Juliana wilde jacht voor haar jubileui GESPREK VAN DE DAG Beatrix schermt het 'merk' Oranje af tegen misbruik 'Ook papegaai wil respect' Doos zonder deksel MAANDAG 23 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN BEdON EE.N/ VÊi2HO^C>/AjG AXefZN $EcrZETrirZG-^E-j IS VAN "Z-<)N VP-OUNA/ CEs<wEU?dW EN ME-TeEN M6T HAAtZ OETRfHJWP STJM,HJORZO'N ÖÜEX7E- SBCJ^ETrVlE'gse K4*4)07-(E. AIÜOlTMÊÖ?." MENSELIJK Driehonderd MISDIE NAARS trokken zater dag in Weert in vol te nue vanaf de tuin van de kanunnik naar de Sint-Martinuskerk voor een mis. „What do we think about Jezus? He is allright!" galmde het daar uit de geluids boxen aan de voet van de kerk. De 300 Lim burgse jongens namen deel aan de eerste Lim burgse misdienaars dag, een feest met zang, gebed en sport. Bisschop De Jong tooide de dag naar het voorbeeld van de succesvolle EO Land dagen voor de gereformeerden. Dus ook in Weert blije gezichten en swingende meezingers, zoals er eerder deze maand ook al een RK landdag was in de Utrechtse Jaarbeurs. Limburg telt in totaal een kleine vierduizend misdienaars verdeeld over de 342 parochies van het bisdom. Foto: GPD Een indringer heeft zaterdag het feestje verstoord dat in het koninklijk kasteel van Windsor werd gehouden voor de 21ste verjaardag van PRINS WILLIAM. De ongewapende mankwam het podium op terwijl prins William een toespraak hield, waarin hij zijn vader, prins Char les, en de koningin bedankte voor het feest. Volgens de Britse krant News of the World kon de indringer de microfoon grijpen voordat bewakers en agenten hem wegtrokken en in hechtenis namen. Na een nacht in de cel liet de politie hem gisteren op borgtocht vrij. De 36-ja- rige Londenaar droeg een valse baard en was verkleed als Osama bin Laden, de leider van de terroristische organisatie al-Qaeda. Hij zou een stand-up-comedi- an zijn die al eerder openbare evene menten heeft verstoord.Het verjaardags feest droeg een Afrikaans thema en alle gasten waren verkleed. Zelfs koningin Elizabeth kwam in een Afrikaanse uit dossing, meldde de BBC. Ook een aaiba re leeuw, Tarzan en een banaan behoor den tot de gasten.Foto:EPA Bedrijven die de euforie over de zwangerschap van prinses Maxima misbruiken kunnen rekenen op een claim van het koninklijk huis. Vorig jaar is onder regie van Ko ningin Beatrix een stichting opge richt, waar de rechten van het ko ninklijk huis zijn ondergebracht. Strenger dan voorheen wordt er vanuit paleis Noordeinde gelet op misbruik van koninklijke logo's en monogrammen, domeinnamen op het internet en portretten van de familie. Op die manier kan er mak kelijker worden opgetreden. De aankondiging van de zwanger schap van Maxima was vorige week woensdag nauwelijks enkele minuten oud of de eerste reclame bureaus hadden al opdracht gege ven tot het plaatsen van speciale advertenties, in het jargon 'inha- kers' genoemd. Die haken in op de actualiteit. Daar waren reclame boodschappen bij voor bijvoor beeld luiers. In economisch slech te tijden is een hype om de aan staande prinselijke baby natuurlijk welkom. Wat dat betreft was het wellicht geen toeval dat het nieuws over de zwangerschap uitlekte via Business Nieuws Radio. Sinds jaar en dag houdt de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) in de ga ten of afbeeldingen van leden van het koninklijk huis niet worden misbruikt, in reclamecampagnes bijvoorbeeld. Kroonprins Willem- Alexander mocht in het verleden dan wel de bijnaam 'Prins