'Massa-ontslagen vaak onnodig' ECONOMIE Bent u ook bekend met de deurwaarder? Corus: Voorkomen dat kennis wegloopt' Een haring van 2,80 euro, is dat normaal? Topman Start: Overbodig personeel tijdelijk elders laten werken Louis Davids had het mis 3 tent schrapt Jbanen ca hem - Energiebedrijf Essent jT [apt 250 banen bij zijn mi- divisie. Dat heeft de onder- at 1^8 g'steren laten weten. esultaten van deze tak W n al enige tijd onder druk. komt vooral door de drasti- j ^vermindering van het ge- Iafval door een toegeno- t l p export naar Duitsland. Dat II heft geen belasting op het h pen van afval. Essent sluit wongen ontslagen uit. De psen die hun baan verliezen rk ien elders binnen Essent ergebracht of zullen bij an - iondernemingen aan de n: kunnen. Nu werken er nog honderd mensen bij de mi- H divisie. 00 eisverzekering j st erg flexibel' le- haag - Doorlopende reis- v6 ekeringen zijn niet flexibel gei neg. Reizigers hebben niet of nogelijkheid om alleen die ï.nl en te verzekeren waarvoor elf kiezen. Dat heeft de Kumentenbond gisteren ge- IM lop basis van een onder- onder veertig doorlopende «zekeringen. Volgens de kunnen reizigers het ver- ringspakket nog het meest bel inrichten bij de verzeke- envan Elvia, ING en Natio- Nederlanden. De doorlo- det de reisverzekering van Hoo- uys kwam als voordeligste bus. zaterdag 21 JUNI "2003 door Sylvia Marmelstein en Koos van Wees almere - 'Paniekvoetbal' verwijt Jacob Klaren, commercieel direc teur van uitzendbureau Start, managers die overgaan tot mas sa-ontslagen. Het wegsturen van overtollig personeel is veelal on nodig en onverstandig. Beter kan dat tijdelijk elders worden on dergebracht. Jacob Klaren, commercieel di recteur van uitzendbureau Start Nederland, vergelijkt het gedrag van werkgevers bij reorganisa ties wel eens met een klap op een slagroomtaart. „De spetters vliegen in het rond, alles ge beurt heel ongecoördineerd. En vervolgens schrikken ze zelfvan de gevolgen." Klaren heeft het de laatste maanden met lede ogen aange zien. Massa-ontslagen waarbij bedrijven onder druk van de dagkoersen van de ene op de andere dag in paniek een deel van het personeelsbestand de straat opstuurde. Een paar maanden later blijken die werk nemers node gemist te worden, en worden grootscheepse wer vingsacties opgezet. „En vaak zijn ze op zoek naar dezelfde mensen, of in ieder ge val dezelfde soort functies, als die ze eerder de laan uitstuur den. Veelal oudere mensen met heel veel ervaring gaan zo voor het bedrijf verloren. Dat is ook het verschil met de ontslaggol ven zoals we die uit de jaren tachtig kennen: toen was het vooral het lagere productieper soneel, nu verdwijnen ook het middenkader en het hoger per soneel", zegt Klaren in zijn splinternieuwe hoofdkantoor in Almere. In plaats van te grijpen naar het wapen van ontslag zouden an dere bedrijven benaderd moe ten worden of zij dat vaak hooggekwalificeerde personeel kunnen onderbrengen, meent Klaren. „Een fraai voorbeeld is De Efteling. Daar zoeken ze ge kwalificeerde mensen, waar voor ze 's winters geen werk hebben. In de winter krijgen ze een baan aangeboden bij CZ- verzekeringen. Zo'n voorbeeld zou door veel meer bedrijven gevolgd kunnen worden". Het mes snijdt aan twee kan ten, betoogt Klaren. De werkne mer heeft een grotere zekerheid dat hij zijn baan behoudt, de werkgever behoudt de know how van de ervaren werkne mer. Juist dat laatste wordt nog wel eens onderschat, is zijn er varing. „De toegevoegde waar de van een oudere werknemer is volgens velen beperkt. Een oudere, duurdere chauffeur doet immers hetzelfde werk als zijn jongere en goedkopere col lega? Maar als je wat verder kijkt zie je dat die oudere chauf feur