LEIDEN REGIO 'De natuur moet het verder zelf doen' Bewoners flatgebouw ergeren zich aan kinderlawaai emeenteraad Oegstgeest bepaalt bezuinigingskoers buurtbewoners: 'Asopos oet aan stemmingmakerij' Plan Kwaakhaven valt lang niet bij iedereen goed R3 Waterdagen: een feest op en rond het water HDC973 zaterdag 21 juni 2003 r Nancy Ubert tesTGEEST Waarop Oegstgeest recies gaat bezuinigen en ■armee de gemeente geld gaat rdienen, is nog steeds niet aidelijk. De gemeenteraad reft wethouder De Ruijter DA) deze week wel een was- st voorstellen meegegeven, e volgens de politici de moei- van een nader onderzoek aard zijn. oor de aanleg van nieuw- ouwwijk Poelgeest komt (egstgeest, zoals bekend, mil- lenen euro's tekort. Het gat in e begroting begint de 20 mil- len te naderen. Zeker is dat de •meente gaat bezuinigen op t tunnel onder het spoor naar e Leidse Merenwijk. Hoeveel at in het laatje brengt is og onduidelijk. Als de tunnel niet komt moet er een ande uitvalsweg worden aange- gd- iet schrappen van de tun nel is de miljoenenkrater nog lang niet gedicht. Op verzoek van verantwoordelijk wethou der De Ruijter (CDA) heeft de gemeenteraad het college een waslijst met bezuinigings- en ombuigingsvoorstellen meege geven. Die plannen moeten de komende tijd door de ambtena ren worden getoetst op haal baarheid. Bij de koersbepaling is rekening gehouden met de suggesties die de inwoners van Oegstgeest hebben gedaan. Zo hebben bewoners van Poel geest fel geprotesteerd tegen het plan het buurtpark op te of feren. Dat voorstel is nu in de ijskast gezet. Of het daar uit wordt gehaald, hangt af van het bedrag wat met de andere plan nen wordt verdiend. Ook de Broek en Simontjespolder (er gingen stemmen op daar voet balvelden aan te leggen) wordt nog even met rust gelaten. Voorlopig gokt de raad op an dere keuzes. Een aantal locaties mag be bouwd worden, als er maar geen kolossale flatgebouwen komen. Daarnaast moet de wethouder maar eens kijken of hij stukken grond duur kan ver kopen. Kasteel Oud-Poelgeest kan met bijbehorend landgoed worden overgedaan aan de stichting die het beheert en ex ploiteert. Op voorwaarde dat dit minimaal 4.500.000 euro in kas brengt, het landgoed en bij behorende percelen onaange tast blijven en iedereen daar een wandeling kan blijven ma ken. Voorts wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om sport velden intensiever te gebruiken. Op een kunstgrasveld kan ook tennis worden gespeeld, is daarbij het voorbeeld. De amb tenaren moeten ook uitvissen of het mogelijk is meer subsi dies binnen te halen. In uiterste nood overweegt de raad de be lastingtarieven op te krikken. »r Janneke Dijke ierdorp - Studentenroeiver- ng Asopos de Vliet in Lei- lorp hoopt op begrip van isen uit de buurt, maar dat 5" eeft vooralsnog niet iedereen. a een artikel in deze krant aarin Asopos-voorzitter Rens- e Doornink bootbezitters oeg de roeiers de ruimte te 1 ven op de Dwarswatering, ageren twee Leiderdorpers er er ommegaande. De studen- nroeiers moeten de hand ei iaar eens in eigen boezem ste rn, vinden zij. 0 rigens P. Hunck, bewoner an een huis aan de Dijkwacht Vl iet uitzicht op de Dwarswate- botsen Asopos-roeiers op elkaar. Hij vindt het aarom niet eerlijk dat ze on- ilukken wijten aan andere faterrecreanten. Afgelopen ijdag voer een visser over de int van een roeiboot, waar de boot onbruikbaar |(jkerd. Asopos is bang voor her- iling als er zondag 29 juni een ote roeiwedstrijd is op de warswatering. Volgens Hunck jn er vaak alleen