Asielopvang buiten EU mag BUITENLAND X- Tsjetsjeen 'moet hangen' in bizarre rechtszaak Mare Dutroux verschijnt in maart 2004 voor de rechter Powell eist Palestijns optreden tegen milities Europese leiders geven goedkeuring aan proefprojecten met kampen Kruiwagen vol geld als borg voor Tsvangirai Parijs zet mes in pensioenen Europese leiders achter ontwerp voor grondwet Genocidewet keert zich nu tegen minister België ministerie van Financiën [eer poging tot ilfverbranding iden - Voor de Franse am- isade in Londen hebben gis- en opnieuw twee mensen hzelf in brand gestoken uit test tegen het Franse optre- i tegen de Iraanse oppositie- ep Mujaheddeen Khalq. De itie kon nog niets zeggen r de toestand van de twee nnen. In Frankrijk werden sdag 165 leden van de Muja- Ideen Khalq opgepakt, op ienking van het beramen aanslagen in Europa. De nse actie heeft een reeks van fverbrandingen ontketend in rerse Europese steden. Daar- viel tot nog toe één dode. mbassade VS Nairobi dicht noBi De Amerikaanse am- ssade in de Kenyaanse ofdstad Nairobi is voorlopig iloten uit vrees voor een aan- g. Een woordvoerder sprak teren van een 'serieuze terro- tische dreiging'. Op 7 augus- 1998 werd de Amerikaanse ilomatieke missie in Nairobi ledig verwoest door een edige aanslag. Daarbij vielen er dan 250 doden en 5000 randen. In november vorig kwamen zestien mensen door een bomaanslag op Kenyaans hotel. Tegelijker- Imislukte een aanslag op Israëlisch vliegtuig bij de tnstad Mombasa. link minder uchtelingen live - Het aantal vluchtelin- is vorig jaar wereldwijd met procent tot 10,3 miljoen Dsen gedaald. Vooral de te- Jceer van ongeveer twee mil- n Afghanen naar hun vader- id is een succes, aldus de VN- chtelingenorganisatie Unh- Azië telt de meeste vluchte- gen (4,2 miljoen), gevolgd or Afrika (3,3 miljoen) en Eu- >a (2,2 miljoen). Vorig jaar gen 2,4 miljoen vluchtelin- i weer terug naar hun land. lalve de Afghanen zijn dat ;olezen en inwoners van rra-Leone, Burundi, Bosnië, nalië en Oost-Timor. raëliër gedood i de Westoever uzaiem - Een auto met vier Wenden is gisteren bij nallah op de Westelijke Jor- inoever onder vuur geno- n door een Palestijnse tutter. Een Israëliër kwam en drie anderen in de auto kten gewond. Onder de ge- inden zijn twee Amerikanen, aanslag is opgeëist door de rapende tak van Hamas. In verklaring wordt gezegd dat strijd wordt voortgezet zo- g Palestijnen gevangen wor- gehouden in Israëlische ge- igenissen. iider Liberia gaat et eerder weg inrovia - De leider van het st-Afrikaanse Liberia, Char- Taylor, heeft gisteren gezegd K af te zullen treden voor zijn btstermijn als president in tuari eindigt. Taylors regering ende dinsdag in Ghana een oord met rebellen. Die stel- als voorwaarde voor een word dat Taylor zo snel tno- ijk opstapt. Taylors aankon- 'ng van gisteren werpt dan een schaduw over de uit- 'ring van het akkoord. Taylor elf een oud-rebellenleider, met zijn militie meestreed de al jaren durende bloedige rgeroorlog in het land. S: Advocaten orden ontzien haag - Amerikaanse advo- en die verdachten van het (goslavië-tribunaal vertegen - ordigen, hebben met spoed speciale vergunning gekre- om daar mee door te mo- gaan. Donderdag was grote vinding ontstaan, omdat gens een nieuw decreet van Amerikaanse president Bush m juridische hulp meer mag rden verleend. Dat zou wor- i gezien als 'illegale export i rechtsbijstand'. Veel ver- Aten hebben een Ameri- inse advocaat, omdat de re- s van het tribunaal op Angel- sische leest zijn geschoeid. ocudrama over In in de maak angeles - De Amerikaanse vertoont op 11 september i docudrama over de aansla- i op de Twin Towers. Het is eerste speelfilm over de aan- ;en van 2001De film wordt :ns de producent verteld luit het