Kamp legt bom onder CKPOT 'Mensen denken alleen aan zichzelf Grote zoekactie bij Katwijk naar vermiste Leidenaar Leidsch Dagblad Fotoverbod bij de villa van Willem-Alexander Vakbonden overwegen acties 7f MILJOEN Onderdompeling voor Nieuw Leven Grieken enteren schip vol explosieven Harry Potter breekt Alphense boekhandelaar bijna op ITT Leidsch Dagblad maandag 23 JUNI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 iana wilde voor ar jubileum tomobilist :och meer dan boos Leidsch Dagblad [jfe INTERNET: WWW.LEIDSCHDACBLAD.NL NR. 43263 LOSSE NUMMERS 1.10 ZATFRDAG 1.55 NR. 43263 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 penslied galmt tr Leidse chten ng Schalken nt vorm losmalen wassenaar/gpd - De gemeen te Wassenaar stelt een foto- en filmverbod in om de privacy van kroonprins Willem- Alexander en zijn gezin in en rond landhuis Eikenhorst te beschermen. Overtreding kan worden bestraft met drie maanden gevangenisstraf. Het verbod is in allerijl opge steld omdat het prinselijk paar heeft besloten om 'op zeer korte termijn' naar villa Eiken horst te verhuizen. De veror dening omvat niet alleen de buitenplaats van Willem- Alexander en Méxima maar strekt zich tot ver daarbuiten uit en omvat ook het aanpa lende bos. B en W van Wassenaar noe men de maatregel niet alleen noodzakelijk voor 'de bescher ming van de persoonlijke le venssfeer en het recht op on gestoord woongenot', maar ook voor de veiligheid van de vorstelijke bewoners. De fracties in de gemeente raad moeten de maatregel nog bespreken. Fractieleider Perik (WD) vindt op voorhand zo'n foto- en filmverbod 'een zeer begrijpelijke zaak'. De Koninklijke Marechaussee en de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging heb ben de gemeente laten weten dat opnamen van de omge ving en van het prinselijk gezin voor 'kwaadwillende elemen ten' van groot nut kunnen zijn. ro F. Moret klok is een ent dat ons in t stelt de mate van onpunctueel zijn te 1MENTAAR DEFENSIE Dsie gaat de bijl in de or- t. Hoewel pas op prins- exacte gevolgen van de le bezuiniging van 380 :uro worden bekendge- minister Kamp (VVD) inde alvast een schot boeg. Zware wapensys- irden afgestoten en ka- jtrorden gesloten. Vlieg- n rente en de kazerne in eiitse Seedorf - welke Ichtige militair kent de pt? - zouden eveneens n. Ruim 9100 banen geschrapt en daarbij (dwongen ontslagen. I zijn minst opmerkelijk en dat een kabinet van signatuur zo diep het Ie krijgsmacht zet. Waar nvolgende paarse kabi- e krijgsmacht weliswaar emoeid lieten, maar er S ugdeinsden werkelijke r maken, lijkt Kamp zijn Ïisie te baseren op de j voor de krijgsmacht i/erd met voorspelbare het bezuinigen overge- de krijgsmachtsonder- f. Kamp kiest wel. Zo ®"(basis in Duitsland meer oude Oorlogsjaren en er bij een flexibel inzet- r dat als voornaamste het handhaven van de Iers in de wereld. Voor ^mechaniseerde batal- een erfenis uit het ver let evenmin veel plaats, etbare vredeshandha- bijbehorende bewape- dersteuning en trans- het credo. ere keus dus, maar te- d ontvalt Nederland idere Europese landen 9gen om oorlog te voe- dat een klassieke oor- or de deur staat, maar r onze zelfverdediging traks helemaal aange- de NAVO, zeg maar de i Staten. Het is geen at de Amerikanen er zo irhand genoeg van heb- de verdediging van Eu- e draaien. Die rekening ropa hoe dan ook ge- ird. Of in de vorm van tschalige terugtrekking )en of in de vorm van ige in de kosten den haac/cpd - De militaire vakbonden zijn onthutst door de aankondiging van minister Kamp van defensie dat de ko mende jaren veel méér banen geschrapt worden dan eerder was aangekondigd. De vakbon den houden er rekening mee dat ruim 9000 functies verdwijnen, bijna de helft meer dan voorzien. Acties worden overwogen, om massa-ontslagen te voorkomen en een goed sociaal plan af te dwingen. Kamp maakte dit weekeind be kend dat gedwongen ontslagen