Pils' hebben, dat betekende nog niet dat Heineken of Oranjeboom zijn naam of foto moch ten gebruiken om 'prinsheerlijk bier' aan te prijzen. Net zomin als tabaksfa brikanten een foto van de rokende prinsessen Maxima en Laurentien zou den mogen plaatsen onder de noemer 'onze sigaretten zijn koninklijk goedge keurd'. Wie het beeldrecht van de Oranje-Nassaus schendt, kan rekenen op een claim en eventueel een gang naar de rechter. Het hof vond echter dat de mogelijkhe den om overtreders van het auteurs-en merkenrecht aan te pakken niet vol doende waren. Zo kan de RVD bijvoor beeld niet optreden wanneer er leden van de koninklijke familie in het ge ding zijn, zoals de kinderen van de prinsessen Irene en Christina, die niet tegelijkertijd ook lid zijn van het be perktere Koninklijk Huis. Dat pro bleem wordt nu ondervangen door de stichting 'Sigilis Regiis Praesidio' (ter bescherming van het zegel van de vorst). Bij de op het paleis Noordeinde gehuisveste waakhond zijn de 'intellec tuele eigendomsrechten' van de fami lie ondergebracht. Gaat een bedrijf er mee aan de haal, dan wordt opgetre den. Tot nu toe is dat overigens nog niet gebeurd. Hans Jacobs Enkele tientallen papegaaien en andere gevederde vrienden zitten deze zondag gezellig met hun ei genaren in het zonnetje op een grasveldje in het natuurgebied De Dellen bij Epe. Straks gaan ze op hun gemak met de baasjes een stukje wandelen of fietsen. En dat terwijl elke vogel voorheen een behoorlijk gestoord gedrag ver toonde, dat zich uitte in het zich zelf kaal plukken en een agressie ve en obstinate houding. Uitein delijk kwamen ze allemaal terecht in de speciale kliniek van vogel dierenarts Jan Hooimeijer in Meppel, die voor vogels en eige naren de reddende engel bleek. Voor Hooimeijer, die zich al vele jaren met de problemen van pa pegaai-achtigen bezighoudt, vormt respect het sleutelwoord in de omgang met de vogels. „Veel vogels zijn nooit goed opgevoed en veel van de problemen zijn daartoe te herleiden. Papegaaien zijn heel intelligente vogels en je kunt ze vergelijken met een kind van drie vier jaar. Als je in je ge drag respect hebt voor de pape gaai, voelt het dier zich happy. Er moet tussen de eigenaar en de vo gel een wederzijds vertrouwen worden opgebouwd, maar dan moet iemand wel iets van z'n pa pegaai afweten. Er zijn zo veel verschillende soorten papegaai- achtigen met allerlei andere ge dragingen. Een boxer gedraagt zich toch ook anders dan een schoothondje." De vogelspecialist stelt dat de wandeling deze middag voor veel eigenaren en vogels in feite het sluitstuk vormt van de gedrags consulten die de dokter in zijn kli niek geeft. „Vaak komen mensen ten einde raad bij mij, omdat hun papegaai gestoord gedrag vertoond. Met de vogel zelfben ik meestal binnen tien of vijftien minuten klaar. Veel meer tijd gaat erin zitten om de eigenaren te leren hoe ze met hun vogels moeten omgaan. De pape gaai als een normaal dier bena derd worden. Zo mag de pape gaai nooit het idee hebben dat hij de baas in huis is, want dan ver andert het beest als het ware in een vervelend en dreinend kind. Daarom mag het dier zich in de kamer nooit op een hogere plaats bevinden dan de mens, omdat dat hem het idee geeft dat hij hoger in de rangorde staat dan z'n baasje. Gewenst gedrag moet worden be loond en ongewenst gedrag gene geerd. Het dier mag niet het idee krijgen dat hij door de kont tegen de krib te gooien op enige aan dacht kan rekenen, want dan gaat