perspectief van het tte Huis. Een daadkrachtige is weggelegd voor de acteur nothy Bottoms. Hij mag pre- ent George W. Bush vertol- i- Deze zal in de film uitspra- nten beste geven als ,,Als die Toristen van likmevestje me "tan, dan kunnen ze me 'is vinden. Ik wacht die eerlappen zonder angst op." zaterdag 21 juni 2003 porto carras/anp - Nederland kan met Groot-Brittannië en en kele andere EU-lidstaten begin nen met de opvang van asielzoe kers buiten Europa. Voorlopig moet het nog wel gaan om proefprojecten. Verder is de steun van de VN-vluchtelingen- organisatie Unhcr, onder leiding van oud-premier Lubbers, nood zakelijk. Dat hebben de EU-rege- ringsleiders gisteren besloten op hun topontmoeting in het Griek se Porto Carras. De Britten willen het mogelijk maken asielzoekers die in Euro pa een aanvraag indienen op te vangen in hun eigen deel van de wereld. In open asielcentra kunnen zij dan hun verzoek af wachten. Nederland sluit zich daar ondanks een eerder plei dooi van de regering voor op vang binnen de EU bij aan, me de omdat de Unhcr zelf pleit voor asielcentra buiten Europa. De kwestie zorgde voor ver deeldheid in Europa. Zweden en Duitsland zagen het plan niet zitten. Volgens staatssecre taris Nicolaï van Europese za ken hebben de Duitsers 'histo risch gezien' moeite met het idee van kampen. Toch mogen vijf lidstaten - naast Nederland en Groot-Brittannië ook Oos tenrijk, Denemarken en Ier land - beginnen met proefop- vang. Volgens Britse diplomaten zal het eerste opvangcentrum zo goed als zeker ergens in Afrika komen. Details over financie ring en de exacte rol van de EU worden later nog uitgewerkt. De Europese Commissie zal als dagelijks bestuur van de EU ju ni volgend jaar met wetsvoor stellen komen. De EU-leiders willen verder dat de Europese Commissie nog eens goed kijkt naar haar eigen plannen voor een gezamenlijk politiekorps voor de bewaking van de buitengrenzen. Daar voor zou een bedrag van 140 miljoen euro nodig zijn. De lei ders nemen daar kennis van, maar de meeste Europese pre miers zijn er niet happig op de EU hiervoor extra geld ter be schikking te stellen. Verder dient de commissie vol gend jaar te komen met concre te voorstellen voor een Euro pees visasysteem, en moet ze ook aangeven welke persoons gegevens in die visa moeten zijn opgenomen, zoals bijvoor beeld informatie over de iris van het oog. De Verenigde Sta ten dringen er ook op aan dat zulke specifieke informatie in een visum komt te staan. door onze correspondent Pascale The wissen brussel - Het proces tegen Mare Dutroux gaat op 1 maart 2004, bijna acht jaar na zijn arrestatie, van start voor het Hof van Assisen in Aarlen. De datum is definitief. Alle procedures zijn uitge put. Dat heeft de Luikse procureur Anne Thilly bekend gemaakt. Er staan vier personen terecht voor ontvoering en kindermoord: Dutroux, zijn echtgenote Michèle Martin, zijn hulpje Michel Le- lièvre en de Brusselse oplichter Michel Nihoul. Ze worden beschuldigd van de ontvoering van zes, en de moord op vier meisjes alamede de moord op de Frans man Bernard Weinstein, een handlanger van Dutroux. De zaak-Dutroux hangt al jaren als een molensteen om de nek van justitie in België. Mare Dutroux (46) werd op 13 augustus 1996 gearresteerd in verband met de ontvoering van de 14-jarige Lae- titia Delhez. Het meisje werd twee da gen later levend bevrijd uit een kooi in Dutroux' huis in Marcinelle, een buiten wijk van Charleroi. Ook de 13-jarige Sa bine Dardenne, 80 dagen eerder ver dwenen, kon levend uit de gruwelkelder worden bevrijd. Nog steeds vertoont het onderzoek grote gaten. Zo is bijvoor beeld niet duidelijk wie de Luikse meis jes Julie Lejeune en Mélissa Russo ont voerde. De kinderen, waren op het mo ment