minder schades veroor zaakt, beter de weg kent en ver- antwoordelijker is. Die heeft een meerwaarde, zoals zoveel van zijn collega's in andere be roepen". Klaren benadrukt dat niet alle werklozen voor plaatsing elders in aanmerking komen. „Het zijn mensen die goed bemid delbaar zijn in bijvoorbeeld de IT-sector, de telecom en de bancaire wereld. En je kunt je ook voorstellen dat het makke lijker is in de Randstad dan in Stadskanaal." Wonderen moe ten er niet van verwacht wor den voor het snel groeiende le ger werklozen. „Het is een druppel in een hele grote em mer, maar het is beter dan niks." Klaren wil de komende maan den zijn plan uitdragen aan werkgevers. Die hebben er alle belang bij naar hem te luiste ren, denkt hij. „Je ziet nu al dat er minder aanloop is bij de IT- opleidingen. Er komt een dag dat ze niet meer van die school komen." Op die dag kan de werkgever wel eens behoefte hebben aan die werknemer die hij nu zo voortvarend de deur wijst, bedoelt Klaren. r groei hiArgentinië l k» aires - Voor het eerst in jaar groeit de Argentijnse imie weer. Het bruto bin- product, de som van iroduceerde goederen ;ten, nam in het eerste toe met 5,4 procent ichte van dezelfde pe- vorig jaar. Vergeleken met ie kwartaal van 2002 ;e van een groei van int. Argentinië bevindt jaren in een economi- risis. Zeventien kwartalen liet het land een pzien. De regering kijkt te rn gigantische buiten- schuld aan van ongeveer iljard dollar. Meer dan de an de bevolking leeft in j'Aede. ns Maas staat ar voor Irak I-Logistiek bedrijf Frans 10 s staat klaar om goederen :ren van Europa naar onderneming heeft ie een overeenkomst ge- met een onlangs opge- *3 bedrijf. Een aantal heeft de vervoerder al gesteld over transport ,Dat was een van de om ons goed voor te len op de opening van de zen van het land", zei di- jjeur H. Benjamins. De Iraak- idememing is opgericht 101 teen aandeelhouder van de iging van Frans Maas in nenië. Hij heeft volgens /f imins een professionele a lisatie op poten gezet in - r Trade Shops an uitbreiden mborg - De Fair Trade Or- satie gaat haar aantal win- de komende jaren uitbrei- van acht naar twintig. De Trade Shops verkopen ar- en uit ontwikkelingslanden 1 naatschappelijk verant- irdzijn geproduceerd. De 3fil we winkels komen in de ize ere steden, aldus verkoop - 3d er J. Lodder donderdag. De )Sl nisatie zegt klaar te zijn uitbreiding, omdat het af- - len jaar de franchisefor- rï is aangepast. Faire Trade n rder groothandel voor circa 22 Wereldwinkels. Ook levert Max Havelaarkoffie aan oren en grootverbruikers. hier verwacht de organisa- 16 Ie omzet te verhogen. De 16 tosten in 2002 bedroegen 3" liljoen euro. )U s voland minst in - k bij toeristen aCHT - rlevoland is de minst - ilaire provincie bij Neder- 5e en buitenlandse toeris- De provincie blijft sterk n Ier op de rest van Neder- op het gebied van over- tingen en dagtochten. Dat 'uit onderzoek van de Ra ft ink dat donderdag is gepre- nl eerd. In 2001 verzorgde Fle- od het minste aantal dag- ten van alle Nederlandse Is; tncies. De jongste provin- tolde een marktaandeel 2,1.5 procent op een totaal 2 981 miljoen dagtochten. De 5 5t populaire bestemming Noord-Holland, voorna- jkte danken aan Amster- en de kuststreken. In die il incie zijn in 2001 ruim 17 cj ien overnachtingen geregi- rd. Als het gaat om dag ten, komt Zuid-Holland als luit de bus. Van het totaal tochtjes in 2001 hadden li 5 miljoen in Zuid-;Holland door Koos van Wees den haag - Een prijs van 2,80 euro voor een nieuwe haring, is dat normaal? Of is die ene euro die sommige supermarkten hanteren voor hun vacuümge- trokken haring een redelijker prijs? Of die 1,50 euro die op de markt wordt gevraagd? De