Asopos-roei- 6i is in het water als hij een aan- ring ziet gebeuren. „Dat komt er van als je achterstevo ren zit en dus niets ziet." Asopos stelt dat de doorvaart te smal wordt voor twee roeibo ten doordat er steeds meer stei gers langs de oevers gebouwd worden, maar ook dat vindt Hunck onzin. „Ze houden nog steeds onderlinge wedstrijdjes met drie boten naast elkaar." Asopos moet maar begrijpen dat het langzaam maar zeker drukker wordt in de Dwarswa tering, vindt de Dijkwacht-be- woner. „Bestuur van Asopos, zorg dat u eerst zelf uw zaken goed regelt en niet doet aan stemmingmakerij, want anders zal dit alleen maar leiden tot meer incidenten", dreigt hij. Een andere Leiderdorper, R. van Moorsel, vindt het hinder lijk dat Asopos de schuld geeft aan steigerbezitters. Volgens de roeivereniging wordt het steeds drukker op de Dwarswatering omdat er steeds meer steigers langs de oevers komen. Van Moorsel weet een heel andere oorzaak. Als gevolg van de aan leg van de hogesnelheidslijn is de verbinding tussen rivier de Does en het Vennemeer ge stremd. Boten moeten om die redentegenwoordig uitwijken naar de Dwarswatering. Asopos-voorzitter Doornink betreurt de verontwaardigde reacties. „Het water is van ie dereen, wij willen niemand wegsturen. Onze insteek is vriendschappelijk. Wij willen alleen dat iedereen zich aan de vaarregels houdt en dat men sen weten dat onze roeiboten niet zo wendbaar zijn. Wij kun nen niet zo snel remmen als een motorboot. Ik heb al een aantal mensen gesproken die blij zijn met onze uitleg." Het klopt dat de roeiers zelf ook wel eens tegen elkaar op varen. „Wij gebruiken de Dwarswatering als trainingswa ter voor de onervaren roeiers. Daarbij gaat er natuurlijk wel eens wat mis." Het is alleen niet eerlijk om te doen alsof As opos zelf voortdurend schade maakt en meteen begint te pie pen als een ander de veroorza ker is, vindt ze. „De beschadi gingen die onze eerstejaars ver oorzaken, zijn dingen die onze bootsman gewoon kan maken. Dat is het risico van het vak." De roeiboot van 13.000 euro die totall los is, valt daarmee volgens Doornink niet te verge lijken. door Janneke Dijke leiderdorp - Natuurlijk staan er struise boerenkolen, kaarsrech te rijtjes prei en dikke tomaten die dringen om een plekje ach ter het raam. De leden van volkstuinvereniging De Bloem hof in Leiderdorp hebben ge meen wat je van ze verwacht: zij prefereren de smaak van ei gen geteelde vitaminebomme tjes boven groente en fruit uit de winkel. Maar minstens zo veel houden de tuinders van bloemen. Hun complex, dat ze liefkozend een 'tuinpark' noe men, staat er vol mee. Vanaf vandaag komt hun fleurige kant nog beter tot zijn recht. Na de opening van een paddenpoel en een vlindertuin is De Bloem hof voortaan iedere zaterdag middag open voor publiek. „Waarom zouden alleen wij mogen genieten van al dit moois?" Bloemhof-voorzitter Joop van Huut (55) geniet als hij door 'zijn' tuin loopt. Van de ene naar de andere kant kuie ren duurt al gauw een kwartier, want De Bloemhof strekt zich uit over een lengte van 1300 meter. De tuin is nogal naar binnen gekeerd. Automobilis ten weten wel dat er evenwijdig aan de provinciale weg N446 in Leiderdorp een volkstuincom plex ligt, en bezoekers van sportpark De Bloemerd stuiten aan de randen van de sportvel den wel eens op de sloot die de tuinen omringt. Maar hoe mooi het daarachter is, is tot nu toe alleen bij de leden bekend. Het lokken van vlinders en pad den en de openstelling van de tuin vormen de kroon op