Vogelliefhebbers vermaakten zich gisteren met hun vogels tijdens de jaarlijkse papegaaienwandeling en -j nick op landgoed De Dellen. Ze waren daar op uitnodiging van de stichting Papegaaien en Parkieten Welzj (SPPW) en een kliniek voor vogels. Foto: ANP hij ermee door. Hooimeijer ge looft ook heilig in het heilzame ef fect van het praten tegen de pape gaai. Dat stimuleert de intelligen tie van het beest. Als de papegaai dan ook nog de juiste voeding krijgt (niet uit de dierenwinkel) en regelmatig met z'n baasje uit wandelen gaat, heb je geenL meer aan zo n vogel. Dertig jaar geleden, op 23 juni 1973, ontving koningin Juliana 23 tieners op paleis Soestdijk. Een eerste acti viteit rond haar 25-jarig jubileum als vorstin. Archiefstukken onthul len nu nieuwe details over dat zil veren feest. Een jacht. Dat wilde Juliana voor haar zilveren jubileum als konin gin. Een nieuw jacht, dat de plaats in kon nemen van de oude Piet Hein, die ze in de jaren dertig als huwelijkscadeau had gekregen. Het officiële feestcomité was niet zo enthousiast. Moest er nou echt een gironummer geopend wor den om het volk geld te vragen voor een luxe jacht voor de be paald toch niet armlastige Juli ana? In een vertrouwelijke verga dering van het comité gaf freule Wttewaall van Stoetwegen haar argument voor „Het is een har tenwens van de koninklijke fami lie!" Socialist Maarten Vrolijk gaf zijn argument tegen: Zo'n duur cadeau zou voor scheve en boze blikken zorgen. „Dat zou de posi tie van de koningin en het ko ningshuis kunnen schaden!" De penningmeester van het comi té vroeg scheepsbouwer Wilton nog even vrijblijvend wat een jacht zou moeten kosten, en no teerde: „Een representatief jacht ziet Wilton in kosten dichter bij 10 dan 5 miljoen gulden liggen." Het comité besloot uiteindelijk, vrijwel unaniem, geen geld in te zamelen voor een zeewaardig jacht, maar voornamelijk voor een goed doel: het kind in nood. Een bescheiden deel zou worden be steed aan een persoonlijk cadeau voor de jubilerende Juliana. De voorzitter van het comité, Frans Josef van Thiel, ging het Juliana vertellen op paleis Soestdijk en kwam terug met het bericht dat ze 'begrip toonde voor het stand punt van het comité'. Geen nieu we Piet Hein dus. Wat dan wel? Van Thiel liet weten dat de woor den 'zwembad op Soestdijk' wa ren gevallen. Al die details zijn terug te vinden in vertrouwelijke stukken uit het archief van het Kabinet van de minister-president. Die archief stukken, die worden bewaard in het Nationaal Archief, zijn sinds kort openbaar. Ze onthullen geen grote geheimen, maar staan vol saillante details die tot nu toe bin nenskamers bleven. Juliana vierde in september 1973 dat ze vijfentwintig jaar op de Koningin Juliana zwaaiend op het balkon van het paleis Lange Voorhout in Den Haag tijdens de viering van haar 25-jarig jubileum als koningin. Foto: ANP troon zat. Op 6 september 1948 was ze ingehuldigd als koningin. Om de officiële festiviteiten rond het zilveren jubileum te organise ren, kwam er Nationaal Comité. Voorzitter werd de voormalige voorzitter van de Tweede Kamer, Frans Josef van Thiel. De Brabant se KVP'er kreeg al meteen te ho ren dat de koningin geen zin in een gek groot feest had. Een van de eerste activiteiten was, op 23 juni 1973, een beetje brave bijeenkomst met 25 tieners op pa leis Soestdijk. Voor kinderen van de lagere school - wat nu de ba sisschool is - kwam er een speci aal boekje met tekeningen en tek sten