van hun verdwijning op 24 juni 1995, acht jaar oud. Meer dan een jaar later, 17 augustus 1996, werden ze dood teruggevonden in Sars-la-Buissière, een dorp op de grens met Frankrijk, waar Dutroux' vrouw en kinderen woonden. Ook de verdwenen Hasseltse tieners An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19) bleken in handen van 'het monster van België' te zijn gevallen. Hun lichamen werden op 2 september van dat jaar op gegraven bij de woning van Weinstein in Jumet. Hun dood blijft omgeven door raadsels. Paul Marchal reageerde opge lucht op de start van het proces. „Einde lijk. Nu kunnen we uitkijken naar het einde van een heel lange lijdensweg." Ook Laetitia kijkt volgens haar advocaat Jan Fermon uit naar het proces. „Ze wil dat Dutroux bestraft wordt. Maar ze wil ook een antwoord op haar vragen. Ho pelijk verschaft de rechtszaak meer hel derheid." Het proces gaat waarschijnlijk twee maanden duren. pretoria/gpd - De Zimbab waanse oppositieleider Morgan Tsvangirai is na twee weken cel vrijgelaten tegen betaling van een forse borgsom. Collega's van de Beweging voor Demo cratische Verandering (MDQ kregen hun leider terug tegen inlevering van een kruiwagen geld: vier dozen met totaal tien miljoen Zimbabwaanse dollars. Dat is bijna 12.000 euro. Rechter Susan Mavangira zei dat de zware economische tij den en een inflatie van 270 pro cent haar ertoe hadden ge dwongen de hoge borgsom te vragen. De rechter verordon neerde Tsvangirai geen oprui ende taal meer uit te slaan, om dat hij anders weer zou worden opgepakt. De MDC-leider wordt beschul digd van hoogverraad wegens het organiseren van een pro- testweek tegen het regime van president Robert Mugabe. Hoe wel de MDC nu zegt dat de Morgan Tsvangirai viert zijn vrij lating. Foto: EPA toen gescandeerde slogan 'geef Mugabe de laatste duw" be doeld was om hem tot onder handelen te dwingen, blijft de regering er een couppoging in zien. Tsvangirai zit nu in twee processen wegens hoogverraad, waarop in Zimbabwe de dood straf staat. Het andere proces betreft een twee jaar geleden 'ontdekt' plan om Mugabe te doden en de regering omver te werpen. den haag/gpd - De Franse rege ring heeft gisteren een klinken de overwinning geboekt op de honderdduizenden ambtena ren die de afgelopen weken fel hebben geprotesteerd tegen de aantasting van hun pensioen rechten. De Assemblée Nationale nam na tien dagen debatteren met 87 tegen 20 stemmen het wets voorstel aan, waarbij de huidige gunstige pensioenregeling wordt veranderd. Vanaf 2008 zullen ambtenaren 40 jaar gewerkt moeten hebben om voor een volledig pensioen in aanmerking te komen; nu is dat nog 37,5 jaar. Voor 'gewone' werknemers is de termijn nu al 40 jaar. Vanaf 2012 wordt de vereiste werkduur voor een vol ledig pensioen voor alle werk nemers opgetrokken tot 41 jaar, en vanaf 2020 zelfs 42 jaar. De linkse oppositie en de vak bonden zijn woedend, maar de afgelopen dagen was al duide lijk geworden dat de actiebe reidheid aan het afnemen was. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse rege ring vindt dat de Palestijnse Au toriteit snel actief moet optre den tegen de radicale Palestijn se milities. Een tijdelijke wapenstilstand is niet voldoende. „Ik wil de Pa lestijnse premier Abbas drin gend spreken over de pogingen die hij onderneemt het geweld te beheersen", zei minister van buitenlandse zaken Powell gis termiddag in Jeruzalem. Op een gezamenlijke perscon ferentie met de Israëlische pre mier Sharon noemde hij de Pa lestijnse islamitische verzetsbe weging Harnas 'een vijand van vrede'. Hij zei ook dat Israël tot nu toe zijn verplichtingen volgens het routekaart-vredesproces 'rede lijk trouw' is nagekomen. Sha ron zei eerder dat hij zijn best doet vrede