Illegaal groeimiddel genegeerd BINNENLAND Vrees voor 'geheime politie' en 'spookrechtspraak' Onderzoek door ministerie naar gevaar voor volksgezondheid blijft uit Capriolen van de Tricolori dgeknoopte kleden uit Nepal bij Van Til Minister Veerman wil de consument opvoeden vantiMÏÏSÏGIÏi Veerman en Volendam voor rechter gedaagd Politici eerder beveiligd Soms laat uw auto u in het buitenland in de steek. Onze Alarmcentrale nooit. Dodehoekspiegel heeft effect IK Ml (NfüM^ATiCA GAAN fTUDGMrN. nd verwoest rtcomplex ergen - Een zeer grote heeft gisteravond in ergen een sportcomplex il volledig verwoest. De brak rond 20.30 uur door obekende oorzaak uit en volgens de brandweer ïgewoon snel om zich De rook boven de vuur- is tot in Maarssen, it en Hilversum te zien. .55 uur werd het sein meester gegeven. nkerrisico door iw bij masten' tt - Steeds meer Neder- s komen in de buurt van panningsmasten te wo- iet risico dat ze hierdoor rbeeld kinderleukemie is volgens het Rijksinsti- Dor Volksgezondheid en (RIVM) aanwezig. Vol et RIVM zijn er aanwijzi- t de kans op leukemie bij en dubbel zo groot is als buurt van de masten Boosdoener zou het ïtische veld zijn. klacht moord erkrachting lburg De 18-jarige ver van de moord op een ge weduwe uit Sint Phi- wordt ook verkrach- de vrouw ten laste ge- vrouw werd in decem- 02 omgebracht. Na een ihalig DNA-onderzoek achtig mannelijke inwo- het Zeeuwse dorp :n buurjongen aange- Justitie maakte des- bekend wat voor lateriaal was gevonden. iwe stad ten en Groningen Overheden en >artijen hebben gisteren inen gepresenteerd voor ad, een nieuw stadsdeel komende twintig jaar ïrrijzen ten oosten van Groningen. In twintig den rond de tiendui- jningen gebouwd in ;en en de gemeente ren. De initiatiefnemers i op 25.000 inwoners. net akkoord twee per cel ag - Het kabinet is het et de regeling om twee teerden in één cel te plaatsen. Voorwaarde it de veiligheid van het :el gewaarborgd is. De crijgen een training con- itering en zelfverdedi- ordat de regeling ingaat, mt er een onderzoek mogelijke gevolgen rel bewakers als gevan- |Vorige week kondigde psondernemingsraad ir feeniswezen aan naar de te stappen om het plan houden. geding over els Transavia m - Een voormalige ste- ei s heeft een kort geding jannen tegen lucht- riaaatschappij Transavia, 9>|die onvoldoende zou gedaan aan roddels jar. De vrouw leed in hi iderjaren aan het andro- m ïgevoeligheidssyn- Dat betekent dat de ge- 0 ceuze niet direct vast- 5 a als tiener een ge- P1 Dperatie te hebben on- gaat de betrokkene als 'nldoor het leven. Volgens iy^bben de roddels van ,s haar het werk bij |f( na onmogelijk gemaakt. zaterdag 21 juni 2003 door Rudi Buis den haag - Het ministerie van landbouw is al minstens een jaar op de hoogte van een nieuwe il legale groeibevorderaar in de veehouderij, maar heeft nauwe lijks actie ondernomen. In België is wel direct een onderzoek be gonnen naar het middel, dat mogelijk gevaarlijk is voor de volksgezondheid. Over de risico's van het nieuwe middel en de schaal waarop het wordt gebruikt is nog niets be kend, wel dat verwante stoffen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Onderzoeksinstituut Rikilt uit Wageningen heeft het ministe rie in mei 2002 gewaarschuwd dat het in een veevoermonster een 'zeer actieve', tot dan toe onbekende groeibevorderaar had aangetroffen. Het is een in een laboratorium gemaakt 'broertje' van het al bekende clenbuterol, een anti-hoestmid del voor vee dat medio jaren negentig op grote schaal illegaal als groeibevorderaar werd ge bruikt. Ook de Algemene Inspectie dienst van het ministerie, die het monster had geleverd, is op de hoogte gebracht. Ministerie én AID kwamen echter amper in actie. Volgens het ministerie kon dat niet, omdat het 'juri disch' niets kon uitrichten. Dat kan pas als een stof op de ver boden lijst staat. Verder had het ministerie de handen vol aan een andere affaire: die rond het hormoon MPA in varkensvoer. Maar volgens de onderzoekers van het Rikilt had het ministerie wel moeten onderzoeken op welke schaal het middel wordt gebruikt en of er gevaar is voor de volksgezondheid. Dat moet alsnog gebeuren, vinden ze. Ze wijzen erop dat recent in enkele Zuid-Europese landen mensen vergiftigingen hebben opgelo pen toen ze vlees met resten van clenbuterol hadden gege ten. Clenbuterol kan