jaren lang werken aan de verfraaiing van het park. Een kleine tien jaar geleden merkte het bestuur dat er iets aan de omgeving van het complex gedaan moest Wim Kanbier (links) en Joop van Huut in de bloemenwei voor de paddenpoel. Vanaf vandaag mogen be langstellenden iedere zaterdagmiddag komen kijken. Foto: Henk Bouwman worden. „Bomen stonden ver schrikkelijk dicht op elkaar, planten waren aan het woeke ren geslagen. Er viel veel te wei nig licht in het park", zegt Van Huut. De natuurliefhebbers be dachten een plan en gingen aan de slag. Tussen de tuinen en de provinciale weg werden bomen vervangen door een struweel: een groenstrook van maximaal vier meter hoog. „Die houdt wel verkeerslawaai en afvalstof fen tegen, maar laat het licht door", verklaart Van Huut. Het licht hadden de tuinders terug, maar in de noordwest hoek gingen de vandalen nog steeds tekeer. Regelmatig vloog er een steen door een kas, en een braakliggend stuk grond veranderde in een illegale dumpplek voor afval. „We wil den er op een natuurlijke ma nier iets aan doen. Een hek er omheen zetten helpt niet. Je moet het zo mooi maken, dat jongeren het niet willen vernie len." Toen het gemeentebe stuur vroeg of het de zuidelijke tuinen mocht hebben om de Persant Snoepweg te verleggen, zag het Bloemhofbestuur zijn kans schoon. Het antwoord was: ja, als jullie voor ons een paddenpoel afgraven en ons helpen een vlindertuin aan te leggen. De gemeente hapte toe. De paddenpoel en <Je vlinder tuin zijn een bedenksel van Wim Kanbier (69). De gepen sioneerde medewerker van de Heemtuin heeft een hekel aan kaarsrecht aangelegde tuinen. In zijn tuin met de naam 'Nos talgia' loopt alles in ronde lij nen. Zelfs de groenten staan in cirkels. .Alleen de kas is recht, want ze hebben helaas geen ronde kassen. Ja, van kunststof, maar die wil ik niet." Kanbier tekende de paddenpoel en de vlindertuin, en legde hem voor een groot deel aan. Het re sultaat is een veld met hemels blauwe korenbloemen, diepro- ze bolderik en klaprozen in al lerlei soorten, zowel de wilde rode als gefranjerde exempla ren in rood en lila. In het mid den staat een laagje water in een kuil: een geïsoleerd water tje, waarin de Bloemhofleden kikkerdril en paddendril heb ben uitgezet. „De basis is er. De natuur moet het nu verder zelf doen", zegt Van Huut. Toch is Kanbier niet van plan volgend jaar stil te zitten. Hij heeft al een lijstje met planten die hij later gaat inzaaien, zoals rate laar. Voor de twee mannen betekent iedere wandeling door de tuin nieuwe ontdekkingen. Zo sig naleert Van Huut in de natuur lijk beheerde slootkant een zwanenbloem, een beschermd exemplaar. Kanbier ziet in een pasgegraven vijver, die in ver binding met de sloot staat, een krabbenscheer. Ze zijn trots. „Dat betekent dat de zuurstof in orde is." Voor bezoekers aan het tuin park valt er minstens evenveel te ontdekken. Misschien zien ze in het voorjaar een jong uit een nestkastje piepen of zien ze de hermelijn schichtig wegduiken achter een boom. Ze kunnen zich vergapen aan oude graan soorten als spelt, emmertarwe en pauwengerst in de akkerwei- de. En misschien stappen tuin ders die uit de Kalkpolder weg moeten wel over het vooroor deel heen dat de grond in De Bloemerd onvruchtbaar zou zijn. Van Huut: „Je ziet toch wat hier groeit?" Vanmiddag om 14 uur worden de vlindertuin en de padden poel officieel geopend. Tussen 14.30 en 16 uur kunnen mensen het complex bezoeken. Vanaf volgende week is De Bloemhof iedere zaterdag van 13 tot 