te bereiken, maar door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In een mysterieuze rechtszaak, met als hoofdrolspelers de Nederlandse tv-correspondent Peter d' Hamecourt, de Russische geheime dienst FSB en de Ne derlandse weduwnaar Oleg Zjirov, is een Tsjetsjeense man vrijdag tot 8,5 jaar straf kamp 'met zwaar regime' veroordeeld. Hij zou vorig jaar tijdens het gijzeldrama rond het Nord Ost-theater in Moskou gevoelige informatie hebben doorgege ven aan de Tsjetsjeense terroristen. „Volkomen bizar", meent d' Hame court. Het was spectaculair nieuws, des tijds. De bestorming van het Nord Ost- theater was amper voorbij, of de gehei me dienst FSB maakte bekend dat er zich tussen de massaal uitgerukte jour nalisten handlangers bevonden van de Tsjetsjeense terroristen. Via mobiele te lefoons hielden ze de gijzelnemers on der leiding van Movsar Barajev op de hoogte over iedere beweging buiten het theater. Bijna acht maanden na het drama is duidelijk dat er slechts één Tsjetsjeense 'informant' was: Zaoerbek Talchigov, een bekende van d' Hamecourt en de Nederlandse Rus Oleg Zjirov, wiens vrouw om het leven kwam door het gas dat de Russische speciale eenheden ge bruikten bij de bestorming van het thea ter. Volgens de Russische aanklager mis bruikte Talchigov het vertrouwen van Zjirov en d' Hamecourt om zijn Tsje tsjeense 'broeders' te helpen bij hun ter roristische aanslag. Daarvoor moet hij nu 8,5 jaar boeten. „Een Tsjetsjeen moest hangen, koste wat het kost", reageert Oleg Zjirov van uit Bilthoven bitter op het vonnis. „De rechtbank heeft uitgevoerd wat de Rus sische staat wil." Een onschuldige man wordt in de gevangenis gegooid, aldus Zjirov. „Zaoerbek wilde alleen maar hel pen mijn vrouw en zoon levend uit het theater te krijgen." De Tsjetsjeen kwam met Zjirov in ge sprek nadat die bij het theater een inter view had gegeven aan het NOS-joumaal. Talchigov beloofde na aandringen van Zjirov te bemiddelen met de Tsjetsjeen se terroristen. Peter d' Hamecourt bena derde daarop het Tsjetsjeense parle mentslid AslambekAslachanov, die zich in het crisiscentrum van de Russische autoriteiten bevond. Na overleg met de FSB kreeg Talchigov toegang tot het cri siscentrum, waar hij gesprekken voerde met terroristenleider Movsar Barajev en andere Tsjetsjeense rebellen. De bemiddeling leek succes te hebben. De vrouw en zoon van Zjirov kregen te horen dat ze zich geen zorgen hoefden te maken. Ze zouden vrij komen. Tal- chigovs optreden maakte zoveel indruk dat ook Oekraïense diplomaten hem be naderden om te bemiddelen bij de vrij lating van hun landgenoten. Later bege leidde de Tsjetsjeen ook het liberale par lementslid Javlinksi naar het theater en hielp hij bij de totstandkoming van een interview tussen Barajev en een Britse journalist. porto carras - De regerinslei- ders en staatshoofden van de EU-landen vinden de ontwerp- grondwet van de Fransman Va- léry Giscard d'Estaing 'een goe de basis voor de start van ver dere onderhandelingen'. Dat zeiden ze gisteren tijdens hun bijeenkomst in Griekenland/ Giscard waarschuwde hen dat het openbreken van het vorige week bereikte compromis desa streuze gevolgen kan hebben. „Wij zijn in de Conventie (de werkgroep die de blauwdruk heeft voorbereid, red.) zo ver gegaan als mogelijk was. Het zal de lidstaten niet lukken om ver der te gaan en het is gevaarlijk om het hele werkstuk weer te ontrafelen." In oktober beginnen de onder handelingen tussen de EU-lan den over een definitieve tekst. Over de vraag hoe lang dat mag duren lopen de meningen uit een. Maar zeker niet langer dan enkele maanden: de onderteke ning van het verdrag moet plaats vinden na de EU-uitbrei- ding op 1 mei 2004 en vóór de Europese verkiezingen in