hartklop pingen en verhoogde bloed druk veroorzaken. Extra reden tot zorg is volgens de onderzoekers dat de groei stof in een clandestien labora torium moet zijn gemaakt. „Er moet een specialistisch circuit zijn", aldus Michel Nielen van het Rikilt. Volgens de Belgische onderzoe ker Dirk Courtheyn van het Rijksontledings Laboratorium in Gent heeft het onderzoek bij onze zuiderburen ertoe geleid, dat er inmiddels een dossier ligt bij de onderzoeksrechter. enschede - Op vliegbasis Twenthe werd gisteren massaal omhoog gekeken. Op de open dag van de luchtmacht gaven onder meer de Tricolori uit Italië acte de présence. Foto: GPD/Carlo ter Ellen door Marloes de Koning den haag - Spookrechtspraak en een oncontroleerbare geheime politie liggen op de loer wanneer geheime informatie van inlichtingendienst AIVD wordt toe gelaten als bewijs in een rechtszaak. Dat voorspelt Roger Vleugels, kenner op het gebeid van spionage- en inlichtin gendiensten. „Hier wordt geknabbeld aan de fundamenten van onze rechts staat. "Het is nog speculeren wét justi tieminister Donner precies aan de wet wil veranderen om te voorkomen dat vermeende terroristen vrijuit gaan, zo als laatst in Rotterdam gebeurde. Dat kwam vooral doordat belastend materi aal van de inlichtingendienst AIVD niet als bewijs gebruikt mocht worden. AIVD-watcher en onafhankelijk specia list op het gebied van de Wet Open baarheid van Bestuur Vleugels vreest de gevolgen van verruiming van die wet. „Dit is de eerste stap richting een gehei me politie." Een instantie die in het ge niep informatie kan verzamelen en die vervolgens in de rechtszaal kan worden gebruikt, maar waarvan niet te contro leren valt of de gegevens ook kloppen en hoe ze verkregen zijn. Onschuldige mensen kunnen door gebruik van AIVD-materiaal op oncontroleerbare manier opeens verdachte worden. „Dergelijke dossiers kunnen enorme missers bevatten. Iemand kan zomaar een patroon in zijn handelen hebben dat op de één of andere manier een overlap heeft met circuits die onder ter- rorismeverdenking liggen. Je gaat bij voorbeeld regelmatig naar een moskee waar jongeren voor de jihad worden ge rekruteerd of je traint bij een sportclub waar een wapenkamer blijkt te zijn on dergebracht." Probleem is dat verdenkingen in gehei me ambtsberichten van de AIVD niet een-twee-drie te weerleggen zijn. „Ook al heb je er niets mee te maken, ze kun nen wel tegen je worden gebruikt. Het wordt omgekeerde bewijslast. Jij moet opeens aantonen dat je onschuldig bent. Terwijl in het Nederlandse straf rechtstelsel nog altijd geldt dat je on schuldig bent tenzij het tegendeel be wezen is." Het is een raar debat, vindt Vleugels. Overbodig ook. „Als de AIVD zaken vroegtijdig over zou hevelen naar politie en justitie, zodat die bewijzen kunnen verzamelen, dan hadden we geen pro bleem." De voornaamste reden waar om dat niet gebeurt, is tegelijk de mak ke aan de voorstellen van Donner. „Het materiaal vaak gaat niet naar de politie, omdat het nog te zwak is. Het is nog 'grijze' informatie, waar de politie niets mee kan." Daarnaast speelt volgens Vleugels de rivaliteit en het onderlinge wantrouwen tussen AIVD en de opspo ringsdiensten van de politie een grote rol. De AIVD is bang dat de politie het netwerk en onderzoek van de inlichtin gendienst beschadigt door te opzichtig te werk te gaan. Vleugels denkt niet dat de AIVD in ter- rorismezaken met de billen bloot moet: „Het lijkt me uitgesloten dat Donner heeft bedacht dat de AIVD zijn bronnen zou moeten onthullen. De hele AIVD is erop gebaseerd dat wat gezegd wordt, altijd onder de pet blijft." Hij vermoedt dat de inlichtingendienst zijn bronnen en bewijsmateriaal alleen aan de rechter hoeft te openbaren en niet aan de verdediging. „Maar als je dat doet, kom je aan een peiler van on ze rechtsstaat. Zo krijg je een soort spookrechtspraak. (advertentie) Til-collectie is verkrijgbaar in maat stelling naar keuze. Vaardige vingers knopen in Nepal schitterende vloerkleden naar exclusief Van Til-ontwerp. 