15.30 uur vrij toegankelijk. door Nancy Ubert oegstgeest - Bouw- en ontwikkelingsbe drijf Jos Jansen mag met zijn nieuwe plan voor Kwaakhaven de bewoners van de Cornelis van Steenishof in Oegstgeest tevreden hebben gesteld, nog niet ieder een in de buurt is blij. De volksvertegen woordigers hebben geadviseerd het plan nog eens onder de loep te nemen om te kijken of met de andere bezwaarmakers ook een akkoordje is te bereiken. Met het nieuwe bouwplan Kwaakhaven is de architect grotendeels tegemoet ge komen aan de wensen van omwonen den. Het allereerste plan voor de 64 wo ningen die de Rijpweteringse project ontwikkelaar wil bouwen op de voorma lige locatie van de Kwaak Watersport, is niet alleen afgeschoten door de buurt, maar ook door een meerderheid van de gemeenteraad. Jos Jansen moest op nieuw aan de slag. En nu is het nog niet goed. De Van Steenishof heeft niet veel meer te klagen, maar de bewoners van de woonboten in de Haarlemmertrekvaart en die van de (kleine) oude woningen langs het water, vinden het schandalig dat wél naar de nieuwbouwbewoners is geluisterd, maar niet naar de mensen die al jaren in het gebied wonen. „We zijn grofweg buitenspel gezet", klinkt C. Méndez de Zepeda. De eigenares van een pittoresk stukje grond met woning aan de Haarlemmertrekvaart heeft veel aan te merken op het plan Kwaakhaven en de manier waarop er met omwonen den wordt omgegaan die niet aan het Van Steenishof wonen. Doordat de mensen uit het nieuwbouw- hofje zich massaal verenigden, is meer naar hen dan naar de woonarkbewoners en het kleine clubje eigenaren van de oude huizen op de dijk geluisterd, is haar overtuiging. „Mensen die hier al een leven lang wonen, moeten zich op alle fronten aanpassen." Méndez de Ze- peda eist dat ook deze belanghebben den voortaan worden betrokken bij het overleg over het bouwplan. De bezwaarmakers van de Haarlemmer- trekvaart vinden het schandalig dat ze na al die jaren moeten inleveren op woongerief. Door de bouw van een ap partementencomplex worden zij in hun ruimte en privacy geschaad, stelt Mén dez de Zepeda. Daarnaast maakt ze zich kwaad over de plannen voor de ontsluiting van de wijk. De gemeente wil het verkeer zoveel mo gelijk naar de nieuwe brug richting Lan ge Voort leiden. „Voor ons een omweg van bijna twee kilometer." Méndez de Zepeda wil dat de kleine Kwaakweg voor bestemmingsverkeer wordt open gehou den, zodat bewoners van de Haarlem mertrekvaart via de Kwaakbrug snel weg kunnen komen. Als die route voor be stemmingsverkeer wordt opengesteld moet de Kwaakbrug wel gerenoveerd worden: die staat bijna op instorten. Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest komt op straat te staan »r Nancy Ubert cstgeest - De peuters, kleuters en schoolkin- ren die worden opgevangen in de speelzaal Oder de flats aan de Aert van Neslaan in m igstgeest, zijn de (kinderloze) bovenburen n doorn in het oog. Een paar buren bombar den de Stichting Kinderspeelzalen Oegst- f est (SKO), de gemeente en de eigenaar van {complex met klachten. De brieven blijven len stromen. „Niet allemaal even aardig toon", vindt wethouder Steens. Volgens r is de kans groot dat de ergernis van de Dj wrtbewoners escaleert in gemene pesterij. larom heeft zij geweigerd de vergunning van SKO voor buitenschoolse opvang in de 5C leelzaal te verlengen. Als het tegenzit staan 'aks een stuk of vijftien kinderen na school mop straat. 