juni. Balkenende was gisteren opge togen over de 'positieve sfeer' in de Europese raad. „Hier zijn landen samen die zien dat Eu ropa verandert en bereidheid tonen om samen te werken aan oplossingen", aldus de premier. De opmerkingen van Europees Commissaris Bollcestein, die donderdagvond in het televisie programma NOVA pleitte voor een harde Nederlandse opstel ling tegen een Europese voor zitter en tegen een Europese Commissie met commissaris sen zonder stemrecht, wuifde hij weg. „Er is een groot verschil tussen de uitlatingen van Bolkestein en de sfeer tussen de regerings leiders. Die denken in oplossin gen." brussel/gpd - De omstreden genocidewet dreigt zich tegen België zelf te keren. Na gerucht makende aanklachten wegens misdaden tegen de menselijk heid tegen Ariel Sharon, George Bush en Tony Blair is nu de Belgische minister van buiten landse zaken Louis Michel zelf aan de beurt. Volgens oppositiepartij N-VA (Nieuw Vlaamse Alliantie) heeft hij zich schuldig gemaakt aan volkenmoord door een exportli centie te verlenen aan de Waal se wapenfabrikant FN-Herstal voor de levering van 5500 ma chinegeweren aan Nepal. De affaire dateert van vorig jaar en kostte destijds de kop van de 'groene' minister Magda Ael- voet, die de wapenleverantie niet in overeenstemming kon brengen met haar geweten. Nepal maakt zich volgens men senrechtenorganisaties schul dig aan schendingen van de mensenrechten. Michel, de man die zich herhaaldelijk pro fileert als 'kampioen van de mensenrechten', is medeplich tig, zo beweert de NV-A nu. In Nepal woedt al zes jaar een burgeroorlog die aan meer dan zevenduizend mensen het le ven kostte. Minister Michel noemde de aanklacht gisteren 'belachelijk'. De aanklacht lijkt er echter vooral op gericht aan de kaak te stellen dat de genocidewet niet werkt. N-VA'er Bart De Wever: „Ik wil Louis Michel een lesje leren door hem een koekje van eigen deeg te geven. Als men in dit land zulke stomme wetten uitvaardigt, moet men daar maar de gevolgen van dragen. Wij moeten niet de morele poli tieagent van de wereld willen spelen als we zelf fouten ma ken." Eerder al dreigde de Ameri kaanse defensieminister Rums feld het NAVO-hoofdkwartier in Brussel te verhuizen naar een andere lidstaat. Aanleiding vormden de aanklachten tegen de Amerikaanse ex-president George Bush sr. voor zijn rol in de Golfoorlog van 1991 en te gen generaal Tommy Franks, de huidige bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Irak. Ook de huidige president George Bush, nationaal veilig heidsadviseur Condoleezza Ri ce en Rumsfeld zelf zijn aange klaagd voor hun rol in de con flicten in Irak en Afghanistan, zo werd deze week bekend. Wie de aanklachten heeft inge diend, wil justitie uit privacy- overwegingen niet kwijt. België neemt het dreigement van de VS hoog op. Premier Verhof- stadt wil de wet vergaand af zwakken. dat Israëls veiligheid voorrang heeft. Powell bezocht gisteren Israël en de Palestijnse gebieden op doorreis naar Jordanië, waar hij een internationale economi sche conferentie zal bijwonen en overleg zal voeren met verte genwoordigers van de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties, de andere sponsors van het vredesplan. Het overleg over een tijdelijk bestand, een voorwaarde voor de uitvoering van de routekaart, zit muurvast. Over de inhoud van het be stand daarvan bestaan diep gaande meningsverschillen. Zo eisen de Israëliërs dat de Pales tijnen beginnen met de aan houding van militieleiders, bin nen 24 uur na de afkondiging van een bestand. De Autoriteit zegt al blij te zul len zijn als Harnas zijn fiat geeft aan zo'n bestand, en het acht arrestaties of het innemen van wapens voorlopig uitgesloten. „Zaoerbek is gewoon een blufjongen", meent