onvermijdelijk zijn bij de „pijn lijke operatie'' die hij momen teel voorbereidt. In overleg met zijn bevelhebbers heeft de WD-minister al laten weten dat hij daarbij radicale keuzes niet uit de weg gaat. Zo dreigt één van de vliegbases (Twente) te worden gesloten, staan de drie bataljons in het Duitse Seedorf op de tocht, en wil Kamp zware wapensystemen (onder meer de lange afstandsraket MLRS) afstoten. Definitieve besluiten zijn nog niet genomen. De jobstijding van Kamp heeft de militaire vakbonden com pleet overvallen. „Voor ons zijn gedwongen ontslagen onaan vaardbaar", aldus woordvoer der H. Lansink van de grootste defensievakbond VBM/NOV. (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. Man (64) overleden aan hartaanval na duik in zeewater katwijk - Tien reddingsboten, een poli- tiehelikopter, vijftig strandwachten en een groot aantal vrijwilligers zochten gistermiddag de kust tussen Katwijk en Wassenaar af naar een 64-jarige Leide naar. Hij was met zijn vrouw gaan zwemmen en niet meer bovengekomen. De man werd anderhalf uur later gevon den bij Wassenaar. Hij bleek te zijn overleden aan een hartaanval. Om ongeveer 15.00 uur werd een strandwacht van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) gewaarschuwd door de vrouw van de Leidenaar. Zij meldde dat ze haar man een golf had zien induiken en vervolgens niet meer boven water zien komen. De KRB sloeg meteen groot alarm en stuurde haar patrouilleboten de zee op. Ook werden de reddingsbri gades van Noordwijk en Wassenaar en de reddingsboten van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij van de stations Katwijk, Noordwijk en Sche- veningen gealarmeerd. Later voegde zich via het Kustwachtcentrum in Den Helder ook een helikopter van het Korps Landelijke Politiediensten bij de groot scheepse zoekactie. Dicht onder de kust zochten de strand wachten samen met leden van de plaat selijke zeilvereniging en andere strand- bezoekers de zwinnen af. Met behulp van een menselijke keten van vrijwilli gers kamden zij het kustgebied uit. Uit eindelijk merkte een patrouilleboot van de KRB om ongeveer 16.30 uur de ver miste zwemmer op. De man was zo'n drie kilometer afgedreven en werd nabij de kust van Wassenaar gevonden. Direct paste de bemanning reanimatie toe. Verplegers van de toegesnelde ambulan ce namen dat over. Eerst werd aangeno men dat de man was verdronken. Uit de autopsie bleek dat hij was overleden aan een hartaanval. De persoon die de eerste reanimatiepoging deed, raakte zelf be wusteloos. Hij werd ter plekke behan deld. Hij vreest dat gespecialiseerd personeel elders niet meer aan de slag kan komen. „We willen onmiddellijk afspraken maken met het ministerie, want het kan niet zo zijn dat deze men sen in de uitkering terechtko men." Voorzitter Van der Lin den van de bond ACOM zegt „echt boos" te zijn. „De minis ter zou ons vertrouwelijk infor meren, en nu moeten we dit via de media vernemen. Dat had andersom gemoeten." Voorzit ter W. van den Burg van de vak bond AFMP noemt de ingreep in het .personeelsbestand „bui ten alle proporties". Bij het ministerie van defensie werken nu nog circa 50.000 mi litairen en zo'n 20.000 burgers. Eind vorig jaar werd bekend dat als gevolg van bezuinigingen ongeveer 4800 functies zouden vervallen. Er werd toen al reke ning gehouden met circa 2000 gedwongen ontslagen. Begin dit jaar lekte uit dat in „bijge stelde plannen" nog eens 2000 banen extra geschrapt zouden worden. Inmiddels staat de tel ler volgens goed ingelichte bronnen bij 9100 te schrappen banen. De Tweede Kamer maakt zich zorgen dat de gevechtskracht van de defensieorganisatie door de bezuinigingen wordt aange- alphen aan den rijn - Een kommetje water is niet genoeg om het oude leven weg te spoelen. De Evangelie Gemeenschap Nieuw Leven in Alphen aan den Rijn verkoos gis teren de Zegerplas voor de onderdompeling van