van kinderen voor de konin gin: 'ik vin u zo lief!' Dat was een idee van ex-zwemster Erica Terp stra. Koningin Juliana schreef, op verzoek, een brief voor het boekje, maar daar waren Erica Terpstra en de uitgever niet helemaal te vreden over. Ze vroegen Juliana of het iets persoonlijker kon én of ze het met de hand wilde schrijven. Omdat ze dachten dat Juliana het erg druk had, stuurden ze haar een concept van een brief. Die hoefde de majesteit alleen maar over te schrijven. In het concept stond bijvoorbeeld: „Net zoals ve len van jullie heb ik ook een lieve lingsdier: een hond, ze heet.." Op die puntjes kon de koningin dan zelf de naam van haar lievelings hond invullen. Maar dat deed ze dus niet. Ze veranderde geen woord aan haar eerste brief en weigerde ook 'pertinent' iets met de hand over te pennen. De vorstin zei, na een diepe zucht, wel ja tegen andere feeste lijke verplichtingen. Ze werl. De mee aan een documentairene k Jan van Hillo en liet zich hejSerf der toejuichen. De vijfde selgani ber werd een officiële feestat ee waarop bijna héél Nederlaifi vri was. De premier, Joop den leder sprak die ochtend, op de ral een gelukwens uit. In het is de oorspronkelijke tekst q vinden. Het concept is getyjgg door een ambtenaar, maar i Uyl heeft daar flink in zitteifcAW sen en krabbelen. Zo haaldtoan I een streep door de zin: „Da in d haar wijze van optreden is lawo ningshuis dichter bij het volDat komen." Met pen schreef hivan anders op: „Door haar wijziop 1 optreden heeft het koningsje W( aan uiterlijk vertoon verlor*nba maar aan innerlijke betekefezeg wonnen." Een zin die bijn^en, 1 kranten haalde en Juliana gthek fen moet hebben. h te 2 PvdA'er Den Uyl haalde ootfjn", streep door wat militair veit dat zijn voorganger, ARP'er rend Biesheuvel, nog wel o£yg programma had staan. Den had een brief gekregen van0|fl Vereniging van Dienstplichj Militairen: „De WDM is teJtG -1 stander van elk militair verfteed De minister-president stuiioolc een kopie door naar de mi* ver: van defensie, zijn partijgentlani Henk Vredeling. Die wilde pt. D bileum zonder veel militaiie on< pas en parades vieren. Iresta In het archief zit ook een rauw. over het dankwoord dat Jufiden uit zou spreken. Haar was juitsl; vraagd dat aan het eind vaiden feestweek, op 9 septemberjroere doen. Dat wilde ze niet. „Zf uit. dat zij dan te vermoeid zaln/oor door al die inspannende rrtxarm bijeenkomsten om rustig M dio (en tv) te kunnen spretyggj staat er in een memo voor r nister-president. „Haar vof| 3( ge gedachten gaan uit naai week later." Na wat heen dEen j gepraat werd het 11 septerfocht Een maand later zette het bige mité er een punt achter. Hfbegr; slag van een laatste vergadi hun meldt tevreden dat de inztfu no voor het kind in nood op etaafp dige 7,5 miljoen gulden worging schat. En wat zou Juliana zfamiï gen? Het verslag meldt dattin to 125.000 gulden kan verwaijvaarc Als bescheiden bijdrage vcPutte bouw van een binnenbad gebf Soestdijk. tot Zijn mening over misstanden in het onderwijs steekt mijn zoon (6) toch al nooit onder stoelen of banken. Maar dit keer ploft hij bijna van verontwaardiging. „Wat ze me nu laten maken op school!" Hij stopt even om twee groene bruisbellen speeksel uitzijn mondhoeken te vegen. En geeft mij geen gelegenheid om te raden. Een doos zonder deksel! "Hij last even een pauze in om de ernst van deze medede ling ook tot mij te laten doordringen. Als hij ziet dat het kwartje is gevallen, voegt