d' Hamecourt. „Hij heeft zich wat groter voorgedaan dan hij was." Dat kost hem uiteindelijk de kop. Met een mobiele telefoon van d' Hamecourt bel de hij de avond voor de bestorming nog een keer Barajev. Om diens vertrouwen te winnen vertelt hij over de positie van Russische pantserwagens en de scherp schutters op een tegenoverliggend ge bouw. „Hij vertelde gewoon wat hij zag vanuit onze auto", zegt d' Hamecourt. „Precies hetzelfde kon je zien op de tele visie. Barajev was ook helemaal niet ge- interesseerd. Het was misschien naïef en dom van hem, maar die jongen is geen terrorist." Volgens Oleg Zjirov heeft Talchigov niet de kans gekregen zijn onschuld te bewij zen. „Hij heeft bemiddeld, maar dat valt niet te bewijzen. De FSB is al die band opnames 'per ongeluk' kwijt geraakt. Al leen dat ene gesprek waarin Talchigov wat zegt over scherpschutters is be waard gebleven. Toeval? Hij is veroor deeld omdat hij een Tsjetsjeen is." (advertentie) Wettelijke Aanmelding Grootboekinschrijvingen Wat is een grootboekinschrijving? Staatsschuld in de vorm van grootboeken is in Nederland om streeks 1815 ingevoerd. Een grootboekinschrijving is een eeuwig durende lening aan de Staat. Dat betekent dat ieder half jaar rente wordt betaald, maar dat de lening nooit behoeft te worden afgelost. Sinds 1913 bestaan er nog drie grootboekleningen, met een rentepercentage van respectievelijk 2'/„3 en 3%%. Waarom nu aanmelden? Na bijna twee eeuwen grootboekschuld zijn veel houders niet meer op de hoogte van het bestaan van een inschrijving. Groot boekleningen kenden bovendien een bijzondere bepaling voor de rentebetalingen waarbij de houder van de inschrijving die rente zelf moest opvragen. Deze zogenaamde haalrente is niet meer van deze tijd. Op 1 april 1996 is een nieuwe wet van kracht geworden die hierin verandering brengt. Dit is de Wet administratie grootboekschuld (WAG) die bepaalt dat grootboekinschrijvingen vóór 1 april 2006 moeten zijn aangemeld bij het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Dit is belangrijk om dat de inschrijvingen hun waarde verliezen als ze op 1 april 2006 niet zijn aangemeld. Hoe komt u erachter of u een grootboekinschrijving heeft? Bij de opening van een grootboekinschrijving is destijds een inschrijvingsbewijs verstrekt met daarop een inschrijfhummer, de tenaamstelling en het saldo van de inschrijving. Indien u over zo'n bewijs beschikt, kunt u zich aanmelden. Er is ook een website www.grootboeken.nl waar u kunt zoeken in de inschrijvingen die nog niet zijn aangemeld. U kunt ook schrijven of bellen naar het in deze advertentie genoemde adres. Indien u beschikt over grootboékobligaties behoeft u zich niet aan te melden. Wat gebeurt er bij aanmelding? Op uw verzoek ontvangt u een aanmeldingsformufcr en een toe lichting. Deze documenten zijn ook beschikbaar op de website. Na aanmelding wordt de inschrijving omgezet in schuldbewijzen aan toonder (grootboekobligaties). Deze kunnen worden gedeponeerd bij uw bank of commissionair, die tevens zorgt dat u de rente ontvangt. U kunt ook kiezen voor een rekening in het schuldregister van het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. U ontvangt dan de rente automatisch op uw bank- of girorekening. Nadere informatie Agentschap van het ministerie van Financiën Postbus 345 1000 AH Amsterdam telefoon (020) 5810 753 of (020) 5810 759 fax (020) 5810 701 website www.grootboeken.nl e-mail info@grootboeken.nl Zoals bij iedere Eurotop de afgelopen jaren werd ook gisteren in Griekenland weer door anti-globalisten gedemonstreerd. Het kwam tot rel len met de politie, die de betogers met knuppels en traangas uiteen joeg. Foto: EPA/Milos Bicanski

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5