegde. Justitie legt de man aanran ding en bedreiging ten laste. Hij werd gisterochtend door de recherche van zijn bed ge licht. De man viel zijn slachtoffers bij voorkeur in het weekeinde en op feestdagen lastig. Tij dens het gesprek probeerde hij er eerst achter te komen of de vrouwen een zus of dochter hadden. Als dat het geval was, vertelde hij vervolgens dat die persoon bij hem in de auto zat. Daarna eiste hij dat zijn slachtoffers een aantal seksue le handelingen bij zichzelf ver richtten. Pas als hij daar telefo nisch getuige van was geweest, zou hij het familielid laten gaan, zo hield hij de vrouwen die hij opbelde voor. Volgens de politiewoordvoerder heeft de verdachte nooit echt ie mand in zijn auto gehad. De man opereerde in de tele foonregio's Den Bosch, Maas tricht, Utrecht en Zutphen-. De politie is de man op het spoor gekomen via gegevens uit telefooncentrales. Hij belde met zijn eigen mobieltje. De verdachte is van Leiden over gebracht naar het hoofdbu reau van politie in Den Bosch en voor nader onderzoek inge sloten. waarbij ruim 4200 processen- verbaal werden opgemaakt. Het team specialisten dat de moeilijke gevallen beoordeelt, gaat nu ook werk doen voor anderen. Instanties, bedrijven en instellingen in heel Neder land kunnen een beroep op hen doen als zij twijfelen aan de echtheid van documenten. De resultaten van een halfjaar tje proefdraaien liegen er niet om. Uitkeringsinstanties leg den sinds 1 januari een kleine driehonderd documenten voor, waarbij het in maar liefst 243 gevallen bleek te gaan om vervalsingen. Uitzendbureaus, banken en land- en tuinbouwbedrijven le verden ruim 200 identiteitsbe wijzen aan waarvan er 34 niet in orde waren. „We zijn echt geschrokken van deze aantal len", aldus Oude Veldhuis. Amstelveen - Bij luchtvaart maatschappij KLM verdwijnen mogelijk 4500 banen. Dat is aanzienlijk meer dan de drie duizend arbeidsplaatsen waar van tot dusverre sprake was. Deze aankondiging van de KLM komt een dag nadat een ak koord is bereikt over het sociaal plan. Sluiter wint, Verkerk onderuit londen - Raemon Sluiter heeft de tweede ronde op Wimble don bereikt. De tennisser scha kelde de Rus Jevgeni Kafelnikov knap uit, 7-5 3-6 2-6 6-2 6-3. Martin Verkerk leed bij zijn de buut op het grandslamtoemooi in Londen een nederlaag. De fi nalist op Roland Garros verloor met 3-6 4-6 7-6 6-1 roemloos van de Zweedse qualifier Robin Söderling. den haag/gpd - Prinses Marga rita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn zijn uit elkaar. Dat meldt De Telegraaf op basis van anonieme bronnen. De prinses zou sinds vorige week in Nederland verblijven. De echtelijke woning, kasteel Bar tas in Zuid-Frankrijk, staat leeg. Het advocatenteam van het echtpaar bevestigt alle banden met De Roy van Zuydewijn te hebben verbroken. De vier raadslieden zeiden vanmorgen dat ze vanaf nu alleen nog maar werken voor Margarita. De twee stonden de afgelopen maanden volop in de schijn werpers vanwege hun rel met het Hof. Het 'tirannieke' gedrag van De Roy van Zuydewijn zou de reden voor de breuk met Margarita zijn, aldus een ano nieme bron. De prinses, pete kind van koningin Beatrix, zou gebukt gaan onder psychische terreur van haar man. De Roy van Zuydewijn ontken de gisteravond in het tv-pro- gramma Nova dat er een breuk is ontstaan tussen hem en zijn echtgenote. „Wij zitten hier sa men in, ook al proberen krach ten ons uit elkaar te spelen. On ze diepe liefdesband houdt ons overeind en we leveren deze ju ridische strijd samen." Betrok kenen bij de affaire-Margarita die met enige regelmaat con tact hebben met het echtpaar, vinden deze verklaring weinig geloofwaardig. „Laat ik volstaan met te zeggen dat ik Margarita gisteren bij Nova niet heb ge zien," aldus één van hen. De advocaten weigeren toe te lichten waarom ze niet langer voor De Roy van Zuydewijn werken. „De vertrouwensrelatie tussen advocaat en cliënt staat dat niet toe," aldus Jurjen Pen, die namens het stel een straf klacht indiende tegen bewinds lieden en ambtenaren vanwege 'J hun rol in de 'lastercampagne' jegens Margarita en haar man. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft nog geen besluit ge nomen over de aanklacht. Frits Kemp, lid van het advoca tenteam, zegt dat er niet langer sprake was van 'een basis voor vruchtbare samenwerking' met De Roy van Zuydewijn. Kemp eiste onlangs namens Margarita een schadevergoe ding van MeesPierson, de vaste bank van het Koninklijk Huis, wegens het zonder haar toe stemming overboeken van ljOO.OOO dollar naar haar vader, Cjarlos Hugo de Bourbon de Parme. De rechter was twee weken geleden van oordeel dat de zaak in een bodemprocedu re verder moet worden uitge zocht. „Heel erg jammer dat het zo gelopen is," zegt Kemp, die Margarita afgelopen week nog heeft gesproken. De echtgenoot van Margarita gaf aan dat een vertrouwens breuk met Peter Nicolaï en Jur jen Pen, de andere twee advo caten van het stel, een rol heeft gespeeld. „Een advocaat en cliënt horen samen op te treden. Het kan niet zo zijn dat dingen niet wor den medegedeeld." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V fl^ (i.vm controle nabezorging) Telefoon Wq gaan zorgvJtfg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rfcxmatie a£ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betafrig is mijn i V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1