hij daar (ten overvloede wellicht, maar je weet het nooit met ouders) nog cian toe: „Wat heb je daar nou aan!?" Het gen om creatief met de handen te werken, is in onze fa milie sterk onderontivikkeld. Er zijn wat verre neven en nichten die een anatomisch correct poppetje kunnen teke nen, maar alles wat er dichter bij huis aan figuratieve kunst wordt vervaardigd, kan rechtstreeks door naar de oud-pa piertas of de grijze vuilcontainer. Die gewoonte is er al hele maal ingesleten. Zodra mijn twee nazaten zich met hun schoolvlijt bij de voordeur melden, lopen ze al meteen door naar de recyclingbakken. Het is ééndagskunst, het heeft geen eeuwigheidswaarde. En op die manier is het ook heel bijzonder, houd ik ze altijd voor. „Kijk eens wat ik gemaakt heb, pap?" „Schitterend. Gooi gelijk maar weg. Er zijn maar een paar dagen per jaar dat het product van de handenarbeid een zekere meerwaarde mee moet krijgen. Als vaderen moeder verjaren, of opa en oma 50 jaarge trouwd zijn (richtlijnen daarvoor krijgen we in de regel aan het begin van het schooljaar uitgereikt; en vanaf bepaalde hogere groepen wordt ook dddr korte metten mee gemaakt). En op moeder- en vaderdag, natuurlijk. En dan komen ze uitgerekend met zoiets: een doos zonder deksel. Mijn zoon herhaalt het nog een paar keer, schudt dan in grote moedeloosheid het hoofd. Een doos zonder deksel! Welke malloot heeft dat in het leerplan opgenomen? In de regel is het feit dat hij zelf niks hoeft te bedenken om uiting te geven aan zijn creativiteit, een groot houvast. Hij kan zich dan laten leiden door wat de juf bedacht heeft, en bij tivijfel in de uitvoering altijd nog even kijken bij dege nen die bij hem in de groep zitten. Maar of ze nu al met het klassikale werkje begonnen zijn in de week dat hij nog op vakantie was óf dat hij slecht heeft opgelet, kan ik niet hele maal doorgronden. Maar het grote verband achter het ca deau ontgaat hem ten enenmale. „Een doos zonder deksel?", informeer ik nog maar eens. Hij knikt. „Een grote doos?" Hij wijst met z'n handen. Niet zo groot. Tien bij tien centi meter. schat ik zo. „En zit er dan ook wat in?" Ik blijk een deksel van een beerput vol verontwaardiging open te trekken. Hij snuift en gromt minachtend. „Een soort memory. Met maar vier kaartjes. Twee keer een 'P', en twee keer een A'. Vet makkelijk, joh. Als je er ééntje omdraait, weetje het zo." En dat allemaal in een doosje zonder deksel, moet ik nog weten. Want verder mag hij er weinig over zeggen. Het is tenslotte voor mij bestemd. In de dagen daarna hoor ik dat hij ook tegen mijn dochter (11) en mijn vrouw heeft geklaagd over het onbegrijpelijke karakter van het werkstuk dat hij in elkaar moet plakken. Groot is dan ook de nieuwsgierigheid als ik op zondagmor gen, op de rand van het bed, het pakje mag openen waarin zich de doos zonder deksel bevindt. Met een bijna waardige plechtigheid ontdoe ik het van de verpak king en laat het aan de aan wezigen zien. Een vierkant omhulsel (doosje zonder deksel) voor vier geplas tificeerde vierkantjes (soort memory), met daarop de letter P', een A', een P' en een A'. „Een houder met bier viltjes", constateert mijn dochter, net voordat mijn zoon schreeuwend en stampvoetend van woe de de zoldertrap oprent. Hij mag dan slecht tegen misstanden in het on derwijs kunnen, hij kan het helemaal niet uitstaan als hij wordt uitgelachen. Kijk ook op www.dick- vanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2