liefhebber van nieuwe ha ring moet deze weken soms wel heel diep in de buidel tasten. De prijs van 2,80 euro werd vo rige week gesignaleerd bij een haringkar op een brug over het Singel in Amsterdam. De euro werd betaald bij Albert Heijn. Vanwaar die enorme verschil len? Peter van de Laar, voorzitter van het Verbond van de Neder lands Visdetailhandel, kan zo een aantal redenen opdissen. Kort en goed worden volgens hem appels en peren met el kaar vergeleken, ofwel produc ten die nauwelijks vergelijkbaar zijn. „Ga maar na, die haring in de supermarkt is machinaal schoongemaakt, heeft vaak een lager vetpercentage, ligt dagen in de verkoop. Bij dat stalletje in Amsterdam wordt-ie meestal ter plekke schoongemaakt, komt er een stuk zuur bij en een prikkertje, hoeft de klant al leen nog maar te happen. Daar gaan veel meer handelingen in zitten en dat zie je terug in de prijs." „Het moet ergens vandaan ko men", zegt Van de Laar. Hij somt op: schoonmaken en ver kopen vereist minstens twee mensen. Vervoer, opslag en ontdooien van de uit Denemar ken en Noorwegen in diepge vroren toestand aangevoerde 'Hollandse' haring kost ook geld. Daarna moet de haring ook nog 'narijpen', op smaak Haringen worden schoongemaakt om vervolgens te worden verwerkt voor verkoop in winkel of kraam. Foto: ANP/Inge van Mill komen. „Dat zijn kosten waar van u niet weet dat ze gemaakt worden. Daarnaast: een goede haringschoonmaker is moeilijk te vinden en moet goed betaald worden. Ook is het ene vaatje van vijf kilo het andere niet. Soms zitten er vijftig in, soms 38. Amsterdammers houden van grote haring, dat maakt ook nogal uit in prijs." Van de Laar adviseert de leden van zijn verbond vrij snel na het begin van het seizoen de prijs te laten zakken. „De eerste harin gen, de primeur, daar mag best voor betaald worden. Maar daama moet je zakken. Er is een grens aan wat de klant wil betalen", weet hij. En dat verschilt ook per regio, weet een woordvoerder van het Productschap Vis. „In de Rand stad ligt de prijs wat hoger dan in minder bevolkt gebied. Maar er zijn geen richtlijnen voor te geven, de ondernemer bepaalt het zelf. Wie in een volkswijk zit, moet daar in de prijsstelling rekening mee houden. Wie in een toeristengebied zit, kiest zelf zijn prijs." De lekkerste haring moet er trouwens nog aankomen. „Die eerste vis is meestal nog wat iel. Wat een paar weken later ge vangen wordt, is vaak veel vol ler. Heerlijke haring, lekker vet. Dat is zo rond deze tijd", aldus Van de Laar. door Pleter van Hove umuiden - Corns IJmuiden is een proef begonnen waarbij de kennis van personeelsleden wordt opgeslagen in de compu ter. Bedoeling is dat een data base ontstaat van gegevens waaruit andere werknemers kunnen putten. Uitgangspunt van de proef is dat medewerkers specifieke vragen over hun werk kunnen stellen via het beeldscherm. De computer pikt uit de vraag tref woorden die worden doorge speeld naar een deskundige die ervaring heeft op dat vakgebied. Het antwoord wordt uiteinde lijk opgeslagen in het compu terprogramma. De eerste resul taten van het experiment, met de naam Answer-web, worden over enkele maanden verwacht. A. van Haeften, hoofd van de Staalbedrijf verdeelt en verzamelt kennis werknemers A. van Haeften van de Corus-af- deling KM. Foto: Corus Corus-afdeling KM (Knowledge Management, kennis manage ment), hoopt met het experi ment een tweeledig doel te be reiken. „Ten eerste wordt een bepaalde vraag direct beant woord zonder dat eerst naar de juiste persoon hoeft te worden gezocht. Tegelijkertijd kunnen medewerkers in de toekomst via de database gebruik maken van de opgeslagen kennis" Sinds enkele maanden loopt het pilot-project bij de afdeling