zeven dopelingen. De doop is volgens Marcia Meerbeek, voorganger van Nieuw Leven, een openbare belijdenis die door ie dereen mag worden gezien en gehoord. „Al in de bijbel werden de mensen in de Jor- daan gedoopt, vervolgens begroef men het verleden in een watergraf en kon de ge doopte met een nieuw leven in Jezus opstaan uit het water." Honderden mensen wa ren getuigen van het ritueel en zongen liederen om hun vreugde te uiten. Foto: Henk Bouwman Ludieke actie van acteurs op strand in Noordwijk door Jan Preenen noordwijk - Het milieu is de grote verliezer als het op deze zondagmiddag in Noordwijk plotseling begint te regenen. Toneelspelers van QuiVive zijn net begonnen met hun ludieke optreden om iedereen te wijzen op het belang van een schoon strand, en de eerste druppels komen al omlaag. Voor de bad gasten hét signaal om massaal richting auto's te stromen. „Niet alleen het vuil, maar ook de mensen zijn opeens weg", stelt strandcoördinator Sindy van Leeuwen vast. Dat blijkt echter een voorbarige conclusie. Blikjes, plastic en promotiemateriaal dat kort te voren op de boulevard is uitge deeld, blijven achter. Tot onge noegen van onder anderen Yvette Tommei. Ze is een van de (onbekende) acteurs van QuiVive, het evenementen- en attractieverhuurbedrijf uit Mid delburg dat door de Stichting Nederland Schoon in de arm is genomen. „De mensen zijn ze ker bang dat ze smelten. Als ze de zee ingaan, worden ze ook nat, maar als er een spatje re gen valt, weten ze niet hoe snel ze weg moeten zijn. En kijk nou eens op het strand. Je kunt pre cies zien waar de mensen heb ben gezeten. Overal liggen hoopjes vuil. De meeste men sen denken op zo'n moment als dit alleen aan zichzelf, niet aan het milieu." Toch geven de vier acteurs van QuiVive de moed niet op. Ze De Griekse politie heeft de bemanning, vijf Oe- kraïners en twee Azerbeidzjanen, gearresteerd. Bronnen vertelden het Britse persbureau Reuters dat het schip op 2 juni vanuit de Zwarte Zee de Middellandse Zee was ingevaren en dat hqt op weg was naar de Tunesische havenstad Gabes. Het ministerie kon de bestemming van het vaar tuig niet bevestigen. Volgens scheepvaartbronnen vervoerde het schip ammonia dynamiet, een explosief dat veel wordt gebruikt in de mijnbouw. In Tunesië is de mijn bouw een belangrijke economische sector. In de mijnbouw worden onder meer metalen en fosfa ten gewonnen. athene/rtr-afp - Griekse speciale eenheden heb ben gisteren een schip aangehouden dat 680 ton explosieven aan boord had. Het schip, de Baltic Sky, voer ten westen van Griekenland en was vol gens het ministerie van koopvaardij onderweg naar een nog onbekende bestemming ergens in Afrika. Het vaartuig is opgebracht naar een haven in het westen van het land. Daar volgt nader onder zoek, aldus een woordvoerder van het ministerie. „Nu moeten we onderzoeken of de vracht legaal is of dat het bestemd was voor een terroristische groepering." De zegsman noemde de vangst „een groot succes voor de Griekse autoriteiten". zijn trouwens ook de hele dag 'besteld' door Noordwijk, een van de acht gemeenten die ge hoor hebben gegeven aan de oproep van de stichting om de stranden schoner te maken. Naast Noordwijk zijn dat Vlis- singen, Hoek van Holland, 's Gravenzande, Zandvoort, Bloe- mendaal, Zijpe en Den Helder. Half augustus wordt bekend welke gemeente over het schoonste strand beschikt en de 'Gouden Wimpel' krijgt. Op deze zondagmiddag lijkt Noordwijk bij voorbaat kans loos. De in een fel gekleurde overall gestoken acteur Yvette Tommei is minder pessimis tisch: Als het weer opeens ver slechtert, zie je overal dezelfde reactie. Aan ons de taak om de mensen duidelijk te maken dat ze ook dan hun rotzooi moeten opruimen." Pagina R2: Vierhonderd ton strandafval in een jaar Heineken stelt winstprognose bij jvmsterdam - Bierbrouwer Hei neken heeft vandaag beleggers verrast met een winstwaarschu