6 lelende kinderen maken geluid. Als je niets j| Dort, weet je bijna zeker dat ze iets 'stie- ms' aan het doen zijn. De mensen die bo- n de speelzaal wonen hebben veel last van ft kindergerucht. Daarover klagen ze al ge- 22 time tijd. 's Morgens krijsen de peuters te a* tak en te hard en 's middags zorgen de ou- re kinderen voor geluidsoverlast. Sinds het ur afond is vervangen (de brandweer eiste dit m nwege de extra veiligheidsmaatregelen die meenten doorvoeren na de nieuwjaars- Ij and in Volendam) is de overlast alleen ;i aar toegenomen, zeggen ze. Cirman Brinkhorst: „We zijn hier al tijden r bezig. Dag in dag uit zitten we in de her- Ik kan er slecht tegen, zeker omdat ik 2i uis werk. Ik moet de balkondeur dichtdoen nr n te zorgen dat ik die kinderen minder •or." Brinkhorst wordt stapelgek van het ge- - id van krijsende kinderen onder zijn raam. lovendien is er nog meer herrie. Blaffende m inden die moeten wachten tot ma afscheid n het kind heeft genomen. Ouders die tien ve inuten 'da-ag' staan te roepen. En dan heb het nog niet over de parkeeroverlast." Va- 1 rs en moeders zijn lui, daarover wordt niet leen in Oegstgeest geklaagd. Ze brengen 3Ik ui kroost het liefst met hun auto naar ig« hooi of opvang. isti n jaar geleden kreeg de SKO toestemming - 31 naast de peuterspeelzaal ook een buiten - hoolse opvang voor de jongere groepen van Spelende kinderen voor de speelzaal onder de flats aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest. Een beeldd dat binnenkort verleden tijd is. Foto: Henk Bouwman de basisschool te beginnen. „Dat besluit heeft de wethouder op slinkse wijze doorgedrukt", oordeelt Brinkhorst. „De buurtbewoners wis ten daar niets van." „Onzin", reageert Steens. „We hebben de wettelijke procedure gevolgd. De buurt had het kunnen weten." Nu is het moment nabij gekomen dat de ver gunning voor de buitenschoolse opvang ver lengd moet worden. Een aantal buren heeft daartegen heftig geprotesteerd. De wethou der, die bang is dat de situatie in de Aert van Neslaan volledig uit de hand loopt, heeft de SKO verteld dat de stichting maar een ander onderkomen moet zoeken. Voorzitter Korevaar is diep teleurgesteld. „Wij moeten al opboksen tegen de grote Stichting Kinderopvang Oegstgeest. Wij werken anders dan die organisatie. Ik ben van mening dat ouders recht hebben op een alternatief. In Poelgeest wordt ons voortbestaan ook al moeilijk gemaakt en nu krijgen we dit. Wij werken vanuit een bepaalde visie. We willen dicht bij de scholen blijven. We willen de jon gens en meisjes lopend van en naar school kunnen brengen. Dat taxivervoer is namelijk ook niet alles. Hoe vaak je niet hoort dat er weer een kind vergeten is. Onze leidsters we ten precies welke kinderen ze op welke dag van school halen. Dat werkt goed. Bovendien komen tijdens zo'n wandelingetje de verha len bij de kinderen los. Vanuit de Aert van Nesstraat hebben we aansluiting op de scho len in de buurt. Als we moeten verhuizen, kunnen we de kinderen niet meer lopend op halen." Volgens Austen, manager woondiensten van Grouwels Daelmans, de eigenaar van het complex, is de afgelopen tijd herhaaldelijk overleg geweest tussen alle partijen, maar heeft dat nog niet geresulteerd in een goede oplossing. „Onze insteek is toch dat zowel de bewoners als de kinderopvang kunnen blij ven doen wat ze willen. Voorlopig zijn we nog niet uitonderhandeld." De bewoners deponeerden in de overlegses- sies een waslijst aan klachten. Stinkende lui ers in de vuilnisbakken, avondvergaderingen in het gebouw, klusjes die in de speelzaal in het weekeinde worden gedaan. En zo gaat het