personeelszaken. De eerste er varingen zijn volgens Van Haef ten 'zeer bevredigend'. „Wij proberen de know-how van personeelsleden open te stellen voor collega's en tevens afde lingen met een specifieke ken nis in huis aan elkaar te koppe len. Zo voorkom je dat kennis uit het bedrijf 'wegloopt' en je als het ware na enige tijd op nieuw het wiel uitvindt. Dat scheelt ook tijd en kosten." Op het interne computernet van Corus zijn sinds kort de ge gevens en de werkervaringen van 700 werknemers te vinden, eventueel aangevuld met speci fieke projecten waaraan de be trokkene heeft meegewerkt. „De gouden gids van het be drijf, een soort smoelenboek", noemt Van Haeften het sys teem. „Mensen die informatie willen over bijvoorbeeld de re novatie van Hoogoven 6 kun nen via een zoekmachine er achter komen wie zich met dit project heeft bezig gehouden." Maar ook op een andere ma nier probeert het bedrijf de des kundigheid van bepaalde afde lingen te laten delen met ande re onderdelen van de organisa tie. Hiertoe is het concern op gedeeld in 35 kennisgroepen, die elk gepokt en gemazeld zijn op een bepaald gebied zoals automerken of accu's. Op ge zette tijden komen vertegen woordigers van groepen tijdens sessies bij elkaar om hun bevin dingen uit te wisselen. Een gesprek tussen specialisten van Britse vestigingen en die van IJmuiden over de toepas sing van vuurvaste stenen in de fabrieken heeft geleid tot een besparing van bijna 20 miljoen euro. Een mooi succes. Maar meestal is de toegevoegde waarde van de 'kennismake laars' moeilijk in geld uit te drukken, stelt Van Haeften. „Wij proberen alle kunde en er varing binnen het bedrijf zo op timaal mogelijk aan te wenden. Dat leidt tevens tot servicever- betering. Op die manier kun je je als staalbedrijf onderschei den." Jacob Klaren van Start Nederland: „Vaak gaan bedrijven weer op zoek naar dezelfde mensen als ze eerder de laan uitstuurden." Foto: CPD/Roland de Bruin Zijn uitzendorganisatie Start is graag bereid te bemiddelen, be nadrukt Klaren. Start, een kwart eeuw geleden begonnen als werkgelegenheidsproject van overheid, werkgevers en werk nemers, heeft een naam hoog te houden als het om wat inge wikkelder opdrachten gaat. Ook al gebeurt dat sinds een jaar als onderdeel van United Services Group, waar ook winst gemaakt moet worden. „Ook wij moeten aan die opdracht voldoen. Maar die opzet van 25 jaar gele den, die zit nog steeds in onze genen. We zijn toch nog een tikkeltje anders dan andere uit zendorganisaties", vindt Jacob Klaren. ECONOMIE WIJZER De belasting, dat is voor u mis schien een soort Koning Blauw baard die in plaats van vrouwen uw dierbare centjes verslindt. Voor mij niet. Als ik aan belas tingen denk, krijg ik zowaar een warm gevoel van binnen. Niet omdat ik zo blij ben dat ik mijn bijdrage door het loket mag schuiven voor al die prachtige voorzieningen die de overheid er mee betaalt. Nee, mijn war me sympathie, en eigenlijk ook mijn hebzucht, komt voort uit de fantastische boekhouding die achter het loket wordt bijge houden. Belasüngheffers heb ben door de eeuwen heen nauwgezet en trouwhartig op geschreven wat ze binnenhaal den. De kennis van de econo mische geschiedenis vaart daar wel bij. In Nederland gaat ken nis van de inkomensverdeling terug tot 1914, toen de inkom stenbelasting werd ingevoerd. Alle gegevens werden netjes ge archiveerd door statistici en zo behoort Nederland tot de lan den met de oudste kennis over inkomensverdeling. Tegenwoordig is het allemaal nog veel mooier geworden. On derdanen krijgen een persoons nummer dat hun hele leven dienst doet. Aan die ene kap stok worden allemaal zakken met gegevens opgehangen: van de belastingdienst, de sociale