wing. Het concern kampt op een aantal biermarkten met een tegenvallende afeet. Bij de pre sentatie van de jaarcijfers eind februari ging Heineken nog uit van een verdere winstgroei in 2003. Het is voor het eerst sinds mensenheugenis dat Hei neken afstapt van een eerder uitgesproken winstverwachting. Rijkaard trainer van Barcelona Barcelona - Frank Rijkaard wordt de nieuwe trainer van Barcelona. De veertigjarige Am sterdammer, die vanmorgen vanaf Schiphol naar Spanje af reisde, zal vanmiddag in Camp Nou worden gepresenteerd. Rijkaard volgt Radomir Antic op. Deze oefenmeester was de tijdelijke opvolger van Louis van Gaal die afgelopen seizoen na een serie teleurstellende re sultaten het veld moest ruimen. door Theo de With leiden/alphen aan den rijn - De nach telijke verkoop van 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' kwam eige naar Eelco Eskens van boekhandel Haasbeek in Alphen aan den Rijn bijna op een arrestatie te staan. Hij wilde net als enkele andere boekwinkels in Ne derland met de verkoop van het vijfde deel van de Harry Potter-serie beginnen om één uur 's nachts. Eerder stond de uitgever de verkoop van de nieuwe avonturen van de tovenaarsleerling niet toe. „Er zijn klanten die al een jaar zeu ren wanneer de nieuwe Harry Potter verschijnt", zegt Eskens. „Met deze ac tie wilde ik hen belonen voor het ge duld." De boekhandelaar had echter geen rekening gehouden met de win keltijdenwet. De gemeente wees hem erop dat hij een economisch delict zou plegen, want winkels mogen 's nachts niet open zijn. Eskens raadpleegde een jurist en kwam in overleg met hem op het idee de verkoop te verplaatsen naar zijn boven de winkel gelegen woning. Opnieuw kreeg hij de gemeente op zijn dak. Hij werd gebeld met de medede ling dat deze actie eveneens strafbaar is. Om te onderstrepen dat het menens was, stond de politie vrijdagavond om kwart voor negen op de stoep. „De agent vertelde mij dat hij van de officier van justitie opdracht had mij aan te houden als ik maar één boek zou verko pen", vertelt Eskens. „Ik dacht: jongens, moet dat nou? Het is maar een geintje." Op zaterdag is hij er nog ontdaan van. „Overal in het land gaan 's nachts win kels open en in Alphen kan het weer niet. Het is mij volstrekt onduidelijk waarom niet. De verkoop van een paar boeken veroorzaakt geen enkele over last. Ik doe de deur open, mensen ko pen een boek en gaan snel naar huis om te lezen." Er stonden 's nachts zestig mensen op de stoep, die hij allemaal persoonlijk heeft verteld dat ze voor niets waren ge komen. „Natuurlijk waren ze teleurge steld." Om half acht 's ochtends stond de eerste klant weer voor de deur. Es kens had 170 exemplaren van de nieu we Potter in huis. Om twee uur 's mid dags ging het laatste exemplaar de deur uit. Ook bij boekhandel Kooyker in Leiden slonk de stapel Potters snel. Deze Leid se boekwinkel hield geen nachtelijke verkoop, maar ging 's ochtends vroeg open. Vijf mensen die het boek hadden gereserveerd, werden in alle vroegte ver rast met een ontbijt en een gratis exem plaar. „De eerste was een jongen van elf jaar uit de Merenwijk", vertelt kinder boekverkoopster Eva Raat. „Hij had het boek besteld omdat hij niet wilde wach ten op de Nederlandse vertaling." Kooyker had 380 exemplaren in huis. Daarvan waren er 300 op voorhand ge reserveerd. De tachtig voor de losse ver koop beschikbare boeken vlogen over de toonbank. Raat: „Er stond om negen uur al een flinke rij voor de deur en om elf uur moesten we 'nee' verkopen." Pagina Kunst Cultuur: Nieuwe Potter snelst verkopende boek ooit Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: ïel persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling 60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met ,50 Jackpot cadeau |00 Bq automatische betakng is mjn bank-gtonummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1