128.000 knopen zuivere scheerwol per vier kante meter in de nieuwste kleur stellingen en motieven. Een unieke collectie traditioneel vakwerk op de speciale afdeling Woningtextiel bij Van Til. Door de hechte samenwer king en rechtstreekse import bij zonder scherp geprijsd. Ma-Di-Wo 9.30-17.30 ui Do-Vr 9.30-21.00 uur Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM door Peet Vogels den haag - Boeren, consumen ten, maatschappelijke organisa ties en supermarkten moeten aangeven welke kant het vol gens hen op moet met de in tensieve veehouderij. Minister Veerman van landbouw wil die discussie afwachten voordat hij met maatregelen komt. Duide lijk is wel dat de sleutel van de veranderingen in de landbouw uiteindelijk bij de consument ligt- „De situatie waarin we ons nu bevinden is het resultaat van een decennialange ontwikke ling. En laten we wel wezen, de intensieve veehouderij heeft ons veel voordelen gebracht. De welvaart in de arme regio's nam toe en de werkgelegenheid steeg. Maar de markt is veran derd en daar moeten we reke ning mee houden." Veerman doelt dan op bijvoorbeeld de maatschappelijke weerstand te gen het ruimen van gezonde dieren in geval van besmettelij ke dierziekten. Ook de manier van dierhouden, veel beesten in kleine hokken, wordt door steeds meer mensen afgewe zen. „De situatie is zorgelijk", meent Veerman. „Het probleem is al- Minister Veerman. Foto: GPD- /Harmen de Jong leen: hoe pakken we dit aan? De overheid kan de verande ring niet afdwingen door regels op te stellen. Dat leidt alleen tot weerstand." Draagvlak verwer ven voor verandering, dat is dus de taak waar Veerman zich voor gesteld ziet. De komende maanden zal Veerman daarom met boeren, slachterijen, con sumentenorganisaties en mi lieu- en dierengroepen in ge sprek gaan over de toekomst van de intensieve veehouderij. Aan de hand van die gesprek ken, en een aantal conferenties over het onderwerp, zal Veer man dan eind van het jaar een plan presenteren over de toe komst van de veehouderij. Op de uitkomsten wil Veerman nog niet vooruitlopen, maar dat de sector voor veranderingen staat is duidelijk. „Duurzaam heid is het vertrekpunt, zowel economisch, ecologisch als so ciaal ethisch. Op al deze terrei nen schiet de intensieve vee houderij tekort." De strijd om de laagste prijs kan de veehou der al niet meer winnen. En met name de ammoniakuit- stoot blijft een groot probleem bij de intensieve veehouderij. Het grote dilemma waar boeren en supermarkten voor staan is het gedrag van de consument. Hoewel de burger aangeeft dier- en milieuvriendelijke pro ducten te willen, is hij als con sument niet bereid daarvoor te betalen. „De maatschappelijke betrokkenheid is er, dat zie je in hoe er op de uitbraak van dier ziekten wordt gereageerd. We moeten echter de consument aanspreken op zijn gedrag. De Nederlandse consument bezui nigt op zijn eten, niet op zijn auto of vakantie. Maar goed- amsterdam/anp - Letselscha- de-advocaat Beer heeft de Vo- lendamse horecabaas Veerman en de gemeente Edam-Volen- dam gisteren gedagvaard. Dit is gebeurd op verzoek van 214 slachtoffers van de cafébrand in Volendam en de Belangenver eniging Slachtoffers Nieuw jaarsbrand Volendam (BSNV). De slachtoffers houden Veer man en de gemeente aanspra kelijk voor de gevolgen van de brand in café De Hemel in de nieuwjaarsnacht van 2001 waardoor veertien jongeren om het leven kwamen en enkele honderden tieners gewond raakten. Hun advocaten begon nen in 2001 een onderzoek naar de aansprakelijkheid van de partijen. Daartoe hoorde de rechtbank in Haarlem tot vorig jaar november verscheidene ge tuigen, onder wie Veerman zelf en voormalig burgemeester IJs- selmuiden van de gemeente Edam-Volendam, die in maart 2001 aftrad. De civiele procedure wordt voornamelijk schriftelijk ge voerd en kan enkele jaren gaan duren. Als de rechtbank de ge meente en Veerman aansprake lijk acht, moeten die de schade vergoeden. Beer kan nog niet zeggen hoe groot die schade is, omdat veel slachtoffers nog medisch worden behandeld. Hij heeft ook beslag laten leg gen op een aantal bankrekenin gen van Veerman, onroerende zaken en andere zaken die tot het vermogen van de café-eige naar behoren. De BSNV heeft eerder dit jaar geprobeerd met Veerman tot een schikking te komen, maar dat liep op niets uit. Veerman zou onvoldoende hebben meegewerkt aan een accountantsonderzoek naar zijn vermogen. De advocaten die hem bijstaan in de civiele procedure waren vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. Voor de rechtbank in Haarlem begint maandag de strafzaak te gen Veerman, zijn dochter en de bedrijfsleider. Zij worden verdacht van