verzekeringen, de onderwijsre- gistratie, het bevolkingsregister. Binnen enkele tientallen jaren zijn complete levensgeschiede nissen vastgelegd in cijfers: scholing, beroep, inkomen, ver- huisgedrag, aantal kinderen, aantal huwelijken, alles wat een beetje te becijferen valt. Boven dien kun je mensen aan elkaar knopen via familierelaties. Voor onderzoekers zijn dit fantastische vooruit zichten: die kijken scheel van verlangen naar al die volle kap stokken. Nederland behoort bij het verstrekken van dit soort gege vens al lang niet meer tot de koplopers in de wereld. Landen als de Verenigde Staten, Frankrijk en Dene marken liggen ver op ons voor. Onlangs verscheen een Canadese studie over inkomensongelijkheid, ge baseerd op de inkomensgege- vens die via de belastingdienst zijn verkregen. Van werkende mannen die geboren zijn tus sen 1924 en 1961 werd de inko mensontwikkeling gevolgd van 1976 tot 1992. Over die periode blijkt de inkomensongelijkheid trendmatig te stijgen. Ook blij ken de verschillen tussen arm en rijk toe te nemen wanneer de werkloosheid oploopt. Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Meest interessant is de infor matie over levensloop. Lang ge leden zong Louis Davids een ta melijk pessimistisch en berus tend liedje:Als je voor een dubbeltje geboren bent, bereik je nooit een kwartje. Of je Grieks, Latijn of twintig vreem de talen kent, gerust, het leven tart je!" Volgens Louis Davids zijn alle verschillen tussen mensen per manent: eens een dubbeltje, al tijd een dubbeltje. Maar uit Ca nadees onderzoek blijkt dat dit niet zo hoeft te zijn. Dubbeltjes kunnen wel degelijk kwartjes worden, of in hedendaags taal gebruik: een muntje van 10 eu rocent kan wel degelijk een muntje van 20 eurocent wor den. Onder veertigjarige mannen in Canada komt de inkomenson gelijkheid voor tweederde voort uit 'permanente verschillen' tussen mensen en voor één derde uit 'tijdelijke verschillen'. Permanente verschillen blijven een leven lang bestaan, alsof de loterij van het leven maar één trekking heeft. Tijdelijke ver schillen ontstaan omdat de kaarten elk jaar op nieuw ge schud worden. De inko mensongelijkheid in een be paald jaar wordt dus voor een derde verklaard doordat elk jaar een nieuwe trekking wordt ge organiseerd. Nog interessanter wordt het als je kijkt hoe mensen in de loop van de tijd door de inkomens verdeling heen kunnen wande len. Neem een man die in 1942 is geboren. Laten we zeggen dat hij in 1976, op zijn vierendertig ste, een dubbeltje was: een ge wone man, met een gemiddeld inkomen. Wat is nu de kans dat hij een kwartje wordt en op zijn vijftigste gaat beho ren tot de 25 pro cent werkenden met de hoogste inko mens? Als de loterij des le vens slechts één keer werd gehouden zou die gewone man van 1976 in 1992 nog steeds pre cies in het midden van de verdeling zit ten. Als de loterij elk jaar helemaal opnieuw zou worden gehouden, zou hij net als ieder ander een kans van 1 op 4 hebben (25 procent) om in 1992 een kwartje te zijn. Met de Canadese studie kun je uitreke nen dat de kans in werkelijk heid bijna 1 op 5 is (19 procent; dat is dus helemaal niet zo ver af van die 25 procent). Resteert de vraag waar ik nu geen ant woord op heb: wat in Canada kan, kan dat ook bij ons? EIGEN BEURS Brenda van Dam De helft van de Nederlanders laat een rekening het liefst zo lang mogelijk liggen. Zo'n twee procent van de huishoudens is eigenlijk altijd te laat met beta len. Nederlanders betalen hun rekeningen vaker te laat dan twee jaar geleden en het ziet er naar uit dat ons betalingsgedrag de komende tijd zal verslechte ren. Dit blijkt uit een recent on derzoek van Intomart en Groep Gerechtsdeurwaarders Neder