door. „Mij gaat het vooral om geluidsoverlast, maar ik heb een paar buren die een beetje doorschieten", zegt Brinkhorst. „Die leggen op alle slakken zout." De leidsters van de opvang proberen de aan houdende klachtenregen zoveel mogelijk op te vangen. Ze schrijven brieven aan de ouders waarin ze vragen rekening met de buurt te houden: ze plakken brieljes op het publicatie- bord in de flat wanneer er speciale activitei ten zijn; hebben een oplossing gevonden voor het afvoeren van de vuile luiers en zo kan Korevaar nog een aantal maatregelen op noemen. Alle redelijke aandachtspunten die tijdens de gesprekken naar voren zijn geko men, eerbiedigen we. We hebben al veel maatregelen getroffen om de bewoners ter wille te zijn. Maar we kunnen die kinderen moeilijk op hun tenen laten lopen of de kin dermondjes met plakband dichtplakken." „Het belangrijkste hebben ze niet gedaan", briest Brinkhorst. „Zorgen dat die geluids overlast minder wordt. Die ruimte moet van onder tot boven geïsoleerd zijn." Korevaar: „Natuurlijk willen we dat gaan doen. Maar we gaan niet investeren in geluidswerende maat regelen als bewoners onze vergunning tegen houden. Dan zijn we een hoop geld kwijt voor niets. Dat hebben we de bewoners ook gezegd. We gaan pas geluidswerende materi alen aanbrengen als we zeker weten dat we hier mogen blijven zitten. Logisch toch?" Brinkhorst noemt de logica van Korevaar 'chantage'. Eigenlijk willen de klagende buren liever he lemaal geen kind in de benedenruimte zien, geeft de buurman aan. „In het oorspronkelij ke bestemmingsplan zijn die vierkante meters bestemd voor berging en dergelijke. Wij kun nen een grotere fietsenstalling beter gebrui ken." „Een duidelijk probleem van tegenstrij dige belangen", luidt de conclusie van woon manager Austen. Als de buitenschoolse op vang verdwijnt, blijft nog altijd de peuter speelzaal over. Brinkhorst: „Die zien we in derdaad liever ook verdwijnen." warmond - Een feest op en rond het water moet laten zien dat bestuurders uit Lei den, Warmond en Alkemade best door één deur kunnen. Als het aan Peter Labrujère ligt, organisator van de Zuid- Hollandse Waterdagen, gaat het even niet om dreigende annexaties, maar om geza menlijk genieten van al het moois rond het water van de Kagerplassen. De Zuid-Hollandse Waterda gen werden gisteravond ge opend in het Warmondse Park Leerust. Vandaag is vooral Leiden het toneel van varende bootjes, al dan niet met bandjes aan boord die vrolijke muziek maken. „Dit soort evenementen werkt beter om een goede sfeer te krijgen tussen bestuurders uit de drie gemeenten dan zes weken vergaderen", ver telt Labrujère, zoals altijd overlopend vein enthousias me. „Met humor willen we een positieve impuls geven aan de regionale samenwer king. Leiden is geen bedrei ging voor Waünond en Al kemade om te annexeren, we gaan gewoon samenwer ken. Het is goed om te zien hoe eensgezind bestuurders uit de drie gemeenten sa menwerken aan de organisa tie van dit prachtige evene ment." En het evenement kan nog veel groter worden, denkt Labrujère. „Dit jaar krijgen we al subsidie van de provin cie Zuid-Holland, vandaar ook de naam van het gebeu ren. Sinds Leiden een aantal bruggen heeft opgehoogd, kun je hier in de regio rond jes varen van meer dan zes uur. Je kunt voor de toe komst denken aan een soort Sneekweek. Misschien kun nen we volgend jaar een gro te publiekstrekker hierheen halen. Iemand als Karin Bloemen, of René Froger."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9