brand en dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Daarvoor kunnen zij maximaal zestien maanden celstraf krij gen. Wethouder Schouten van de gemeente Edam-Volendam be treurt de dagvaarding. Hij vindt dat de betrokkenen opnieuw met elkaar om tafel moeten. den haag/gpd - Vooraanstaan de politici worden voortaan be ter beveiligd. Het kabinet komt tegemoet aan de aanbevelingen van de commissie-Van den Haak. Die voerde een onder zoek naar de beveiliging van de vermoorde Pim Fortuyn. In het vervolg wordt een politi cus eerder beveiligd, dus niet pas als hij of zij bedreigd is. Voortaan behoort er op het ver antwoordelijke ministerie van binnenlandse zaken een figuur lijke alarmbel af te gaan wan neer iemand controversiële uit spraken doet of wanneer een minister of staatssecretaris be leid moet uitvoeren dat gevoe lig ligt in de samenleving. Daarnaast komt er een duidelij ker verdeling van wie verant woordelijk is voor de beveili ging van wie. De rijksoverheid is verantwoordelijk voor de be veiliging van de leden van het Koninklijk Huis, de minister president en andere bewinds personen, fractievoorzitters en lijsttrekkers, maar ook ambas sadeurs, ambassades en be paalde internationale organisa ties (bijvoorbeeld Navo-com- plexen). De burgemeester en de plaatselijk politie is verant woordelijk voor alle andere ge vallen. Pim Fortuyn kreeg des tijds geen beveiliging van de overheid, omdat Binnenlandse Zaken geen concrete aanwijzin gen had dat hij werd bedreigd. Bovendien was er onduidelijk heid of niet de politie van Rot terdam (Fortuyns woonplaats) verantwoordelijk was. Soortge lijke situaties wil het kabinet in de toekomst voorkomen. Als een politicus gevaar zou kun nen lopen, moet hem al beveili ging worden aangeboden. Wel kan de persoon in kwestie dit altijd weigeren. Verder wil het kabinet dat de politie meer vrijheid krijgt om, al naar gelang de dreiging, een meer of mindere zware vorm van beveiliging kan inzetten, van extra politiesurveillance tot permanente persoonsbeveili ging- (advertentie) Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus kunt u dag en nacht vertrouwen op de hulpverlening van de ANWB Alarmcentrale. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulp- Pakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl Goede reis koop voedsel kopen betekent een productiewijze in stand houden die je niet wil. Consu meren is niet ethisch neutraal. Dat moet de mensen duidelijk gemaakt worden. De verandering zal er niet auto matisch toe leiden dat de vee houderij massaal overstapt op scharrelende kippen en varkens die biologisch voer eten. „Het zal tot een meer diverse vee houderij leiden. Aan de ene kant grotere bedrijven die op een lage kostprijs gebaseerd zijn, naast bedrijven die kleine deelmarkten bedienen. Daarbij is het wel noodzakelijk dat ge produceerd wordt binnen randvoorwaarden op het ge bied van milieu en dierenwel zijn. De sector kan zich niet verschuilen achter de consu ment die alleen maar het goed koopste product wil." Veerman heeft niet de illusie dat de situatie over een paar jaar radicaal is veranderd. „Zo'n proces duurt zeker zes tot zeven jaar. Het gaat om een veranderingsproces en dat be tekent veel communiceren en draagvlak verwerven. Politiek is de mensen één stap meer laten zetten dan ze willen. De over heid moet ze niet dragen, maar ze zelf de stap laten zetten." den haag/anp - Het aantal slachtoffers bij verkeersonge lukken met rechtsafslaande vrachtwagens is vorig jaar sterk gedaald. Er vielen negen doden, 25 mensen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. In 2000 en 2001 vie len er nog respectievelijk veer tien en negentien doden. Het aantal gewonden was toen 42 en 47. De daling heeft te maken met de stijging van het aantal vrachtwagens met een dode hoekspiegel. Sinds 1 januari is zo'n spiegel of een camera verplicht. Het effect kan dit jaar nog groter zijn, aldus ver keersminister Peijs. dut je secin/t up rcHooi. m met netwe7ken? Wil jij later als webconsultant, webdesigner, information analyst of programmer aan de slag in de E-business? Kies dan voor de opleiding Informatica van Hogeschool INHOLLAND Haarlem of Hogeschool INHOLLAND Hoofddorp. Kijk voor meer informatie op www.INHOLLAND.nl Hogeschool INH6LLAHD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3