land (GGN). Opvallend detail: op dit moment heeft ruim één mil joen huishoudens wel eens te maken gehad met een incasso bureau of een deurwaarder. Laat of te laat betalen komt voor in alle in komensgroepen. De huidige recessie speelt daarbij absoluut een rol. Door de verslech terende economische situatie, hebben steeds meer mensen (tijdelijk) onvoldoen de geld en worden rekeningen minder snel betaald. Hogere inkomensgroepen hebben weliswaar voldoende geld op de rekening, maar weer geen tijd om hun administratie bij te houden. Daarnaast is er nog een flin ke groep die aangeeft de rekeningen ge woon uit gemakzucht te laten liggen. „Geldproblemen is in ongeveer een derde van de gevallen oorzaak van te laat beta len", vertelt Peter Taks, directeur van GGN, de grootste gerechtsdeurwaardersorgani satie in ons land. „We zien verder ontzet tend veel nonchalance. Mensen hebben kennelijk andere prioriteiten dan hun be talingen goed afhandelen. Vroeger werd er bijvoorbeeld in mei en juni als het vakan tiegeld binnenkwam, spontaan extra afge lost op schulden. Nu gaan de mensen op vakantie en die schulden komen later wel." Het zijn vooral de losse facturen zoals die van de telecom- of postorderbedrijven die als eerste blijven liggen. Als de betaling uit blijft, zal een bedrijf uiteindelijk een ge rechtsdeurwaarder of incassobureau in schakelen. Een beëdigd gerechtsdeurwaar der is, in tegenstelling tot een incassobu reau, bevoegd om de gang naar de rechter te maken. Dat is echter zelden de eerste stap. Een deurwaarder zal in opdracht van een schuldeiser in eerste instantie telefo nisch of schriftelijk contact opnemen om de vordering te laten voldoen of om een betalingsregeling te treffen. In meer dan de helft van de gevallen heeft dit minnelijke traject, zoals dat formeel heet, direct effect en wordt de openstaande rekening alsnog betaald of wordt er een afbetalingsregeling getroffen. In de overige gevallen gaat het wettelijke traject van start en is een gang naar de rechter noodzakelijk. Als deze uit spreekt dat de vordering voldaan moet worden, heeft de debiteur eerst een paar dagen de tijd om te betalen. Gebeurt dat niet, dan kan er bijvoorbeeld beslag op loon of uitkering gelegd worden, of zal de inboedel geveild worden om de schulden te kunnen voldoen. „Een brief van een deurwaarder kan be hoorlijk wat stress opleveren", vertelt Peter Taks. „Veel mensen laten de brief dan maar ongeopend. Begrijpelijk, maar ook heel onverstandig. Want het probleem lost zich niet vanzelf op. Integendeel, het wordt alleen maar groter." De achterstanden ho pen zich op en de inschakeling van een deurwaarder brengt extra kosten met zich mee. Bij een betalingsachterstand van zo'n 4000 euro bijvoorbeeld moet 545 euro in cassokosten betaald worden. Bij een gang naai" de rechter liggen die kosten nog ho ger. Taks adviseert dan ook zo snel moge lijk contact op te nemen met de deurwaar der, zodat een betalingsregeling kan wor den getroffen en de gang naar de rechter kan worden voorkomen. In veel gevallen zal een gerechtsdeurwaarder, die door gaans goed op de hoogte is van de lokale situatie, ook de weg naar hulpverlenende instanties kunnen wijzen. De directeur van Groep Gerechtsdeurwaarders Nederland verwacht dat bedrijven en organisaties nu sneller de hulp van een deurwaarder of in cassobureau zullen inschakelen. Ook zij hebben immers te maken met de neer gaande economie en hebben hun geld simpelweg hard nodig. Een strikt incasso- beleid, waarbij onbetaalde rekeningen niet meer getolereerd worden, lijkt hardvoch tig. Maar op termijn kan het betalingsach terstanden, met alle problemen van dien, helpen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7